Испечати | Затвори го прозорот

Помош !! Софтверски Проблеми!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2574
Датум на принтање: 19.Април.2021 во 12:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Помош !! Софтверски Проблеми!
Постирано од: vodkamixx
Наслов: Помош !! Софтверски Проблеми!
Датум на внесување: 07.Јануари.2006 во 11:32

Оваа тема ја отварам ако на некој форумџија му треба некоја помош околу некој софтвер, ние останатите форумџии ќе се потрудиме да му помогнеме и да најдеме решение за решавање на проблемот...

Затоа бујрум!
Коментари:
Постирано од: vd
Датум на внесување: 13.Јануари.2006 во 15:57
pffff, na kakva pomos se misli tuka!! kako pomos okolu nekoj softver? kako da se instalira softverot ili sto?! Pomos okolu software mislam deka nee potrebna, sekoj software doaga so Manual pa moze tamo da se procitaat detali za koristenje na software-ot.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 13.Јануари.2006 во 19:45

освен, доколку имаш некој проблем со активирањето, кој што многу често се случува, или пак со ракување на одреден софтвер...  ти ако го имаш знаењето братче, не значи дека секој го има, помошта секогаш е добредојдена, и секако тука се кракчињата, пачовите и другата можна пиратерија, која кај нас цвета -------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: vd
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 13:46

Epa dobro, ako mislis taka Ghost

Ete neka pobara pomos nekoj pa ako mozam i jas ke pomognamПостирано од: Ghost
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 14:31
би ми било драго доколку да ја понудиш својата помош се со цел да има подобро разбирање во компјутерскиот свет.. Респект и поддршка од мене

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: bubicka
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 14:17
a pomos od tipot na hakiranje e-mail passovi


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 17:09
ke si zemes brut forcer ke si go downloadiras i ke si go instaliras!!! Samo pazi da ne zakacis nekoe virusce so nego!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: bubicka
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 18:25

Network Share Brute Forcer 3.1-ova treba da e toa ili neПостирано од: bubicka
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 18:53
i ako e toa ako mozes kazi kako se upotrebuva fala unapred


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 21:11
Bubicka, не вервам дека ке постигниш многу со тоа, бидејќи не си запознаена доволно од таквиот вид на програми.. И искрено незнам зошто пробува НРГМКД да објасни, бидејќи скоро сите маил сервери сега имаат заштита на 3 или 5 грешки на пассот, да го блокираат маилот 5-10 минути .. Така да, тие начини на пробивање на пасс се мислам застарени..

Поздрав

П.С. Програмата што ја најде ти бубичка, е за фолдерите што се во мрежа ако имаат пасс да го пробие.. Поздрав


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: bubicka
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 22:42
oki fala


Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 11.Март.2006 во 19:01
Дали некој може да ми каже каде може да симнам бесплатно програмче со кое ќе можам да ги конвертирам снимените видео клипови со мобилен телефон (имам К700I) во АВИ и други формати, и обратно АВИ фајловите да ги конвертирам во 3GPP фајлови за мобилен.


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 01:23
Добро бе луѓе. дали стварно изигравате дека појма немате, или пак дека сте толку глупи? Зошто поставувате стално безвезни прашања .. Има некој слушнато за http://www.google.com - www.google.com и ако има нека појасни зошто постои таа страна.. Таму да побараш ке ти дај целосни кредитни картици, а да не збораме за програми за некое си конвертирање..

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 02:10
Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:

Дали некој може да ми каже каде може да симнам бесплатно програмче со кое ќе можам да ги конвертирам снимените видео клипови со мобилен телефон (имам К700I) во АВИ и други формати, и обратно АВИ фајловите да ги конвертирам во 3GPP фајлови за мобилен.


Magicbit 3GP Video Converter

Magicbit iPod Video converter, a powerful 3GP converter which support convert MPEG to 3GP, AVI to 3GP and WMV to 3GP!. Our 3GP Converter is designed for your cell phones, also handle convert your 3GP video clip to AVI and MPEG to your PC! or convert from RM, MP4, MOV, WMV, MPEG, AVI to 3GP file. You can use it to convert MPEG or AVI to 3GP video clip and play them in Motorola, Nokia, samsung, LG, Sony Ericsson, Sharp, and so many mobile phone or other software 3GP, 3GPP player. A quite great 3GP converter for your mobile phones.

Copy + Paste  

http://www.suprnova.biz/download--Magicbit-3GP-Video-Convert er-v1.2.23-115.shtml


-------------

">


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 02:14
 Еве уште едно програмче кое добро ми се наоѓа и мене

3D Photo Browser v8.5

3D Photo Browser is a file explorer that makes viewing, editing, and organizing your images, videos, 3D files, and audio files easier. It displays high-quality thumbnails and recognizes more than 60 image formats, many 3D formats, and most audio files. It offers a complete image/video editor and an OpenGL textured viewer. 3D Photo Browser also plays audio files and displays MP3 file information.

