Испечати | Затвори го прозорот

Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2734
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 16:56
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)
Постирано од: ZokiBoSS
Наслов: Линукс (Инсталирање, Дистрибуции, Работа)
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 19:13
Се надевам дека барем имате слушнато за Линукс, ако не, тој е оперативен систем, сличен на Windows. Можи да најдете различна дистрибуција (Mandriva, Slackware, SuSE, RedHat, Ubuntu, PHLAK) .. И зборот дистрибуција е употре*ен бидејќи линуксот не оди како windows-от само оперативен систем и некои програми кои се неопходни, туку во самата дистрибуција има: Office, Web Browsers, Програми за програмирање, програми за едитирање и гледање на слики, музика, и многу други работи..

Па прашувајте тоа што ве интересира


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!



Коментари:
Постирано од: micevski
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 01:00
Zdravo Jas sum Aleksandar od Bitola i ako mozi da mi pustis nekoja dokumentacija ili nekoe objasnuvanje po e-posta bidejki ne sum bas informiran najdobro za Linuxot a voedno sakam da go probam zs slusam muabeti deka bil postabilen od Windowsot.
p.s.Eve gi moite e-mailovi,ke ti gi dam site zaradi poke mesto,aleksandarbitola@yahoo.com,alex_bitola@hotmail.com,ale xgangsta@gmail.com,gangsta@freemail.com
--------------------------------------------SE NADEVAM DEKA KE MI PRATIS BLAGODARAM OD NAPRED


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 03:04
Александар, документација ке ти биде испратена на маил, само треба прво да ја направиме во зип формат (бидејќи е во .tar.bz компатибилна за линукс систем). За повеќе, можиш да се информираш на http://lugola.softver.org.mk - http://lugola.softver.org.mk . Лугола е непрофитна организација која работи на ширење на Линукс и општо на слободен софтвер во Битола и пошироко. Најважно е да сватиш дека Линукс е СЛОБОДЕН софтвер, а не БЕСПЛАТЕН (можиш да го платиш, па потоа што сакаш да правиш со него).. Ако си слабо информиран за Линуксот, најдобро ке се информираш на страната, во одделот ЧПП (Често Поставувани Прашања). Ако треба било каква друга помош. можиш да контактираш со мене на zoki_bitola@hotmail.com . Поздрав


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 21.Јануари.2006 во 12:47
fala ti mnogu ke go ocekuvam tvojot e-mail 
____________________________________________________
RECE micevski I ODLETAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 22:45
не знам баш многу за линуксот бидејќи не сум го користел никогаш до сега

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: vd
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 16:42

Кога се инсталира линух? пред или после виндовс? ако се инсталира потоа, се брише ли егзистирачкиот виндовс на нашиот хард диск?  Треба ли да се направи посебна партиција со софтвер за таа намена, на која ќе се инсталира Линух! Како да бидат видни фајловите на Виндовс од страна на Линух? Треба ли да се инсталира фул верзија на линух или има опции! Треба ли посе*ен хард диск за линух или мозна е инсталација на ист хард диск со виндовс, нормално поделен на партиции! Друго, дали линух формира посебни партиции кои му се потребни за негово функционирање?!   Како да го најдам хард дискот и работите што се во него кога користам Линух! кој вид на видео фајлови ги подржува линух, дали може пример мп3 да се слуша на линух! потре*ен е кодек или конвертирање на мп3 фајлот! Друго, РООТ означува Фул акцес, дали јас можам со GUI да се логирам како роот или тоа е само можно преку Линух терминалот! тоа е како шел, нели!

Друго, другпат



Постирано од: micevski
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 11:04
hehe abe zuc ama mi go pusti e-mailot ebate
---------------------------------------------------------- ------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 27.Јануари.2006 во 16:39
heh :) кој тоа сакаше да одговара на прашања за Линукс?!! НИКОЈ!


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 29.Јануари.2006 во 13:30
Hey Hey.. CalmDown троа бе дечки, ако вие не сте зафатени, има други луѓе што имаат работа.. Мицевски, незнам колку ке ти биди од корист документацијата, бидејќи таму се објаснети командите за конзола.. SayHI, Линуксот формира посебна партиција (Ex2, Ex3 ReiserFS ако имаш слушнато) на која се инсталира. Се инсталира после Windows, бидејќи ако инсталираш прво Линукс па Windows, ке се крева Windows-от на боот, и нема да го препознава линуксот.. Линуксот ги препознава партициите од Windows-от, (Ако се Fat32 ги препознава со самото инсталирање, а ако се NTFS треба да се додаде програма во кернелот за да ги гледа и тие), но Windows-от не ги гледа партициите од Линуксот.. Поддржува мп3, и за сите видео записи не бара кодекси, само плеер треба, кој се инсталира со линуксот.. Логирањето како роот, е скоро исто со Administrator во Windows, значи root е газдата на компјутерот.. Мислам дека се е опфатено .. Ако треба уште нешто прашај, и те молам биди стрплив.

