IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)
    Испратена: 20.Јануари.2006 во 19:13
Се надевам дека барем имате слушнато за Линукс, ако не, тој е оперативен систем, сличен на Windows. Можи да најдете различна дистрибуција (Mandriva, Slackware, SuSE, RedHat, Ubuntu, PHLAK) .. И зборот дистрибуција е употре*ен бидејќи линуксот не оди како windows-от само оперативен систем и некои програми кои се неопходни, туку во самата дистрибуција има: Office, Web Browsers, Програми за програмирање, програми за едитирање и гледање на слики, музика, и многу други работи..

Па прашувајте тоа што ве интересира
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2006 во 01:00
Zdravo Jas sum Aleksandar od Bitola i ako mozi da mi pustis nekoja dokumentacija ili nekoe objasnuvanje po e-posta bidejki ne sum bas informiran najdobro za Linuxot a voedno sakam da go probam zs slusam muabeti deka bil postabilen od Windowsot.
p.s.Eve gi moite e-mailovi,ke ti gi dam site zaradi poke mesto,aleksandarbitola@yahoo.com,alex_bitola@hotmail.com,ale xgangsta@gmail.com,gangsta@freemail.com
--------------------------------------------SE NADEVAM DEKA KE MI PRATIS BLAGODARAM OD NAPRED
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2006 во 03:04
Александар, документација ке ти биде испратена на маил, само треба прво да ја направиме во зип формат (бидејќи е во .tar.bz компатибилна за линукс систем). За повеќе, можиш да се информираш на http://lugola.softver.org.mk . Лугола е непрофитна организација која работи на ширење на Линукс и општо на слободен софтвер во Битола и пошироко. Најважно е да сватиш дека Линукс е СЛОБОДЕН софтвер, а не БЕСПЛАТЕН (можиш да го платиш, па потоа што сакаш да правиш со него).. Ако си слабо информиран за Линуксот, најдобро ке се информираш на страната, во одделот ЧПП (Често Поставувани Прашања). Ако треба било каква друга помош. можиш да контактираш со мене на zoki_bitola@hotmail.com . Поздрав
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2006 во 12:47
fala ti mnogu ke go ocekuvam tvojot e-mail 
____________________________________________________
RECE micevski I ODLETAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2006 во 22:45
не знам баш многу за линуксот бидејќи не сум го користел никогаш до сега
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2006 во 16:42

Кога се инсталира линух? пред или после виндовс? ако се инсталира потоа, се брише ли егзистирачкиот виндовс на нашиот хард диск?  Треба ли да се направи посебна партиција со софтвер за таа намена, на која ќе се инсталира Линух! Како да бидат видни фајловите на Виндовс од страна на Линух? Треба ли да се инсталира фул верзија на линух или има опции! Треба ли посе*ен хард диск за линух или мозна е инсталација на ист хард диск со виндовс, нормално поделен на партиции! Друго, дали линух формира посебни партиции кои му се потребни за негово функционирање?!   Како да го најдам хард дискот и работите што се во него кога користам Линух! кој вид на видео фајлови ги подржува линух, дали може пример мп3 да се слуша на линух! потре*ен е кодек или конвертирање на мп3 фајлот! Друго, РООТ означува Фул акцес, дали јас можам со GUI да се логирам како роот или тоа е само можно преку Линух терминалот! тоа е како шел, нели!

Друго, другпат

Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 11:04
hehe abe zuc ama mi go pusti e-mailot ebate
---------------------------------------------------------- ------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2006 во 16:39
heh :) кој тоа сакаше да одговара на прашања за Линукс?!! НИКОЈ!
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2006 во 13:30
Hey Hey.. CalmDown троа бе дечки, ако вие не сте зафатени, има други луѓе што имаат работа.. Мицевски, незнам колку ке ти биди од корист документацијата, бидејќи таму се објаснети командите за конзола.. SayHI, Линуксот формира посебна партиција (Ex2, Ex3 ReiserFS ако имаш слушнато) на која се инсталира. Се инсталира после Windows, бидејќи ако инсталираш прво Линукс па Windows, ке се крева Windows-от на боот, и нема да го препознава линуксот.. Линуксот ги препознава партициите од Windows-от, (Ако се Fat32 ги препознава со самото инсталирање, а ако се NTFS треба да се додаде програма во кернелот за да ги гледа и тие), но Windows-от не ги гледа партициите од Линуксот.. Поддржува мп3, и за сите видео записи не бара кодекси, само плеер треба, кој се инсталира со линуксот.. Логирањето како роот, е скоро исто со Administrator во Windows, значи root е газдата на компјутерот.. Мислам дека се е опфатено .. Ако треба уште нешто прашај, и те молам биди стрплив.

Поздрав
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2006 во 14:54

ZokiBoSS , фала за одговорите, навистина интересни работи што ете не ги знаев и  немав слушнато ... Но, како и да е, откако ќе го прабам ова кажаново, сакам да знам како да направам скриен фајл на линукс но не на графикал усер интерфејс туку на команд шел! можно е тоа или не?

А ми требаат некои глупави скрипти, па можеби ќе ми бидеш од помош за линукс шел скрипти!

Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2006 во 18:46
SayHI во која смисла скриен фајл, нешто како Hiden во Виндовс, или нешто поразлично, и како сакаш да биди скриен фајлот, да не го гледаат другите што имаат user/pass на компјутерот, или..? Дај биди малку појасен во прашањата (;
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2006 во 13:15
да да, нешто како хајден во Виндовс, тоа да се изведе на шел, команд интерпретер.
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2006 во 12:08
SayHI скриените фолдери во Линукс се со точка пред нивното име, и ако сакаш да направиш таков, можиш едноставно со Rename команда да го направиш скриен (hidden). Тоа би дошло како ex. /.zoki .. Али сепак фала богу и тие ги листа со командата ls, освен што неможиш да ги гледаш под Default во Konqueror (исто како Explorer во Windows). That's all
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2006 во 16:18
Користам Линух 2.5 години и сум презадоволна. Ги имав неколку верзии на мандраке, сега сум на 11.5. Беспрекорен е, дома имам вин и многу ми е досаден и нестабилен.
Fedora линухот ја користен прекрасен оперативец е.
Буквално не ми беше проблем да се навикнам од едно на друго, дури и линуксот има повеке можности да кажам за работа и за баратање. Немам проблем ни со вируси зашто се уште никој не седнал да конструира линух вирус, како и не се замарам со редење на хард дискот, фргментација или било што сам се реди и се памти која опција и како сте ја извеле. Што е најдобро нема потреба од пуштање на скен на сите верзии на анти вируси поцнувајки од нортон до спај адвар и така натаму.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.