Copy + Paste

http://www.suprnova.biz/3D-Photo-Browser-v8.5-160.shtml


-------------

">


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 06.Април.2006 во 11:52
Дали некој има инсталација од Visual Basic 3 ?

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 07.Април.2006 во 02:43
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Дали некој има инсталација од Visual Basic 3 ?
Visual Basic v6.0Download :

http://rapidshare.de/files/16742857/Visual_Basic_6.0.rar.htm l

Fix :

http://rapidshare.de/files/16742887/visualbasic6.zip.html
-------------

">


Постирано од: kalimero
Датум на внесување: 07.Мај.2006 во 02:42

 Ajde kazete nekoj program za da si gi najdam "slucajno" izbrisanite MP3-ki


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 09:44
Пробај со OnTrack EasyRecovery

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: kobra3
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 03:24
Поздрав на сите.
Би замолил за помош.

Сакам да извршам Update на Windows, ама не оди, туку упорно ми го исфрла ова:

[Error number 0x80072EFE]

И никако не оди понатаму!

Да ли има некое решение, или ке морам се да преинсталирам.

Поздрав.Постирано од: spaski
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 10:35
Zdravo Ne sum golem specijalista vo vakvi problemi ama moze da ti dadam sovet kako da probash da go popravish toa.Idi na
1 ALL PROGRAMS
2 ACCESORIES
3 SYSTEM TOOLS
4 SYSTEM RESTORE
5.RESTORE COPUTER TO AN EARLIER TIME
OVA POSLEDNOTO ZNACHI VRATI GO COMPUTEROT NA KALENDAROT
SHTO MOZESH PORANO
BARAJ KADE PISHUVA CHEKPOINT I KLIKNI NA TAA DATA
TREBA RESTART.
PROBAJ AKO PORANO MOZELO   UPDITE I NEOCHEKUVANO SEGA NEMOZE , MOZEBI NESHTO SE IZBRISHALE VO MEGUVREME I NEMOZE DA PRAVI UPDATE.
DOBRA SREKA PISHI SHTO NAPRAVIVTE
p.s ova e sovet za site shto imaat problemi so pc a gi nemalo porano
OVA RABOTI SAMO SO WINDOWS XP I NAJNOVI DRUGI WINDOWS


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 12:38
Fintata so update e drugo. Microsoft ima nov sistemna updejtiranje taka da ako imas piratska verzija od win. xp sp. 2  tesko deka ke mozis poftorno bidejki ke ti bara pari za updejtiranje i slicno. Ili druga moznost da updejtiras piratski win. ti e pustas error reports.
Za sekoj slucaj probaj  prvo toa sto ti rece  Spaski.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: kobra3
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 12:45
Поздрав Spaski.
Фала ти за советот, ама ке има еден проблем со оваа работа.
Да објаснам малку за да е појасно.

После нова инсталација на Windows XP, јас ги исклучувам непотребните сервиси.
Истовремено го исклучувам и Automatic Update, како и System Restore!
Е тука е сега проблемот.
Значи враќање со System restore - нема шанса.

Инаку, да не дојде до забуна, јас сега ги вклучувам и Automatic update и Beckground сервисите, ама изгледа како воопшто да не можам да се повржам со Update центарот, туку веднаш ми го исфрла овој error!

Што да се прави, за да не дојде до бришење на целиот XP само за оваа работа?Постирано од: kobra3
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 12:52
Извини Flipsi, додека го пишував претходниот пост, ти си напишал твој, сега видов.

Ако е тоа што велиш, има уште една работа што ме буни тука!
Зошто на нова инсталација, се си оди без никаков проблем?

Кога дојде она за валидација, јас кликнам на втората опција, се инсталира Active X, изврши скенирање, исфрли кои надоградби се достапни, и потоа се тоа си се инсталира без проблем!
Само надоградбата за Office е негде околу 100Mb!

А ова за другата можност - не те разбирам баш - што е финтата со пуштање Error raports?


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 14:18
Izgled sepak nova instalacija na windows e se shto ti ostanuva,(ako nekoj drug naravno nema druga ideja)I ti preporachuvam ostaj go sistem restore sledniot pat oti navistina nekogash pomaga.A moze i kako shto reche flipsi da poznava deka windowsot e kopija.


-------------
http://www.macedonian-kingdom.piczo.comПостирано од: Flix
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 14:36
E pa vaka Kobra i jas otkako ke go instaliram win. za prv pat nema nisto i posle prviot up date odma ke ti ja prepoznae kopijata.
A toa so error reports neznam dali ti se ima dosega sluceno, no ako se pojavi nekoja greska odma ti izleguva poraka, taka sto ima opcija da ja pratis greskata vo microsoft za da ti poognat, no ako redovno [prakas takvi greski ke mozis da si ja updajtovas piratskata kopija .


