Испечати | Затвори го прозорот

БИБЛИЈА И АСТРОНОМИЈА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8936
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 15:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: БИБЛИЈА И АСТРОНОМИЈА
Постирано од: Miralem1
Наслов: БИБЛИЈА И АСТРОНОМИЈА
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 17:00
Ete,vidovme vo edna tema kako nasiot Prijatel EvAngelos,se ismejuva so NEGOVOTO NEZNAENJE na Allahovata Vera.
Koga bi imal troska znaenje nasiot prijatel vo vrska so naukata,bi svatil deka toa e i Dokaz za Postoenjeto na Allah dz.s.
 
Ova tema ne ja otvaram kako revans,tuku sakam da kazam,kako ne treba bukvalno da se svakjaat rabotite.
Jas se nadevam deka,kako sto se obidov jas da mu odgovoram nemu,taka i toj ke vlozi malku trud i ke mi gi objasni citatite,eden po eden,onaka,kako sto jas mu gi objasnav.
 
Josua,golem svestenik-ratnik,bara od Boga da go sopre sonceto i prodolzi denot kako bi gi pobil negovite neprijateli Amorejci.
 
" Tukli su ih sve do Azeke i do Makede. (11) A dok su bježali pred Izraelom uz bethoronsku strminu, bacao je Jahve s neba na njih tuču kamenja sve do Azeke te su ginuli. I poginulo ih je više od tuče kamene nego što su ih pobili sinovi Izraelovi svojim mačevima. (12)
Onoga dana kada Jahve predade Amorejce sinovima Izraelovim, obrati se Jošua Jahvi i poviče pred Izraelcima:
 
 
(So kamenja gi Gagjal Jahve od nanebo.)

"Stani, sunce, iznad Gibeona, i mjeseče, iznad dola Ajalona!" (13) I stade sunce i zaustavi se mjesec

(Sonceto zastanalo nad Gibeon a i mesecinata zastanala)
 
..... sve dok se nije narod osvetio neprijateljima svojim.
Ne piše li to u knjizi Pravednika? I stade sunce nasred neba i nije se nagnulo k zapadu gotovo cio dan. (Jošua 10,12-13) "
 
Prorok Habakuk (3,11)
" Sunce uvis diže ruke, Mjesec u obitavalištu svojem popostaje, pred blijeskom tvojih strijela, pred blistavim sjajem koplja tvoga."
 
Upravo ovie bibliski redici se upotrebuvani od strana na crkvata protiv Galileo Galilej,koga istiot im pokazal brojni naucni dokazi deka zapravo zemjata se vrti okolu sredisnoto sonce.Koga inkvizitorite mu gi pokazale nivnite "dokazi"-spravite za macenje i biblijata,Galileo mudro se povlekol.
ZAMISLETE JA SEGA APSURDNOSTA: SONCETO NA NEBOTO SEDELO CEL DEN A MESECINATA NAD PLANINATA SEDELA (IZNAD DOLINE).
Ne vleguvam vo raspravija dali "cudata" se mozni ili ne. No kakvo e toa cudo sonceto da se zapre koga i onaka e vo sredinata na zemjinata oska i site drugi planeti ? Dali taa "cudesna" pojava ja videle i Kinezite i Indijcite ?????
Interesno e koga crkvenite apologeti ja videle taa NEBULOZA pocnale so objasnuvanje deka sonceto ne zastanalo tuku zemjata. I toa gi izraduvalo nekoe vreme. Ne ni pomislile deka takvo zapiranje na zemjata koe se dvizi 1000 milji na sat bi donelo KATASTROFA.
 
VODA NAD NEBESKIOT SVOD.
 
 

On zatvara vodu u svoje oblake, a oblaci se pod njome ne prodiru. On zastire puno lice mjesečevo razastirući svoj oblak preko njega.
On je na vodi označio kružnicu gdje prestaje svjetlost i tmine počinju. Svodu se nebeskom potresu stupovi i premru od straha kada on zaprijeti.

Hvalite Jahvu s nebesa, hvalite ga u visinama! Hvalite ga, svi anđeli njegovi, hvalite ga, sve vojske njegove! Hvalite ga, sunce i mjeseče, hvalite ga, sve zvijezde svjetlosne! Hvalite ga, nebesa nebeska, i vode nad svodom nebeskim!
Psalam 148,4

 
ISUSOVIOT LET NA NEBO.
 
Kada to reče, bi uzdignut njima naočigled i oblak ga ote njihovim očima. (10) I dok su netremice gledali kako on odlazi na nebo, gle, dva čovjeka stadoše kraj njih u bijeloj odjeći (11) i rekoše im: "Galilejci, što stojite i gledate u nebo? Ovaj Isus koji je od vas uznesen na nebo isto će tako doći kao što ste vidjeli da odlazi na nebo."
Dj 1, 7-11
 
- 12 И чуја силен глас од небото, кој им велеше: „Дојдете ваму, горе!” И отидоа горе во небо во облакот, и нивните непријатели ги видоа.
 
- 13 А во тој час настана голем земјотрес, и падна десеттиот дел на градот, и од земјотресот загинаа седум илјади човечки имиња; а другите се уплашија и Му воздадоа слава на небесниот Бог.
 
Ilija odgovori: "Mnogo tražiš: ako me budeš vidio kad budem uznesen ispred tebe, bit će ti tako; ako pak ne budeš vidio, neće ti biti." I dok su tako išli i razgovarali, gle: ognjena kola i ognjeni konji stadoše među njih i Ilija u vihoru uziđe na nebo.
 
NAUCNA FANTASTIKA... ME POTSETUVA NA FILMOT SO NIKOLAS KEJDZ... VOZAC NA DUHOVI,SO OGNENIOT KONJ I OGNEN MOTOR I SEKAKO OGNENI SOFERI....
 
Spored Biblijata vo pogorniot del:
(1) Zemjata e nepokretna.
(2) Site denesni oblici na zivotni postojat od samiot pocetok.
(3) Starosta na zemjata,po svetoto pismo,nemoze da bide poveke od 6.000 godini (iako naucnicite imaat potvrdeno deka e postara 4,6 milijardi godini)
(4) Prema biblijata Zemjata e sozdadena pred sonceto i zvezdite a promenata na denot i nokta pred Sonceto.
(5) Ovosjeto i steblata postovjaat pred zivotnite i sonceto (spored biblijata).
 

III den.

I reče Bog: "Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom, stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose plod što u sebi nosi svoje sjeme. I bi tako. (12) I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme, svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro. (13) Tako bude večer, pa jutro - dan treći.

IV den.

I reče Bog: "Neka budu svjetlila na svodu nebeskom da luče dan od noći, da budu znaci blagdanima, danima i godinama, (15) i neka svijetle na svodu nebeskom i rasvjetljuju zemlju!" I bi tako. (16) I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje da vlada noću - i zvijezde. (17) I Bog ih postavi na svod nebeski da rasvjetljuju zemlju, (18) da vladaju danom i noću i da rastavljaju svjetlost od tame. I vidje Bog da je dobro. (19) Tako bude večer, pa jutro - dan četvrti.

(6) site jazici nastanale odednas pod kulata Babilonska.
(7) Mesecinata e svetlo kako i sonceto.
 
I taka nataka i taka nataka........  Toa bese za Sonceto koe Jahve go zaprel i za Zemjata koja e nepodvizna....... Odime ponataka;
PLANETITE ISTO TAKA SE ZVEZDI:
 (16) Ja, Isus, poslah anđela svoga posvjedočiti ovo po crkvama. Ja sam korijen i izdanak Davidov, sjajna zvijezda Danica. Otkr. 16.9. "
... kao što i ja to primih od Oca svoga. I dat ću mu zvijezdu Danicu. (29) Tko ima uho, nek posluša što Duh govori crkvama!"
Možeš li lancem vezati Vlašiće i razdriješiti spone Orionu, u pravo vrijeme izvesti Danicu, vodit' Medvjeda s njegovim mladima? Zar poznaješ ti zakone nebeske pa da njima moć na zemlji dodijeliš?
Kao zvijezda Danica među oblacima i kao mjesec pun; kao sunce koje obasjava Hram Svevišnjega

Danica e planeta.
 
