IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Четвртата заповед : САБОТАТА!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Четвртата заповед : САБОТАТА!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 31>
Автор
Порака
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 09:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Univerzalniot "argument" obljuben od vernicite vo momenti koga nemaat vistinski konkreten argument:

Originally posted by sk sk напиша:



Jas na MNOGU mesta velam deka Sabotata e dadena od Boga, deka On ne se menuva i ako toa ne ti e dovolno, jas ne mozam nishto da napravam.



Toj "argument" ne e argument.

Marija ja frlija pred Isusovite nozi i mu rekoa da napravi onoa shto naredil Bog. Isus reche "Ne!". Ama kako ne, koga Bog e nepromenliv? Isus reche "Ne!" i ja zema Marija pod svoja zashtita zaedno so svoite apostoli!

Ama... Bog e nepromenliv... a?

---------

- Da mu ja skrshish glavata na sin ti!
- No zoshto?
- Zatoa shto ne te poslusha i ti vozvratt!
- No zoshto da mu ja skrsham glavata poradi toa?
- Zatoa shto Bog e nepromenliv!!!

----------

- Da ja kamenuvame devojkana na komshijata!
- Ama zoshto?
- Legna so momcheno kako devica, a ne e omazhena!
- Za toa da ja kamenuvame?
- Ami kako?!? Bog e nepromenliv!!!


----------

- Da gi kamenuvame onie dve gjubrinja!
- Zoshto?
- Oti se homoseksualci, majkata nivna pederska!
- No, zoshto da gi kamenuvame?
- Oti Bog ne se menuva!!!

----------

- Daj be da si kupime dve-tri mladi robinki od Ukraina.
- Zoshto???
- Kako "zoshto", zoshto "zoshto"?
- Kako toa da kupime robinki? Kako toa da bideme robovladeteli?
- Znachi voopshto ne ti teknuva...Pa zatoa shto Bog ne se menuva!!!

----------


Itn, itn, itn...

Mnogu silen univerzalen "argument".








Dali ti e primerot za Marija Magdalena dokaz deka Sabotata e promeneta? Bidejki toa e temata i ova go naveduvash, togash ke go "prifatam" kako taka i ke ti odgovoram vo ponedelnik.

Za ostanatite tvoi fakti.....cista manipulacija...meshash zakoni od razlicni sitemi.

Eve eden primer za podobro pojasnuvanje.

Vo vremeto na Jelcin, Rusija beshe skoro pred bankrot i Jelcin naredi da se skratat troshkovite sekade kade shto se moze. Taka eden general doshol do edna kasarna i gleda eden vojnik stoi sam nasred pole, cuva straza. Okolu nego nemalo nishto, cista poljana, nitu lughe (bidejki bilo toa kasarna), nitu zivotni, nitu pak neshto da se cuva. Generalov se zainteresiral i gi prashal nadleznite, shto onoj vojnik pravi tamu na sred pole? Tie mu rekle cuva straza. Generalov se zaprepastil od sigurnosta na nadleznive i gi prashal shto cuva koga nema nishto tamu, troshu drzavni pari za djabe. Nadleznive mu rekle deka zakonot taka veli. Go zel generalot toj zakon i shto da vidi, navistina taka veli, i toj zakon ne bil potpishan od bilo koj, tuku od carot Nikolaj, skoro 100 godini ponapred.

Pricinata zoshto carot go napravil toa e deka caricata imala ruzi tamu, koi bile ubavi i lugjeto postojano i gi kradele. Zatoa so carski dekret e postavena straza za da se cuvaat ruzite (toa mesto podocna prerasnalo vo kasarna). No denes ruzite voopshto i ne postojat i vojnikot cuva nishto.

Prashanje, shto se smenilo:
1. carskiot dekret? - ne
2. sistemot vo koj Rusija ziveela (odela od eden sistem vo drug) vo poslednite 100 godini? - da

Promenata na vremeto i sistemite go pravat carskiot dekret apsurden, ne vazecki, besmislen. No lusheto se tie shto gi smenile sistemite, ne carot.

Analogno na ova, vo Biblijata mozesh da procitash deka lugjeto sakale da imaat kral Saul, kako i drugite narodi, a ne Bog da gi vodi. Od togash pa do denes, cekor po cekor se sozdal sistem koj shto nema potreba od Boga, nitu pak od Negite principi. Zatoa i Negovite principi denes zvucat besmisleno, promeneti, apsurdni, i slicno. No koj se promenil: Bog? - ne. Lugjeto so kreiranje na svoi sistemi. Vo iljadogodishnoto carstvo nema da ima demokratija, slobda na izbor - homoseksualnost (tvoja omilena tema), tuku Bozjiot sistem ke se sledi. Citaj Exekiel 39 glava pa do kraj. Nema demokratija. Denes denominaciite sluzat demokratski sistem vo imeto na Boga. Zatoa ima i apsurdi vo nivnite ucenja.



