IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Спорт и Вера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спорт и Вера

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2013 во 21:01
Originally posted by spiros spiros напиша:






spiros, ме заинтригира фотографијата на автомобилската табличка... не ми е јасно зошто ја објави? Дали можеш да објасниш зошто ја стави оваа табличка? Сигурно има некое значење штом тоа си го сторил, па бидејќи барем мене не ми е јасно, би те замолил да ми објасниш кое е нејзиното значење во твојава реплика?




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2013 во 23:33




Ме подсети на Еден (воопшто најголемиот) Пријател, Кој е пред вселената, пред сонцето, пред ѕвездите, пред земјата ... пред птиците, пред цвеќињата, ... пред луѓето, пред зборовите, пред броевите, ... пред табличките, пред сообраќајот, пред знаците, пред трите светла на семафорот, ... пред играта, пред спортот, ... но преку Неговата Милост, (скоро) во се’ може да се види сведоштвото за Неговата Мудрост, но никаде толку и така како во Нејзиното отелотворување во Исус Христос!








Сликата со насмеаниот цвет е преземена од темата : Вистинскиот Пастир и броевите (5та страна)



Изменето од spiros - 30.Јуни.2013 во 22:55
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2013 во 00:04




Штотуку заврши второто полуфинале на конфед купот во бразил, кадешто шпанија на пенали ја победи италија.

Шпанскиот играч со број 22 - Jesus Navas - беше тој, кој што го даде одлучувачкиот гол!   

Првиот финалист е бразил.







Изменето од spiros - 28.Јуни.2013 во 00:04
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2013 во 17:56
Спиросе, се обидувам да ја „фатам“ смислата на твојава изјава:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Ме подсети на Еден (воопшто најголемиот) Пријател, Кој е пред вселената, пред сонцето, пред ѕвездите, пред земјата ... пред птиците, пред цвеќињата, ... пред луѓето, пред зборовите, пред броевите, ... пред табличките, пред сообраќајот, пред знаците, пред трите светла на семафорот, ... пред играта, пред спортот, ... но преку Неговата Милост, (скоро) во се’ може да се види сведоштвото за Неговата Мудрост, но никаде толку и така како во Нејзиното отелотворување во Исус Христос!

Ама, бидејќи некако ми оди тешко, еве ќе ги избришам сите именки кои пред себе содржат „пред“, бидејќи сметам дека со нив се губи следливоста на твојата идеја, односно на поентата на твојата порака.
Па така пречистен текстот би изгледал овака:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Ме подсети на Еден (воопшто најголемиот) Пријател, Кој е но преку Неговата Милост, (скоро) во се’ може да се види сведоштвото за Неговата Мудрост, но никаде толку и така како во Нејзиното отелотворување во Исус Христос!

И? изненадување
Што сакаше да кажеш со ова?не знам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2013 во 21:14




Штотоку заврши надпреварот за трето место на конфед купот во бразил.

Одкако во регуларното време (и продолжение) резултатот беше 2:2, на пенали италија го победи уругвај.

Последниот гол (од пенали) за италија го даде Emanuele Giaccherini, играчот со број 22.      





Изменето од spiros - 30.Јуни.2013 во 22:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 00:44


   
Пред околу 24 часа - на конфед купот - бразил го победи финалето против шпанија со 3:0!

Шпанците - овојпат - неможеја да мрднат од бразилијанците.


Благодарната молитва на Давид Луиз беше најочебијна од сите останати, бидејќи тој (мислам дека беше повеќе од цела минута) клечеше и благодареше!






Изменето од spiros - 02.Јули.2013 во 00:48
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 07:14
А што стана со играчот на Шпанија Хесус Навас, кој се истакна во полуфиналето? Да не затаи во молитвата?

@Spiros
Да не си играш мајтап ти со нас овде?

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 21:26
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

А што стана со играчот на Шпанија Хесус Навас, кој се истакна во полуфиналето? Да не затаи во молитвата?

@Spiros
Да не си играш мајтап ти со нас овде?




Баеѓи од шпанците - иако загубија, сепак - се прекрстија одкако заврши надпреварот!   




Ќе се смилувам, кому ќе се смилувам ...!

Римја. 9:15







Изменето од spiros - 02.Јули.2013 во 21:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 22:57
zoshto li se prekrstile збунетост
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 22:58
семоќноста на господ се сведува на одлучување на резултат на фудбалски утакмици? не сфаќате дека си ја исмевате верата со вакви дискусии и само допринесувате помалку сериозно да ве разбираат?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2013 во 02:10
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

семоќноста на господ се сведува на одлучување на резултат на фудбалски утакмици? не сфаќате дека си ја исмевате верата со вакви дискусии и само допринесувате помалку сериозно да ве разбираат?

да

Потполно си во право. Од кога го велам тоа... ух

Тоа не е ништо друго, туку потценување и потсмевање на Бога, а правено е од суштинско неразбирање на нештата.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2013 во 07:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

семоќноста на господ се сведува на одлучување на резултат на фудбалски утакмици? не сфаќате дека си ја исмевате верата со вакви дискусии и само допринесувате помалку сериозно да ве разбираат?
да
Потполно си во право. Од кога го велам тоа... ух
Тоа не е ништо друго, туку потценување и потсмевање на Бога, а правено е од суштинско неразбирање на нештата.

Не Бе па вие ... па нели се тие (т.е. бог) сегдеприсутниi?! намигнувањеплазење
Како може спорт без бог?!изненадување
И не само спорт, туку и во школство, здравство, култура, хотелиерство (и друг вид бизнисголема насмевка) ... и секако во политиката.


Р.Ѕ. Е, токму поради тоа што им беше оневозможено нивното влијание врз севкупниот општествен живот во претходниот систем, тие денес фрлаат со дрва и камења по него.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2013 во 21:58
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

семоќноста на господ се сведува на одлучување на резултат на фудбалски утакмици? не сфаќате дека си ја исмевате верата со вакви дискусии и само допринесувате помалку сериозно да ве разбираат?
да
Потполно си во право. Од кога го велам тоа... ух
Тоа не е ништо друго, туку потценување и потсмевање на Бога, а правено е од суштинско неразбирање на нештата.

Не Бе па вие ... па нели се тие (т.е. бог) сегдеприсутниi?! намигнувањеплазење
Како може спорт без бог?!изненадување
И не само спорт, туку и во школство, здравство, култура, хотелиерство (и друг вид бизнисголема насмевка) ... и секако во политиката.


Р.Ѕ. Е, токму поради тоа што им беше оневозможено нивното влијание врз севкупниот општествен живот во претходниот систем, тие денес фрлаат со дрва и камења по него.


БОГ е присутен во секој сегмент во нашиот живот,  но пак ќе нагласам дека во спортот БОГ не се меша и не го одредува победникот. среќа
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2013 во 00:34
Бог е СЕ'ПРИСУТЕН, СЕ'СОДРЖАТЕЛ и творец на C'E што постои, C'E видливо и невидливо, C'E знајно и незнајно.

Според тоа, Бог е во C'E, а како последица на тоа и C'E е во Бога.

Затоа Бог не може да биде ниту против себе, ниту за себе. Бог е неутрален и недопирлив. Тој е Креатор на C'E и C'E се движи и одржува според Законот (не се работи за оној закон од Библијата  голема насмевка) кој го воспостави на почетокот.

Победникот и поразениот во спортот не се ништо друго туку резултат од неприкосновеноста нa Законот.

Законот е Еден и Единствен за C'E во Креацијата (Светот) и него Бог не го гибнува бидејкји секое негово менување значи пропагјање на оваа Креација.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.