Zvijezde
Sjaj je zvijezda ljepota neba, blistav ures visinama Gospodnjim. Po zapovijedi Svetoga, kako on odredi, one miruju i ne zamaraju se nikad od straže svoje.
 
Greska na Pastirite im izgledalo deka miruvaat no denes modernata astronomija otkriva deka se dvoizat.
 
JAHVE "GO POMERUVA SONCETO NANAZAD" KAKO ZNAK DEKA KE IZLECI GNOJNI CIR:
(8) Ezekija upita Izaiju: "Po kojem ću znaku prepoznati da će me Jahve izliječiti i da ću za tri dana uzići u Dom Jahvin?"
(9) Izaija odgovori: "Evo ti znaka od Jahve da će učiniti što je rekao: hoćeš li da se sjena pomakne za deset stupnjeva naprijed ili da se vrati za deset stupnjeva?"
(10) Ezekija odgovori: "Lako je sjeni pomaknuti se deset stupnjeva naprijed! Ne! Neka se sjena vrati natrag za deset stupnjeva!"
Prorok Izaija zazva Jahvu i on učini da se sjena vrati za deset stupnjeva. Sišla je za deset posljednjih stupnjeva na Ahazovu sunčanom satu. "
Druga knjiga za kraljevite 20,7-11
 
KOJ NE BI POVERUVAL DEKA KE SE IZLECI OD CIR AKO KAKO DOKAZ SONCETO SE VRATI NANAZAD ? хи,%20хи...
 
Jahve po drug pat go vrakja sonceto nanazad,kako znak deka ke go izbavi gradot od Asirskiot Kral.
 
 

U ono se vrijeme Ezekija razbolje nasmrt.
Tada dođe riječ Jahvina Izaiji: (5) "Idi i reci Ezekiji: Ovako kaže Jahve, Bog oca tvoga Davida: 'Uslišao sam tvoju molitvu, vidio tvoje suze. Izliječit ću te; za tri dana uzići ćeš u Dom Jahvin. Dodat ću tvome vijeku petnaest godina. (6) Izbavit ću tebe i ovaj grad iz ruku asirskoga kralja. Jest, zakrilit ću ovaj grad!'"
Izaija odgovori: "Evo ti znaka od Jahve da će učiniti što je rekao: sjenu koja je sišla po stupnjevima Ahazova sunčanika vratit ću za deset stupnjeva natrag." I vrati se sunce deset stupnjeva natrag po stupnjevima po kojima bijaše već sišlo.
Izaija 38,4-8

Da povtorime: Zemjata odednas zastanala,pa se okrenala vo sprotivna mera povtorno zastanala i se vratila na stariot smer za nekolku sati. Toa se slucilo dva pati. Verovatno tuka Adolf Hitler nasol Inspiracija za negovoto moto: "Lagata neka bide golema,ednostavna,,, povtoruvaja i konecno ke poveruvaat vo nea"
 
I sekako,ke prodolzam so "Naj golemiot dokaz" deka "Zemjata e RAVNA PLOCA" (?????)
 
Ete i da ne odime daleku... za astronomijata i naukata vo biblijata,dovolno e samo da se spomnat ZAPALENITE NAUCNICI.
 
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje



Коментари:
Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 18:47
Originally posted by the king the king напиша:

na miralem 1 mu dolzis objasnuvanje zasto se uplasi od negovata nova tema
 
Јас му должам на Миралем? газење%20од%20смеење Е сега ме убеди дека си нов навистина хехе... Миралем од сега да почне да ми одговара па до следниот вторник нема да успее да ми се "одолжи" за сите одговори што му ги имам дадено и сите теми што му ги имам затворено голема%20насмевка
 
Новата тема Мирко ја отвори за да ја префрли топката на друг терен намигнување Очигледно се најде во тесно тука и без одговори и во сета паника реши да ми се "освети" со една нова тема каде изложува огромен и неразбирлив текст со еден куп лаги и погрешни заклучоци на кои јас сега треба да губам цел ден да му ги одговарам.
 
Па дајте малку и ние еднаш да прашаме, дајте еднаш и вие одговарајте, Мирко, дозволи ми еднаш и јас да седнам на водителското столче голема%20насмевка Доста не "размрдувате" вие нас, дајте еднаш, барем еднаш и ние да ви ги провериме можностите... ама изгледа веќе ги проверивме, одма цвикнавте голема%20насмевка и како мува без глава одма ги менувате темите кон Библјата или отварате нови, се со цел да ја префрлите топката на друг терен... хехе...прочитани сте и нема да ви биде дозволено тоа намигнување
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 18:51

TI BLAGODARAM STO SE POTRUDI BAREM EDEN CITAT DA MI OBJASNIS,PA NA MESTOTO BESE EVANGELOS ZOSTO ZBOR DVA NE NAPISA,BAREM EDEN CITAT голема%20насмевка Nemorase kako mene na site po red sto ti objasniv odednas i sto uste ti objasnuvam tamu kako na malo dete.....



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: trilobite
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 20:49
Уште еден знак дека светот отишол по ѓаволите е  фактот што муслимани ја исмеваат Библијата за ненаучност и научна фантастика...

Стиховите што следат се извадоци од Qur'an кои,рака на срце. и стручњаци од Nasa би им позавиделе на компетенција и прецизност во описите:

-Земјата е фиксирана и не се мрда(Сура 27:61)

-Сонцето трча
(ваљда заоѓа се мисли)
на место за одмор(!?) (36:38)

-Allah ги направил звездите како ракети за да фрла со нив по
 ѓаволите(67:5) 
ѕвезда
-Koj ги создаде седумте неба...гледаш ли негде пукнатина(67:3)
(Алах  тука го прашува Мухамед да го испита небото дали има дупки)


Сиве овие "постулати"биле напред со времето тоагаш,(а и денес)и мислам дека нема смисол да ја потценуваме науката која тешко се носи со научниве објави...


ангел








Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 21:09
Originally posted by trilobite trilobite напиша:

Уште еден знак дека светот отишол по ѓаволите е  фактот што муслимани ја исмеваат Библијата за ненаучност и научна фантастика...

Стиховите што следат се извадоци од Qur'an кои,рака на срце. и стручњаци од Nasa би им позавиделе на компетенција и прецизност во описите:

-Земјата е фиксирана и не се мрда(Сура 27:61)

-Сонцето трча
(ваљда заоѓа се мисли)
на место за одмор(!?) (36:38)

-Allah ги направил звездите како ракети за да фрла со нив по
 ѓаволите(67:5) 
ѕвезда
-Koj ги создаде седумте неба...гледаш ли негде пукнатина(67:3)
(Алах  тука го прашува Мухамед да го испита небото дали има дупки)


Сиве овие "постулати"биле напред со времето тоагаш,(а и денес)и мислам дека нема смисол да ја потценуваме науката која тешко се носи со научниве објави...


ангел






 
Trilobite,imas tema "Qur'anot e objava od Boga" pisuvaj tamu sto te buni od Qur'anot a ke vidis deka e odgovoreno i na toa prasanje za Zvezdite.... belkim ke vatis lpka e celta na otvoranjeto na ovaa tema....
Za Qur'anot pisuvajte tamu,so zadovolstvo ke vi odgovoram ovde ako mozes da objasnis eden barem citat od pogore navedenite,pisuvaj,ako ne.... setaj.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 09:03
Ако баш те интересира Библиска Астрономија, би ти предложил да прочиташ како далеку пред Коперник, во Библијата се укажува на тоа дека Земјата е топчеста, и лебди во просторот. Никаква рамна плоча и желки и прикаски. Тоа во к*ран барај... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Sektas
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 10:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

Ако баш те интересира Библиска Астрономија, би ти предложил да прочиташ како далеку пред Коперник, во Библијата се укажува на тоа дека Земјата е топчеста, и лебди во просторот.
 
Eve im kaj mozat da proverat ako sakaat.намигнување
 
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22


-------------
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 22.Август.2007 во 14:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

Ако баш те интересира Библиска Астрономија, би ти предложил да прочиташ како далеку пред Коперник, во Библијата се укажува на тоа дека Земјата е топчеста, и лебди во просторот. Никаква рамна плоча и желки и прикаски. Тоа во к*ран барај... голема%20насмевка
 
Kade veli deka e Topcesta ?
 Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Na brdo od koe go videl celoto kralestvo na svetot ??? Ova znaci deka zemjata e RAVNA PLOCA ! Ako bukvalno gi citame citative kako sto vo drugata tema se ismejuvate na Qur'anskite aeti.
A i TAKA go tumacele i taka veruvale,deka e RAVNA PLOCA pa zaradi toa i gi palela i gi progonuvala crkvata naucnicite koi tvrdele deka e KUGLA.
 
" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
Drvo Visoko koe se gledalo od Kraevite na zemjata. Zemi sega ti kugla vo race i kazi mi kade se kraevite ! I + za da bide poprecizno deka se misli deka Zemjata e Ravna ploca,opisuva deka tolku bilo vidoko drvoto,sto,ete,da receme,od site STRANI na zemjata,ili kade i da se naogjas,mozes da go vidis. JASNO I PRECIZNO KAZUVA DEKA SPORED BIBLIJATA ZEMJATA E RAVNA PLOCA.
Sekoj trud za popravka bi ti bil zaluden,zatoa sto pred da pokusas da popravis zamisli SITE TOGASNI NAUCNICI,KOI TVRDELE DEKA E KUGLA,BILE PROGNATI I BILE PRVITE ERETICI I ZIVI ZAPALENI.
 
"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovjednik 1,5
Zar si ikad zapovjedio jutru, zar si kazao zori mjesto njeno, da poduhvati zemlju za rubove i da iz nje sve bezbožnike strese; da je pretvori u glinu pečatnu i oboji je k'o kakvu haljinu. (Job 38, 12)

Eve,ovie se citati koi ni sam ne si gi procital. Ja fatil zemjata,kako carcav na okrugla masa pa gi istresil site bezboznici ! Mozes ova da go zamislis na Kugla ?
 
Vo Biblijata go pisuva Hebrejskiot zbot KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.Deka se raboti za krug a ne kugla e nepobitno.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat i glagolski opis kako ke "nacrtame kruznica" Imenkata se preveduva kako "krug",polukruzna arkada.
 
Eve za da bide pojasno:
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.

Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!

I da ne ti pisuvam i preveduvam uste Istorii od togasnite "sveti oci" i maltretiranite naucnici.
I dajte objasnete eden citat od navedenite,me interesira kolku lesno i kako ke mi gi objasnite. Kako Moira... ami,monahinjite sami sakale vo crkva da se zaklucat i bela videlina da ne vidat,vie so sila gi pokrivate zenite... tla tla tla....  Zasramete se,bruka vi e sekoj zbor,uste kritikuvate drugi i mani barate......


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Август.2007 во 19:04
Epa Miraleme eve ti:
Jov pisuva:"Go poslal (se misli na Bog) severot nad prazninata, ja zakacil Zemjata za nisto"
Jov go napisal ova vo vremeto koga lugeto ja zamisluvale zemjata kako ploca, koja plovi po bezgranicnoto more, koja ja nosat kitovi, koja ja nosat zelki, pretstavi koi denes se mnogudrugi smesni (no razbirlivi za toa vreme). Deka zemjata bila zakacena na "nisto" bila mnogu smesna ideja vo toa vreme, tie nemale pretstava za gravitacijata, ako e zakacena za nisto, tie bi rekle dekataa ke padne. Kojznae kolku go ismejuvale Jov vo toa vreme, a sepak bil vo pravo. Sega ako go sporedime ova so izjavata na bibliskiot prorok Isaija, koj veli: "On e Onoj, Koj sedi nad krugot na Zemjata" (Isaija 40:22), pretstavata za edna kruzna zemja koja e zakacena za "nisto" vo "prazninata", silno ne potsetuva na fotografiite na Zemjinata topka koja lebdi vo prazen prostor.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 23.Август.2007 во 19:43
Originally posted by moira moira напиша:

Epa Miraleme eve ti:
Jov pisuva:"Go poslal (se misli na Bog) severot nad prazninata, ja zakacil Zemjata za nisto"
Jov go napisal ova vo vremeto koga lugeto ja zamisluvale zemjata kako ploca, koja plovi po bezgranicnoto more, koja ja nosat kitovi, koja ja nosat zelki, pretstavi koi denes se mnogudrugi smesni (no razbirlivi za toa vreme). Deka zemjata bila zakacena na "nisto" bila mnogu smesna ideja vo toa vreme, tie nemale pretstava za gravitacijata, ako e zakacena za nisto, tie bi rekle dekataa ke padne. Kojznae kolku go ismejuvale Jov vo toa vreme, a sepak bil vo pravo. Sega ako go sporedime ova so izjavata na bibliskiot prorok Isaija, koj veli: "On e Onoj, Koj sedi nad krugot na Zemjata" (Isaija 40:22), pretstavata za edna kruzna zemja koja e zakacena za "nisto" vo "prazninata", silno ne potsetuva na fotografiite na Zemjinata topka koja lebdi vo prazen prostor.
 
Neznaese JOV za denesnovo vreme,deka ke tehnologijata ke porasne i denes vo moderen svet deka ke mu se smejat ????


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 14:25
ТЕМА БИБЛИЈА И АСТРОНОМИЈА

СЕКОЈ ПОСТ ВОН ТЕМА ЌЕ БИДЕ БРИШЕН



-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 15:24


vo Biblijata pisuvani se mnogu raboti ...

no za astronomijata ...
tek sega imame nekoi svakanja ...
deka ima univerzum (multiverzum) ...
vo nego galaksii ...
pa soncevi sistemi ...
planeti ....
i taka natamo ...

predizvikuva naslovot Biblija i astronomija ...
no sepak tesko e za pisuvanje ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 15:51
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



vo Biblijata pisuvani se mnogu raboti ...

no za astronomijata ...
tek sega imame nekoi svakanja ...
deka ima univerzum (multiverzum) ...
vo nego galaksii ...
pa soncevi sistemi ...
planeti ....
i taka natamo ...

predizvikuva naslovot Biblija i astronomija ...
no sepak tesko e za pisuvanje ...

 
Drag Marko Antoni,ako ne sledis redovno,togas znaes deka imase krivi tolkuvanja na Qur'anski aeti.Temava ne e otvorena za nekakov predizvik nitu jas baram mana vo Biblijata. Sakam da kazam deka ne treba da se ismejuvaat,koga imaat tolku raboti za koi objasnuvanje NEPOSTOI. Iako vo temata za Qur'anot na se' i edno prasanje i dadov odgovor prodolzija da se zapinaat za nesto sto nerazbiraat......  Ako gi procitas bibliskite citati ke vidis deka i Jahve so kamenja frlal po nevernicite od neboto. Pa ajde neka go objasnat toa koga baraat objasnuvanje za toa kako Allah kazuva deka Zvezdite so ogan frlale vrz Sejtanite. Kazav na pocetok,ako si ja poznavaat religijata svoja,togas nisto nema da im bide nejasno kaj drugite.
Ednas se ismejuvase kako toa spored Qur'anot mravkite zboruvale so solomon a vo biblijata gledame deka magarinjata zboruvaat.... pa zatoa i otvoriv tema,za da vidat deka ne treba da se ismejuvaat so nesto sto ne poznavaat. Se somnevaat vo Allahovata MOK.
Pa taka i za ovaa tema,jas ZNAM I SIGUREN SUM deka ne ke se pojavi takov sto ke mi dade barem troska objasnuvanje za barem eden od ovie citati,kolku sto mi objasni nekoj vo temata Falsifikati....
SAKAV SAMO RILKATA DA MU JA ZATVORAM NA EVANGELOS I ADZIJA I VO TOA SEKOGAS SUM UYSPEVAL PA I TUKA.
NEMOZAM USTE DA GI SPRECAM VO NAVREDITE I PROVOKACIITE I PONIZUVANJATA... Vo toa i ke gi ostavam,toa i e nivnoto PRAVO LICE.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 18:45

No kako ke se potrudis ova da go objasnis,EVANGELOS:

 
Цитирај
" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
 
Zemi sega TOPKA vo race i najdimu gi kraevite.
Drvoto bilo tolku visoko sto se gledalo od KRAEVITE na zemjata.Ajde da receme OD SITE STRANI NA ZEMJATA. E TUKA NEMAS OBJASNUVANJE.
 
POVTORNO KAZUVAM,TEMAVA I PRASANJAVA GI OTVORAM DA VIDIME DALI TREBA BUKVALNO DA SE FAKJAME ZA ZBOROVITE ?????
 
"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovjednik 1,5
 
KADE BRZA SONCETO,TAMU OD KADE IZLEGUVA ??? Sonceto ne odi nikade,sonceto ne se pomeruva,sonceto e na sredinata,zemjata vrti okolu nego.
 
Ke go povtoram JOB iako Moira zaludno ni se obide da promrmori. I blagodaram vo sekoj slucaj,no sepak,nisto ne kaza.....
 
Zar si ikad zapovjedio jutru, zar si kazao zori mjesto njeno, da poduhvati zemlju za rubove i da iz nje sve bezbožnike strese; da je pretvori u glinu pečatnu i oboji je k'o kakvu haljinu. (Job 38, 12)
Da ja podfati zemjata za kraevite i da gi istrese bezboznicite. Znaci Tocen opis deka zemjata e ravna ploca,kako carsav na okrugla masa. Vo smisla,posle jadenje,go fakjas carsafot za kraevite i gi treses troskite od nego.
 
Onaka moira,ladno ni objasni,deka,Job moral taka da rece,da go razberele,,, a na job denes naukata i kokoskite sto mu se smeat ??? Ne planirase Job na ova ? Moira,Gospod mi e svedok deka ve sakam i ve cenam.... se sto sakam da kazam e deka ne treba da se svakja kako ti e tebe po zelba. Se izvinuvam sto ke ja spomnam i Zenata vo Islamot i izjavata vo temata "kako treba da se oblekuvame" ladno i tamu si ni kaza "monahinjata sama odlucila" a zenata vo islamot so sila ja pokrivate. DALI E MOZNO TOA MOIRA ???? SO SILA DA JA POKRIEME... Ukluci se malku,vlezi vo svetot na realnosta,,,, 
Znaci velam,ne mi e temava otvorena da se prepirame.... samo sakam da kazam gledajtesi ja rabotata vasa,oti tamu ako e za takvi prasanja i nesporazumi imate MNOGU MNOGU za resavanje pa potoa da se pustite po drugite.
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 19:07
земја не е секогаш исто со Планета.

Македонија е земја, не е планета.
Израел е земја, не е планета.

Мира е земунка, не е паметна. голема%20насмевка



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 19:21
Originally posted by аџија аџија напиша:

земја не е секогаш исто со Планета.

Македонија е земја, не е планета.
Израел е земја, не е планета.

Мира е земунка, не е паметна. голема%20насмевка

 
газење%20од%20смеење  Interesno kako si ja macite dusata da objasnite. Ne e edno mesto,Adzo...  na milion mesta zemjata se spomnuva kako PLANETA.
 
Цитирај
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
Nad koja zemja potocno kazi mi sega,nad makedonija li ???? 
 
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
газење%20од%20смеење  ма%20ајде Bruka ziva. Gledaj sega... povtorno lesnoumno... Koga se velelo zemja ne se mislelo na Planeta голема%20насмевка 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 19:48
Сакам да кажам, дека во речиси сите јазици има два различни збора за овие работи. Така во англискиот има land (country, etc.) и earth. За жал во македонскиот и двата збора се преведуваат со земја. Затоа треба да се внимава во кој случај за што станува збор.


Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 20:01
Originally posted by аџија аџија напиша:

Сакам да кажам, дека во речиси сите јазици има два различни збора за овие работи. Така во англискиот има land (country, etc.) и earth. За жал во македонскиот и двата збора се преведуваат со земја. Затоа треба да се внимава во кој случај за што станува збор.


Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... голема%20насмевка
 
A gledaj znae sega da kaze deka jazikot e problem. Pa neli vo angliski Isus e spomnat kako "LORD" a Bog kako "GOD"  Neli e ednoto gospodin a drugoto BOG ? A ne GOSPOD ?
Neise....
 
Ne mi kaza tocno nad cija zemja e prestolot na Boga,ako veke se zboruva za Zemja te. Land:
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
 
Aj izburickaj sega vo Angliskiot prevod i kazimi na pogorniot citat vo crveno od Isaija dali pisuva LAND ILI EARTH ???
 
I ona vo Matej:
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Koja e taa planina od koja se gleda seto kralevstvo NA SVETOT ??? Dali tuka vo Angliskiot e spomnato Land ili Earth ???
 
Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија....
 
Znaci,eden nula za mene  голема%20насмевка Zemjata (spored tebe i biblijata) e ravna ploca.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 20:04
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 

Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија....
 
Znaci,eden nula za mene  голема%20насмевка Zemjata (spored tebe i biblijata) e ravna ploca.
 


миро мори, читај убаво, не ме терај да те викам неписмен или слеп. голема%20насмевка


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 20:07
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ne mi kaza tocno nad cija zemja e prestolot na Boga,ako veke se zboruva za Zemja te. Land:
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
 
Aj izburickaj sega vo Angliskiot prevod i kazimi na pogorniot citat vo crveno od Isaija dali pisuva LAND ILI EARTH ???
 
 I ona vo Matej:
Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
Koja e taa planina od koja se gleda seto kralevstvo NA SVETOT ??? Dali tuka vo Angliskiot e spomnato Land ili Earth ???
 


Еве ти бе сине:

IV Matthew 4:8 Again, the devil took him to a very high mountain and showed him all the kingdoms of the world and their splendor.

NIV Luke 4:5 The devil led him up to a high place and showed him in an instant all the kingdoms of the world.

NIV Isaiah 40:22 He sits enthroned above the circle of the earth, and its people are like grasshoppers.


Ајде сега виткај опашката...



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 20:14
газење%20од%20смеење Adzo Adzo.... citaj se:
Цитирај Сакам да кажам, дека во речиси сите јазици има два различни збора за овие работи. Така во англискиот има land (country, etc.) и earth.
 
podolu:
 
Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... 
 
Samo vo ovoj slucaj zborot Zemja se odnesuva na Planetata ?
 
Ajde,nareci me nepismen pritoa kazi mi zosto ??
Pred nepravedno da me nareces da ti objasnam uste ednas.
 
Jas rekov:
Цитирај Znaci,eden nula za mene  голема%20насмевка Zemjata (spored tebe i biblijata) e ravna ploca.
 
Da potvrdam.
Vo Biblijata go pisuva Hebrejskiot zbot KHUG=KRUG a ne DUR=KUGLA.Deka se raboti za krug a ne kugla e nepobitno.
Strongova konkordancija (br. 2328 i 2329), "Holladay’s A Concise Hebrew" i "Aramaic Lexicon of the Old Testament" (str. 97) i "Brown Driver-Briggs Hebrew" i "English Lexicon" (str. 295) davaat i glagolski opis kako ke "nacrtame kruznica" Imenkata se preveduva kako "krug",polukruzna arkada.
 
Цитирај Во случајот земниот круг, јасно е дека станува збор за планетата, а не за земјата како македонија.... 
 
Ete zosto ti velam eden nula za mene,zatoa sto koga se veli KRUG se misli na krug plocesti,kako CD. (bez ona dupceto nasrede голема%20насмевка,da ti pojasnam oti se' bukvalno svakjas).
Za da ti bide uste pojasno,poglednigi zborovite kade sto se spomnuva krug i kugla vo drugi citati:
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
 

Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!

 
Jasno ti e ili da ti nacrtam na slika ??  (ova bez sala go velam голема%20насмевка)


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 24.Август.2007 во 20:35
Јасно ми е дека се плеткаш се плеткаш, а одговор немаш.

Круг е круг, а плоча е плоча.

к*ранот вели плоча.
Библијата вели круг (топка).

Наградно прашање: кое е поточно? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 00:46
Originally posted by аџија аџија напиша:

Јасно ми е дека се плеткаш се плеткаш, а одговор немаш.

Круг е круг, а плоча е плоча.

к*ранот вели плоча.
Библијата вели круг (топка).

Наградно прашање: кое е поточно? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 
Heheeee.... ne se zafrkavaj. Qur'anot ni dava SOVRSEN opis deka zemjata e KUGLA-TOPKA.
 
Se nadevam,po tvojot komentar,posto ti se pletkas,toa e poveke od ocigledno,deka i ti svati deka spored biblijata PLANETAVA ZEMJA e RAVNA PLOCA      Drugo,ti si toj sto treba da odgovara ne jas голема%20насмевка 
 
Samo mi e krivo sto nekoj ke mi tvrdi pokasno deka dal odgovor na prasanjava голема%20насмевка 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 03:54
Sovrse3n opis, ajde te molam citiraj go!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Август.2007 во 04:01
Sovrsen opis, ajde te molam citiraj go!
A sto se odnesuva do mojot citat bas ubavo ovjasnuva za oblikot na Zemjata, a vo Koranot jasno stoi deka Alah ja izramnil, i deka e ramna, a toa visina sto i dal ne govori nisto za topcestiot oblik na Zemjata, zosto ima i povisoki ramnini i poniski, ili i toa ne go znaes!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 14:38
Originally posted by moira moira напиша:

Sovrsen opis, ajde te molam citiraj go!
A sto se odnesuva do mojot citat bas ubavo ovjasnuva za oblikot na Zemjata, a vo Koranot jasno stoi deka Alah ja izramnil, i deka e ramna, a toa visina sto i dal ne govori nisto za topcestiot oblik na Zemjata, zosto ima i povisoki ramnini i poniski, ili i toa ne go znaes!
 
Ne macete se i ovaa tema da ja odnesete i da ja zavrtite. Jasen vi e naslovot,neli ?
 
Eve kolku jasno pisuva deka spored biblijata zemjata e RAVNA PLOCA,vo oblik na CD.
 
Toj prestoluva nad zemniot krug,zitelite se kako skakulcite pred Nego.Isaija 40:22
 
Zborot KRUG vo Hebrejskiot jazik e KHUG sto opisuva okrugla PLOCA.
 
Izreki 8, 27
kad je stvarao nebesa, bila sam nazočna, kad je povlačio krug (Hebrejski khug) na licu bezdana.
 
Za nesto topcesto,ili Kugla,stoi zborot DUR-KUGLA:
 

Izaija 22, 17-18
Gle, Jahve će te baciti daleko udarcem jednim jedinim, snažno će te uhvatiti, (18) smotat će te u klupko, kao loptu (Hebrejski dur) te baciti po zemlji širokoj!

I ona vo Matej:

Matej 4,8 - (8) " Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu."
SOSEMA JASNO. Planina od koja go videl CELOTO KRALEVSTVO NA SVETOT.
" Daniel - Pogledam, kad evo jedno stablo usred zemlje vrlo veliko. Stablo poraste, postade snažno, visina mu doseže nebo, vidjelo se s krajeva zemlje."
 
Fakt e deka Biblijata i Astronomijata se daleku daleku oddaleceni. Uste ako gi spomneme ZAPALENITE NAUCNICI koi go tvrdele obratnoto,sosema stanuva jasno sto tvrdi biblijata.Kolku god denes da se obiduvate toa da go preinacite,denes koga nemoze da se ospori deka Zemjata e KUGLA deka ZEMJATA SE DVIZI a SONCTO E VO SREDINATA.......
 
"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovednik 1,5
 
Kade toa brza Sonceto,kade sto mu e mestoto ?????  Kako go objasnuvate ova ? Jasno se gleda deka citatov zboruva za toa deka zemjata e vo sredinata a sonceto okolu nea se vrti,sto e GOOOOLEMA GRESKA.
 
 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: goor
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 18:43
ako se pravite deka ne go rabirate sto kazuva miralem mislam nema smisla....
Kade krug e isto sto i topka......?????? i ova dosega ne go bev slusnal stvarno.......

Ne velam deka vo k*ranot e nesto podobro moze i tamu e isto opisano

ILI znam mi tekna Bog ja gledal zemjata od visoko i samo od edna strana pa ne svatil deka e topka.......

ustvari ne e toa.........




-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 21:06
MIRALEM, ISLAM I SE E MOZNO


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 21:54
Originally posted by moira moira напиша:

MIRALEM, ISLAM I SE E MOZNO
 
Kuklicka moja mila... toa li e se sto imase da kazes ?
 
Ne e temata za reklami... reklamiraj ne' na druga tema намигнување


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 22:44
конкретно за зборот круг, може да се дебатира. Најблизок македонски збор со оригиналот е свод. Но во секој случај, круг не е плоча. тоа бар на сите им е јасно... голема%20насмевка Значи се разботи за кружна форма на земјата.


-------------


Постирано од: Sektas
Датум на внесување: 26.Август.2007 во 23:22
I da pisuva topka vo k*ranot nema da bide nisto bitno.Ako se zeme predvid deka e pisuvan posle biblijata, znaci moze slobodno da kazeme deka ako pisuva znaci e prepisano od biblijata.голема%20насмевкаголема%20насмевка Sto ima tuka cudno,pa cim prepisale pola i poveke zasto da ne i ova.голема%20насмевка

-------------
.............Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: moira
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 01:25
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

MIRALEM, ISLAM I SE E MOZNO

 

Kuklicka moja mila... toa li e se sto imase da kazes ?

 

Ne e temata za reklami... reklamiraj ne' na druga tema намигнување


Marketingot na forumov e tvoj, a nie sme tuka da ti ukazeme deka pogresna marketing strategija imas, managerot ti e nikakov. Menjaj firma


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 13:09
Originally posted by Sektas Sektas напиша:

I da pisuva topka vo k*ranot nama da ima nisto bitno.Ako se zeme predvid deka e pisuvan posle biblijata, znaci moze slobodno da kazeme deka ako pisuva znaci e prepisano od biblijata.голема%20насмевкаголема%20насмевка Sto ima tuka cudno,pa cim prepisale pola i poveke zasto da ne i ova.голема%20насмевка
Vidi kako sektasov nisto ne razbira.
Nemoze Qur'anot da e prepisan od Biblijata koga vo Biblijata se tvrdi deka ZEMJATA E OKRUGLA PLOCA a vo Qur'anot se veli deka e KUGLA,TOPKA....
 
Nemoze Qur'anot da bide prepisan od Biblijata koga Qur'anot tvrdi deka Sonceto e nasredina i ne vrti okolu zemjata a biblijata tvrdi deka Sonceto se dvizi. Od mnogu mnogu pricini nemoze Qur'anot da e prepisan od Biblijata. Vo Qur'anot IMA DOKAZ ZA BOZJETO POSTOENJE VO BIBLIJATA NEMA.
 
Adzo... sto se misli so zborot KRUG vo Biblijata poveke od jasno e. Denes nemozete da go izmenite toa i da se sprotivstavite na naukata,koga tehnologijata ojde mnogu napred,pa mozete da gi pretumacuvate citatite... no vo toa vreme,jasno se znaelo sto znaci Zborot KRUG i na sto se misli. Zosto inaku Naucnicite bi stanale da tvrdat nesto sprotivno od Biblijata ? I zosto,ako i biblijata go tvrdela istoto te. deka zemjata e Kugla gi progonuvala naucnicite i zivi gi palele zatoa sto tvrdele deka zemjata ne e ravna ploca,deka e TOPCESTA deka zemjata vrti okolu sonceto....????
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 13:51


vo biblijata se zboruva za krug ...

a dali se zboruva za big-ben ... ???



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 14:30
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



vo biblijata se zboruva za krug ...

a dali se zboruva za big-ben ... ???

 
Gospodine Marco Antony... sakas da kazes tuka utnal Gospod no pogodil za big ben... ili sum te pogresno svatil ?
 
Bog ne gresi !
 
Big Ben nego ni spomnav.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 14:39


Gospod ne gresi ...

samo nie sme so mnogu misli ...

deka se zboruva za biblija i astronomija ...

i se kazuva deka go ima krugot ...

dali go ima big-ben ...
koj e sega astronomska naucna pretpostavka ...
i koj se sluchil pred 17.500.000.000.000 zemjeni godini ...

pozdrav miralem



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: moira
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 16:39
Vie za sto razgivarate za Big Ben ili za Big Bang???
I dvajcata ste nepismeni


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 17:06
Originally posted by moira moira напиша:

Vie za sto razgivarate za Big Ben ili za Big Bang???
I dvajcata ste nepismeni
 
Srce si nema sto...
 
Цитирај Gospod ne gresi ...

samo nie sme so mnogu misli ...

deka se zboruva za biblija i astronomija ...

i se kazuva deka go ima krugot ...

dali go ima big-ben ...
koj e sega astronomska naucna pretpostavka ...
i koj se sluchil pred 17.500.000.000.000 zemjeni godini ...

pozdrav miralem


Se razbira deka Gospod ne' gresi...
Ottuka i doznavame deka Biblijata e pisuvana od luge koi sakale da vladeat vo toa vreme,oti Izvornata Biblija,Allahovata objava koja mu bese dadena na Isus,ne im go dozvoluva toa nepravedno vladeenje.
Neise.
Ako Big Ben (ke recam povtorno taka) togas sledi deka e menuvana Biblijata. Zatoa velam,Onoj koj znae za Nastanokot na svetot,treba da znae i toa deka zemjata NE E NEPOKRETNA (Biblijata TVRDI deka e nepokretna i deka sonceto se dvizi).
 
I kraj kraeva,veruvajte cak i vo toa,ne vi se mesam,no nemojte za sitnici i za nesto sto ne razbirate voopsto da se ismejuvate. Ako gledame vo Biblijata,navistina ima citati so koi i sami siguren sum se sramite koga gi citate. Tolku protiv naucni dokazi,tolku nesoglasnosti,tolku kontradikcii,,, no nikogas ne sum se ismejuval,no koga ke vidam deka nekoj go pravi toa so drugite,togas mu davam da si vidi vo negovoto sto ima.
"VAM vASA VJERA MENI MOJA" (Del od Qur'anski aet) Koj sum jas protiv ova da rabotam. Veruvam jas vo sto sakam,veruvaj ti vo sto sakas. Taka ne' sozdal Bog,slobodni,sami vistinata da ja doznaeme.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: moira
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 18:03
DA, DA SEKAKO! VISTINATA E SAMO EDNA EDINSTVENA, A SODRZANA E VO SVETOTO PISMO.
KOJ SAKA DA JA OSOZNAE NEKA POVELI!!!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 18:23
Originally posted by moira moira напиша:

DA, DA SEKAKO! VISTINATA E SAMO EDNA EDINSTVENA, A SODRZANA E VO SVETOTO PISMO.
KOJ SAKA DA JA OSOZNAE NEKA POVELI!!!
 
Pa eve dusicke... ne e vistina deka zemjata e ravna ploca.
Ne e vistina deka zemjata e nepokretna.
Ne e vistina deka sonceto se dvizi.
Toa se pisuva vo biblijata i zaradi toa site naucnici gi ispozapalile,gi prognale gi ispoubivale,,, zatoa sto VISTINATA ja zboruvale onaka kako sto ja videle a ne onaka kako sto ja pisuva vo Biblijata.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 22:47
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

DA, DA SEKAKO! VISTINATA E SAMO EDNA EDINSTVENA, A SODRZANA E VO SVETOTO PISMO.
KOJ SAKA DA JA OSOZNAE NEKA POVELI!!!
 
Pa eve dusicke... ne e vistina deka zemjata e ravna ploca.
Ne e vistina deka zemjata e nepokretna.
Ne e vistina deka sonceto se dvizi.
Toa se pisuva vo biblijata i zaradi toa site naucnici gi ispozapalile,gi prognale gi ispoubivale,,, zatoa sto VISTINATA ja zboruvale onaka kako sto ja videle a ne onaka kako sto ja pisuva vo Biblijata.
 
Evangelos,samo eden edinstven citat daj ni kade pisuva deka zemjata ne e ravna ploca vo biblijata.Eden edinstven citat koj tvrdi deka sonceto ne vrti okolu zemjata. Eden edinstven citat deka zemjata kruzi okolu sonceto...... Ti se moljam голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 23:47
Originally posted by moira moira напиша:

Vie za sto razgivarate za Big Ben ili za Big Bang???
I dvajcata ste nepismeni


газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење биг бен... болен


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 17:52
види миралем, мене ми е сеедно која тема ја отовраш, твоја работа. мене ми е работа да ги средувам темите. постови кај што го повикуваш евангелос, нема потреба, ако сака ке напише, нема зашто да го повикувате.
и не само него него било кој.
е само тоа ти е едитирано
и не ти е баш умно да се закануваш со смрт


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 20:32
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

види миралем, мене ми е сеедно која тема ја отовраш, твоја работа. мене ми е работа да ги средувам темите. постови кај што го повикуваш евангелос, нема потреба, ако сака ке напише, нема зашто да го повикувате.
и не само него него било кој.
е само тоа ти е едитирано
и не ти е баш умно да се закануваш со смрт
E pa draga moja Aceler,zarem e vo red nacinot na opravduvanje koj go koristi Evangelos ? Na sekoja tema i na sekoe postaveno prasanje od moja strana da spomnuva 23 maj ili mart ili sto znam.... kako bi go zaobikolil prasanjeto ???
NE STE PRAVEDNI I SLEPI KE SI UMRETE... TOA E FAKT ZATOA STO SVESNO BEGATE OD VISTINATA I REALNOSTA.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 01:12
Што имаат заедничко Вернер Фон Браун (Wernher von Braun) и Хосе Мануел Баросо (Jose Manuel Barroso)?



п.с. поврзано е немој да мислите дека не е ! намигнување



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Август.2007 во 14:00

чекање Acelera,ne spomnuvam nikogo,samo cekam...



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 13:06

чекање



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 14:43
Originally posted by аџија аџија напиша:

Што имаат заедничко Вернер Фон Браун (Wernher von Braun) и Хосе Мануел Баросо (Jose Manuel Barroso)?



п.с. поврзано е немој да мислите дека не е ! намигнување



зошто никој не ме удостојува со овој битен одговор.

Мирко да не знаеш ти?


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 16:33

Eve,vo slucaj ako ti e maka da se vrakjas do prva stranica:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8936&PN=1 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8936&PN=1
 
Samo klikni tuka ednas i na mestoto si голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 18:19

Adzo чекање голема%20насмевка



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 18:22
Originally posted by аџија аџија напиша:

Што имаат заедничко Вернер Фон Браун (Wernher von Braun) и Хосе Мануел Баросо (Jose Manuel Barroso)?



п.с. поврзано е немој да мислите дека не е ! намигнување




Мирко???


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 18:23

Na prvata strana se prasanjata... tuka jas postavuvam prasanja... ne begaj,nema kade da mi odis голема%20насмевка

Ne trevozi se газење%20од%20смеење


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 18:24
мирко немирко... Што имаат заедничко????голема%20насмевка

-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 21:43

Kolku da vidime koj bega голема%20насмевка хи,%20хи...



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 15:13
Ne begaj mi Adzooo,,, sinkoo.... ela mi tuka големо%20гушкање


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:22
прашав, чекам одговор: шо имаат заедничко? ај ќе ти остаам недела две, да се освестиш од нокаутот... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:31

Adzo,ovdeka jas prasuvam i jas kamsikuvam.

Dali Sonceto vrti okolu zemjata ili ne.
Odgovori so da ili ne голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:32
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Adzo,ovdeka jas prasuvam i jas kamsikuvam.



да не сакаше да кажеш „се само-камшикувам“ ? смеење


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:34

Ostaj sea... kazi голема%20насмевка Sonceto li vrti okolu zemjata ? голема%20насмевка



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:38
и тоа ли не го знаеш бе немирко?

И за тоа ли треба да те учиме?

Оди бе трагедијо врати се у 2 одделение се учи ова... ма%20ајде



-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:39

Ajde,kazi ni ti,Dali sonceto se vri okolu zemjata KAKO STO TVRDI BIBLIJATA ? голема%20насмевка



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:43
Originally posted by аџија аџија напиша:

и тоа ли не го знаеш бе немирко?

И за тоа ли треба да те учиме?

Оди бе трагедијо врати се у 2 одделение се учи ова... ма%20ајде



До кога треба да ти го повтарам ова неук еден?


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 16:45

Se dodeka ne mi kazes dali Sonceto se vrti okolu zemjata,kako sto veli Biblijata  голема%20насмевка



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 17:00
Originally posted by аџија аџија напиша:

и тоа ли не го знаеш бе немирко?

И за тоа ли треба да те учиме?

Оди бе трагедијо врати се у 2 одделение се учи ова... ма%20ајде



добро бе, не сме ти ние криви шо си бегал од часови... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 17:36

Ne se razbirame... ne e problemot vo naukata,tuku vo BIBLIJATA. Crkvata gi ubivala Naucnicite. Jas znam deka zemjata vrti okolu sonceto;

1.Qur'anot taka ne' uci.
2. Ne sum begal od casovi.
 
Tebe ti e tesko da ni kazes dali Sonceto vrti okolu zemjata.
Ako ne ti e tesko,ajde,kazi ni голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 03.Септември.2007 во 00:40
мене ич не ми е тешко да кажам дали земјата врти околу сонцето или обратно.

Трагично ми е шо морам јас за тоа да те информирам, а не тие твои даскали од селото...


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 03.Септември.2007 во 19:01
Originally posted by аџија аџија напиша:

мене ич не ми е тешко да кажам дали земјата врти околу сонцето или обратно.


 
E pa daj,ti se molam... da ne ti postavuvam datum.... vaka znaeme barem deka sekoj datum ti e stram.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 03.Септември.2007 во 19:03

Pred da mi kazes dali zemjata vrti okolu sonceto ili sonceto okolu zemjata,da te potsetam голема%20насмевка 

 
"Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovjednik 1,5 голема%20насмевка


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 07:42
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Adzo,ovdeka jas prasuvam i jas kamsikuvam.


Dali Sonceto vrti okolu zemjata ili ne.

Odgovori so da ili ne голема%20насмевка




Se e relativno ...

zavisi kade sedi covekot i sto gleda ...

ako e na zemjata ...
ke misli deka sonceto vrti okolu zemjata ...

ako gleda od strana ke vidi deka imame nasa galaksija ...
spriralna galaksija ...
i na krajot ima eden soncev sistem ...

toa sto pisuva deka sonceto izgreva i zaodja ...
e tocno ...

samo da te potsetam deka izgreva i zaodja ...
ne deka se vrti zemjata okolu sonceto ...

tuku zemjata se vrti okolu sebe ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 11:03


sepak temata e biblija i astronomija ...

koga se pisuvala biblijata mnogu poimi ne postoele ...
pa e opisuvano vo paraboli ...

pa sega "tumacime" ...

samo fakt e deka koga gledam emisija za big beng ...
za galaksiite ...
za toa kade sme ...
za eksplozija na super nova ...

nekako ocite mi se otvoraat ...
kako nesto poznato ...

ako gleda nekoja debata na primer chumu ..
ocite mi se zatvoraat ...

vcera gledav deka mnogu e tesko da se napravi muabet so nekoj sto e na primer oddalecen na 50 svetlosni godini od nas ...
- nie alo sega ... i ke odi toa 50 godini do niv ..
- ke ne slusnat ... i ako ne razberat ... tie na nas "alo" ... i toa ke ide kon nas 50 godini ...

znaci sega da kazeme "alo" ... ke dobieme nazad posle 100 godini ....



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 12:19
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Adzo,ovdeka jas prasuvam i jas kamsikuvam.


Dali Sonceto vrti okolu zemjata ili ne.

Odgovori so da ili ne голема%20насмевка




Se e relativno ...

zavisi kade sedi covekot i sto gleda ...

ako e na zemjata ...
ke misli deka sonceto vrti okolu zemjata ...



 
Taka e Marco Antony,nam se' moze da ni se pricini,no ne i na Boga. BOG SE JASNO ZNAE I SE JASNO GLEDA OTI TOJ E SOZDATEL.
Povtoruvam,ne bi sakal so nikogo da se raspravam,sakam da porazgovaram so onie koi vadat Citati od Qur'anot,koj pogresno gi tolkuvaat i so niv se ismejuvaat.
Procitaj go od pocetok prviot post na temava.
 
Prasanjeto e do Adzija,ako znae i ako moze,ako ne mu e STRAM neka mi odgovori.
Dali zemjata se vri okolu sonceto ili sonceto okolu zemjata ???
Pred da zines: "Sunce izlazi, sunce zalazi i onda hiti svojem mjestu odakle izlazi." Propovjednik 1,5
 
Uste ednas za site. Procitajte go pocetokot na prviot post od temava,da vidite so koja namera e otvorena.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 12:53


kratko Miralem1...

zemjata se vrti okolu sonceto ...

ako gledame kako universum materija - prostor - vreme

a toa sto taka pisuvalo ...
moze da go protolkuvam ...
deka go pisuval nekoj sto gledal od zemjata ...
i za nego izgleda kako sonceto da izleguva ...
i "trca" kade zajduva ...

sepak treba da svatime deka koga e pisuvana
biblijata ili k*ranot ...
ne postoele soodvetni izrazi ...
koi denes normalno gi koristime ...

inaku od zemjata se gledale unazad mnogu godini
soncevite pegi ...

no koga ispratija satelit ...
"vidoja" deka soncevite pegi se ultra violetovo zracenje ...
koe ozonot na nasata planeta go "upiva" i ne stignuva do zemjata ...
i se gleda deka e "temno" a vsusnost vistinski e "svetlo" ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 13:35
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



kratko Miralem1...

zemjata se vrti okolu sonceto ...

ako gledame kako universum materija - prostor - vreme

a toa sto taka pisuvalo ...
moze da go protolkuvam ...
deka go pisuval nekoj sto gledal od zemjata ...
i za nego izgleda kako sonceto da izleguva ...
i "trca" kade zajduva ...

sepak treba da svatime deka koga e pisuvana
biblijata ili k*ranot ...
ne postoele soodvetni izrazi ...
koi denes normalno gi koristime ...

inaku od zemjata se gledale unazad mnogu godini
soncevite pegi ...

no koga ispratija satelit ...
"vidoja" deka soncevite pegi se ultra violetovo zracenje ...
koe ozonot na nasata planeta go "upiva" i ne stignuva do zemjata ...
i se gleda deka e "temno" a vsusnost vistinski e "svetlo" ...

 
Marco,prijatele. Dali pocetokot od prviot post go procita ?
 
Eve da ti objasnam. Vo nekoi od temive na ovoj podforum,nekoj se potsmevase vo Qur'anskite citati,koi i sami ne gi razbiraat i bukvalno gi svakjaat.
Mene nisto ne me buni,kazav deka ZNAM oti Zemjata se vrti okolu sonceto. Jas poveketo citati koi gi napisav od prviot post kako GRESNI znam deka I NE SE,no dali e vo red da se gleda na niv BUKVALNO kako sto nekoi toa go gledaat vo Qur'anot,pa ja otvoriv temava i rekov BUJRUM SEGA OBJASNETEMI.
Цитирај
a toa sto taka pisuvalo ...
moze da go protolkuvam ...
deka go pisuval nekoj sto gledal od zemjata ...
i za nego izgleda kako sonceto da izleguva ...

Znaci nekoj go napisal BEZ BOZJA INSPIRACIJA,ako bila Bozja inspiracija i vdahnovenie,togas Bog nebi mu objavil taka,deka sonceto se vrti okolu zemjata ! Povtorno ti velam,temava e otvorena SO CEL DA NE SE POTSMEVATE VO DRUGITE (za koi abera nemate) A NE SI GI GLEDATE VASITE RABOTI.
 
Цитирај sepak treba da svatime deka koga e pisuvana
biblijata ili k*ranot ...
ne postoele soodvetni izrazi ...
koi denes normalno gi koristime ...

 
Gledas. Ova sakam da go kazam celo vreme i zaradi ova e otvorena temata. IAKO VO QUR'ANOT NE KE NAJDES CITAT KOJ NALIKUVA NA TOA DEKA ZEMJATA RAVNA PLOCA ILI DEKA SONCETO VRTI OKOLU NEA ILI DEKA ZEMJATA E NEPOKRETNA...........
 
Da ti kazam samo eden primer.Mnogu pati go imam napisano ke go povtoram uste ednas.
Vo Qur'anot,koga se spomnuva pletenjeto na Pajazinata,se veli: "taa plete pajazina" Vo Arapskiot jazik,zborot pajak e isto kako i kaj nas i maski rod i zenski rod. A duri denes e otkrieno deka pajakot mazjak ne ja plete pajazinata tuku zenkata,zatoa ne se veli "pajakot plete pajazina" tuku PRECIZNO DA SE ZNAE "TAA plete pajazina"
Odi sega baraj greska vo Qur'anot.
 
Znaci,ne treba da se ismejuvate na Qur'anski citat kade sto gledame deka Sulejman a.s (Solomon) razgovaral so mravkata.... Dolgo vreme se povtoruvase toj citat i se smetase kako greska,no,ete,otvoriv tema,so istata cel a ne da se potsmevam.... da vidime spored biblijata sto se pisuva.... Magarinja koi zboruvaat (jas mislam deka podednakvo e nevozmozno,kolku mravkata da zboruva tolku i magareto) pa letecki mecki,pa konji so krilja,pa zmejovi koi ogan zdrigaat.............
 
Znaci,spoznajtesi ja vasata religija,koga ubavo ke ja spoznaete,nema da vi bide nisto pogresno kaj drugite.
 
Ete,jasno e sega. Biblijata e pisuvana bez Bozja inspiracija i vdahnovenie,oti ako e Bozja objava,nebi Mu objavil Bog na nekoj prorok deka sonceto se vri okolu zemjata ili deka zemjata e ravna ploca.
 
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 13:55


sekako deka biblijata i k*ranot i mnogu drugi knigi gi pisuvale ludje koi bile duhovno izgradeni licnosti ...

samoto citanje od bilo kogo zavisi dali e vo krugot ili e nadvor od nego ...

koga Isus propovedal ...
zboruval ...
- zrnoto pchenica moze da padne na patot ... vo zbun ili na plodna pochva ...

za onie koi ne se vo negoviot krug ...
slusaat ...
i mislat - GLUPOSTI ...

ama za onie koi se vo krugot ...
znaat deka zrnoto pcenica e znaenjeto ...
i dokolku padne na plidna pocnva ...
toa ke se zgolemi ...

pazlivo procitav sto pisuvas Miralem1 ...

i moze da ti kazam ...
edna tajna ...
deka nasiot um ne funkcionira linearno ...
kako sto e napisano vo knigite ...
i toa stvara golema zabuna ...

nasiot um raboti na nacin kako koga gi gledama zvezdite ... i ni se sirat ocite ...
kako da e nesto nase...
kako nesto da sme veke videle ...

toa e isto kako koga maz vleze vo prodavnica za avto delovi ... ni se otvaraat ocite ....

ili pak zena koga vleze vo prodavnica za tekstil ...

mazite se znae ...
uste na izlogot im e nearno ...
a ako vlezat vo butik ..
mazite padjaat vo koma ...

taka da umot ne funkcionira kako nie mislime ...

ne treba da sporeduvame nisto ...
na kraj eden e fokusot ...




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 16:21

Qur'anot e ALLAHOVA OBJAVA.

Allah dz.s objavata ja spustal preku melekot Dzibril a.s do Muhammed s.a.w.s.
Biblijata e pisuvana od luge bez Bozja inspiracija.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 02:10
A Koranot e napisan od "luge so bozja inspiracija", najverojatno slicni na tebe ! E veke ne znaes i samiot sto da napises pa pocnuvas povtorno da plasiras bljuvotini po forumov.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 17:10

So ovaa tema sakav vas da ve pocestam.... neli gledas deka se ubiv od cekanje da napisete nesto ?

Biblijata ja pisuval covek bez nikakva Bozja inspiracija,FAKT e. Oti da bese Bozja inspiracija,nemase sonceto da trca nazad do svoeto mesto,zatoa sto sonceto e nasredinata i nikade ne odi.Toa nie go znaeme,kako Bog ne bi go znael toa ????
 
Ajde sega kazini ti.... sonceto se vrti okolu zemjata ili zemjata okolu sonceto ????
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 17:34
"Sonceto izgreva i zaoga, i pak brza kon mestoto svoe, od kade sto izgreva" (Propovednik 1:5).
I denes velime deka Sonceto izgreva i Sonceto zaoga, iako poveketo od nas znaat deka Zemjata se dvizi, a ne Sonceto. Koga koristime takvi izrazi, nie samo go opisuvame prividnoto dvizenje na Sonceto, kako sto mu se cini na covekot koj nabljuduva.
"Ti si ja postavil zemjata na cvrsti osnovi: taa nema da se raznisa nikogas"
(Psalm 103:5).
Stihot, vsusnost, ja naglasuva postojanosta na Zemjata, a ne nejzinata nepodviznost.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 17:35
Sega pojasni li ti se nekoi raboti?
Iako iskreno ne veruvam deka ke priznaes


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 17:43

Ama jok....

Kade toa brza zemjata ? So spomnuvanjeto deka sonceto brza da se vrati do negovoto mesto,jasno se stava do znaenje deka bilo na prosetka nekade okolu zemjata.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:29
Originally posted by moira moira напиша:

Sega pojasni li ti se nekoi raboti?
Iako iskreno ne veruvam deka ke priznaes
 
So da ti priznaam Moira,deka sonceto vrti okolu zemjata,kako sto veli Biblijata ?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 09.Септември.2007 во 19:03

свиркање чекање



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 10.Септември.2007 во 19:31
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

свиркање чекање

 
Zosto samo na ovaa tema "me ignorirate" neznam ? голема%20насмевка 
Pardon... i na onaa "Falsifikati"


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk