Испечати | Затвори го прозорот

Дали БОГ е беспомошен?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4873
Датум на принтање: 17.Мај.2024 во 16:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали БОГ е беспомошен?
Постирано од: ApAcHI
Наслов: Дали БОГ е беспомошен?
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 19:25
Sto veli Biblijata : " Togas se razbudi Gospod kako od son ,kako junak od vino sovladen..." (Psalmi,77:65)  "Razbudi se, zs spies ,Gospodi,Razbudi se ,... (Psalmi,43:23)   Sto veli k*ranot : "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo" (k*ran ,14:42)
 
Dali bog e Bespomosen ? Sto veli Biblijata :"Uslisi ja ,Gospodi ,molitvata moja i pocuj ja molbata moja , NE BIDI BEZGLASEN kako moite solzi"         "Zs go odvrakas liceeto svoe ,ja zaboravas bedata nasa i nevoljata nasa"  Sto veli k*ranot : "I koga ke gi prasas robovite Moi za Mene pa ,Jas sum navistina Blisku.I se ozvivam Molitvata na molitelot koga ke me zamoli.Pa ,neka mi se ozvijat i neka veruvaat vo Mene za da bidat upateni" (2:186)



Коментари:
Постирано од: mikus
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 20:09
IMA BOG
I JAS IMAM BOG
MOJOT BOG E BOG KAKO I VASIOT
SE BI NAPRAVIL ZA MOJOT BOG
SE STO BARA OD MENE SAMO MNOGU DA NEPRETERUVA
NO PAMETEN E BARA MALKU OD MENE

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 20:16
Ja sam bog i bog je u meni ,ja sam uzvisen ko bog, on nije nad mene i ne vlada sa mnom, ja nizi od njega ne mogu biti...

                                                       Celizie: 16 vek 

-------------


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 20:31
NE TAKA
SE VIKA
LUGJETO SE PREKRASNO NESOVRSENI
ZATOA SE TRAGACI

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 20:41
Ako vo nesto veruvas mora da se javi isomnez,pa zatoa e podobro po nesto da tragas

-------------


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 21:08
Sega i tebe ti e krajot! Mojot gnev ke go izlem vrz tebe,ke ti sudam spored tvoite patista,i vrz tebe ke gi oboram site svoi gnasnosti!

                                                               Ezekiel 7:3


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Август.2006 во 21:56
Bog e se ona sto postoi, pez pochetok i kraj. Toe e Ednoto i Edinstveno, nedelivo i bezvremensko. Toj ne spie i zatoa ne se budi. Toj e Segashnosta, sekogas vo egzistencija i vo postojana manifestacija vo realizacijata na bezgranicnite moznosti. Toj e omniprezent i omnipotent . Toj e Kreatorot i Kreacijata vo edna celina, edinstvo koe egzistira kako neprekinato realiziranje na veke se-sozdadenoto.

Kreatorot ja ljubi Kreacijata, oti taa e toj samiot. Sozdava od ljubov, zapoznavajki se sebe si vo site mozni aspekti na svoite moznosti.
Eden takov aspekt od negovata Kreacija e i covekot, sozdaden so site Kreatorovi atributi, po negov lik, so nezavisna i slobodna volja, beskrajno ljuben od svojot Tvorec.

Site bolovi i stradanja niz koi sto minuva covekot se plod samo od onoa sto go sozdava covekot, poteknuvaat od negovoto Ego, toa e izborot na negovata slobodna volja...mizerijata i patenjeto nikogas ne doagja od Boga... Zatoa ne go vikajte popusto svojot Tvorec da vi podade raka vo dubiozata na vasite kreacii... Toj nema ushi za takvi molbi i zatoa ne se chudite zosto ne vi odgovara i ne gi brishi vasite gorki solzi. I ne frlajte kamenja po Nego, tuku pomognete si samite, bidejki toj vi ja dade seta potrebna mok da go storite toa.

Povikajte go Boga edinstveno koga ke resite da go pogrebate svoeto Ego. Povikajte go koga ke resite potpolno da mu se predadete na Negovata milost.
Povikajte go koga ke resite da mu ja vratite vasata nezasluzena sloboda, onaa koja Toj tolku velikodusno vi ja podari da ja upotrebuvate samo so ljubov...
I togas, ako toa go napravite so iskreno srce i neskriena zelba da mu se vratite kako Negova i samo Negova tvorba, bez tronka somnenie i dilema, Toj ke ve pregrne, ke vi pomogne, ke ja spasi vasata dusa i ke vi go pokaze zagubeniot pat...

Edinstveniot Bog ve ljubi i sekogas ke bide so vas.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Август.2006 во 11:59
Interesno messenger, od edna strana potpolno covekot da mu se pokori na Boga i da mu se predade, da mu predade se, slobodata ( pazi te molam, nezasluzena, na koj nacin treba da ja zasluzime), a od druga strana , nikogas da ne go krivime Bog i da ne barame pomos , tuku samite sme sposobni da si pomogneme....kako ako mu se pokorime i predademe?

Koga sme srekni, da go velicame Boga i da mu se zablagodaruvame, a koga sme vo maka, pa toj ne moze ni da slusne?

Ova do sega ne sum go cula.....iako jas i koga sum srekna i koga sum tazna Bog nema nikakva vrska so toa


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Август.2006 во 09:32
Obiduvajki se da bidam konkreten i koncizen izgleda deka ti zaliciv maglovit i konfuzen. Ti blagodaram sto me povika da elaboriram na drug nacin.

Ako bi ja sledel konciznosta uste ednas, togas bi dodal samo dve misli. Prvata definitivno go eksponira glavniot chovekov problem:

    - Slobodnata volja i mokta za kreiranje impliciraat neodbezhna lichna i opstestvena ODGOVORNOST.

Za onie na koi ne im se jasni konsekvencite od prvata misla, sledi vtorata, mnogu dobro poznatata pogovorka:

- Sto ke seesh, toa ke zhneesh.

Smetam deka sekoj obrazovan covek vednas ke razbere koi se konsekvencite od ovie zborovi.

Ne sakajki da te ostavam nezadovolna so lakonstvoto na mojot odgovor ke si dadam sloboda da elaboriram na malu posirok i podrug nachin…

(Za onie koi sakaat da chitaat dolgi tekstovi, podolzuva vo sledniot post)


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Август.2006 во 09:35
…No, prvo da go povtorime prvochnoto i neizbezhnoto:
- Kreatorot sozdade se, Toj e Ednoto i Edinstenoto, bez pochetok i kraj. Toj e Kreatorot i Kreacijata vo edna i edinstvena celina. Se e vo nego i ne postoi nisto sozdadeno sto ne e Toj. Chovekot e eden aspekt na negovata seopshta Kreacija, sozdaden od Kreatorovoto tkivo, so site negovi atributi i daren so slobodna i neprinudena volja, Kreatorot kreira od ljubov oti samo ljubovta sozdava. Toj e Ljubov. Toj e Dobrina. Se shto e sozdadeno od nego gi sodrzi ovie osnovni gradbeni elementi dlaboko vo sebe... a na chovekot Toj mu dade neprechena i neogranichena sloboda da gi koristi po svoj izbor…

Vo prodolzenieto dozvoli mi, od pochit prema Tvorecot, so terminot DOBRINA da ja oznacham seta Negova svetost, site Negovi najvisoki principi, site Negovi preporaki upateni do nas i seta Negova Ljubov.

Od prviot mig na svojata kreacija, chovekot barase sreka, radost, blagosostojba, mir i spokojstvo, kako za sebe, taka i za siot negov poznat svet. Sozdavanjeto na DOBRO opstestvo bese cel od vremeto koga ja zapocna prvata civilizacija. I kolku sto poveke se civilizirase, vmesto postavuvanje na red, koj ke veti DOBRINA, toj kreirase se pogolem nered. Bezbrojnite filozofi, nauchnici, politichari i duhovni vodaci od site rasi i od site kraevi na svetot, ne samo sto ne gi resija pocetnite problemi, tuku gi namnozija uste poveke. Nikogas nemalo poveke nered, vojni, masovni ubivanja, progonuvanja, religii protiv religii, institucii protiv institucii, covek protiv covek, brat protiv brat, sin protiv tatko, kako sto ima denes…

DOBRINATA nekako ischezna od nasite srca. Taa ostana samo kako zbor, a ne kako delo. Vsushnost, so vreme, nie zaboravivme sto e DOBRINA. Toa ne e sprotivno od loshoto ili neuvbavoto. DOBROTO e Kreatorovata DOBRINA – edna, edinstvena, nesporedliva i bez svoja protivznachnost. Taa nema nikakva relacija so nisto sto ne e DOBRO.

Patem, nam ni ischezna i faktot deka DOBROTO ne priznava nikakov zakon ili avtoritet osven onoj na Kreatorot, na svojot Tvorec! Postojat zakoni na opstestvenoto ziveenje, zakoni sto chovekot si gi napravi so vekovnoto postoenje, avtoritet na drzavata, avtoritet i zakoni na organiziranite veruvanja koi se narecheni religii i dogmi i t.n. Konformirajki se so zakonite, veruvanjata, ideite i konceptite koi ne izviraat od Kreatorovata DOBRINA, se sozdadoa delbi, klasifikacii, rangiranja, razlicni interesi, a so toa i konflikti. Zaboravivme deka DOBRINATA ne moze da postoi i da cveta vo raspetieto na vakov antagonistichki svet! Ne moze da se bide DOBAR i da se dozvoluva bilo kakvo patenje. Ne moze da se bide DOBAR i da se dozvoluvaat vojni. Ne e DOBRINA koga izbirame kon kogo ke bideme dobri, a komu ke mu gi izvadime ochite! Ne e DOBRINA onoa sto zavisi od nechij avtoritet ili zakon, kade taa ke bide upatena i vo kolkava doza ke bide dodelena.

DOBRINATA ne moze da cveta preku nikakov zakon ili avtoritet od drzavata, veruvanjata i dogmite, religiskite ustanovi i figuri, bez obzir kolku da deluvaat ubeditelni ili kolku da im se dolgi belite bradi. Do sega veke imavme bezbroj od niv. Za zal, tie posluzija samo da gi potvrdat ovie zborovi.

DOBRINATA i prosvetlenosta zavisat samo od nas samite, od nasiot direkten kontakt so Kreatorot, bez tolkuvachi, preraskazhuvachi i interpretatori na Negovata mudrost. DOBRINATA zavisi samo od chistiot, nezagaden um, onoj um koj e vo Bozja harmonija, mir i spokoj… um na koj sto sekojdnevnoto ziveenje ne e nisto drugo osven - DOBRINA.

Koga ja znaeme Kreatorovata DOBRINA i koga nejzinoto neogranicheno koristenje e blagosloveno od nasiot Tvorec, zosto togas ne ja koristime, zosto ne ja prakticirame? Zosto ne ja upotrebuvame vo nasite familii, nasite opstestva, nasite institucii… megu nas samite? Toa se nasata kreacija, toa e nasiot svet - najrazlicni drzavni ureduvanja, propisi i pravila, uchenja i religii, dogmi, veruvanja i rituali, so site mozni varijanti i podelbi. Toa se nasite kreacii koi gi sozdadovme so slobodnata volja podarena od Boga.

Zosto ne ja koristime DOBRINATA? Zatoa sto, megju ostanatoto, nie go i kreiravme Egoto, olicetvorenie na nasata samoljubivost, izrasnata od voobrazenosta deka sme mali bogovi, potpolno slobodni da sozdavame, megju drugoto, i onoa sto samo NAM ke ni pripagja, samo NAM ke ni koristi, samo NAM ke ni se dopagja, samo NIE ke go imame…potpolno slobodni duri i da zaboravime na ODGOVORNOSTA sto sledi so mokta na takvoto kreiranje. Denes nam ni se vazni samo nasite “problemi” i “potrebi”, samo nasite zelbi za akomulirame materijalni dobra, samo naseto fizicko zadovolstvo, resavanje samo na nasite stravovi, nasata osamenost…

I taka vo nemilosrdnata borba za NAS, denes ziveeme vo nasite konflikti, patenja, bolesti, vojni…vo pekolot kreiran od nas.

Dubiozata na nasata iskrivolchenost denes nema granici i mina vo vistinski duhoven incest…dvajca bokseri se kachuvaat na ringot i sekoj mu se moli na Boga da mu ja skrshi glavata na drugiot…milionski vojski se krevaat protiv svoite braka i sestri, so imeto na Boga na svoite usni… molejki go da im pomogne vo besmilosnoto unistuvanje na lugjeto, zenite, decata…

Poglednete se sebe si… ne velite deka ova ne se odnesuva i za vas… bidete iskreni…i vie ste del od toa. Psihichkoto i fizichkoto ograbuvanje, zarinuvanjeto na noz vo necij grb, e reaalnosta na nasata kreacija. Da, se pravdame deka site taka pravat, deka ne moze nie da bideme “crna ovca”, deka ke si ja izgubime rabotata ako ne go pravime onoa sto go pravat site drugi…Stom go mislime toa, togas nie, kako aktiven element na takvata kreacija, potpolno si ja zasluzuvas istata. Ne go povikuvajte Boga da vi pomogne vo vasata “kreativnost”. Ne mu se molite i ne ronite gorki solzi, oti Toj nema ushi za takvite molbi...i ne frlajte so kamenja po Nego koga ne ke go slusnete Negoviot zbor i ne ja dobivate Negovata pomos.

Bidite blagodarni na Negovata bezgranicna ljubov so koja postojano vi dava nova shansa da se vratite kon DOBRINATA, da se smenite sebe si, da go pobedite Egoto, a so toa da ja smenite realnosta na vasiot svet.

A, da… Povikajte go Tvorecot da vi pomogne vo delenjeto na DOBRINATA oti Toj togas ke gi slushne vasite zborovi… i ne morate da mu se zablagodaruvate za migovite koga ke se chuvstvuvate srekni i zadovolni… toj toa ne go bara od vas, a uste pomalu bi go prifatil kako nekoja vrednosna zamena za molitvite so koi ke go barate da zastane ekskluzivno na strana na vasite sitni interesi…Ako do sega ne razbravte, potkupot e kreacija na chovekot, DOBRINATA ne znae sto znaci toa

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sard
Датум на внесување: 22.Август.2006 во 11:00
Текстот од Messenger е прекрасен и иако има делови кои сметам дека не се точни, инспиративноста го прави просветлувачки.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: sard
Датум на внесување: 22.Август.2006 во 11:10
Originally posted by ApAcHI ApAcHI напиша:

Sto veli Biblijata : " Togas se razbudi Gospod kako od son ,kako junak od vino sovladen..." (Psalmi,77:65)  "Razbudi se, zs spies ,Gospodi,Razbudi se ,... (Psalmi,43:23)   Sto veli k*ranot : "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo" (k*ran ,14:42)



 
Dali bog e Bespomosen ? Sto veli Biblijata :"Uslisi ja ,Gospodi ,molitvata moja i pocuj ja molbata moja , NE BIDI BEZGLASEN kako moite solzi"         "Zs go odvrakas liceeto svoe ,ja zaboravas bedata nasa i nevoljata nasa"  Sto veli k*ranot : "I koga ke gi prasas robovite Moi za Mene pa ,Jas sum navistina Blisku.I se ozvivam Molitvata na molitelot koga ke me zamoli.Pa ,neka mi se ozvijat i neka veruvaat vo Mene za da bidat upateni" (2:186)

Не разбирам како некој може да вади вакви текстови и од нив да заклучува некаква погрешност. Кој нормално интелегентен читател буквално би ги сфатил зборовите кои се напишани во цитатите. Псалмите се песни и се користат со слобода во изразот, во нив не се зборува во директна догматска форма за Бога. Дали некоја интелегентна вера која опстојува илјадници години (цитатите се напишани пред околу 3000 години) би успеала да убеди цели народи, за Оној кој е сезнаен и сеприсутен да тврди дека пребива во сон. Не е ли малициозно буквалистички да се земаат текстовите со цел да се тврди дека се погрешни.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 03:52
Neli e chudno kako 100 denari podareni na nesreknikot izgledaat tolku mnogu, a se tolku malku koga se odi vo kupuvachka.

Ne e li chudno kolku dolgo izgledaat onie dva chasa minati vo bozjiot hram, a kolku kuso izgledaat koga sedime pred televizorot.

Neli e chudno kako ne mozeme da najdeme zbor koga treba da mu se obratime na nasiot Tvorec, a ne mozeme da zastaneme koga zboruvame so prijatelot.

Neli e chudno kolku e zdodevno da se prochita edena strana od Svetata kniga, a kolku e interesno da se proletaat 100 stranici od nekoe romanche.

Ne e li chudno kako ni trebaat nekolku nedeli, meseci, a ponekogas i godina da se odlucime deka ke odime vo crkva, a za ostanatite mesta mozeme da si go stokmime umot za edna minuta.

Neli e chudno kolku e tesko da gi nauchime faktite za Kreatorot i da gi spodelime so ostanatite, a kolku e lesno da gi nauchime, razbereme i preneseme site ogovaranja.

Neli e chudno kako veruveme vo se sto pisuvaat vesnicite i prikazuvaat televiziite, a go postavuvame pod prasanje sekoj Bozji zbor.

Neli e chudno kako brzo prenesuvame smeski po e-mail, ama koga treba da go preneseme Bozhjiot zbor razmisluvame dva pati pred da go storime toa.

Neli e chudno kako sekoj saka da odi vo Rajot, no nikoj ne pravi nisto da go zasluzi toa.

Kreatorot ve ljubi i toj e sekogas so vas.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sard
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 22:09
Се сложувам со тебе Месинџер. Имам чувство дека имаш некаков предлог. Ако не ти е прерано пушти го да го дознаеме.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Август.2006 во 22:50
Sard,

Sekoj si ima svoe vreme na osoznavanje. Nemav namera da zabrzuvam nikogo, no koga veke me povika, samo bi gi povtoril Isusovite zborovi:

“Nikoj nema da vleze vo Rajskoto Carstvo pred da stane dete.”

Neli e ironichno kako so prvichnite detski chekori bevme poblizu do Tvorecot otkolku sto sme sega, kako sredovechni, obrazuvani i skusni vozrasni lichnosti.

Mozese li na vremeto da pomislime i razbereme deka nasite posledni chekori mora da bidat identichni so onie prvite?

Dali navistina razbirame sto znaci toa?

Da se bide kako malo dete. Da se bide kako site drugi deca. Da ne se vidat razlicni boi na koza. Da ne se ralikuvaat jazici, bidejki site deca zboruvaat samo eden jazik. Da ne se znae sto znaci rasa, nacija, religija, politichko ureduvanje, vojska, policija, zakon i pravila…zatoa sto za decata tie ednostavno ne postojat. Da ne se sudi i presuduva oti decata ne znaat da sporeduvaat. Da ne se veruva vo nisto sto ne doagja samo od sebe, od dlabochinata na srceto vo koja e vgnezdena mudrosta na Tvorecot… Edinstveno, trpelivo i vnimatelno da se otkriva ljubovta upatena od Kreatorot i otkrienoto so sreka i radost da se spodeluva so ostanatite deca…nitu edno da ne ostane pokuso…

Onie koi vo naivnata zelba za “izrasnuvanje”, za osoznavanje na nestata, se obiduvaat da se prosvetlat slepo sledejki nechii tugji stapki olicetvoreni so raznoliki filozofii, religii, uchenja, molenja, asketizam, izoliranja, sedenja, stoenja…ke najdat samo onoa sto oddeluva od Boga. Toa sto go tie go baraat e veke vo niv, vo nivnata prvichnost, vo detskoto… ostanatoto samo zamatuva, razdeluva, zastrashuva, zakanuva, zbunuva, kontradiktira, nastrvuva, limitira, zarobuva, izmachuva, tiranizira…Seto drugo samo oddeluva od Kreatorovata blizina, tolina i DOBRINA.

Oti Bozjata Visitinata e edna i samo edna i Tvorecot ne mu dal nikomu pravo da ja interpretira, preraskazuva, modelira, modificira i ekslkuzivira koj kako sto ke posaka. NIKOMU ! Onoj sto veli deka go pretsatvuva Boga megju nas vrsi najgolem grev i blasfemija!

Oti Prosvetluvanjeto e prostor bez rovovi i bez cementirani patishta so znakovi za ednosmerno i zadolzitelno dvizhenje. Vistinata, Ljubovta I DOBRINATA se bezgranichno pole koe dava bezbroj nachini da se dopirne Tvorecot. Site tie pochnuvaat samo od edno mesto, od naseto srce… od sekoe srce na sekoe dete…Zatoa ne moze da se odi po nekoj tugj pat i nikoj ne moze da odi po onoj sto go minuva sekoj od nas.

