IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали БОГ е беспомошен?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали БОГ е беспомошен?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2006 во 21:42
Za mig, zaboravi na zakonite i pravilata na drzavata, na site obichai, dogovori I dogmi sto gi imame natrupano so godinite zad nas. Zaboravi…Sega pomisli na slednoto sto bi trebalo da napravis vo tvojot zivot i pred da go storis toa, prasaj go svoeto srce dali e toa dobro da go storis ili ne? Trgni go nastrana tvoeto Ego i svoite interesi, zaboravi deka si vernik…postavi se kako da si treto lice sto gleda od strana i sto ne e zasegnato so odlukata koja ke ja doneses vo sledniot moment. Smiri ja brkotnicata na mislite vo glavata, ne dozvoluvaj da se vmeshaat vo resenieto na srceto i…i ke go dolovis shepotenjeto na Tvorecot. Negoviot glas ke odekne vo tvojata dusa i togas ke se zasramis od tvoite misli! Ke ja osetish VISTINATA, ke ja pochustvuvash DOBRINATA, bez da chitas nikakvi zakoni, propisi, disciplini, tiranski ili sveti pisanija.
------------

Tvorecot mudro reshil VRSKATA megju Nego i Negovite cheda da bide zastitena od mislovnoto korumpiranje so nejzinoto vtkajuvanje vo nash*te srca.

Se prasuvas zosto? Pa mislite nikogas nema da ja osoznaat LJUBOVTA i DOBRINATA zatoa sto tie samite ne se ljubov i ne se dobrina nitu pak se sozdadeni od niv. Mislite mozat da kreiraat nekoi svoi svetovi, propisi, zakoni, obichai, veruvanja i religii, onaka kako sto ke posaka nasata slobodna volja, garantirana od Tvorecot, no tie ne se nitu LJUBOV nitu DOBRINA. Kako takvi tie nikogash ne ke ja prepoznaat Vistinata i nikogas ne ke mozat da go sogledaat i prezentiraat onoa “SHTO E” kako “SHTO E”.
--------------------

BLAGODARAM


OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2006 во 16:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Islam-HAK,

Veruvam deka tvoite intencii vo razgovorot sto go vodis so tvoite hristijanski braka se dobri. Sepak dozvoli mi da ti upatam nekolku zborovi bez da se pochustvuvash lichno napadnat ili pogoden od niv. Moite zborovi ke bidat samo uslovno upateni na tvoe ime, no ke imaat istosilno znachenje na site onie sto ke gi chitaat.

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes:

“Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

Znachi da se koncentrirame na sebe si…mnogu mudro. Zatoa sto podobruvajki se sebe si go podobruvame i svetot okolu nas, gi podobruvame i onie so koi opshtime.

Ima li kraj vo podobruvanjeto? Ima li eden moment koga ke mozeme da recheme – e, sega sme najdobri, ne moze poveke od ova! Ajde sega da si dademe zadacha da gi sovetuvame drugite! Dali znaeme nekoj chovek koj stignal do tamu? Ako ne znaes nekoj smrtnik kako nas, togas mozebi nekoj Profet? Sto mislis za toa?

Prochitaj ja ovaa mala prikazna:

Eden den Profetot Abraham pokanil chovek na vechera, no shtom razbral deka toj bil nevernik mu go uskratil gostoprimstvoto i vednas go isfrlil nadvor. Vo istot mig Bozjiot glas go ukoril:
“Ti ne mu dade hrana na ovoj chovek nitu eden den zatoa sto pripagja na druga vera, a jas go hranam toj ist chovek veke sedumdeset godini, sekoj den, iako znam za negovata heresija! Zarem ti ke osiromasese ako mu dadese da jade barem edna nok.”

Ovaa prikazna e od al-Gazali i ja nauchiv koga gi chitav mudrostite zbrani vo muslimanskite knigi.

Patot kon Prosvetluvanjeto e beskraen. Prosvetluvanjeto e vsushnost dozivotnoto odenje po toj pat. Kako sto mokta i goleminata na Tvorecot (svesno gi izbegnuvam chovechkite iminja Bog, Alah…) e beskrajna, taka i toj pat nikogas nema da zavrshi.

