IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Помош !! Софтверски Проблеми!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош !! Софтверски Проблеми!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4546474849 55>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 15:28
explorer нема гајле, се’ е добро.

Проблем се овие два тага

ОК. Фала anyway, можеби лично ќе прочепкам по плагините, јаваскриптите... па може и ќе го средам и ќе го поставам решението тука големо%20гушкање


Изменето од Pravoslavie - 17.Декември.2009 во 15:30
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Bobi-cyclist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bobi-cyclist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 22:18
Koga go vklucuvam kopjuterot vo nikoj slucaj ne saka da go pokrene windows-ot.Dojde do nekoj stepen i ne saka ponatamu.Se obidov so format i formatot go izvedov uspesno, no posle toa mi pravi problem.Go stavam kako First Boot hard diskot, a kako Second Boot cd romot, no ne saka da go preskokne bootot na windows cd to i da prodolzi so instalacijata na windowsot tuku go butira cedeto povtorno :(:(.I sega nikako ne mozam da uspeam da da go instaliram windowsot, si mislam dali ima nekoja greska vo biosot pa ne e vo red.ve zamoluvam za pomos.blagodaram
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 01:00
Originally posted by Bobi-cyclist Bobi-cyclist напиша:

Koga go vklucuvam kopjuterot vo nikoj slucaj ne saka da go pokrene windows-ot.Dojde do nekoj stepen i ne saka ponatamu.Se obidov so format i formatot go izvedov uspesno, no posle toa mi pravi problem.Go stavam kako First Boot hard diskot, a kako Second Boot cd romot, no ne saka da go preskokne bootot na windows cd to i da prodolzi so instalacijata na windowsot tuku go butira cedeto povtorno :(:(.I sega nikako ne mozam da uspeam da da go instaliram windowsot, si mislam dali ima nekoja greska vo biosot pa ne e vo red.ve zamoluvam za pomos.blagodaram


Ја другар ништо не те разбрав,полека малце што направи сега ти го форматираше ли Windowsot ? ако си го форматирал крај на приказната го вадиш Windows CD и толку... објасни малце по детално по можност на кирилица
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 21:52
Ми требаат информации околу Microsoft office outlook. молитва
Ова на википедија не разбирам бидејќи има многу информатички термини. лутина
Знам дека е само нешто за е-маил, пошта ама друго ништо. тага
Некој да ми каже поточно за што се користи, како, што, какви се` функции има, што се` може да се праќа. Ми треба итно.....
Плс
молитва
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 22:07
не outlook - look out требе да се вика
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 22:08
плус тоа Internet Explorer требе да се вика Internet Exploder
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 03:53
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Ми требаат информации околу Microsoft office outlook. молитваОва на википедија не разбирам бидејќи има многу информатички термини. лутинаЗнам дека е само нешто за е-маил, пошта ама друго ништо. тагаНекој да ми каже поточно за што се користи, како, што, какви се` функции има, што се` може да се праќа. Ми треба итно.....Плс молитва


Microsoft Office Outlook е како Windows Live Mail си ја пишуваш твојата адреса и лозинка од hotmail од мсн-то што ти стасуваат пораките да ги отвара преку Outlook а не преку пребарувачот Mozilla или IE
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 11:58
Многу оскудни информации даваш...

