IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Помош !! Софтверски Проблеми!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош !! Софтверски Проблеми!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 55>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:37
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:


Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ај да почнам пак одново,ако може да се разбереме,матичната е земена пред неколку години,тогаш мислам одеше сеуште ВИН 98,(со плочата си имаше ЦД со драјвери за матичната плоча и меѓудругото,тогаш најверојатно беше преминот од ЕИДЕ Хард дискови на САТА,па ако сакаш да инсталираш ОС на САТА хард,мора да направиш сам флопи дискета со такви драјвери).Кога преминав на ХП со САТА диск,за да го инсталирам ОС-от на хард-дискот,потребно беше да се користи флопи дискетата за да се пронајде хард-дискот,односно,предходно кога стартува инсталацционото ЦД те прашува ако сакаш да инсталираш таму друг уред и слично притисни на Ф6,
Значи ова е регуларна процедура со основноЦД од ХП,тоа кај ВИСТА и ВИН7 го нема сега тие ги интегрирале овие драјвери,инаку кај други ВИН ХП кои сега ги има многу ваквите работи се решени,но кај овој за кој прашувам НАСА ХП СП3 не го решиле тоа,па ме интересираше дали ја има таа опција на некој друг начин.
Значи резиме,пред да почне да ги копира драјверите од ОС-от на Ц партицијата не ги чита виа драјверите од флопито и вели нема ЦД или внеси правилно ЦД(веројатно тие што го прават овој ОС не внеле опција да ги има овие драјвери) .Проблемот е како да се инсталира Ос-от во дадената ситуација.
Има софтвер на веб, кој што ја “отвора“ сликата (.ISO) од Windows-от и
можиш да додаваш/одземаш работи којшто се појавуваат на инсталацијата.
Исто така имаш опција да додајш и соодветни драјвери на цд-то, со то ќе
го решиш проблемот засекогаш, драјверите ќе ти бидат во цд-то и нема да
имаш потреба од флопи или слично. google->"nLITE" :)
<span style="font-size: 10px;"></span>


nlite ке правиш кинески Windows :)

не ти треба сата драјвери за да инсталираш XP не ти треба ни флопи не ти треба ни Windows XP со сата драјвери
само се мести во BIOS, се исклучува сата подршката и се инсталира без проблем :)

човек учи додека е жив ;)

Изменето од Dark HaCkeR - 21.Јануари.2010 во 02:37
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:57
Кинески/јапонски, функционира, испробано :)

Јас имав наченако биос кај шо е скриена/тргната опцијата за враќање на натив модот, и сеа? Ќе флешираш биос? :)))) Јас не.

Крај краева, зошто земаш сата диск ако го користиш како иде? :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 11:14
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

Кинески/јапонски, функционира, испробано :)Јас имав наченако биос кај шо е скриена/тргната опцијата за враќање на натив модот, и сеа? Ќе флешираш биос? :)))) Јас не.Крај краева, зошто земаш сата диск ако го користиш како иде? :)


Nlite функционира ама остранува и други работи и излева кинеска работа после

нема што да е скриено во BIOS ти нешто друго си изместил нема што да флешуваш BIOS,BIOS не се флешува BIOS ако изместиш нешто туку се вади батеријата 5 мин

нема веза тоа дека ке го користиш како IDE сата е само се исклучува во BIOS да го препознава XP после ако сакаш може и да си го вратиш

Изменето од Dark HaCkeR - 21.Јануари.2010 во 11:15
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 17:41
Ок, одмори малце. Гледам дека си хакер и то дарк, немам намера 5000 постој да пишам овде, ако му чини нека го искористи начинот, ако не можи да го прескокни чекорот. Можи кинески клава нлајт, во право си.. Виста прај од ХП :))))
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 02:15
Во секој случај ќе пробам од овие начини,фала.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 00:35
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:


Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Ај да почнам пак одново,ако може да се разбереме,матичната е земена пред неколку години,тогаш мислам одеше сеуште ВИН 98,(со плочата си имаше ЦД со драјвери за матичната плоча и меѓудругото,тогаш најверојатно беше преминот од ЕИДЕ Хард дискови на САТА,па ако сакаш да инсталираш ОС на САТА хард,мора да направиш сам флопи дискета со такви драјвери).Кога преминав на ХП со САТА диск,за да го инсталирам ОС-от на хард-дискот,потребно беше да се користи флопи дискетата за да се пронајде хард-дискот,односно,предходно кога стартува инсталацционото ЦД те прашува ако сакаш да инсталираш таму друг уред и слично притисни на Ф6,
Значи ова е регуларна процедура со основноЦД од ХП,тоа кај ВИСТА и ВИН7 го нема сега тие ги интегрирале овие драјвери,инаку кај други ВИН ХП кои сега ги има многу ваквите работи се решени,но кај овој за кој прашувам НАСА ХП СП3 не го решиле тоа,па ме интересираше дали ја има таа опција на некој друг начин.
Значи резиме,пред да почне да ги копира драјверите од ОС-от на Ц партицијата не ги чита виа драјверите од флопито и вели нема ЦД или внеси правилно ЦД(веројатно тие што го прават овој ОС не внеле опција да ги има овие драјвери) .Проблемот е како да се инсталира Ос-от во дадената ситуација.
Има софтвер на веб, кој што ја “отвора“ сликата (.ISO) од Windows-от и
можиш да додаваш/одземаш работи којшто се појавуваат на инсталацијата.
Исто така имаш опција да додајш и соодветни драјвери на цд-то, со то ќе
го решиш проблемот засекогаш, драјверите ќе ти бидат во цд-то и нема да
имаш потреба од флопи или слично. google->"nLITE" :)
<span style="font-size: 10px;"></span>


nlite ке правиш кинески Windows :)

не ти треба сата драјвери за да инсталираш XP не ти треба ни флопи не ти треба ни Windows XP со сата драјвери
само се мести во BIOS, се исклучува сата подршката и се инсталира без проблем :)

човек учи додека е жив ;)

Помина извесно време,работев некои други работи,но предлогот за исклучување на САТА во БИОС ,кај мене резултираше со непрепознавање на хард дискот при бутирање,инаку истиот проблем ми се има случено и со ЦД Вин.ХП со СП3 чисто,но морам да внесам флопи за да го препознае сетапот ВИА РАИД Контролерот,инаку на нет имам сретнато оперативни системи кои без проблем се инсталираат ако ги имаат овие драјвери,значи тоа е моето барање на помош околу ВИА драјверите за да се препознае хардот и да продолжи инсталацијата,а што се однесува до исфрлање или до давање на други фајлови,пробав нешто со Ултра ИСО но не ми успеа,значи останува проблемот.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 03:08
kaj da najdam software za popolnuvanje na sviditelstva,
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 17:30
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

kaj da najdam software za popolnuvanje na sviditelstva,
хахаха да имаше некој таков добро ќе беше
Кон врв
kingofkings Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kingofkings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 00:57
Да не сакаш и сам да ти ги пополни оценките??
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 14:36
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

kaj da najdam software za popolnuvanje na sviditelstva,


хахах EPIC FAIL
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 20:45
Originally posted by kingofkings kingofkings напиша:

Да не сакаш и сам да ти ги пополни оценките??


јас сакам
Кон врв
kumanovaboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovaboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 23:52
software takov ima, jas imam eden ama e za sredno islamsko uciliste, i ne mozam da gi smenam predmetite, i baram nekoj sto e e za sredno opsto, ke stavis na primer 5 i avtomatski iskacha odlichen - shkelqyeshem i tn
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 03:02
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:


Помина извесно време,работев некои други работи,но предлогот за исклучување на САТА во БИОС ,кај мене резултираше со непрепознавање на хард дискот при бутирање,инаку истиот проблем ми се има случено и со ЦД Вин.ХП со СП3 чисто,но морам да внесам флопи за да го препознае сетапот ВИА РАИД Контролерот,инаку на нет имам сретнато оперативни системи кои без проблем се инсталираат ако ги имаат овие драјвери,значи тоа е моето барање на помош околу ВИА драјверите за да се препознае хардот и да продолжи инсталацијата,а што се однесува до исфрлање или до давање на други фајлови,пробав нешто со Ултра ИСО но не ми успеа,значи останува проблемот.

Горазд, доколку ги имаш драјверите, пробај со nLite. Ти треба .iso фајл од Windows инсталацијата, ја вчитва, и можиш шо сакаш да прајш. Му додаваш драјверите, и после ја компајлираш како нова .iso слика.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2010 во 02:55
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:


Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Помина извесно време,работев некои други работи,но предлогот за исклучување на САТА во БИОС ,кај мене резултираше со непрепознавање на хард дискот при бутирање,инаку истиот проблем ми се има случено и со ЦД Вин.ХП со СП3 чисто,но морам да внесам флопи за да го препознае сетапот ВИА РАИД Контролерот,инаку на нет имам сретнато оперативни системи кои без проблем се инсталираат ако ги имаат овие драјвери,значи тоа е моето барање на помош околу ВИА драјверите за да се препознае хардот и да продолжи инсталацијата,а што се однесува до исфрлање или до давање на други фајлови,пробав нешто со Ултра ИСО но не ми успеа,значи останува проблемот.
Горазд, доколку ги имаш драјверите, пробај со nLite. Ти треба .iso фајл од Windows инсталацијата, ја вчитва, и можиш шо сакаш да прајш. Му додаваш драјверите, и после ја компајлираш како нова .iso слика.

Ја направив постапката со Нлите,значи одредениот виндоус го распакував од ИСО фајлот и после ги ставив виараид драјверите,потоа направив со истата програма исо бутабилно цд за инсталација,се покренува во ред но се јавува истиот проблем не го пронаоѓа пак дискот како да ги нема тие драјвери,Значи да не има постапка на ставање на бараните драјвери да се ставаат во некоја посебна папка,тоа ме интересира?
Инаку имам начекано 2-3 ОС виндоус ХП кои си имаат инсталирано драјвери и сетапот го препознава хардот ,така да инсталацијата оди во ред,а порано кога го имав првото цд сп СП2 тогаш морав со притискање на Ф6 да направам инсталација на овие драјвери.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.