Zosto Abraham postapil onaka kako sto veli prikaznata? Zatoa sto ne go sledel svoeto srce, tuku umot, mislite, oti sudel i presuduval, oti merel i odreduval…Kretatorot ne sozdade po svojot lik, so site svoi atributi, so seto onoa sto e Toj…Negovoto bitie, Negovata sushtina, vmetnata e vo nash*te srca. Ne morame da gi chitame desette Bozji zapovedi za da znaeme sto e Sveto vo postoenjeto na svetov i sto ne treba da pravime. Toa nesto site nie go nosime vo nash*te srca.

Za mig, zaboravi na zakonite i pravilata na drzavata, na site obichai, dogovori I dogmi sto gi imame natrupano so godinite zad nas. Zaboravi…Sega pomisli na slednoto sto bi trebalo da napravis vo tvojot zivot i pred da go storis toa, prasaj go svoeto srce dali e toa dobro da go storis ili ne? Trgni go nastrana tvoeto Ego i svoite interesi, zaboravi deka si vernik…postavi se kako da si treto lice sto gleda od strana i sto ne e zasegnato so odlukata koja ke ja doneses vo sledniot moment. Smiri ja brkotnicata na mislite vo glavata, ne dozvoluvaj da se vmeshaat vo resenieto na srceto i…i ke go dolovis shepotenjeto na Tvorecot. Negoviot glas ke odekne vo tvojata dusa i togas ke se zasramis od tvoite misli! Ke ja osetish VISTINATA, ke ja pochustvuvash DOBRINATA, bez da chitas nikakvi zakoni, propisi, disciplini, tiranski ili sveti pisanija.

Oti mislite nikogas ne ja reflektiraat Vistinata, Kretatorovata Ljubov i onoa “SHTO E” . Razmisluvanjeto i mislite go pretvoraat onoa “STO E” vo “ONOA SHTO BI TREBALO DA E” spored nash*te ogranicheni setila za percepcija, spored naseto ogranicheno znaenje za svetot okolu nas, spored nasheto sueverie vo materijalnosta na svetot, spored nasite tradicii, spored nash*te bezbrojni zakoni i pravila kolektirani od pamtivek, spored nash*te veruvanja, spored nash*te religii, spored site onie pishuvani knigi i spisi napraveno od lugje isti kako nas!

Znam deka ovie moi zborovi verojatno gi nasetuvas umstveno, misleno… no bi sakal da gi otkries so tvoeto srce.

Oti ako si svesen za niv i ako se del od tebe, togas ke prestanes da naogjash “greshki” i “nelogichnosti” vo drugite lugje, drugite knigi, drugite veruvanja, drugite religii, oti ke stanesh svesen deka i ti si del od seta taa greshnost. Ti ja delish istata sudbina so site drugi lugje.

So svesnosta za ova otkrivenie, ke ti stane jasno deka ti, kako nabljuduvach na ostanatite, samiot stanuvas nabljuduvaniot. Kako mozes da ja otkries vechnata Tajna, onoa “SHTO E”, skriena od tvoeto srce preku veke nabroenite umstveni brkotnici, koga za da dojdes do nea gi koristish istite tie brkotnici, no sega ubeden od svoeto Ego deka tokmu tie, tvoite razmisluvanja, obichai, religija i zakoni se “100% sigurni” , “100% tochni”, “100% potvrdeni” i “100% vistiniti”, pa sekoe nesto sozdadeno od Kreatorot (sto znachi i samiot Toj) mora da gi sledi niv ?

Dali si svesen kolkava ignorantnost i arogantnost e toa?!
Dali si svesen kolkav grev pravish prema tvojot Tvorec koga svoevolno si zemash eksluzivno pravo za Negov tolkuvach i interprpret, i gi sudish i presuduvash site drugi Bozji cheda bidejki tie go zhiveat Tvorecot na svoj nachin?

Dali razbirash deka nitu edno Bozhje chedo na zemjava ne go odreduva patot na Kreacijata i nitu edno ne e povikano da trasira, kopa i cementira ednosmeren pat koj vodi kon Kreatorot, vo imeto na Kreatorot!

Dali si svesen deka Kreatorot nema potreba od nichija pomosh vo sozdavanjeto na svojata Kreacija?

