IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - F1 Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

F1 Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 55>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2011 во 21:21
денес трката беше феноменална, па нормално за мене да е, кога мојот омилен тим дојде до првата победа со неверојатниот Алонсо, иако победата на Алонсо се должеше главно на питстопот на Фетел, сепак денес Алонсо се докажа на многу нивоа и не потсети дека некогаш и тој бил првак со одлична борба, а докажува и дека сепак Ред бул не се недопирливи и може да се избори за повисока позиција
морам да ги пофалам и другите возачи, ми се допадна и денешното возење на Хамилтон, а неговиот дуел со маса беше бесценет
голем дел од трката се должеше на питстоп стратегијата на тимовите и на многу возачи има се исплати

1. Фернандо Алонсо
2. Себастиен Фетел
3. Марк Вебер
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2011 во 17:17
Фетел и Вебер за нова „one-two“ победа



Себастијан Фетел и Марк Вебер донесоа уште една „еден-два“ победа за Ред Бул во годинешниот шампионат во Формула 1. Светскиот првак Фетел мораше освен против своите конк*ренти на трката да се бори и со гумите за на крајот сепак да се избори за победа.

Германецот имаше многу тежок почеток на трката, кога меките гуми му издржаа само 6 круга, а во средината на траката требаше да вози со гуми во особено лоша состојба. Сепак тој успеа да заврши прв, а во победата му помогна и главниот противкандидат Алонсо, кој имаше идентични проблеми и заврши дури како 4-ти.

Марк Вебер имаше ужасен старт и заостана дури до 8-то место, но потоа успеа да се избори дури за второто место на пиедесталот. Батон, пак, кој тргна од 13-то место, мина десетмина за да стигне на третата позиција. Во генералниот пласман по оваа трка Фетел има 259 бода, пред Вебер со 167 и Алонсо со 157 бода.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2011 во 05:41
Објавен конечниот Ф1 календар за 2012-та сезона
       

Големата Награда на Турција официјално го загуби местото на Формула 1 календарот за 2012-та година, откако во средата FIA го објави конечниот календар за догодина составен од 20 трки.


Минатиот месец трката во Истанбул беше отстранета од провизорниот календар, но и покрај интензивните разговори помеѓу турските организатори и Берни Еклстоун истата да се врати, договор не се постигна. Сето ова значи дека за прв пат по 2005-та година македонските љубители на Формула 1 спортот нема да можат да патуваат до Истанбул да гледаат трка.

Како дел од одобрените промени од страна на Светскиот совет за мотоспорт на FIA, Големата Награда на Бахреин нема повеќе да ја отвора Ф1 сезоната, туку истата догодина ќе биде поместена на 22-ти Април.

Сезоната ќе започне во Австралија на 18-ти Март, додека последните две трки ќе бидат една по друга и ќе се оддржат во САД и Бразил на 18-ти и 25-ти Ноември.

Дефинитивниот календар за 2012-та Формула 1 сезона:

 

18 март            ГН на Австралија
25 март            ГН на Малезија
15 април           ГН на Кина
22 април           ГН на Бахреин
13 мај             ГН на Шпанија
27 мај             ГН на Монако
10 јуни            ГН на Монако
24 јуни            ГН на Европа
08 јули            ГН на Британија
22 јули            ГН на Германија
29 јули            ГН на Унгарија
02 септември       ГН на Белгија
09 септември       ГН на Италија
23 септември       ГН на Сингапур
07 октомври        ГН на Јапонија
14 октомври        ГН на Кореја
28 октомври        ГН на Индија
04 ноември         ГН на Абу Даби
18 ноември         ГН на САД
25 ноември         ГН на Бразил


Изменето од емил - 01.Септември.2011 во 05:42
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 00:46
можам само да коментрам дека подосадна сезона на формула еден во историска линија од 12 години, не сум гледал, навистина невозможни се вакви резултати
Vettel си ја загарантира својата титула и покрај тоа што има уште неколку трки до крајот, па би било бесмислено да продолжи да се следи оваа сезона, како и да е, барем задоволен сум што конечно Фетел не задржа прво место после неколку заредени победи и заврши на трета позиција
на другиве возачи, освен Хамилтон, Батон и Шумахер, личи ко воопшто да не им се вози повеќе (иако сум жестоко настроен кон ферари, морам да го признаам ова)
едноставно Ред бул беше предоминантен оваа сезона, што ретко се случува во Ф1

патем:
1. Jenson Button
2. Fernando Alonso
3. Sebastian Vettel
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 08:33
 otkako posle startot maliot vetel mu pokazha na hamilton koj e koj ., sega detskoto lice mozhe slobodno da si odi vo boks na pivce i chips a hamilton   paaa ., neka se vrti na ringishpilнамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2011 во 12:51
Формула 1 во Босна и Херцеговина?
 
Според вест што ја објави српската Б92, босанскиот град Бања Лука наскоро би можел да биде организатор на трки во Формула 1
 
 
Според проектот на властите од Република Српска, предвидено е да се изгради автодром во рамките на саемскиот простор, кој би бил според стандардите на ФИА за одржување на трки од сите класи, но и за трката за Светското првенство во Формула 1 и Мото ГП.

За изградбата на автодром во Бања Лука се говори подолго време, посебно кога шеф на логистика во Ферари бил Миодраг Котур, кој потекнува од овој крај.
 
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 16:43
вчерашното гран при беше тоа што го чекав цела сезона, Фетел да излета од патеката трепкање
како и да е, видовме одлично возење од сите возачи... освен од Фетел газење%20од%20смеење
одличен старт на Алонсо кој мушки го задржа пласманот до крај, Маса повторно изнесе некои добри дуели

1. Lewis Hamilton
2. Fernando Alonso
3. Jenson Button
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 15:26
 
 
Некогашниот Ф1-возач по двегодишната пауза се враќа на патеките, овојпат во тимот на Лотус.

 

Шампионот на Ф1 за 2007 и победник на 18 Гран-при трки, повторно ќе биде дел од „октанскиот циркус“. Финецот потпиша договор со Lotus Reno GP во времетраење од две години.

„Воодушевен сум од Лотус Рено ГП. Ќе работам на пробивање на овој тим до самиот врв“ - изјавил Раиконен (32).

Засега, Лотус се наоѓа на петтата позиција на ранг-листата во конкуренција на конструктори.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 17:26

Можеби сезонава и ќе пробам да ја следам...

Иако откако спортот стана вносен бизнис,повеќе од се

она што треба да претставува..Или ко клинец што сум се лажел дека е,

и не следам воопшто било каков спорт.

Исклучокот најповеќе заради малиов кој успеа да стигне онаму каде вујко му 

засекогаш замина.




Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 22:23
Февруари, месец во кој се презентираат новите болиди за следната година...Едно време беше доживување да се видат новите болиди макар и на слика...Од годината кога ги направија сите болиди со иста конструкција, онака ружни, мислам 2008 или 09 беше, тотално ми опадна интересот за Ф1...Во меѓувреме се сменија многу работи, па ај да видам од оваа сезона дали ќе ме заинтересира пак...збунетост
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 23:37
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 00:44
очекувам оваа сезона да биде конкурентна, особено со враќањето на Раиконен и зајакнувањето на неколку тима, за разлика од минатата која беше претерано досадна и поради доминацијата на Ред бул ми беше интересно тоа што никогаш не ми било, натпреварот за десеттото место...
како тврдокорен фан на црвеното, оваа сезона се надевам на успеси на Ферари, иако и самите кажаа дека немаат висока надеж, а исто така интересни ми се Мекларен кои се единствени што се одвојуваат со изгледот и секогаш имале радикални инжињерски идеи

и не знам зошто луѓето толку многу се напнуваат околу изгледот на болидите и тоа каков им бил носот, формула еден сепак е спорт и се работи за забавата и адреналинот во тркањето, а не за избор на убавина, мене дуелите, квалификациите, онборд снимките и ривалството се она што ме привлекува

@Орка, и самиот Аиртон коментираше „Мислите дека сум брз? почекајте да го видите внук ми!“ голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2012 во 23:09
‎62-то Светско првенство во ФОРМУЛА 1 започнува овој викенд во Австралија.
20 трки, од Мелбурн до Сао Паоло.

  
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:18
Интересен почеток на сезоната денес, со разни изненадувања во квалификациите
поредокот е вака
 П.    ВОЗАЧ                ТИМ                   ВРЕМЕ      РАЗЛИКА  
 1. Луис Хамилтон          Мекларен              1:24.922
 2. Џенсон Батон           Мекларен              1:25.074   +  0,152
 3. Роман Грожан           Лотус                 1:25.302   +  0,380
 4. Михаел Шумахер         Мерцедес              1:25.336   +  0,414
 5. Марк Вебер             Ред Бул               1:25.651   +  0,729
 6. Себастијан Ветел       Ред Бул               1:25.668   +  0,746
 7. Нико Розберг           Мерцедес              1:25.686   +  0,764
 8. Пастор Малдонадо       Вилијамс              1:25.908   +  0,986
 9. Нико Хулкенберг        Форс Индија           1:26.451   +  1,529
10. Даниел Рикардо         Торо Росо             без поставено време
Q2 Најбрзо време: Нико Розберг 1:25.469                      Разлика
11. Жан-Ерик Верн          Торо Росо             1:26.429   +  0,960
12. Фернандо Алонсо        Ферари                1:26.494   +  1.025
13. Камуи Кобајаши         Заубер                1:26.590   +  1,121
14. Бруно Сена             Вилијамс              1:26.663   +  1,194
15. Пол ди Реста           Форс Индија           1:27.086   +  1,617
16. Фелипе Маса            Ферари                1:27.497   +  2,028
17. Серџо Перез            Заубер                бeз поставено време
Q1 Најбрзо време: Камуи Кобајаши 1:26.182                    Разлика
18. Кими Раиконен          Лотус                 1:27.758   +  1,576
19. Хеики Ковалаинен       Катерам               1:28.679   +  2,497
20. Виталиј Петров         Катерам               1:29.018   +  2,836
21. Тимо Глок              Марусија              1:30.923   +  4,741
22. Чарлс Пик              Марусија              1:31.670   +  5,488
23. Педро де ла Роса       ХРТ                   1:33.495   +  7,313
24. Нараин Картикејан      ХРТ                   1:33.643   +  7,461
107% Време: 1:32.214

неверојатно е колку сум разочаран од Ферари, Алонсо едвај зграби мизерна 12-та позиција, а Маса сеуште е неверојатно бавен со 16-та позиција, најниската на Ферари досега, но светлина во натпреварот ми внесува најпрво лошиот резултат на тимот Ред Бул, особено Ветел, а од друга страна ме разведри третата позиција на Грожан, кој во својата прва сезона освојува вакво престижно место, нека му се множат, и се надевам нема да биде ситуација како Ветел...
исто така ме разочара Раиконен, возачот кој очекував со своето враќање да ги научи новациве како се вози, ама сепак се избори само за 18-та позиција, драстична разлика со неговиот нов тимски колега
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.