Поздрав


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 29.Јануари.2006 во 14:54

ZokiBoSS , фала за одговорите, навистина интересни работи што ете не ги знаев и  немав слушнато ... Но, како и да е, откако ќе го прабам ова кажаново, сакам да знам како да направам скриен фајл на линукс но не на графикал усер интерфејс туку на команд шел! можно е тоа или не?

А ми требаат некои глупави скрипти, па можеби ќе ми бидеш од помош за линукс шел скрипти!



Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 31.Јануари.2006 во 18:46
SayHI во која смисла скриен фајл, нешто како Hiden во Виндовс, или нешто поразлично, и како сакаш да биди скриен фајлот, да не го гледаат другите што имаат user/pass на компјутерот, или..? Дај биди малку појасен во прашањата (;

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 02.Февруари.2006 во 13:15
да да, нешто како хајден во Виндовс, тоа да се изведе на шел, команд интерпретер.


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 12:08
SayHI скриените фолдери во Линукс се со точка пред нивното име, и ако сакаш да направиш таков, можиш едноставно со Rename команда да го направиш скриен (hidden). Тоа би дошло како ex. /.zoki .. Али сепак фала богу и тие ги листа со командата ls, освен што неможиш да ги гледаш под Default во Konqueror (исто како Explorer во Windows). That's all

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 09.Февруари.2006 во 16:18
Користам Линух 2.5 години и сум презадоволна. Ги имав неколку верзии на мандраке, сега сум на 11.5. Беспрекорен е, дома имам вин и многу ми е досаден и нестабилен.
Fedora линухот ја користен прекрасен оперативец е.
Буквално не ми беше проблем да се навикнам од едно на друго, дури и линуксот има повеке можности да кажам за работа и за баратање. Немам проблем ни со вируси зашто се уште никој не седнал да конструира линух вирус, како и не се замарам со редење на хард дискот, фргментација или било што сам се реди и се памти која опција и како сте ја извеле. Што е најдобро нема потреба од пуштање на скен на сите верзии на анти вируси поцнувајки од нортон до спај адвар и така натаму.


-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 02:29
Јас имам Слеквер 10.2, закон е системот. Имав прво Мандрива 2006, али многу кочеше кај мене на компјутер, пошто имам пентиум3, и морав да го инсталирам слек. Закон е, многу го поштовам! (:

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 08:17
Да добра е и таа оператива
Зависи кој како се навикнал на изглед се сите разлицни како во опции така во параметри но, не е комплициран ниеден за работа.
Слеквер 10.2 е по суфистициран за разлика од мандривата каде каде, задржи го то оперативен систем.
Мене компјутерот ми ги подржува сите оперативи му правен надградба добра па нема проблем сега околу кочење...

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 10:18
А со кои реални проблеми се имаш соочено со линуксот? Дали те зафркава обичното сменување резолуција или часовник?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 14:18
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

А со кои реални проблеми се имаш соочено со линуксот? Дали те зафркава обичното сменување резолуција или часовник?


До сега се немам соочено со никакви проблеми од тип на мрежа, пад на систем итн.. Што се однесува до часовникот немам проблем рот пас си имам и така, единствено не знам како се намалува слика во која опција ми е тоа..па одредени резолуции слики не успевам да ги намалам. :( ..можам да симињам даунлоадинг да правам на одредени работи исто не ми е проблем. Прифака се..јас на почетокот имав проблем со кирилицата требаше да ја подесам ..ми требаше цд но со малку труд и ги превземав од друг пц на шеринг..
така да нај нормално функционира.

-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 10.Февруари.2006 во 14:30
Натали, Мандривата е userfriendly линукс (појќето команди или алатки, или подесувања се виртуелно, со прозорци) а слекот е 70% команди .. Али незнам, јас почетник сум со линуксот, и фала богу досега супер се снаоѓам, иако морам да нагласам дека имам голема поддршка од Лугола, групата која работи за ширење на слободниот софтвер во Битола. И поради потребата за помош, затоа ја отворив оваа подтема, за било каква помош околу Линукс.