Tvorecot mudro reshil VRSKATA megju Nego i Negovite cheda da bide zastitena od mislovnoto korumpiranje so nejzinoto vtkajuvanje vo nash*te srca.

Se prasuvas zosto? Pa mislite nikogas nema da ja osoznaat LJUBOVTA i DOBRINATA zatoa sto tie samite ne se ljubov i ne se dobrina nitu pak se sozdadeni od niv. Mislite mozat da kreiraat nekoi svoi svetovi, propisi, zakoni, obichai, veruvanja i religii, onaka kako sto ke posaka nasata slobodna volja, garantirana od Tvorecot, no tie ne se nitu LJUBOV nitu DOBRINA. Kako takvi tie nikogash ne ke ja prepoznaat Vistinata i nikogas ne ke mozat da go sogledaat i prezentiraat onoa “SHTO E” kako “SHTO E”.

Zatoa sekoe tvoe/nase diskutiranje bazirano na tvoite/nash*te misli (obichai, pravila, naredbi, zakoni, veruvanja, religii, metanii) nema da ne odvede do Kreatorovite dvorovi.

Toa mozeme da go napravime samo preku nasite srca.

Tvorecot te ljubi bezuslovno i edinstveno sto bara od tebe e da gi ljubis i ti, isto taka, site Negovi kreacii.

 
Да ти кажам искрено немам време за повеќе коментари по што сум зафатен со програмирање и така да мислам дека едно време ќе престанам да давам прашања и одговори.
 
Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes:

“Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.
 
Ова досега не сум го нашол, а ако ти си го нашол некаде ова ќе ми кажеш кој ајет и кој број во Quranot, или кој Хадис.
 
По што немам време да одговорам на другите прашања, и по што си изучувал нешто и од другите вери јас те советувам да го прочиташ целиот Quranot и многу добро да ги разјасниш работите, а мислам дека многу одговори ќе најдеш таму, исто така ќе наидеш на некои одговори за православието ....
 
Селламун Алејкум на сите верници на Форумов без разлика на нивната вероисповед.
 
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2006 во 18:42
Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes: “Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

 

Ова досега не сум го нашол, а ако ти си го нашол некаде ова ќе ми кажеш кој ајет и кој број во Quranot, или кој Хадис.

 


Za zal, ne si gi razbral moite zborovi, a jas tolku zboruvav tokmu za toa...

Prekrasnata misla na Muhamed, kazana na slichen nachin i od drugi prosvetleni lugje, e onoa sto ke go pochustvuvash vo svoeto srce i ne ti treba nikakvi materijalni dokazi pretocheni vo chovechki pisanija za da poveruvash vo nea. Zarem treba da ti kazam kade sum gi nashol tie zborovi? Vo koj ajet i koj broj vo Quranot? Vo koj Hadis?
Ti veruvas vo mudrosta na mislata samo ako ja prochitas vo odredena kniga ili ako nekoj ti reche deka e dobra, bez da go prashas svoeto srce, bez da pochustvuvash samiot dali taa e DOBRA, dali taa e LJUBOV ili ne? Ti znachi ne mu veruvash na Kreatorot, tuku na tolkuvachite, interpretatorite, novokreatorite, umislenite, zamislenite...

Toa e onoa sto jas go narekuvam sueverie na materijalizmot. Od edna strana nema potreba da go vidime likot na Kreatorot za da veruvame vo negovoto postoenje, a od druga strana ne veruvame vo negovata poraka dodeka ne ja vidime nekade napishana kako interpretacija na nekoj kako nas!

Znachi ako ne postoeja desette Bozji zapovedi napishani na kameni plochi i prepishani vo Stariot Zavet i ako ti rekov:

"Ne kradi, ne lazi i ne otepuvaj"...

...ti ke me prasase kade go pisuva toa? Kade pisuva deka Bog veli da ne krademe, da ne lazeme i da ne otepuvame? Ti nemase da go prasas tvoeto srce, tvojot direkten kontakt so Kreatorot, dali Bog go rekol toa sto ti go velam, tuku ke barase pisanija, nekakov chovechki kreiran "dokaz", nekakvo odobrenie od nekoja gresna dusa, kako nas samite, nesto sto ke ti bide staveno pred ochite da go vidish za da poveruvas ili da poches da razmisluvash dali ke go prifatis ili ne.

