IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Собирање печурки-полжави
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Собирање печурки-полжави

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Собирање печурки-полжави
    Испратена: 19.Мај.2009 во 23:54
Собирањето растенија уште одамна се користело како начин на кој може да се заработи (колку толку). Но мене ме стави во мисла еден колега на татко ми, кој буквално е заразен и со собирање печурки и со собирање полжави.
Минатиот викенд праеше свадба на керка му (и тоа вечерта), а веке сабајлето уште во 5 саат собирал полжави .
Дали за вас ова хоби или начин за заработка па на второ место го ставате како хоби? Дали се бавите со овој вид на заработка или занимација ? голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 00:39
А ако собереш некоја што е отровна пошто
не си ја преценил добро?
а си ја зготвил за ручек?
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 00:40
milo tie sto sobiraat dobro gi prepoznavaat среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 13:32
UFFFFFFFFFFF AMA SAKAM POLZAVI POHOVANI SO KASKAVALгазење%20од%20смеење
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 14:18
Сум збирал и едно и друго.
Полжавите се многу квалитетно јадење и секогаш чекам да заврне и трк во близина на градов за да соберам некое кило и другиот ден многу квалитетен ручек.
Сум слушал дека по светот во ресторан биле многу скапо јадење.
Најчесто излегуваат после дожд но и наутро доколку има роса и на места ги има во изобилство.
Се почесто ги одгледуваат заради тоа што има добра заработка во одгледувањето полжави и сигурен пласман во кое одгледување нема никаков ризик профитот е загарантиран и треба само место и време,што би се рекло човек да е само слободен,се одгледуваат на отворено.
Печурки збирам веќе 20 години и паметам како мало детенце одев со татко ми да збираме.
Мотивот скоро секогаш бил финансиски но и малите примероци сме ги задржувале за храна.
Иначе и печурката е многу скапа храна,додека откупната цена варира од понуда.
Заради споредба веќе се ближи време кога ќе почнат да излегуваат и првата откупна цена на килограм Врган како најквалитетна печурка ќе биде околу 400 денари а може и повеќе.
Познавам неколку видови печурки меѓу кои,Врган,Јајчарка,Лисичара,Срндаќ,Шампињон,Боровњача кои зависност од подрачјето во Македонија имаат и свои локални имиња.
Не препорачувам како добар познавач да збирате на своја рака и да ги подготвувате како храна доколку некој што ги знае не ве упати кои се добри за јадење затоа што има голем број на отровни печурки кои се слични на тие што погоре ги спомнав.
Значи бидете крајно внимателни при изборот на печурки не ретко се случува поради непознавање да има и смрттни случаи.
 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
аннааа Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аннааа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 19:24
Fiks, dali mozesh da mi dadesh kontakt telefon; imam sobrano nekoi pechurki od mavrovo, gi ima vo kniga deka se za jadenje, no sepak, sakam da chujam povekje struchni mislenja od lugje shto dobro gi poznavaat pechurkite.
eventualno dali mozesh da mi preporachash nekoj koj bi mozel da mi dade najverodostoen odgovor.
ti blagodaram
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 20:06
Некој искусен во готвење полжави да каже кога се собираат,мислам дали само рана пролет или нема  врскаи отприлика како се спремаат.Фаласреќа.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 13:04
Кога ќе ми текне како изгледаа кога се вареа, ми се губи апетитотболенплазење
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 02:37
samo rejsi,sitake i maitake.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 02:39
vi gi preporacuvam i vas
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2011 во 11:25
Пред три недели излегоа одлични Вргани.Само да се погоди утре ден што мезе ќе има
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2011 во 11:36
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Некој искусен во готвење полжави да каже кога се собираат,мислам дали само рана пролет или нема  врскаи отприлика како се спремаат.Фаласреќа.
 
 
Секогаш кога врне после дождот излегуваат полжави.Затоа искачај до најблизкиот парк каде има трева и собирај .среќаголемо%20гушкање
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2018 во 12:22
Полжавите ги утнавме годинава со другарот,
останува да се види како ќе се има време
за по печурки.Но никако нема да изстанат
седенките под летниковец.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,593 секунди.