Што харддиск имаш?
Ако е SATA треба да имаш и драјвер.
Кон врв
EKCTPA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EKCTPA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 12:03
Ako HDDto ti e novo a plocata postara moze da ima problem so brzinata da nemoze da ja cita i vo toj sluccaj ke treba da stavish dzamper, proveri i dali CDto e dobro da ne e izgrebano...
Najdobro pishi na google HDD(name,No,model)problem i ke ti dade opcii pa razgledaj
Немој да правиш мали планови, во нив нема магија...
Прави големи планови, цели високо во надежта и работата.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 11:27
Ако е сата и мора и не мора да се има драјвери сата може во BIOS да се исклучи подршката за сата и Windows XP се инсталира без проблем,инсталирај си Windows Vista или Windows 7 што ке ти е XP уште
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 10:52
Ај да почнам пак одново,ако може да се разбереме,матичната е земена пред неколку години,тогаш мислам одеше сеуште ВИН 98,(со плочата си имаше ЦД со драјвери за матичната плоча и меѓудругото,тогаш најверојатно беше преминот од ЕИДЕ Хард дискови на САТА,па ако сакаш да инсталираш ОС на САТА хард,мора да направиш сам флопи дискета со такви драјвери).Кога преминав на ХП со САТА диск,за да го инсталирам ОС-от на хард-дискот,потребно беше да се користи флопи дискетата за да се пронајде хард-дискот,односно,предходно кога стартува инсталацционото ЦД те прашува ако сакаш да инсталираш таму друг уред и слично притисни на Ф6,
Значи ова е регуларна процедура со основноЦД од ХП,тоа кај ВИСТА и ВИН7 го нема сега тие ги интегрирале овие драјвери,инаку кај други ВИН ХП кои сега ги има многу ваквите работи се решени,но кај овој за кој прашувам НАСА ХП СП3 не го решиле тоа,па ме интересираше дали ја има таа опција на некој друг начин.
Значи резиме,пред да почне да ги копира драјверите од ОС-от на Ц партицијата не ги чита виа драјверите од флопито и вели нема ЦД или внеси правилно ЦД(веројатно тие што го прават овој ОС не внеле опција да ги има овие драјвери) .Проблемот е како да се инсталира Ос-от во дадената ситуација.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 21:52
Zosto koga odzipuvam ponekogas (ne sekogas) mi se javuva eden prozorec koj mi vika: You need to have the following volume to countinue extraction. Sledi eden link koj zavrsuva na Desktop. pa prodolzuva Insert a disk with this volume and press OK to try again.
vo sto e problemov?
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 14:01
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ај да почнам пак одново,ако може да се разбереме,матичната е земена пред неколку години,тогаш мислам одеше сеуште ВИН 98,(со плочата си имаше ЦД со драјвери за матичната плоча и меѓудругото,тогаш најверојатно беше преминот од ЕИДЕ Хард дискови на САТА,па ако сакаш да инсталираш ОС на САТА хард,мора да направиш сам флопи дискета со такви драјвери).Кога преминав на ХП со САТА диск,за да го инсталирам ОС-от на хард-дискот,потребно беше да се користи флопи дискетата за да се пронајде хард-дискот,односно,предходно кога стартува инсталацционото ЦД те прашува ако сакаш да инсталираш таму друг уред и слично притисни на Ф6,
Значи ова е регуларна процедура со основноЦД од ХП,тоа кај ВИСТА и ВИН7 го нема сега тие ги интегрирале овие драјвери,инаку кај други ВИН ХП кои сега ги има многу ваквите работи се решени,но кај овој за кој прашувам НАСА ХП СП3 не го решиле тоа,па ме интересираше дали ја има таа опција на некој друг начин.
Значи резиме,пред да почне да ги копира драјверите од ОС-от на Ц партицијата не ги чита виа драјверите од флопито и вели нема ЦД или внеси правилно ЦД(веројатно тие што го прават овој ОС не внеле опција да ги има овие драјвери) .Проблемот е како да се инсталира Ос-от во дадената ситуација.


Има софтвер на веб, кој што ја “отвора“ сликата (.ISO) од Windows-от и можиш да додаваш/одземаш работи којшто се појавуваат на инсталацијата. Исто така имаш опција да додајш и соодветни драјвери на цд-то, со то ќе го решиш проблемот засекогаш, драјверите ќе ти бидат во цд-то и нема да имаш потреба од флопи или слично.

google->"nLITE" :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 14:03
Originally posted by TheRock TheRock напиша:

Zosto koga odzipuvam ponekogas (ne sekogas) mi se javuva eden prozorec koj mi vika: You need to have the following volume to countinue extraction. Sledi eden link koj zavrsuva na Desktop. pa prodolzuva Insert a disk with this volume and press OK to try again.
vo sto e problemov?


Зато шо, ко си ја праел архивата (или друг ко ја праел) ја поделил на поќе парчиња, и сега дел од тие парчиња ти фалат :). Зато ти излегва и “понекогаш“ :P
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4546474849 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.