IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 34>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
    Испратена: 01.Февруари.2007 во 17:41
SO CEL DA JA ZPOZNAEME PODOBRO JAVNOSTA SO LICNOSTA I DELOTO NA  MUHAMED VERSKI VODAC NA ISLAMOT  -----DAVAME NA UVID NEKOI ANALIZI I RAZMISLUVANJA!






Изменето од ACELERA - 06.Ноември.2007 во 21:27
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 12:05
zosto dosega muslimanite ne kazale na forumot deka i samiot k*ran veli deka muhamed dobival,,otkrovenija ,,  od  demonite i gjavolot?
 
zosto ja krijat vrskata ma muhamed  so magite i vracarite ???????
 
zatoa li ,sto posle toa covek moze da donese zaklucok deka   muhamed  e mag i vracar ili trpel i bil pod takvi vlijanija???????
 
zosto go krijat faktot deka - muhamed dozvolil obozuvanje na tri paganski boga(lat, uzat  ,mena)??????
 
kade e sega verata vo samo,,eden,, bog?


Изменето од ACELERA - 06.Ноември.2007 во 21:28
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 17:54

Na  raboti koi se potvrdeni od Quranot i hadisot ili od priznatata islamska istorija so zadovolstvo ke vi odgovoram,a  za  tie  lagi sto gi pisuvate vetuvam deka nema da gubam vreme so vas  za  toa.

Muhammed  s.a.v.s bil magepsan od  strana na Labid ibn A'SAM i nekoe
vreme pejgamberot imal maka od taa magija,se dodeka Allah dz sh
ne mu go isprate Dzibrila (Svetiot Duh) da mu ja otkrija magijata koja
se  naogala frlena vo Bunar i mu gi objavi trite poznati suri vo
Quranot za  da  se  zastituva od magii i od dzinovi
 
Suretul Ihlas
Suretul Feleq
Suretun Nas
 
Sekoj koj ke gi uci ovie 3 suri ored spienje e zastiten vo tekot na nokta
a koj ke gi uci koga ke stane e  zastiten vo tekot na denot.
 
Mnogu cesto so ovie 3  suri i najglavnata sura EL -FATIHA (OTVOR)
sum izlekol nekoi luge napadnati od dzinovi.
 
I pak vie i natamu mislete  deka nie nesto krieme Big%20smile
Zarem imalo rabota koja jas sum ja skriel dosega i nesakam da ja
odgovoram?Vo Islamot se si e jasno fala mu na MILOSTIVIOT.
 
I dzabe ne se trudete ,site raboti sto ke gi pisete veke gi znam,
i znam sto da  vi odgovoram.Zatoa zastedete si go vremeto ve molamBig%20smile
 
 
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 18:10
k*ran 22:52
Prije tebe Mi nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan nije, kad bi on što kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio; Allah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio - Allah sve zna i mudar je -

smeski vo boja!
koj prorok pred muhamed bil pod dejstvo na satanata koga propovedal?
kade go slusnavte toa ?
toa go nema ni kaj evreite ni kaj hristijanite!
site tie bile pod rakovodstvo na bog -koga propovedale i satanata nema nisto so toa!
no islamot veli drugo 50-50  pola bog pola gjavol gi ucel!     zatoa e i takva vasata vera!



Изменето од ACELERA - 06.Ноември.2007 во 21:29
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 12:38
od ovoj primer moze da se izvlece edna prekrasna sporedba pomegju Isus Hristos i  muhamed od arabija.DODEKA HRISTOS SE MOLEL DA IM SE PROSTAT GREVOVITE NA TIE KOI GO PLUKALE TEPALE I RASPNALE-NEVIN  OD   DRUGA STRANA TRGOVECOT I VODACOT NA KARAVANI KOJ VOJUVAL ZA KEF I VLAST  I UZIVANJA.i najtragicnoto od se ti velat deka vtoriov donel posledna i posovrsena,, objava,,



Изменето од ACELERA - 06.Ноември.2007 во 21:32
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 15:02
Veke rekov deka si izmisluvate se  sto ke vi tekne na pamet i zatoa nema  da vi repliciran na vakvi temi.
Ako Isus bese povreden za  vas vie ke zboruvavte  za negoviot zivot i
delo pa lugeto ke mozea  sami da  procenat.
No vie  stanavte opsednati so Muhammed s.a.v.s i jasno e  deka
premnogu vredi sto site  temi se odnesuvaat zanego.
 
