IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зборувате ли македонски....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зборувате ли македонски....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 21:17
Originally posted by anakin anakin напиша:

nushti nushti frumosa adormita , che fache???
nisho,, moras pod itno da ucis inaku kje bide nu bine


да тате, како ќе кажешвртење%20со%20очи
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 21:23
neeeeeeeeeee
ne kazuvam jas niso
a najmalku tebe
najubo e sekoj da si praj so saka
viva union democratik -- sieme
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 22:04
братучед ми и братучедка ми живеат во шведска... го заборавиле македонскиот... може оти отидоа таму кога беа мали имаа по 3 - 4 години... и сега кога зборуваме за јас да се разберам со нив... мора да се разбираме на англиски...изненадувањеизненадувањемене лично не ми се допаѓа тоа.... сепак не требало мојот вујко да дозволи тие да го заборават македонскиот јазик !!!збунетост
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 18:23
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

братучед ми и братучедка ми живеат во шведска... го заборавиле македонскиот... може оти отидоа таму кога беа мали имаа по 3 - 4 години... и сега кога зборуваме за јас да се разберам со нив... мора да се разбираме на англиски...изненадувањеизненадувањемене лично не ми се допаѓа тоа.... сепак не требало мојот вујко да дозволи тие да го заборават македонскиот јазик !!!збунетост



Уот`с д поинт? Дури тие и да не го заборавеле јазикот, нивните деца нема да го зборуваат. У ствари, освен некаква емотивна врска, навистина тие деца немаат никаква потреба ниту интерес да зборуваат јазик што го делат само еден и пол милион луѓе.
Подобро е македонците да научат англиски барем онолку колку што знаат швеѓаните.

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 16:07
zboruvam na poveke jazici-takva mi e rabotata,osven toa i vo tuga zemja sum-no koga od se mi ide preku glava togas najlesno na makedonski si ja olesnuvam dusata a dr ne me razbiraat:)))))a pak zeznato e koga sakas da kazes nekoja fora makedonska koja na nas jazik zvuci interesno,na drug jazik ne mozes da ja kazes taka ili ednostavno go gubi znacenjeto...
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 00:17
Pa naravno da govorim.
Кон врв
eva2marija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eva2marija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 12:10
Mazot mi znae "U Picku mater" - mislam deka dosta mu e. Kaj i da e u MK - ke se razbere
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 23:18
zboruvam
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 08:33
Originally posted by eva2marija eva2marija напиша:

Mazot mi znae "U Picku mater" - mislam deka dosta mu e. Kaj i da e u MK - ke se razbere
 
Eve i mojot istoto, znae da kaze p**** m******, peder, k*rva, a potoa gi nauci dobro utro, dobar den, sto pravis (ama na prilepski go ucam, shoprajsh) i uste 20-tina zborovi. Se na se okolu 30-40 zborovi znae makedonski, ama ke se iznapraj muabet so nekoj makedonec.
 
Inaku doma Spanski, sekoj moment go koristam da nauci nekoj zbor makedonski.
 
Na sekoj stranski jazik izgleda prvo se uci bezobraznoto.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 23:18
Originally posted by nina1 nina1 напиша:

zboruvam




nina ti ziveesh vo makedonija... normalno deka znaesh da zboruvash.... газење%20од%20смеење
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 23:53
Знам Бисерна
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 08:51
Na Rabota zboram germanski i francuski! izbegavam so ex-jugosloveni da zboram srpski! inace doma si zboruvame makedonski. Bitno e svojot majcin jazik da ne se zaboravi, i ako ne e lesno... nekoi zborovi ednostavno sto ne se upotrebuvaat sekejdnevno, brzo se zaboravaat.
Кон врв
alek_messi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alek_messi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 20:05
зборувам
|<!> sTORMBRAKER|<!>
Кон врв
YImI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2008
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YImI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 06:48
Originally posted by seka seka напиша:

Na Rabota zboram germanski i francuski! izbegavam so ex-jugosloveni da zboram srpski! inace doma si zboruvame makedonski. Bitno e svojot majcin jazik da ne se zaboravi, i ako ne e lesno... nekoi zborovi ednostavno sto ne se upotrebuvaat sekejdnevno, brzo se zaboravaat.

Potpolno te poddrzuvam..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.