IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зборувате ли македонски....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зборувате ли македонски....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 19:18
Originally posted by East_Coast East_Coast напиша:

ват ју гајз  токинг абаут?

A so ova sakase da kazis?deka ne zboruvas ili deka nesakas?
Кон врв
East_Coast Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јануари.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај East_Coast Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 19:22
Originally posted by Синдарела Синдарела напиша:

Originally posted by East_Coast East_Coast напиша:

ват ју гајз  токинг абаут?

A so ova sakase da kazis?deka ne zboruvas ili deka nesakas?


e kakov  jazik ke zboruvam ako ne makedonski


Кон врв
Supernatural Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Supernatural Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2006 во 16:07

 

 POVISETO ZBORAM GERMANSKI DEFINITIVNO , ,, NO CITAM  MAKEDONSKA LITERATURA :-) DEMEK DA NE SI ZAPOSTAVAM MAKEDONSKI :-)

Кон врв
Везо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јануари.2006
Локација: Bulgaria
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Везо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2006 во 23:04

Ами и аз много обичам македонски и чета македонски писатели и поети.

А иначе ние, в България викаме както всички славяни на германците немци, защото едно време сме живяли заедно с останалите славяни в днешната територия на Полша и сме се нарекли словени, сиреч хора на словото и обичали да си сборуват, а германците били мълчаливи, не говорили, сиреч били темеруди, и сме им викали неми, сиреч не могат да говорят. Оттогава на сетне така им викаме всички словени на немците!!!!!

Кон врв
дарио Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дарио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2006 во 21:49
Кога се сака и кога родителите ке го воспитаат детето да ја почитува нашата земја не потценувајќи ја и не споредувајѓи ја со некоја западноевропска држава има успех Верувајте ми.
Кон врв
antonijo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 276
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antonijo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2006 во 03:17
sekade i sekogas makedonskijot mora da go neguvame i cuvame 
Кон врв
teona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Април.2006
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 15:34

Abe sekade i sekogas makedonski jazik,ama Germancive "prosti" ne go naucile makedonskiot,pa moram ja nivniot da go ucam

kako da sonuvam za idninata,koga site okolu mene hrcat...
Кон врв
antonijo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 276
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antonijo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2006 во 00:07
Originally posted by teona teona напиша:

Abe sekade i sekogas makedonski jazik,ama Germancive "prosti" ne go naucile makedonskiot,pa moram ja nivniot da go ucam

Thumbs Up mislam da ima luge kako tebe  deka vo evropa ke se zbori makedonski
Кон врв
teona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Април.2006
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2006 во 13:37

 Thumbs Up mislam da ima luge kako tebe  deka vo evropa ke se zbori makedonski

more kakva evropa,cel svetTongue  LOLLOL
kako da sonuvam za idninata,koga site okolu mene hrcat...
Кон врв
antonijo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 276
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antonijo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2006 во 00:12
 i na mars ako treba, ke otvorime skolo na MAKEDONSKI samo ni trebaat kadri 
Кон врв
JoeyTribbiani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JoeyTribbiani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 19:06
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

...мислам ја живеев во германија цел живот и знам како е....
ние зборевеме да кажам мешавина од германски,баварски и македонски.....
и морам да кажам кога сум лут....баварскиот ми иде нај лесно........

кажете,како ви е на вас..полесно на наше или на друг јазик???
 
A zosto potencirash bavarski,toa e dijalekt na germanskiot?Jas bev vo Bavarija vo Minhen,ama oti sum tapa so germanskiot,ne mozev da osetam nekoja razlika vo nivniot govor.
 
Nemam problemi so makedonskiot,i nikokogash ne mesham anglo makedonski.Ili angliski ,ili makedonski.
 
Ne badervaj,Ne komplejnaj,Staviv fens vo dvorot.: )))
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 22:46

Ne mesam ni jas... Covek sto dobro gi vladee dvata jazici nema potreba da mesa, osven na zaebancija. Verojatno e razlicno so decata sto se izlezeni nadvor vo pomala vozrast.

Vcera mi go veldaa maflero oti bese dupnat.
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
overture Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај overture Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 12:32
Kako da ne zborvam be batka, moralna obvrska e toj jazik e skapocen, ne smejt da se zagubit ili dozvolit vlijanija od nadvor (anglicizmi, bugarizmi i slicni izmi)
Кон врв
naum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Baniran

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2006 во 10:35
LOLZborvet ko ke dojdet ama na akcent (s)
Sho e i normalno --==--=tamu se sekako gragjani od vtor redConfusedLOLConfused
A ne "menagjeri""ko sho "gi mislime nie"LOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.