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: akrep
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 14:53

PROBLEM: imam DivX film so subtittle sakam istiot da go prefrlam na DVD sose tittlot nemoj samo nekoj da go spomene :

TMPGEnc 3.0 XPress

nero DVD-lab PRO 2    Movie Edit Pro 2004      VSO ConvertXtoDvd Ulead VideoStudio 9        Adobe Premiere Pro
pinnacle 10    tuka i e Nero
 
jas nekako uspeav so kombinacija na nekolku softverski paketi no da ne ima nekoj po lesen nacin? ako nekoj znae slobodno neka pise a jas ke mu go obrazlozam moeto resenie.


Постирано од: kobra3
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 16:13
Другари, вака за сега стојат работиве.

Секогаш со Acronis правам Beck-up, па имам неколку.
Ова со проблемов не одеше, па вратив со Acronis, оти имам многу работа, а ова ме закочи тотално без врска.

И сега - се си оди пак најнормално!!!
А бе да полуди човек од вакви глупости!
Овој Beck-up веќе имаше некои Update-а, а сега, штом го конектирав, веднаш си ги симна и најновите закрпи!!!
И што да мислиме сега?

@Spaski, тој System restore, неколку пати ме зафркна и не ми врати ко што треба.
Еднаш у него дури имаше и нешто што не требеше да има, а и фаќа нешто од Ram-от, па затоа јас веднаш тоа исклучам.

@Flipsi, сега те разбрав за тие errori, ама брат, ја и тоа веднаш исклучам, оти кога ке почне со тие известија, крај нема.
А тоа на Microsoft најискрено - никогаш не сум им праќал.

Е сега, нешто друго ме мачи.

За FW користам KAH.
Тука ми е нешто сомнително.
Јас го средам него, па на Scen ports on line,  и се треба да си биде Stealt.
И се си е Stealt.
Ама да не е проблемот нешто у тоа „средување„ па да не може да се поврже со Update центарот.
Сега ке одам по ред со него и ке проверувам да ли негде ке закочи, а ако најдам што е, одма ке ви јавам, оти сигурно ова и вам може да ви затреба.

@Akrep, фала ти, ке може тоа, да не барам сега по торенти, Rapidshared и сл, само кажи на кој mail да ти пишам.

Поздрав друштво и фала ви.


Постирано од: kobra3
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 17:41
Уште еден поздрав.
Еве, како што ветив, го решив проблемот и да напишам што е, ако му затреба уште некому.

Проблемот, како и што претпоставував, беше во КАH.
Конкретно:

Rules for Applications / svchost.exe / Edit,

HTTP   Activity - Allow и
HTTPS Activity - Allow = Проблемот решен.

Се друго може да се затвори во svchost, сем
Svchost DNS Service over UDP,
оти тогаш нема никаква конекција на Интернетот.

Поздрав.

PS. Нормално, ако се „затворат„ и сите опции на IE, повторно ништо од целата оваа работа.


Постирано од: FlesX
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 21:32
                                   VE MOLAM !!!

IMA LI NEKOJ LICENCE KEY ZA: BitDefender 9 PROFESIONAL

                                        CryCry
CryCry

-------------
ONLY THE STRONG SURVIVE


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 10:15
FlesX не е дозволено објавување официјално на форумот сериски броеви од програми бидејќи подпаѓаат под одредени лиценци и слично .. Меѓутоа, google.com може се да ти најде :)

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 11:29
Originally posted by kalimero kalimero напиша:


 Ajde kazete nekoj program za da si gi najdam "slucajno" izbrisanite MP3-ki


GetDataBack:

http://www.runtime.org/gdb.htm - http://www.runtime.org/gdb.htm


-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 15:32
http://www.andr.net%20 - www.andr.net
ili prebaruvacot http://www.astalavista.com - www.astalavista.com za taa namena


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: deni966
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 04:44

mi teba softver za fujifilm finepix a340 ili nekoe programce koe ke moize da sredi smetnuvanje sliki od aparatot  zaso  sesto se zezan i ne mozam da si gi simnam slikite-------------
SAIL BABY


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 28.Септември.2006 во 09:53
proveri na ovaa web strana ima razni programi
http://www.steves-digicams.com/digsoftware_cameractrl.html
izvadi go ovoj program , freeware e:
1. stisni na ovoj program:
TIM - USB Digital Camera Transfer Assistant for Windows
2.stisni na ovoj download:
TIM USB Transfer v1.2
Pishi.

-------------
http://www.macedonian-kingdom.piczo.comПостирано од: Ghost
Датум на внесување: 30.Септември.2006 во 14:02
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

http://www.andr.net%20 - www.andr.net
ili prebaruvacot http://www.astalavista.com - www.astalavista.com za taa namena


Добри страни, често користени од моја страна LOLLOLLOL


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 21:38
serijali i krakcinja barajte  so  CRAAGLE 1.91 Big%20smile
zasto  vleguvanjeto vo stranici so takvi stvari  mnoguuuu skapo ke  ve kosta .A za  izgubeni stvari  duri i posle format  provajte  FINAL DATA
 ili DATA RECOVERY .


-------------


Постирано од: belateh
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 10:15
Zdravo na site!
Mi treba program koj moze da preveduva tekstovi od angliski na makedonski.
Dali moze da se najde takvo nesto?Постирано од: spaski
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 10:48
Za zborovi samo ima na adresata
http://www.foto.idividi.com.mk/
a za celi tekstovi, neznam?
-------------
http://www.macedonian-kingdom.piczo.comПостирано од: Flix
Датум на внесување: 02.Декември.2006 во 13:52
Jas imam eden MS2Prevod Od magnim soft, pobaraj go na www.pogodok.com.mk

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 22.Февруари.2007 во 20:23

ova li go baras ako ne e pisi mi Lp

http://www.soft32.com/Download/Free/PENTAGRAM_PHOTON_33/4-182355-1.html - http://www.soft32.com/Download/Free/PENTAGRAM_PHOTON_33/4-182355-1.html


-------------


Постирано од: Gargi
Датум на внесување: 23.Февруари.2007 во 23:02
ve molam site sto mozete da najdete ili pak imate link za danlodiranje na anglisko-makedonski recki ili makedonsko angliski neka mi kazeCryCryCry


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Февруари.2007 во 00:00
sto znace toa recki ???Question

ako e recnik  klikni http://www.freelang.net/dictionary/macedonian.html - TUKA   i ke go downlodiras recnikot

PozdravWink


-------------


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 24.Февруари.2007 во 04:58
recnik daBig%20smile

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 24.Февруари.2007 во 21:25
ej coveci  a jas oj program da go downlodiram za da prevedam edna pesna od mak na angliski????

-------------


Постирано од: Gargi
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 03:48
fala vi na site navistina mi pomognavteWinkWinkWink
pozdravTongue


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 27.Февруари.2007 во 20:27
Имам ресивер Globo silver line 1005 и никако не можам да најдам firewire
за да го абдејтувам


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 00:16
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

ej coveci  a jas oj program da go downlodiram za da prevedam edna pesna od mak na angliski????


ima napraveno programa za prevodi na pesni, tekstovi i site tie raboti od makedonski na angliski i obratno, no bidejki e napravena od nasi mkd lugje, pa i ne mozes da ja najdes na netov za da ja simnes, tuku samo da ja kupis od niv. Sea ne mi ni teknuva kako se vikase programata, ali znam deka sigurno ne moze da se najde na net, kako i site nasi mkd programi sto se napraeni Big%20smileBig%20smile


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 03.Март.2007 во 00:51
kako ne mozes da najdes
ne te svacam objasni?:)P
 


-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 09:27
дали некој знае некој програма која ке ми ја мери брзината на проток на интернет и колу имам симната и колку испратено-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 10:57
Originally posted by чаир чаир напиша:

дали некој знае некој програма која ке ми ја мери брзината на проток на интернет и колу имам симната и колку испратеноa ke ti vrsi li rabota ako kliknes na ovaa strana

 http://download.idividi.com.mk/lista.asp?kategorija=83&podkategorija=87


-------------


Постирано од: јоцо
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 16:27
 Здраво, дали некој знае како да се симне HASP зштита на софтвер...ако зне го молам да ми помогне  Cry
 поздрав


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 16:59
фала средив работа

А сега ако може некој да ми каже како да инсталирам Sky Star 2 na Windows Vista симнав нови драјвери од сајтот на Sky Star 2 ама кога ке почнам да го инсталирам ми вика дека треба да инсталирам медија плар 9 или понов а во виндосот има интегрирано 11 чаре

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 20:04
Originally posted by skandi005 skandi005 напиша:

imam wadsl internet i dva kompjuteri mrezno povrzani preku switch dajte ve molam nekoj neka mi kaze kako da mi proraboti internetot i na drugiot kompjuter,jas neso so znam probuvav no nikako ne mi uspeva a ovi od on net ne kazuvaat
Ve molam za odgovor
skandi005@yahoo.comNeka ti stoi tuka postot, moz ke se najde nekoj sto ke ti pomogne


-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 17:30
МИ ТРЕБА програма за криење на IP адресата сите врзии што ги симнав на Hide IP Platinium работат делумно т.е. нема проблеми со краког ама опцијата за да ја сменам адресата не ми е достапна ако некој знае некоја програма нека ми каже или ако иmа HIde IP koe raботи нека даде линка да го симнам

ФАЛА


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 17:47
И кај тебе може да се смени ип, само ке кликнеш доле десно кај што ранува, десен клик и имаш опција таму change ip WinkWink

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 18:00
Originally posted by чаир чаир напиша:

МИ ТРЕБА програма за криење на IP адресата сите врзии што ги симнав на Hide IP Platinium работат делумно т.е. нема проблеми со краког ама опцијата за да ја сменам адресата не ми е достапна ако некој знае некоја програма нека ми каже или ако иmа HIde IP koe raботи нека даде линка да го симнам

ФАЛА
Javnata ( public IP ) ip adresa ne mozes da ja skries nikako, mozes delumno no toj sto znae, ako saka ke ti ja vidi pak...znaci nema krienje IP ...


