IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНА (христијанска) војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНА (христијанска) војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 21:51
Originally posted by aladin aladin напиша:




sprored TEBE mozebi e taka ---no za poveketo hristijani a pogotovo pravoslavnite ne mislat taka, QUOTE]
Pa sto pogolem dokaz baras
koga samata Bozja zapoved glasi : Ne ubivaj
a postoi vojna bez ubistva
ili neli ako nekoj ti udri samar na edniot obraz togas treba da se svrti i drugiot
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 22:30
Originally posted by efendija efendija напиша:

Многу интересни слики Аладин,баш би сакал да ми ги прокоментира некој од оние "христијани",кои цело време тука трубат дека Исламот е воинствена религија која се ширела со меч,а овде јасно се гледа како поповите ги благословуваат"светите христијански војници"кои одат во поход кон нови колежи,убиства,силувања,освојувања територии итн,со благослов на Свештениците.


Vidi sega vaka aj jas ce ti objasnam, popot gi blagoslovuva vojnicite zivi i zdravi da se vratat doma znaci ne im veli odite i ubivajte, znaci blagoslov na sekoj da odi i ziv i zdrav doma da se vrati a sto toj ce raboti za toa gospod ce mu sudi. Isto si posol na pat odis vo crkva za da zemes blagoslov, blagoslov ce dobies koj znae dali ti na toj pat ce ubivas ili ce krades.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 01:21
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Многу интересни слики Аладин,баш би сакал да ми ги прокоментира некој од оние "христијани",кои цело време тука трубат дека Исламот е воинствена религија која се ширела со меч,а овде јасно се гледа како поповите ги благословуваат"светите христијански војници"кои одат во поход кон нови колежи,убиства,силувања,освојувања територии итн,со благослов на Свештениците.


Vidi sega vaka aj jas ce ti objasnam, popot gi blagoslovuva vojnicite zivi i zdravi da se vratat doma znaci ne im veli odite i ubivajte, znaci blagoslov na sekoj da odi i ziv i zdrav doma da se vrati a sto toj ce raboti za toa gospod ce mu sudi. Isto si posol na pat odis vo crkva za da zemes blagoslov, blagoslov ce dobies koj znae dali ti na toj pat ce ubivas ili ce krades.





Da be znaeme deka ne im veli da odat i da ubivaat,Tie sami toa si go imaat u glavata,a Popot znaet deka tie odat vo Rat,a koga se odi na Ratiste,sigurno ne se odet da se sobiraat Krusi i jabolka,se znae deka se odi so edna Cel....

WE koga vece popot znaet Kaj trgnale zosto sepak gi Blagoslovuvat..????



P.s.A za toa deka Gospod ke ni sudet Znaeme.......
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 01:44
Zatoa shto popot ne im sudi za toa shto ne go imaat napraveno (pred da otidat, nemaat nishto napraveno, neli?). Osven toa - tie ne baraat blagoslov da ubivaat, a baraat blagoslov zhivi i zdravi da se vratat doma. Takov blagoslov, normalno deka kje im dade. A koga kje se vratat... koga kje se ispovedaat za grevovite shto gi storile, togash mozhe da gi "kazni". No vistinskata kazna, kje ja ima samo Toj.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 05:00
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi sega vaka aj jas ce ti objasnam, popot gi blagoslovuva vojnicite zivi i zdravi da se vratat doma znaci ne im veli odite i ubivajte, znaci blagoslov na sekoj da odi i ziv i zdrav doma da se vrati a sto toj ce raboti za toa gospod ce mu sudi. Isto si posol na pat odis vo crkva za da zemes blagoslov, blagoslov ce dobies koj znae dali ti na toj pat ce ubivas ili ce krades.




Браво!!! Какво лошо и нелогично објаснение!!!
Јас инаку сум христијанка, но војувањето никако не ми е поимливо.....ниту според моето лично убедување, ниту според моето религиозно убедување. Ме интересира како тоа мислиш попот и дава божји благослов на војската која оди да војува за да се вратела жива и здрава, а патем од каде треба да се врати војската? Од екск*рзија ли?
Тоа што во минатото црквата била злоупотребувана и вмешана поради непринципиелни и лични интереси на поедини црковни великодостојници, како и тоа што се обидувала да се вмеша во политиката, воопшто не треба да се поврзува со христијанството и Словото Божје!

Ке ви дадам еден прмер, сличен е на она што Темплариус го пишува, но малку посуров, кој сметам дека колку што е интересен од теолошки, толку е интересен и од философски и психолошки аспект. Замислете сцена............неделна богослужба, црквата полна верници, меѓу кои и еден повозрасен пар ''верници'' , кои се молат цело време, предано и искрено..........се молат нивниот син да има успешна акција, односно бомбите што тој ке ги фрли да ја погодат целта!!! ........ова не е фикција.......туку вистина..........нивниот син е пилот и учествуваше во НАТО бомбардирањето на СРЈ! За што се молат овие двајца родители, за нивниот син да се врати жив и здрав, а услов за тоа според нив, а и според законот и принципите на војување е целите да бидат погодени, односно да биде уништен непријателот пред тој да успее да го уништи него!!!

Ова нема никаква, ама баш никаква врска со христијанството, ниту со Бога исто како што нема никаква врска благословот на поповите кои ја даваат на војската! За што свештениците го даваат благословот и зошто???

Не го искривуваје Божјото слово, тоа шири љубов, а не омраза!

Војувањето е проповедано и својствено за една друга религија, Христијанството е религија на љубовта!


И една исправка до зидарски, вели кога ке се врателе тогаш попот ке ги казнел, но сепак се знаело кој на крај ке ги казни.....така некако гласеше, простете ако грешам, но поентата е иста......зидарски, како тоа може попот да ми суди и казнува, кога и тој е грешник исто како мене, а неговата улога на овој свет ниту е да суди, ниту да казнува, туку да го шири Божјото слово, да подучува и повикува на почитување на напишаното во него!!!
Еден суди и еден казнува.......само еден е вистинскиот судија!!!

Изменето од moira - 14.Февруари.2008 во 05:05
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 15:23
Jas zboruvav od pravoslavna gledna tochka, deka dokolku chovek se ispoveda, sveshtenikot potoa mu kazhuva shto da napravi za da go iskupi grevot (dokolku mozhe da go iskupi). Zatoa vo navodnici staviv "kazni".
Celo vreme na forumov ima meshanje na dve sosema oddelni raboti - edno e shto veli samata vera i shto se principite na verata, a sosema drugo e toa shto odredeni lugje go pravat.
Go davash primerot so roditelite na pilotot - tie imaat pravo da se molat za shto sakaat... i satanistite se molat na svoj nachin (i na druga visha sila). No dali kje bidat uslisheni nivnite molitvi, toa e drugo. A sveshtenikot, koga dava blagoslov, dava blagoslov za chovekot koj stoj pred nego, Bozhjeto Chedo koe stoi pred nego, da se vrati zhiv i zdrav. Nishto povekje. I toa e negova dolzhnost. Ako otidesh kaj sveshtenik i mu kazhesh - "oche, jas odam sega da ubivam malce, aj blagoslovi", sigurno deka nema da go napravi. No nemoj da ochekuvash deka sveshtenikot kje bide sudija za zemnite nastani i kje gi osudi vojnicite pred da odat nekade, zatoa shto toj pretpostavuva shto kje napravat. Od kade znaesh shto toa kje pravat? Od kade znaesh deka istiot toj vojnik nema da bide obezbeduvanje na nekoja bolnica ili uchilishte polno so deca? Od kade znaesh deka nema da bide vo borba za da ja brani svojata tatkovina od napagjachi?!
Zoshto se ochekuva sveshtenikot da bide toj koj kje sedne i kje presudi dali toa shto seushte ne go napravile e pravilno ili ne...?! Toj se zanimava so dushata na chovekot, zakonot chovechki se zanimava so prekrshocite. Duri i najteshkite kriminalci i zlostornici imaat pravo na pokajanie, zatoa shto prostuvanjeto e najgolemata doblest. Duhovnoto prostuvanje, od nas. A samo Toj kje sudi dali sme bile vo pravo ili ne.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 19:17
Za tvoe pojasnuvanje i polesno da me razberes i jas zboruvam od pravoslavna gledna tocka, i jas sum pravoslavna, no pred se HRISTIJANKA!!! Ako vnimatelno me citase ke razberese sto sakav da kazam, namesto da mi repliciras so toa deka site imaat pravo da se molat, no prasanje e dali nivnite molitvi ke bidat usliseni, i deka svstenikot ne sudi. Seto toa e veke kazano i mislam deka na site im e jasno, no kakva vrska ima seto toa so davanje blagoslov na onoj za kojsto znaes deka odi da vojuva? Da, Sekoj ima pravo da se moli, i sekoj moze za sekogo da se moli, no ne i blagslov da mu se dava za nesto sto e vo sprotivnost so ona vo sto veruvas, k*rsum i krst se dijametralno sprotivni nesta. Ova ne e svojstveno za hristijanstvoto, nitu za pravoslavnata nitu za bilo koja denominacija bidejki istoto e sprotivno so ucenjeto na nasiot Gospod!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 19:48
A ako odi vo vojna za da ja brani zemjata i narodot? Shto togash? Znachi - narodot e napadnat i toj odi da go brani. Dali togash ne mu "sleduva" blagoslov?!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 20:42
Kategoricna sum, NE!!! Veke tri pati istoto go kazav i ne zanam zosto ne sakas da me razberes!
Napomenav vo prethoden post deka vo minatoto se slucuvalo direktno ili indirektno crkvata da se involvira vo vojni, i sl. nastani koi imale negativen impakt tokmu poradi nejzinoto involviranje vo nesta koi se kosat so Svetoto Pismo!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 20:51
Kako toa crkvata se involvira vo vojna, ako eden vojnik pobara blagoslov od sveshtenikot, te molam objasni...? Znachi ne zboruvame za sveshtenikot da ja blagoslovi vojnata ili da go prokolne neprijatelot ili da povika na vojna, kako shto se pravelo vo minatoto, na primer vo krstonosnite vojni... no ako chovek koj redovno odi v crkva, vernik, e regrutiran vo armijata i odi na mesto kade shto zhivotot kje mu bide vo opasnost, kako toa crkvata se mesha vo vojnata so toa shto sveshtenikot mu dava blagoslov (t.e. molitva da se vrati doma zhiv i zdrav)?!
Inaku ako zboruvame za crkovna vmeshanost vo vojnata - da i jas sum kategorichno protiv toa!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 21:59
Originally posted by moira moira напиша:

Kategoricna sum, NE!!! Veke tri pati istoto go kazav i ne zanam zosto ne sakas da me razberes!
Napomenav vo prethoden post deka vo minatoto se slucuvalo direktno ili indirektno crkvata da se involvira vo vojni, i sl. nastani koi imale negativen impakt tokmu poradi nejzinoto involviranje vo nesta koi se kosat so Svetoto Pismo!


Blagoslovot upaten do vojnikot e da se vrati ziv i zdrav a dali toj ce bide ubien ili ce ubie e bozja rabota. Inaku pacifizmot e uabava rabota samo treba uste mnogu vreme da pomine dodeka toj od utopija prerasne vo stvarnost. Go pocituvam tvojot stav protiv vojna i nemesanje na religijata vo toa no svedoci sme deka trendot na vojni od verska pricina ne da se namaluva tuku e vo postojano zgolemuvanje. Mnogu tesko ce bide da se iskoreni vojnata od ovoj svet mnoooogu tesko. No Bog ima plan kako toj sto e nikoj ne e...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.