IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 34>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 09:43
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Аџија, да ми ја дадеше навредата лично, ќе замолчев, а вака, навредуваш нешто свето, Божествено, нешто за вас, мрачните умови, не сфатливо.

Khalefa???? Big%20smile Или само уште еден негов клон... Big%20smile

Цитирај

 А, си слушнал ли за Мухаммед Фаредеј? А? Јасно ти е? Сакаш уште?


Сум слушнал и за Ахмед Ајнштајн, Миралем Микеланџело, Исмаил Њутн, а богами и за Нусрет Тесла... LOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 12:19
Originally posted by sard sard напиша:

 
Како што читав по постовите, точно е дека многумина ги прекршуваа христијанските принципи на навредлив начин зборуваа со тебе, кон Daija, мист, Миралем и работите кои ви се свети. Мислам дека е тоа израз на стравот дека ќе се изгуби, дека ќе се биде поразен, ако не се примени некоја надмоќ над другата страна, а тоа пак израз на недоволно верување во Бога. А всушност примената на светски небогоугодни средства води кон неуспех. Но дали се чувствуваш сосема чист и искрен во своите намери за мирољубиво и добронамерно учество на форумот за истакнување на вредностите на исламот. Ако не , можеш да кажеш дека од почеток си згрешил но нешто си научил пример дека независно од различното верување потребно е да се почитува припадникот на друга вероисповест, што не значи дека си должен да ја почитуваш и неговата вероисповест.
Лично јас самиот во 15 месеци учество на форумот ги продлабочив знаењата на христијанските правила за негување на пољубовен однос кон неистомислениците.

Оние учења од христијанството кои не ги разбираш си имаат свои објаснувања:
Бог кој е надвор и недостапен за човечкото искуство пред почетокот на времето родил уште два лика. Бидејќи во Бога не постојат физички закони ниту за Него постои просторна определба тие не се одделиле од Него туку Словото и Светиот Дух „пребиваат“ во Него и остануваат Едно.
Онаа сила, Оној преку кого Бог создавал, Стварателот, Словото, Почетокот кого најчесто го нарекуваме Синот бил испратен за да го спаси човештвото од гревот кој и носи смрт на човечката душа. Наместо со сила Бог пристапил со снисходливост, смиреност. Како совршена љубов, прави чин на совршената љубов се спојува со нас станува човек за да не ослободи од темнината на гревот. Самиот се отелотворил како човек за се што ќе доживее да биде исто како човек, за никој да нема оправдување пред Бога. Верувањето општо е најголемата сила во светот. Меѓутоа верувањето го има дометот зависно од предметот на верување. Верувањето во совршениот пример доведува до совршена волја со чија помош се победуваат сите напади на ѓаволот. Секоја вера или мисла нуди мотивација, меѓутоа секоја вера и мисла истовремено има свои недостатоци и мани. Колку е поблиску верата до Бога толку е почиста. Поттикнувачката мисла произлезена од размислувањето за Бога е чиста и без мана. Но како да го дофатиме Бога кога како што пишав на почетокот тој е недофатлив и недостапен. Како и да веруваме секогаш ќе веруваме во сопствената претстава, проекција на Бога, а не во самиот Него. Затоа Бог Син самиот слегол меѓу луѓето, но и тоа не е доволно бидејќи сеуште тој не е во нас туку надвор од нас. Совршенството за нашата поврзаност и спојување со Бога кога ние ја примаме Неговата волја, мисла, Неговата сила и енергија е со причесната кога го јадеме Неговото тело и ја пиеме Неговата крв. Тогаш стануваме едно со Бога. Само ако верникот го прими Бога во себе со причестувањето тогаш се ослободува од канџите на гревот, искушенијата, ѓаволот.

Да не должам премногу.... еве овде се обидов накратко да ти помогнам да ги разбереш некои од сомнителните работи....  постојат објаснувања и за воскресението, иконите, Светителите и тн.

Можеби најсилен доказ кој христијанинот го доживува е она што го доживуваме внатре во нас самите, само тоа важи за себе, за надвор, за другите чија внатрешна состојба е различна малку потешко е да им се пренесе. Нам нешто во градите ни се случува, доживуваме смирено исполнување, благодат.
Доказ ни е самото учење. Бескомпромисно и непопустливо бара само чист живот и љубов кон сите. Не дозволува омраза под никакви услови.
Доказ ни се и делата и постапките на Светите Отци согласни со учењето.
Исто така доказ ни се вековите на мачеништво особено во првите 5-6 векови. Ненасилното ширење како и силата на доброволно издржување на страдањата заради Бога ги надминува силите на човекот и тн.
Не знам за нешто што би се рамнело и  би дало ваков пример во човековата историја.
 
