IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 31323334>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 18:29
Devojko nejasna si!! Izjasnise dobro i ke se potrudime da t6i odgovoreme...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 19:30
Znachi, konkretno da zboruvame - i na chesnata i pravedna zhena i sleduva fizichka nagrada - devici vo rajot? Seriozno prashuvam...

(a za mazhenata zhena - ima konkretno, deka nejzina nagrada kje bide toa shto mazh i kje ja primi povtorno kaj nego, toa ne go izmisliv, tuku go pishuva)
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 22:31
chekaj prvo da go prashat odzata pa utre vecher moze i c'e pishat nekoja sporedba so hristijanstvoto zoshto taka e najlesno
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:02
Nemate li popametna rabota?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:07
Jas neznam kolku pati e raspravano za ova...
nema da preteram ako kazam deka mozebi 9 - 10 pati...
Pa ve molam demonstirajte pismenost, i dokazete deka gi citate postovite..
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:47

[QUOTE=Aisha]Jas neznam kolku pati e raspravano za ova...
nema da preteram ako kazam deka mozebi 9 - 10 pati...
Pa ve molam demonstirajte pismenost, i dokazete deka gi citate postovite..[/QUOTE<h3 align="center">Slučaj Ibn Sunayna</h3>

Ibn Sunayna je bio židovski trgovac čiji je jedini zločin bilo to što se našao u gradu kada su muslimani krenuli ubijati:



Apostol je rekao, “Ubijte svakog Židova koji vam dopadne šaka.” Tako se
Muhayyisa bin Mas’ud zaletio na Ibn Sunayna, Židovskog trgovca s kojim
su imali društvene i poslovne veze, i ubio ga. Huwayyisa tada nije bio
musliman, iako je bio starješina. Kada je Mhayyisa ubio Huwayyisa ga je
počeo tući, govoreći, “Ti neprijatelju Boga, ubio si ga, zar si ga
ubio, a dobar dio tvog sala dolazi od njegovog bogastva?” Muhayyisa je
odgovorio, “Da mi je onaj koji mi je naredio da ga ubijem naredio da
ubijem tebe, odsjekao bih ti glavu.” Rekao je kako je ovo bio početak
Huwayyisinog prihvaćanja Islama. Ovaj je odgovorio, “Tako mi Boga, da
mi je Muhamed naredio da me ubiješ, da li bi me zaista ubio?” On je
rekao, “Da, Boga mi, da mi je naredio da ti odrubim glavu, ja bih to
učinio.” A on je uzviknuo, “Tako mi Boga, vjera kojoj je moguće dovesti
nekog do ovoga, čudesna je!” I postao je musliman.


Orto - vnimavaj na odnosot i na toa shto pishuvash!

Изменето од zidarski - 01.Март.2008 во 20:05
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 21:40
lele prikaskava treba da si ja kazuvas na kafe so prijatelite, tolku e rekla kazala, a izvini predpostavuvam deka takviot muabet ne e dozvolen vo hristijanstvoto. Ili pak ako e od omraza kon islamot se e dozvoleno...
Tolku ti e smesna prikaznava, mozes da im ja sitnes na K 15, skec da napravat od nea!!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 22:36
Ej lazgo si orto, ko Pavle cicko da ti e!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 00:04
Ne, mentor!!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 00:06
Ne, mentor!!!!!
 
 
Da, se slozuvam...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
valevska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valevska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:52
Абеова муслиманиве све со Павле имаат работа, трн у око ви е.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:29
Мухаммед а.с.....име, кое е непресушна инспирација на секој муслиман и муслиманка...!

Да тргнеме по неговите стапки.....

Тоа се зборови кои се повредни и повеќе говорат од секој телевизиски програм и пообимни од било која книга.Тоа е начин на животот кој го одбрал Возвишениот Аллах Субханеху Ве Те,ала,за човекот со чие посредство го објаснил Својот закон на Земјава...

Да тргнеме по неговите стапки.....

Тоа се чекори кои што Мухаммед а.с. ги вткајал во душите,умовите и срцата на генерациите.Времето не ги заметило овие стапки,ниту ветриштата од бурни случки ги избришале.

    Да ги следиме Мухаммедовите а.с. стапки:

-Во односот кон нашиот Господар.
-Во односот кон другите луѓе.
-Во неговата величенствена личност.
-Во неговата реформаторска мисија.
-.........

Нека зборот МУХАММЕД А.С. ги оплемени нашите срца и осветли нашите животни патеки.

Амин!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:34
Originally posted by efendija efendija напиша:

    Да ги следиме Мухаммедовите а.с. стапки:

-Во односот кон нашиот Господар.
-Во односот кон другите луѓе.
-Во неговата величенствена личност.
-Во неговата реформаторска мисија.
-.........

Нека зборот МУХАММЕД А.С. ги оплемени нашите срца и осветли нашите животни патеки.

Амин!
 
Selam Aleykum Care. Znam Deka Navistina Znaesh Kako Da Ja Kazish Vistinata.


Изменето од ShumadinChe - 07.Март.2008 во 23:34
Nothing Remains !!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:35
Amin!!!!!

Vo vistinitosta na islamot, lugeto se uveruvale samo koga bi videle nekoja postapka od Pratenikot Muhammed,n.b.m.n., se nadevam deka i nie ke gi sledime negovite postapki koi se najdobar nacin da ja prikazeme visitnskata slika na islamot.
Zarem on ne bil ZIV QURAN.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 31323334>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,268 секунди.