Ziveenjeto na zivotot e edno beskrajno patuvanje po toj svoj, lichen pat, po toa “STO E”, a ne e talkanje po onoa “sto bi trebalo da bide”, kako sto propovedaat tolkuvachite, preraskazhuvachite i interpretatorite.

I sto da pravime sega, koga veke izlegovme od svojot pat, koga “izrasnavme” i se zadoivme so “nauka”, “vistina” i “mudrost”, akomulirani i kreirani od drugi, isto izgubeni kako nas, zatalkani po beskrajot na svoeljubivosta, krajno ubeditelno kreirajki samo nedorazbiranja, antagonizam, grev i slepilo?

Sto da pravime sega? Treba se vratima na prvichnoto, osnovnoto i edinstvenoto, podarenoto od Tvorecot i kazanoto od Isus:

Da staneme deca.

Spiritualnata evolucija, pronaogjanjeto na izgubeniot pat, ke se postigne so isfrlanje na tovarot nasobran so godinive, so odstranuvanje na prechkite sto gi natrupavme pred nas, a ne so postavuvanje na novi I pogolemi. Na onie koi iskreno ke pojdat po toj pat i koi ke dozvolat Egoto i iluziite da ischeznat od nivnite dusi, svetlinata na Vistinata povtorno ke im go pokaze patot od nivnoto srce do edinstveniot Tvorec.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 18:09
Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by ApAcHI ApAcHI напиша:

Sto veli Biblijata : " Togas se razbudi Gospod kako od son ,kako junak od vino sovladen..." (Psalmi,77:65)  "Razbudi se, zs spies ,Gospodi,Razbudi se ,... (Psalmi,43:23)   Sto veli k*ranot : "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo" (k*ran ,14:42)



Не разбирам како некој може да вади вакви текстови и од нив да заклучува некаква погрешност. Кој нормално интелегентен читател буквално би ги сфатил зборовите кои се напишани во цитатите. Псалмите се песни и се користат со слобода во изразот, во нив не се зборува во директна догматска форма за Бога. Дали некоја интелегентна вера која опстојува илјадници години (цитатите се напишани пред околу 3000 години) би успеала да убеди цели народи, за Оној кој е сезнаен и сеприсутен да тврди дека пребива во сон. Не е ли малициозно буквалистички да се земаат текстовите со цел да се тврди дека се погрешни.
 
Многу добро знаеш и разбираш сард, а ова е точно: "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo"
Но за жал ти вистината е претвораш во невистина и пишув аш поезија ...


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: begu
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:02
Bas interesni razmisluvanja. Licno ne sum tolku filozofski nastroen ednostavno veruvam vo boga bez nekoi dodatni komentari .


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 31.Август.2006 во 12:19

Izmedju alfa i omega e igrata koja sto Bog ja vodi...
voglavnom vo tri dela:
1. neograniceniot da se oseti ogranicen...
realizirano... cesticki-atom-molekuli....-covek

covekot e posleden vo nizata na ogranicenite!!!

2. ograniceniot da se oseti neogranicen

Nie ogranicenite se trudime da bideme neograniceni... mnogu pari... mok... denes znaeme deka toa ne ne vodi kon neogranicenoto...

Samo ljubovta e neogranicena.... kolku pesni se ispeani za ljubovta i ke se peat.. nema kraj...

3. neograniceniot pak da se oseti neogranicen

Toa e kraj na igrata...


Постирано од: sard
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 09:38
Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by ApAcHI ApAcHI напиша:

Sto veli Biblijata : " Togas se razbudi Gospod kako od son ,kako junak od vino sovladen..." (Psalmi,77:65)  "Razbudi se, zs spies ,Gospodi,Razbudi se ,... (Psalmi,43:23)   Sto veli k*ranot : "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo" (k*ran ,14:42)


Не разбирам како некој може да вади вакви текстови и од нив да заклучува некаква погрешност. Кој нормално интелегентен читател буквално би ги сфатил зборовите кои се напишани во цитатите. Псалмите се песни и се користат со слобода во изразот, во нив не се зборува во директна догматска форма за Бога. Дали некоја интелегентна вера која опстојува илјадници години (цитатите се напишани пред околу 3000 години) би успеала да убеди цели народи, за Оној кој е сезнаен и сеприсутен да тврди дека пребива во сон. Не е ли малициозно буквалистички да се земаат текстовите со цел да се тврди дека се погрешни.

 

Многу добро знаеш и разбираш сард, а ова е точно: "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo"

Но за жал ти вистината е претвораш во невистина и пишув аш поезија ...


Ислам Хак ако си заинтересиран и способен за разговор со прашања од областа на вероисповедта кои имаат некаква подлога, тогаш тука сум за да разговараме, а вака ако насила не сакаш да разбериш со цел нешто да нападнеш јас немам волја да учествувам. На форумот сум дојден нешто да научам и да одам подлабоко во она што го знам за вероисповедите во светот. И ете еднаш ти одговорив и ти не сакаш да разбериш. Не сум овде за да си го трошам времето во докажувања на очигледни нешта.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: sard
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 09:49
Дали зборот Алах е име на Бога или значи она што кај христијаните значи зборот Бог?

Исус е Богочовек. Еден од трите лица на едносуштниот Бог, Словото преку кого се станало се отелотворил во човек и станал Богочовек.
Зборуваме за Бог, за Недофатливиот, Непоимливиот, Неограничениот, за Оној во кого не важата физичките закони. Затоа упатниот опис за Него Кој е Надискуствен, надвор од сето она што човек било кога било што искусил треба да одговара како за Бог, а не да одговара за нашето ограничено и еднонасочно човечко разбирање на поимот Бог.

За ова поопширно ти пишував порано во топикот „Зошто Ислам“, таму не се потруди да одговориш, а сега пак ја чепкаш истата тема. Сакаш да разговараш... или ... зајадливо да се закачуваш и ако добиеш одговор на кој не можеш да приговориш бегаш од тоа место.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 10:22

Сард.

Многу одговори ми се јасни и јас не бегам ни од тема ни од одговор ако знам ќе го одговор ако не знам можеби ќе барам начин за да го најдам одговорот, и не се закачувам баш на ништо него гледам на повеќе места ги одбегнувате прашањата кои ги поставивме јас и Миралем, не сум тука дојден за приговарам на некои прашања и сл. а сакам исто да ми покажеш од кое место и од кој одговор сум избегал?
 
Дали зборот Алах е име на Бога или значи она што кај христијаните значи зборот Бог?
 
Да Аллах џ.ш е едно име од 99 имиња кои ги има, што значи тоа 99 имиња, тие имиња се наоѓаат во Quranot, А Аллах џ.ш кажува кој ги научи моите 99 имиња тој има загарантиран Џеннет (Рај), а како до нив само со учење на Quran и правње Атме.


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 13:53
Messinger Ако го повикаме Бог кога ке се решиме да ги оставиме гревовите на нашето его зарем не е тоа православие.Е тоа е вера, апосле, е Бог се да уреди.Бог после прави чуда тој од нас бара ние со вера да зачекориме како Давид во полето према Голиат.
А дробење на ситно конфузија,па навидум точно било ова новово (реторики),како што навлегоја други религии како муслиманството,се е од Бога и е за спасение на сите страни.Бог допушти, но тоа е подолгиог и потешкиот пат по кој може да се загуби секој Бог нека е со сите вас амин.


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 14:49
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Messinger Ако го повикаме Бог кога ке се решиме да ги оставиме гревовите на нашето его зарем не е тоа православие.Е тоа е вера, апосле, е Бог се да уреди.Бог после прави чуда тој од нас бара ние со вера да зачекориме како Давид во полето према Голиат.
А дробење на ситно конфузија,па навидум точно било ова новово (реторики),како што навлегоја други религии како муслиманството,се е од Бога и е за спасение на сите страни.Бог допушти, но тоа е подолгиог и потешкиот пат по кој може да се загуби секој Бог нека е со сите вас амин.
 
Ако ги оставаш гревовите на Бога и продолжиш ти да правиш повторно грешки Бог нема да ти прости гревовите, но ако ти искрено се покаеш пред Бога со намера дека нема да ги правиш истите грешки тогаш Бог ќе ти опрости, Бог е семоќен.
Бог од нас бара добри работи и почитување на неговите закони, а не да зачекориме како Давид во полето према Голиат.
Исламот е млада вера и едина вера која е прифатена кај Бога, а библијата е искривена, за жал тука грешиш во подолгиот и потешкиот пат, а зошто, затоа што Quranot не е променет со векови што значи е ист од кога Аллах џ.ш го спуштил од небото на земјата, а дали останала библијата иста, одговорот е НЕ. Што заклучивме дека правилниот и најдобриот пат е во Исламот.


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 15:08

Ако некоја религија и ли некој мисли дека сам, ке прави добри дела,работи или пак да го почитува законот без вера секоја му чест.Верата е во Бога верувај дека тоа можеш а тој ке ти даде сила тргни кон проблемот како Давид тогаш тој дава сила, се е така поставено во животот.

Исламот точно не е вера која претрпила промени.
И никоја друга нема претрпенои промени.
Но како така поставени, се напишани од нај старата пишана книга а тоа е библијата.За тоа зборувам.Повнимателно да се препрочита предходниот текст.Бинлијата останала иста.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 15:14
Messinger Многу е тешко да ги оговараме и да не ги покриваме слабостите на браката околу нас.Секој што тоа го прави доага дома со негативна енергија, која енергија започнува нова игра, ако останеме со мисла дека само ни е чудно.


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 15:15
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Ако некоја религија и ли некој мисли дека сам, ке прави добри дела,работи или пак да го почитува законот без вера секоја му чест.Верата е во Бога верувај дека тоа можеш а тој ке ти даде сила тргни кон проблемот како Давид тогаш тој дава сила, се е така поставено во животот.

Исламот точно не е вера која претрпила промени.
И никоја друга нема претрпенои промени.
Но како така поставени, се напишани од нај старата пишана книга а тоа е библијата.За тоа зборувам.Повнимателно да се препрочита предходниот текст.Бинлијата останала иста.
 
Како може без вера дали го разбра она што го напишав, а сега пак проблемот како Давид, следно што ќе биде пред ова беше патот сега проблемот ?
Неможе како така поставени од старата книга, еднаш кажувате стари завети еднаш нови завети, што значи библијата буквално е променета.
Одговорот е Библијата не е иста.


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: sard
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 20:43
Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Сард.


Многу одговори ми се јасни и јас не бегам ни од тема ни од одговор ако знам ќе го одговор ако не знам можеби ќе барам начин за да го најдам одговорот, и не се закачувам баш на ништо него гледам на повеќе места ги одбегнувате прашањата кои ги поставивме јас и Миралем, не сум тука дојден за приговарам на некои прашања и сл. а сакам исто да ми покажеш од кое место и од кој одговор сум избегал?

 

Дали зборот Алах е име на Бога или значи она што кај христијаните значи зборот Бог?

 

Да Аллах џ.ш е едно име од 99 имиња кои ги има, што значи тоа 99 имиња, тие имиња се наоѓаат во Quranot, А Аллах џ.ш кажува кој ги научи моите 99 имиња тој има загарантиран Џеннет (Рај), а како до нив само со учење на Quran и правње Атме.


Две крупни грешки.

Името е идентификација на нечија личност. Почетното именување на нешто во голема мера сегашно ја одредува „материјата“ која ја именува и е многу значајна одредница за нејзината иднина. Како може да се именува Бог. Бог уште во првото свое објавување на Мојсеј кога го прашува Бога: како да им каже Кој го пратил. Бог му вели. „Оној Кој што е“. „Јас сум Оној кој што е“ и тоа е стариот назив на еврејски Јахве - Оној кој што е. Не се дозволува со ниедно име да се ослови Бог. Името е одредување на Неодредливиот. Ако сакаш реално и вистински да го осознаеш Бога мораш да се обидеш да Го побараш. Не дека ти ќе Го најдеш, но ако го побараш Бог ќе ти испрати зрак во твојата глава со кој ќе ти стане појасно. Очекував дека досега требало да ти биде јасно дека именувањето на Бога е погрешно. Згора на тоа му се даваат 99 имиња. Значи Бог е ограничен на 99 способности. Бог надминува секое одредување и затоа дури и основните одредби се погрешни. Бог е љубов или Бог е добар и слично. Се произлегува од него па и љубовта и добрината произлегуваат. Но неговата сеопфатна целина од која тие произлегуваат има поголем и друг квалитет кој го надминуваа било која одделна одредница која од него излегува.

Второ како може чист формализам да спаси нечија душа. Колку лесно е нешто формално да се направи и со тоа нешто сигурно да е достигнато. Како може напамет научувањето на Божјите ословувања (99) да го спасат некого. Јасно е зошто муслиманите се толку слободни да ги прекршуваат разните морални и етички нешта кои совеста им вели дека не треба да се прават, бидејќи ете некој нешто научил или направил и со тоа нештото му е гарантирано независно од се друго што тој истиот прави. Ние велиме и тогаш кога некој се исповеда, причестува, пости и тн. не може самата форма на тие постапки да го спасат ако човекот бил недостоен за тие постапки или не ги извршил како што треба со искрено срце и со покајание.

Значи ИсламХак ги знае 99 имиња и тој со сигурност оди во рајот. Ако ве обвинат дека тоа е магиско мртво верување. Само во магиското верување формите имаат магична моќ да постигнат нешто, во Христијанството живата вера е чудесната трансцендентна сила која со невидена леснотија ги менува нештата околку нас. Како што ми рече еден монах пред многу години: Две минути искрена молитва со вера и скрушено срце ја менува историјата.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 21:32
Islam-HAK,

Veruvam deka tvoite intencii vo razgovorot sto go vodis so tvoite hristijanski braka se dobri. Sepak dozvoli mi da ti upatam nekolku zborovi bez da se pochustvuvash lichno napadnat ili pogoden od niv. Moite zborovi ke bidat samo uslovno upateni na tvoe ime, no ke imaat istosilno znachenje na site onie sto ke gi chitaat.

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes:

“Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

Znachi da se koncentrirame na sebe si…mnogu mudro. Zatoa sto podobruvajki se sebe si go podobruvame i svetot okolu nas, gi podobruvame i onie so koi opshtime.

Ima li kraj vo podobruvanjeto? Ima li eden moment koga ke mozeme da recheme – e, sega sme najdobri, ne moze poveke od ova! Ajde sega da si dademe zadacha da gi sovetuvame drugite! Dali znaeme nekoj chovek koj stignal do tamu? Ako ne znaes nekoj smrtnik kako nas, togas mozebi nekoj Profet? Sto mislis za toa?

Prochitaj ja ovaa mala prikazna:

Eden den Profetot Abraham pokanil chovek na vechera, no shtom razbral deka toj bil nevernik mu go uskratil gostoprimstvoto i vednas go isfrlil nadvor. Vo istot mig Bozjiot glas go ukoril:
“Ti ne mu dade hrana na ovoj chovek nitu eden den zatoa sto pripagja na druga vera, a jas go hranam toj ist chovek veke sedumdeset godini, sekoj den, iako znam za negovata heresija! Zarem ti ke osiromasese ako mu dadese da jade barem edna nok.”

Ovaa prikazna e od al-Gazali i ja nauchiv koga gi chitav mudrostite zbrani vo muslimanskite knigi.

Patot kon Prosvetluvanjeto e beskraen. Prosvetluvanjeto e vsushnost dozivotnoto odenje po toj pat. Kako sto mokta i goleminata na Tvorecot (svesno gi izbegnuvam chovechkite iminja Bog, Alah…) e beskrajna, taka i toj pat nikogas nema da zavrshi.

Zosto Abraham postapil onaka kako sto veli prikaznata? Zatoa sto ne go sledel svoeto srce, tuku umot, mislite, oti sudel i presuduval, oti merel i odreduval…Kretatorot ne sozdade po svojot lik, so site svoi atributi, so seto onoa sto e Toj…Negovoto bitie, Negovata sushtina, vmetnata e vo nash*te srca. Ne morame da gi chitame desette Bozji zapovedi za da znaeme sto e Sveto vo postoenjeto na svetov i sto ne treba da pravime. Toa nesto site nie go nosime vo nash*te srca.

Za mig, zaboravi na zakonite i pravilata na drzavata, na site obichai, dogovori I dogmi sto gi imame natrupano so godinite zad nas. Zaboravi…Sega pomisli na slednoto sto bi trebalo da napravis vo tvojot zivot i pred da go storis toa, prasaj go svoeto srce dali e toa dobro da go storis ili ne? Trgni go nastrana tvoeto Ego i svoite interesi, zaboravi deka si vernik…postavi se kako da si treto lice sto gleda od strana i sto ne e zasegnato so odlukata koja ke ja doneses vo sledniot moment. Smiri ja brkotnicata na mislite vo glavata, ne dozvoluvaj da se vmeshaat vo resenieto na srceto i…i ke go dolovis shepotenjeto na Tvorecot. Negoviot glas ke odekne vo tvojata dusa i togas ke se zasramis od tvoite misli! Ke ja osetish VISTINATA, ke ja pochustvuvash DOBRINATA, bez da chitas nikakvi zakoni, propisi, disciplini, tiranski ili sveti pisanija.

Oti mislite nikogas ne ja reflektiraat Vistinata, Kretatorovata Ljubov i onoa “SHTO E” . Razmisluvanjeto i mislite go pretvoraat onoa “STO E” vo “ONOA SHTO BI TREBALO DA E” spored nash*te ogranicheni setila za percepcija, spored naseto ogranicheno znaenje za svetot okolu nas, spored nasheto sueverie vo materijalnosta na svetot, spored nasite tradicii, spored nash*te bezbrojni zakoni i pravila kolektirani od pamtivek, spored nash*te veruvanja, spored nash*te religii, spored site onie pishuvani knigi i spisi napraveno od lugje isti kako nas!

Znam deka ovie moi zborovi verojatno gi nasetuvas umstveno, misleno… no bi sakal da gi otkries so tvoeto srce.

Oti ako si svesen za niv i ako se del od tebe, togas ke prestanes da naogjash “greshki” i “nelogichnosti” vo drugite lugje, drugite knigi, drugite veruvanja, drugite religii, oti ke stanesh svesen deka i ti si del od seta taa greshnost. Ti ja delish istata sudbina so site drugi lugje.

So svesnosta za ova otkrivenie, ke ti stane jasno deka ti, kako nabljuduvach na ostanatite, samiot stanuvas nabljuduvaniot. Kako mozes da ja otkries vechnata Tajna, onoa “SHTO E”, skriena od tvoeto srce preku veke nabroenite umstveni brkotnici, koga za da dojdes do nea gi koristish istite tie brkotnici, no sega ubeden od svoeto Ego deka tokmu tie, tvoite razmisluvanja, obichai, religija i zakoni se “100% sigurni” , “100% tochni”, “100% potvrdeni” i “100% vistiniti”, pa sekoe nesto sozdadeno od Kreatorot (sto znachi i samiot Toj) mora da gi sledi niv ?

Dali si svesen kolkava ignorantnost i arogantnost e toa?!
Dali si svesen kolkav grev pravish prema tvojot Tvorec koga svoevolno si zemash eksluzivno pravo za Negov tolkuvach i interprpret, i gi sudish i presuduvash site drugi Bozji cheda bidejki tie go zhiveat Tvorecot na svoj nachin?

Dali razbirash deka nitu edno Bozhje chedo na zemjava ne go odreduva patot na Kreacijata i nitu edno ne e povikano da trasira, kopa i cementira ednosmeren pat koj vodi kon Kreatorot, vo imeto na Kreatorot!

Dali si svesen deka Kreatorot nema potreba od nichija pomosh vo sozdavanjeto na svojata Kreacija?

Tvorecot mudro reshil VRSKATA megju Nego i Negovite cheda da bide zastitena od mislovnoto korumpiranje so nejzinoto vtkajuvanje vo nash*te srca.

Se prasuvas zosto? Pa mislite nikogas nema da ja osoznaat LJUBOVTA i DOBRINATA zatoa sto tie samite ne se ljubov i ne se dobrina nitu pak se sozdadeni od niv. Mislite mozat da kreiraat nekoi svoi svetovi, propisi, zakoni, obichai, veruvanja i religii, onaka kako sto ke posaka nasata slobodna volja, garantirana od Tvorecot, no tie ne se nitu LJUBOV nitu DOBRINA. Kako takvi tie nikogash ne ke ja prepoznaat Vistinata i nikogas ne ke mozat da go sogledaat i prezentiraat onoa “SHTO E” kako “SHTO E”.

Zatoa sekoe tvoe/nase diskutiranje bazirano na tvoite/nash*te misli (obichai, pravila, naredbi, zakoni, veruvanja, religii, metanii) nema da ne odvede do Kreatorovite dvorovi.

Toa mozeme da go napravime samo preku nasite srca.