-------------


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 18:06
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Originally posted by skandi005 skandi005 напиша:

imam wadsl internet i dva kompjuteri mrezno povrzani preku switch dajte ve molam nekoj neka mi kaze kako da mi proraboti internetot i na drugiot kompjuter,jas neso so znam probuvav no nikako ne mi uspeva a ovi od on net ne kazuvaat
Ve molam za odgovor
skandi005@yahoo.comNeka ti stoi tuka postot, moz ke se najde nekoj sto ke ti pomogne
Ima poveke nacina da dobies internet na 2 ta kompjutera:
1. Namesto swich stavi ruter, ruterot se podesuva taka da ...toj pravi konekcija, voedno dodeluva lokalni posebni IP na dvata kompjutera ( ili poveke ) i kompjuterite ke imaat internet ( treba podetalno da se objasni podesuvanjeto na ruterot-vo zavisnost od ruterot)
2. Swicot i tuka nema da ti koristi... Na toj kompjuter sto ke pravis konekcija , treba da imas 2 mrezni karticki ,ednata mrezna ke ja koristis za lan kabelot od wadsl'ot, a drugata mrezna za da gi povrzes kompjuterite, NO vazno e !!... toj kabel za povrzuvanjeto na kompjuterite treba da bide crossover lan kabel ...znaci ne obicno povrzuvanje kako za swich ili ruter ...nego koga ke ti go pravat kabelot ke kazes za povrzuvanje na dva kompjutera  - crossover kabel... I podesuvanjata na mreznite --- e podolgo - kogak e go sredis ova prasaj ke ti objasnam :))
3. Taka povrzani na svicot....Toj kompjuter sto ke ti pravi konekcija (kade sto e povrzan wadsl) ke mu stavis lokalna ip adresa da mu bide    192.168.0.1 , subnet mask ke stavis  255.255.255.0 , default gateway nema da stavas, DNS serveri ke stavis na on net ( prasaj koj se ne znam napament ) ...a na drugiot kompjuter ke stavis ip adresa :   192.168.0.3, subnet mask 255.255.255.0, default gateway: 192.168.0.1  i DNS serverite na on net (prasaj gi on net ke ti gi kazat )


-------------


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 19:16
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Originally posted by skandi005 skandi005 напиша:

imam wadsl internet i dva kompjuteri mrezno povrzani
preku switch dajte ve molam nekoj neka mi kaze kako da mi proraboti
internetot i na drugiot kompjuter,jas neso so znam probuvav no nikako
ne mi uspeva a ovi od on net ne kazuvaatVe molam za odgovorskandi005@yahoo.com
Neka ti stoi tuka postot, moz ke se najde nekoj sto ke ti pomogne


Јас користам исто WADSL и два компјутера, некогаш дури и три имам поврзано. И тоа само со свич.
едноставно направи мрежа меѓу двата компјутера со било кои фиксни ИП адреси, и на вториот направи иста конекција како и на првиот. ништо полесно.


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 16.Јуни.2007 во 22:14
Originally posted by чаир чаир напиша:

МИ ТРЕБА програма за криење на IP адресата сите врзии што ги симнав на Hide IP Platinium работат делумно т.е. нема проблеми со краког ама опцијата за да ја сменам адресата не ми е достапна ако некој знае некоја програма нека ми каже или ако иmа HIde IP koe raботи нека даде линка да го симнам

ФАЛА
Anonymous Surfing  ili Internet Anonym
 
OVA SE DVE PROGRAMI E SEGA DOWNLOADIRANJE SAMIOT POBARAJ, JAS STO  DA TI DADAM KE TI E NA ITALIJANSKI JAZIK ,a okolu IP adresata,nemozes da ja sokries, taa sto ke ja odberes taa ke ja dava, imas opcija na izbor na IP adresa i nazivot na zemjata od kade e.Hipe IP e program na koj sekoj pat ima nedostig na IP adresi ili pak postojano istata se javuva..


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: zigi
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 03:36
Originally posted by чаир чаир напиша:

МИ ТРЕБА програма за криење на IP адресата сите врзии што ги симнав на Hide IP Platinium работат делумно т.е. нема проблеми со краког ама опцијата за да ја сменам адресата не ми е достапна ако некој знае некоја програма нека ми каже или ако иmа HIde IP koe raботи нека даде линка да го симнам

ФАЛА


Tor Anonymous:
http://tor.eff.org/overview.html.en - http://tor.eff.org/overview.html.en
Употреби го во комбинација со Privoxy. Има уште неколку финти ама доста ти се овие.