Vie so ova samo poveke go vozdignuvate veruj mi.
Nemoze  covek so tolku blagi pouki da gi pravel grozotiite  sto vie mu
gi prepisuvate.Nikakva slava i bogatstvo nebaral ,samiot se otkazal od
cel svoj imot i veke spomnav kolkavo bogatstvo mu bilo nudeno da se
otkaze  od povikuvanjeto kon Allah.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 13:09
Никогаш во своите постови не ти напишав лична навреда, и на тоа стојам и понатаму. За мене е неприфатливо да бараш од нас да молчиме за вистината за Мохамед. Не можеме да молчиме за нешто што сме уверени е измама на векот, и нешто кое толку луѓе затупува и наведува на зло... Тоа што го говориме за него, не се навреди за тебе, бидејќи е смешно да кажеш дека вистината за некоја историска личност те навредува. Повеќе е вистина да кажеш дека те боли, тоа што се разоткриваат за него такви факти, кои не ти одат во прилог...

До мене ни најмалку не допираат твоите трули навреди, бидејќи од такви екстремисти како тебе и не очекувам повеќе. Од тебе не би се сомневал и да извршиш злосторства какви што се извршуваат во името на вашиот пророк секојдневно. Но, нема да молчам за тоа што го верувам за Мохамеда.

Кога ќе видам од тебе ваква спремност, да се покаеш за сите лични навреди на овој форум, тогаш можеш да ми зборуваш повторно со некакво, какво-такво достоинство. До тогаш, остануваш само уште една капка во морето на избезумен свет кој гневот и суетата ја става пред вистината.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 15:06
EVE EDNA POUKA OD MUHAMED:

Slučajот Ibn Sunayna





Изменето од connected - 24.Декември.2007 во 14:29
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 16:31
SPORED GORNITE TVRDENJE OD ISTOVREMENICITE NA MUAMED OD ARABIJA MOZEME DA GI ZAKLUCIME SLEDNITE RABOTI VO VRSKA SO NEGOVATA LICNOST:

BIL EPILEPTICAR
BIL UBICA NA POVEKE LICA ,ILI NAREDBODAVEC
PRIMAL OTKROVENIJA OD SATANATA I DEMONITE , IMAL VIZII I BOLKI SO POTENJE I TRESENJE VO ISTO VREME ,  CESTO BIL VO BEZSOZNANIJA I NEMAL SVEST!
CESTO GO OPFAKJAL NEZADRZLIV BES!
ZEMAL PLEN OD UBIVANITE  VO ZLATO I ZIVA SILA NAJPOVEKE UBAVI DEVICI!

PRODOLZUVA...




Изменето од ACELERA - 08.Ноември.2007 во 01:11
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 13:33
Вистински верник, не може да се кити со симболи на насилство и злосторства. Се знае од каде е злото во светот, и сигурно не е од Бога...

А и ти кхалефа се сеќаваш добро каков ти беше аваторот. Сега и овој даија. Затоа веќе банално изгледа да прашувам имате ли нешто позитивно, нешто возвишено, нешто убаво, нешто ДОБРО во тој ислам? Веќе стана смешно да се прашува такво нешто и добро знаеш за тоа...

Барем ти немој да зборуваш за мирољубиви работи, кога имаш најпогана уста од целиов форум. Еднаш не се извини за сите твои лични навреди, а бараш извинувања за историски вистини? Смешно...смешно...

Секогаш кога ќе излезе на виделни дека сте производители на насилство и злоба, велите „дајте за нешто друго да зборуваме“. Па нема за што друго да зборуваме, затоа што ова е од ФУНДАМЕНТАЛНО значење за религијата.

Не може религија која произведува зло, да биде од Бога. Секаква друга дискуаија е бесмислена. Јас затоа повикувам, ајде, дајте ни го НАЈДОБРИОТ ваш верник, да го дискутираме... И што добив одговор? Бин Ладен, Заркави, Хамас... Трагедија до трагедија...
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 18:04

Za Bo`jiot Pratenik, Muhammed, Bo`jiot mir neka e nad nego, ka`ani se mnogu pofalni zborovi od strana na poznatite svetski li`nosti, a nie vo ovaa prilika }e navedeme samo nekoi od niv:

 

BERNARD [O rekol: Nego treba da go nare~eme spasitel na ~ove{tvoto. Ubeden sum deka, ~ovek sli~en nemu, da bi se zanimaval so problemite na sovremenoto vreme, uspe{no }e gi zavr{e{e, donesuvaj}i mu go na ~ove{tvoto potrebniot mir i sre}a. Predvidov deka veruvaweto na Muhamed bi bilo prifatlivo za idnata Evropa, taka kako {to stana prifatlivo za sovremenata Evropa.