Alah neka ti pomogne da da go najdes direktniot pat do nego.

Kreatorot ve saka site, bez obzir na rasata, nacionalnosta, drzavnosta, jazikot i verata i edinstveno sto bara od vas e da go slushate svoeto srce.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2006 во 14:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes: “Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

 

Ова досега не сум го нашол, а ако ти си го нашол некаде ова ќе ми кажеш кој ајет и кој број во Quranot, или кој Хадис.

 


Za zal, ne si gi razbral moite zborovi, a jas tolku zboruvav tokmu za toa...

Prekrasnata misla na Muhamed, kazana na slichen nachin i od drugi prosvetleni lugje, e onoa sto ke go pochustvuvash vo svoeto srce i ne ti treba nikakvi materijalni dokazi pretocheni vo chovechki pisanija za da poveruvash vo nea. Zarem treba da ti kazam kade sum gi nashol tie zborovi? Vo koj ajet i koj broj vo Quranot? Vo koj Hadis?
Ti veruvas vo mudrosta na mislata samo ako ja prochitas vo odredena kniga ili ako nekoj ti reche deka e dobra, bez da go prashas svoeto srce, bez da pochustvuvash samiot dali taa e DOBRA, dali taa e LJUBOV ili ne? Ti znachi ne mu veruvash na Kreatorot, tuku na tolkuvachite, interpretatorite, novokreatorite, umislenite, zamislenite...

Toa e onoa sto jas go narekuvam sueverie na materijalizmot. Od edna strana nema potreba da go vidime likot na Kreatorot za da veruvame vo negovoto postoenje, a od druga strana ne veruvame vo negovata poraka dodeka ne ja vidime nekade napishana kako interpretacija na nekoj kako nas!

Znachi ako ne postoeja desette Bozji zapovedi napishani na kameni plochi i prepishani vo Stariot Zavet i ako ti rekov:

"Ne kradi, ne lazi i ne otepuvaj"...

...ti ke me prasase kade go pisuva toa? Kade pisuva deka Bog veli da ne krademe, da ne lazeme i da ne otepuvame? Ti nemase da go prasas tvoeto srce, tvojot direkten kontakt so Kreatorot, dali Bog go rekol toa sto ti go velam, tuku ke barase pisanija, nekakov chovechki kreiran "dokaz", nekakvo odobrenie od nekoja gresna dusa, kako nas samite, nesto sto ke ti bide staveno pred ochite da go vidish za da poveruvas ili da poches da razmisluvash dali ke go prifatis ili ne.

Alah neka ti pomogne da da go najdes direktniot pat do nego.

Kreatorot ve saka site, bez obzir na rasata, nacionalnosta, drzavnosta, jazikot i verata i edinstveno sto bara od vas e da go slushate svoeto srce.
Да мислата е прекрасна по што ние не гледаме самите на себе, тука гледаме на грешките во другите луѓе.
А за книгата, секој може да ти каже е ова книга е убава и верувај во неа, но ти можеш самиот да ја сватиш суштината и значењето на книгата, но што се случува со оние што не го разбираат тоа значење ?
нели не има секакви во светот, паметни, цивлизирани, глупави и сл...
А дали му верувам на книгата, јас искрено верувам во Quranot кој е дар од Аллах џ.ш, но што се случува со останатите книги, во самиот извор можеш да потврдиш дали таа книга е добра или не е добра ...
 
А што се однесува до библијата често пати е кажано тоа дека правата библија е изменета.
 
Фала ти за убавите зборови за мене,
 
Што се однесува до народите, да Аллах џ.ш ги сака сите кои веруваат без оглед на нивната раса, ние сме сите браќа муслимани...
 
Аллах џ.ш нека му се смилува на сите муслимани во целиот свет и на оние кои незнаат за него ...
 
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2006 во 17:20
I s l a m - H A K ,

Me raduva sto povtorno te gledam na sajtov i mi pricinuva cest sto obrna vnimanie na moite zborovi i najde vreme da odgovoris na niv.

Ti napravi mosne interesna zabeleska.Velis:

А за книгата, секој може да ти каже е ова книга е убава и верувај во неа, но ти можеш самиот да ја сватиш суштината и значењето на книгата, но што се случува со оние што не го разбираат тоа значење ?
нели не има секакви во светот, паметни, цивлизирани, глупави и сл...


Gledas, chovek ne moze nikogas da razbere nesto za sto ne e spremen da razbere. Ako ne bese taka togas site se ke razbiraa i nemase da imaat problemi so samite sebe si, problemi so drugite lugje, a isto tkaka nemase da ima problemi megju nacii i drzavi vo svetski razmeri.

Ednostavno, zarem ne?

Zatoa, slepoto sledenje na nekoi tugji patista, uchenja, filozofii i religii ne znachi nisto poveke od akanje po temni sokaci se dodeka ne se osoznae svojot pat i toj ne stane nachin na zhiveenje. Vnimavaj ne rekov da stane religija na zhiveenje, tuku obichen, normalen, sekojdneven nachin na zhiveenje. Toa e VISTINSKOTO. Da zhives disciplinirano, sredeno, kreativno i so pochit prema Kreatorot i Kreacijata zatoa sto go razbiras toa, zatoa sto e priroden del od tebe, a ne zatoa sto nekoj taka ti veli da pravis ili zatoa sto si primoran toa da go pravis. Pravenjeto so MORANJE sto nekoj avtoritet ODREDIL ili NAREDIL, ne doveduva nikogas do slobodnite samosvesni kreatorski duhovni prostori, tuku te prinuduva mehanichki da se povtoruvas, da se avtomatiziras i da se samohipnotiziras vo ubeduvanjeto deka nekade napreduvas ili deka nesto postigas. Bez slobodna volja na prifakanje, razbiranje i usvojuvanje na mudrosta na postoenjeto ne se stiga do prosvetlenost.

Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Zosto mislis deka samo toj ja kazuva VISTINATA i site drugi knigi se lazhni?
Mozes da go dokazhes toa?
Dali si gi prochital site drugi knigi za da doneses takov zakluchok?
Dali mislis taka zatoa sto site okolu tebe velat deka Koranot e najdobrata kniga?

Dali mislish deka apsolutnata VISTINA moze voopsto da se spoznae vo celost, da ne bide korumpirana od chovechkite slabosti, pogresnite razbiranja na faktite i tradiciite, i kako takva da e kapsulirana kako edinstvena, vechna i potpolna, bez nikakov nedostatok i bez potreba da se dopolni, za vek i vekovi?

Sto navistina znaes za seto ova od svoe lichno iskustvo, a vo sto samo veruvas zatoa sto mnogu drugi veruvaat vo istoto?
Ke povtoram za da ne me razberes pogresno: sto znaes, a vo sto veruvas?
Oti znaenjeto i veruvanjeto se dve razlichni raboti. Ti mozes da veruvas vo se i seshto bez da dokazes bilo shto, no kako takvo ne mozes nikogas da go zemes kako FAKT. Toa se samo pretpostavki, chovechki misli, parcijalni, nepotpolni, iskriveni ili potpolno pogresni. Posledicata od toa e deka tie nikogas ne mozat da se prifatat kako apsolutno siguren fundament za bilo kakva solidna nadogradba koja ne bi trpela natamosni promeni.

Vprochem istorijata toa ni go dokazhala bezbroj pati.


Изменето од Messenger - 17.Септември.2006 во 17:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2006 во 15:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I s l a m - H A K ,

Me raduva sto povtorno te gledam na sajtov i mi pricinuva cest sto obrna vnimanie na moite zborovi i najde vreme da odgovoris na niv.

Ti napravi mosne interesna zabeleska.Velis:

А за книгата, секој може да ти каже е ова книга е убава и верувај во неа, но ти можеш самиот да ја сватиш суштината и значењето на книгата, но што се случува со оние што не го разбираат тоа значење ?
нели не има секакви во светот, паметни, цивлизирани, глупави и сл...


Gledas, chovek ne moze nikogas da razbere nesto za sto ne e spremen da razbere. Ako ne bese taka togas site se ke razbiraa i nemase da imaat problemi so samite sebe si, problemi so drugite lugje, a isto tkaka nemase da ima problemi megju nacii i drzavi vo svetski razmeri.

Ednostavno, zarem ne?

Zatoa, slepoto sledenje na nekoi tugji patista, uchenja, filozofii i religii ne znachi nisto poveke od akanje po temni sokaci se dodeka ne se osoznae svojot pat i toj ne stane nachin na zhiveenje. Vnimavaj ne rekov da stane religija na zhiveenje, tuku obichen, normalen, sekojdneven nachin na zhiveenje. Toa e VISTINSKOTO. Da zhives disciplinirano, sredeno, kreativno i so pochit prema Kreatorot i Kreacijata zatoa sto go razbiras toa, zatoa sto e priroden del od tebe, a ne zatoa sto nekoj taka ti veli da pravis ili zatoa sto si primoran toa da go pravis. Pravenjeto so MORANJE sto nekoj avtoritet ODREDIL ili NAREDIL, ne doveduva nikogas do slobodnite samosvesni kreatorski duhovni prostori, tuku te prinuduva mehanichki da se povtoruvas, da se avtomatiziras i da se samohipnotiziras vo ubeduvanjeto deka nekade napreduvas ili deka nesto postigas. Bez slobodna volja na prifakanje, razbiranje i usvojuvanje na mudrosta na postoenjeto ne se stiga do prosvetlenost.

Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Zosto mislis deka samo toj ja kazuva VISTINATA i site drugi knigi se lazhni?
Mozes da go dokazhes toa?
Dali si gi prochital site drugi knigi za da doneses takov zakluchok?
Dali mislis taka zatoa sto site okolu tebe velat deka Koranot e najdobrata kniga?

Dali mislish deka apsolutnata VISTINA moze voopsto da se spoznae vo celost, da ne bide korumpirana od chovechkite slabosti, pogresnite razbiranja na faktite i tradiciite, i kako takva da e kapsulirana kako edinstvena, vechna i potpolna, bez nikakov nedostatok i bez potreba da se dopolni, za vek i vekovi?

Sto navistina znaes za seto ova od svoe lichno iskustvo, a vo sto samo veruvas zatoa sto mnogu drugi veruvaat vo istoto?
Ke povtoram za da ne me razberes pogresno: sto znaes, a vo sto veruvas?
Oti znaenjeto i veruvanjeto se dve razlichni raboti. Ti mozes da veruvas vo se i seshto bez da dokazes bilo shto, no kako takvo ne mozes nikogas da go zemes kako FAKT. Toa se samo pretpostavki, chovechki misli, parcijalni, nepotpolni, iskriveni ili potpolno pogresni. Posledicata od toa e deka tie nikogas ne mozat da se prifatat kako apsolutno siguren fundament za bilo kakva solidna nadogradba koja ne bi trpela natamosni promeni.

Vprochem istorijata toa ni go dokazhala bezbroj pati.
Фала ти за твојот коментар.
Да интересна е мојата забелешка, но кога ќе сватиш подобро дали некој се родил учен, никој досега не се родил учен и сите учиме од поучен човек и сл.
 
Кога сме кај Quranot, да ти одговорам твоите прашања.
Јас верувам затоа што е Аллахова Книга, што значи дека Аллаш џ.ш го спуштил Quranot на земјата, и првиот збор беше УЧИ (ИКРЕ) во името на твојот Господар.
Аллах џ.ш од нас бара да бидеме учени луѓе, цеивилизирани, сите знаме дека учениот човек има подбро разбирање од неучениот.
 
Да вистината е во него, исто така вистината беше и во другите книги но тие сега се изменети, а Quranot не е изменет со векови.
 
Не сум ги прочитал сите тие други книги по што тие се изменети, а исто така јас ја почуствувам вистината и верувањето во Семожниот Аллах џ.ш.
 
Доказот е многу јасен.
 
Не е тоа она што ти го мислиш дека сите околу мене викаат дека Quranot е најдобра книга, кога ќе го прочиташ Quranot ќе ја спознаеш вистината и суштината.
 
Vprochem istorijata toa ni go dokazhala bezbroj pati.
 
А што е тоа што ни докажала историјата ?
дали си потполно сигурен ...
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 07:03
Islam-HAK,

Slepiot chovek nema nikogas da ja osoznae temninata, oti za da go stori toa treba da vidi svetlina.

Jas ti blagodaram uste edna sto mi ovozmozi da gi prezentiram moite misli i ti pozeluvam se najdobro vo zivotot. Ako nekogas imas vreme zemi i prochitaj nekoja kniga...mislam deka najblizu do tvojata sakana vera ke ti bidat Sufistite.

Alah neka bide sekogas so tebe.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 07:32
Pozdrav do ludjeto koj se na ovoj forum i prijaten den!

Ima tri fazi na igrata na Bog:
1. Neograniceniot da se oseti Ogranicen
2. Ograniceniot da se oseti Neogranicen
3. Neograniceniot pak da bide Neogranicen

Nie sme vo ftorata faza.
Sakame da se osetime neograniceni, no kako sto minuva vremeto "gledame" deka ako covek ima neograniceno pari, mok, sila,... sepak nemoze da bide Neogranicen.
Primeri ima nasekade. Ima premnogu bogati, mokni ... no ne stignale do Neograniceniot.

Edna rabota koja ne e ogranicena e ljubovta.

Problemot e sto mora site ludje vo isto vreme toa da go osetat. Ne e dovolno toa da go osekaat samo ogranicen broj na ludje, a vo isto vreme ima ludje koi se ograniceni vo svojata alcnost, omraza i slicni prizemni raboti...

Vo edna prostorija dovolno e da ima eden nenormalen i da ja unisti ljubovta.

Prijaten den!!!
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 12:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Islam-HAK,

Slepiot chovek nema nikogas da ja osoznae temninata, oti za da go stori toa treba da vidi svetlina.

Jas ti blagodaram uste edna sto mi ovozmozi da gi prezentiram moite misli i ti pozeluvam se najdobro vo zivotot. Ako nekogas imas vreme zemi i prochitaj nekoja kniga...mislam deka najblizu do tvojata sakana vera ke ti bidat Sufistite.

Alah neka bide sekogas so tebe.

Има повеќе видови на слепи, но има некои кои се тотално слепи а има некои кои не се тотално слепи но нив му треба помош, еве ти еден пример.
Вчера разговарав со еден брат Муслиман, тој многу години е во Америка, и што се случува вика американците се слеп народ, наивен, се што ќе видат на телевизијата, медиумите и сл. тие му веруваат, и тоа да не е така тие викаат не бе вистина е тоа.
Што можеме тука да заклучиме, дали медиумите и телевизијата секогаш ја кажуваат вистината ?
За жал не е така, секој верник може да ја почуствува вистината и милоста на Аллах џ.ш.
 
Жал ми е но немам толку време за да прочитам уште некоја книга, но искрено да ти кажам никоја книга неможе да биде до мојата сакана вера, затоа што сум ја почуствувал вистината на Quranot.
 
Исто и јас ти пожелувам се најдобро во животот, и нека Бог (Аллах џ.ш) биде секогаш со тебе, и се надевам дека некогаш ќе ја почуствуваш вистината и милоста на Аллах џ.ш.
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2006 во 21:13
Na Kreatorot ne mu e nisto pomilo od faktot deka sepak ima lugje sto gledaat i mozat da im bidat na pomos na onie drugite.

Gospod neka bide so tebe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ljupce89 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Септември.2006
Локација: Brazil
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ljupce89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2006 во 21:37
Ima Bog sekako.Toj e vo site nas.Samo nikako lugeto da svatat deka nema pogolem bog od samiot covek.Zosto da se pokoruvame na nekoi izmisleni bogovi koga se sto postignuva eden covek go postignuva so svoite dve race i so svojata glava.Koga lugeto ke svatat deka tie se edinstvenata visa sila na zemjata i ke se obedinat sel da se postigne ona sto mislat deka bog moze da im go dade-sovrsenstvo
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 19:56
Mesingge Во мојот предходен коментар на Бог не му се мили оние кои гледаат ,напротив.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 20:39
Izvini aaaaaaaaaaaaaa, ne znaev deka Bog ne te sakal. Navistina mi e zal ako e toa taka, kako sto velis.

Sepak, ti i ponatamu veruvaj vo Nego i siguren sum deka eden den ke te zasaka. Negovata ljubov e neizmerna.

Gospod neka bide so tebe.
   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 20:56

А да знаев и да гледав целиот ке бев во грев.А Бог не ме прима како сезнајко.Последните ке бидат први а првите последни.



Изменето од aaaaaaaaaaaaaa - 26.Септември.2006 во 21:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.