-------------
REBEL CODE


Постирано од: Gargi
Датум на внесување: 17.Јуни.2007 во 21:17

Imam eden problem ne znam dali e mal ili golem no mi se cini deka e golem.

Kako moze da se otvori gbox225 server za SkyStar2?
I slucajno ako ima nekoj otvoreno  ako moze da mi go isprati na mail:
( mailto:b.ghost.x@gmail.com - b.ghost.x@gmail.com )
Ve molam piseti so pobrgu bitno mi e!!!
POzdrav:):):)Big%20smile


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 09:26

фала народе ама ако може да ми дадете и серијали или крак пошто не можам да најдам или крак пошто тие што ги најдов се тројанци-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 14:16
Za koj program ti treba krak?pisi

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 11:04
си симнав winrar архиви, кои се со повеке делови (part1, part2.....) но имаат password. Го знам и пасвордот, но не можам да ги ра распакувам, бидејки кога ќе дојде до вториот фајл, не ја бара повторно шифрата и не продолжува понатаму. Дали некој може да ми помогне како да ги распакувам или пак да ја симнам шифрата(password) од фајловите.


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 22.Јуни.2007 во 23:27
Originally posted by MisIcA, MisIcA, напиша:

Za koj program ti treba krak?pisi

Anonymous Surfing


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 10:41

eve ti link od programot Anonymous Surfing 3.3 SIMNI GO!  Koristam Vista , taka da ne mozam da go proveram programot dali bese krakuvan, no mislam deka e OK.probaj!

http://files.filefront.com//;7886242;;/ - http://files.filefront.com//;7886242;;/


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 13:27
Originally posted by MisIcA, MisIcA, напиша:

eve ti link od programot Anonymous Surfing 3.3 SIMNI GO!  Koristam Vista , taka da ne mozam da go proveram programot dali bese krakuvan, no mislam deka e OK.probaj!

http://files.filefront.com//;7886242;;/ - http://files.filefront.com//;7886242;;/фала-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 21:38
ima li nekoj sto znae da probiva pasvordi na msn?mene pred malce mi go haknaa i sea ne mozam da vlezam u negoAngryako ima nekoj so znae...go molam da mi pomogne...

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 22:12
If somebody has stolen or "hacked" your account and changed all the login details, you will need to get in touch with a support team to get it back.

Getting your account back on MSN

Have you tried to reset your Password?

       http://www.msn.co.uk/msnhelpv2/password/articles/Default.asp?helpItem=6 -  

If all access details have been changed with your password:

       http://register.passport.net/contactus.srf -  

       Answer ALL the profile questions

       In the Error Message box Type ACCOUNT STOLEN

       In the Additional Comments box tell them:
The time you last signed in successfully
A list of ALL your previous passwords

It is not possible to have your password reset if you supply incorrect information. The Passport team will take any attempt to steal passwords by this route very seriously.

 

Hopefully this will help you get your account back...p.s.МАСТЕР ме мрзаше да ти преведам брат, ама еве прочитај и види дали ке се снајдеш


Поздрав Wink-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 29.Јуни.2007 во 22:14
If you suspect that someone has hacked into your account, then you need to reset your password and your secret question, and also report this as abuse follow the links at: http://blogs.technet.com/eileen_brown/archive/2005/03/11/%3Ca%20target= - http://memberservices.passport.net "> http://memberservices.passport.net/ - http://memberservices.passport.net to do this..


-------------


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 30.Јуни.2007 во 12:08
fala mona za pomosta...ama za golema srekja vcera sedev do 5 saat i si go vrativ msn accountotClapClapClapClapBig%20smile

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 12:02
Denes probav da si otvoram nova adresa na freemail.com.mk  i eve sto mi izleze ConfusedConfusedConfusedConfused

Only users from Macedonian Internet Providers can signup to FREEMAIL


-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 15:25
e pa treba da si na nekoj makedonski provajder za da se registriras .

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 00:40
јас мислам дека е до ип адресата, и само мкд адресите имаат можност да се регистрираат таму

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 00:50
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Denes probav da si otvoram nova adresa na freemail.com.mk  i eve sto mi izleze ConfusedConfusedConfusedConfused

Only users from Macedonian Internet Providers can signup to FREEMAIL


Neka ti otvori nekoj od MK i vo koj imas doverba, pa posle smeni si go passwordot.


Постирано од: seet
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 12:34
imam antivirusna programa  NOD32 i kooga go uklucuvam kompjuterot odma se pojavuva nod32 i pisuva deka odmah treba da se iscistat virusite.
 
a neznam kako ??????????????????????????????????
 
pomos, ako nekoj znae neka napise.