Tvorecot te ljubi bezuslovno i edinstveno sto bara od tebe e da gi ljubis i ti, isto taka, site Negovi kreacii.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 01.Септември.2006 во 21:42
Za mig, zaboravi na zakonite i pravilata na drzavata, na site obichai, dogovori I dogmi sto gi imame natrupano so godinite zad nas. Zaboravi…Sega pomisli na slednoto sto bi trebalo da napravis vo tvojot zivot i pred da go storis toa, prasaj go svoeto srce dali e toa dobro da go storis ili ne? Trgni go nastrana tvoeto Ego i svoite interesi, zaboravi deka si vernik…postavi se kako da si treto lice sto gleda od strana i sto ne e zasegnato so odlukata koja ke ja doneses vo sledniot moment. Smiri ja brkotnicata na mislite vo glavata, ne dozvoluvaj da se vmeshaat vo resenieto na srceto i…i ke go dolovis shepotenjeto na Tvorecot. Negoviot glas ke odekne vo tvojata dusa i togas ke se zasramis od tvoite misli! Ke ja osetish VISTINATA, ke ja pochustvuvash DOBRINATA, bez da chitas nikakvi zakoni, propisi, disciplini, tiranski ili sveti pisanija.
------------

Tvorecot mudro reshil VRSKATA megju Nego i Negovite cheda da bide zastitena od mislovnoto korumpiranje so nejzinoto vtkajuvanje vo nash*te srca.

Se prasuvas zosto? Pa mislite nikogas nema da ja osoznaat LJUBOVTA i DOBRINATA zatoa sto tie samite ne se ljubov i ne se dobrina nitu pak se sozdadeni od niv. Mislite mozat da kreiraat nekoi svoi svetovi, propisi, zakoni, obichai, veruvanja i religii, onaka kako sto ke posaka nasata slobodna volja, garantirana od Tvorecot, no tie ne se nitu LJUBOV nitu DOBRINA. Kako takvi tie nikogash ne ke ja prepoznaat Vistinata i nikogas ne ke mozat da go sogledaat i prezentiraat onoa “SHTO E” kako “SHTO E”.
--------------------

BLAGODARAM




-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 02.Септември.2006 во 16:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Islam-HAK,

Veruvam deka tvoite intencii vo razgovorot sto go vodis so tvoite hristijanski braka se dobri. Sepak dozvoli mi da ti upatam nekolku zborovi bez da se pochustvuvash lichno napadnat ili pogoden od niv. Moite zborovi ke bidat samo uslovno upateni na tvoe ime, no ke imaat istosilno znachenje na site onie sto ke gi chitaat.

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes:

“Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

Znachi da se koncentrirame na sebe si…mnogu mudro. Zatoa sto podobruvajki se sebe si go podobruvame i svetot okolu nas, gi podobruvame i onie so koi opshtime.

Ima li kraj vo podobruvanjeto? Ima li eden moment koga ke mozeme da recheme – e, sega sme najdobri, ne moze poveke od ova! Ajde sega da si dademe zadacha da gi sovetuvame drugite! Dali znaeme nekoj chovek koj stignal do tamu? Ako ne znaes nekoj smrtnik kako nas, togas mozebi nekoj Profet? Sto mislis za toa?

Prochitaj ja ovaa mala prikazna:

Eden den Profetot Abraham pokanil chovek na vechera, no shtom razbral deka toj bil nevernik mu go uskratil gostoprimstvoto i vednas go isfrlil nadvor. Vo istot mig Bozjiot glas go ukoril:
“Ti ne mu dade hrana na ovoj chovek nitu eden den zatoa sto pripagja na druga vera, a jas go hranam toj ist chovek veke sedumdeset godini, sekoj den, iako znam za negovata heresija! Zarem ti ke osiromasese ako mu dadese da jade barem edna nok.”

Ovaa prikazna e od al-Gazali i ja nauchiv koga gi chitav mudrostite zbrani vo muslimanskite knigi.

Patot kon Prosvetluvanjeto e beskraen. Prosvetluvanjeto e vsushnost dozivotnoto odenje po toj pat. Kako sto mokta i goleminata na Tvorecot (svesno gi izbegnuvam chovechkite iminja Bog, Alah…) e beskrajna, taka i toj pat nikogas nema da zavrshi.

Zosto Abraham postapil onaka kako sto veli prikaznata? Zatoa sto ne go sledel svoeto srce, tuku umot, mislite, oti sudel i presuduval, oti merel i odreduval…Kretatorot ne sozdade po svojot lik, so site svoi atributi, so seto onoa sto e Toj…Negovoto bitie, Negovata sushtina, vmetnata e vo nash*te srca. Ne morame da gi chitame desette Bozji zapovedi za da znaeme sto e Sveto vo postoenjeto na svetov i sto ne treba da pravime. Toa nesto site nie go nosime vo nash*te srca.

Za mig, zaboravi na zakonite i pravilata na drzavata, na site obichai, dogovori I dogmi sto gi imame natrupano so godinite zad nas. Zaboravi…Sega pomisli na slednoto sto bi trebalo da napravis vo tvojot zivot i pred da go storis toa, prasaj go svoeto srce dali e toa dobro da go storis ili ne? Trgni go nastrana tvoeto Ego i svoite interesi, zaboravi deka si vernik…postavi se kako da si treto lice sto gleda od strana i sto ne e zasegnato so odlukata koja ke ja doneses vo sledniot moment. Smiri ja brkotnicata na mislite vo glavata, ne dozvoluvaj da se vmeshaat vo resenieto na srceto i…i ke go dolovis shepotenjeto na Tvorecot. Negoviot glas ke odekne vo tvojata dusa i togas ke se zasramis od tvoite misli! Ke ja osetish VISTINATA, ke ja pochustvuvash DOBRINATA, bez da chitas nikakvi zakoni, propisi, disciplini, tiranski ili sveti pisanija.

Oti mislite nikogas ne ja reflektiraat Vistinata, Kretatorovata Ljubov i onoa “SHTO E” . Razmisluvanjeto i mislite go pretvoraat onoa “STO E” vo “ONOA SHTO BI TREBALO DA E” spored nash*te ogranicheni setila za percepcija, spored naseto ogranicheno znaenje za svetot okolu nas, spored nasheto sueverie vo materijalnosta na svetot, spored nasite tradicii, spored nash*te bezbrojni zakoni i pravila kolektirani od pamtivek, spored nash*te veruvanja, spored nash*te religii, spored site onie pishuvani knigi i spisi napraveno od lugje isti kako nas!

Znam deka ovie moi zborovi verojatno gi nasetuvas umstveno, misleno… no bi sakal da gi otkries so tvoeto srce.

Oti ako si svesen za niv i ako se del od tebe, togas ke prestanes da naogjash “greshki” i “nelogichnosti” vo drugite lugje, drugite knigi, drugite veruvanja, drugite religii, oti ke stanesh svesen deka i ti si del od seta taa greshnost. Ti ja delish istata sudbina so site drugi lugje.

So svesnosta za ova otkrivenie, ke ti stane jasno deka ti, kako nabljuduvach na ostanatite, samiot stanuvas nabljuduvaniot. Kako mozes da ja otkries vechnata Tajna, onoa “SHTO E”, skriena od tvoeto srce preku veke nabroenite umstveni brkotnici, koga za da dojdes do nea gi koristish istite tie brkotnici, no sega ubeden od svoeto Ego deka tokmu tie, tvoite razmisluvanja, obichai, religija i zakoni se “100% sigurni” , “100% tochni”, “100% potvrdeni” i “100% vistiniti”, pa sekoe nesto sozdadeno od Kreatorot (sto znachi i samiot Toj) mora da gi sledi niv ?

Dali si svesen kolkava ignorantnost i arogantnost e toa?!
Dali si svesen kolkav grev pravish prema tvojot Tvorec koga svoevolno si zemash eksluzivno pravo za Negov tolkuvach i interprpret, i gi sudish i presuduvash site drugi Bozji cheda bidejki tie go zhiveat Tvorecot na svoj nachin?

Dali razbirash deka nitu edno Bozhje chedo na zemjava ne go odreduva patot na Kreacijata i nitu edno ne e povikano da trasira, kopa i cementira ednosmeren pat koj vodi kon Kreatorot, vo imeto na Kreatorot!

Dali si svesen deka Kreatorot nema potreba od nichija pomosh vo sozdavanjeto na svojata Kreacija?

Tvorecot mudro reshil VRSKATA megju Nego i Negovite cheda da bide zastitena od mislovnoto korumpiranje so nejzinoto vtkajuvanje vo nash*te srca.

Se prasuvas zosto? Pa mislite nikogas nema da ja osoznaat LJUBOVTA i DOBRINATA zatoa sto tie samite ne se ljubov i ne se dobrina nitu pak se sozdadeni od niv. Mislite mozat da kreiraat nekoi svoi svetovi, propisi, zakoni, obichai, veruvanja i religii, onaka kako sto ke posaka nasata slobodna volja, garantirana od Tvorecot, no tie ne se nitu LJUBOV nitu DOBRINA. Kako takvi tie nikogash ne ke ja prepoznaat Vistinata i nikogas ne ke mozat da go sogledaat i prezentiraat onoa “SHTO E” kako “SHTO E”.

Zatoa sekoe tvoe/nase diskutiranje bazirano na tvoite/nash*te misli (obichai, pravila, naredbi, zakoni, veruvanja, religii, metanii) nema da ne odvede do Kreatorovite dvorovi.

Toa mozeme da go napravime samo preku nasite srca.

Tvorecot te ljubi bezuslovno i edinstveno sto bara od tebe e da gi ljubis i ti, isto taka, site Negovi kreacii.

 
Да ти кажам искрено немам време за повеќе коментари по што сум зафатен со програмирање и така да мислам дека едно време ќе престанам да давам прашања и одговори.
 
Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes:

“Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.
 
Ова досега не сум го нашол, а ако ти си го нашол некаде ова ќе ми кажеш кој ајет и кој број во Quranot, или кој Хадис.
 
По што немам време да одговорам на другите прашања, и по што си изучувал нешто и од другите вери јас те советувам да го прочиташ целиот Quranot и многу добро да ги разјасниш работите, а мислам дека многу одговори ќе најдеш таму, исто така ќе наидеш на некои одговори за православието ....
 
Селламун Алејкум на сите верници на Форумов без разлика на нивната вероисповед.
 


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Септември.2006 во 18:42
Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes: “Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

 

Ова досега не сум го нашол, а ако ти си го нашол некаде ова ќе ми кажеш кој ајет и кој број во Quranot, или кој Хадис.

 


Za zal, ne si gi razbral moite zborovi, a jas tolku zboruvav tokmu za toa...

Prekrasnata misla na Muhamed, kazana na slichen nachin i od drugi prosvetleni lugje, e onoa sto ke go pochustvuvash vo svoeto srce i ne ti treba nikakvi materijalni dokazi pretocheni vo chovechki pisanija za da poveruvash vo nea. Zarem treba da ti kazam kade sum gi nashol tie zborovi? Vo koj ajet i koj broj vo Quranot? Vo koj Hadis?
Ti veruvas vo mudrosta na mislata samo ako ja prochitas vo odredena kniga ili ako nekoj ti reche deka e dobra, bez da go prashas svoeto srce, bez da pochustvuvash samiot dali taa e DOBRA, dali taa e LJUBOV ili ne? Ti znachi ne mu veruvash na Kreatorot, tuku na tolkuvachite, interpretatorite, novokreatorite, umislenite, zamislenite...

Toa e onoa sto jas go narekuvam sueverie na materijalizmot. Od edna strana nema potreba da go vidime likot na Kreatorot za da veruvame vo negovoto postoenje, a od druga strana ne veruvame vo negovata poraka dodeka ne ja vidime nekade napishana kako interpretacija na nekoj kako nas!

Znachi ako ne postoeja desette Bozji zapovedi napishani na kameni plochi i prepishani vo Stariot Zavet i ako ti rekov:

"Ne kradi, ne lazi i ne otepuvaj"...

...ti ke me prasase kade go pisuva toa? Kade pisuva deka Bog veli da ne krademe, da ne lazeme i da ne otepuvame? Ti nemase da go prasas tvoeto srce, tvojot direkten kontakt so Kreatorot, dali Bog go rekol toa sto ti go velam, tuku ke barase pisanija, nekakov chovechki kreiran "dokaz", nekakvo odobrenie od nekoja gresna dusa, kako nas samite, nesto sto ke ti bide staveno pred ochite da go vidish za da poveruvas ili da poches da razmisluvash dali ke go prifatis ili ne.

Alah neka ti pomogne da da go najdes direktniot pat do nego.

Kreatorot ve saka site, bez obzir na rasata, nacionalnosta, drzavnosta, jazikot i verata i edinstveno sto bara od vas e da go slushate svoeto srce.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 14:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Prvo onoa sto verojatno mnogu dobro go znaes: “Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.

 

Ова досега не сум го нашол, а ако ти си го нашол некаде ова ќе ми кажеш кој ајет и кој број во Quranot, или кој Хадис.

 


Za zal, ne si gi razbral moite zborovi, a jas tolku zboruvav tokmu za toa...

Prekrasnata misla na Muhamed, kazana na slichen nachin i od drugi prosvetleni lugje, e onoa sto ke go pochustvuvash vo svoeto srce i ne ti treba nikakvi materijalni dokazi pretocheni vo chovechki pisanija za da poveruvash vo nea. Zarem treba da ti kazam kade sum gi nashol tie zborovi? Vo koj ajet i koj broj vo Quranot? Vo koj Hadis?
Ti veruvas vo mudrosta na mislata samo ako ja prochitas vo odredena kniga ili ako nekoj ti reche deka e dobra, bez da go prashas svoeto srce, bez da pochustvuvash samiot dali taa e DOBRA, dali taa e LJUBOV ili ne? Ti znachi ne mu veruvash na Kreatorot, tuku na tolkuvachite, interpretatorite, novokreatorite, umislenite, zamislenite...

Toa e onoa sto jas go narekuvam sueverie na materijalizmot. Od edna strana nema potreba da go vidime likot na Kreatorot za da veruvame vo negovoto postoenje, a od druga strana ne veruvame vo negovata poraka dodeka ne ja vidime nekade napishana kako interpretacija na nekoj kako nas!

Znachi ako ne postoeja desette Bozji zapovedi napishani na kameni plochi i prepishani vo Stariot Zavet i ako ti rekov:

"Ne kradi, ne lazi i ne otepuvaj"...

...ti ke me prasase kade go pisuva toa? Kade pisuva deka Bog veli da ne krademe, da ne lazeme i da ne otepuvame? Ti nemase da go prasas tvoeto srce, tvojot direkten kontakt so Kreatorot, dali Bog go rekol toa sto ti go velam, tuku ke barase pisanija, nekakov chovechki kreiran "dokaz", nekakvo odobrenie od nekoja gresna dusa, kako nas samite, nesto sto ke ti bide staveno pred ochite da go vidish za da poveruvas ili da poches da razmisluvash dali ke go prifatis ili ne.

Alah neka ti pomogne da da go najdes direktniot pat do nego.

Kreatorot ve saka site, bez obzir na rasata, nacionalnosta, drzavnosta, jazikot i verata i edinstveno sto bara od vas e da go slushate svoeto srce.
Да мислата е прекрасна по што ние не гледаме самите на себе, тука гледаме на грешките во другите луѓе.
А за книгата, секој може да ти каже е ова книга е убава и верувај во неа, но ти можеш самиот да ја сватиш суштината и значењето на книгата, но што се случува со оние што не го разбираат тоа значење ?
нели не има секакви во светот, паметни, цивлизирани, глупави и сл...
А дали му верувам на книгата, јас искрено верувам во Quranot кој е дар од Аллах џ.ш, но што се случува со останатите книги, во самиот извор можеш да потврдиш дали таа книга е добра или не е добра ...
 
А што се однесува до библијата често пати е кажано тоа дека правата библија е изменета.
 
Фала ти за убавите зборови за мене,
 
Што се однесува до народите, да Аллах џ.ш ги сака сите кои веруваат без оглед на нивната раса, ние сме сите браќа муслимани...
 
Аллах џ.ш нека му се смилува на сите муслимани во целиот свет и на оние кои незнаат за него ...
 


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 17:20
I s l a m - H A K ,

Me raduva sto povtorno te gledam na sajtov i mi pricinuva cest sto obrna vnimanie na moite zborovi i najde vreme da odgovoris na niv.

Ti napravi mosne interesna zabeleska.Velis:

А за книгата, секој може да ти каже е ова книга е убава и верувај во неа, но ти можеш самиот да ја сватиш суштината и значењето на книгата, но што се случува со оние што не го разбираат тоа значење ?
нели не има секакви во светот, паметни, цивлизирани, глупави и сл...


Gledas, chovek ne moze nikogas da razbere nesto za sto ne e spremen da razbere. Ako ne bese taka togas site se ke razbiraa i nemase da imaat problemi so samite sebe si, problemi so drugite lugje, a isto tkaka nemase da ima problemi megju nacii i drzavi vo svetski razmeri.

Ednostavno, zarem ne?

Zatoa, slepoto sledenje na nekoi tugji patista, uchenja, filozofii i religii ne znachi nisto poveke od akanje po temni sokaci se dodeka ne se osoznae svojot pat i toj ne stane nachin na zhiveenje. Vnimavaj ne rekov da stane religija na zhiveenje, tuku obichen, normalen, sekojdneven nachin na zhiveenje. Toa e VISTINSKOTO. Da zhives disciplinirano, sredeno, kreativno i so pochit prema Kreatorot i Kreacijata zatoa sto go razbiras toa, zatoa sto e priroden del od tebe, a ne zatoa sto nekoj taka ti veli da pravis ili zatoa sto si primoran toa da go pravis. Pravenjeto so MORANJE sto nekoj avtoritet ODREDIL ili NAREDIL, ne doveduva nikogas do slobodnite samosvesni kreatorski duhovni prostori, tuku te prinuduva mehanichki da se povtoruvas, da se avtomatiziras i da se samohipnotiziras vo ubeduvanjeto deka nekade napreduvas ili deka nesto postigas. Bez slobodna volja na prifakanje, razbiranje i usvojuvanje na mudrosta na postoenjeto ne se stiga do prosvetlenost.

Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Zosto mislis deka samo toj ja kazuva VISTINATA i site drugi knigi se lazhni?
Mozes da go dokazhes toa?
Dali si gi prochital site drugi knigi za da doneses takov zakluchok?
Dali mislis taka zatoa sto site okolu tebe velat deka Koranot e najdobrata kniga?

Dali mislish deka apsolutnata VISTINA moze voopsto da se spoznae vo celost, da ne bide korumpirana od chovechkite slabosti, pogresnite razbiranja na faktite i tradiciite, i kako takva da e kapsulirana kako edinstvena, vechna i potpolna, bez nikakov nedostatok i bez potreba da se dopolni, za vek i vekovi?

Sto navistina znaes za seto ova od svoe lichno iskustvo, a vo sto samo veruvas zatoa sto mnogu drugi veruvaat vo istoto?
Ke povtoram za da ne me razberes pogresno: sto znaes, a vo sto veruvas?
Oti znaenjeto i veruvanjeto se dve razlichni raboti. Ti mozes da veruvas vo se i seshto bez da dokazes bilo shto, no kako takvo ne mozes nikogas da go zemes kako FAKT. Toa se samo pretpostavki, chovechki misli, parcijalni, nepotpolni, iskriveni ili potpolno pogresni. Posledicata od toa e deka tie nikogas ne mozat da se prifatat kako apsolutno siguren fundament za bilo kakva solidna nadogradba koja ne bi trpela natamosni promeni.

Vprochem istorijata toa ni go dokazhala bezbroj pati.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 15:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I s l a m - H A K ,

Me raduva sto povtorno te gledam na sajtov i mi pricinuva cest sto obrna vnimanie na moite zborovi i najde vreme da odgovoris na niv.

Ti napravi mosne interesna zabeleska.Velis:

А за книгата, секој може да ти каже е ова книга е убава и верувај во неа, но ти можеш самиот да ја сватиш суштината и значењето на книгата, но што се случува со оние што не го разбираат тоа значење ?
нели не има секакви во светот, паметни, цивлизирани, глупави и сл...


Gledas, chovek ne moze nikogas da razbere nesto za sto ne e spremen da razbere. Ako ne bese taka togas site se ke razbiraa i nemase da imaat problemi so samite sebe si, problemi so drugite lugje, a isto tkaka nemase da ima problemi megju nacii i drzavi vo svetski razmeri.

Ednostavno, zarem ne?

Zatoa, slepoto sledenje na nekoi tugji patista, uchenja, filozofii i religii ne znachi nisto poveke od akanje po temni sokaci se dodeka ne se osoznae svojot pat i toj ne stane nachin na zhiveenje. Vnimavaj ne rekov da stane religija na zhiveenje, tuku obichen, normalen, sekojdneven nachin na zhiveenje. Toa e VISTINSKOTO. Da zhives disciplinirano, sredeno, kreativno i so pochit prema Kreatorot i Kreacijata zatoa sto go razbiras toa, zatoa sto e priroden del od tebe, a ne zatoa sto nekoj taka ti veli da pravis ili zatoa sto si primoran toa da go pravis. Pravenjeto so MORANJE sto nekoj avtoritet ODREDIL ili NAREDIL, ne doveduva nikogas do slobodnite samosvesni kreatorski duhovni prostori, tuku te prinuduva mehanichki da se povtoruvas, da se avtomatiziras i da se samohipnotiziras vo ubeduvanjeto deka nekade napreduvas ili deka nesto postigas. Bez slobodna volja na prifakanje, razbiranje i usvojuvanje na mudrosta na postoenjeto ne se stiga do prosvetlenost.

Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Zosto mislis deka samo toj ja kazuva VISTINATA i site drugi knigi se lazhni?
Mozes da go dokazhes toa?
Dali si gi prochital site drugi knigi za da doneses takov zakluchok?
Dali mislis taka zatoa sto site okolu tebe velat deka Koranot e najdobrata kniga?

Dali mislish deka apsolutnata VISTINA moze voopsto da se spoznae vo celost, da ne bide korumpirana od chovechkite slabosti, pogresnite razbiranja na faktite i tradiciite, i kako takva da e kapsulirana kako edinstvena, vechna i potpolna, bez nikakov nedostatok i bez potreba da se dopolni, za vek i vekovi?

Sto navistina znaes za seto ova od svoe lichno iskustvo, a vo sto samo veruvas zatoa sto mnogu drugi veruvaat vo istoto?
Ke povtoram za da ne me razberes pogresno: sto znaes, a vo sto veruvas?
Oti znaenjeto i veruvanjeto se dve razlichni raboti. Ti mozes da veruvas vo se i seshto bez da dokazes bilo shto, no kako takvo ne mozes nikogas da go zemes kako FAKT. Toa se samo pretpostavki, chovechki misli, parcijalni, nepotpolni, iskriveni ili potpolno pogresni. Posledicata od toa e deka tie nikogas ne mozat da se prifatat kako apsolutno siguren fundament za bilo kakva solidna nadogradba koja ne bi trpela natamosni promeni.

Vprochem istorijata toa ni go dokazhala bezbroj pati.
Фала ти за твојот коментар.
Да интересна е мојата забелешка, но кога ќе сватиш подобро дали некој се родил учен, никој досега не се родил учен и сите учиме од поучен човек и сл.
 
Кога сме кај Quranot, да ти одговорам твоите прашања.
Јас верувам затоа што е Аллахова Книга, што значи дека Аллаш џ.ш го спуштил Quranot на земјата, и првиот збор беше УЧИ (ИКРЕ) во името на твојот Господар.
Аллах џ.ш од нас бара да бидеме учени луѓе, цеивилизирани, сите знаме дека учениот човек има подбро разбирање од неучениот.
 
Да вистината е во него, исто така вистината беше и во другите книги но тие сега се изменети, а Quranot не е изменет со векови.
 
Не сум ги прочитал сите тие други книги по што тие се изменети, а исто така јас ја почуствувам вистината и верувањето во Семожниот Аллах џ.ш.
 
Доказот е многу јасен.
 
Не е тоа она што ти го мислиш дека сите околу мене викаат дека Quranot е најдобра книга, кога ќе го прочиташ Quranot ќе ја спознаеш вистината и суштината.
 
Vprochem istorijata toa ni go dokazhala bezbroj pati.
 
А што е тоа што ни докажала историјата ?
дали си потполно сигурен ...


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 07:03
Islam-HAK,

Slepiot chovek nema nikogas da ja osoznae temninata, oti za da go stori toa treba da vidi svetlina.

Jas ti blagodaram uste edna sto mi ovozmozi da gi prezentiram moite misli i ti pozeluvam se najdobro vo zivotot. Ako nekogas imas vreme zemi i prochitaj nekoja kniga...mislam deka najblizu do tvojata sakana vera ke ti bidat Sufistite.

Alah neka bide sekogas so tebe.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 07:32
Pozdrav do ludjeto koj se na ovoj forum i prijaten den!

Ima tri fazi na igrata na Bog:
1. Neograniceniot da se oseti Ogranicen
2. Ograniceniot da se oseti Neogranicen
3. Neograniceniot pak da bide Neogranicen

Nie sme vo ftorata faza.
Sakame da se osetime neograniceni, no kako sto minuva vremeto "gledame" deka ako covek ima neograniceno pari, mok, sila,... sepak nemoze da bide Neogranicen.
Primeri ima nasekade. Ima premnogu bogati, mokni ... no ne stignale do Neograniceniot.

Edna rabota koja ne e ogranicena e ljubovta.

Problemot e sto mora site ludje vo isto vreme toa da go osetat. Ne e dovolno toa da go osekaat samo ogranicen broj na ludje, a vo isto vreme ima ludje koi se ograniceni vo svojata alcnost, omraza i slicni prizemni raboti...

Vo edna prostorija dovolno e da ima eden nenormalen i da ja unisti ljubovta.

Prijaten den!!!


Постирано од: Islam-HAK
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 12:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Islam-HAK,

Slepiot chovek nema nikogas da ja osoznae temninata, oti za da go stori toa treba da vidi svetlina.

Jas ti blagodaram uste edna sto mi ovozmozi da gi prezentiram moite misli i ti pozeluvam se najdobro vo zivotot. Ako nekogas imas vreme zemi i prochitaj nekoja kniga...mislam deka najblizu do tvojata sakana vera ke ti bidat Sufistite.

Alah neka bide sekogas so tebe.

Има повеќе видови на слепи, но има некои кои се тотално слепи а има некои кои не се тотално слепи но нив му треба помош, еве ти еден пример.
Вчера разговарав со еден брат Муслиман, тој многу години е во Америка, и што се случува вика американците се слеп народ, наивен, се што ќе видат на телевизијата, медиумите и сл. тие му веруваат, и тоа да не е така тие викаат не бе вистина е тоа.
Што можеме тука да заклучиме, дали медиумите и телевизијата секогаш ја кажуваат вистината ?
За жал не е така, секој верник може да ја почуствува вистината и милоста на Аллах џ.ш.
 
Жал ми е но немам толку време за да прочитам уште некоја книга, но искрено да ти кажам никоја книга неможе да биде до мојата сакана вера, затоа што сум ја почуствувал вистината на Quranot.
 
Исто и јас ти пожелувам се најдобро во животот, и нека Бог (Аллах џ.ш) биде секогаш со тебе, и се надевам дека некогаш ќе ја почуствуваш вистината и милоста на Аллах џ.ш.


-------------
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:13
Na Kreatorot ne mu e nisto pomilo od faktot deka sepak ima lugje sto gledaat i mozat da im bidat na pomos na onie drugite.

Gospod neka bide so tebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Ljupce89
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:37
Ima Bog sekako.Toj e vo site nas.Samo nikako lugeto da svatat deka nema pogolem bog od samiot covek.Zosto da se pokoruvame na nekoi izmisleni bogovi koga se sto postignuva eden covek go postignuva so svoite dve race i so svojata glava.Koga lugeto ke svatat deka tie se edinstvenata visa sila na zemjata i ke se obedinat sel da se postigne ona sto mislat deka bog moze da im go dade-sovrsenstvo


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 19:56
Mesingge Во мојот предходен коментар на Бог не му се мили оние кои гледаат ,напротив.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 20:39
Izvini aaaaaaaaaaaaaa, ne znaev deka Bog ne te sakal. Navistina mi e zal ako e toa taka, kako sto velis.

Sepak, ti i ponatamu veruvaj vo Nego i siguren sum deka eden den ke te zasaka. Negovata ljubov e neizmerna.

Gospod neka bide so tebe.
   


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 20:56

А да знаев и да гледав целиот ке бев во грев.А Бог не ме прима како сезнајко.Последните ке бидат први а првите последни.



Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 21:03
Бог  дојде да ги лекува болните а не здравите.Ги повика на покајание грешните,а не праведните.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 08.Март.2007 во 17:24

Го поставувам коментаров за да темава не биде избришана како “стара“.

 
   Доколку имате нешто конструктивно да кажете, Ве молам продолжете да коментирате на темава.
 
 


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 22:22
Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by ApAcHI ApAcHI напиша:

Sto veli Biblijata : " Togas se razbudi Gospod kako od son ,kako junak od vino sovladen..." (Psalmi,77:65)  "Razbudi se, zs spies ,Gospodi,Razbudi se ,... (Psalmi,43:23)   Sto veli k*ranot : "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo" (k*ran ,14:42)



 
Dali bog e Bespomosen ? Sto veli Biblijata :"Uslisi ja ,Gospodi ,molitvata moja i pocuj ja molbata moja , NE BIDI BEZGLASEN kako moite solzi"         "Zs go odvrakas liceeto svoe ,ja zaboravas bedata nasa i nevoljata nasa"  Sto veli k*ranot : "I koga ke gi prasas robovite Moi za Mene pa ,Jas sum navistina Blisku.I se ozvivam Molitvata na molitelot koga ke me zamoli.Pa ,neka mi se ozvijat i neka veruvaat vo Mene za da bidat upateni" (2:186)

Не разбирам како некој може да вади вакви текстови и од нив да заклучува некаква погрешност. Кој нормално интелегентен читател буквално би ги сфатил зборовите кои се напишани во цитатите. Псалмите се песни и се користат со слобода во изразот, во нив не се зборува во директна догматска форма за Бога. Дали некоја интелегентна вера која опстојува илјадници години (цитатите се напишани пред околу 3000 години) би успеала да убеди цели народи, за Оној кој е сезнаен и сеприсутен да тврди дека пребива во сон. Не е ли малициозно буквалистички да се земаат текстовите со цел да се тврди дека се погрешни.
 
Jas pak ne razbiram sto ne e jasno vo postot na Bratot.
Sosema jasno prasanje. Ne ste razbrale sto znaci BOG. Deka na Bog ne go zavzema nitui dremez nitu son... dodeka spored Biblijata Bog spie. Kakov Bog e Bog sto spie,sto jade,sto vrsi nuzda... toa ne e Bog. Pogresno ste go razbrale Boga.
Цитирај Дали зборот Алах е име на Бога или значи она што кај христијаните значи зборот Бог?
Za Bog,na Arapski se veli Illah. A Allah e sopstveno ime na KREATOROT,SOZDATELOT,SVEVISNIOT,MILOSTIVIOT SOMILOSEN. Zborot Bog,denes vo denesno vreme ja ima izgubeno pravata smisla. Kako na primer,ako prasame KOJ BOG,moze da dojdeme do poveke odgovori,kako Bogot na sonceto,bogot na vodata.... znaci se pojavia poveke "bogovi" no ako kazeme ALLAH togas znaeme na kogo se misli. Znaci na STVORITELOT NA SE' STO GLEDAME I NE SME VO MOZNOST DA VIDIME.
Ponataka,prasanjeto mu bese sosema jasno gledanje na Boga od vasa strana i razbiranje od vas agol i gledanje i svakjanje od NAS agol. Koja e razlikata pomegju naseto i vaseto poimanje. Kratko receno... veruvate vo pogresen Bog. Zatoa sto Bog ne spie. Bog e Bog,Bog e nesto posebno,nesto ne zamislivo.
 
Messenger... gi cenam tvoite postovi i navistina so zadovolstvo gi citam.
Цитирај “Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.
Ova se odnesuva do covekovite sopstveni mani i nedostatoci. A ne do religijata. Tuka zboruvame za propustite na religijata. Muhammed a.s i sekoj Musliman,znae i siguren e deka greska vo Verata Islam ne postoi.
Covek koga ke nauci nesto,ke svati deka ustvari nisto ne znae.
Allah dz.s rekol: Spoznaj se prvo sebesi,pa taka ke spoznaes se po red.
Alija r.a rekol: Znaenjeto e podobro od bogatstvoto. Znaenjeto e sudija a na Bogatstvoto mu se sudi. Znaenjeto te cuva a ti go cuvas bogatstvoto.Umrele tie koi berele bogatstvo a ostanale megju nas onie koi berele znaenje.Nikogas covek za sebe ne moze da kaze deka znae,barem malku a kamo li se'. Bog e EDINSTVENO SE' ZNAEN.
Prikaznata za Abraham ti e dosta poucna. Nemam komentar.
 
Sekoj Insan e stvoren so nekoja cel. Allah dz.s ni dal cel,zakon spored kogo treba da se vladeeme,sekako za nase dobro.
Kako sto na sopstvenoto cedo za greskite znaeme da go kaznime (toa e Primer od Boga daden) za greskite pocinati,taka i nie ke bideme povikani na odgovornost za nasite greski.
 
Цитирај Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Iako prasanjevo ne bese do mene upateno,ke si zemam za pravo da odgovoram.
Vo Qur'anot veruvam zaradi BEZBROJ pricini.
1. Qur'anot e edinstvenata kniga koja ima upatstvo za covekoviot zivot,da se zivee vo naj dobar red i pravda i harmonija.
2.Qur'anot e edinstvena kniga,koja sodrzi zborovi koi znaat da bidat lek za dusata i za teloto.
3.Qur'anot e edinstvena kniga koja sodrzi od zbor do zbor Bozji zboroi.
4.Qur'anot e edinstvena kniga koja go Dokazuva Allahovoto postoenje.
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja dokazuva deka Allah e kreator na se sto gledame i ne gledame.
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja ja sodrzi celata nauka,i onaa koja doprva treba da se otkrie.
6.Qur'anot e edinstvena
7.Qur'anot e EDINSTVEN BOZJI GOVOR.
8.Qur'anot e edinstvena kniga vo koja GRESKA NEMA.
9.Qur'anot e edinstvena kniga koja KONTRADIKCIJA NITU BILO KAKVA MANA IMA.
10. Qur'anot e edinstvena kniga koja covek moze od zbor do zbor da ja zapamti.
11.Toa e edinstvena kniga vo koja nitu zapirka se promenila od nea.Odgovaralo na lugeto ili ne,toa e ZAKON BOZJI.
12.Taa e edinstvena kniga sto takva ne promeneta ke ostane do sudniot den.
13.Qur'anot e kniga,cij govor do solzi od vozbuda moze da te donese.
14.Kniga koja sodrzi mok da gi protera sekakvi losi misli i zli sili i demoni od dusata na covekot.
15.QUR'ANOT E POSLEDNO ALLAHOVO DZELLESANUHU OTKROVENIE.
 
Цитирај Zosto mislis deka samo toj ja kazuva VISTINATA i site drugi knigi se lazhni?
Mozes da go dokazhes toa?
Toa e dokazano uste odavna. Deka na denesnoto evangelie ne se avtori marko matej luka i jovan. Pronajdeni se bezbroj kontradikcii.Nikade nema Bozji zbor i govor. Nikade nikakov propis. Ako avtomobil kupis ke dobies propis kako da go odrzuvas. Ako ne ti kazal nikoj ulje da ne zamenis na avtomobilot ke go blokiras. Taka Kreatorot vo svojata objava dal propis kako da ziveeme i sto ni e potrebno.
Цитирај Sto navistina znaes za seto ova od svoe lichno iskustvo, a vo sto samo veruvas zatoa sto mnogu drugi veruvaat vo istoto?
Sum imal sekakvi iskustva. Dlaboko sum uveren za mokta na poslednoto Bozje otkrovenie Qur'anot. Moeto minato e temninata. Vo ateizam sum gi proziveal poveketo godini od mojot zivot.No denes,samo pomislata na Kreatorot mi ja polni dusava so radost i ubavina. Propisanite 5 namazi na den mi se hrana za dusava.
Tocno e,da veruvas i da bides ubeden e sosema drugo.
Koga bi zapocnal da ti zboruvam za svoite licni iskustva,za svojot zivot,minato.... i za denot koga Allah posaka da me spasi i upati kon praviot pat.... navistina bi ti zvucilo zacuduvacki sto se sum doziveal... no sepak mislam deka ti bi bil edinstveniot koj bi go razbral toa iskustvo.
JAS SUM GO SPOZNAL PRVO SVOETO BITIE,EGO,SVOETO JAS,,, SUM SE SPOZNAL SAMIOT SEBESI,SEGA ZNAM KOI SE I STO SE SITE DRUGI,ZNAM DA GO PROCENAM SEKOE ODNESUVANJE,sekoj covek. Go poznavam nevidliviot svet,nevidlivite bitia,barikada protiv zlite imam sekogas,gostoprimlivost za dobritre imam sekogas.......
 
Ako si seuste prisuten i ako ne' posetuvas,milo bi mi bilo samo jas i ti da si porazgovarame,posto mislam deka nemam covek so kogo bi mozel da porazgovaram na vakvi prasanja.
 
Ti posakuvam sekoe dobro,kolku da pokazam deka sum plemenit sledbenik na Muhammed a.s.
Neka te Allah dz.s upati na praviot pat,insAllah.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 23:36
Ако силно веруваш е семоќен, ако ги глеаш научно и реално работите не постои...WinkWink

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 23:47
Што вреди да веруваш во нешто што е нереално и ненаучно?

ефект плацебо... ConfusedConfusedConfusedConfused






-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 15:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

Што вреди да веруваш во нешто што е нереално и ненаучно?

ефект плацебо... ConfusedConfusedConfusedConfused




 
Boga mi nisto.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 00:55
kako ,be moze da e bespomoishen,...koga bil semoken i najgolem!LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 02:10
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Цитирај Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Iako prasanjevo ne bese do mene upateno,ke si zemam za pravo da odgovoram.
Vo Qur'anot veruvam zaradi BEZBROJ pricini.
1. Qur'anot e edinstvenata kniga koja ima upatstvo za covekoviot zivot,da se zivee vo naj dobar red i pravda i harmonija.
Се надевам правда и за жените Smile
Бидејќи велиш "единствената книга", кажи ми во што ја надминува к*ранот Библијата? Во одмаздата како начин за решавање на конфликтите? Тоа ли ќе доведе ред и хармонија во една исламска држава?
2.Qur'anot e edinstvena kniga,koja sodrzi zborovi koi znaat da bidat lek za dusata i za teloto.
Тогаш зошто не ги лечите луѓето со тие зборови?
Зошто не ја ширите верата со зборовите на к*ранот, туку ја ширите со книги кои лукаво се обидуваат да ја напаѓаат Библијата?
Зарем така ги лечите луѓето, со тоа што фрлате отров врз најпроверениот лек на сите времиња?
Јас не познавам (значи не велам дека нема) никој лично што се "излекувал" од зборовите на к*ранот, но едно знам: "Бев слеп, а сега гледам." Библијата ги излечи мојот дух, мојата душа и моето тело.
Ја користам оваа прилика јавно да Му благодарам за тоа на Бог.
3.Qur'anot e edinstvena kniga koja sodrzi od zbor do zbor Bozji zboroi.
Хммм... кога јас го отварам к*ранот воопшто не слушам Божји Зборови во него. Од каде го набави ти твојот к*ран? Smile
По кој критериум и со каков доказ тврдиш дека к*ранот содржи Божји  Зборови?
4.Qur'anot e edinstvena kniga koja go Dokazuva Allahovoto postoenje.
Небесата и целото создание сведочат за Божјото постоење и ниедна книга не може да го оспори тоа и а ниедна книга не е потребна да го докажува тоа.
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja dokazuva deka Allah e kreator na se sto gledame i ne gledame.
Не е единствената, читај што е напишано во една книга 6 века пред к*ранот..
"Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо, престоли, господства, началства и власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него." (Колошаните 1:15-17 / Библијата)
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja ja sodrzi celata nauka,i onaa koja doprva treba da se otkrie.
Ако ја содржи целата наука, тогаш зошто не се предава како предмет по универзитетите?
6.Qur'anot e edinstvena
?
7.Qur'anot e EDINSTVEN BOZJI GOVOR.
Јас пак мислев дека е книга.
8.Qur'anot e edinstvena kniga vo koja GRESKA NEMA.
Само доколку си под исламска хипноза.
9.Qur'anot e edinstvena kniga koja KONTRADIKCIJA NITU BILO KAKVA MANA IMA.
Се сеќаваш на темата " http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7102 - Контрадикции во к*ранот "?
Дали пиењето вино е ѓаволска работа или рајски сон?
10. Qur'anot e edinstvena kniga koja covek moze od zbor do zbor da ja zapamti.
Само во монтирани/синхронизирани видео клипчиња.
11.Toa e edinstvena kniga vo koja nitu zapirka se promenila od nea.Odgovaralo na lugeto ili ne,toa e ZAKON BOZJI.
Можеби, но по нејзиното дотерување од страна на калифите во Uthman-ската рецензија, кои ги уништиле сите други к*рани.
А зошто ги уништиле, мислам дека тука лежи зајакот.
12.Taa e edinstvena kniga sto takva ne promeneta ke ostane do sudniot den.
Дури и да се промени, Бог ќе ги врати уништените оригинали за да им суди на калифите кои ги напишале.
13.Qur'anot e kniga,cij govor do solzi od vozbuda moze da te donese.
Разни работи можат да ги натераат луѓето да просолзат.
Луѓе плачат и на шпански серии, па тоа ни ги прави тие серии божествени. Мене искрено повеќе ме возбудуваат делата на Бетовен, иако тој не тврдел дека тие му се божествено инспирирани.
А да бидам искрен, мене многу пати Библијата ме натерала со солзи во очите да ги истурам моите гревови пред Бог и да ме натера да се покаам за истите, а потоа да ме исполни и препороди со силата на Светиот Дух.
14.Kniga koja sodrzi mok da gi protera sekakvi losi misli i zli sili i demoni od dusata na covekot.
хмм.. кажи ми на кој начин го прави тоа к*ранот?
Библијата вака советува: "Покорете Му се на Бог, а протиставете му се на ѓаволот и тој ќе побегне од вас. Приближете се кон Бог и Тој ќе се приближи кон вас" (Јаков 4:7,8)
15.QUR'ANOT E POSLEDNO ALLAHOVO DZELLESANUHU OTKROVENIE.
Ако ми докажеш дека к*ранот е откровение од Бог, јас ќе ти признаам дека е последно. Smile
 
 
Поздрав,
EvAngelos


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 02:18
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Ако силно веруваш е семоќен, ако ги глеаш научно и реално работите не постои...WinkWink
 
SeXY,
Преку која наука или научна дисциплина ти реално гледаш дека Бог не постои? ConfusedWink


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 02:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Ако силно веруваш е семоќен, ако ги глеаш научно и реално работите не постои...WinkWink
 
SeXY,
Преку која наука или научна дисциплина ти реално гледаш дека Бог не постои? ConfusedWink


ај кажи ми па ти дали мислиш дека стварно постоел а и Христијанството како настанало?WinkWink


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 07:18
sEXY STOM PISUVAME VO OVOJ FORUM SIGURNO VERUVAME DEKA POSTOEL.....SIGURNO NE MISLISH DEKA EVANGELOS SI PISUVA TUKA TAKA NEKOI PRIKAZNI BEZ DA VERUVA VO NIVWink

-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 12:29

Mo}ta na Bog

[to veli Biblijata

Jakov se Bori so Boga!

Toga[ mu re~e: Otsega imeto nema da ti bide Jakov, tuku Izrail ]e e imeto tvoe; za[to hra­bro se bore[e i so Boga, pa i so lu\eto silen ]e bide[.

(Prva kniga Mojseeva, 32: 28)

{to veli k*ranot

I onie ne Go poznavat Alah kako [to treba. Alah, navistina, e Mo]niot i Silniot!

(k*ran, 22: 74)

 

 


Dali Bog mo`e da se vidi?

{to veli Biblijata

 

     I Jakov go nare~e ona mesto so imeto Fa­nu­il, za[to, re~e: Boga Go vidov lice v lice, i du[ata moja se spasi.

(Prva kniga Mojseeva, 32: 30)

 I se iska~ija potoa Mojsej i Aron, Nadav i Aviud, i sedumdesette stare[ini Izraelevi gore i go vidoa mestoto kade [to stoe[e Bog Izrailev.

(Vtora kniga Mojseeva, 24: 9, 10)

Kontradiktorni stihovi od Biblijata

I potoa re~e: No liceto Moe ne ]e mo`e[ da go vidi[, za[to ne mo`e ~ovek da Go vidi liceto Moe i da ostane `iv.

(Vtora kniga Mojseeva, 33: 20)

Boga nikoj nikog[ ne Go videl.

(Prvo soborno poslanie na Jovan Bogoslov)

{to veli k*ranot

Do Nego pogledite ne mo`at da doprat, a On do­pira do pogledite.

(k*ran, 6: 103)


Opisot na Boga

{to veli Biblijata

Se krena dim od gnevot Negov, i uriva~ki ogan od ustata Negova; `iv jaglen se sipe[e od nego.

(Vtora kniga Carstva, 22: 9)

Bog java vrz angel (heruvim)

Sedna na herivumite, letna i se ponese na vetrovi krilja.

(Vtora kniga Carstva, 22: 11)

{to veli k*ranot

A koj e ponepraveden od onoj koj iznesuva lagi za Alah?

(k*ran, 6: 93)

Nikoj ne e kako Nego. On sè slu[a i sè gleda!

(k*ran, 42:11)

Pa, zatoa ne naveduvajte za Alah sli~ni pri­me­ri. Alah navistina znae, a vie ne znaete.

(k*ran, 16: 74)


Dali e Bog nepraveden?

{to veli Biblijata?

Stani, Gospodi, vo gnevot Svoj.

(Psalmi, 7: 6)

Neka me izmerat so merkata na pravdata, i Bog ]e ja doznae mojata neporo~nost.

(Jov, 31: 6)

Znajte, deka Bog me sobori i so mre`ata Svoja me obvitka. Ete, jas vikam: - nepravda! - i ni­koj ne slu[a; vreskam, i sud nema.

 (Jov, 19: 6, 7)

{to veli k*ranot

Alah, navistina, vo ni[to ne im pravi zulum na lu\eto, tuku lu\eto samite sebesi zulum si pra­vat.

(k*ran, 10: 44)

Alah nikomu ni kolku tro[ka nepravda nema da mu stori. A dobrite dela Alah ]e gi udvoi i od Sebe nagrada golema ]e dari.“

(k*ran, 4: 40)

I vo nikoj slu~aj ne smetaj deka Alah e nevni­ma­telen kon ona [to go pravat nevernicite. Alah, navistina, samo gi ostava do Denot vo koj o~ite otvoreni ]e se skamenat.“

(k*ran, 14: 42)



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 12:30

Dali Bog spie?

{to veli Biblijata

Toga[ se razbudi Gospod kako od son, kako ju­nak od vino sovladan,

(Psalmi, 77: 65)

Razbudi se, zo[to spie[, Gospodi! Razbudi se,

(Psalmi, 43: 23)

{to veli k*ranot

Alah e, nema drugo bo`estvo dostojno za obo­`u­vawe osven Nego - @iv i Ve~en! Ne go obzema ni dreme` ni son. Sè [to e na nebesata i na Zemjata e Negovo!“

 (k*ran, 2: 225)

 


Dali Bog e bespomo{en?

{to veli Biblijata

Usli[i ja, Gospodi, molitvata moja i po~uj ja molbata moja; ne bidi bezglasen kako moite solzi.

(Psalmi, 38: 12)

Zo[to go odvra]a[ liceto Svoe, ja zabo­ra­va[ bedata na[a i nevoljata na[a?

(Psalmi, 44: 24)

{to veli k*ranot

I koga ]e te pra[aat robovite Moi za Mene pa, Jas sum, navistina, blisku. I se oyvivam na do­va­ta http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=558427&ID=1857#_ftn1 - - [1] na molitelot koga ]e Me zamoli. Pa, neka mi se oyvijat, i neka veruvaat vo Mene za da bidat upateni.“

(k*ran, 2: 186)

Onoj koj ]e mu se oyvie na pritisnatiot koga ovoj ]e go povika, koj otkriva zlo i koj ve pravi da bidete halifi na zemjava? Ima li drug bog osven Alah? Malkumina se onie koi se se]avaat!

 (k*ran, 27: 62)


Dali Bog ima semejstvo?

{to veli Biblijata

Vaka veli Gospod Bog evrejski: Izrail e Mojot prvoroden sin.

(Vtora kniga Mojseeva, 4: 22)

     I Gospod vide, pa se naluti i se razdrazni poradi grevot na sinovite Svoi i ]erkite Svoi.

(Petta kniga Mojseeva, 32: 19)

 

(Gospod se ven~al so Eerusalim i negovata `ena stanala prostitutka!)

I re~i - vaka & veli Gospod Bog na ]erkata eru­salimska: Minuvav Jas pokraj tebe it e vidov ostavena kako preta[ vo krvta tvoja, Se ra­zmno`i kako rastenijata vo poleto Tvoite gradi se nadigaa, a i kosta ti porasna; no be­[e gola i nepokriena. Minuvav pokraj tebe i te vidov, a toa be[e vremeto tvoe, vreme za qu­bov; gi prostrev polite od oblekata Svoja vrz tebe i ja pokriv golotijata tvoja - i ti stana Moja.

No ti se nadeva[e na ubavinata svoja, i kori­stej]i se so slavata svoja, po~na da blu­dstvu­va[ Vo po~etokot na sekoja ulica napravi ku]i za blud, ja sramote[e tvojata ubavina, gi ra[iruva[e nozete za sekoj minuva~,

Ti bludstvuva[e so sinovite na Asura ne se nasiti [to bludstvuva[e so niv, no so toa ne se zadovoli; Ti gi umno`i blustvata svoi no be[e kako neverna `ena, koja mesto svo­jot ma`, pribira tu\i ma`i.

(Kniga na prorokot Jezekiil, 16: 3 - 32)

{to veli k*ranot

i da gi opomene onie koi tvrdat deka Alah si prisvoil dete. Onie za toa ne znaat, a ne znaat ni predcite nivni. E, samo kolku e golem zborot [to izleguva od ustite nivni! Tie samo lagi zboruvaat! Pa zarem od taga da klone[ zaradi toa [to ne veruvaat vo ovoj govor.“

(k*ran, 18: 4 - 6)

I Evreite i hristijanite velat: Nie sme si­novi Alahovi i qubimci Negovi.‘ Ka`i: Zo[to toga[ Alah ve kaznuva za grevovite va[i?‘ No ne! Vie ste lu\e, od onie koi On gi sozdade. Alah kogo saka nagraduva, a kogo saka kaznuva. Vlasta i na nebesata i na Zemjata e - Alahova. Sè nemu ]e Mu se vrati!

(k*ran, 5: 18)

Nevernicite velat: Alah si prisvoi dete.‘ Fa­len neka e On! No, ne! Sè [to e na nebesata i na Zemjata - Negovo e! Nemu sè Mu se pokoruva! Alah e Sozdatel na nebesata i na Zemjata, i koga ]e re­[i za ne[to, veli: Bidi! ‘ - i toa biva.“

(k*ran, 2: 116 - 117)

Ka`i: Toj e Alah, Eden e! Alah e za[ti­tnik se­komu. Ne rodil i ne e roden i nikoj ne Mu e ra­men!‘

 (k*ran, 112: 1 - 4)



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=558427&ID=1857#_ftnref1 - - Dova - molitva, molba (zab. na prev.).



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 12:39
Ako Bog e bezpomosen sigurno nema da gi uslisuva nasite molitvi i da ni pomaga vo beznadeznite situacii,i da ne nagraduva za nasite dela...
Бог е се`моќен!!!


-------------
Just love


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 15:03
Tocno Sandricke!
Toa Toj Go veli vo Negovata kniga!
A nie svedocime za Negova Sovrsenost, so Negovite argumenti!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:10
Според Исламот, Бог е беспомошен...

еве и зошто:

1. Ја пратил својата Света Книга С. Завет и Н. Завет
2. Арно ама бил немоќен да ја сочува од измена

Глупост! ConfusedConfusedConfused


-------------


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:14
koga sme vekje na zemjava mora da bideme podgotveni i za da ja napustime ovde sme samo kako gosti....i vo bozjiot svet treba da gi pocituvame bozjite zakoni....covek se raga i umira..nepobiten fakt....Tongue


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:32
[QUOTE=аџија]Според Исламот, Бог е беспомошен...

еве и зошто:

1. Ја пратил својата Света Книга С. Завет и Н. Завет
2. Арно ама бил немоќен да ја сочува од измена

Глупост! ConfusedConfusedConfused
[/QUOTE

Glupost  e nacinot na koj razmisluvas.
Znaci spored  tvojava logika Bog  e istotaka nemoken stom ne ne napravel da  bideme site  ista  vera ,ista boja ,ista nacija itn...

Zasto bi imalo potreba da  go praka Bog na Isusa ako sve bilo red
prethodno, a  zasto bi go prakal Muhammeda  ako lugeto imale
ispravno veruvanje?

Ne  e  rabotava dali e nemoken da  ja socuva biblijata nego dali
sakal da ja socuva i dali stavel vetuvanje kako sto stavel vo
Quranot  deka ke go cuva!

Zatoa i ima eden Quranski ajet koj vika " Da sakase Allah site luge ke gi napravese eden narod.."   Znaci da nema razlika pomegu niv.
No zatoa upotrebeno e "Da sakase"  znaci Allah ne sakal da bide taka.

Tokmu zatoa i vikam deka  Allah ne sakal da  ja socuva Biblijata a ne
deka nemozel ,a zasto ne sakal, toa  e Allahova  volja i zad toa
sigurno  se krie nekoja mudrost.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:34
Не е воопшто глупаво калифа...

Глупаво е да тврдите дека Бог е заштитник на својот Збор, ама сепак испаднал немоќен да ја сочува Библијата...

Тоа е или нелогично и контрадикција
Или
Алах е беспомошен

Трето нема! Wink


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:38
Vikame Bog e  zastitnik na psoledniot negov zbor.

I pak ke recam: Kade  toa vo Biblijata  Bog  vetel deka ke ja cuva ?

Sakam direkten tekst a ne  da  mi staves nesto bezveza i da go tumaces
uste pobezveza.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:41
Јас сега се служам со исламските „тврдења“, кои се гледа дека се збрка жива...

Ако треба да зборувам за христијанските, тука па ќе останете без збор! Wink


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:49
Jas  gi kazav nasite  tvrdenja i dalje ne se prepiram za  gluposti.
Ako imas  nekoj dokaz  deka islamot tvrdi kako sto ti kazuvas te
molam da gi izneses tuka neka vidat site Big%20smile

Znaes  kaj nas  kakvi dokazi se baraat: Ili Quran ili zborovite na Pejgamberot ,nemoj da mi dojdes so text od nekoi "otci" LOL


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 17:52
Докажано е со вашите зборови, дека Бог го чува својот Збор, арно ама напраил една утка со претходниот Негов збор... Таква утка/грешка нема да најдеш во ниедна друга вера, освен во Ислам... LOL

-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:31

EvAngelos te znaev navistina dobar i praveden hristijanin,znaen,ucen... no navistina toi ne si imal poima. So kratki zborovi.OHOL SI.

Цитирај
Се надевам правда и за жените Smile
Бидејќи велиш "единствената книга", кажи ми во што ја надминува к*ранот Библијата? Во одмаздата како начин за решавање на конфликтите? Тоа ли ќе доведе ред и хармонија во една исламска држава?
 
Ako nisto poveke... zenata spored Islamot,Qur'anot e daleku,poveke socuvana,za razlika od zenata vo Hristijanstvoto. Nemoze znaci vo nikoj slucaj slobodata i tretiranjeto na zenata vo Islamot nemoze da se sporedi so (ne)slobodata i (mal)tretiranjeto na zenata vo Hristijanstvoto.
 
Imase edna tema otvorena od vas za zenata vo islamot i zabeleski a podolu imav napisano citati kako e (mal)tretirana zenata spored Biblijata.
 
Navistina poima nemas od zivotot.Izvini vaka.
Za odmazdata... povtorno troskaq znaenje nemas. Neznam dragi moi prijateli zosto ne zemate da si procitate nesto ? Zosto se plasite od predrasudi ? POBARAJA TEMATA "HRISTIJANSKI DZIHAD" Ako veke ne e zatvorena. Ti taman si dosol na ovoj forum,a kako gledam,taman se budis i doagjas na ovoj svet,bez razlika na tvoite godini.... ovdeka se pisuvalo,se pisuvalo... se brisele TEMI I TEMI koi ne vi pasirale.
Ima edna dova,ke ti napisam samo edna recenica od nea: "Gospodaru moj,naucime da je tolerancija najveci stupanj moci a zelja za osvetom prvi znak slabosti"
 
Цитирај
Зошто не ја ширите верата со зборовите на к*ранот, туку ја ширите со книги кои лукаво се обидуваат да ја напаѓаат Библијата?
 
Povtorno troska znaenje. Koga Muhammed salallahu alejhi we sellem pocnal da propoveda,na sekakov nacin se obiduvale da go sprecat i da prestane da go objavuva ona sto mu bilo od Allah dz.s (STVORITELOT) preku melekot Dzibril a.s preneseno. Pratile nekoj musrik,dobar govornik so nego da razgovara i da go preubedi te. da go spreci. Koga zavrsil Musrikot so negoviot govor,Resulullah salallahu alejhi we sellem go prasal: dali zavrsi ? Toj rekol: Da.
Togas Muhammed a.s pocnal damu citira aeti od Qur'anot vo koi Allah dz.s im se zakanuva na Musricite deka moze da gi snajde ona sto gi snaslo AD I SEMMUD. Musricite slusnale za toj dreven narod kako zavrsil.Znaejki ja iskrenosta,pravednosta,cistotata na Muhammed a.s,znaejki deka NIKOGAS MUHAMMED A.S LAZ NE IZUSTIL,Gi stavil prstite vo usi (plasejki se da ne go mavne grom vo istiot toj moment) i pocnal da mu vika "PRESTANI !" Ete kakvi se mokni Allahovite dz.s zborovi. Ja imame za primer Italija,kade sto mesecno imame konvertiti naj malku 50 lugje. Doktori,naucnici,koi Vistinata vo Qur'anot ja videle.
 
Za toa dali Qur'anot e lek za dusata. E toa cuvstvo takvi kako tebe se plasam deka nema da go osetat,toa zadovolstvo,taa srekja,radost..... Si slusnal za ex srpskiot pejac Rznjatovic (po prezime) imeto ne znam srpsko koe mu bese.Denes se vika Hamza Raznjatovic. Tuka odgovor za osvetata ke ti dadam. Covekot vo ratot bil uapsen od strana na Muslimanite,inaku srpski borec.... Vo ratot pravdata ja vide. Stedenje od Muslimanska strana na civili,nedolzni luge,zeni,starci... dodeka vo redovite negovi kolel(e) se sto ke videle pred niv,ne birajki godini,pol,vooruzani,nevooruzani...... Voedno i narkoman. Denes kako sto kazav se vika Hamza raznjatovic.Negovata Izjava bese vaka: Mu blagodaram na Svevisniot Allah koj mi dade da go spoznaam Islamot poprvo a potoa Muslimanite. Terapija za odreknuvanje od narkoticni sredstva mu e namazot i Qur'anot. I mnogu mnogu drugi srbi.
"VO VERATA NEMA PRISILBA,PRAVATA VISTINA JASNO SE RAZLIKUVA OD ZABLUDATA"
 
Цитирај
Не е единствената, читај што е напишано во една книга 6 века пред к*ранот..
"Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо, престоли, господства, началства и власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него." (Колошаните 1:15-17 / Библијата)
 
No objavata prodolzuva !!!!!!!!
Toa e star zavet... pa neli posle nego imase objava dadena na Isus a.s ?  Pa Objavata prodolzi !!!!  Evreite koi ne poveruvaa na Isus,tesko niv ! Tesko i na Hristijanite koi nema da poveruvaat na Posledniot Allahov pratenik Muhammed a.s. !!!
Drugo. Del od Qur'anot a.sh. mu bil objaven i da Davud a.s i na Mojsie a.s i na Isus a.s i konecno na Muhammed a.s.
Nitu rekov nitu ke spomnam deka objavata koja mu bese objavena na prethodnite pratenici a.s ne bese lek za dusata i za teloto. No denes,nema osven Qur'anot !!!
 
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6938 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6938
 
Lici li ova na Bozja inspiracija ? Moze li tuka da se najde nesto poucno ? Zarem tie katastrofalni greski moze da bidat Bozjilek za dusata ????
 
Цитирај
Ако ја содржи целата наука, тогаш зошто не се предава како предмет по универзитетите?
 
Zaradi takvi rasipani glavi,koi naivno veruvaat vo mediumi deka Islamot i Qur'anot povikuva na nesto pogresno a ne zemaat da go procitaat. Inaku,da veruvas deka naukata se gradi preku Qur'anot,dokaz e toa sto pokasno seto toa sto go otkrile go gledame zapisano vo Nego. Taka e odredeno.
Allah dz.s veli: "Mi cemo im pruziti dokaze nase u prostranstvima svemira a i u njima samim,dok im nebude sasvim jasno da je Qur'an istina"
 
Znaci,na nekomu ke mu dade znaenje da nesto otkrie,da vidi kolku mu e potrebna tehnologija za nesto da otkrie a toa veke zapisano stoi vo Qur'anot da se uveri deka toa e od Allah,STVORITELOT,KREATOROT,MILOSTIVIOT I SOMILOSEN objaveno.
Dokaz se bezbroj doktori,biolozi,astronomi,filozofi.... koi se odlucile i koi svatile deka Qur'anot e vistina.
 