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 08:47
Зокибос...ако успееш да откриеш како се намалува резолуција на гимп за слика дај напиши ми навистина не ми се бара каде е ..еднаш пробав пред 2 години успеав не знам ни сама како сега веке кревам раце

-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 00:02
За Линуксот сум тапа невидена, и баш поради тоа една моја другарка кога купи ком, го зема од Неоком, а таму даваат или лиценциран Виндовс ХП, или бесплатен Линукс... морав да го форматирам комот за да се снајдам како што треба... Можеби не е тежок за работа, но јас за прв пат се среќавав со тој оперативен систем, така да јеби га, оде Линукс у неповрат

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 00:11
Натали, те*е ти треба фактички опција за намалување на сликата т.е. resize, така? Јас лично не се разбирам многу од графики и такви работи, али ќе прашам и ке ти кажам .. А Ghost, штета што не го проба, стварно ќе се запрепастеше од перформансите .. Али никад не е касно да се проба, и мора да има некад ризик ако сакаш нешто да научиш, мислам ако сакаш да го инсталираш можиш партициите лом да ги направиш ако немаш искуство, али битно ќе научиш нешто ново :D .. Поздрав

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 00:12
Епа бесплатен е друже, што значи дека цд-иња има насекаде... Здравје, ќе го пробаме понатака

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 00:23
Абе друже , не зборам за бесплатноста, туку за маката која ќе ја видиш при инсталацијата ако нема кој да ти помогни.. А прво да видеше како изгледа и шо функции има, и низ иглени уши ке поминеше за да го инсталираш .. Ова ми е од искуство (: .. Али сепак има Лајв дистрибуции, можиш и со нив да пробаш ;)

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 00:49

како и да е другарче, за сега сум презадоволен од виндовс ХП, а поготово што сега ќе го ставам виста само нека излезе како што треба...  но подоцна можеби кој знае, можеби и кај мене ќе се појавува Линукс при уклучување на комот



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 09:13
Нема врска за бесплатноста...Линухот си има свои подобности за работа.. Прво никогаш нема да фатиш вирус и што е најважно не губиш време во пуштање на антивируси, па редење..итн да не се пофторувам

Зокиии рачунај отвараш слика со гимп и на самите опции на левата страна кај што се зумира опција за преработка за сенчање итн тука некаде се подесуваше за промена на резолуција..ако успееш да откриеш кажи..
јас идев на опција select-sharpen-shrikn-shrink wrap ili image-mode-decomprese ili script-fu-decor-add boarder..
Не ми успева..
имав надградба од open office 1.0 na nadgradba na 1.5 и можно е и тоа да смета
иначе имам Гимп 1.2.5

-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 09:36
Нааато бе, имаш една опција на почеток, уште кога ке притисниш New, да наместиш резолуција.. Нели излегува прозорец и те прашува за димензиите на листот, и под него имаш Advanced Options и таму имаш за резолуција.. Или пак евентуално ако не проработи тоа, имаш во опциите Tools -> Transform Tools -> Crop & Resize ... Е сеа, и то ако не фаќа .. Ај прво пробај вака, па после ќе бараме друго чаре 

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 09:46
ок сега ке пробам 10х

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 09:52
Ке го тестирам сликата ми е ргб формат и кога отварам new и ја намалувам резолуција итн..ми отвара нов но не е тоа тоа бејб.
а на тоолс со таа опциај не ми дава ..ни да мрдне од намалување..
Батали бејб ќе пробам друга опција и ќе ти јавам ок?

-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 16:18

1234567890

234567890

34567890

4567890

 

Е незнам како да напишеш скрипта која ќе ти го извади ова на скрин кога ќе ја повикаш (на терминал, на шел кога работиш)!



-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 18:29
SayHI незнам и јас, немам работено со програмирање нити скриптирање, пошто кратко време користам линукс, али ако ти е толку битно ке прашаме некој ..

Натали мислам дека има и да смениш боја кога креираш датотека на почеток, али пробај и со други алатки .. Ако треба дополнителна помош, тука сме за те*е бејб ..


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 16.Февруари.2006 во 16:30
Ако работиш со пути, значи си поврзан од компјутерот каде што ти работиш со некој друг компјутер преку СШ! тогаш, како да преземеп фајл од некаде тамо, и како да наредиш фајл во некаде тамошниот компјутер од компјутерот на кој што работиш!

Воедно, ако сака некој бесплатен Линукс, лајв цд и инстал цд, нека оди на
www.shipit.ubuntu.com и нека си нарача

А ова со музичкиве фајлови, не ги отвара де! бара декодер нешто незнам што! реков јас нее добро не работи така вие викавте се е во ред


На кој program language е направен Линукс?


-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 09:43
sayHI Зокибосс многу убаво потенцира дека е лесен за работа но поколно тежок за инсталација. Треба да знаеш што сакаш па да инсталираш.
Линухот не е како виндо.. па ти фали па симишаш па инсталираш...Во самата инсталација на линух имаш параметри кои треба да ги сетираш што сакаш да ти биде инсталирано, дали винап игри,флеш, макромедија , тотем муви итн... ако тоа го направиш без никаков проблем ќе ти прими и работи целата програма..


-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 11:07
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Ако работиш со пути, значи си поврзан од компјутерот каде што ти работиш со некој друг компјутер преку СШ! тогаш, како да преземеп фајл од некаде тамо, и како да наредиш фајл во некаде тамошниот компјутер од компјутерот на кој што работиш!

Воедно, ако сака некој бесплатен Линукс, лајв цд и инстал цд, нека оди на
www.shipit.ubuntu.com и нека си нарача

А ова со музичкиве фајлови, не ги отвара де! бара декодер нешто незнам што! реков јас нее добро не работи така вие викавте се е во ред


На кој program language е направен Линукс?


Линуксот е направен во С.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Февруари.2006 во 20:33

natalija: Линухот не е како виндо.. па ти фали па симишаш па инсталираш...Во самата инсталација на линух имаш параметри кои треба да ги сетираш што сакаш да ти биде инсталирано, дали винап игри,флеш, макромедија , тотем муви итн... ако тоа го направиш без никаков проблем ќе ти прими и работи целата програма..

DA? a vo koja verzija gi ima tie parametri? primer, ti koja verzija na linuks koristis pa da se potrudam i jas da ja nabavam taa verzija i da gi probam tie raboti, ustvari da gi vidam tie parametri koi gi nema ocigledno na site verzii! Konkretno, kakov vid na muzicki fajlovi slusas ti na linuks?



-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 22.Февруари.2006 во 20:51
SayHI, имаш повеќе видови на линукс, а го користиш тој што ти е потре*ен.. Пример јас користам Слеквер, тој појќе е базиран врз конзола, едно 60-70% од опциите, подесувања, инсталирања, етц .. одат преку конзола. А имаш исто така и Мандрива и СуСЕ кои се повеќе на Point and click опција.. Скоро сите пакети содржат дополнителен доста голем софтвер за тој вид на дистрибуција, кој е вклучен во ЦД-ата што ги добиваш со него..

П.С. Мене овие дистрибуции ми се најпознати и испробани, а има и други како на пример: Федора, Кајликс, Џенто, етц етц


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 28.Февруари.2006 во 11:00
Зоки...вчера го инсталирав Центос.. па дур наместам се

-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 05.Март.2006 во 11:04
Супер Наталија .. Ај пробај го и ќе кажиш каков е.. Јас дома инсталирав Канотикс.. Уфф, закон е системот, посебно за послаби компјутери.. На 1 ЦД е, и тоа лајв, и стварно сум задоволен.. А за некој ден ке пробам Кнопикс, тој е на 1 ДВД .. Ова ми е како тест фаза, се што ке ми се најди од линукс при рака инсталирам .. Да видам шо е како е :D .. Поздрав

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 10:06
Зоки супер е Центосот многу ми се допага...пробај го нема да зажаилш

-------------


Постирано од: Митко
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 20:48
Јас сум задоволен со Slackware 10.1 (на другиот компјутер, дома) и Slackware 10.2 (на серверот во Хрватска). Немам инсталирано GUI затоа што не ми ни треба, ги користам исклучиво на конзола.

Поздрав :)


-------------
Mitko


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 08.Март.2006 во 15:05
Браво Митац.. Поштовам луѓе кои знаат да работат во конзола.. Јас искрено имам линукс 3 месеци, можи некоја недела појке, али задоволен сум ненормално .. Сега засега тестирам линукси, и искрено Канотиксот ме запрепасти .. Не вервав дека можат да направат таква работа .. Едно ЦД е, и едноставен е за инсталирање, и лесен за користење, да можат и другите да се прилагодат на него.. Натали, ако го најдам тој, биди сигурна дека ке го пробам .. BTW, ако сакате да контактирате со некој од линуксашите во Битола за некој проблем, 24/7 сме на ирц, сервер Undernet канал #CooLIRC .. Ако можиме, би помогнале..