Изменето од sk - 22.Октомври.2010 во 10:30
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 16:09
Zanchi vaka, dokolku tochno te razbrav...

Tvrdish deka Bog ne se menuva, aludirajkji so toa deka zakonite koi gi objavil ne smeat da se promenat, zamenat, izostavat... a potoa velish deka promenite na vremeto gi pravat zakonite apsurdni, nevazhechki i besmisleni bidejki lugjeto go smenile sistemot, a ne Bog.

Spored toa zakluchuvam deka ti ne priznavash i ne prifakjas duhovno i svesno evoluiranje i preporoduvanje na lugjeto. Za tebe lugjeto pretstavuvaat nepromenliva kreacija koja vechno ostanuva na edno isto nivo na greshnost i zatoa mora vechno da opstojuvaat vo eden ist sistem i pod edni isti zakoni.

Mozham vednash da ti kazham deka 100% ne se slozhuvam so tebe. Ako beshe taka, togash Isus dojde navistina za badijala i farizeite bea potpolno vo pravo!
















Изменето од Messenger - 23.Октомври.2010 во 00:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 12:29



    

Protestantsko svedostvo: “Prenesuvanjeto na sabotnite obvrski od cetvrtata zapoved na prviot den vo sedmicata nema nikade nikakva osnova nitu vo Svetoto pismo nitu vo hristijanskata starina.”

1 Slavniot istoricar, Neander, profesor po crkovna istorija na univerzitetot vo Berlin, pisuva: “Nedelniot festival, a i site drugi festivali, sekogas bile covecki propis koj bil daleku od namerata na apostolite na vakov nacin da se vospostavi bozestvena zapoved. Daleku od niv i od prvata apostolska crkva bila i pomislata zakonot za sabota da se promeni na nedela.”

2 Istiot istoricar ponatamu kazuva: “Praznuvanjeto na nedelata, kako i site drugi hristijanski praznici, se covec- ka ustanova; vo taa nasoka apostolite ne izdale nikakva zapoved, a i apostolskata crkva nikogas i ne pomisluvala praznuvanjeto na sabotata da go prenese na nedela.”
3 “Nikogas ne postoela nikakva promena od sabota na nedela. Takvo nesto ne postoi vo Biblijata, nitu pak nesto vo nea navestuva takva promena.”

4 Svedostvo na kongregacionalistite: “Nezavisno od toa kolku strogo ili predano ja pocituvame nedelata, prilicno e jasno deka nie ne praznuvame sabota. Sabotata e vtemelena na posebna Bozja zapoved. Ne mozeme da tvrdime deka postoi kakva bilo zapoved da se praznuva nedela.... Vo Noviot zavet ne postoi nitu edna edinstvena recenica koja bi navestila deka ke ne stigne kakva bilo kazna zatoa sto ja zagrozuvame bozemnata svetost na nedelata.”
5 “Segasnoto tvrdenje deka Hristos i negovite apostoli avtoritativno go zamenile sedmiot den vo sedmicata so prviot den, nema apsolutno nikakov avtoritet vo Noviot zavet.”

6 Baptisticko svedostvo: Dr. Edvard T. Hiskoks, pisatel na Baptistickiot priracnik: “Otsekogas bila i postoi zapoved da se praznuva sabotniot den, no taa sabota ne e nedela... Sepak, ke bide kazano, i toa so izvesen triumf, deka sabotata e premestena od sedmiot na prviot den vo sedmicata... Kade mozeme da najdeme zapis za takva promena? Sigurno ne vo Noviot zavet. Ne postoi nikakov dokaz vo Pismoto deka institucijata sabota e promeneta od sedmiot na prviot den vo sedmicata.
” Vo eden prilog, koj e citan na Konferencija za propovednici vo Nkjujork na 13. noemvri 1893 godina, d-r Hiskoks odi ponatamu:
“Sekako, kako sto ucime od hristijanskite otci i od drugi izvori, jas mosne dobro znam deka nedelata dosla vo upotreba vo ranata hristijanska istorija kako verski den. No kolku e zalno sto taa dosla zigosana so zigot na paganstvoto i krstena so imeto na bogot na sonceto, koga e prifatena i posvetena od strana na papskiot otpad, i so zavestanie ostavena kako sveto nasledstvo na protestantizmot.

” Luterovo svedostvo: “Praznuvanjeto na Gospodoviot den (nedela) ne e zasnovano na nitu edna Bozja zapoved, tuku na avtoritetot na Crkvata.”

7 Metodosticko svedostvo: “Vistina e deka ne postoi nitu edna pozitivna zapoved za krstavanje na bebinja... nitu postoi kakva bilo zapoved za praznuvanje na prviot den vo sedmicata.”
8 “Da go zememe prasanjeto na nedelata... Ne postoi nikakov, nitu najmal tekst, koj im kazuva na hristijanite da go praznuvaat toj den, ili pak evrejskata sabota da ja premestat na toj den.”

9 Episkopalno svedostvo: “Dali postoi kakva bilo zapoved vo Noviot zavet koja denot na sedmicniot odmor bi ja promenila od sabota na nedela? Ne postoi!”
10 Biskupot Sejmur rekol: “Nie sme izvrsile promena od sedmiot na prviot den, od sabota na nedela, so avtoritetot na edinstvenata sveta Katolicka i apostolska Hristova crkva.”

11 Prezviterijansko svedostvo: “Promena na denot koj treba da se praznuva od posledniot na prviot den vo sedmicata. Nema nikakov izvestaj, nikakva izricna zapoved kojasto ja avtorizira ovaa promena.”
12 “Hristijanskata sabota (nedela) ne e vo Svetoto pismo, i prvobitnata Crkva nea ne ja vikala sabota.”

13 Dejvid Lipskom, urednik na “Evangelski advokat”, veli: “Se postavuva prasanje: Sto praznuvas? Sabota? Ako e taka, togas nasite prijateli na “sedmiot den” (adventistite) imaat pravo. Bog nikogas ne vospostavil nitu eden drug den osven sedmiot da bide praznuvan kako sabota. Toj nikogas ne ja promenil sabotata od sedmiot na prviot den vo sedmicata.”

14 Svedostvo na Hristovata crkva: “Jas ne veruvam deka Gospodoviot den dosol na mestoto na evrejskata sabota, ili deka sabotata e promeneta od sedmiot na prviot den vo sedmicata.”

15 Anglikansko svedostvo: “Mnogu luge mislat deka nedela e Gospodovata sabota, no nitu vo Noviot zavet nitu vo ranohristijanskata crkva nema nisto sto bi ni dalo kakvo bilo pravo da go premestime praznuvanjeto od sedmiot na prviot den vo sedmicata. Sabotata sekogas bila, i e svet den, i ako toa bi ne obvrzuvalo, togas bi trebalo da go praznuvame toj den i nitu eden drug.”

16 Od pocetok, do kraj na Biblijata, na hristijanite im se kazuva deka sabota e svet Gospodov den, a svetosta na nedelata ne se spomenuva nitu vo eden edinstven stih. Ako Bog, ili Hristos, ili apostolite, ne ja promenile sabotata so nedela, togas koj go storil toa, koj ja zamenil sabotata so nedela?
Morame da izlezeme nadvor od Biblijata i nadvor od nea da barame odgovor na ova prasanje, nekade vo istorijata.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zanchi vaka, dokolku tochno te razbrav...

Tvrdish deka Bog ne se menuva, aludirajkji so toa deka zakonite koi gi objavil ne smeat da se promenat, zamenat, izostavat... a potoa velish deka promenite na vremeto gi pravat zakonite apsurdni, nevazhechki i besmisleni bidejki lugjeto go smenile sistemot, a ne Bog.

Spored toa zakluchuvam deka ti ne priznavash i ne prifakjas duhovno i svesno evoluiranje i preporoduvanje na lugjeto. Za tebe lugjeto pretstavuvaat nepromenliva kreacija koja vechno ostanuva na edno isto nivo na greshnost i zatoa mora vechno da opstojuvaat vo eden ist sistem i pod edni isti zakoni.

Mozham vednash da ti kazham deka 100% ne se slozhuvam so tebe. Ako beshe taka, togash Isus dojde navistina za badijala i farizeite bea potpolno vo pravo!


I jas ne se slozuvam so toa shto ti go velish i vadish zaklucok. Vremeto e dadeno na covekot, no so tekot na toa vreme covekot pod vlijanie na paganizmot gi menuva bez odobrenie od Boga sistemite koi vladeat so zemjata. Denes imame vojna na tie sistemi, megju muslimanite i evreite, muslimanite i hristijanite, evreite i hristijanite, razni vnatresni dvizenja vo denomainaciite i slicno.

Nie ovde na forumov moze da si sozdademe svoja denominacija so svoja teorija za neshtata i da ja shirime taa teorija kaj nash*te prijateli. Dali toa znaci deka Bog stoi zad nashata teorija? NE. Toa e nasha teorija. Toa sakav da go istaknam. Podrzuvacite na sistemite si zemaat za pravo da vo ime na Boga gi tolkuvaat Negovite zborovi spored potrebata na sistemot koj e vo optek momentalno.


Inaku, veruvam vo duhovno i svesno evoluiranje i preporoduvanje na lugjeto. Moze da e pogreshno ili ispravno vo zavisnost od Bozjite principi. Vo toa veruvam.








Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:26
Za tvojot primer so Marija Magdalena i kamenuvanjeto....

Eve go citatot na koi aludirale phariseite - Vtorozakonie 22:20-24:

„Но ако обвинението - дека не се најде девственоста во младата жена - биде вистина,

21 нека ја изведат девојката при куќната врата на нејзиниот татко, па луѓето на нејзиниот град нека ја засипуваат со камења, додека не умре, зашто направила срам во Израел, предавајќи му се на блудот во татковиот дом. Така ќе го откорнеш злото од својата средина.

22 Ако некој маж биде најден како лежи со жена мажена за друг, двата - и мажот кој лежеше со жената и самата жена - нека бидат погубени. Така ќе го откорнеш злото од Израел.

23 Ако млада девица, верена за некого во градот, ја сретне друг човек и легне со неа,

24 доведете ги двата при вратата на тој град па ги опсипувајте со камења додека не умрат: девојката зашто не викаше помош од градот, а мажот дека ја оскверни жената на својот ближен. Така ќе го откорнеш злото од својата средина.

Jovan 8:3-12 veli:

Тогаш книжниците и фарисеите доведоа една жена, фатена во прељуба, откако ја поставија насредина,

4 Му рекоа: „Учителе, женава е фатена во самото дело на прељуба.

5 А Мојсеј ни нареди во Законот да ги убиваме со камења таквите; а Ти што велиш?”

6 Тоа го рекоа за да Го искушаат, за да имаат за што да Го обвинат. А Исус се наведна и пишуваше со прстот по земјата.

7 Но бидејќи и натаму Го прашуваа, се исправи и им рече: „Кој е од вас безгрешен, нека прв фрли камен врз неа!”

8 И пак се наведна и пишуваше по земјата.

9 А тие, кога го чуја тоа, бидејќи совеста ги убеди, излегуваа еден по еден, почнувајќи од најстарите до последните. И Исус остана Сам со жената, која стоеше насреде.

10 Исус се исправи и и рече: „Жено, каде се? Ниеден ли не те осуди?”

11 Таа одговори: „Ниеден, Господи.” Исус рече: „Ни Јас не те осудувам, оди си и отсега не греши веќе.”

12 Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.”



Zapazi gi razlikite:
1. kniznicite i fariseite se smetale sebesi za lugje koi ispravno gi tumacele Mojseevite i Bozjite zborovi, a vo ovoj slucaj namerno ne go donesuvaat i mazot za koj trvdat deka imal sex so zenata. Mojsej veli deka dvajcata treba da se kaznat; toa e namerno napraveno za da se ispita znaenjeto na Sinot Bozji;
2. kniznicite i fariseite go prashale Sinot Bozji vo hramot za vreme na Negovoto poucuvanje na lugjeto, so cel da se pokaze koj e koj;
3. kniznicite i fariseite potvrduvaat deka Sinot Bozji e rabin, a vo isto vreme gi izvrtuvaat Mojseevite zborovi - podmuklo zar ne!!
4. Sinot Bozji napishal neshto na podot (mozebi ja napishal celosnata zapoved koja Mojsej ja kazal za da im kaze do zneanje deka znae za shto stanuva zbor, a i da gi zashtiti od brukata pred lugjeto;
5. Sinot Bozji gi predizvikal kako poznavaci na zakonot da prvi pocnat da ja kamenuvaat zenata - toa ne e mozno zoshto toa e selektirana "pravda" spored tumacenjeto na fariseite i knizevnicite; manipuliranjeto so Bozjite zborovi e grev, koi oni toa go znaele, no sega se fateni so nebrano: ako frlat kamen na zenata togash onie go krshat Bozjiot zbor zoshto treba i drugata strana da bide donesena, da se razgleda slucajot i odluka da padne; toa ovde ne e slucaj;
6. oni odlucuvaat da ne frlat kamen na zenata, ugleduvajki ja nivnata nepravednost
7. nikoj ja nema osudeno zenata, tuku si imaat otideno; kako moze da se donese presuda bez optuzenie? toa e vtorata zamka koja Sinot Bozji ja izbegnal
8. zenata zasluzuva ista kazna kako i mazot - da bidat slobodni, zoshto ne se optuzeni
9. zenata go prepoznala Gospod Sinot Bozji i go priznala - ne se branela za toa shto go napravila, tuku gi prifatila zborovite od Sinot Bozji
10. Sinot Bozji i kazuva da prestane so taa navika i da se promeni zoshto toa e grev.



Sinot Bozji ne go promenil zakonot, tukuispravno go interpretiral izbegnuvajki gi zamkite od kniznicite i fariseite.



Изменето од sk - 25.Октомври.2010 во 14:27
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 14:47
Barav da navedesh biblijski citat kade decidno se veli deka SABOTATA nema nikogash da bide smeneta, promeneta, bilo kako modificirana kako den za odmor ili deka kje postane irelevantna za chovekovoto spasenie.

Ti ne napravi nishto drugo, tuku navede interpretacii od drugi lugje za sabotata i analizi na sluchki, nebare toa e nekakov dokaz, a ne dade takov biblijski citat.



Nadvor od temama, no sepak vo tesna vrska so nea - so replikava...

Originally posted by sk sk напиша:

Inaku, veruvam vo duhovno i svesno evoluiranje i preporoduvanje na lugjeto. Moze da e pogreshno ili ispravno vo zavisnost od Bozjite principi. Vo toa veruvam.


... ti samo potvrduvash deka ne veruvash vo evoliuranje na chovekovata duhovnost i svesnost. Ne postoi negativno evoluiranje. Dokolku prifakjash evoluiranje togash prifakjash menuvanje na prethodnite sostojbi, a so toa i uslovite, baranjata i zakonite na slednite nivoa na egzistencija i razvoj.

So tvrdenjeto na nepromenlivosta i vechnosta na zakonite ti de fakto tvrdish deka chovek ne evoluira bidejki vrvot e definiran so Zakonot. Zatoa velam deka implicirash oti Isus doshol za badijala, a farizeite vo svoeto veruvanje sepak bile vo pravo, bez obzir kako se odnesuvale prema nego.







Изменето од Messenger - 25.Октомври.2010 во 14:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 15:03
Messenger, jas od tebe ne ocekuvam da ti gi proucuvash moite postovi, tuku barem pocituvaj gi Bozjite zborovi. Ti navedov mnogu tekstovi, i ako edno ne si razbral od tvojata omilena kniga Biblijata, toa ke bide Sabotata. Taa e dadena i vazi dodeka ne e promeneta. Eden zakon se ukinuva koga ke se zameni so drug. Toa e poentava koja ti treba da ja dokazesh. Jas ti navedov stihovi deka e vovedena i tvrdam deka nema stih kade veli deka e promeneta, a ti velish deka ....shto li velish za nea ne ni znam, no deka ne vazi veke. Jas imav shto da kazam za ovaa tema, a ako se ushte imash prashanja prashaj go Bog.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 15:57

OK, da ne se vrtime nepotrebno vo krugovi i da remizirame:

Ne mozhesh da citirash nitu eden biblijski del kade se veli deka sabotata zasekogash e nepromenliva i nezamenliva.

Da ne te macham ponatamu, go prifakjam kako apsolutno vlidno tvoeto kazhuvanje:

Originally posted by sk sk напиша:

Taa e dadena i vazi dodeka ne e promeneta.


Tuka mozham da recham deka vo potpolnost se slozhuvam, a so toa se slozhuva i Isus koj veli deka ne doagja da menuva bilo kakvi zakoni, dodavajkji deka ne se lugjeto za zakonite, tuku zakonite za lugjeto.

Toa znachi deka odredeni zakoni sekogash kje bidat validni za odredeni lugje, a ne znachi deka site zakoni kje bidat validni za site lugje, za site vreminja.

Toa e poentata okolu koja vernicite postojano se sopnuvaat bidejki ne ja razbiraat.

Ako barem se slozhuvame so mislenjeto deka zakonite vazhat dodeka ne se smenat toa znachi deka prifakjame oti:

1. Zakonite ne se vechno nemenlivi.

Kako posledica od ova sledi:

2. Zakonite vazhat za odreden period na chovekovata duhovnost i svest.

Bidejki zakonite se za lugjeto, a ne obratno, togash sledi deka:

3. Lugjeto gi nadminuvaat zakonite so menuvanje na svojata duhovnost i svest.

Kako posledica na toa:

4. Zakonite se menuvaat, modificiraat ili ischeznuvaat so duhovnoto i svesnoto evoluiranje na lugjeto.


Zakluchok:

5. Bog ne se menuva, se menuva duhot i svesta na lugjeto.


Zakonite se potrebni za prisilno discipliniranje na lugjeto do onoj moment koga nivnata svest kje bide na nivo kade shto prisilata stanuva nepotrebna i kontraproduktivna za nivnata momentlna sostojba, kako i natamoshniot razvoj. Togash slepoto odnesuvanje po nekoj zakon stanuva nepotrebno za nivnoto spasenie bidejki tie vekje go inkorporirale Bozhjiot princip vo sebe.

Konkretno za sabotata - zakonot bil potreben da se prisilat lugjeto na ednosedmichna Bozhja posveta. Koga lugjeto stanuvaat sekojdnevno posveteni na Boga, zakonot za eden konkreten den stanuva nepotreben i kontraproduktiven.

Na ovcharot mi treba stap s'e dodeka ovcite ne znaat kade im e trloto. Koga kje go nauchat patot i samite kje se vrakjaat tamu, stapot ne samo shto stanuva nepotreben, tuku i shteten dokolku i natamu se upotrebuva.

Onoa shto treba da se razbere e deka Isus ne doshol da ja ponishti upotrebata na stapot bidejki toj sekogash kje bide potreben za odredeni ovci, tuku doshol da gi oddeli i povede svoite ovci, kako svoe stado, bez stap.

Se slozhuvame deka zakonite mozhat da se ukinat ili da se zamenat, neli? Kako go pravi toa Bog so lugjeto? Preku proroci, taka? Shto e Isus? Bozhji sin, neli?

Ako e taka, togash Isus ima polni ingerencii da menuva zakoni za ovcite koi gi poveduva so sebe. Negoviot zbor e Bozhji zbor, negoviot zbor e Zakon. Seto drugo se samo chovechki interpretacii i koncepti.



17 А ако сакаш да влезеш во животот, пази ги заповедите!”

18 Му рече: „Кои?” А Исус рече: „Не убивај, не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно,

19 почитувај ги татка си и мајка си и љуби го својот ближен како себеси!”


20 Момчето Му рече: „Сето тоа сум го пазел од младост, уште што ми недостига?”

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  19


Ova se zakonite na Isusovoto stado. Chitash nekakvo Isusovo spomnuvanje na sabotata kako relevantna vo steknuvanjeto na zhivot vechen?




P.S. Mojata omilena kniga e Biblijata, za razlika od knigite koi se obiduvaat da ja interpretiraat. Go sledam Isus, a ne chovechkite tolkuvanja i chovekovite koncepti.


Изменето од Messenger - 25.Октомври.2010 во 19:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 21:06



sk - eve stihovi od Biblijata , koi mesi ti gi bara za ne promenlivost na sabotata.!!

Kniga na prorokot Isaija, 66 . 22-23.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 01:28
???

Shto zboruvash? I zoshto ne go citirash, tuku samo go spomnuvash so napomena deka bajagi bil baraniot citat.

Eve, da vidat site chlenovi koj e toj citat:



22 Зашто, како што новата небеса и новата земја, што ќе ги создадам, ќе траат пред Мене - слово е Господово - така ќе ви траат името и потомството.
23 Од нова месечина до нова месечина, од сабота до сабота, секое тело ќе доаѓа за да се поклони пред Моето лице - говори Господ.

КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА, Глава 66

Ovoj citat, vo koj se spomnuva "Од нова месечина до нова месечина" mozhe da go koristat i muslimanite.



Citatov ne e toa shto baram. I ne se machi, ne baraj natamu...

Isus go dade praviot odgovor, ne se obiduvaj da go demantirash.










Изменето од Messenger - 26.Октомври.2010 во 01:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 10:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

???

Shto zboruvash? I zoshto ne go citirash, tuku samo go spomnuvash so napomena deka bajagi bil baraniot citat.

Eve, da vidat site chlenovi koj e toj citat:



22 Зашто, како што новата небеса и новата земја, што ќе ги создадам, ќе траат пред Мене - слово е Господово - така ќе ви траат името и потомството.
23 Од нова месечина до нова месечина, од сабота до сабота, секое тело ќе доаѓа за да се поклони пред Моето лице - говори Господ.

КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА, Глава 66

Ovoj citat, vo koj se spomnuva "Од нова месечина до нова месечина" mozhe da go koristat i muslimanite.



Citatov ne e toa shto baram. I ne se machi, ne baraj natamu...

Isus go dade praviot odgovor, ne se obiduvaj da go demantirash.











Tekstot shto go navede te pobiva vo tvoite tvrdenja deka Sabotata e smeneta. Toa ke go vidish samo dokolku citash spored pishuvanoto, a ne so odnapred sozdaden stav za odredena tema - Sabotata.

Imeno, vo novata zemja i novoto nebo ke se sluzi Sabotata. ne veli deka ke bide ukinata, tuku deka ke se sluzi na Boga od Sabota do Sabota. Toj tekst totalno te pobiva vo tvoite napori da gi smenish Bozjite zborovi.

Delot koj veli od Од нова месечина до нова месечина, ne se odnesuva na muslimanite. Dokolku ja znaesh sushtinata na karakterot na izraelskiot narod, togash ke znaesh deka tuka zboruva za kalendarot. Israelskiot kalendar e lunaren i sekoj pocetok na noviot mesec ima svoja sluzba vo liturgijata. Toa e poseben nastan. Toa bilo od Mojseja pa do denes se ushte se pravi vo sinagogite.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 15:32
Ke mozesh li da dadesh konkreten tekst kade konkretno Sinot Bozji veli konkretno deka Sabotata e smeneta? ne tvoi tumacenja na neshto shto tebe ti zvuci deka e taka. Konkreten tekst od Sinot Bozji, konkretno za Sabotata (Sabotata da bide spomnata vo izjavata).
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 18:04
sk, dzhabe pretash, dzhabe skokash, samo kopash dupka vo voda.

Jas ti rekov da postavish konkreten citat za Sabotata. Ti ne pokazha od ednostavna prichina bidejki NE POSTOI takov citat.

Samiot prizna deka nema neshto takvo, no deka zakonite vazhat dodeka ne se smenat.

Sto toa potpolno se slozhuvam.

Ti vetiv deka kje ti citiram zborovi od Isus kade shto toj kazhuva deka za steknuvanje vechen zhivot drzhenjeto na Sabotata e potpolno irelevantno. Si stoev na zborot i ti gi prezentirav Isusovite zborovi:

17 А ако сакаш да влезеш во животот, пази ги заповедите!”

18 Му рече: „Кои?” А Исус рече: „Не убивај, не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно,

19 почитувај ги татка си и мајка си и љуби го својот ближен како себеси!”


20 Момчето Му рече: „Сето тоа сум го пазел од младост, уште што ми недостига?”

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  19

Chitash shto veli Isus za Bozhjite Zakoni? I chitash shto odgovara na prashanjeto "уште што ми недостига?”, koe chovekov go postavuva potpolno svesen deka postojat ushte Bozhji zapovedi koi Isus ne gi spomna vo odgovorot na negovoto prashanje. Shto odgovara Isus ? Sabota??? Kakva Sabota, kakva Nedela, kakov Ponedelnik? Nishto od toa! Da ne mislish deka bil zaboraven? Ne bre chovek, ne bil, tuku objavuva deka Sabotata e IRELEVANTNA kako zapoved za steknuvanje zhivot vechen! IRELEVANTNA kako shto se irelevantni i site drugi zakoni!

Tolku! Tochka! Nema povekje! Ashhh...!
Fala Bogu!


Bidejki Isus e Bozhji Sin i negoviot zbor e Zakon, toj go postavi noviot Zakon za ovcite od svoeto stado. Za ostanatite primeri so nego, kako se odnesuval vo sabotite, citiraa drugite chlenovi, pa ne sakam da se povtoruvam okolu toa.

Za tebe i za onie koi ostanuvaat so staroto stado, onoa koe beshe vodeno od farizeite ostanuva s'e po staro. Za tebe vazhi Tanakh, za tebe vazhat zakonite napishani tamu i razbiram zoshto ne ti e jasno shto se smenilo pred 2000 godini.

Za uteha, ne im e jasno i na povekjeto drugi lugje, pa zatoa Isus kazha deka mnogumina kje se povikuvaat na negovoto ime, no toj kje reche deka ne gi poznava.

Case closed!






Изменето од Messenger - 26.Октомври.2010 во 18:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 11:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

sk, dzhabe pretash, dzhabe skokash, samo kopash dupka vo voda.

Jas ti rekov da postavish konkreten citat za Sabotata. Ti ne pokazha od ednostavna prichina bidejki NE POSTOI takov citat.

Samiot prizna deka nema neshto takvo, no deka zakonite vazhat dodeka ne se smenat.

Sto toa potpolno se slozhuvam.

Ti vetiv deka kje ti citiram zborovi od Isus kade shto toj kazhuva deka za steknuvanje vechen zhivot drzhenjeto na Sabotata e potpolno irelevantno. Si stoev na zborot i ti gi prezentirav Isusovite zborovi:

17 А ако сакаш да влезеш во животот, пази ги заповедите!”

18 Му рече: „Кои?” А Исус рече: „Не убивај, не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно,

19 почитувај ги татка си и мајка си и љуби го својот ближен како себеси!”


20 Момчето Му рече: „Сето тоа сум го пазел од младост, уште што ми недостига?”

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  19

Chitash shto veli Isus za Bozhjite Zakoni? I chitash shto odgovara na prashanjeto "уште што ми недостига?”, koe chovekov go postavuva potpolno svesen deka postojat ushte Bozhji zapovedi koi Isus ne gi spomna vo odgovorot na negovoto prashanje. Shto odgovara Isus ? Sabota??? Kakva Sabota, kakva Nedela, kakov Ponedelnik? Nishto od toa! Da ne mislish deka bil zaboraven? Ne bre chovek, ne bil, tuku objavuva deka Sabotata e IRELEVANTNA kako zapoved za steknuvanje zhivot vechen! IRELEVANTNA kako shto se irelevantni i site drugi zakoni!

Tolku! Tochka! Nema povekje! Ashhh...!
Fala Bogu!


Bidejki Isus e Bozhji Sin i negoviot zbor e Zakon, toj go postavi noviot Zakon za ovcite od svoeto stado. Za ostanatite primeri so nego, kako se odnesuval vo sabotite, citiraa drugite chlenovi, pa ne sakam da se povtoruvam okolu toa.

Za tebe i za onie koi ostanuvaat so staroto stado, onoa koe beshe vodeno od farizeite ostanuva s'e po staro. Za tebe vazhi Tanakh, za tebe vazhat zakonite napishani tamu i razbiram zoshto ne ti e jasno shto se smenilo pred 2000 godini.

Za uteha, ne im e jasno i na povekjeto drugi lugje, pa zatoa Isus kazha deka mnogumina kje se povikuvaat na negovoto ime, no toj kje reche deka ne gi poznava.

Case closed!














Mene mi e jasno deka za tebe ova e “case closed”. Nishto drugo ne ni ocekuvam od tebe. No ti se cudam na logikata koja ja imash za donesuvanje “validni” reshenija. Sporedi gi tvoite posledni postovi i ke vidish vo kakva zabluda ziveesh, dokolku mozesh da go vidish toa.


Tekstov:
17 А ако сакаш да влезеш во животот, пази ги заповедите!”

18 Му рече: „Кои?” А Исус рече: „Не убивај, не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно,

19 почитувај ги татка си и мајка си и љуби го својот ближен како себеси!”

20 Момчето Му рече: „Сето тоа сум го пазел од младост, уште што ми недостига?”

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!”
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава 19

voopshto ne ni zboruva za Sabotata. Ti toa go povrzuvash so Sabotata i ja proglasuvash: “Ne bre chovek, ne bil, tuku objavuva deka Sabotata e IRELEVANTNA kako zapoved za steknuvanje zhivot vechen! IRELEVANTNA kako shto se irelevantni i site drugi zakoni!” Upotrebi go istiot princip na razmisluvanje shto go imash (kako shto napravi za cetvrtata zapoved) za prvata zapoved, bidejki Sinot Bozji gi spomenuva desete zapovedi, po tvoe razbiranje. Ti go pravish Boga IRELEVANTEN!!!!! Mozesh li da vidish vo kakov svet ti ziveesh???? Jas veke ti rekov deka ti go negirash Boga so svoite ucenja.


Vidi go istoto od druga gledna tocka:

Avtoritetot Bog veli:

“22 Зашто, како што новата небеса и новата земја, што ќе ги создадам, ќе траат пред Мене - слово е Господово - така ќе ви траат името и потомството.
23 Од нова месечина до нова месечина, од сабота до сабота, секое тело ќе доаѓа за да се поклони пред Моето лице - говори Господ.
КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА, Глава 66 (stanuva zbor za idnina, a ne za neshto shto se slucilo i veke ne vazi kako shto messenger tvrdi)


“avtoritetot” messenger veli:

“Ne bre chovek, ne bil, tuku objavuva deka Sabotata e IRELEVANTNA kako zapoved za steknuvanje zhivot vechen! IRELEVANTNA kako shto se irelevantni i site drugi zakoni!”


Koj ima poveke znaenje: Bog ili messenger?????? Wake up messenger, wake up!!!!!





Od treta strana velish:

“Bidejki Isus e Bozhji Sin i negoviot zbor e Zakon, toj go postavi noviot Zakon za ovcite od svoeto stado.” Znaci ima nekoi koj go sledat Sinot Bozji koi ja ukinal Sabotata, a ima drugi koi mu se klanjaat na Boga vo Sabota, i Bog i Sinot Bozji imaat isto ucenje. Sozdavash slika deka Bog i Sinot Bozji imaat razlicni ucenja. Ti gi pravish neprijateli eden sproti drug so razlicni ucenja. Znaesh li voopshto shto ti pishuvash i tvrdish???? Svesen li si????


Изменето од sk - 27.Октомври.2010 во 12:38
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.