Daj mi dokaz od Biblijata deka Bog go sozdal covekot ??????? Ako mi dades jas prifakjam hristijanstvo !!! Daj mi dokaz deka Bog ja stvoril zemjata i nebesata !!!! Ako dades ete.  NEMA !!! A toa e spored tebe Bozja inspiracija i objava !!! Ne baram da mi posocis citat kade sto pisuva:" jahva ja stvori zemjata i nebesata i se sto e vo nea" Tuku dokaz !!!
 
Цитирај
Јас пак мислев дека е книга.
 
A jas denes se uveriv i mislam deka ti nisto ne mislis i razmisluvas.
 
Цитирај Само доколку си под исламска хипноза.
 
Najdi ja !! Allah duri ni povikuva: Soberete se,site Luge,dzini,Meleki,sejtani.... i najdete greska vo Qur'anot"  Luge,kako sto bezbroj pati sum kazal,PLATI ZEMAAT GRESKA DA NAJDAT i se zapinaat za toa: "zosto vo rajot da imalo zeni" i toa za greska go zemaat !!
Se zapinaat za Dzihadot,za nesto sto vrska nemaat.Koga samo bi ja znaele sustinata i sto e navistina Dzihad,samo zaradi toa bi go prifatile Islamot. Se zapinae za "zlostavuvanje" na zenite vo Islamot. Dodeka zenite po vrancija grevaat demonstracii zatoa sto Hidzabot (maramata) im e zabraneta !!! Vo Anglija vo posledno ima gooolem broj na konvertiti,malku ste vo toa upateni,spiete.... a naj golem broj se zeni !!!
 
 
Цитирај
Се сеќаваш на темата " http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7102 - Контрадикции во к*ранот "?
Дали пиењето вино е ѓаволска работа или рајски сон?
 
Se sekjavam. Vrati se tamu,ti napisav mnogu ubavo kako si se zagusil vo neznaenje. Odgovoreno ti e na se i edna tvoja glopost,komotno mozam da recam.
Koga vino spomna. i negovata "kontradiktornost" nema da najdes citat kade sto na ovozemskiot zivot na edna strana se dozvoluva a na druga se zabranuva. Zemjata i Rajot se dve razliciti mesta. A ti,citaj,uci,ke doznaes sto se raboti,za kakvo vino...... neuk ke ostanes i naiven.
 
Цитирај
10. Qur'anot e edinstvena kniga koja covek moze od zbor do zbor da ja zapamti.
Само во монтирани/синхронизирани видео клипчиња.
 
Vidis Allahova dz.s darba. Kako Allah dz.s go zastitil Qur'anot od sekakva izmena. Od samata objava,do den denes,postoele luge koi napamet od zbor do zbor go ucele. Spored pogore napisanoto ti tvrdis deka Hafizi ne postojat. Toa ti e uste edna naivna izjava.... neka stoi,kolku da se znae kakvi se onie hristijani koi za sebe tvrdat deka znaat. Neka se vidi so sto i kako se vadis od pajazina.
 
Цитирај
11.Toa e edinstvena kniga vo koja nitu zapirka se promenila od nea.Odgovaralo na lugeto ili ne,toa e ZAKON BOZJI.
Можеби, но по нејзиното дотерување од страна на калифите во Uthman-ската рецензија, кои ги уништиле сите други к*рани.
А зошто ги уништиле, мислам дека тука лежи зајакот.
 
USTE EDNA NAPAMET IZJAVA. kE TI SE NASMEVNAM SAMO,MALKU Smile
 
Odma ke go stavam i ova,da ne ti se smeam dvapati:
Цитирај
Дури и да се промени, Бог ќе ги врати уништените оригинали за да им суди на калифите кои ги напишале.
13.Qur'anot e kniga,cij govor do solzi od vozbuda moze da te donese.
 
Цитирај
Разни работи можат да ги натераат луѓето да просолзат.
Луѓе плачат и на шпански серии, па тоа ни ги прави тие серии божествени. Мене искрено повеќе ме возбудуваат делата на Бетовен, иако тој не тврдел дека тие му се божествено инспирирани.
А да бидам искрен, мене многу пати Библијата ме натерала со солзи во очите да ги истурам моите гревови пред Бог и да ме натера да се покаам за истите, а потоа да ме исполни и препороди со силата на Светиот Дух.
Pa tuka sme. Bez razlika. Bitno gi pogoduva vo srce !!!! Nemoj betoven,Trance slusaj,toa e moja ex omilena muzika.
Vidi sea,prvo kazuvas kako bezznacajno e toa sto Allahoviot Govor do solzi te nosi a potoa.... "iskreno" i tebe biblijata do solzi te donela !!! Samo kazi koj del,onoj li koga pavle na zimuvanje odi i im bara na timotej,ili titus,koj li bese,corapite da mu gi odnese ?????
 
Цитирај
хмм.. кажи ми на кој начин го прави тоа к*ранот?
Библијата вака советува: "Покорете Му се на Бог, а протиставете му се на ѓаволот и тој ќе побегне од вас. Приближете се кон Бог и Тој ќе се приближи кон вас" (Јаков 4:7,8)
 
Ne mi se veruva na vakva skromna replika :)
Qur'anot sodrzi zborovi (pogotovo koga na Arapski go slusas) koi ja procistuvaat dusata na covekot od sekakvi zli misli i nameri. Iskreno da ti kazam,naj iskreno,NAJ ISKRENO,tolku te sakam sto ni samiot svesen ne si i ne bi ti se veruvalo. A koga slusam Qur'an,koga ke mi dopre do dusata,nemozam taa ljubov da ti ja opisam. Takvi citati kako Jakovite,bezbroj gi ima vo Qur'anot. No sekoj zbor od Nego te cisti,sekoja recenica.Milost tece od sekoj zbor,od sekoja recenica.
 
Цитирај
15.QUR'ANOT E POSLEDNO ALLAHOVO DZELLESANUHU OTKROVENIE.
Ако ми докажеш дека к*ранот е откровение од Бог, јас ќе ти признаам дека е последно.
 
Sto bi mozelo dokaz da bide ?
Dali bi ti dokazal deka e posledna BOZJA OBJAVA koga bi ti dokazal deka Allah e stvoritel na nebesata i zemjata ? Toa e isto taka dokaz deka i ALLAH POSTOI. Ili da ti dokazam deka Allah e stvoritel na covekt,vidlivoto i nevidlivoto ?? Isto bi bil i dokaz za Negovoto postoenje. STO TOA GO NEMA VO BIBLIJATA. Me prasuvas i baras dokaz,dali si razmislil ti dali bi mozel toa vo biblijata da mi go najdes ????
 
Pokasno,nova tema ke otvoram,InsAllah.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 21:08
Originally posted by аџија аџија напиша:

Според Исламот, Бог е беспомошен...

еве и зошто:

1. Ја пратил својата Света Книга С. Завет и Н. Завет
2. Арно ама бил немоќен да ја сочува од измена

Глупост! ConfusedConfusedConfused
 
Pa toa go dokazuva Sovrsenstvoto na Qur'anot.
Ako vi dopustil vam,evreite,da gi progonuvate site Bozjipratenici a.s ne znaci deka e nemoken... no na se stavil granica. Ima bezbroj raboti koi ateistite gi pravat da razmislat kako Bog e nepraveden ili nepostoi,so toa sto dopustil ratovi. NO GLEDAJKI GO OVOJ "NERED" OD PRAVA TOCKA,KE VIDIME DEKA IMA SOVRSENO ZNACENJE. Kako koga ke se priblizis na slikata,nacrtana,senkata mislis deka e nedostatok i mana... no ako se oddalecis i ja gledas od pravata tocka,ke vidis deka senkata ima sovrsena dolznost.
 
Ne si meraklija na citanje,no verovatno ima nekoj koj go saka toa,pa ke stavam eden slucaj,dosta poucen.
 
Nekoj vladar,imal sluga. Dobar sluga,poslusen,pameten.... ne bi ni go odbral vladarot da ne bil takov,neli ?
Imal poveke slugi,no toj mu bil nerazdeliv,znaci kade vladarot tamu i slugata. Se bilo dobro kaj slugata i se mu godelo na vladarot,osven toa sto,sekoja slucka slugata ja tolkuval kako Allahova odredba i volja. Na se stp ke se slucelo velel: Elhamdulillah.Toa edinstveno znaelo da go naluti vladarot sto slugata za se velel: Elhamdulullah i na se bil zadovolen i blagodaren na Boga,duri i za ona sto vo negova steta ke se slucelo.
Eden den zel vladarot nozici da se pozabavuva. Vladar ko vladar,ne vest vo toa,go presekol prstot.  Skoknale site slugi,koj da go tesi,koj da prevrzuva,koj da mu duva na prstot.... skoknal i toj kutar pa rekol: Toa e Allahova volja.
Vladrot i onaka za toa mu se lutel,sega i presecen.... naredil slugata da se frli vo temnica.
 Drugiot den vladarot izlegol vo lov,sam,prepusten se-besi.Ni ne znael kako e nekogas da se bide sam,bez cuvari bez slugi,od tolkava udobnost,sednal,se naslonil na nekoe drvo i zaspal.
Koga se razbudil videl nekoi cudni luge,od nekoe pleme okolu nego.Lugeto go vrzale i go odnele do nivnoto selo. Vladarot slusnal deka toj den im e praznik nekoj na koj treba zrtva da mu prenesat na onoj vo kogo veruvaat i deka zrtvata covek treba da bide.
Go slekle divjacite Gol,kako sto go majka rodila a potoa pocnale i vladarskite rakavici da mu gi vadat.Desnata pa levata... koga gledaat zavoj na edniot prst.Go izvadile zavojot i gledaat mi fali maaaalo parcence meso. Gledajki go toa divjacite,go ostavile povtorno sam i se pustile po nova zrtva.
Vladarot svatil deka navistina e toa Allahova volja. Ete,so toa sto Allahahova volja bilo da se presece malce Allah mu go postedil celiot zivot.Togas se setil na slugata a slugata vo temnica. Se oblekol na brzina i na preseka stignal do negoviot dvorec.
Naredil da se oslobodi slugata i da bide nagraden.
Slugata ja odbiva nagradata i vika deka veke e nagraden.
Vladarot go prasal: Kako nagraden,so sto ?
Slugata rekol: Pa so toa sto me zatvori vo temnica !
Vladarot pobesnil povtorno,prasal: KAKO ?!
Slugata povtorno: Pa zatoa sto e se' Allahova volja !
KAKO !!!??? Besno prasal Vladarot.
Pa ako ne me stavese vo temnica,jas trebase da bidam so tebe,neli sum ti nerazdvoen sluga,kade ti tamu i jas ? A ako bev so tebe,divjacite nemase da baraat nova zrtva,ke me zrtvuvaa mene !!!
 
Ete,da ne psuete po Boga koga nesto loso ke vi se sluci.
Sakam da kazam.Se e sovrseno odredeno !


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 04:25
Miralem, Аџија не те праша: дали некогаш она што ние мислиме дека е лошо, може покасно да испадне дека било дорбо, туку те праша: Дали Аллах бил немоќен да ја сочува Библијата од измена?
Не пишувај приказни надвор од контекст, туку одговори на прашањето.
 
Ако не знаеш или не можеш, еве јас ќе ти помогнам со одговорот:
 
Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах"
 
Ова е повторено и во Сура Ал Анam 6:34
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Јаф 50:28,29
 
Следствено, бидејќи Тевратот и Инџилот се Аллахови објави, и бидејќи никој не може да ги промени зборовите на Аллах, следува дека Библијата е непроменета!
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 19:32

Pa EvAngelos... toa i kazuvam.Sto ne svakjate toa e sosema druga rabota.

Sto mislis,dali e Bog nemoken da gi spreci onie zlite luge da ubivaat po svetot ? Kradcite da kradat ? Im dopusta do odredena mera... no za toa sekoj odgovornost ke snosi,svakjas li ?? A za da dokaze deka navistina e sposoben,Toj ni go prati Posledniot i Konecen Negov pratenik resulullah salallahu alejhi we sellem.
 
Цитирај
Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах"
 
Ова е повторено и во Сура Ал Анam 6:34
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Јаф 50:28,29
 
 
Sto ima pogresno ? Pa zarem ima zbor promenet vo Poslednata Bozja objava Qur'anot ????
 
I da te popravam,te. da ti ukazam na nesto sto treba da se razmislis. Indzil,e objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a ne na jovana,marka,mateja.... i bezbroj,denes apokrifni pisateli,koi go zabelezuvale koj kako stignal zivotot na Isa a.s i toa se proglasilo za Bozja objava.
Prasanje. DALI IMA EVANGELIE PO ISUS A.S ??? NEMA !! Toa e INDZIL. Objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a Tevrat bese objavata sto mu bese objavena na Musa a.s. Tie ne se promeneti !! SOKRIENI SE !
 
Bezbroj pati kazav. Denesnite evangelija (koi se i tie PROMENETI,PREPISUVANI,VO NIV DODAVANO OD NIV ODZEMANO) Moze na nekoj nacin da se sporedat so Hadisite,koi se pisuvani za zivotot i praksata na Muhammed s.a.w.s. Zabelezuvale negovite drugari,Ashabi. Kako sto ima apokrifni evangelija,postojat i neverodostojni hadisi. No ne se Bozja objava. Taka i Evangelijata denes. Samo sto evangelijata se prepisuvani i ne se nitu tie originali.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 21:47
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Pa EvAngelos... toa i kazuvam.Sto ne svakjate toa e sosema druga rabota.

Sto mislis,dali e Bog nemoken da gi spreci onie zlite luge da ubivaat po svetot ? Kradcite da kradat ? Im dopusta do odredena mera... no za toa sekoj odgovornost ke snosi,svakjas li ?? A za da dokaze deka navistina e sposoben,Toj ni go prati Posledniot i Konecen Negov pratenik resulullah salallahu alejhi we sellem.
 
 
Не знам зошто тука ги мешаш крадците и убијците. Бог никаде не ветил дека нив ќе ги спречи (барем не веднаш), додека за Неговиот Збор ветил!
Тоа е голема разлика и затоа не можеш да ја правиш таа споредба.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах"
 
Ова е повторено и во Сура Ал Анam 6:34
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Јаф 50:28,29
 
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Sto ima pogresno ? Pa zarem ima zbor promenet vo Poslednata Bozja objava Qur'anot ????
 
 
Да, но стихот не гласи вака:
"Не постои никој кој може да ги промени последните зборови на Аллах".
Туку:
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
 
Значи ветувањето е за сите Аллахови зборови, а не само последните. Значи тука се вклопува и Библијата Smile
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

I da te popravam,te. da ti ukazam na nesto sto treba da se razmislis. Indzil,e objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a ne na jovana,marka,mateja.... i bezbroj,denes apokrifni pisateli,koi go zabelezuvale koj kako stignal zivotot na Isa a.s i toa se proglasilo za Bozja objava.
Prasanje. DALI IMA EVANGELIE PO ISUS A.S ??? NEMA !! Toa e INDZIL. Objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a Tevrat bese objavata sto mu bese objavena na Musa a.s. Tie ne se promeneti !! SOKRIENI SE !
 
 
И ние тврдиме дека објавата му беше дадена на Исус, но ја запишале Неговите ученици (Матеј, Марко, Лука, Јован, Јаков, Петар, Павле, Јуда итн).
Не знам зошто гледаш проблем тука, па истото важи и за Мухамед како што вие тврдите. Според вас, објавата му била дадена нему, но сепак подоцна калифите ја запишале и го составиле к*ранот.
Така по истиот критериум, ако постои к*ран, постои и ЕВАНГЕЛИЕ ПО ИСУС (напишано од неговите ученици Матеј, Марко, Лука, Јован, Јаков, Петар, Павле, Јуда итн).
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 22:10

Evangelos... vaka na primer. Imam dukan,stavam rabotnik,no imam "doverba" pa ne mu pravam popis. Megjutoa toj me krade ! Go menuvam stavam drug,ne mu pravam i nego popis,me krade i toj.... i tretiot pat pravam popis na robata pa ajde sega da te vidam.

Koga veke si meraklija na Analogija,misli poubavo.
Allah znael deka ke ima luge koi lesnoumno ke se obidat lesnoumno da gi zamenat zborovite negovi ili ke gi sokrijat....
A za kradcite razlika e velis.
 
A so zapisale luka matej marko jovan i kompanija ??? Kakva Bozja zapoved. Pisuvale ona sto gledale od Isus,kakva objava ?  Kade ima eden edinstvena Bozja objava ? Marko pisuva sto videl i cul. Nisto od Boga !
 
posto ne sakas temata da ja otvoris,linkot sto ti go dadov,ke go napisam po red tuka.
 
Цитирај
1.Mesto na zimuvanje e tolku vazna Bozja inspiracija:
 
Titus 3:12

12. Kad posaljem k tebi Artemu ili Tihika, postaraj se da dodjes k meni u Nikopolj, jer sam namislio da onde zimujem.


Jas neznam navistina dragi moi brakja sto e tolku vazno kade apostolot pavle ke odi na zimuvanje,dali popova sapka ili mavrovo ili Nikopolus zatoa sto samiot toj si zamislil da si odi na zimuvanje.
 
2.Patem,donesimi ja Maicata,Jaknata i corapite:
 
druga timothy 4:10-13

9. Postaraj se da dodjes brzo k meni;
10. Jer me Dimas ostavi, omilevsi mu sadasnji svet, i otide u Solun; Kriskent u Galatiju, Tit u Dalmaciju; Luka je sam kod mene.
11. Marka uzmi i dovedi ga sa sobom; jer mi je dobar za sluzbu.
12. A Tihika poslao sam u Efes.
13. Kad dodjes donesi mi kabanicu sto sam ostavio u Troadi kod Karpa, i knjige, a osobito kozne.

Sto e ova tolku vazno da bide del od Bozjite zboovi.Pavle gi zaboravil corapite pa go zamolil timotej da mu gi donese... kakva vrska ovie licni raboti imaat so Bozjata inspiracija ? Mu trebalo Bozja inspiracija na Pavle za da gi pobara Jaknata Maicata i Corapite od Titus ? Dali corapite na Pavle se vazen predmet na Boga pa gi stavil kako del od negovata nadahnutost ?
 
3.Pavle sam priznava;
 
Vo edna zanimliva izjava pavle sam veli:
 
prva Korincanima 7:10-11

10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.
Znaci ovoj del moze da bide Bozja inspiracija,no vo prodolzenie toj veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

Ova e jasno svedocenje na pavle deka ne e inspiriran.

4.Pavle saka uste poveke iskren da bide pa veli:

Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.

5.Da bide uste poiskren veli:

26 Smatram dakle: dobro je to zbog sadašnje nevolje, dobro je covjeku tako biti
 
PONATAKA.Inspiriraniot Pavle ne znae kogo krstil kogo ne krstil:
 
Prva Korincanima 1:14-16 nesto zbunuvacki.
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga.


Koga bi gi analizirale pogorenapisanite stihovi,ke vidime deka pavle NEZNAE STO ZBORUVA,VEROVATNO PIJAN ILI POT CANEH-BOSM :)

1.Veli Fala mu na Boga sto ne sum krstil na nikogo.Verovatno se pravda i znae deka krstenjeto e sosema pogresen cin pa se pravda deka nikogo nema krsteno i veli FALA MU NA BOGA.Da ne recete utre zadutre deka vo moe ime ste krsteni. 2.Mu pagja na pamet deka krstil sepak nekogo-Crispa i Gaja.... A da-posle vika pavle... verovatno so vakov izraz na liceto: :D sum go krstil i stefaniniot dom. A posle verovatno se ceska po glavata i vika a neotu zna,mozda sum krstil uste nekogo.

Ete,toa e za vas Bozja inspiracija.
 
6.POZDRAVI I CESTITIKI:
6.posalami sviju , svi vas poslame ,nemojte nas zaboraviti , pisite opet:
Rimljanima 16:21-22

21. Pozdravlja vas Timotije, pomocnik moj, i Lukije i Jason i Sosipatar, rodjaci moji.
22. Pozdravljam vas i ja Tertije, koji napisah ovu poslanicu u Gospodu.
23. Pozdravlja vas Gaj, domacin moj i cele crkve. Pozdravlja vas Erast, blagajnik gradski, i brat Kvart.


VE POZDRAVUVAM I JAS !
 
Ova li e Bozja objava ?
Sto ima vrska ova so Bozja objava,zatoa sto Pavle sam si resil,naumil,da si odi na zimuvanje vo Nikopolus.
Moze da se prelazat naivni luge a kaj onie koi cepkale i dobro razmilile,tie go prifatija Islamot.
 
EvAngelos... do besvest moze da si zboruvame vaka.
Ako glasese "poslednite zborovi" na Allah,togas ke zboruvavme za poslednata sura... oti onie koi baraat samo mani,i sekoja ispravnost vo nivnite oci mana bi bila.
Jas ti velam deka del od Qur'anot im bese objaven na site Bozji pratenici. No posto posle Muhammed s.a.w.s nema drug Bozji pratenik,Allah tie konecni zborovi i konecna objava e socuval... koga bi planiral posle nego uste nekoj,mozebi ke dopustel spletka,kakva sto se napravila so prethodnite,zada na kraj dokaze deka protiv nego NE MOZEME.
I na kraj,ispadna deka Negovite zborovi se TOCNI !! Od samata objava,kako sto se objavuval Qur'anot,taka se zapisuval i se ucel na pamet,da ne dojde do izmena. Osven toa,Qur'anot sodrzi sovrsena Mudziza,kodovi,koi zastituvaat od sekakov vid na promena.
MALKU,USTVARI,NISTO NE ZNAES ZA QUR'ANOT.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 22:26
Miralem, тоа што Павле кажал каде ќе ја помине зимата, и што нарачал да му се донесат некои приватни работи, и што испраќа поздрави е само ДОКАЗ дека тоа се реални, искрени, неизмислени. неискомпонирани боговдахновени писма. Тоа е само доказ дека писателите на Библијата се луѓето, а божествената порака, чудата, исполнетите пророштва, хармонијата итн се ДОКАЗ дека нејзиниот АВТОР Е БОГ!

Бог ги користел писателите, нивните способности, култура, јазикот и начинот на изразување, нивниото знаење и искуства, за да ја пренесе својата порака.
Токму во тоа е божественоста на Библијата: пишувана од околу 40 писатели, на три континенти, во период од 16 века, од најразлични луѓе (рибари, кралеви, лекари, даночници, законици, богати, сиромаси, луѓе на висока позиција, и луѓе на ниска позиција, со различен јазик, стил, степен на образоване, А СЕПАК имаме неверојатна хармонија на евангелската порака во неа. Тоа е веродостоен доказ дека таа е Боговдахновена книга.
Со работите кои ти ни ги наведе, само го докажуваш горенаведеново, но јас не се срамам од тоа, туку се гордеам со тие цитати.

Кога за прв пат ја читав Библијата, токму таквите стихови ми ја зголемија мојата вера во веродостојноста и искреноста на писателите на Библијата.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 22:36
Znaci pazi sega dobro!  Hristijanite konecno pocnaa  da veruvaat  vo
Quranot i prifakaat ona  sto e napisano vo nego.

Znaci Allah vika "  Nema promena vo  Alahovite  zborovi" i toa dobro im
dojde  pa  rekoa  i Biblijata  e neporomeneta.

Da  receme  deka e  toa taka. No stom Allah posle Stariot  Zavet (Torah)
go spustil Noviot (Gospel, ili neznam kako e na mak..) sigurno za  toa
imalo potreba ,pa  stom posle Noviot zavet go spustil Quranot i  za toa
imalo potreba ,pa  taka znaci se dogovorevme  deka Quranot  e posleden
Allahov  zbor Tongue
--------------------------------------------------------------------------------
No posto znam deka  pak ke pocnete  da peltecete  nesto da  dadam
objasnuvanje za  ajetotot koj go spomnuva nasiot diskutant (a nema poim od  arapski i Tefsir).

Allah vo Surata Junus  64 ajet vika "
لا تبديل لكلمات الله"   (Nema promena vo ALlahovite  zborovi" 
 Vo najpoznatite tefsiri (Tumacenje na Quran)  za  ovoj ajet stoi deka
"Nema promena vo Allahovite zborovi" znaci nema izmena vo ona sto
Allah go rekol-vetel. Znaci koga zboruva  deka ke ja unisti zemjata,toa
i ke go stori, koga zboruva deka ke ne prozivi na sudniot  den toa i ke
go stori itn...
Ova  e prezemano od  hadisite na pejgamberot a go tumacat
-Qurtubi
-Ibn Kesir
-Taberi
-Al dzalalajn
-Bagavi   i  tn.. (Abe ste  slusnale za ovie ?)

Znaci i tuka nova utka kako i sekogas Big%20smile

Jas pak ke zamolam. Da mi dadete eden vers LOL kako sto vika Corbadzija, kade sto vo biblijata pisuva deka Godpod vetuva deka nema da  bide izmeneta.





-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 23:04

E Khaleefah...  ama toj pojke znae od nas za Qur'anot.

Цитирај Miralem, тоа што Павле кажал каде ќе ја помине зимата, и што нарачал да му се донесат некои приватни работи, и што испраќа поздрави е само ДОКАЗ дека тоа се реални, искрени, неизмислени. неискомпонирани боговдахновени писма. Тоа е само доказ дека писателите на Библијата се луѓето, а божествената порака, чудата, исполнетите пророштва, хармонијата итн се ДОКАЗ дека нејзиниот АВТОР Е БОГ!
Ama kakov dokaz be brat ? Za sto e toa dokaz ? Mu padnalo na pavle na pamet da odi na skianje,gi zaboravil corapite,pa pratil po nekogo aber do timotej ili titus da mu gi donesat i nekoj se setil kako pavle otisol na zimuvanje i kako gi zaboravil jaknata i corapite i go zapisal i toa nekade i se stavilo kako bozja objava ??? Sto ima Bozja objava vo pogore napisanite stihovi,ti se molam.
 
Tvrdite deka od zbor do zbor e Bozja objava.
 
Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
 
JASNO I GLASNO.
Samiot toj si dosol do nekakov zaklucok. No Bozja objava,znaes li ti voopsto sto e Bozja objava ????
Tocno deka Bog gi koristi lugeto i nivnoto znaenje i kultura,no ZAPOVEDITE KADE SE !!! Ako e Bozja objava treba se da bide Bozja objava i zapoved. Tuka se zboruva koj sto videl i koj sto misli.
Otvori bilo kade vo Qur'anot,go imas na internet,klikni bilo koja sura,se' se Allahovi-Bozji dz.s zborovi. Sekade Toj se obrakja.
Vidis zabeleska ubava od Khaleefah... menuvale vie ili ne menuvale,od Objavata,NEMA NISTO DA SE PROMENI OD ONA STO ALLAH GO OBEKJAL.
Qur'anot,kako sto e kazano,ne e samo za citanje,tuku pred se treba da razmislis na porakite. Gledas spomna i tefsir,ima luge koi i istorija izucuvale i Qur'an i Qur'anskiot jazik,seto toa go ispitale.... zemi,imas objasnuvanje....
 
ne e kaj nas:   ...................................ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga...........................................  razgledaj,razmisli,stavi se vo negova situacija,proceslaj.......
Цитирај веродостојноста и искреноста на писателите на Библијата.
 
e PISATELITE na Biblijata ubavo razgledaj gi i zamisli sto znaci BOZJA OBJAVA. Nie pisatelite na Hadisite nitu edna naj mala troska ne gi sporeduvame so Bozjata Objava Qur'anot.
 
Citaj EvAngelos,ova isto od Ljubov prema tebe ti go velam.  Za se' ke bides prasan i nitu sekund od tvojot zivot nema da ti bide propusten a da ne ti bide ispitan. Nema so sto i tamu da se opravdas. Zatoa sto SE' od prviot do sudniot den sto ke bide objasneto ti e vo taa objava duri i poedinecno za sekoj insan. Vo Qur'anot e propisano duri i kolku propisno na den treba da jades ZA DA BIDES ZDRAV ! Allah ne' stvoril i Toj znae kako mozeme da se odrzuvame. Nema vo Qur'anot rekla kazala.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 23:21

Кога веќе наведуваш такви аргуенти за да ја оспориш веродостојноста на Библијата, јас најдов нешто слично и во к*ранот Smile

Ајде добро прочитај ги следниве ајети и кажи ми дали ова е боговдахновена книга....


1. Мравките можат да зборуваат.

 

И кога стигнаа во долината на мравките, една мравка рече: "О мравки, влезете во живеалиштата ваши бидејќи ќе ве прегазат Сулејман и војската негова, незнаејќи!" (Сура 27:18)

 

 

2. Царот Соломон го научил говорот на птиците.

 

И Давуда (Давид) го наследи Сулејман (Соломон), и рече: "О луѓе, поучени сме во јазикот на птиците, и дадено ни е од се по нешто. Ова, навистина, е благодат јасен!" (Сура 27:16)

 

 

3. Неколку Момчиња и нивното куче спијат 309 години во пештера.

 

И Ние ги заспавме во пештерата години многу...И останаа во пештерата триста години и додадоа девет години. (Сура 18:11,25)

 

 

4. Аллах направил седум небеса и седум земји

 

Аллах е оној кој создаде седум небеса и исто толку земји. (Сура 65:12)

 

 

5. Ѕвездите фрлаат камења по ѓаволите.

 

Да, Ние неботот на овој свет со ѕвезди го разубавивме и Ние одредивме да фрла камења по шејтаните (ѓаволите) (Сура 67:5)

 

 

6. Бебе (Исус) зборува уште од крошна.

 

И таа даде ишарет кон него. Они рекоа: "Како ќе зборуваме со дете кое е во крошна."

Рече: "Јас сум, навистина, роб Алахов; ми даде Книга и ме одреди за Пејгамбер (пророк)!" (Сура 19:29-30)

 

 

7. Не е добро да се влегува во куќа од позади.

 

Не е доброчинство да влегувате во куќите од позади, туку доброчинство прави оној кој е богобојазлив. Низ вратите на куќите влегувајте! (Сура 2:189)

 

 

8. Човекот ја напушта душата низ клучната коска.

 

Но, не! Кога душата ќе стигне до клучната коска, и кога ќе се викне: "Кој ќе го излечи?!" Ќе се убеди дека тоа е Разделба, и нога околу нога ќе се свитка, кон Господарот твој, на денот Тој, ќе се турне. (Сура 76:26-30)



Ова ли е боговдахновена книга? LOL



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 23:33
Sega pocna da  frlas so sto ke stignes? LOL  za  zalenje si bil ti be batka.

Neli ke dokazuvase deka Allah e bespomosen , pa posle deka biblijata e
neizmeneta, sega  uste ova  go izmislevte?LOL

Aj brisam jas od temava i od vakvi "pismeni" luge kako tebe Big%20smile


-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 13:20

PA, TOA VI E DOKAZ, ZA MOKJTA BOZJA!

SAMITE SI NAVEDUVATE DOKAZI- MNOGU JASNI!
E SEGA STO VI E INAET, E TOA E NESTO DRUGO!
 
ZNACI, ONA STO VIE GO IMATE NE EBOZJI ZBOR, TOJ TOA GO VOZDIGNAL ZAEDNO SO ISUS, A VIE STE OSTANALE DA PISUVATE MEMOARI PO JOVAN, MATEJ, LUKA , PAVLE.... I NEZNAM USTE KOJ!
 
VI VLEGUVA LI NESTO VO GLAVATA?
 
E, A TIE CITATI OD k*rANOT SE ZA SAMIOT k*rAN, KOJ NEMA DA BIDE VOZDIGNAT SE DURI IMA BOGUPOKORNI (MUSLIMANI) NA ZEMJAVA.
 
TAKA DA, VIE I VASITE MEMOARI TVRDITE DEKA BOG E NEMOKJEN I NESOVRSEN. mUSLIMANITE VERUVAAT VO NEGO KAKO STO ZAPOVEDA TOJ VOZVISENIOT!
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 13:32
даија незнајш што зборваш само се инаетеш без да имаш факт.но разбирам малце уствари многу ти је тешко што вие муслиманите ја немате вистината.ако ја имавте не ке требаше да се бомбадирате за ала туку ке одевте во рајот полни со љубов а не полни со омраза.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 14:12
Daija, Sultan Murad i Kheleefah

Licni muabeti po LP.

i vtoro, ismevanje na nicija nacionalnost ne e dozvoleno...


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 14:15
.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 14:15
ne me interesiraat tvoite nacionalni cuvstva...

tebe te izbrisav zasto bese off topic, a drugive za ismevanje... kapito? Wink


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 15:29
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Sega pocna da  frlas so sto ke stignes? LOL  za  zalenje si bil ti be batka.

Neli ke dokazuvase deka Allah e bespomosen , pa posle deka biblijata e
neizmeneta, sega  uste ova  go izmislevte?LOL
 
Калифа, не фрлам со што ќе стигнам, туку фрлам со истите "камења" (аргументи) со кои и вие фрлате. (погледни само 3 поста над мојот таму Smile)
Вие сте за жалење, вие први почнавте со такви ниски аргументи, а јас само ви одговарам соодветно за да ве разобличам, за да видите дека аргументите што ги наведувате, се всушност аргументи против к*ранот. Smile
 
Јас не велам дека Бог е беспомошен, туку велам дека согласно к*ранот Бог е безпомошен да си го зачува Својот Збор, а со тоа сакам да кажам дека тука има проблем со беговдахновеноста на к*ранот, а не со моќта на Бог.
 
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

sega  uste ova  go izmislevte?LOL
 
Не пријателе, ова не го измисливме ние, туку Мухамед. Еве погледни, после секоја измислица стои и сурата и ајетот (главата и стихот), па слободно провери си во твојот к*ран дали јас измислувам или следбениците на Мухамед така напишале..
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1. Мравките можат да зборуваат.

 

И кога стигнаа во долината на мравките, една мравка рече: "О мравки, влезете во живеалиштата ваши бидејќи ќе ве прегазат Сулејман и војската негова, незнаејќи!" (Сура 27:18)

 

 

2. Царот Соломон го научил говорот на птиците.

 

И Давуда (Давид) го наследи Сулејман (Соломон), и рече: "О луѓе, поучени сме во јазикот на птиците, и дадено ни е од се по нешто. Ова, навистина, е благодат јасен!" (Сура 27:16)

 

 

3. Неколку Момчиња и нивното куче спијат 309 години во пештера.

 

И Ние ги заспавме во пештерата години многу...И останаа во пештерата триста години и додадоа девет години. (Сура 18:11,25)

 

 

4. Аллах направил седум небеса и седум земји

 

Аллах е оној кој создаде седум небеса и исто толку земји. (Сура 65:12)

 

 

5. Ѕвездите фрлаат камења по ѓаволите.

 

Да, Ние неботот на овој свет со ѕвезди го разубавивме и Ние одредивме да фрла камења по шејтаните (ѓаволите) (Сура 67:5)

 

 

6. Бебе (Исус) зборува уште од крошна.

 

И таа даде ишарет кон него. Они рекоа: "Како ќе зборуваме со дете кое е во крошна."

Рече: "Јас сум, навистина, роб Алахов; ми даде Книга и ме одреди за Пејгамбер (пророк)!" (Сура 19:29-30)

 

 

7. Не е добро да се влегува во куќа од позади.

 

Не е доброчинство да влегувате во куќите од позади, туку доброчинство прави оној кој е богобојазлив. Низ вратите на куќите влегувајте! (Сура 2:189)

 

 

8. Човекот ја напушта душата низ клучната коска.

 

Но, не! Кога душата ќе стигне до клучната коска, и кога ќе се викне: "Кој ќе го излечи?!" Ќе се убеди дека тоа е Разделба, и нога околу нога ќе се свитка, кон Господарот твој, на денот Тој, ќе се турне. (Сура 76:26-30)

 
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

PA, TOA VI E DOKAZ, ZA MOKJTA BOZJA!
SAMITE SI NAVEDUVATE DOKAZI- MNOGU JASNI!
E SEGA STO VI E INAET, E TOA E NESTO DRUGO!
 
LOLLOLLOL
Е тек сега не занемивте со погорниве непобитни докази за Моќта Божја.
Зарем има што да се коментира после ова? Smile
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 20:39

Цитирај

Кога веќе наведуваш такви аргуенти за да ја оспориш веродостојноста на Библијата, јас најдов нешто слично и во к*ранот Smile

Hehe... neli rekov deka do besvest si mozeme da si lutame ?
Si slusnal li ti za jazikot na pticite ? Sulejman a.s (solomon) zboruval so zivotnite. Na Sulejman a.s i Veterot duri mu bil poslusen !
 
Цитирај

И Давуда (Давид) го наследи Сулејман (Соломон), и рече: "О луѓе, поучени сме во јазикот на птиците, и дадено ни е од се по нешто. Ова, навистина, е благодат јасен!" (Сура 27:16)

Mojsie A.S Moreto go razdelil na dva dela. Zosto da se prepirame ?????? Na Sekoj Allahov pratenik a.s mu bila dadena mok,kako bi sluzela kako i dokaz za nivniot narod.

Ne Evangelos,ne stanuva zbor za toa. Velime deka nikade vo Biblijata nema da najdes Bozji Govor. Toa pisuvame,dodeka vo Qur'anot se e Bozja objava,sekade Bog se obrakja.
 
Vidi:
Цитирај
Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
 
Znaci ne e inspiriran. Pojasno nemoze da bide.Tuku lugeto,kako togasen svestenik,ili poglavar,ili vodic na crkva,si zel za pravo da napise nesto korisno,NO NE E BOZJA OBJAVA. Dali se razbirame ????
Pavle sam si resil,znaci sam si naumil da odi na zimuvanje. Mozebi sluckata ima pouka,za nekoj od vam,mozebi nekoj od vam gleda nesto interesantno,no KADE E BOZJATA INSPIRACIJA TUKA I BOZJATA OBJAVA ?! Kade e zapovedta Bozja ???
Цитирај

3. Неколку Момчиња и нивното куче спијат 309 години во пештера.

 

И Ние ги заспавме во пештерата години многу...И останаа во пештерата триста години и додадоа девет години. (Сура 18:11,25)

EE,,,, Vo ista takva situacija se naogja sega Isa slejhi selam. I isto taka ke bide probuden pred sudniot den. Ti vo slucajov ne baras sprotivno od ona sto jas ti go dadov.EVANGELOS,MI BEGAS OD TEMAVA I SE GUSIS USTE POVEKE.Pocna da ja osporuvas i Mokta na Stvoritelot.TOJ SE' MOZE. Ti mi Zboruvas sega protiv cudata koi Bog gi pravel. Vrati mi se drugarce.

Цитирај

4. Аллах направил седум небеса и седум земји

 

Аллах е оној кој создаде седум небеса и исто толку земји. (Сура 65:12)

Pa ova e barem NAUCNO DOKAZANO.

Цитирај

5. Ѕвездите фрлаат камења по ѓаволите.

 

Да, Ние неботот на овој свет со ѕвезди го разубавивме и Ние одредивме да фрла камења по шејтаните (ѓаволите) (Сура 67:5)

glasi vaka:

5. Mi smo vama najbliže nebo sjajnim zvijezdama ukrasili i učinili da vatra iz njih pogađa šejtane, za koje smo patnju u ognju pripremili.

Povtorno,znaci,toa e Mudrosta Allahova.
 
Цитирај

6. Бебе (Исус) зборува уште од крошна.

 

И таа даде ишарет кон него. Они рекоа: "Како ќе зборуваме со дете кое е во крошна."

Рече: "Јас сум, навистина, роб Алахов; ми даде Книга и ме одреди за Пејгамбер (пророк)!" (Сура 19:29-30)

 

Allahova Mudziza. Skoro se sluci,neznam tacno kade,ako sakas link ke ti ostavam. Bebe,koga na krstevanje go odnele,sehadet proucilo nekolku pati.
Si slusnal li za 5 godisnoto momce,koe e Hafiz ? Qur'anot na pamet go znae ?
 
I DA NE ODIME PONATAKA.... Od edna strana se trudis da osporis nesto a od druga stranna JA DOKAZUVAS ALLAHOVATA OBJAVA,ZAKONI NEGOVI,PROPISI NEGOVI.......
 
Цитирај Ова ли е боговдахновена книга? LOL 
 
NEKA ONIE KOI SE PAMETNI ZAKLUCAT PO TVOITE PORAKI NE PO MOITE.
 
Sekoe Dobro.
 
PS: Takvi kako vam ja dokazuvaat vistinata za Qur'anot,trudejki se mana da mu najdat a zapinajki se ete na sto.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:23
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Velime deka nikade vo Biblijata nema da najdes Bozji Govor.
 
Се читаш ли што пишуваш пријателе мој драг?
Не постои човек што барем 15 минути одвоил за читање на Библијата а да не налетал на фразите од типот:
"Словото е Господово...", "Вака зборува Господ..." "И Бог рече..." и сл.
 