Поздрав

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 23:23
Најди го Зоки Центос 4 верзија задоволна сум..работаи на конзола нема грешка.

-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 17.Март.2006 во 18:21

Натали, крајот на април (28, 29, 30) во Битола, Лугола ке организира маратон за превод на слободен софтвер, па ако си заинтересирана да дојдеш, ке биди супер.. Еве и официјално си поканета од Лугола :D .. И општо, секој кој сака да придонесе во преведувањето на слободен софтвер е поканет. Ќе се преведува КДЕ, и некои апликации..

 

Поздравче



-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 17.Март.2006 во 20:44
Ок Зоки ако немам ништо да не ветувам ке пробам да дојдам...

-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 18.Март.2006 во 01:46
абре јас појма неам од линукс да си бидам искрен, али вие прмогу ги фалите, хмммм.... можеби и ќе пробам штом толку тврдите дека се подобри од виндовс  ХП

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 04:25

a od koga postoi ovoj operativeci vistina li nema teknato virusi za nego?

 



-------------
dudenz


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 08:18
Ајс постои со години, но премногу е застапен виндовсот да се за него работат. Така да сега за сега нема вирус за линух, а нема ни да има. Зашто самиот линух е изграден како оператива која не подржува вируси.

-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 09:13
Наталија мала исправка!!! вирус за линукс има направено!!! Неможе лесно да се пробие линукс при хакерски напад!!! тоа е разликата!!! Линуксот како и други работи се направени од Хакери за Хакери за да му се докаже на Мајкрософт дека не е единствен на пазарот!!!

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 09:17
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Наталија мала исправка!!! вирус за линукс има направено!!! Неможе лесно да се пробие линукс при хакерски напад!!! тоа е разликата!!! Линуксот како и други работи се направени од Хакери за Хакери за да му се докаже на Мајкрософт дека не е единствен на пазарот!!!

Мило мило како ми фалат зборови од сабајлееее..
Да ти благодарам што разложи

-------------


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 21.Март.2006 во 02:07
e kako sega ima virusi za nego ili nema

-------------
dudenz


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 22.Март.2006 во 19:30
ice dmx, има 40 или 60 вируси за линукс, незнам точно али измеѓу тие двете бројки се движат .. Шансата за да зафати твојот компјутер вирус за Линукс е многу мала, помала дури и од 1% .. Најбитно за линуксот е што денонојќно се работи на него, факт за тоа е новиот баг кој е пронајден на Убунту линукс, кој што при инсталацијата заборава да го избрише фајлот со пассворд од рут, беше решен за не цели 2 саати после неговото објавување, и веднаш беше пуштен на интернет.. А не како мајкрософт, новиот сервис пак 3 ке излези негде 2007 год, средината (: ..

Поздрав // Зоки

П.С. Само да појаснам некои поими.. Зборот Хакери, кој го употреби НРГМКД, не се мисли хакери ние како што ги замислуваме “Bad Boys“, туку се мисли на луѓе кои се борат за слобода на информациите и нивно ширење.


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 23.Март.2006 во 00:13
a jas slusnav deka ne primal nikakvi igri ovoj operativec

-------------
dudenz


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 23.Март.2006 во 14:34
ice dmx, Има посебни игри направени за Линукс, но сепак се во мал број. СИТЕ игри кои работат под Виндовс, работат исто така и под Линукс преку програма (емулатор).. Некои се вчитуваат поспоро, а некои и побрзо од виндовсот.. Битно, работат сите игри на линукс, и перформансите се исти (при играњето).

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 18:03
Sakam da go prasam Avtorot na temava.kolku Linux Ubuntu mozam da naracam naednas no pritoa da ne platam.
---------------------------------------------------------
It`s nice to be important but is more important to be nice


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 02.Април.2006 во 02:12
Мицевски, мислам дека границата беше 40 цд-а, но не сум сигурен .. Јас порачав 15 и не платив .. Порачај сега колку шо мислиш дека треба, и кажи (: .. Зоки

П.С. ЦД-ата стигаат 1 месец по порачката (+/- 1 недела толеранција)


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 02.Април.2006 во 16:30
а од каде се нарачуваат?



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 02.Април.2006 во 19:43
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

Мицевски, мислам дека границата беше 40 цд-а, но не сум сигурен .. Јас порачав 15 и не платив .. Порачај сега колку шо мислиш дека треба, и кажи (: .. Зоки

П.С. ЦД-ата стигаат 1 месец по порачката (+/- 1 недела толеранција)


OK fala za informacija


-------------
It`s nice to be important but is more important to be nice >>>bRiX<<<


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 02.Април.2006 во 19:45
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

а од каде се нарачуваат?



https://shipit.ubuntu.com/

p.s.treba prvo da se lognis so e-mail postoecki i pass se razbira


-------------
It`s nice to be important but is more important to be nice >>>bRiX<<<


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Април.2006 во 03:03
фала многу 

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 03.Април.2006 во 19:41
nisto nema problem i kazi so ke naprajs dali ke ti stignat cedeata
POZDRAV


-------------
It`s nice to be important but is more important to be nice >>>bRiX<<<


Постирано од: Македонски син
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 05:25
А како се креира PPPoE во Мандрива? Некој?

-------------
за сите Македонци!


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 12:44
Македонски Син, отвораш конзола, треба да имаш root привилегија, т.е. да си логиран како root, потоа пишуваш pppoesetup, или pppoeconf не сум сигурен како беше, или напиши pppoe и притисни на Tab 2 пати па ќе ти ги излиста сите команди со pppoe. Потоа следи ги чекорите, едноставно е. Ако заглавиш негде, повторно прашај.

Поздрав // Зоки


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 21:31
Linux?  Najbezbeden i najrazvien operativen sistem.Evropa naglo e  krenata  prema  nego, no nema sansi da  stane poveke popularen od  WINDOWS
poradi  negovata  kompliciranost i najmnogu poradi  ogromnata  reklamna kampanja od  Microsoft.Iskreno za tie  sto sakaat  malce  podlaboko vo Informatikata  treba  da  probaat ,no ako na internet  se  samo za utepuvanje vreme  neka si ostanat  na windows


-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 06.Октомври.2006 во 12:14
member_profile.asp?PF=6586&FID=62 - khaleefah, nauchnicite i profesorite drugo predvidvaat.. Deka do kaj 2008, linux kje zemi epten golem zafat, bidekji neznam kolku si zapoznaen, vekje e napraveno se vizuelno vo nego.. Go nema ona staro konzolsko pishenje na komandi, i samo nekoj "jaki" kompjuterdzii da mozhat da go sovladaat.. Tolku e usovrshen shto pobrzo bi go nauchile od windows-ot.. No sepak toj e porashiren OS i zato taka izgleda.. Ali kje dojdi vreme koga kje padni ;)..

P.S. Sorry sho ne pishev na kirilica, ali ne bev vo mozhnost.


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 06.Октомври.2006 во 12:29
Interesno ova shto go pishavte za Linux.Sakam da go probam nekogash da go instaliram ali ,znam deka dosta programi ne go podrzuvaat linux ili treba se odnovo da gi baram verziite shto se praveni za Linux.Sto mislite koga ke izleze noviot Linux?I dali ke moze da se instalira na komputer   800mh, 640Mb Ram.

-------------
http://www.macedonian-kingdom.piczo.com



Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 06.Октомври.2006 во 17:14

Iako  zvuci cudno no sepak mozelo programite  .exe  da  rabotat  na Linux i toa bez problem ,seto toa  odelo preku programot WINE koj dopolnitelno se instaliral.Iskreno ova ne sum go probal ,no veruvam deka raboti.A za toa dali ke stane poveke popularen od windows toa mnoguuuuu  tesko veke rekov  reklamata e najbitna kaj nekoj produkt,a na primer vo makedonija poveke od pola luge  neznaat  dali  Linux  e operativen system ili nesto sto se macka na leb LOL



-------------


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 07.Октомври.2006 во 19:07
spaski, ima mnogu linux distribucii koi mozhat da se instaliraat kaj tebe .. Sepak linux ne e kako windows da izlegva ednash na 3 godini, pa izlegva ponova verzija na 3-4 meseci vo prosek.. A tochno e toa deka mozhi da gi raboti programite preku emulatorot WINE, iako za site programi za windows ima zamena vo linux-ot, nekoj se podobri a nekoj poloshi.

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 15.Октомври.2006 во 07:12
mozhebi ke probam ponatamu,i onaka i samite programi shto se za windows nekogash ne rabotat kako treba.Fala za odgovorite.

-------------
http://www.macedonian-kingdom.piczo.com




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk