IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - БЕНЗИНЕЦ  vs ДИЗЕЛАШ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БЕНЗИНЕЦ vs ДИЗЕЛАШ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Прашање: што е подобро
Одговор Гласови Статистика
36 [62,07%]
22 [37,93%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:58
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Да бе , во Прилеп

ама ако сум прилепчанец - добар чоек сумплазење
 
ти не си од ОХ.?

не сум друже ама не кажви нека остани меѓу нас..
од страна на тато сум од струга од мама од прилеп, а живеам лакочереј...иначе кај живејш ако можи да ми кажиш зошо можно е да се имаме видено ама ко не се знајме шо ќе праиш..
иначе за тркање ќе му ја побарам хондата ако ми ја дадеголема%20насмевка
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:56

Да бе , во Прилеп

ама ако сум прилепчанец - добар чоек сумплазење
 
ти не си од ОХ.?
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:50
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

ajde be...плазење eden na eden
zemaj sto ke zemas i trgaj Prilep...
jas napajgam so lepoticata mojaљубов

ќе му го побарам хондата на NRGMKD ако ми ја даде...ти брату кај живејш во прилеп можи да те знамзбунетостзбунетост
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 18:48
ajde be...плазење eden na eden
zemaj sto ke zemas i trgaj Prilep...
jas napajgam so lepoticata mojaљубов
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 16:04
бензинецот многу е скап, ама јас си стојам на зборот реков дизел и тоа ќе бидеголема%20насмевкаинаку ако сака некој трка да позајмам кола од другарите и тогашајде
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 14:13
Дефинитивно бензинец. Имам многу добро искуство со новите типови на дизел мотори, одлични се во однос на перформанси и потрошувачка, ама за жал сеуште се преосетливи на она што го ставаме како гориво. Па затоа брзо се јавуваат проблеми, а богами и поскапи се за одржување.
Затоа, дефинитивно бензинец, не се секирам толку за кавалитетот на бензините, поевтин за одржување, помалку главоболки...
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 12:42
benzinec,vo sekoj slucaj....
dizelot me asocira na buldozer..traktor..намигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 10:03
Hahahahhahahaha... ne bi sakal da mi se otkazes na 100-ot metar..
btw sepak ke trgnam so rikverc...
голема%20насмевка
голема%20насмевка
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 09:15
cit:...Nemoj da se toporis na kola 70 ks pojaka od tvojata ako nemas menuvano klipovi, radilici, vgraduvano turbini, katalizatori, interkuleri, injectori...намигнување
...da ,nemam menuvano ni klipovi, ni interkuleri..samo sto imam izgubeno dve-tri kariki,prosireni silindri...taka da pokraj 8 l dizel na 500 km, mi trosi i 1.5 litar SAE 30 ,injektirano od karterot direktno vo cilinderot na motorot sto mu ovozmozuva dopolnitelna snaga od 30-40 konja..i brzina od 200 km na sat!
...epa,se trkame sega ili ne?ајде
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 07:50
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Moze nekoj ke rece deka sum lud.. ama sum zagrean po tune up engine.....Btw... pocnuvam da si pravam Opel Rekord 1700 D model Sport coupe..Ke bide bas Hotrod ili Overhaulin`
Eden drugar na tatko'mi imase Opel Rekord 1,9 coupe,crveno so crn krov,bev mal ama toa bese naj ubavata kola za mene.Eve ti edna adresicka da vidis mnogu interesni raboti.www.superstreetonline.com Spisanieto go dobivam redovno i e mnogu ineresno.

Изменето од bodeti - 02.Декември.2009 во 07:53
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 03:11
Moze nekoj ke rece deka sum lud.. ama sum zagrean po tune up engine.....
Btw... pocnuvam da si pravam Opel Rekord 1700 D model Sport coupe..
Ke bide bas Hotrod ili Overhaulin`

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 03:09
btw... utre odam na montaza na noviot chip od Baunohn... Pobrzo otvaranje na turbinata.. gi simnav vrtezite na 1500 r/pm za otvaranje na turbinata... plus planiram do kraj na mesecov celosno da ja promenam turbinata so super sport verzija, so grlo od 75 mm.. ke smrka vozduh dvojno povekje.. so otvaranje na turbinata pri 1500 r/pm, nova turbina... zgolemuvanjeto ke dojde nekade priblizno 200 k.s...
Mislam deka ke bide sosema dovolno..
намигнување
Btw... moram da menuvam i gumi, od 205/55.r17 odam na 215/45 R 17, nema drugo care... stanuva nestabilna pri golemi brzini.. намигнување Dzabe TCS i ESP
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 01:42
Sekoj model na kola ima razlicna namena i izgled,nemoze karavan zaradi svojata konstrukcija i tezina da bide pobrz od sportska kola ili kupe.Neka ima i pojak motor ami tezinata i konstrukcijata ne mu dozvoluvaat golemi performansi.Sum imal BMV karavan MODEL 525 i ja znam razlikata so obicno BMV 525.
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 21:48
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

@vlado: ako e osnovniot dizel - 1.4TDCi - 67 konja/50 kW
Seta filozofija na dizel e vo niskite vrtezi.
 
 
 I dizelot da praj 7000 vrtezi maks. ke mozi da vozi brzo kolku benzinecсреќа ama sepak povejke mi e merak ubavo da me akni od sediste koga trgnuvam otkolku relativno slab start pa golema brzina potoaголема%20насмевка
 
zagor... 1.8 (76 kW; 102 hp)збунетост Nemoj da se toporis na kola 70 ks pojaka od tvojata ako nemas menuvano klipovi, radilici, vgraduvano turbini, katalizatori, interkuleri, injectori...намигнување

тој модел е фолки 67 КС...
ај ако сакаш трка ќе зеам од другарине некое количе и тераме....голема%20насмевка
и шо му имаш пишано на загор: дан сакаш ти некое супер количе со супер чарџери...трепкање
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.