IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - F1 Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

F1 Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 55>
Автор
Порака Обратен редослед
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2012 во 22:48

МИХАЕЛ ШУМАХЕР И ОФИЦИЈАЛНО ЈА НАПУШТА ФОРМУЛА 1

Легендата на Формула 1, седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер, објави официјално дека по зваршувањето на сезоната дефинитивно се повлекува од Големиот циркус.

"Донесов одлука да ја напуштам Формула 1 на крајот на оваа сезона, иако сеуште чуствувам дека сум во можност да се натпреварувам со најдобрите пилоти во светот. Тоа ме прави исклучително горд и токму поради оваа причина никогаш не жалам што се вратив на патеките... Во последните неколку недели и месеци не бев уверен дали сеуште сум мотивиран и дали имам енергија, кои се по се изгледа клучни за да продолжам. Не е во мојот стил да правам нешто во кое не сум убеден 100%. Со денешната одлука сите сомневања и шпекулации околу моето име кое деновиве се појавија во медумите, за тоа што понатаму по заминувањето од екипата на Mercedes AMG се надевам ќе сопрат“, се вели во соопштението кое го објави на својата веб страница, популарниот Шуми.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 00:56
не сум пишал нешто уште од малезија, па еве нешто да искоментирам за Канада
се на се, интересна трка која цело време носеше неочекувани резултати, најголема беше борбата со гумите и боксовите
на крај, многу разочарувачки резултати од стратегијата на ферари, која го остави Алонсо со 5-то место кога можеше да го освои гран-прито, за среќа, сеуште е на врвот, на трета позиција
исто, изненадувачки е колку среќа и резултати имаат новите возачи, што ја прави сезоната конкурентна со 7 различни победници во 7 трки

1. Lewis Hamilton
2. Romain Grosjean
3. Sergio Perez

а во генерален
1. Lewis Hamilton
2. Fernando Alonso
3. Sebastian Vettel
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2012 во 10:58
I da ne se povtoruvame ........
.........MERCEDES si e MERCEDESда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2012 во 01:24
Македонската-радио телевизија ќе ја емитува новата сезона на Формула 1 на првиот програмски сервис. Сезоната стартува овој викенд, кога на програмата е трката за Големата награда на Кина. Државната телевизија на својот портал потенцира дека правата се откупени на барање на гледачите. Во шампионатот сезонава ќе се возат 20 трки, во "летечкиот циркус" ќе настапуваат 12 тимови и 24 пилоти, а годинава на патеките се натпреваруваат 6 пилоти што го освоиле светскиот шампионат барем еднаш во својата кариера. Тука се актуелниот Себастијан Фетел, Михаел Шумахер, Фернандо Алонсо, Џенсон Батон, Луис Хамилтон и повратникот Кими Раиконен, известуваат од МТВ. Новата сезона од овој викенд на МТВ. Квалификациите се возат во 8.00 часот наутро, додека трката е во недела во 9.00 часот.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 17:25
денес имаше претерано изненадувачка трка со неколку нивоа на пријатни промени, бисери на Трката беа Алонсо и Перез, кои никој не очекуваше да ги види на пиедесталот, на Алонсо победата му се должеше најмногу на квалитетната тимска стратегија, а Перез дефинитивно се докажа како возач кој вреди да се гледа, и доколку не беше една грешка, можеби ќе го освоеше првото место... Хамилон и Батон се многу разочарани, Фетел заврши на мизерно 11-то место поради неколку грешки
Презадоволен сум што Алонсо моментално е прв во возачкиот шампионат, штета што Ферари не може да повлече повеќе бодови поради слабите пласмани на Маса

 П.      ВОЗАЧ               ТИМ                ВРЕМЕ    
 1.  Фернандо Алонсо        Ферари            2ч44:51.812
 2.  Серџо Перез            Заубер            +     2.263
 3.  Луис Хамилтон          Мекларен          +    14.591
 4.  Марк Вебер             Ред Бул           +    17.688
 5.  Кими Раиконен          Лотус             +    29.456
 6.  Бруно Сена             Вилијамс          +    37.667
 7.  Пол ди Реста           Форс Индија       +    44.412
 8.  Жан-Ерик Верн          Торо Росо         +    46.985
 9.  Нико Хулкенберг        Форс Индија       +    47.892
10.  Михаел Шумахер         Мерцедес АМГ      +    49.996
11.  Себастијан Ветел       Ред Бул           +  1:15.527
12.  Даниел Рикардо         Торо Росо         +  1:16.800
13.  Нико Розберг           Мерцедес АМГ      +  1:18.500
14.  Џенсон Батон           Мекларен          +  1:19.700
15.  Фелипе Маса            Ферари            +  1:39.300
16.  Виталиј Петров         Катерам           +    1 круг
17.  Тимо Глок              Марусија          +    1 круг
18.  Хеики Ковалаинен       Катерам           +    1 круг
19.  Пастор Малдонадо       Вилијамс          +   2 круга
20.  Чарлс Пик              Марусија          +   2 круга
21.  Нараин Картикејан      ХРТ               +   2 круга
22.  Педро де ла Роса       ХРТ               +   2 круга

Најбрз Круг: Кими Раиконен - 1:40.722

БЕЗ ПЛАСМАН:
ВОЗАЧ           ТИМ         При Круг
К.Кобајаши    Заубер           47
Р.Грожан      Лотус             4

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 10:06
Stotuku zapocna .......


Samo vaka ke se gleda ovaa sezonaтага
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
kavadarcijk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadarcijk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 10:45
na koja makedonska programa ima prenos na f1
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:18
Интересен почеток на сезоната денес, со разни изненадувања во квалификациите
поредокот е вака
 П.    ВОЗАЧ                ТИМ                   ВРЕМЕ      РАЗЛИКА  
 1. Луис Хамилтон          Мекларен              1:24.922
 2. Џенсон Батон           Мекларен              1:25.074   +  0,152
 3. Роман Грожан           Лотус                 1:25.302   +  0,380
 4. Михаел Шумахер         Мерцедес              1:25.336   +  0,414
 5. Марк Вебер             Ред Бул               1:25.651   +  0,729
 6. Себастијан Ветел       Ред Бул               1:25.668   +  0,746
 7. Нико Розберг           Мерцедес              1:25.686   +  0,764
 8. Пастор Малдонадо       Вилијамс              1:25.908   +  0,986
 9. Нико Хулкенберг        Форс Индија           1:26.451   +  1,529
10. Даниел Рикардо         Торо Росо             без поставено време
Q2 Најбрзо време: Нико Розберг 1:25.469                      Разлика
11. Жан-Ерик Верн          Торо Росо             1:26.429   +  0,960
12. Фернандо Алонсо        Ферари                1:26.494   +  1.025
13. Камуи Кобајаши         Заубер                1:26.590   +  1,121
14. Бруно Сена             Вилијамс              1:26.663   +  1,194
15. Пол ди Реста           Форс Индија           1:27.086   +  1,617
16. Фелипе Маса            Ферари                1:27.497   +  2,028
17. Серџо Перез            Заубер                бeз поставено време
Q1 Најбрзо време: Камуи Кобајаши 1:26.182                    Разлика
18. Кими Раиконен          Лотус                 1:27.758   +  1,576
19. Хеики Ковалаинен       Катерам               1:28.679   +  2,497
20. Виталиј Петров         Катерам               1:29.018   +  2,836
21. Тимо Глок              Марусија              1:30.923   +  4,741
22. Чарлс Пик              Марусија              1:31.670   +  5,488
23. Педро де ла Роса       ХРТ                   1:33.495   +  7,313
24. Нараин Картикејан      ХРТ                   1:33.643   +  7,461
107% Време: 1:32.214

неверојатно е колку сум разочаран од Ферари, Алонсо едвај зграби мизерна 12-та позиција, а Маса сеуште е неверојатно бавен со 16-та позиција, најниската на Ферари досега, но светлина во натпреварот ми внесува најпрво лошиот резултат на тимот Ред Бул, особено Ветел, а од друга страна ме разведри третата позиција на Грожан, кој во својата прва сезона освојува вакво престижно место, нека му се множат, и се надевам нема да биде ситуација како Ветел...
исто така ме разочара Раиконен, возачот кој очекував со своето враќање да ги научи новациве како се вози, ама сепак се избори само за 18-та позиција, драстична разлика со неговиот нов тимски колега
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2012 во 23:09
‎62-то Светско првенство во ФОРМУЛА 1 започнува овој викенд во Австралија.
20 трки, од Мелбурн до Сао Паоло.

  
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 00:44
очекувам оваа сезона да биде конкурентна, особено со враќањето на Раиконен и зајакнувањето на неколку тима, за разлика од минатата која беше претерано досадна и поради доминацијата на Ред бул ми беше интересно тоа што никогаш не ми било, натпреварот за десеттото место...
како тврдокорен фан на црвеното, оваа сезона се надевам на успеси на Ферари, иако и самите кажаа дека немаат висока надеж, а исто така интересни ми се Мекларен кои се единствени што се одвојуваат со изгледот и секогаш имале радикални инжињерски идеи

и не знам зошто луѓето толку многу се напнуваат околу изгледот на болидите и тоа каков им бил носот, формула еден сепак е спорт и се работи за забавата и адреналинот во тркањето, а не за избор на убавина, мене дуелите, квалификациите, онборд снимките и ривалството се она што ме привлекува

@Орка, и самиот Аиртон коментираше „Мислите дека сум брз? почекајте да го видите внук ми!“ голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 23:37
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2012 во 22:23
Февруари, месец во кој се презентираат новите болиди за следната година...Едно време беше доживување да се видат новите болиди макар и на слика...Од годината кога ги направија сите болиди со иста конструкција, онака ружни, мислам 2008 или 09 беше, тотално ми опадна интересот за Ф1...Во меѓувреме се сменија многу работи, па ај да видам од оваа сезона дали ќе ме заинтересира пак...збунетост
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 17:26

Можеби сезонава и ќе пробам да ја следам...

Иако откако спортот стана вносен бизнис,повеќе од се

она што треба да претставува..Или ко клинец што сум се лажел дека е,

и не следам воопшто било каков спорт.

Исклучокот најповеќе заради малиов кој успеа да стигне онаму каде вујко му 

засекогаш замина.




Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 15:26
 
 
Некогашниот Ф1-возач по двегодишната пауза се враќа на патеките, овојпат во тимот на Лотус.

 

Шампионот на Ф1 за 2007 и победник на 18 Гран-при трки, повторно ќе биде дел од „октанскиот циркус“. Финецот потпиша договор со Lotus Reno GP во времетраење од две години.

„Воодушевен сум од Лотус Рено ГП. Ќе работам на пробивање на овој тим до самиот врв“ - изјавил Раиконен (32).

Засега, Лотус се наоѓа на петтата позиција на ранг-листата во конкуренција на конструктори.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.