Dobro si uvidel sard toa  sto go pravat tvoite "braka" hristijani na
forumov ,no sto e najtragicno od se nikoj nikogas ne izleze  da se  izvini.Ako vides dobro jas javno se  izviniv za moeto ponasanje ,javno
priznav deka sum zgresel i deka nema da mi se povtori. Ne bev gord
koga go pravev  toa zatoa sto najvazno e  Allah da  e zadovolen somene a ne nekoj obicen smrtnik.
Ovie tvoi "braka" zgresea 10 pati poveke odmene a ne sakaat ni da
cujat za izvinuvanje,i mozam da se  zakolnam deka poveke od niv
lazat samo so cel da izvadat nesto protiv nas.
 
Povtorno se somnevas vo mojata  cel na forumot tuka,sto znaci deka
pak se somnevas vo mojata iskrenost.
Ovde sme da gi istakneme vrednostite na lugeto i da pomogneme da se
rasvetli vistinata.Gi pocituvam site nezavisno od nivnoto veruvanje no
tuka sum da gi opomenam koga zalutuvaat od Vistinskiot pat.
 
Sard samiot adzija veke gi sporeduvase Mojsej i Isus i nesvesno gi
napravi ednakvi ,odnosno i dvajcata se  samo bozji pratenici.
Kako  sega nekoj da vi veruva otkako iznesovte deka tie dvajca
imale tolku slicni osobini ,a posle vikate  deka ISUS  e Bog a  Mojsej
samo bozji pratenik ,navistina nesvatlivo i povtorno epten somnitelno.
 
I najprost covek znae  deka ako Bog e  stvoritel na se ona sto go gledame i ne go gledame ,togas mora da postoi ogromna razlika megu
Gospod i covekot.
 
Za toa deka ima dokazi za  onie  stvari koi mi se mene somnitelni
jas nevidov nitu edna rabota da mi e  objasneta onaka ednostavno da
posle toa nemozam nisto da  recam.Ne  da  se protivam zatoa sto
odnapred sum resel da negiram nego toa vase tolkuvanje e tolku
ranlivo i ima tolku dupki sto se gledaat od kilometar.
 
I na kraj vikas najgolem dokaz e toa sto vie go osekate  vo srceto.
Pa kako jas go osekam Islamot ne se opisuva so zborovi,sepak toa ne
e nikakov dokaz.
 
Da bidam najiskren so tebe sard, te  cenam i pocituvam najmnogu od
site nemuslimani na forumumov,a adzija nitu go cenam nitu go
pocituvam voopsto,sepak ima najispravno veruvanje od site  hristijani
tuka.Jas veke rekov  deka so vas mozam da bidam najgolem prijatel so vas zatoa sto postoi golema iskrenost vo vaseto veruvanje,a protestanite se najgolemi neprijateli na Islamot i najgolemi licemeri
spored moeto mislenje ,sepak toa e najispravna sekta ili pravec  vo
Hristjanstvoto.
 
Nemoj da  mi zameres  na ona sto sum go rekol,toa e  sepak moe mislenje i nemora da bide tocno.Jas sum ubeden vo ona sto go veruvam,se mi e ednostvano jasno i mozam da go objasnam sekomu
bez folozofiranje,i fala mu na Allah dz sh dosega vie ne iznesovte nikakov dokaz  deka Islamot e  izmislena vera ,a Muhammed s.a.v.s
samoprogralen bozji pratenik.
 
Toa e ona za  sto sakam nie podetalno da  debatirame,za naoganje
na pravata vistina,a ne za  bombi i teroristi.
 
 
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 15:18

Кој бил Мухамед, нека е Божјиот мир             над него?
Мухамед, бил роден во Мека во 570 година. Бидејќи неговиот татко починал пред тој да се роди, а мајка му бргу после неговото раѓање, за него се грижел неговиот чичко, кој бил од угледното племе к*рејш. Тој бил неписмен, не знаел да чита ниту да пишува, и таков останал сè до неговата смрт. Неговиот народ, пред неговата мисија, биле далеку од науката и поголемиот дел од нив биле неписмени. Додека растел, станал познат по својата искреност, чесност, дарежливост, вистинољубивост и поверливост. Толку бил поверлив што бил наречен Поверливиот.[1] Мухамед бил многу религиозен, и ја мразел назадноста и идолопоклонството во своето општество.

На четириесет години, Мухамед за прв пат ја примил Објавата од Бог, преку ангелот Габриел. Објавата продолжила и траела дваесет и три години, а позната е под името к*ран.Откако почнал да го цитира к*ранот и да повикува во вистината која Бог му ја објавил, тој и неговата мала група на следбеници, претрпеле страдања и прогонства од неверниците. Измачувањата биле толку големи, што во 622 година Бог им наредил да мигрираат. Емиграцијата од Мека во Медина, околу 260 милји северно, го означува почетокот на муслиманскиот календар.

После неколку години, Мухамед и неговите следбеници успеале да се вратат во Мека, и им простиле на своите непријатели. Пред смртта на Пратеникот Мухамед, во неговата шеесет и трета година, поголемиот дел од Арапскиот полуостров станале муслимани, и за еден век од неговата смрт, исламот се проширил до Шпанија на Запад, и на Исток до Кина. Една од причините за брзото и мирното ширење на исламот, е вистинитоста и едноставноста на неговото учење. Исламот повикува во верување во само еден Бог, и само Тој е единствено заслужен да се обожува.

Мухамед, нека е Божјиот мир над него, е совршен пример за искрен, чесен, милостив, чувствителен, вистинољубив и храбар човек. Додека бил само човек, од него биле отргнати сите лоши особини, и тежнеел само за задоволството на Бог и за Неговата награда во вечниот живот. Дури и во сите свои работи, секогаш бил богобојазен и свесен за Бог.


4.     Стихови од к*ранот кои спомнуваат идни настани кои подоцна се оствариле

 

Еден пример, за настан кој што бил спомнат во к*ранот, е победата на Римјаните врз Персијците, и тоа во преиод од три до девет години откако Римјаните биле поразени од Персијците. Бог вели во к*ранот:

 

„Римјаните се победени, во земјата соседна: по поразот нивни ќе победат, за неколку години.“

(к*ран, 30: 2 - 4)

Ајде сега да видиме што ни вели историјата, во врска со овој стих. Книгата насловена како „Историја на византиската држава“ ни вели дека римската војска била поразена во Антиохија во 613 година, и како резултат на тоа Персијците брзо напредувале кон другите фронтови.[2] Во тоа време, било тешко да се сфати дека Римјаните би ги поразиле Персијците, но к*ранот предскажал дека Римјаните ќе бидат победници во период од три до девет години. Во 622, девет години откако Римјаните биле поразени, двете сили се соочиле на Ерменијското тло, и конечниот резултат била пресудната победата на Римјаните врз Персијците, по прв пат откако Римјаните биле поразени во 613 год.[3] Предскажувањето било точно исполнето како што Бог рекол во к*ранот

Постојат исто така многу други стихови во к*ранот и изреки од Пратеникот Мухамед, каде што се спомнуваат настани за иднината кои што подоцна се оствариле.

5.     Чудата кои биле изведени од Пратеникот Мухамед, нека е Божјиот мир над него

 

Многу чуда, со Божја дозвола, биле изведени од страна на Пратеникот Мухамед. Многу луѓе биле сведоци на тие настани. Како на примеКога неверниците во Мека побарале од Мухамед да им покаже некое чудо, тој им го покажал раздвојувањето на Месечината.
Друго чудо е, течењето на водата низ прстите на Мухамед, нека е Божјиот мир над него, кога неговите пријатели останале жедни, а немале вода, освен сосема малку во садовите. Тие дошле кај него и му кажале дека немаат доволно вода за да го извршат ритуалното миење пред молитвата (абдест), ниту пак имале доволно вода за пиење, освен она малку што останало во садовите. Тогаш, Мухамед ги ставил своите раце во садот, и водата почнала да извира од помеѓу неговите прсти. Така, тие пиеле и се абдестиле. Тогаш имало илјада и петстотини верници.[5]
Исто така има уште многу други чуда кои што биле изведени од негова страна, или пак му се случиле на него.

6.     Скромниот живот на Пратеникот Мухамед, нека е Божјиот мир над него

Ако го споредиме животот на Пратеникот Мухамед, нека е Божјиот мир над него, пред неговата мисија како пратеник и неговиот живот откако започнал да ја исполнува својата мисија како Божји пратеник, можеме да заклучиме дека е сосема бесмислена оптужбата, дека Мухамед, бил лажен пратеник, кој тврдел дека е Божји пратеник, со цел, да се здобие со што повеќе материјално богатство, големина, слава или моќ.Пред почетокот на својата мисија како пратеник, Мухамед немал проблеми со финансиите. Како успешен и угледен трговец, Мухамед имал задоволителен и удобен приход. Откако почнал да го проповеда исламот, неговата материјална страна станала многу лоша. За да го разјасниме ова, ќе наведеме некои изреки врска со неговиот живот:
Аиша, жената на Мухамед, нека е Божјиот мир над него, рекла: „О внучко мој, сме седеле два или три месеци без да запалиме оган (за да зготвиме јадење), во куќата на Пратеникот. Внукот прашал: „Па од што преживувавте?“ Таа одговорила: „Живеевме од урми и од вода, но Пратеникот имаше некои соседи Енсарии[6] кои му праќаа млеко од камилите кои ги имаа.“Сахл ибн Саад, еден од пријателите на Мухамед, нека е Божјиот мир над него, рекол: „Божјиот пратеник, Мухамед, не виде тазе леб, од убаво брашно, од времето кога стaна пратеник, па сè додека не умре.“[8]
Аиша, жената на Мухамед, нека е Божјиот мир над него, рекла: „Душекот на кој спиеше Веровесникот Мухамед, беше направен од кожа и наполнет со влакна од урмино дрво (палма).“[9]
Амр ибн Ел-Харис, еден од пријателите на Мухамед, нека е Божјиот мир над него, рекол, дека кога Пратеникот починал, не оставил ниту пари ниту пак нешто друго, освен својата бела мазга, оружје и парче земја која ја оставил да се даде како милостиња.“
[10]
Мухамед, нека е Божјиот мир над него, сè додека не умрел живеел тежок живот, и покрај тоа што богатството на муслиманите му било на располагање, пред тој да умре поголемиот дел од Арапскиот полуостров бил муслимански, и муслиманите извојувале победи во последните единаесет години од неговиот живот.

Дали е можно Мухамед, нека е Божјиот мир над него, да тврдел дека е Божји пратеник со цел да се здобие со статус, слава и моќ? Желбата да се ужива во добриот статус и моќ, секогаш е проследена со добрата храна, скапа облека,

==============================================================38

монументални палати, моќна гарда и неоспорлив авторитет. Дали некој од овие индикатори му е својствен на Мухамед, нека е Божјиот мир над него? Неколку погледи кон неговиот живот, ќе ни помогнат да одговориме на ова прашање.

И покрај големите обврски кои ги имал како Божји пратеник, учител, државник и судија, Мухамед сам си ја молзел својата коза,[11] ја крпел својата облека, ги поправал своите обувки,[12] помагал во домашните работи[13] и ги посетувал сиромашните луѓе кога биле болни.[14] Тој исто така им помагал на своите придружници во копањето на рововите.[15] Неговиот живот представува воодушевувачки модел на едноставност и скромност.

Пријателите на Мухамед, нека е Божјиот мир над него, многу го сакале, почитувале и му верувале, во најширока смисла на зборот. И покрај тоа тој постојано истакнувал дека обожувањето му припаѓа само на Бога, а не нему лично. Еден од пријателите на Мухамед рекол дека не постоел човек кој повеќе го сакале од него, но сепак кога и да влегувал во некоја просторија, не дозволувал никој да му станува,[16] како што тоа се прави кога влегуваат големи луѓе.

Во почетокот на ширењето на исламот, кога првите муслимани трпеле тортура, измачувања, малтретирања, неправди, протерувањa, Мухамед добил интересна понуда. Делегација од паганските лидери, наречена Отба, дошла да го посети, со следниот предлог: „... ако сакаш пари, ние ќе ти собереме доволно пари, како би бил најбогатиот меѓу нас. Ако сакаш власт, ние ќе те прогласиме за лидер, и никогаш нема да одлучуваме за некоја работа, а да не те консултираме. Ако сакаш кралство, ние ќе изградиме кралство за тебе и ќе те прогласиме за крал...“ Само една работа се барала од Мухамед, нека е Божјиот мир над него, во замена за сето тоа, барале да се откаже од повикувањето на луѓето во ислам и обожувањето на само еден Бог. Зарем ова не би била добра понуда за некој кој што копнее за

==============================================================39

материјална корист? Дали Мухамед се колебал кога ја чул оваа понуда? Дали ги одбил, но со „оставањето на отворена врата“ како што се прави тоа со цел да се добие подобра понуда? Неговиот одговор што им го дал  било 41. поглавје од к*ранот, а од кое ќе наведеме два стиха:

 
„Објава од Милостивиот Сомилосен! Книга чии што ајети се јасно наведени – к*ран на арапски – за луѓето кои што знаат! Како радосник и опоменувач. Па, сепак повеќето од нив главите ги вртат, не сакаат ни да слушнат.“

 (к*ран, 41: 2 - 4)
Во друга прилика, кога бил замолен од страна на чичко му, да престане да ги повикува луѓето во ислам, одговорот на Мухамед бил одлучен и искрен: „Се колнам во Бога, чичко мој! И да ми го дадат Сонцето во мојата десна рака и Месечината во мојата лева рака, во замена за да се откажам од повикувањето на луѓето во ислам, не би престанал сè додека не успеам во тоа или ако не умрам.“

            Мухамед, нека е Божјиот мир над него, и неговите пријатели не биле само измачувани во периодот на првите тринаесет години, туку, неверниците се обиделе да го убијат Мухамед неколку пати. Во една прилика, тие се обиделе да го убијат, со фрлање на огромен камен, кој што едвај успеале да го кренат на неговата глава. Во друга прилика, се обиделе да го убијат, со труење храната. Што би можело да го оправда, животот полн со страдања и жртви, дури и во периодот кога успеал да ги победи своите непријатели? Со што би можела да се објасни неговата скромност и чесност, која ја демонстрирал во своите најславни моменти, кога велел дека успехот се должи само на помошта од Бога, а не на неговата способност? Дали се ова карактеристики на некој кој што е гладен за моќ или на некој себичен човек



Изменето од ACELERA - 08.Ноември.2007 во 01:28
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 15:23

Дали постојат и други Свети извори освен к*ранот?

 

Постои, а тоа е сунетот (сè она што Пратеникот Мухамед го кажал, направил или го одобрил), кој што претставува втор извор во исламот. Сунетот во себе ги вклучува хадисите, веродостојно пренесените преданија за она што Мухамед, нека е Божјиот мир над него, го рекол, сторил, одобрил или забранил, од страна на неговите пријатели. Верувањето во сунетот е основно исламско верување.

 

Некои изреки од Пратеникот Мухамед, нека е Божјиот мир над него

 

·                    „Верниците во својата љубов, милост и добрина помеѓу себе се како едно тело: ако еден дел од него е болно, цело тело трпи, преку несоница и треска.“[1]

·                    „Најдобриот помеѓу верниците во својата вера е најдобар и во својот морал. А најдобар од вас е оној кој што е најдобар со својата жена.“[2]

·                    „Никој нема да биде вистински верник, сè додека не му го посакува на својот брат она што си го посакува себе си.“[3]

·                    „На милостивите им е укажана милоста од Најмилостивиот. Покажи милост на земјата, и Бог ќе ти подари милост и на тебе.“[4]

·                    „И насмевката кон твојот брат е добрина.“[5]

·                    „И добриот збор е добрина.“[6]

·                    „Кој верува во Бога и во Судниот Ден, нека биде добар кон својот сосед.“

„Бог не суди според твојот изглед или твоето богатство, Тој гледа во твоето срце и гледа во твоите дела.“[8]

·     „Плати му на работникот додека потта не му се исуши.“[9]
     „Еден човек додека одел по патот, почувствувал жед. Посегнал во буранот, влегол во него, се напил и излегол. И тогаш здогледал куче со испружен јазик, обидувајќи се да го излиже калот како би си ја изгасило жедта. Тогаш човекот си рекол: ,Ова куче ја чувствува истата жед како и јас што ја чувствував.‘ И потоа повторно се спуштил во бунарот, го наполнил својот чевел со вода, и му дал на кучето да пие. И поради тоа Господ му ги простил сите гревови.“ „Мухамед бил запрашан: ,Божји веровеснику, дали ќе бидеме наградени за добрината кон животните?‘ Тој рекол: ,Ќе бидете наградени за љубезноста кон секое животно или човек.‘“ 



Изменето од ACELERA - 08.Ноември.2007 во 01:29
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 15:42
Daija si utnal temata,mist go ima postirano toj citat

i e obraboten delumno negoviot post, poradi toa sto go nema a imame trpenie i go cekame

objasnet e postot vo Ispolnetoto Isusovo prorostvo za Muhamed

i nisto posebno ne dokazuvas so toj post,
A, pak posebno deka zborovite se odneuvale na Muhamed, daleku od toa , Jovan Krstitel vika vo pustinata prigotvete go patot na Gospoda.
Aj ako veke citiras od biblijata i sto vika Jovan koga go prashale...zasto ne si dovrsil so citiraweto, citiraj Jovan 1,23 da ni pojasnes koj i sto bil Jovan Krstitel...? 
Hristos ne razdvojuvase mesecini, tuku go sobirase narodot...i da ne pisuvam za cudata na Hristos oti muhamed ke se stopi pred niv kako sto se topi vosokot od svekjata...
a cudata se sposobnost na mnogumina, ama od kade e izvorot i koja e celta...
i Za ova poslednovo mnogu poveke mi e jasno...kakov bil zivotot na muhamed,
 


Изменето од ACELERA - 08.Ноември.2007 во 01:32
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 16:11

Целта ми беше, да ви помогнам во „скенирањето“.

За било што, ви требаат две страни.
 
Книгата на Толстој, „Книга за Мухамед“ издадена 1909, ќе се обидам да ти ги скенирам страниците оригинални и да ти ги пратам. Можеби ќе ти бидат саглам.
 
А криво ви е за научниците, а?
 
„Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Мохамед ел Барадеј денеска во Луксембург изјави дека Агенцијата ќе ги обнови инспекциите во Северна Кореја по...“
 
Авицена (Ибн Сина), Аверос,   El-Kindi, El-Farabi,  i El-Gazali.
 
 Иslamskite imiwa vo zapadnite matemati~ki dela kako {to se El-Havarizmi, El-Hazin, El-Hejsen i dr., istaknuvaj}i dela ovie dela slu`ele kako sigurni izvori kaj evropskite nau~ni ekperti s# do pred krajot na sedumnaesettiot vek.

Poznato e deka enciklopediskoto delo „El-Kanun“ od Ibn Sina, na primer, e prevedeno na mnogu evropski jazici i deka e pe~ateno pove}e pati, a ist e slu~ajot i so delata na El-Xabir od hemijata. Tie slu`ele kako izovrni dela na svoite podra~ja nekolku veka, a nekoi zapadni istra`uva~i go vbrojuvaat Ebu Bekr er-Razi me|u osnova~ite na modernata hemija.

Poglavjeto na zapadnite istra`uvawa na arapski-islamskoto vlijanie gi dodava i trudovite na sovremenite arapski nau~nici koe se zanimavaat so prou~uvawata na matemati~kite otkritija na El-Havarizmi i na drugite nau~ni podra~ja.

Vo Andaluzija, na primer, se razvilo mo{ne silno preveduva~ko dvi`ewe od arapski na latinski jazik, opfa}aj}i gi pred s# delata na avtorite od zlatnoto vreme na arapskata medicina kako {to se Er-Razi, Ali b. Abas el-Mexusi i Ibn Sina, kako i delata na poznatite famakolozi kako {to se Ibn el-Bejtar i Davud el-Antaki. Ovaa preveduva~ka dejnost ja dostignala svojata kulminacija vo Toledo na polovinata od trinaesettiot vek od novata era za vladeeweto na Alfonso, a nekoi od ovie prevedeni dela kako {to se „El-Havi“, „El-Kanun“ i „Kamilu-s-sinati“ izu~uvani se na evropskite univerziteti s# do polovinata na {esnaesettiot vek.

Poglavjeto isto taka se obiduva da odgovori na pra{aweto koe ~esto se povtoruva vo ovoj problem: {to novo & dodale Arapite na gr~kata medicina? A potoa predupreduva na op{tata gre{ka na istori~arite vo pogled na nacionalnite podelbi na medicinskite nauki, bidej}i spored svojata priroda tie pravat progres vo svetski ramki od odredena zemja. Potoa gi rezimira podra~jata koi se smetaat za mo{ne zna~itelni za ovaa oblast na istra`uvawe, pa uka`uva deka Arapite ne pridonesle osobeno za samata filosofija na medicinata, kako ni za osnovite vrz koi taa po~iva, no ostanale nepokoleblivi vo svoeto sfa}awe na osnovnite te~nosti vo ~ovekovoto telo, silata, temperaturata i sl.

Prou~uvaweto zapira i kaj poznatiot arapski avotritet na moreplovstvoto [ihabudin b. Maxid ~ii dela vo ovaa oblast pretstavuvaat vistinski pionerski ostvaruvawa. Pokraj toa se spomnuvaat i primeri za precizni nau~ni aparati koi gi izumile Arapite ili gi prezemale od drugite pa gi usovr{ile, kako {to se magnetnata igla i son~eviot ~asovnik. Se svrtuva vnimanieto na znaeweto na muslimanite za yvezdite, nivnite izleguvawa i zajduvawa i upotrebata na nivnite grupi za odreduvawe na pravecot i orientacijata na morskata povr{ina. Tie pdoatoci s# u{te se nao|aat vo zapadnite dela za moreplovstvoto kako {to e upotrebata na nazivite za oddelni yvezdi i sl.

Taka, na primer, se utvrdilo deka Vasko de Gama se poslu`il so prevedenite dela od arapski jazik za moreplovstvoto, kako i so moreplovecot musliman od Indija kako vodi~ i so nekoi arapski dela do koi do{ol zaplenuvaj}i eden indiski brod. Od druga strana, imeto na poznatiot moreplovec Ibn Maxid se spomnuvalo na bregovite na Indiskiot Okean s# do minatiot (XIX) vek. Toj ostavil zad sebe mo{ne va`na dokumentacija za moreplovstvoto vo isto~nite moriwa me|u koi najva`no delo e pod naslovot „Fevaidu fi usuli-l-bahri ve-l-kavaidi“, odnosno „Korisnosti na poznavaweto na osnovite na zakonite na moreplovstvoto“.

Trudot ne preciziral koj prv go otkril kompasot Arapite ili Evropjanite, bidej}i ne raspolaga so dovolno dokazi za potvrduvawe ili negirawe na ova pra{awe, predupreduvaj}i sekogo koj se zanesuva so odu{evuvaweto kon arapsko-islamskata civilizacija, i smeta deka sekoj razvoj na zapadot vo ovaa oblast proizleguva od islamskata kultura.
 
 
 
Вие ги палевте вашите. А ние ги почитуваме нашите.
 
Ова е тема сама за себе, ќе ја отвориме подоцна.
 
 


Изменето од DAIJA - 15.Февруари.2007 во 11:59
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 16:44
Како не ти е страм бе Њутн, Тесла, Ајншатајн и Тесла да ги споредуваш со Ел-Кинди, Абу ал Заркави и Осама Бин ладен... Big%20smile

То ти е исто ко да ги споредувам Битлси со Сафет Мифтари LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2007 во 13:05
Vo pravo si so razmisluvanjeto belichka .No fakt  e deka Biblijata e
epten izmenuvana i nemoze  da  se  smeta  za Bozji zbor poradi
pregolemoto vlijanie  na coveckata  raka vo nea,no istotaka e  fakt
deka ostanale i nekoi raboti onaka kako sto bile  za vremeto na ISUS.
 
I imalo ili nemalo zbor vo denesnata Biblija za Muhammeda,nie imame
milioni dokazi deka Muhammed  s.a.v.s e Allahov pratenik,no celta  e
samo da  vi se ukaze na toa.
 
Vie osven ismevanje i ne dadovte nekakov dokaz deka tie nekolku recenici vo Biblijata ne se osneduvaat  za  Muhammed.
 
Pozdrav!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2007 во 13:35
И те како дадовме докази дека не се однесуваат на Мохамеда, туку на Евреин, (во првиот случај) и на Св. Дух (во вториот случај). Тоа е толку јасно кажано и во самото Св. Писмо на други места, кога се исполнуваат овие пророштва.

Но не е битно, вас не ви се важни доказите, туку тоа што ве испрале, тоа ќе го повторувате како папагали до бесвест...
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 20:33

Koj e Muhamed?

 

Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, e roden vo Meka vo 570. godina, vo vremeto koga hristijanstvoto seu{te ne bilo celosno vospostaveno vo Evropa. Otkako negoviot tatko umrel pred negovoto ra|awe, i negovata majka kratko po negovoto ra|awe, toj bil odgledan od negoviot ~i~ko koj {to bil od po~ituvanoto pleme k*rej{. Kako {to rastel toj stanal poznat po negovata vistinotost, velikodu{nost, i iskrenost, taka {to bil baran poradi negovata sposobnost da posreduva vo nekoi sporovi. Istori~arite go opi{uvaat kako smiren i kako mediativen. Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, bil so dlaboko religiozna priroda i dolgo bil razo~aran od dekadencata na negovoto op{testvo. Mu stanalo navika, od vreme na vreme, da meditira vo pe{terata Hira, blizu podno`jeto na Xebel en-Nur, Planina na Svetlinata vo Meka.

 

 

 

Kako toj stanal pratenik i verovesnik od Boga?

 

Vo negovata 40. godina, koga bil povle~en i zafaten so meditirawe, Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, ja primil svojata prva objava od Boga preku angelot Gavril. Ovaa objava koja {to prodol`ila dvaeset i tri godini e poznata kako k*ran. Samo {to po~nal da gi recitira zborovite koi {to gi slu{nal od Gavril i da ja propoveda vistinata koja {to mu ja objavil Gospod, toj i negovata mala grupa sledbenici se soo~ile so gorki stradanija i odbivawa, koi {to stanale mnogu stravi~ni, taka {to vo 622. godina, Bog im zapovedal da emigriraat. Ovoj nastan, hixra ,migracija vo koja {to ja napu{tile Meka i se upatie kon gradot Medina, okolu 260 milji severno, go ozna~uva po~etokot na muslimanskiot kalendar. Posle nekolku godini, pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, i negovite sledbenici bile vo mo`nost da se vratat vo Meka, kade {to im prostija na nivnite neprijateli i definitivno go vospostavija islamot. Pred da po~ine pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, na 63 godi{na vozrast, pogolemiot del od naselenieto na Arabija ve}e bea muslimani, a eden vek po negovata smrt islamot se pro{iri do [panija na Zapad, pa s# do Kina na Istok.

 

 

 

Kako {ireweto na islamot vijaelo vo Svetot?

 

Pome|u pri~inite za brzoto i mirno {irewe na islamot bile ednostavnost na negovata doktrina - islamot povikuva vo veruvawe samo vo Ediniot Bog, edinstveno dostoen za obo`uvawe. Isto taka postojano mu uka`uva na ~oveka da gi upotrebuva svoite mo}i na intelegencija i nabquduvawe. Za nekolku godini, golemi civilizacii i univerziteti cutea, spored zborovite na Pratenikot, neka e Bo`jiot mir nad nego: ,Tragaweto po znaeweto e obvrska za sekoj musliman i muslimanka.

Sintezata na Isto~nite i Zapadnite idei i novite so starite misli, pridonese za ogromni postignuvawa vo medicinata i matematikata, fizikata, astronomijata, geografijata, arhitekturata, umetnosta, literaturata i istorijata. Mnogu va`ni sistemi kako {to e algebrata, arapskite brojki, isto taka i konceptot na nulata (vitalna za unapreduvawe na matematikata), bile preneseni vo srednovekovnata Evropa od islamot. Pa i sofisticiranite instrumenti koi {to bile pri~ina da se razvijat evropskite patuvawa, vklu~uvajki go astrolabot, kvadrantot i dobrite navigacioni mapi.

Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 20:33

Primeri od izrekite na Pratenikot

 

„Alah nema da mu se smiluva na onoj koj {to ne e milostiv kon ostanatite.“

„Nikoj od vas nema vistinski da poveruva, s# dodeka ne  go posakuva na svojot brat ona {to si go posakuva sebe si.“

„Ne e vernik onoj koj {to go jade svojot obrok, dodeka negoviot sosed e gladen.“

„Ne e silen onoj koj {to }e pobedi nekogo vo borba, tuku onoj koj {to }e se strpi pri lutina.“

„Alah ne sudi spored va{iot izgled ili odnesuvawe, tuku Toj gleda vo va{ite srca i dela.“

Eden ~ovek po dolgoto patuvawe o`ednel. Stignal do bunar, se simnal vo nego i se napil voda za da ja izgasne svojata `ed, pa se ka~il nazad. Toga{ zdogledal ku~e so visnat jazik nadolu i sfatil deka i toa e `edno isto kako {to bil i toj predhodno, pa se simnal vo bunarot i ja napolnil svojata obuvka so voda i mu dal na ku~eto da se napie. Poradi ova delo Alah mu gi prostil grevovite. Pratenikot bil pra{an: ,Alahov prateniku, zarem }e bideme nagradeni poradi na{iot dobar odnos kon `ivotnite? Toj rekol: ,]e ima nagrada za sekoe dobro odnesuvawe kon bilo koe `ivo su{testvo.[1]



[1] Hadisi od najverodostojnite poznati hadiskite zbirki na Buhari, Muslim, Tirmizi i Bejheki.

Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 21:04
hahahahha
so si se raspsul laa laah muhamadu rasulu llah?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2007 во 01:16
eve vi sto e prav musliman!

prav ucenik na muhameda -----iskren!
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 02:11

Vo korist na ~itatelite hristijani, ovoj voved ovozmo`uva pregled na nekoi su[tinski informacii vo vrska so islamot, so dodatok na islamskiot stav sprema hristijanstvoto i Biblijata:

Koj e Alah?

Vo imeto na Alah, Milostiviot Somilosen!

Ka`i: ,Toj e Alah, Eden e! Alah e za{titnik sekomu. Ne rodil i ne e roden i nikoj ne Mu e ramen!‘"

(k*ran, 112: 1 - 4)

Alah" e imeto na Boga kaj muslimanite, hristijanite i Evreite. Toj e Bog na Pratenikot Mojsej, neka e Bo`jiot mir nad nego, na Pratenikot Isus, neka e Bo`jiot mir nad nego, na Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, kako i na site ostanati pratenici. Imeto Alah" ne e novo ime, tuku staroto i vistinskoto ime na Bog. Toa ime se koristi od strana na muslimanite kako i od strana na hristijanite koi govorat arapski.

„,I ka`ete: ‚Veruvame i vo ona {to ni se objavuva i vo ona {to vi se objavuva. I na{iot i va{iot Bog e eden Bog; nie sme Mu samo Nemu Poslu{ni.‘"

(k*ran, 29: 46)

{to e k*ranot?

k*ranot e Alahov Govor, direktna Bo`ja Re~, objaven na Negoviot pratenik Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, preku angelot Gabriel, pred iljada i ~etiristotini godini. k*ranot e ve~noto ~udo na islamot. Alah go predizvikal ~ove[tvoto da napi[e ne[to [to ]e mo`e da mu nalikuva duri i na edno od Negovite kratki poglavja. Dosega nitu eden ~ovek ne bil sposoben da go prifati predizvikot.

„Ako se somnevate vo ona {to e objaveno do robot Na{, toga{, donesete edna sura {to }e bide sli~na na nemu objavenite, i povikajte gi za svedoci onie na koi, osven Alah, se povikuvate dokolku vistinata ja govorite."

(k*ran, 2: 23)

Bidej]i k*ranot e direktna Bo`ja Re~, toj postoi napi[an samo vo negovata originalna verzija na arapski jazik spored koj bil objaven, i ne mo`e da bide preveden na drug jazik. No, vo korist na onie koi [to ne go zboruvaat arapskiot jazik, zna~eweto na k*ranot mo`e da bide prevedeno. Ottuka, citiraweto vo ovaa kniga ne e direktno k*ranot, tuku samo prevodot na negovoto zna~ewe.

{to zna~i zborot Islam"?

Zborot Islam" zna~i svesno i mirno pokoruvawe i predanost kon voljata na Ediniot vistinski Bog, Alah. Site religii se imenuvani ili po nivnite osnova~i, ili po nacionalnostite ili po plemiwata. Na pr. budizam, hinduizam, judeizam i hristijanstvoto, dodeka zborot Islam" ne e povrzan so nitu edna li~nost, pleme ili nacija, tuku e daden od Alah vo k*ranot:

„Denes vi ja nadopolniv verata va{a i go ispolniv blagodetot Moj kon vas, i zadovolen Sum islamot da vi bide vera."

(k*ran, 5: 3)

Zborot musliman" e opis na onoj koj [to se pokoruva na voljata Bo`ja i Mu se pokoruva Nemu.

Site pratenici bile muslimani zatoa [to tie Go po~ituvale Boga i se pokoruvale kon Negovata volja. Zatoa i nivnite sledbenici i prijateli bile muslimani:

„I bidej}i Isa go useti neveruvaweto nivno, re~e: ‚Koi }e mi bidat poddr`nici kon Alah?‘ U~enicite rekoa: ‚Nie }e bideme poddr`nici Alahovi, vo Alah veruvame, a ti bidi svedok deka }e bideme, navistina, Poslu{ni! Gospodaru na{, nie veruvame vo ona {to Go objavi i go sledime verovesnikot. Pa, zapi{i n# me|u svedocite!‘"

(k*ran, 3: 52, 53)

Pratenikot Muhamed, Neka e Bo`jiot mir nad nego, rekol:

„Na ovoj svet i na onoj svet, od site lu|e jas sum mu najblizok na Isus, sinot na Marija. Pratenicite se bra}a po pratatkoto (Adam), majkite im se razli~ni, no nivnata vera e edna (islamskiot monoteizam)".

Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.