IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Историскиот Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историскиот Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2007 во 17:16
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Bolje pusti "Hodam kao zombi"....

Eхеееј тоа е 20 години подоцна... тоа е ново нешто.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:51
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Евангелијата како што видовме, не се биографија на Исус. Напишани неколку децении по смртта на Исус, тие се всушност колекција и компилација на усна анонимна традиција која се формирала во многуте христијански заедници низ Африка, Азија, Европа. Тие се однесуваат на верувањето за Исусовата божественост а не на историјатот на неговиот овоземен живот.  Пишувани, составувани, компилирани од разни луѓе така и да не е за чудење фасцинантниот број на спротивностите, недореченостите и недоследностите. За тоа биле свесни и самите црковни великодостоинственици.“И јас, исто така, не би му верувал на Евангелиата ако тоа не ми го наредува авторитетот на црквата“свети Августин“доколку настане некаква тешкотија во врска со светите книги, и доколку не можиме да ја решиме, тоа прашање едноставно не треба да се поставува“ЛутерЗначи ние по евангелијата имаме слика на Исус по вера а не историскиот Исус. “ние го проповедаме Христос распнатиот“ Павле до Коринтјаните. За историскиот Исус... немаме никакви податоци.


Е,ова размислување ми се допаѓа.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:53
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Евангелијата како што видовме, не се биографија на Исус.
тоа се пак, твои произволни тврдења, бидејќи не ти се допаѓа биографијата на Исус, па ајде сега ќе измислуваме нова... сите твои постови, се без ронка на цврсти докази, само паушални догми, извлечени од твојата ленинистичко-исламистичка агенда... Ништо повеќе... Празна слама, без суштина...



"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:56
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

...За историскиот Исус... немаме никакви податоци.


Е,ова размислување ми се допаѓа.
Да, за историскиот Исус немаме никакви податоци освен податоците на...
 
Матеј
Марко
Јован
Лука
Дела
Римјаните
Галатјаните
1 и 2 Коринтјаните
1 и 2 Солунјаните
Ефешаните
Колосјаните
Филипјаните
1 и 2 Тимотеј
Тит
1 и 2 Петрова
1, 2 и 3 Јованова
Јуда
и
Отрковение
од 1 век

како и списите на
Јосиф Флавије
Тацит
Плиниј Помладиот
Суетоније
Луциан
Келсус
Марко Аурелије
Галениј
Дидахето
Псевдо-Тома
Мара Бар Серапион
Климент
Пастирот од Хермас
Игнацие
Поликарп
Папиј
Марцион
Јустин Исповедник
Диатесарон
Мураторискиот Канон
Талмудот
и други
од 1 и 2 век


навистина, покрај овие и уште неколку кои не ги набројав, немаме други историски податоци дека Исус постоел газење%20од%20смеење
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

...За историскиот Исус... немаме никакви податоци.
Е,ова размислување ми се допаѓа.

Да, за историскиот Исус немаме никакви податоци освен податоците на...

 

МатејМаркоЈованЛукаДелаРимјанитеГалатјаните1 и 2 Коринтјаните1 и 2 СолунјанитеЕфешанитеКолосјанитеФилипјаните1 и 2 ТимотејТит1 и 2 Петрова1, 2 и 3 ЈовановаЈудаиОтрковениеод 1 веккако и списите на Јосиф ФлавијеТацитПлиниј ПомладиотСуетонијеЛуцианКелсусМарко АурелијеГаленијДидахетоПсевдо-ТомаМара Бар СерапионКлиментПастирот од ХермасИгнациеПоликарпПапијМарционЈустин ИсповедникДиатесаронМураторискиот КанонТалмудоти другиод 1 и 2 векнавистина, покрај овие и уште неколку кои не ги набројав, немаме други историски податоци дека Исус постоел газење%20од%20смеење



Хе,хе,хе.А оние зборови чии беа жити мајка?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:07
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Прочитав1)Исус не се знае кога се родил распонот е од некои 15 години разлика2) Не се знае каде бил таја првата година дали во Галилеја дали во Египет3) Не се знаи каде бил во првите 30 години од животот4) Не се знаи дали проповедал една или три години5) Не се знае дали проповедал јудаизма или нова вера6) не се знаи дали е уапсен неколку дена пред пасха или дента воочи пасха7) не се знаи дали му е судено дбва пати или еднаш пред еврејскиот суд8) не се знаи  при распнувањето кој бил под крстот од неговите9) не се знае кој пошол до гробот и кој го нашол празен10) не се знае не доа бил празен или имало некоје момче или двајца ангели внатре11) не се знае на кој и на колку му се покажал воскреснат12) не се знае дали исчезнал тивко или спектакуларно се вознел во небатаОва... сма онака на брзинкаПоентата е дека Историјски за Исус имаме многу малку податоци (и тоа само според евангелијата) и тие малку меѓусебе се противречни. Затоа ... евангелијата се ДУХОВНА литература на која тук таму вметнати историски или материјални показатели се само како прилог за да течи нарацијата за ДУХОВНОСТА а не за МАТЕРИЈАЛНОСТА на Исуса. Тоа е познато и тоа поодамна. (Само што порано не смееше да се праша)


Ова ми личи како играње шах.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:14
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Прочитав1)Исус не се знае кога се родил распонот е од некои 15 години разлика2) Не се знае каде бил таја првата година дали во Галилеја дали во Египет3) Не се знаи каде бил во првите 30 години од животот4) Не се знаи дали проповедал една или три години5) Не се знае дали проповедал јудаизма или нова вера6) не се знаи дали е уапсен неколку дена пред пасха или дента воочи пасха7) не се знаи дали му е судено дбва пати или еднаш пред еврејскиот суд8) не се знаи  при распнувањето кој бил под крстот од неговите9) не се знае кој пошол до гробот и кој го нашол празен10) не се знае не доа бил празен или имало некоје момче или двајца ангели внатре11) не се знае на кој и на колку му се покажал воскреснат12) не се знае дали исчезнал тивко или спектакуларно се вознел во небатаОва... сма онака на брзинкаПоентата е дека Историјски за Исус имаме многу малку податоци (и тоа само според евангелијата) и тие малку меѓусебе се противречни. Затоа ... евангелијата се ДУХОВНА литература на која тук таму вметнати историски или материјални показатели се само како прилог за да течи нарацијата за ДУХОВНОСТА а не за МАТЕРИЈАЛНОСТА на Исуса. Тоа е познато и тоа поодамна. (Само што порано не смееше да се праша)


Ова ми личи како играње шах.






Gorbacija,za ovioe raboti prasajgo Evangelos!! toj moze da ti gi razjasnet!!!

Po ova so si go pisal mi izgledas kako Ateista!!!


Изменето од Halid ibn Velid - 21.Март.2008 во 22:15
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:15
Originally posted by efendija efendija напиша:


Ова ми личи како играње шах.
 
Сакаш шах, ќе добиеш шах намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ова ми личи како играње шах.

 

Сакаш шах, ќе добиеш шах намигнување


Samo da ne Izgubis Pazi!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:17
важи важи смешен
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:18
NE LAZI,NE LAZI!!!!!

Изменето од Halid ibn Velid - 21.Март.2008 во 22:19
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ова ми личи како играње шах.

 

Сакаш шах, ќе добиеш шах намигнување


Одбери со кои фигури ќе играш?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 22:40
Originally posted by hardcore


Corbadzi,

1.Nema razmak od 15 god.(netocni ti se podatocite).


Према Матеј, Исус се родил за време на владењето на Херод. Херод умира во 4ПНЕ значи Исус се родил пред да умри Херод (кој го наредилколежот на првородените) то ест најрано во 5тата година ПНЕ. Према Лука пак Исус се родил за време на Римскиот попис во Јудеја а кој се случил во 7ми век НЕ. Значи минимум разлика од 11 години. Марко и Јован молчат за тоа



Originally posted by hardcore



2.Se rodil"...u vitleemu Judejskome",a otkako gi primil darovite od mudrecite.."...javi se andzeo Gospodnji Josifu u snu i kaza mu:uzmi dete i majku njegovu i bezi u Misir...".


Ангелот кај Лука му се јавил на Марија соопштувајќи и дека ќе роди син божји. Ангелот пак кај Лука му се јавува на Јосиф соопштувајќи му дека Марија ќе роди син божји.Кај Матеј семејството со малиот Исус бега во Египет за да го избегне колежот и се враќа по смртта на Херод, кај Лука пак семејството оди од Витлеем во Назарет по обрежувањето Исусово.



Originally posted by hardcore



3.Nemal kancelarija,pa bil na mnogu mesta kade ja propovedal svojata vera...


Кога би зел карта да го одбележиш патот каде одел и проповедал и оздравувал Исус, ќе видишдека тоа е невозможно. Сите се согласуваат дека делото го започнал во Назарет а завршил ви Ерусалем, но помеѓу тие два настани не се согласуваат кога каде одел и што правел. Спрема Јована, Исус проповедал и во Галилеја и во Јудеја, спрема Јована Исус четри пати бил во Ерусалем, , бил во Беатанија, престојувал во Ефрем... она што другите евангелија не го кажуваат.Само за пример, кога Исус (Матеј и Марко) е во Бетанија, кај лепрозниот Симон и каде жената на Симон истурува скапоцено масло на неговата глава кај Лука пак тој настан е многу порано и тоа Симон е фарисеј, жената е грешница, му истура масло на нозете и со косата ги бриши... Кај Јована пак гозбата во Бетанија не е на два дена пред Пасха туку на четри дена порано, а домаќините не се Симон и жената туку Лазар со сестрите Марија и Марта, а Марија му ги брише стапалата на Исус......



Originally posted by hardcore



4.Toj,ako si ja cital Biblijata kako sto velis,prop[ovedal do posledniot svoj cas na zemjata...


Ова не знам што ти значи



Originally posted by hardcore



5.Tvorec e na noviot zavet,a ne na nova vera....


Уффф. Новиот завет е збирка на свети книги кои го опишуваат животот и делото на Исус. Исус не ги напишал нив. Исус не е познато дали воопшто оставиил пишан збор




Originally posted by hardcore



6.Uapsen e NOCTA na pasha....


Пасха е четринаесетиот ден од еврејскиот месец низан, спрема Јована тајната вечера е на тринаесетиот ден а уапсен е од евреите (освен кај Јована каде има и кохорта римска војска ) кајЈоована и римјаните и евреите паѓаат на колена од страв кога го виделе Исуса додека кај другите нема ни збор за такво нешто......




Originally posted by hardcore



7.Isprasuvan e od crkovnite bsvestenici,a suden e i osuden od rimjanite...


Матеј и Марко пишуваат за две судења пред Евреите, едно навечер и едно сабајле, (што е невозможно да еврејски суд заседава за време на Пасха) додека Лука и Јован велат дека имало седно судење - она утринското, Кај пак Пилат исто имаме различни сведоштва, од речиси неутрален Пилат кој не верува во вината па до Пилат кој очајно се обидува да го спаси и дури три пати го прогласува за невин (со вметнување и на жена му на Пилат во едното евангелије)






Originally posted by hardcore



8.Pod krstot bile rimjanite sto go raspnale,svestenicite crkovni.majka mu,Marija

Magdalena,Marija Kleopova i Josif od Aramateja...


Кај Јована под крстот е и “Ученикот кој го љубеше најповеќе“ Kај Матеј и Марко жените гледаат одалеку во распнатиот Исус , не се под крстот, Кај Јовцана тука е и мајката на Исус но кај Марко и Матеј ја нема а Лука ништо нае кажува за тоа.




Originally posted by hardcore



9.Do grobot posle Marija Magdalena i Marija Lakovleva...


Кај Марко, Марија Магдалена, Марија на Јаков и Салома го нашле гробот без телото Исусово, самосо момичок внатре кој им кажал дека Исус воскреснал, кај Јована пак Марија Магдален го гледа тргнатиот камен од гробот и исплашена трча кај Петар велејќи дека го украле телото на Исуса,, кај Матеј пак виделе ангел кој слегува од небо, го подиставува каменот и објавува дека Исус го нема во гробот.... А кај Лука дури двајца ангели гообјавуваат воскресението и присуствуваа плус уште некои жени. Миропомазание на Исус кај Јован го направил Јосиф а кај Лука жените сакале да направат миропомазение и тоа по два дена. По смртта Исус му се покажал (по Матеја) во Галилеја, кај Лука дури три пати се појавува и тоа во Ерусалем и околината, а потоа и во Јудеја....






Originally posted by hardcore



10.Momce(ako si nacitan,opisano e so bleskava obleka)znaci angel.(dvajca se misli na prisustvoto na svetiot duh)...


Да, да.... Во време на доцините 700десети дискотеките биле полни со ангели.. сите блескале во облеките, али поентат не е во тоа поентата прочитај ја вопогорниот текст.




Originally posted by hardcore



11.Na 12 apostoli


Негде се 11 негде 12, Јуда ѓоа мртов а е во 12, или не е па се 11.... Инаку во Библијата на МПЦ стои ЕДИНАЕСЕТ (и вонекои други библии стои 11 а во некои 12)




Originally posted by hardcore



12.Ne isceznal.Voskresnal kako i sto dosol...tivko...pa nema valjda so vatrometi....


Последен пат се покажал Исус кај марко на некое недефинирано место, кај Матеј во гората воГалилеја, кај Лука во Бетанија, кај Јована или во Ерусалем или на брегот на галилејското езеро, кај Лука вознесувањето е во Бетанија, кога исус ги благословува, и се вознесе на небото, тие паѓаат на земи, а потоа со веселба се враќаат в Ерусалем, додека кај Матеј и Јован Исус дава последни напаствија и исчезнува без описи на вознесувања...





Изменето од Чорбаџија - 19.Мај.2007 во 13:01
IP логиран


Абе шо бил писмен овој Чорбаџија.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.