-------------
fvd


Постирано од: seet
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 14:56
izgleda nema spas  Sleepy
 


-------------
fvd


Постирано од: Trilili
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 15:03
klikas dole desno dvapati na nod ikonceto
ti se otvara prozor, tuka stisni na NOD32
potoa klikaj IN-DEPTH ANALYSIS
ke pocne prebaruvanjeto po virusi, ako ima najdeno virus ti se otvara prozorce kade mozez da odlucis sto da pravis, ja poobicno klikam DELETE!

ali najbitno e da imas AKTUELNA VERZIJA znaci da ima konekcija so internet za da moze da prae update!


-------------
LEFT SIDE OUT SIDE RIGHT SIDE HE SHOOT HE SCOREEEEEES!!!


Постирано од: green-eyes
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 00:41
kako da napravam koga mi stiga poraka da mi se slusa signalot preku zvucnici.....znae nekoj?Tongue


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 22.Јули.2007 во 12:04
Народе ај малку помош. Или мене не ме бива или нешто не е Ок се програмчево. Rapidown го користам да симнувам повеќе фајлови од Rapidshare ама ми се случува беља. Скоро сите фајлови се .rar (не скоро туку сите) откако ќе ги симнам и ќе се обидам да ги отпакувам на сите ми вели дека се оштетени!!! Последно беше Shrek 3 се утепав од симнување вчера и на крај ТАПА ништо не работи се вели дека е оштетено, ако ги симнувам ФРЕЕ со чекање од околу 2-3 часа помеѓу фајлови се е ОК. До програмата е, до мене е, има некоја финта што не ја знам!???

Rapidown59   е целосно име на програмата, дали можеби треба да го регистрирам или?

Го користел некој друг?


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 25.Јули.2007 во 13:04
Најдобро би и било да си купиш Премиум Акаунт, али треба да си платиш. А доколку не сакаш да платиш , има разни програми за rapidshare, со кои може да се прикачиш на прокси и одма после тоа да почнеш друго да даунлоадираш, без чекање. А јас би ти го препорачал да си го симнеш Rapid Get Wink


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 29.Јули.2007 во 13:01
Anarchy го симнав Rapid Get но еве што вели:
HTTP Error: 404 - Not Found
Disconnected

Ouch Cry
Cry

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: *bibi*
Датум на внесување: 30.Јули.2007 во 03:09
bescelno talkanje e ova po sajtovi


Постирано од: tytysh
Датум на внесување: 04.Август.2007 во 19:37
www.beyondweird.com/cookbook.html
eve adresa za hakiranje i so sakate poveke pobarajte na internet za
  http://rds.yahoo.com/_ylt=A0geu46yuLRGbhcBt5ZXNyoA/SIG=141k3qepo/EXP=1186335282/**http%3a//search.yahoo.com/search%3fei=UTF-8%26y=Search%26fr=yfp-t-501%26p=jolly%2broger%2banarchy%2bcook%2bbook - jolly roger anarchy cook book


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 27.Август.2007 во 20:22
Знае ли некој програма со која мозе да се далнодира иако има административна забрана оние по интернет кафиња што користат софтвер Tina soft

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: ewewew
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 09:50
дали може некој да ми објасни како да направам mail но да не биде на yahoo или незнам freemail........на пример ewewew@ewewew.com   а не ewewew@yahoo.com

ако може да ми помогнете ке биде многу добро

однапред благодарам.среќа


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 14:55
:) mail mopzes na hotmail , gmail

sledi gi upatstvata i lesno eнамигнување


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 15:01
abe on/a saka da si naprai svoj
pr. str8up_s@str8up.com taka?-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 15:02
e, pa ne sme site budali so otvarame yahoo...
treba da si zakupis  prostor na net, pa da mozes da pravis mailovi, pa tek togas svoj da si napravisголема%20насмевка


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 15:03
Mozes i na makedonskive:
www.freemail.com.mk
www.mail.net.mk
www.mt.net.mk


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 15:04
domain u C penel imas za mail free mislam se nekolku ide so hostot

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: ewewew
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 13:24

значи мора да закупиш простор на нет.?? а тоа како иде и колку чини??

и што е она outlook expres  некако неможам да се снајдам ? На него не може ова да се направи?

многу прашувам нели???среќа


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 14:01


nemas potreba od toa ...

vazno e web stranicata da bide stabilna ...
a ne e vazno kade imas otvoreno tvoj e-mail ...

no dokolku sakas da imas svoja web stranica ...
i da imas moznost da kreiras e-mail ...

toa ke te kosta ...
ne e premnogu skapo ...
no zavisi sto sakas da napravis ...

ima firmi koi pravat hostiranje ...
i cena za seto toa ...

eve eden link za informacii okolu toa ...http://www.donevserver.com/mk/index.html - http://www.donevserver.com/mk/index.html

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 14:20
Originally posted by ewewew ewewew напиша:


значи мора да закупиш простор на нет.?? а тоа како иде и колку чини??

и што е она outlook expres  некако неможам да се снајдам ? На него не може ова да се направи?

многу прашувам нели???среќа


outlook expres-програм за праќање меил.среќа

од него можеш да испраќаш меилово кои се веќе постоечки( направен) а можеш да ги направиш да со закоупен простор пример , хостинг паке т( Мкхост нудат добри решениа за хостирање на веб страни- а со сасмиот хостинг иде и креирање на маилови од ваков тип)
-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 14:35
Originally posted by SeXY SeXY напиша:


Originally posted by ewewew ewewew напиша:

значи мора да закупиш простор на нет.?? а тоа како иде и колку чини??и што е она outlook expres  некако неможам да се снајдам ? На него не може ова да се направи?многу прашувам нели???среќа
outlook expres-програм за праќање меил.среќаод него можеш да испраќаш меилово кои се веќе постоечки( направен) а можеш да ги направиш да со закоупен простор пример , хостинг паке тhttp://www.forum.idividi.com.mk/forum_images/post_button_hyperlink.gif( Мкхост нудат добри решениа за хостирање на веб страни- а со сасмиот хостинг иде и креирање на маилови од ваков тип)
zdravo SeXY ...

jas ja razbrav ewewew ... deka saka da si otvori e-mail..

mesto ewewew@yahoo.com

da bide ewewew@ewewew.com ili ewewew@ewewew.com.mk

da ima svoja web stranica koja ke e hostirana ...
i kolku bi kostalo ...
-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 04.Септември.2007 во 16:54
Ako ti e problemot samo za  na MSN togas odi vo www.passport.net
i ke mozes  da  si kreiras  MSN adresa  " kakosakas@bilosto.com"

Samo toa ke vazi za  MSN i ne ke mozes  da imas regularna email
adresa na koja ke mozes  da prakas i primas  poraki,edinstveno
ke mozes  da  dodavas kontakti i da chatuvas ,odnosno sve sto se
pravi na MSN.

Ako sakas  da imas  email kako sto sakas togas imas takva ulsuga
od AOL ,no ke ti stigne posle toa kod na mobilen vo Amerika i posle
ke treba da go potvrdes toj kod,pa ako nemozes  da se snajdes taka i od toa nisto.

Porano imase  eden Bug vo hotmail kade  mozese  da napraves
 email  i MSN " agent@fbi.gov" no toj
Bug ne raboti poveke i nemozes poveke  da se  registriras,ako
izleze pak nesto takvo ke ti javam.

Posledna opcija ti e da  si kupes domain i taka da  si napraves
email kakov sto sakas a  toa bogami ke te kosta malce голема%20насмевка


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 05.Септември.2007 во 19:49
Во некој стар Плагин (нашиов весник) од пред неколку години имаше и таква можност. Пр. име@презиме.цом (мислам дека беше .com или нешто сл.)
Но не сум сигурен каде или кај кого можеше да се регистрира таков домеин. Ќе проверам па ќе постирам ако го најдам.
ИЛИ провери во МАРНЕТ http://dns.marnet.net.mk/index.php тука ги имаш телефоните, па провери дирекно кај нив.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: badi07
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 00:27

Пробај на http://www.server.com.mk - www.server.com.mk  мислам дека дечките ќе ти го решат проблемот и ќе ти објаснат се. намигнување

 


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 00:47
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:


Originally posted by ewewew ewewew напиша:

значи мора да закупиш простор на нет.?? а тоа како иде и колку чини??и што е она outlook expres  некако неможам да се снајдам ? На него не може ова да се направи?многу прашувам нели???среќа
outlook expres-програм за праќање меил.среќаод него можеш да испраќаш меилово кои се веќе постоечки( направен) а можеш да ги направиш да со закоупен простор пример , хостинг паке тhttp://www.forum.idividi.com.mk/forum_images/post_button_hyperlink.gif( Мкхост нудат добри решениа за хостирање на веб страни- а со сасмиот хостинг иде и креирање на маилови од ваков тип)
zdravo SeXY ...

jas ja razbrav ewewew ... deka saka da si otvori e-mail..

mesto ewewew@yahoo.com

da bide ewewew@ewewew.com ili ewewew@ewewew.com.mk

da ima svoja web stranica koja ke e hostirana ...
i kolku bi kostalo ...

Значи се зависи од колкав простор (трафик ) сакате да има сајтот , хостирањето е разлино по фирма и секако по пакет , но по правило со секој хостинг пакет следува и отварање на неколку сви лични меилови среќа


http://mkhost.org - http://mkhost.org
намигнување


и секако по фкључување на договорот ке може да си отвориш таков меилнамигнување


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassionИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk