Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2012 во 17:15

Шалке освои еден бод на гостувањето кај Хофенхајм во Бундес лигата

Берлин, 1 април 2012 (МИА) - Фудбалерите на Шалке останаа непоразени на гостувањето кај Хофенхајм во последниот натпревар од 28.коло на Бундес лигата. Домашните поведоа во 30. минута со голот на Сеад Салиховиќ од пенал, а изедначи Јан Клас Хунтелар исто така од пенал во 80.минута.

Хановер во вториот натпревар од денешната програма ја победи Борусија Менхенгладбах со 2:1.

Борусија Дортмунд – Штутгарт 4:4.

Табела: Борусија Дортмунд 63 бодови, Баерн 60, Шалке 54, Борусија Менхенгладбах 51, Хановер 41,...

»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)

Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 10:40

Холандскиот репрезентативец Клас Јан Хунтелар постигна еден од головите за успехот на Шалке 04 против Хановер (3:0) во текот на викендот и собори рекорд стар 70 години во клубот.

Со 43-тиот гол во сезоната од 42 натпревари во сите натпреварувања Хунтелар го подобри постигнувањето на клупската легенда Херман Епенхоф, кој во сезоната 1940/41 постигнал 42 погодоци во дресот на "кралско сините" од Гелзенкирхен.

"Човек секогаш сака да дава се од себе за да биде успешен. Кога се даваат толку многу голови, тоа е одлично", изјави самиот Хунтелар.

Освен тоа, Хунтелар стана и најефикасниот Холанѓанец во рамките на една сезона во Бундеслигата, откако веќе има 24 погодоци и го подобри досегашното достигнување на Рој Макај, кој во сезоната 2003/04 во дресот на Баерн реализираше 23 погодоци.
Кон врв
Сениор
Сениор
Unglaublich

Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2013 во 19:51

Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 20:26

Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2013 во 16:41
На 11 натпревари во Бундеслигата, Пеп излезе со 11 различни состави

Овој Баерн не личи воопшто на оној на Хејнкес од минатата сезона, а тоа на многумина и не му се допаѓа. Гвардиола некои го сметаат за генијалец, а други за просечен тренер кој имаше среќа да води два супер клубови.

Pep Guardiola

Шпанскиот тренер во досегашните 11 натпревари во Бундеслигата во оваа сезона, на секој натпревар излегуваше со различен почетен состав, а истото се очекува да го направи и на следниот натпревар против Аугсбург што би било 12 натпревар во низа.

gvardiola-razni-sostavi

Колку за споредба, во првите 11 кола од Бундеслигата Баерн Минхен под водство на Гвардиола има еден бод помалку во однос на Баерн на Хејнкес од минатата сезона во првите 11 кола.

Гол разликата на овосезонскиот Баерн е 24:7, а на минатосезонскиот е 32:4. Но сите во клубот се задоволни од работата на Шпанецот, без разлика на некои тесни победи како против Ајнтрахт, Нирнберг, Хофенхајм.

Сепак рецептот на ротација на Гвардиола не ги задоволува сите навивачи на баварскиот гигант, па има и такви кои тврдат дека играта на Баерн е досадна кога имаат предност од еден или повеќе погодоци.

Кон врв
Сениор
Сениор
Unglaublich

Поени: 7055
Баварците им одржаа лекција по фудбал на " Милионерите " во Дортмунд

Фудбалерите на Баерн Минхен со високи 3-0 славеа на гостувањето кај најголемиот конкурент за титулата во Бундес лигата, екипата на Борусија Дортмунд.

Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 17:43
Баерн го декласираше Вердер, Шалке поразен

Баерн на гости го совлада Вердер со убедливи 0:7, додека екипата на Шалке беше поразена на гостувањето во Минхенгладбах.

Баерн победата ја обезбеди уште на полувремето, Баварците на полувреме заминаа со предност од 0:3, стрелци на головите беа Ван Бајтен, Рибери и Мулонготи си постигна автогол. Во продолжението за “петарда” во мрежата погодија Манџукиќ и Милер, во 83 минута за 0:6 погоди Манџукиќ, точка на натпреварот стави Марио Геце во 90 минута.

Екипата на Шалке беше поразена на гостувањето кај Минхенгладбах со 2:1.

Натпреварот за гостите започна добро, Фарфан погоди во 17 минута за 0:1, но потоа Рафаел во 24. минута изедначи на 1:1, а целосен пресврт донесе Крус во судиското продолжение. Претходно Холдес заработи исклучување во 44 минута.

Во останатите натпревари победи забележија Хофенхајм, Аугусбург и Штутгарт. Екипата на Штутгарт во натпревар со многу голови ја совлада екипата на Хановер со 4:2. Стрелци за домашните беа Харник во 13 минута, Ибишевиќ во 33, Траоре во 52 и Раусч во 84 минута, додека двата гола за гостите ги постигнаа Соибеч и Сане.

Хофенхајм славеше со 1:2, а Аугусбург минимално против Хамбургер со 0:1.

Кон врв
Сениор
Сениор
Unglaublich

Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 13:59
Погледнете како младиот Србин експресно влезе во историјата на Бундеслигата

Младиот српски фудбалер Милош Јојиќ влезе во историјата на германскта Бундес лига постигнувајќи го најбрзиот гол како дебитант.

Јојиќ во зимскиот преоден рок се пресели од белградски Партизан во Борусија Дортмунд за 2 милиони евра, а на младиот фудбалер не му требаше многу за сите во Германија да го дознаат неговото име.

Имено, Јојиќ дебитираше за својот нов клуб влегувајќи во игра во 68. минута против Ајнтрахт и само после 17. секунди го постигна и својот прв гол и така го постигна најбрзиот погодок како дебитант во историјата на ова натпреварување. Покрај тоа, голот на Јојиќ е третиот најбрз гол во историјата на Бундес лигата.

Кон врв
Сениор
Сениор
Unglaublich

Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2014 во 11:11
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор

Регистриран: 19.Мај.2010
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2014 во 13:01
и баба ми знае да игра фер-плеј при водство од 0:2