IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА И АСТРОНОМИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА И АСТРОНОМИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 19:07
земја не е секогаш исто со Планета.

Македонија е земја, не е планета.
Израел е земја, не е планета.

Мира е земунка, не е паметна. голема%20насмевка

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 19:21
Originally posted by аџија аџија напиша:

земја не е секогаш исто со Планета.

Македонија е земја, не е планета.
Израел е земја, не е планета.

Мира е земунка, не е паметна. голема%20насмевка

 
газење%20од%20смеење  Interesno kako si ja macite dusata da objasnite. Ne e edno mesto,Adzo...  na milion mesta zemjata se spomnuva kako PLANETA.
 
Цитирај
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
Nad koja zemja potocno kazi mi sega,nad makedonija li ???? 
 
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
газење%20од%20смеење  ма%20ајде Bruka ziva. Gledaj sega... povtorno lesnoumno... Koga se velelo zemja ne se mislelo na Planeta голема%20насмевка 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 19:48
Сакам да кажам, дека во речиси сите јазици има два различни збора за овие работи. Така во англискиот има land (country, etc.) и earth. За жал во македонскиот и двата збора се преведуваат со земја. Затоа треба да се внимава во кој случај за што станува збор.


Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... голема%20насмевка
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 20:01
Originally posted by аџија аџија напиша:

Сакам да кажам, дека во речиси сите јазици има два различни збора за овие работи. Така во англискиот има land (country, etc.) и earth. За жал во македонскиот и двата збора се преведуваат со земја. Затоа треба да се внимава во кој случај за што станува збор.


Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... голема%20насмевка
 
A gledaj znae sega da kaze deka jazikot e problem. Pa neli vo angliski Isus e spomnat kako "LORD" a Bog kako "GOD"  Neli e ednoto gospodin a drugoto BOG ? A ne GOSPOD ?
Neise....
 
Ne mi kaza tocno nad cija zemja e prestolot na Boga,ako veke se zboruva za Zemja te. Land:
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
 
Aj izburickaj sega vo Angliskiot prevod i kazimi na pogorniot citat vo crveno od Isaija dali pisuva LAND ILI EARTH ???
 
I ona vo Matej:
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Koja e taa planina od koja se gleda seto kralevstvo NA SVETOT ??? Dali tuka vo Angliskiot e spomnato Land ili Earth ???
 
Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија....
 
Znaci,eden nula za mene  голема%20насмевка Zemjata (spored tebe i biblijata) e ravna ploca.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 20:04
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 

Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија....
 
Znaci,eden nula za mene  голема%20насмевка Zemjata (spored tebe i biblijata) e ravna ploca.
 


миро мори, читај убаво, не ме терај да те викам неписмен или слеп. голема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 20:07
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne mi kaza tocno nad cija zemja e prestolot na Boga,ako veke se zboruva za Zemja te. Land:
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
 
Aj izburickaj sega vo Angliskiot prevod i kazimi na pogorniot citat vo crveno od Isaija dali pisuva LAND ILI EARTH ???
 
 I ona vo Matej:
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Koja e taa planina od koja se gleda seto kralevstvo NA SVETOT ??? Dali tuka vo Angliskiot e spomnato Land ili Earth ???
 


Еве ти бе сине:

IV Matthew 4:8 Again, the devil took him to a very high mountain and showed him all the kingdoms of the world and their splendor.

NIV Luke 4:5 The devil led him up to a high place and showed him in an instant all the kingdoms of the world.

NIV Isaiah 40:22 He sits enthroned above the circle of the earth, and its people are like grasshoppers.


Ајде сега виткај опашката...

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 20:14
газење%20од%20смеење Adzo Adzo.... citaj se:
Цитирај Сакам да кажам, дека во речиси сите јазици има два различни збора за овие работи. Така во англискиот има land (country, etc.) и earth.
 
podolu:
 
Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... 
 
Samo vo ovoj slucaj zborot Zemja se odnesuva na Planetata ?
 
Ajde,nareci me nepismen pritoa kazi mi zosto ??
Pred nepravedno da me nareces da ti objasnam uste ednas.
 
Jas rekov:
Цитирај Znaci,eden nula za mene  голема%20насмевка Zemjata (spored tebe i biblijata) e ravna ploca.
 
Da potvrdam.
Vo Biblijata go pisuva Hebrejskiot zbot KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.Deka se raboti za krug a ne kugla e nepobitno.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat i glagolski opis kako ke "nacrtame kruznica" Imenkata se preveduva kako "krug",polukruzna arkada.
 
Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... 
 
Ete zosto ti velam eden nula za mene,zatoa sto koga se veli KRUG se misli na krug plocesti,kako CD. (bez ona dupceto nasrede голема%20насмевка,da ti pojasnam oti se' bukvalno svakjas).
Za da ti bide uste pojasno,poglednigi zborovite kade sto se spomnuva krug i kugla vo drugi citati:
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
 

Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!

 
Jasno ti e ili da ti nacrtam na slika ??  (ova bez sala go velam голема%20насмевка)
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 20:35
Јасно ми е дека се плеткаш се плеткаш, а одговор немаш.

Круг е круг, а плоча е плоча.

к*ранот вели плоча.
Библијата вели круг (топка).

Наградно прашање: кое е поточно? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 00:46
Originally posted by аџија аџија напиша:

Јасно ми е дека се плеткаш се плеткаш, а одговор немаш.

Круг е круг, а плоча е плоча.

к*ранот вели плоча.
Библијата вели круг (топка).

Наградно прашање: кое е поточно? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 
Heheeee.... ne se zafrkavaj. Qur'anot ni dava SOVRSEN opis deka zemjata e KUGLA-TOPKA.
 
Se nadevam,po tvojot komentar,posto ti se pletkas,toa e poveke od ocigledno,deka i ti svati deka spored biblijata PLANETAVA ZEMJA e RAVNA PLOCA      Drugo,ti si toj sto treba da odgovara ne jas голема%20насмевка 
 
Samo mi e krivo sto nekoj ke mi tvrdi pokasno deka dal odgovor na prasanjava голема%20насмевка 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 03:54
Sovrse3n opis, ajde te molam citiraj go!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 04:01
Sovrsen opis, ajde te molam citiraj go!
A sto se odnesuva do mojot citat bas ubavo ovjasnuva za oblikot na Zemjata, a vo Koranot jasno stoi deka Alah ja izramnil, i deka e ramna, a toa visina sto i dal ne govori nisto za topcestiot oblik na Zemjata, zosto ima i povisoki ramnini i poniski, ili i toa ne go znaes!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 14:38
Originally posted by moira moira напиша:

Sovrsen opis, ajde te molam citiraj go!
A sto se odnesuva do mojot citat bas ubavo ovjasnuva za oblikot na Zemjata, a vo Koranot jasno stoi deka Alah ja izramnil, i deka e ramna, a toa visina sto i dal ne govori nisto za topcestiot oblik na Zemjata, zosto ima i povisoki ramnini i poniski, ili i toa ne go znaes!
 
Ne macete se i ovaa tema da ja odnesete i da ja zavrtite. Jasen vi e naslovot,neli ?
 
Eve kolku jasno pisuva deka spored biblijata zemjata e RAVNA PLOCA,vo oblik na CD.
 
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
Zborot KRUG vo Hebrejskiot jazik e KHUG sto opisuva okrugla PLOCA.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
 
Za nesto topcesto,ili Kugla,stoi zborot DUR-KUGLA:
 

Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!

I ona vo Matej:

Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
SOSEMA JASNO. Planina od koja go videl CELOTO KRALEVSTVO NA SVETOT.
" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
 
Fakt e deka Biblijata i Astronomijata se daleku daleku oddaleceni. Uste ako gi spomneme ZAPALENITE NAUCNICI koi go tvrdele obratnoto,sosema stanuva jasno sto tvrdi biblijata.Kolku god denes da se obiduvate toa da go preinacite,denes koga nemoze da se ospori deka Zemjata e KUGLA deka ZEMJATA SE DVIZI a SONCTO E VO SREDINATA.......
 
"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovednik 1,5
 
Kade toa brza Sonceto,kade sto mu e mestoto ?????  Kako go objasnuvate ova ? Jasno se gleda deka citatov zboruva za toa deka zemjata e vo sredinata a sonceto okolu nea se vrti,sto e GOOOOLEMA GRESKA.
 
 

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 18:43
ako se pravite deka ne go rabirate sto kazuva miralem mislam nema smisla....
Kade krug e isto sto i topka......?????? i ova dosega ne go bev slusnal stvarno.......

Ne velam deka vo k*ranot e nesto podobro moze i tamu e isto opisano

ILI znam mi tekna Bog ja gledal zemjata od visoko i samo od edna strana pa ne svatil deka e topka.......

ustvari ne e toa.........


end off days 15...14...13....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 21:06
MIRALEM, ISLAM I SE E MOZNO
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.