 

LA MARTINI, eden od najgolemite poeti vo Francija, me|u drugoto, za Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, rekol: Najpoznatite lu|e odlu~uvale za samo za vojskata, zakonot i dr`avata. Tie ne formirale ni{to pove}e od materijalni dobra, koi ~esto is~eznuvale pred nivnite o~i. Ovoj ~ovek, ne zapo~nal samo od vojskite, zakonite, dr`avite, dinastiite i narodite, no milioni lu|e, edna tretina od svetskoto naselenie vo toa vreme, pa i pove}e, a pove}e od ova toj gi izmeni frontovite, bo`estvata, verite, veruvawata i du{ite… Ova e Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego. Zemaj}i gi predvid site kriteriumi, so koi mo`e da se meri ~ove~kata golemina, so pravo pra{uvame: Postoi li pogolem ~ovek od nego?

 

 LAV NIKOLAEVI^ TOLSTOJ, najgolemiot ruski pisatel, me|u drugoto, za Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, rekol: Bez somnenie deka Pratenikot Muhamed e eden od najgolemite reformatori na ~ove{tvoto. Nemu mu pripa|a najgolemata zasluga za upatstvoto na ~ove{tvoto vo svetlinata na vistinata, na pravdata i mirot. Toj go spre~i krvoprolivaweto na nevinite i go otvori patot kon napredokot i prosperitetot. Ova golemo delo, ne mo`el da go napravi nikoj drug osven toj ~ovek, koj {to e zaslu`en za sekakva po~it, vosh*t i sfa}awe…

 

OTTO FON BIZMARK politi~ar i dr`avnik, za Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, rekol: Muhamed e nevoobi~aen ~ovek. Ne slu~ajno, Bog ne izvadi nekoj drug na svetskata scena na nastanite, Muhamed, `alam {to ne sum tvoj sovremenik. Ovaa kniga, ~ij u~itel i propoveda~ si ti, ne e tvoja kniga,…

 

MAHATMA GANDI, za Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, rekol: Imav `elba {to podobro da go zapoznaam `ivotot na ~ovekot, koj denes, nesomneno, ima nediskutabilno vlijanie vo milioni ~ove~ki srca. Ubeden sum, pove}e od nikoga{ porano, deka ne e sabjata onaa {to na islamot mu go obezbedi mestoto vo svetot. Ne, ne e sabjata, tuku polnata skromnost, ednostavnosta na Pratenikot, rigoroznosta kon obvrskite, negovata dlaboka po~it kon roditelite i prijatelite, hrabrosta, negovoto nepokoleblivo veruvawe vo Boga i nepokoleblivosta vo negovoto prateni{tvo.

 

EDVARD GIBON, genijalen istori~ar, rekol: Muhamed, ima{e odli~na memorija, humano odnesuvawe, praveden sud i odlu~uva~ki stav. Be{e hrabar vo ideate iv o deluvaweto. Prvata objava koja ja dobi od Boga, ostavi dlabok pe~at kaj nego do krajot na svojot `ivot.

 

XON DEJVENPORT, pro~ueniot nau~nik, rekol: Muhamed kon vozrasnite se odnesuva{e so dignitet, a kon mladite be{e skromen, predizvikuvaj}i zabuna me|u niv. Iako neu~en, vlijae{e kaj lu|eto isto kako u~itelot kaj decata. Nikoga{ ne posakuva{e da se izdignuva nad drugite. Postojano ja povtoruva{e ednakvosta pome|u lu|eto kako Bo`ji sozdanija i go dele{e par~eto leb so porane{nite robovi.

 

VA[INGTON IRVING rekol: Muhamed gi poseduva{e najvisokite intelektualni osobini, ima{e `iva imaginacija i nevoobi~aeno golema memorija. Toj nikoga{ ne prave{e razlika pome|u lu|eto i zatoa obi~nite lu|e neizmerno go sakaa. Vo migovite na najgolemite trijumfi, po pobedite, kon neprijatelite, nego ne go sovlada gordosta…  Lu|eto gi cene{e i po~ituva{e spored goleminata na veruvaweto, negovata manifestacija vo praksa i spored izvr{uvaweto na dobrite dela.

 

MAJKL H. HART, poznat amerikanski nau~nik, otkako go stavil Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, na ~elo na stote najpoznati li~nosti vo svetskata istorija, vo svoeto delo 100 najvlijatelni lu|e vo svetskata istorija rekol: Stavaweto na Muhamed na ~elo na listata na najvlijatelnite li~nosti vo svetot, mo`e da iznenadi nekoi ~itateli, a drugite da gi natera da se zapra{aat za ovoj vid rangirawe, no toj be{e edinstveniot ~ovek vo istorijata, koj be{e ubedlivo najuspe{niot, kako vo verskiot  taka i vo ostanatite aspekti.

 

STENLI LEJN POL, poznat istori~ar, rekol: Muhamed bil entuzijast, so blagorodno zna~ewe. Se poka`uval tolku sre}en i zadovolen, taka {to toa raspolo`enie se prenesuvalo i na drugite. Negovata uloga na Bo`ji pratenik ja vr{el so dignitet, so smirenost i so golema tolerancija.

 

MEJXOR A. G. LEONARD, za Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, rekol: Be{e ~ovek so seriozni i iskreni celi, ne be{e samo golem, tuku najgolemiot me|u najgolemite. Be{e ~ovek za koj ~ove{tvoto nikoga{ porano ne znaelo. Be{e veli~estven, ne samo kako Pratenik, tuku kako hrabar i dr`avnik.

 

LAFAJET, filosof i eden od podgotvuva~ite na osnovnata ideja na francuskata revolucija od 1789 godina, rekol: O Muhamed, toa {to ti go denese i sprovede vo svetot, ne go napravil nikoj. Ti ja donese pravdata na nedosti`no mesto...

   VREDNOSTITE VO KOI POVIKUVAL        POSLEDNIOT PRATENIK

Muhamed, Bo`jiot mir neka e nad nego, vo negovite iskazi, mu govori na ~ovekot za veli~estvenite vrednosti koi, predstavuvaat jaka osnova na visokata kultura, zdravata idnina i sovr{enoto op{testvo. Za da govorme za ovie vrednosti i iskazi, }e ni bide potrebno mnogu vreme i prostor, pa zatoa vo ovaa prilika, }e spomneme nekoi od tie, kolku za ilustracija:

 

MILOST:

Na bitkata na Uhud, koga toj be{e povreden i zaginaa mnogu negovi drugari, blizu sedumdesetmina, toj pak, Mu se obrati na Boga so molitva: O Bo`e, upati go mojot narod, bidej}i tie ne znaat!

 

Koga vleze vo Meka, od kade {to be{e izbrkan, sleden od negovite drugari, voeno nadmo}en i pobroen, im re~e na neprijatelite: Odete si denska, slobodni ste.

 

Na milostivite }e im se smisluva Milostiviot!


BEZBEDNOST:

 

Vistinski musliman e onoj koj {to od negovite raka i jazik se sigurni drugite muslimani.

 

Ne e vistinski vernik onoj od kogo negoviot sosed ne e bezbeden od {tetite koi mo`e da mu gi nanese.

 

OP[TESTVENATA SOLIDARNOST

 

Jas i onoj {to se gri`i za sirakot, vo rajot }e bideme blisku kako pokazalecot i sredniot prst! – i poka`a so prstite.

 

O ~oveku, deli od toa {to ti e dadeno, pa }e ti bide dadeno i tebe!

PO^ITUVAWETO NA DRUGITE

 

Koj veruva vo Boga i vo Sudniot den neka zboruva dobro ili neka mol~i, i koj veruva vo Boga i vo Sudniot den neka go po~ituva svojot gostin!

 

Imaj go na um Boga, kade i da si. Posle lo{oto delo stori dobro delo, toa }e go izbri{e lo{oto. Vospituvaj gi lu|eto na dobar moral.

ZAJAKNUVAWE NA ME\U^OVE^KITE ODNOSI

 

Ne si zaviduvajte edni na drugi, ne se izigruvajte edni so drugi, ne mrazete se edni so drugi, ne vrtete go grbot edni na drugi, ne se natprevaruvajte vo kupoproda`ba i bidete Bo`ji robovi, ostanete bra}a...

 

Onoj {to ja ~uva ~esta na svojot brat vo negovo otsustvo, Bog }e go oslobodi od oganot na pekolot.

 

Posakuvaj im go na drugite ona {to si go posakuva{ sebe si.
DOBAR MORAL

 

Najsakan kaj Boga e ~ovekot so dobro odnesuvawe.

 

Navistina sum ispraten za da gi nadopolnam visokite moralni osobini.
ZNAEWETO

Nema da trgne ~ovek na pat za da bara znaewe, a angelite da ne gi {irat svoite krilja od qubov kon ona {to toj go pravi.

 

Vrednosta na nau~nikot nad bogobojazniot e kako vrednosta na mese~inata kon yvezdite.

 

^uvajte go znaeweto zapi{uvaj}i.

SEMEJNIOT @IVOT


Prifatete ja preporakata za da se odnesuvate dobro so `enite.

Najdobriot od vas e onoj koj najdobro se odnesuva so svojata `ena (semejstvo), a jas najdobro se odnesuvam kon svoeto semejstvo.

 



Изменето од ACELERA - 08.Ноември.2007 во 01:16
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 18:57
Не се сомневам дека можеш да најдеш 10 будали што ќе кажат се најдобро и за Хитлер.

Со овој пост НЕ ДОКАЖА ама баш ништо. Станува се појасно, дека не знаете систематски да ги образложите работите, бидејќи и во логиката сте заостанати (не мислам лично, туку како религија). Затоа од вашите редови нема ниту еден Ајнштајн, Моцарт, Микеланџело или Толстој...
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 23:18
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Sard koga ti rekov deka pejgamberot rekol togasnemoj da gi pretumacuvas rabotite. Ako ne ti e
vo red toa sto go rekol togas otfrli go,ne mi smeta mene toa.
Ako nie go osvoeme so krv togas znaci Muhammed s.a.v.s bil
lazen prorok,posto Allahov pratenik jasno predviduva sto ke se
sluci vo idnina neli?

Ако муслиманите во светот го се согласуваат со насилното освојување и ако повеќето организации во светот во своите прокламации зборуваат за освојување и покорување на Рим (како и освојување на целиот свет) или оригинално е такво уште од почеток или денешниот Ислам и учењето донесено преку Мухамед е изместено од она што некогаш било. Во секој случај како и да е, во денешно време носителите на верата на исламот применуваат сила за да ги постигнат своите цели. Мислам дека овде ќе речеш дека тврдам за нешто за кое немам докази.
Еве ти еден доказ: На муслиман му е забрането да се откаже или ја смени верата ако поверува во друга вера или престане да верува. Каде е тука слободата во верата ако родениот муслиман е приморан да биде муслиман. Затоа пак ако има слобода оние кои веруваат се по своја волја и избор верници во Бога.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 00:20
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

I uste nesto sard.Vaseto veruvanje ve uci da ne vregate nekogo nego
da  ja zboruvate  vistinata taka? A zarem ti samiot ne bese svedok
na najodvratni navredi za  Pejgamberot i za Islamot.
Ako covek ne go prifaka Muhammeda za prirok ima blag nacin na koj
toa moze da  go pokaze. Pedofil,ograbuvac,zeden za  krv, siluvac i uste sto ne , sigurno ne se od odnesuvanjata na eden hristijanin neli?
 
Kade  e Pravoslavie koj veti deka sekoj koj ke go narece ISLAMOT terorizam ke bide baniran a odtogas e  toa storeno milion pati.
 
Potoa... Tocno deka ne gi citam tekstovite sto gi pastirate od nekoi
vasi svetci. Prvo mrazam sto e pastiran tekst a ne tekst otkinat
od svoja dusa.Toa epten retko ili nikogas ne go pravete,taka da jas
nemozam da dojdam do dopir so vaseto veruvanje,kako vie  go
osekate toa.
 
Drugo.. Nema somnez  deka nekoi vasi uceni luge pisuvale mnogu poucni raboti ,sepak jas Hristijanstvoto go smetam za iskrivena vera,
koja ne ja obvinuvam nikogas  za nasilstvo ili slicno,nego problemot
e  vo vasite principi na veruvanje koi se epten sumljivi kako sto se:
Isus od pratenik do Bog,negovoto voskresnuvanje,izmislenoto sveto trojstvo,obozavanjeto ikoni od luge,cudni i nesvatlivi obicai koi Isus samiot ne gi praktikuval i mnogu drugi raboti, za koi nemate odgovor.
 
Veke nekolku pati rekov deka toa sto  pravoslavnite
zaklale milioni muslimani ne e toa sto me odvraka da ne veruvam vo
Pravoslavieto,nego vasata vera  se temeli na epteeen somnitelni raboti
koi kako vera od Boga ne smeat  da postojat.
 
Kaj Islamot e  se jasno,tolku lesno,tolku pragmaticno,tolku ednostavno
i vie  nemate nikakov argument deka ne e Islamot onaa vistinska vera, nego ste  zapnale sosila da  ne pravete  teroristi.
 
Vo red,vase si e toa pravo, no so vreme ke se oseti toj sto ja zboruva
vistinata od toj sto laze (svesno ili nesvesno)

Како што читав по постовите, точно е дека многумина ги прекршуваа христијанските принципи на навредлив начин зборуваа со тебе, кон Daija, мист, Миралем и работите кои ви се свети. Мислам дека е тоа израз на стравот дека ќе се изгуби, дека ќе се биде поразен, ако не се примени некоја надмоќ над другата страна, а тоа пак израз на недоволно верување во Бога. А всушност примената на светски небогоугодни средства води кон неуспех. Но дали се чувствуваш сосема чист и искрен во своите намери за мирољубиво и добронамерно учество на форумот за истакнување на вредностите на исламот. Ако не , можеш да кажеш дека од почеток си згрешил но нешто си научил пример дека независно од различното верување потребно е да се почитува припадникот на друга вероисповест, што не значи дека си должен да ја почитуваш и неговата вероисповест.
Лично јас самиот во 15 месеци учество на форумот ги продлабочив знаењата на христијанските правила за негување на пољубовен однос кон неистомислениците.

Оние учења од христијанството кои не ги разбираш си имаат свои објаснувања:
Бог кој е надвор и недостапен за човечкото искуство пред почетокот на времето родил уште два лика. Бидејќи во Бога не постојат физички закони ниту за Него постои просторна определба тие не се одделиле од Него туку Словото и Светиот Дух „пребиваат“ во Него и остануваат Едно.
Онаа сила, Оној преку кого Бог создавал, Стварателот, Словото, Почетокот кого најчесто го нарекуваме Синот бил испратен за да го спаси човештвото од гревот кој и носи смрт на човечката душа. Наместо со сила Бог пристапил со снисходливост, смиреност. Како совршена љубов, прави чин на совршената љубов се спојува со нас станува човек за да не ослободи од темнината на гревот. Самиот се отелотворил како човек за се што ќе доживее да биде исто како човек, за никој да нема оправдување пред Бога. Верувањето општо е најголемата сила во светот. Меѓутоа верувањето го има дометот зависно од предметот на верување. Верувањето во совршениот пример доведува до совршена волја со чија помош се победуваат сите напади на ѓаволот. Секоја вера или мисла нуди мотивација, меѓутоа секоја вера и мисла истовремено има свои недостатоци и мани. Колку е поблиску верата до Бога толку е почиста. Поттикнувачката мисла произлезена од размислувањето за Бога е чиста и без мана. Но како да го дофатиме Бога кога како што пишав на почетокот тој е недофатлив и недостапен. Како и да веруваме секогаш ќе веруваме во сопствената претстава, проекција на Бога, а не во самиот Него. Затоа Бог Син самиот слегол меѓу луѓето, но и тоа не е доволно бидејќи сеуште тој не е во нас туку надвор од нас. Совршенството за нашата поврзаност и спојување со Бога кога ние ја примаме Неговата волја, мисла, Неговата сила и енергија е со причесната кога го јадеме Неговото тело и ја пиеме Неговата крв. Тогаш стануваме едно со Бога. Само ако верникот го прими Бога во себе со причестувањето тогаш се ослободува од канџите на гревот, искушенијата, ѓаволот.

Да не должам премногу.... еве овде се обидов накратко да ти помогнам да ги разбереш некои од сомнителните работи....  постојат објаснувања и за воскресението, иконите, Светителите и тн.

Можеби најсилен доказ кој христијанинот го доживува е она што го доживуваме внатре во нас самите, само тоа важи за себе, за надвор, за другите чија внатрешна состојба е различна малку потешко е да им се пренесе. Нам нешто во градите ни се случува, доживуваме смирено исполнување, благодат.
Доказ ни е самото учење. Бескомпромисно и непопустливо бара само чист живот и љубов кон сите. Не дозволува омраза под никакви услови.
Доказ ни се и делата и постапките на Светите Отци согласни со учењето.
Исто така доказ ни се вековите на мачеништво особено во првите 5-6 векови. Ненасилното ширење како и силата на доброволно издржување на страдањата заради Бога ги надминува силите на човекот и тн.
Не знам за нешто што би се рамнело и  би дало ваков пример во човековата историја.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.