Од друга страна, сите изјави на Исус Христос се директен Божји Говор колку и вие да не сакате да го прифатите тоа.
 
2 Тимотеј 3:16 вели дека Целото Свето Писмо е од Бога вдахновено (theopneustos = Од Бог издишано)
 
Мислам дека следниов Божји Говор е најпотребен и најсуштествен за тебе:
"а глас од облакот велеше: Ова е Мојот Возљубен Син, Кој е по Мојата Воља, Слушајте го Него!" Матеј 17:5
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 14:24
Evangelose, samo zivej si taka vo zabluda!
 
 
Лигтнер

 

Англиски истражувач. Докторирал легислација, филозофија и теологија.

„Според она што го знам за двете вери, за христијанството и еврејството, велам дека тоа што го проповедал Мухамед не е плагијат, туку оригинално откровение што му било објавено нему. Затоа не треба да се сомневаме, доколку веруваме дека и порано доаѓала Објавата од Семоќниот и Сезнајниот Бог.

Јас, со потполна почит и поклон, велам дека особините како што се личното жртвување, веродостојноста на намерата, цврстото и неколебливото верување, точниот и длабокиот преглед до ситница и тајната на грешењето – сите овие се јасни докази кои сведочат за пратеништвото на Мухамед и за тоа дека нему му е објавен к*ранот.

На дваесет и петгодишна возраст, тој се оженил со четириесетгодишна жена... Таа била прва која поверувала во неговата света мисија. Пратеникот, заедно со неа (Хатиџа), останал дваесет години и не се оженил со друга, сè додека не умрела таа. Не е праведно и вистинито да му припишеме нешто што не му доликува на величествен човек, кој целиот живот го поминал скромно и чесно. Нема сомнеж дека неговите бракови на таа длабока возраст биле од други причини, а не поради она кое го пишуваат христијаните.

Се поставува прашањето, кои биле вистинските причини за бракот на толку длабока возраст?

Нема сомнение дека го сторил тоа поради наклонетоста која ја имал кон жените на убиените другари.

Еднаш, преку Објавата, Бог на строг начин го укорил затоа што го свртел лицето од еден сиромашен слепец, зборувајќи со богатата елита. Мухамед им ја пренел оваа работа на луѓето. Кога би бил измамник, како што велат христијаните, тој навистина не би објавил такво нешто.

Јас велам со мојот висок глас и се надевам дека ќе дојде денот кога христијаните на највеличествен начин ќе ја изразат својата почит кон Исус, почитувајќи го Мухамед.

Нема сомнение дека секој христијанин кој ја прифаќа мисијата на Мухамед и верува во тоа што го донел тој – е вистински христијанин.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=559666&ID=945#_ftn1 - - [1]


http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=559666&ID=945#_ftnref1 - - Ибид, стр. 133-135



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 14:26

Гери Милер

 

Во неговиот говор насловен како „Возбудливиот к*ран“, претставува многу чудни аспекти на светиот к*ран. Во продолжение ќе спомнеме само три гледишта.

Првото гледиште е чудесната врска помеѓу зборовите и броевите. Примери кои го опфаќаат зборот „калу“, што значи „тие велат“, се повторуваат 332 пати во к*ранот и заповедта „кул“, што значи „кажи“, се повторува исто така 332 пати.

Изразот „7 небеса“ се претставува 7 пати во к*ранот.

Една година има 12 месеци, зборот „шехер“, што значи „месец“, се претставува 12 пати во к*ранот.

Зборот „јевм“, што значи „ден“, се спомнува 365 пати во к*ранот.

Еден друг аспект, дискутиран од Милер, се однесува на односот помеѓу употребата и значењето на зборовите. Во употребата на еден збор се наоѓа значењето на кое се мисли и во спомнувањето на еден збор е самиот збор што се мисли. Да го анализираме ова.

„Младината е пред зрелоста, само со исклучок од редоследот во речникот.“ Ако некој не ја предвиди оваа разлика, тогаш има многу можности да се најде во проблеми.

На пример, Милер пишува дека ако некој тврди дека нема некоја грешка во Библијата, вие може да кажете дека тој згрешил доколку го наведете примерот во кој се вели: „Давид направи една грешка“, притоа истакнувајќи го зборот „грешка“. Ова може да биде една заблуда, бидејќи Библијата вели дека „во неа нема грешки“.

Зачудувачко е дека к*ранот ги оттргнал и ваквите грешки.

Во к*ранот се вели:

„Зошто оние не размислуваат за к*ранот? Да беше тој од некој друг а не од Алах, во него сигурно ќе најдевте несогласувања големи.“ (Ен-Ниса: 82)

Арапскиот збор кој е преведен како „несогласувања“ гласи „ихтилафен“. Сега, додека к*ранот кажува дека ако беше од некој друг, ќе имаше неколку „ихтилафен – несогласија“, некој ќе речеше: еве еден друг „ихтилаф-ен“, па после дека к*ранот има многу такви зборови и дека не е небесен. Меѓутоа, зачудувачко е дека зборот „ихтилафен“ се спомнува само еднаш во целиот к*ран, и тоа само во стихот и главата кои ги спомнавме погоре (Ен-Ниса: 82).

Овој проблем е тргнат од овој стих од к*ранот, каде што се вели:

„Еве Книга во која нема сомнение, Патоказ за богобојазливите.“ (Ел-Бекара: 2)

Како што гледаме, употребен е зборот „сомнение“ (рејб), а не зборот „несогласувања“ (ихтилафен).

Една друга особина цитирана од Г. Милер е фактот дека секогаш кога к*ранот вели „ова е слично со тоа“, наоѓаме две споредливи нешта кои се совпаѓаат во општиот број на спомнување во к*ранот.

Дури, што е уште позачудувачко, редот што ги спомнува нив заедно е оној ред во кој тие се точно еднакви, доколку броиме од првата глава од к*ранот.

Примерите кои следат ќе ни го направат ова поразбирливо.

Алах во к*ранот вели:

„Да, кај Алах примерот на Иса е сличен на примерот на Адем. Он од земја го создаде, а потоа рече: ,Биди!‘ – и тој, токму, би.“ (Али Имран: 59)

Адем (Божјиот мир нека е над него) е спомнат 25 пати во к*ранот.

Иса (Исус) е спомнат 25 пати во к*ранот.

Во третата глава, 59-тиот стих, Адем (Божјиот мир нека е над него) се спомнува по седми пат, ако броиме од првата глава, исто така, во истиот ред, Иса (Исус) (Божјиот мир нека е над него), се спомнува по седми пат, доколку броиме од првата глава на к*ранот.

Во глава 7, стих 176 на к*ранот, луѓето кои следат ги своите залудни желби и ги залажуваат „Божјите Знаци“ се споредени со кучињата. „Примерот на лажливецот е како тој на кучето...“; „Ете, таков е примерот на оние кои ги сметаа за лажни знаменијата Наши, нивната сличност е со едно куче...“

 

Изразот „Ете, таков е примерот на оние кои ги сметаа за лажни знаменијата Наши“ се прикажува за првпат во гореспоменатото поглавје (7:176).

Адем (Божјиот мир нека е над него) се спомнува:

2:31; 2:33; 2:34; 2:35; 2:37; 3:33; 3:59 (седум пати).

Иса (Божјиот мир нека е над него) (Исус) се спомнува по овој редослед:

2:87; 2:136; 2:253; 3:45; 3:52; 3:55; 3:59 (седум пати).

Изразот „примерот на тие што ги залажуваат Нашите знаци“ се прикажува како подолу:

7:176 (првпат), 7:177; 21:77; 25:36; 62:5 (пет пати).

Зборот „куче“ се прикажува како подолу:

7:176 (првпат), 18:18, 18:22, 18:22, 18:22 (пет пати).

Кога к*ранот вели: „Ова е различно со тоа“, вкупниот број помеѓу тие две нешта е исто така различен.

Во глава 14, стих 26, Алах во к*ранот вели:

„Примерот: лошиот збор е како едно лошо стебло, откорнато е над земјата кое нема своја утврда.“ (Ибрахим: 26)

Во к*ранот 11 пати се спомнува лошото „стебло“ со асоцијација кон лошо и 11 пати „зборот“ со асоцијација кон лошо. Овие зборови се спомнуваат по шести пат во овој к*рански стих.

Ако го анализираме првиот случај, ќе забележиме од моментот кога Иса (Божјиот мир нека е над него), се спомнува за првпат во 2:87, Адем (Божјиот мир нека е над него) веќе е спомнат 5 пати, при што остануваат уште 2 пати. Меѓутоа, к*ранот ја намалува рамнотежата и во моментот кога и двете имиња се спомнуваат во 3:59, еднаков е бројот на нивните спомнувања.

Без сомнение, к*ранот ги предизвикува оние што го сметаат за сомнително неговото Небесно потекло и што сакаат да направат иста книга со него. Се гледа јасно дека е порационално да се верува оти к*ранот е една небесна книга.

Некој може да не го признава к*ранот, но не може да докаже дека тој е фалсификат.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=559799&ID=102#_ftn1 - - [1]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=559799&ID=102#_ftnref1 - - За детали и други примери, гледај го или слушај го разговорот на Гери Милер:„Чудесниот к*ран“, одржан во Дубаи, во 1983 година, според Хамза Мустафа Нијази, оп. цит., стр.75-77.



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 14:32
Kakvo slvo be, toa ti se memoari!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 23:09
ДАИЈА, имаш други теми каде што можеш да си ги препишуваш твоите омилени цитати (претпоставувам од книгата "Што велат другите за Исламот")
Тука темата е Дали Бог е беспомошен?
 
Држи се до темата и пробај да ни објасниш, бидејќи до сега никој не успеа, како тоа Аллах бил немоќен да ги зачува предходните свои Објави (како Тевратот и Инџилот), кога самиот Тој го ветил тоа во Неговата (според вас) последна објава к*ранот. Smile
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 22:13

EvAngelos,nekoi raboti treba kako na malo detence da ti se objasnuvaat.

Se prasuvas dali Bog bil bespomosen sto dozvolil nekoj so da izmanipulira so prethodnite negovi objavi a poslednata JA ZASTITIL.
 
Zosto voopsto ne razmisluvas sto prasuvas,DALI IMAS LICE TAKVO PRASANJE DA POSTAVIS.
Me prasa dali imam dokaz za toa deka Qur'anot e Allahova objava,a ne razmisluvas sto bi mi napisal koga jas bi ti go postavil toa prasanje,sto li ti ke mi dades ?!
Jas milion dokazi imam,gi navedov,go zaobikoli toj post.Pravo licemerno. Samo ne sakav jas da bidam uporen i da te teram da se brukas ponataka.
 
Sega sakas da se drzime do temata. A gledas i sam deka dolzen si na ovaa tema so nekolku odgovori i sega povtorno uporen si i te buni toa i mislis deka Bog e bespomosen so toa sto dopustil da se izmanipulira so prethodnata negova objava a ne znaes DEKA LICE NEMAS ZA TOA DA ZBORUVAS !
Zosto spored vam Bog dopustil SINOT NEGOV da bide ubien,EDNORODENIOT. Ili sto e naj tragicno,Bog dopustil da bide ubien DEL OD SAMIOT NEGO. Navistina vie veruvate vo BESPOMOSEN BOG,BUKVALNO. Vo Stvoritel sto Gladuva,sto go Tepaat,sto go Kamsikuvaat.... Stvoritel sto zaborava,stvoritel sto ne znae,stvoritel sto ne e semoken,ne e seznaen..... vo covek bog. Toj do aka ke vi dojde,toj "bog". Eve uste malce ke se pojavi i toj,ednookiot "bog"
 
Vie ste bile da zboruvate za necija religija,treba da se zastramite.
Isa a.s rekol: IZVADIJA GREDATA VO SVOETO OKO ZA DA JA BARAS RASKATA VO TUGJOTO.
A Allah vo Qur'anot veli:
 

255. Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!

TOA E BOG,STVORITEL,SOZDATEL,KREATOR.......
A za evangelijata,pavlovi,objasniv.
Jas imam prodavnica,stavam rabotnik vo koj "doverba" imam,pa ne mu pravam popis.... gledam rabotnikot me krade.Stavam drugi rabotnik,i nego ne mu pravam popis.... i toj me krade. E sega vikam dosta e.Pravam popis... pa kradi me.
 
Ete jasno i glasno... a tolku da ne svakjas duri i ne verovatno e.
Vie svesno pa raboti od stariot zavet gi odbivate ! Bog se predomislil i nevazecki se negovite zapovedi od stariot zavet ??? Koj odlucil taka ??? Samite vie,neznaenjeto,lakomosta....
Eve se drzime do temata... no ajde odgovaraj na prasanjata,ne da mi tapkas vo mesto.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 01:13

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Zosto spored vam Bog dopustil SINOT NEGOV da bide ubien,EDNORODENIOT. Ili sto e naj tragicno,Bog dopustil da bide ubien DEL OD SAMIOT NEGO. Navistina vie veruvate vo BESPOMOSEN BOG,BUKVALNO. Vo Stvoritel sto Gladuva,sto go Tepaat,sto go Kamsikuvaat....
 
Кога ќе го дознаеш одговорот на ова прашање, ќе ја дознаеш суштината на Библијата, а се до тој момент, и напамет да ја научиш целата Библија, нема да сватиш правилно ни еден стих од неа.
Ти предлагам да го прочиташ мојот пост на темата Велики Петок, таму ти е одговорот.
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7123 - http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7123
 
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Vie svesno pa raboti od stariot zavet gi odbivate ! Bog se predomislil i nevazecki se negovite zapovedi od stariot zavet ??? Koj odlucil taka ???
 
Стариот Завет е слика на Новиот. Законот не беше даден како решение што ако луѓето се придржуваат за него, ќе бидат спасени. Тој беше даден со друга намена, за која верувам дека, доколку си ја прочитал Библијата, не мора да ти пишувам.
Христос не дојде да го поништи Законот, туку да го исполни!
 
"Немојте да мислите дека дојдов да ги укинам Законот и пророците! Не дојдов да ги укинам, туку да ги исполнам." Матеј 5:17
 
Законот се исполнува во Христос. Законот не осудуваше и ја бараше нашата смрт, но таа смрт ја доби од нашиот Спасител Исус Христос.
Затоа погоре Христос вели Дојдов да го исполнам законот.
 
п.с. Не ја сватив приказната со работниците, сеуште не ми е јасно заштои Аллах дозволил Неговите предходни објави да бидат изменети и покрај Неговото ветување во к*ранот дека никој не може да ги промени, а Неговата последна објава (к*ранот) посебно ја заштитил.
 
Кога јас би бил основач на нова религија (со која би сакал да ја освојам македонија) и јас слично би постапил. Ќе ја искористам верата на тукашното население, ама за работите кои не ми се по ќеиф, ќе ги убедувам дека тие не биле така порано, туку биле изменети, а потоа ќе им кажам дека мојата нова книгичка Бог ја заштитил и од неа се да исполнувате. Smile
Зарем не гледаш човечка лукавост во оваа теорија?
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 23:32

Znaci Evangelos,ti izgleda navistina nisto ne razbiras,veke me ubedi.Jas mislev deka taka se pravis... A seuste se somnevam deka mozno e tolku covek da ne razbira.

Pa sto ne mi odgovarate na prasanjata,kako da go najdam odgovorot KOGA NE POSTOI ?
Nema odgovor.Znaes li deka svestenici,daleku poznaeni od tebe velat jasno i glasno NEMA ODGOVOR,ama ke si veruvame ?
 
Stariot zavet e slika na noviot,isus rekol:
Цитирај
"Немојте да мислите дека дојдов да ги укинам Законот и пророците! Не дојдов да ги укинам, туку да ги исполнам." Матеј 5:17
 
Zosto jadete svinsko ? Zosto zenite ne gi pokrivate ? Zosto ne go praktikuvate verskiot obred Sunnet ???
 
Prikaznata za prodavnicata... imali nekoj koj znae polesno da mu objasni ???
Pravoslavie,Bog gi stavi lugeto na iskusenie,da gi ispita i den denes gi stava... no so objavata zavrsi,toa go resi veke za sekogas. Im prakjase pratenici koi cuda pravea,koi se' pravea da bi poveruvale,tie nikako ne veruvaa. Bozjiot Zbor,NIKOJ NE MOZE DA GO PROMENI ! Neli i ti mozes Qur'an da zemis i da zapalis ???? DALI KE GO PROMENIS SO TOA ONA STO E ZAPISANO VO NEGO??? Ne bidi dete,razbudi se brate mili. Ona sto Bog go ima receno,nikoj ne moze da go promeni,razbiras li ti ? Ne da prepisuvas,ne da prepravas,dodavas,odzemas... Bozjata Objava e edna i taa takva ke ostane. Ne vredi ti sto ke go promenis zborot,Bog ona sto go rekol toa taka ke bide.
I mislam deka posle zaklucokov deka se raboti za covek koj ima problem so svesta,mozgod,kontanjeto.... mislam deka treba da te ostavam da se izdises malce,da dojdes sebesi,dodeka imas uste kade.
Ona posledno sto go napisa se odnesuva na Biblijata. Taa e pravena kako mu pasiralo na vlastite. Pavle i Antihrist,ne moze da me ubedi ziva sila deka ne se pobratimi !!!!! Antihrist pred sudniot den ke tvrdi za sebe deka e Bog. A covek e,smrtnik. Pa taka zaedno si kreirale biblija koja go najavuva DIREKTNO NEGO.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 23:36
.........toa se kazuva navreme ili se molci zasekogas....Tongue

-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 15:33
Pa ete ti vo tie citati se gleda goleminata i vistinitosta na Bozjata Rec - k*ranot, i ucenjeto na istiot - Islamot, kako edinstvena priznata vera kaj Boga.
 
Mnogu e lesno da se sfati deka Bog ve stavil na iskusenie so toa sto ve ostavil da pravite pisi brisi, kako argument protiv vas na Sudniot Den.
 
Site knigi bile objavuvani vo pisana forma, osven Blagorodniot k*ran, koj sto bil objaven za da se zapomni i znae, sto vo vasiot slucaj ne e taka, bidejki nikoj od vas me ja znae Biblijata na pamet (bilo koja nejzina verzija).
 
Ne se iskluceni nitu onie koi sto sakaat od k*ranot da napravat slicno kako i vie so Biblijata, no sepak, toa ne im uspeva, za toa e tuka taa mudziza ili cudo!
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: rome
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 15:42
не је важно да ја знаеме Библијата на памет туку важното је да го сакаме Бога и народот ама најважното је да веруваме во Христос.за жабе ти наука во религија и се сешто ако него знаеш Христос.и што значи неговото идење и умирање и Воскресение.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 16:07
Pa kako kje znaes za Hrista ako ne od Biblijata?- od vasa gledna tocka!
A od nasa - da vo pravo si, ne moras da znaes, prodolzi i ponatamu da se inspiriras od satanata.


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: rome
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 16:18
дали нешто ти фали оти плеткаш што пишам ај пак ќе ти кажам вака немора да ја знаеш ни библијата ни коранот на памет ти читај но ако неможиш се да запамтиш нема Госпо да те отфрли поради тоа.а за сатаната веќе се знае кој је понего.оние што сами се бомбадираат.оти тиј што сам се отепва оди кај својот татко сатаната.така пиши во библијата,еден Бог ни даде живот и само тој смее да го земи кога сака.ама изгледа вие слушате лаги во глајте и не размислувате колку сте умно прани од вашите оџи и терористи.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 17:22
NASITE ODZI NE SE TERORISTI!
 
I NE ME VLECI ZA JAZIK PA DA TI KAZAM DEKA VASITE POPOVI LICAT NA GJAVOLI, DEMONSKI I MRACNI SVESTENICI (AKO NE VERUVAS GLEDAJ MAKEDONSKI PRIKASKI)!
 
NO NE, JAS NEMA DA KAZAM TAKVO NESTO Wink


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: rome
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 17:34

па го кажа но да ти кажам ти можиш да велиш се и сешто за попови и кузнај што оти ич не ме замара оти јас не им верувам нив насекако.но јас верувам само во ЕДЕН ГОСПО ИСУС ХРИСТОС.и тој да ми те благослови и да ти ја кажи вистината дури имаш време да се спасиш оти си изгубено детенце на Бога.амин и халилулја.



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 18:02

која секта је таа.но пази ние ловиме и калеши не само црни ко арапи.оти одма со сецта.дали мора човек да је со религија или вера па да верува?или толку неможите засебе да мислите и разберите мора некој да ве учи.а бе прост сте уште сте забулени кутрите бел ден неможите да видите,но со тоа и духовно си клавате перде пред оци оти несакате вистината да ја прифатите оти Христос је Госпо.



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 05.Мај.2007 во 11:16
aj kje vidime na Sudniot Den!!!

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk