Испечати | Затвори го прозорот

Собирање печурки-полжави

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Други хобија
Опис на форумот: Тетовирање, филателија, оружје, собирање салфетки...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19120
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 20:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Собирање печурки-полжави
Постирано од: La Ninja
Наслов: Собирање печурки-полжави
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 23:54
Собирањето растенија уште одамна се користело како начин на кој може да се заработи (колку толку). Но мене ме стави во мисла еден колега на татко ми, кој буквално е заразен и со собирање печурки и со собирање полжави.
Минатиот викенд праеше свадба на керка му (и тоа вечерта), а веке сабајлето уште во 5 саат собирал полжави .
Дали за вас ова хоби или начин за заработка па на второ место го ставате како хоби? Дали се бавите со овој вид на заработка или занимација ? голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....



Коментари:
Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 00:39
А ако собереш некоја што е отровна пошто
не си ја преценил добро?
а си ја зготвил за ручек?

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 00:40
milo tie sto sobiraat dobro gi prepoznavaat среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: igi 3
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 13:32
UFFFFFFFFFFF AMA SAKAM POLZAVI POHOVANI SO KASKAVALгазење%20од%20смеење


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 14:18
Сум збирал и едно и друго.
Полжавите се многу квалитетно јадење и секогаш чекам да заврне и трк во близина на градов за да соберам некое кило и другиот ден многу квалитетен ручек.
Сум слушал дека по светот во ресторан биле многу скапо јадење.
Најчесто излегуваат после дожд но и наутро доколку има роса и на места ги има во изобилство.
Се почесто ги одгледуваат заради тоа што има добра заработка во одгледувањето полжави и сигурен пласман во кое одгледување нема никаков ризик профитот е загарантиран и треба само место и време,што би се рекло човек да е само слободен,се одгледуваат на отворено.
Печурки збирам веќе 20 години и паметам како мало детенце одев со татко ми да збираме.
Мотивот скоро секогаш бил финансиски но и малите примероци сме ги задржувале за храна.
Иначе и печурката е многу скапа храна,додека откупната цена варира од понуда.
Заради споредба веќе се ближи време кога ќе почнат да излегуваат и првата откупна цена на килограм Врган како најквалитетна печурка ќе биде околу 400 денари а може и повеќе.
Познавам неколку видови печурки меѓу кои,Врган,Јајчарка,Лисичара,Срндаќ,Шампињон,Боровњача кои зависност од подрачјето во Македонија имаат и свои локални имиња.
Не препорачувам како добар познавач да збирате на своја рака и да ги подготвувате како храна доколку некој што ги знае не ве упати кои се добри за јадење затоа што има голем број на отровни печурки кои се слични на тие што погоре ги спомнав.
Значи бидете крајно внимателни при изборот на печурки не ретко се случува поради непознавање да има и смрттни случаи.
 


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: аннааа
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 19:24
Fiks, dali mozesh da mi dadesh kontakt telefon; imam sobrano nekoi pechurki od mavrovo, gi ima vo kniga deka se za jadenje, no sepak, sakam da chujam povekje struchni mislenja od lugje shto dobro gi poznavaat pechurkite.
eventualno dali mozesh da mi preporachash nekoj koj bi mozel da mi dade najverodostoen odgovor.
ti blagodaram


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 20:06
Некој искусен во готвење полжави да каже кога се собираат,мислам дали само рана пролет или нема  врскаи отприлика како се спремаат.Фаласреќа.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 13:04
Кога ќе ми текне како изгледаа кога се вареа, ми се губи апетитотболенплазење


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 02:37
samo rejsi,sitake i maitake.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 02:39
vi gi preporacuvam i vas


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 02.Јули.2011 во 11:25
Пред три недели излегоа одлични Вргани.Само да се погоди утре ден што мезе ќе има


Постирано од: емил
Датум на внесување: 02.Јули.2011 во 11:36
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Некој искусен во готвење полжави да каже кога се собираат,мислам дали само рана пролет или нема  врскаи отприлика како се спремаат.Фаласреќа.
 
 
Секогаш кога врне после дождот излегуваат полжави.Затоа искачај до најблизкиот парк каде има трева и собирај .среќаголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 10.Мај.2018 во 12:22
Полжавите ги утнавме годинава со другарот,
останува да се види како ќе се има време
за по печурки.Но никако нема да изстанат
седенките под летниковец.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk