Испечати | Затвори го прозорот

Спорт и Вера

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21824
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 05:09
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Спорт и Вера
Постирано од: spiros
Наслов: Спорт и Вера
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 22:22

Има ли некаква врска Верата со спортот?


На денов (22.02.2010) што измин(ув)а, околу 9 часот на утринска пауза во еден весник што се вика http://20min.ch/news/ - 20 минути , на 2 страна пишуваше за швајцарскиот скијачки скокач, Симон Амманн. Тој на оваа олимпијада по 2 пат победи и доби 2 златни медалји, исто како и на неговата предходна успешна олимпијада кадешто и таму ги доби 2те златни медалји.

Дали верата има улога во спортот? Дали пишуваат писмата нешто за тоа? Зошто некои култури се надпросечно успешни во спортот?


Поздрав











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 22:38


Знаете дека на трката трчаат сите натпреварувачи, но само еден ја добива наградата. И вие треба да трчате со цел да победите!
Секој атлетичар се одрекува од многу нешта, за да добие награда што нема долго да вреди, а нашата награда вечно ќе вреди.
(1 Кор. 9:24+25)












-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:27
Mislam deka stavanjeto na sportot vo perspektiva i sporedba so zhivotnata mudrost voopshto ne e fer.

Nikoj ne rekol deka sportot e celta na zhiveenjeto... kako shto ne e nitu muzikata, likovnata umetnost i t.n. Tie mozhat da bidat ekspresii od nashata psihofizichka sostojba i radost od Bogodareniot zhivot, no samite po sebe ne se cel na zhiveenjeto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:32
8 дена после отворањето на олимписките игри во кина (08.08.2008), 22 годишниот јамајканец Усаин Болт освојува злато и го руши светскиот рекорд!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:39
Shto ima versko vo toa?

Numerologijata, vo koja navleguvash vo posledno vreme, ne e del od Hristijanskata doktrina (smetam deka si hristijanin). Ako ne se lazham, numerologijata i astrologijata proglaseni se za eres.

Bidejki gledam deka otvarash razni temi na koi zaednichki denominator im e numerologijata, mozhebi najdobro kje bide da otvorish edna tema "Numerologija" (ili imenuvana slichno) na koja kje gi objavuvash site svoi komentari povrzani so datumi, godini i broevi.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 23:53


Јас не сум тој кој управува со броевити и случките, туку само ги констатирам!

За понудената можност одсрце ти благодарам.

Како би било да ја пуштиме темата >>Случка или ...? << повторно за употреба?

Поздрав






   


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 00:08
Mislam deka togash ti rekov oti ako sakash si go opishuvash zhivotot vo delovi, kako nekakov blog, patem naveduvajki po nekoi koincidentni datumi i broevi, togash Veroispoved ne e soodveten podforum.

Dokolku nemash namera da si napravish tvoj lichen blog i sakash da go koristish ovoj sajt, togash najdobro e takvata tema da ja prefrlish na podforumot "Мистерии и астрологија".


Vo toa mozham da ti pomognam.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 09:35
Сура Ел Шавк несмее да учествува на натпревари со нејзината шамија, туку таа мора да ја соблече, исто како што нејзините христијански соиграчки мораат тоа да го сторат со нивните ланчиња (крстови).


Сура Ел Шавк не ја прифаќа ваквата одлука на спортскиот сојуз и судски процесира против истата!


Дали верата може да е хендикеп за спортувачот или пак факторот “Х“ кој му помага на истиот да постигне подобри резултати?


Дали треба да се солидализираме со симпатичната Сура Ел Шавк?












-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 09:59
Не.Нетреба да бидеме солидарни со девојката.Пошто спортските правила со исти за сите спортисти ,вака како форумските правила со исти за нас.
 
Во спортот не се допуштат играчи со ланчета,наруквици,прстени и секаква бижутерија врз нив поштоможат да бидат повредени или они да повредат при удар некој од останатите учестници.
 
Истото се однесува и со таа мома.Нема како со шамија да игра кошарка пошто ќе им смета на останатите учестници во играта.
 
  
 
 
 
Вака треба да изгледа.Со врзана коса,шорци и без бижутерија врз неа. 


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 13:10
Originally posted by spiros spiros напиша:

Сура Ел Шавк несмее да учествува на натпревари со нејзината шамија, туку таа мора да ја соблече, исто како што нејзините христијански соиграчки мораат тоа да го сторат со нивните ланчиња (крстови).


Сура Ел Шавк не ја прифаќа ваквата одлука на спортскиот сојуз и судски процесира против истата!


Дали верата може да е хендикеп за спортувачот или пак факторот “Х“ кој му помага на истиот да постигне подобри резултати?


Дали треба да се солидализираме со симпатичната Сура Ел Шавк?












Правила и стандарди мора да се почитуваат насекаде.
Зошто би се солидаризирала со нечиј хир?
Личи ли ова на нешто?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 16:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

Сура Ел Шавк несмее да учествува на натпревари со нејзината шамија, туку таа мора да ја соблече, исто како што нејзините христијански соиграчки мораат тоа да го сторат со нивните ланчиња (крстови).


Сура Ел Шавк не ја прифаќа ваквата одлука на спортскиот сојуз и судски процесира против истата!


Дали верата може да е хендикеп за спортувачот или пак факторот “Х“ кој му помага на истиот да постигне подобри резултати?


Дали треба да се солидализираме со симпатичната Сура Ел Шавк?













Mnogu e simpaticna devojkata . Od koja drzava e?


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 19:20

Brate spiros, ne mi kaza za koja drzava nastapuva simpaticnata kosarkarka?


Inaku go cenam nejziniot stav sto stoi cvrsto na svoeto ubeduvanje , znaci ima karakter a i ubavka e.

A inaku, sportskite pravila mora da se pocituvaat.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 20:40

Еве јас се занимавам професионално со Карате веќе две години, а тренирам осум години. Тренирам и кик бокс што се доста брутални спортови, но без нив не би можел да си го замислам животот. Никогаш не сум размислувам колку е богоугодно да се млатам по рингот, но тоа е тоа имам свој ставови околу боречките вештини и верувам дека спортот како поле за успех е доста со еднаквост пред сите култури. Што и да се случи, спортски е. Чисто мислам дека таму Бог не меша прсти.

Еве некој добри видеа во врска со ова.среќа
 
http://www.youtube.com/watch?v=aqs7CbRzfSw - http://www.youtube.com/watch?v=aqs7CbRzfSw
 
http://www.youtube.com/watch?v=tt3NB_VtBfU&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=tt3NB_VtBfU&feature=related
 
 


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 20:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Brate spiros, ne mi kaza za koja drzava nastapuva simpaticnata kosarkarka?


Inaku go cenam nejziniot stav sto stoi cvrsto na svoeto ubeduvanje , znaci ima karakter a i ubavka e.

A inaku, sportskite pravila mora da se pocituvaat.




Девојката “игра“ за една екипа во една европска држава, која од латинско-американското какао прави најубави чоколади на светот.   

Брате КингДавиде, зарем пуштената коса не пречи повеќе и не е попасна за сигурноста на соиграчките одколку под шамија прибраната?
Конкретно немислам баш на оваа шамија што е на сликава која што е со реси, но некоја без реси сигурно би била дури покорисна и за многу други играчки (и играчи), ако не од религиозни ама барем од практични причини.   








Многу ми недостасува солидарноста на верните спортисти (од други вероисповести) со момава!   

Еве на пример на подолнава слика супер функционира.










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 20:51
Sekogash koga kje gi vidam onie bokseri ili ultimate fighters, so istetovirani iminja na Isus,   kako se krstat i mu se molat na Boga da mu ja skrshat kichmata na protivnikot... ne znam dali da se smeam ili da placham... ili da se smeam niz solzi.

I potoa onoj koj kje pobedi, so skrshen nos i krvavi ochi, skoka pred kamerata i vika "Isus beshe so mene!!!", padnuva nichkum na kolena i se krsti...

Ne znam koj e zakluchokot od seto toa... dali toa znachi deka onoj drugion ne se molel dovolno ili imeto na Isus mozhebi ne mu bilo istetovirano so dovolno golemi bukvi ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 20:55
Тоа е тоа!

Се сеќава ли некој кога конвертитот Тајсон му го касна ушето на попот Холифилд?   











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 23:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Brate spiros, ne mi kaza za koja drzava nastapuva simpaticnata kosarkarka?


Inaku go cenam nejziniot stav sto stoi cvrsto na svoeto ubeduvanje , znaci ima karakter a i ubavka e.

A inaku, sportskite pravila mora da se pocituvaat.




Девојката “игра“ за една екипа во една европска држава, која од латинско-американското какао прави најубави чоколади на светот.   

Брате КингДавиде, зарем пуштената коса не пречи повеќе и не е попасна за сигурноста на соиграчките одколку под шамија прибраната?
Конкретно немислам баш на оваа шамија што е на сликава која што е со реси, но некоја без реси сигурно би била дури покорисна и за многу други играчки (и играчи), ако не од религиозни ама барем од практични причини.   











Многу ми недостасува солидарноста на верните спортисти (од други вероисповести) со момава!   

Еве на пример на подолнава слика супер функционира.











Znaci ,simpaticnata devojka e od Svajcarija

Vidi vaka, vo nekoi sportovi znaci im dozvoluvaat na muslimanskite devojki da nastapuvaat so shamija , a vo nekoi ne.

No izgleda pravilata na Svetskata Kosarkarska Federacija(FIBA) ne dozvoluvaat takvi raboti. Kako sto spomena i Emil vo svojot post, ima i drugi pravila, na primer, ne smeat da igraat so lancinja itn.

Tocno e deka so pustena kosa e poloso da igra otkolku so vrzana, ke im smeta i na soigrackite a i nejze ke i smeta.

Site kosarkarki sto imaat podolga kosa si ja vrzuvaat, no devojkata od verski pricini ne saka da go napravi toa, i jas toa go cenam kaj nea iako toa znaci za nea deka nema da i dozvolat da nastapi.


Inaku mislam i deka so ovaa shamija devojkata izgleda ubavo i deka moze da igra, ama takvi se pravilata na FIBA( Kosarkarskata federacija).

Bi bilo dobro da ja poddrzat nejzinite koleski, da bidat solidarni so nea.

Jas na primer bi i dozvolil da igra eve so taa shamija na slikata . Bas e simpaticna




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 00:37
Lugje, vie bi dozvolile nekoi raboti samo zatoa shto ubavo vi izgledaat, neli?

Shamija e opasno da se nosi zatoa shto kraevite letaat dodeka se trcha i se vrti, pa nekomu mozhe da izvadi ochi, nastrana shto vo dueli i borba za topka mozhe da se zasuka i zategne okolu vratot i da go zadavi onoj koj ja nosi.
 
 
 
 
 
 
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 15:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Lugje, vie bi dozvolile nekoi raboti samo zatoa shto ubavo vi izgledaat, neli? Shamija e opasno da se nosi zatoa shto kraevite letaat dodeka se trcha i se vrti, pa nekomu mozhe da izvadi ochi, nastrana shto vo dueli i borba za topka mozhe da se zasuka i zategne okolu vratot i da go zadavi onoj koj ja nosi.
 

 

 

 

 

 

 



Dokolku me prasat mene, jas bi i dozvolil , no sekako da ja vrzi shamijata kako sto i e vrzana na atleticarkata da ne im preci na drugite natprevaruvacki


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 20:05
Дали би било можно таа кошаркарката со шамијата да стави нешто како пливачка капа наместо шамија(само за таа пригода) и нема да биде гологлава, а воедно нема да им пречи на другите играчи. Или ни то а не е дозволено било во исалмот било кошаркарските правила?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Март.2010 во 23:34
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Дали би било можно таа кошаркарката со шамијата да стави нешто како пливачка капа наместо шамија(само за таа пригода) и нема да биде гологлава, а воедно нема да им пречи на другите играчи. Или ни то а не е дозволено било во исалмот било кошаркарските правила?


Елхамдулилах, оваа идеја е прекрасна!

Кога човекот ќе Ја стави Љубовта и Мирот БОЖЈИ на првото место од својот живот, тогаш креативноста почнува да ни дарува прекрасни идеи!












Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Lugje, vie bi dozvolile nekoi raboti samo zatoa shto ubavo vi izgledaat, neli? Shamija e opasno da se nosi zatoa shto kraevite letaat dodeka se trcha i se vrti, pa nekomu mozhe da izvadi ochi, nastrana shto vo dueli i borba za topka mozhe da se zasuka i zategne okolu vratot i da go zadavi onoj koj ja nosi.
 

 

 

 

 

 

 





Навистина би било опасно со шамија да се игра, поради очите на играчите но и на гледачите, затоа мислам дека идејата на Мајкл би требала да е прифатлива за книжниците (верските и спортските, се разбира).   







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Септември.2010 во 01:26


Пред неколку моменти србскиот тенисер Новак Ѓоковиќ (род. 22 мај 1987) во полуфинале на американскиот тенис турнир us open го победи - моментално најдобриот светски тенисер - швајцарецот Роѓер Федерер ( род. 8 август 1981).

После победата - Новак Ѓоковиќ - пред целата публика Му клањаше на БОГА со главата до земја и со крстот на чело!



ХалелуЈАХ!


   







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Македон
Датум на внесување: 12.Септември.2010 во 14:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sekogash koga kje gi vidam onie bokseri ili ultimate fighters, so istetovirani iminja na Isus,   kako se krstat i mu se molat na Boga da mu ja skrshat kichmata na protivnikot... ne znam dali da se smeam ili da placham... ili da se smeam niz solzi.

I potoa onoj koj kje pobedi, so skrshen nos i krvavi ochi, skoka pred kamerata i vika "Isus beshe so mene!!!", padnuva nichkum na kolena i se krsti...

Ne znam koj e zakluchokot od seto toa... dali toa znachi deka onoj drugion ne se molel dovolno ili imeto na Isus mozhebi ne mu bilo istetovirano so dovolno golemi bukvi ?






Чинам со овој коментар се е кажано за таквите борби.
Јас само би надополнил дека тие борби се само продолжение на гладијаторските борби, иако во случајот не се до смрт.

-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Мај.2011 во 00:43


Вечерва Барселона го победи купот на европските шампиони со 3:1 против Манчестер!

Головите ги дадоа Педро, Меси и Виа.

Многу ме одушеви како целиот ф.к. Барселона оваа година го “држеа“ Абидал (играчот со број 22) и не се откажаа од него, иако тој до пред кратко беше болен од една многу тешка болест!

Кога видов дека вечерва баш на него му ја дадоја честа како прв да го прими победничкиот покал, уште повеќе ми се зголемија симпатиите кон овој клуб.

Инаку - аргентинецот - Меси за мене е човек кој заслужува голем респект, и како играч, и како човек, и како верник.

Алал да им е на сите!









п.с. Лани финалето беше на http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21836&PN=3 - 22 мај (после зајдисонце, што значи на Духовден) кадешто Интер го победи Бајерн со 2:0 , а стрелецот на двата гола беше Мелито (играч број 22).





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Мај.2011 во 01:10
spiros, ako prodolzhizh vaka togash site igrachi kje se tepaat da go dobijat brojot 22.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 29.Мај.2011 во 15:21
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Дали би било можно таа кошаркарката со шамијата да стави нешто како пливачка капа наместо шамија(само за таа пригода) и нема да биде гологлава, а воедно нема да им пречи на другите играчи. Или ни то а не е дозволено било во исалмот било кошаркарските правила?


Jas mislam deka bi bilo najubavo voopsto da ne se natprevaruva, ili samija ili sport ... Nie sme premnogu blagonakloni i spremni na kompromis za da im udovolime na nivnite verski hirovi, sto bi se slucilo koga na nekoj sportski nastan nekade vo nekoja muslmanska zemja bi imal krst nacrtan na dresot - ne bi ti dozvolile da ucestvuvas...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Јуни.2011 во 12:27

ФИФА ги дисквалификува Иранките поради играње со шамии

Светската фудбалска федерација ја дисквалификуваше женската фудбалска репрезентација на Иран пред почетокот на квалификациските натпревари со Јордан за пласман на Олимписките игри во 2012 година поради носењето шамии, кои ја покриваа косата на фудбалерките.
ФИФА минатиот април им забрани на Иранките да ги носат своите шамии, но Иранската федерација ги поправи шамиите и мислеше дека направила компромис.
Јордан го доби натпреварот во Аман со службени 3:0, а претседателот на Иранската фудбалска федерација најави дека ќе ги тужи одговорните за регуларноста на натпреварите под ФИФА.
Во Иран е вообичаено жените да ја прикриваат косата со шамија.



-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Јуни.2011 во 12:53



Штета!    http://www.smilies.4-user.de">    






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 09.Јуни.2011 во 21:26
Bravo za fifa .... pa nekoj mora da im stavi kraj, mozebi nekoj den ce im tekne deka namesto topka ce treba da udiraat bomba hahahahahahaha

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Мај.2012 во 00:42

.



Јас не сум го видел да даде гол а да не му се заблагодари на БОГА во Христа!

Didier Drogba човекот кој што вечерва двапати даде гол во “последен момент“ и го елиминира сигурниот фаворит Бајерн Минхен во Минхен, со што Челси оваа година стана шампион на европа.

Интересна глетка: додека Didier Drogba во благодарна радост се крсти, сопственикот на Челси - Роман Абрамовиќ (син од еврејски родители)- се радува како мало дете.   .



p.s. Германските и европските фудбалски експерти неможат да си објаснат како можеше убедливо подобрата екипа на свој терен да го изгуби овој меч.   










.





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 20.Мај.2012 во 11:08
Originally posted by spiros spiros напиша:



Има ли некаква врска Верата со спортот?





На денов (22.02.2010) што измин(ув)а, околу 9 часот на утринска пауза во еден весник што се вика http://20min.ch/news/" rel="nofollow - 20 минути , на 2 страна пишуваше за швајцарскиот скијачки скокач, Симон Амманн. Тој на оваа олимпијада по 2 пат победи и доби 2 златни медалји, исто како и на неговата предходна успешна олимпијада кадешто и таму ги доби 2те златни медалји.



Дали верата има улога во спортот? Дали пишуваат писмата нешто за тоа? Зошто некои култури се надпросечно успешни во спортот?





Поздрав




















kako nema vrka: http://www.youtube.com/watch?v=4jiOx-SwDog ete svete ti pak ubijash dete !!!

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: емил
Датум на внесување: 25.Јуни.2012 во 12:28

Жените од Саудиска Арабија, прв пат на Олимписки игри

Саудиските спортистки ќе мора соодветно да бидат облечени за да го „зачуваат своето достоинство“

Властите на Саудиска Арабија одлучија првпат да им дозволат на жените да се натпреваруваат на  Олимписките игри. Во соопштението на Амбасадата на Саудсика Арабија во Лондон се наведува дека националниот Олимписки комитет „го прифати учеството на жените атлетичарки кои ќе успеат да се квалификуваат“.

Многу саудиски религиозни конзервативци се уште одбиваат жените да учествуваат во спортските активности.
Саудиските власти сметаат дека на ОИ, кои почнуваат на 27 јули, единствена жена која ќе се натпреварува ќе биде џокејот Далма Ружди Малас (18).

Саудиските спортистки ќе мора соодветно да бидат облечени за да го „зачуваат своето достоинство“.



-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 16:59


.



Ноќта што измина http://en.wikipedia.org/wiki/Usain_Bolt" rel="nofollow - Usain Bolt повторно го освои олимпиското злато во 100 метри шпринт, воедно поставувајќи нов олимписки рекорд, одкако пред почетокот на трката му даде Слава на Совршениот БОГ во Христа Господа!













.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 19:44
Сакаш да кажеш дека поради тоа победи ? Дека немаше да победи ако не се прекрсти ?





 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 09.Август.2012 во 00:02









Додека во Лондон се одржуваат олимписките игри во кои се инвестирани повеќе од 10 милијарди евра, швајцарската хуманитарна организација http://www.helvetas.ch/de/" rel="nofollow - Helvetas укажува на проблемите и неправдите во светот, употребувајќи слика со 5 чаши и слоган на кој што пишува “најраспространета дисциплина во африка е носењето на вода“, за што беше од страна на олимписките службеници и нивните адвокати веднаш оптужена.
Правниците на хуманитарната организација ја повлекоја сликата, укажувајќи дека 5те чаши не се олимписки бренд и дека всушност олимписките адвокати немаат воопшто право така да се однесуваат како што се однесуваат!

http://www.20min.ch/schweiz/news/story/Das-IOC-stoppt-Inserate-von-Hilfswerk-31078563" rel="nofollow - Олимпискиот комитет забранува хуманитарен инсерат!




п.с. Минатите олимписки игри кои се одржаа во Пекинг и започнаа на 08.08.2008 во 8 часот, чинеа 40 милијарди евра!





Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Сакаш да кажеш дека поради тоа победи ? Дека немаше да победи ако не се прекрсти ?





 






Усаин Болт - иако моментално (и воопшто) најбрзиот шпринтер на светот - наместо да се гордее со своето знаење, умеење и брзина, тој (пред се’)   Му дава Слава на БОГА во Христа Господа за Милоста Негова!     





Бог се противи на горделивите, а на понизните им дава Милост!”

(Јако. 4:6)




п.с. Никогаш не сум видел спортист да се крсти со двете раце истовремено, како што тоа го правеше http://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_Ramos" rel="nofollow - Sergio Ramos на годинашново европско првенство во фудбал коешто пред малку заврши, а на кое шпанија повторно го освои првото место. Најкритично на шпанците им беше во надпреварот со хрватска, кадешто играчот со број 22 (Jesus Navas) - кој што беше телесно најнискиот играч на надпреварот, а сепак - го даде одлучувачкиот гол!   











.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Мај.2013 во 19:14




Одкако трипати со три прсти се прекрсти - денес на западен Духовден - Верољуб Салатиќ го прими пехарот на швајцарскиот фудбалски куп.

Победоносниот гол го даде Милан Вилотиќ, кому есента 2010 год. му беше дијагностициран зол тумор на грбот. Со Божја помош и стручна операција, денес Вилотиќ е (освен мал хендикеп на едната рака) потполно здрав.

Слава БОГУ!   


п.с. Минатогодишниот победник на “шампионслиг“, челси, 12 дена ќе има 2 пахара во своите раце, одкако минатата среда со голот на Ивановиќ - кој што беше буквално во последната минута од надпреварот - го освои пехарот на “еуролиг“.

Првиот гол за челси го постигна шпанскиот интернационалец: Торез!



   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Мај.2013 во 23:19
Кај мене популарно е спортското тепање наречено ММА (mixed martial arts) на кое половината учесници се крстат и го имаат истетовирано името или ликот на Исус, а некои и стихови од Светото Писмо ... и им ги кршат носевите и ребрата.

Тие и пред и после тепањето му даваат слава на Совршениот Бог во Христа Господа!

Халелуја! Халелуја! Халелуја! 

http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/app.php" rel="nofollow -

http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow -

http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow -

http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/app.php" rel="nofollow -

http://postimage.org/" rel="nofollow">
http://postimage.org/" rel="nofollow -







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Мај.2013 во 00:52




Толку има добри спортски примери ... незнам зошто ти толку се фаќаш баш за крвавите?   


Јас знам дека спортот (освен крвожедните вештини) е една прекрасна метода со која се празни агресија и останата негативна енергија, и дека многу чеда БОЖЈИ тоа прекрасно го прават и притоа БОГА Го восфалуваат.

ХалелуЈАХ !!!


                           

п.с. Мислам дека би требал да знаеш дека ниеден од вистинските Христови Апостоли - за кои што прекрасно сведочи Светото Писмо - не се тепал, а уште помалку утепувал!

Секој кој што денес Ги следи стапките Христови и Апостолски, исто така не се тепа, нити утепува, туку во Дух Светол Го Слави Името БОЖЈО !     




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Мај.2013 во 07:00
Originally posted by spiros spiros напиша:

Толку има добри спортски примери ... незнам зошто ти толку се фаќаш баш за крвавите?   ...

А зошто да ги исклучуваме и крвавите спортови? Иако се крвави, сепак и тие се спортови!
Туку ај, да не ги земаме за пример тие. Еве да го земеме фудбалот за пример.
Колку пати сме гледале како при излегување на терен некои фудбалери го насочуваат погледот кон небото, се прекрстуваат и ја допираат тревата (теренот) со рака! Демек го замолуваат бог да им помогне да победат.
Е арно ама, овој ритуал го прават фудбалери и од другата екипа.
И?
Како бог (по кој критериум) се одлучува да му ги „услиша“ молитвите на едниот верник, а да ги отфрли молитвите на другиот? Дали неубаво ја изговорил молитвата?
Ова беше ако играчите веруваат во ист бог.

Во друг случај, кога играат играчи од различни вероисповеди, кој бог победува?
Дали тоа значи дека едниот бог е посилен од другиот?
Ова беше за изборот на бог помеѓу двајца верници од различни религии.

Но, зошто бог ми дозволи мене јас да победам во телеграфија* кога ниту му се молам, ниту верувам во него, а не му дозволи на колегата кој пред натпреварот се прекрсти (и тоа дури три пати)?


*- иако телеграфијата не е спорт, сепак, бидејќи има натпреварувачки карактер т.е. се работи за „одмерување на силите“, може да се земе како спортска дисциплина!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2013 во 14:17
Originally posted by spiros spiros напиша:





Толку има добри спортски примери ... незнам зошто ти толку се фаќаш баш за крвавите?    


Originally posted by spiros spiros напиша:


Јас знам дека спортот (освен крвожедните вештини) е една прекрасна метода со која се празни агресија и останата негативна енергија, и дека многу чеда БОЖЈИ тоа прекрасно го прават и притоа БОГА Го восфалуваат.


Што има спортот со "восфалување" на Бога ???

Тоа има само со личниот однос на спортистите меѓу кои се и оние "крвожедните". А тоа важи за сите спортисти и воини на сите времиња и од сите вери.


Originally posted by spiros spiros напиша:


п.с. Мислам дека би требал да знаеш дека ниеден од вистинските Христови Апостоли - за кои што прекрасно сведочи Светото Писмо - не се тепал, а уште помалку утепувал!

А како знаеш ти ??? Поточно кажано, сега уште еднаш покажуваш дека не ги знеш работите за кои постојано пишуваш, туку само си ги оправдуваш своите лични сакања за нештата во кои си решил да си верyваш.

Ако си ја читал Библијата тогаш ќе ќе знаеш барем едно место каде што  апостолите ги извлекуваат ножевите и се тепаат.










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Мај.2013 во 20:11



Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Што има спортот со "восфалување" на Бога ???

Тоа има само со личниот однос на спортистите меѓу кои се и оние "крвожедните". А тоа важи за сите спортисти и воини на сите времиња и од сите вери.




Восфалувањето на БОЖЈОТО Име, градењето на Царството БОЖЈЕ и вршењето на Волјата БОЖЈА е нешто многу свето во верата Христова!
http://www.bibleserver.com/text/ESV/Matthew6:9+10" rel="nofollow - (Види ги првите три елементи вo
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


А како знаеш ти ??? Поточно кажано, сега уште еднаш покажуваш дека не ги знеш работите за кои постојано пишуваш, туку само си ги оправдуваш своите лични сакања за нештата во кои си решил да си верyваш.

Ако си ја читал Библијата тогаш ќе ќе знаеш барем едно место каде што апостолите ги извлекуваат ножевите и се тепаат.



Џабе е гнозата, џабе читањето, џабе трчањето, ... без Милоста БОЖЈА и Светиот Дух БОЖЈИ !

Без Него дури и лично од Мудроста БОЖЈА (Христос) избраните Апостоли, не беа во состојба правилно да Ја сфатат Совршената Вистина, а уште помалку да Ја следат, да ја практицираат и да И’ бидат потполно верни, затоа така и се однесуваа како што се однесуваа, се’ додека Го добија Најголемиот Дар!

После тоа, никој повеќе не се фати за нож (меч), нити го проневери Господа Исуса!
    



Сфаќаш ли сега зошто Апостолското сведоштво ни укажува на фактот дека Милоста БОЖЈА е безкрајно повеќе од нашето знаење (гноза) и умеење (дела) и зошто чедата БОЖЈИ (во спортот, како и секаде во животот) најнапред Му даваат Слава на БОГА!?      













-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 24.Мај.2013 во 00:13
Zoshto sportistite gledaat nagore збунетост

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Мај.2013 во 00:22
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



А зошто да ги исклучуваме и крвавите спортови? Иако се крвави, сепак и тие се спортови!



Блажени се кротките, зашто тие ќе ја наследат земјата!   

Ев. Мaтеј 5:5    



Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Туку ај, да не ги земаме за пример тие. Еве да го земеме фудбалот за пример.
Колку пати сме гледале како при излегување на терен некои фудбалери го насочуваат погледот кон небото, се прекрстуваат и ја допираат тревата (теренот) со рака! Демек го замолуваат бог да им помогне да победат.
Е арно ама, овој ритуал го прават фудбалери и од другата екипа.
И?
Како бог (по кој критериум) се одлучува да му ги „услиша“ молитвите на едниот верник, а да ги отфрли молитвите на другиот? Дали неубаво ја изговорил молитвата?
Ова беше ако играчите веруваат во ист бог.

Во друг случај, кога играат играчи од различни вероисповеди, кој бог победува?
Дали тоа значи дека едниот бог е посилен од другиот?
Ова беше за изборот на бог помеѓу двајца верници од различни религии.




Се сеќаваш ли како беше лани, во финалната фаза на “шампионслиг“?

Скоро сите го фаворизираа Реал Мадрид, кој според квалитетот (и цената) на играчите, но и според формата, навистина беше фаворит. Но, ако се сеќаваш, http://www.youtube.com/watch?v=abHlMMmaxFI" rel="nofollow - - (Thomas Müller) без да Благодари на БОГА се радуваше на голот, слично на неговиот колега http://www.youtube.com/watch?v=abHlMMmaxFI" rel="nofollow - - Didier Drogba (кликни тука) изедначи, а славата ја даде (пред се’) на Милоста БОЖЈА!

Само неколку секунди после тоа, http://www.youtube.com/watch?v=Qyn9iU0dyEM" rel="nofollow - - Arjen Robben од пенал неможе да го совлада Петар Чех!    

После нерешено во продолжетоците, требаше да се шутираат пенали, кои исто така беа до последно нерешени.

Последните шутираат: на германската страна http://www.youtube.com/watch?v=EdKd3S_pQJk" rel="nofollow - - Didier Drogba , кој секогаш кога дава гол најнапред Ја восфалува Милоста БОЖЈА чиста!

Што мислиш, кој победи в среде Минхен?   



"Бог им се противи на горделивите, а на понизните им дава Милост!"
Јаков 4:6




Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Но, зошто бог ми дозволи мене јас да победам во телеграфија* кога ниту му се молам, ниту верувам во него, а не му дозволи на колегата кој пред натпреварот се прекрсти (и тоа дури три пати)?


*- иако телеграфијата не е спорт, сепак, бидејќи има натпреварувачки карактер т.е. се работи за „одмерување на силите“, може да се земе како спортска дисциплина!




О, каква длабочина на богатството, премудроста и знаењето на Бога!
Колку се неиспитани Неговите судови и неиспитливи Неговите патишта!
Оти, кој ја позна мислата на Господа? Или, кој Му бил советник?
Или, кој однапред Му дал нешто, та и Он да му возврати?
Зашто, се’ е од Него, преку Него и за Него.
Нему слава во вечни векови.
Амин!

Римја. 11:33
   



п.с. Што мислиш кој ќе победи ова финале, што се игра оваа сабота?    Бајерн Минхен - кој по трет пат по ред е во финале - овојпат игра против јасно послабиот германски клуб Борусија Дортмунд, чиј http://www.youtube.com/watch?v=WN0xMhgeeS0" rel="nofollow -




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 24.Мај.2013 во 10:22
Не се сеќавам дали некогаш сум те прашал нешто, а ти да си дал експлицитен одговор. Се некако вртиш околу-наоколу, се со некои цитати од библијата кои некогаш немаат врска со поставеното прашање, се некако ...
Ај, нема врска! Тераме натаму.намигнување
Еве и сега. Наместо на моето прашање по кој критериум/и бог одлучува еден верник да даде гол и да победи, ти се обидуваш да наметнеш нов момент со тоа што ја насочуваш дискусијата на друга насока - горделивоста и понизноста пред бог. Тоа е сосема друга работа. Дај прво одговори го она примарното, како е дојдено до тоа едниот верник да победи а другиот да изгуби? А и двајцата фудбалери, кои се од спротивставени екипи, веруваат во истиот бог, и двајцата со поглед го бараат горе на небото (небаре тој е таму, а не насекаде околу нас, како што во последно време се шири оваа идеја), и двајцата се крстат по три пати и двајцата на почетокот на натпреварот ја допираат земјата и двајцата кажуваат молитва, и двајцата ...
Е, тек после ќе може да дискутираме за тоа дали победникот треба да ја споделува заслугата, славата јавно (за сите да видат) и да му заблагодарува на бог за постигнатиот успех.

Но, нешто друго ми падна во очи ... :
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Само неколку секунди после тоа, http://www.youtube.com/watch?v=Qyn9iU0dyEM" rel="nofollow - - мухамеданец Рибери , но и тоа ништо не им користеше, бидејќи http://www.youtube.com/watch?v=yfyJGLmBS2s" rel="nofollow - ...

... за кое зборував во мојот претходен пост, а тоа е ривалството меѓу боговите.
Во дадениов пример испаѓа дека богот на христијаните е посилен од оној на мухамеданците, а?

И повторно одбегнување директен одговор на мое прашање:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

  ... Но, зошто бог ми дозволи мене јас да победам во телеграфија* кога ниту му се молам, ниту верувам во него, а не му дозволи на колегата кој пред натпреварот се прекрсти (и тоа дури три пати)? ...

Твојот одговор го сфаќам како алузија на она што претходно го спомнав. Сакаш да ја истакнеш (критикуваш!?) мојата горделивост што кажувам (се фалам) дека сум победил (без притоа да ја споделам славата со бог! голема насмевканамигнување)! Впрочем, што би добил јас од тоа мое фалење, кога и така-и така никој не ме познава!? Каква би била користа од тоа?! Нема врска. Оваа моја победа ја наведов само како споредбен пример, каде еден атеист победил ...задоволство

И на крајот на краиштата, зошто луѓето да не бидат горди на своите постигнувања? Независно дали се работи за спортисти, музичари, ликовни уметници, научници или дури и телеграфистинамигнување ... Секој од нив вложил сопствен труд, губел време во тренинзи, вежбање, за разлика од другите кои за тоа време си се забавувале, трошел сретства, често пати се соочуваат и со здравствени проблеми и да не редам понатаму. Дали бог ќе им помогнел да постигнат одреден успех ако тие не вложиле во себе?


Р.Ѕ. Од ова дискусија ми се наметна една помисла за тема за научен труд со работен наслов: „Влијанието на верата и начинот на изразување на верските чувства врз крајниот исход на спортските натпревари! голема насмевка
Не, не сериозен сум!намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Мај.2013 во 01:29


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Zoshto sportistite gledaat nagore збунетост




Сакаат да ти кажат дека Тајната БОЖЈА (Која е и во ними) е многу поголема од ними, многу поголема од целото Небо, од безкрајниот универзум, ... а уште колку пак многу поголема од кина, русија, индија, арабија, мека, ... целата планета земја, ... од Јерихо па до Хималаја!


ХалелуЈАХ!!!    





Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Не се сеќавам дали некогаш сум те прашал нешто, а ти да си дал експлицитен одговор. Се некако вртиш околу-наоколу, се со некои цитати од библијата кои некогаш немаат врска со поставеното прашање, се некако ...
Ај, нема врска! Тераме натаму.намигнување
Еве и сега. Наместо на моето прашање по кој критериум/и бог одлучува еден верник да даде гол и да победи, ти се обидуваш да наметнеш нов момент со тоа што ја насочуваш
дискусијата на друга насока - горделивоста и понизноста пред бог. Тоа е
сосема друга работа. Дај прво одговори го она примарното, како е дојдено
до тоа едниот верник да победи а другиот да изгуби? А и двајцата фудбалери, кои се од спротивставени екипи, веруваат во истиот бог, и двајцата со поглед го бараат горе на небото (небаре тој е таму, а не насекаде околу нас, како што во последно време се шири оваа идеја), и двајцата се крстат по три пати и двајцата на почетокот на натпреварот ја допираат земјата и двајцата кажуваат молитва, и двајцата ...
Е, тек после ќе може да дискутираме за тоа дали победникот треба да ја споделува заслугата, славата јавно (за сите да видат) и да му заблагодарува на бог за постигнатиот успех.

Но, нешто друго ми падна во очи ... :
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Само неколку секунди после тоа, http://www.youtube.com/watch?v=Qyn9iU0dyEM" rel="nofollow - - мухамеданец[/COLOR - Рибери[/COLOR - , но и тоа ништо не им користеше, бидејќи http://www.youtube.com/watch?v=yfyJGLmBS2s" rel="nofollow - ...[/QUOTE>
... за кое зборував во мојот претходен пост, а тоа е ривалството меѓу боговите.
Во дадениов пример испаѓа дека богот на христијаните е посилен од оној на мухамеданците, а?

И повторно одбегнување директен одговор на мое прашање:
[QUOTE=Zlatnik]  ... Но, зошто бог ми дозволи мене јас да победам во телеграфија* кога ниту му се молам, ниту верувам во него, а не му дозволи на колегата кој пред натпреварот се прекрсти (и тоа дури три пати)? ...

Твојот одговор го сфаќам како алузија на она што претходно го спомнав. Сакаш да ја истакнеш (критикуваш!?) мојата горделивост што кажувам (се фалам) дека сум победил (без притоа да ја споделам славата со бог! голема насмевканамигнување)! Впрочем, што би добил јас од тоа мое фалење, кога и така-и така никој не ме познава!? Каква би била користа од тоа?! Нема врска. Оваа моја победа ја наведов само како споредбен пример, каде еден атеист победил ...задоволство

И на крајот на краиштата, зошто луѓето да не бидат горди на своите постигнувања? Независно дали се работи за спортисти, музичари, ликовни уметници, научници или дури и телеграфистинамигнување ... Секој од нив вложил сопствен труд, губел време во тренинзи, вежбање, за разлика од другите кои за тоа време си се забавувале, трошел сретства, често пати се соочуваат и со здравствени проблеми и да не редам понатаму. Дали бог ќе им помогнел да постигнат одреден успех ако тие не вложиле во себе?


Р.Ѕ. Од ова дискусија ми се наметна една помисла за тема за научен труд со работен наслов: „Влијанието на верата и начинот на изразување на верските чувства врз крајниот исход на спортските натпревари! голема насмевка
Не, не сериозен сум!намигнување






Златник, испразни ја бе бате главата, бидејќи уште појќе ќе ти се заврти а Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ (Отецот и Мајката на Животот) Кој е над се’, не ќе можеш да Го сфатиш со неа, туку единствено со Духот *Светол во секое детско верно срце, преку *Светата Милост (Мудрост) Негова чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - Која била и е секогаш пред нас сите, на Која (одкако ќе се разбудиме и ќе увидиме дека) се’ (вон и во нас) укажувало, укажува, ... упатувало и упатува!



Лека ноќ!    



п.с. Совршениот БОГ и Отец во Христа и тоа како се разликува од “богот“ на кураишките мухамеданци, кој - како никој друг - ги мрази и им љубомори на чедата БОЖЈИ,
но духовно слепиот свет се’уште не е во состојба да го увиди тоа!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 25.Мај.2013 во 09:11
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Златник, испразни ја бе бате главата, бидејќи уште појќе ќе ти се заврти а Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ (Отецот и Мајката на Животот) Кој е над се’, не ќе можеш да Го сфатиш со неа, туку единствено со Духот *Светол во секое детско верно срце, преку *Светата Милост (Мудрост) Негова чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - Која била и е секогаш пред нас сите, на Која (одкако ќе се разбудиме и ќе увидиме дека) се’ (вон и во нас) укажувало, укажува, ... упатувало и упатува! ...


Еден господ ќе знае што сакаш да ми кажеш со овој пост!голема насмевка
Неможам да проценам која е смислата, целината на реченицата??? Кого треба да го сфатам ако ја испразнам главава? Духот, светлиот бог, детското срце на мудроста олицетворено преку Христос, во лицето на премудриот отец бог, не лицето на бог олицетворено во Христос (така требаше, нели?), единствена светлина, отец и мајка ...

Добро, од сите овие лапрдања единствено што го разбрав е дека треба да ја испразнам главава ... ама незнам зошто, кога таа и сега е празна?глупчо

Но, ако ова погоре не го разбрав, тогаш ова што следи многу добро го разбирам:
Originally posted by spiros spiros напиша:

...п.с. Совршениот БОГ и Отец во Христа и тоа како се разликува од “богот“ на кураишките мухамеданци, кој - како никој друг - ги мрази и им љубомори на чедата БОЖЈИ, но духовно слепиот свет се’уште не е во состојба да го увиди тоа!

Незнам зошто пропагирате дека вашата религија е религија на мир, љубов, толеранција, меѓусебно разбирање и почитување ... кога во реалноста сте сосема спротивното.
За каква љубов и почитување ми зборуваш во горенаведениот цитат?
Зарем за тебе се духовно слепи сите кои не веруваат во твојот бог? Како би ти било јас да ти речам дека си ти духовно ограничен штом сеуште веруваш во тие приказни за богови? Толкаво понижување од страна на еден верник кон друг, толкаво непочитување на друга религија! Ова е уште една потврда за тоа што стално го велам, дека сепак, атеистите имаат многу, многу поголемо почитување кон сите луѓе од рази религии, отколку верниците, бидејќи овие немаат ама баш никакво почитување. Гледаат само да се уништат едни со други.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Мај.2013 во 12:55




Ах златник, златник, ... за тебе лапрдање е Светлината БОЖЈА родена од Дева Марија?   
Е поради ова роде, Совршениот БОГ - кој највредното одсебе на голготскиот крст за спасение на сите го даде, но на тоа спасение никого не присилува - неверните мајтапџии (нивните соумници и следбеници), за нивните умови неприметно, ќе ги препушти во рацете на кураишката лага и покасно во нивната шарија!


п.с. За критиката кон мене, прифаќам дека се’уште не сум Го достигнал Совршенството, дека Тоа (можеби) уште многу ќе треба да “работи“ на мене и дури како потврда на тоа спремен сум рака да ти дадам, но за тоа што Единствениот Вистински и Совршен БОГ во Исуса Христа Го негираш или израмнуваш со лажниот “бог“, проклетиот лажго и најголемиот терориста ... Никогаш!





Лондон - само три дена пред вечерашново шампионслиг финале во Wembley ...




   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Мај.2013 во 23:59




Денес - пред малку - на 25ти мај, со самото започнување на 22рата недела на годината Господова 2013, Бајерн го освои покалот на шампионслиг!

Додека огнот - како некогаш на денот на младоста - го “осветлуваше“ ноќното небо, еден коментатор на германската национална телевизија го праша Арјен Робен, кој во 88 мин. го даде одлучувачкиот гол, дали Бог се реваншираше за неговиот промашен пенал во минатогодишното финале (пишував погоре).   

Честитки на Бајернци, но и на Борусијци, кои играа одсре, а со голот на Илкај Гиндоган (во германија роден турчин кој што игра и за германска национална екипа) не успеаја да победат.




На сликата подолу е бајернецот Алаба, кога благодари и не се страми да ја исповедува Милоста БОЖЈА (Исус), како најголемата негова сила.









-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Мај.2013 во 10:34
Originally posted by spiros spiros напиша:

Aх златник, златник, ... за тебе лапрдање е Светлината БОЖЈА родена од Дева Марија? ...  

Незнам зошто правиш тажни фаци (смајлито), кога велам дека прикаските за твојот бог се невистинити, лажни, измислени, безсмислени ... со еден збор лапрдања!
Дали можеби со тоа
го негирам и се иссмејувам на тоа во што ти веруваш, а со тоа те понижувам или омаловажувам?
Да, точно, во право си. Едната од целите ми беше и тоа. Но, не го направив тоа од некаква злоба, од зла намера*, туку напротив, само сакав да ти воочам на „гредата во твоето око“.
???
Како што тебе не ти е мило (ем драгоголема насмевка) да прочиташ како некој ја дезавуира твојата вера, потребно е да сфатиш, но уште поважно и да прифатиш, постоење на други луѓе кои си веруваат во тоа што тие сакаат и дека на истите тие луѓе (исто како и тебе) нема да им биде пријатно да слушнат или прочитаат овакви зборови:
Originally posted by spiros spiros напиша:

... но за тоа што Единствениот Вистински и Совршен БОГ во Исуса Христа Го негираш или израмнуваш со лажниот “бог“, проклетиот лажго и најголемиот терориста ... Никогаш!   

ЗАрем овие твои зборови не се лапрдања?
И како сега, после овие твои лапрдања, припадниците од другата „лажна“ религија да ве гледаат како пријатели? Јас како атеист неможам да го поднесам тој начин на општење, тој ваш антагонистички, негаторски став кон нивната религија (а секако ова се, однесува кон сите други религии), а каму ли пак тие, муслиманите или другите верници. Дали не сфаќаш/те дека со овакавата нетолер
антност, непочитување се повеќе придонесувате за создавање нови и нови непријателства?
А што мислите, дека муслиманите (и другите) молчешкум ги прифаќаат овие омаловажувања?
И, ете повторно доаѓаме до тоа што јас постојано го велам дека религиите се причина
(некаде помалку, некаде повеќе), за избивање на сите воени судири во историјата на човештвото.
И btw. што правиме/те во случај кога некој муслиман или друг верник во некои спортови победи некој христијан? Дали некогаш си слушнал дека има и такви случаи? Како е можно тој лажен и проклет бог да го победи твојот семоќен, совршен, а пред се милозлив и човекољубив бог?!

*-верувам дека од стотините дискусии во изминативе неколку години примети каков е мојот однос кон верниците од сите вероисповеди. Никого (мислам) дека не сум го навредил, посебно не намерно.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Мај.2013 во 12:12



Златник, секој човек, секоја заедница, секоја раса, секоја класа, секоја професија, секоја конфесија, секоја деноминација, секоја нација, секоја традиција, секоја теологија, секоја филозофија, секој светоглед, ... кој(а) што е духовно слеп(а) за Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - тој (таа) за мене е духовно тоа што всушност и е’, но и јас без Светиот Дух сум: mortui!


Со радост го чекам воскресението на сите мртви!       


Дотогаш ...


      



   
п.с. Луѓето коишто ја негираат или девалвираат Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - не се нити на своите најблиски пријатели, туку (без да знаат) душмани, кои заробени во темнината не се ни свестни што прават, па затоа (од лично искуство) имам потполно разбирање, сочуство и љубов кон ними!





“Оче, прости им, оти не знаат што прават!”

Ев.Лука 23:34




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Мај.2013 во 23:58



   
Пред малку (без публика) заврши финалниот натпревар за купот на македонија, кој што беше без публика поради инцидентите на прекинатиот регуларен надпревар од 22 мај.

Екипата на тетекс (кој што во моментот заедно со силекс само со 22 поени се на последно место) ја победи тетовска шкендија (искра) на пенали и со тоа го освои националниот куп.

На македонската телевизија посебно упадна во очи молитвата пред пеналите на голманот на шкендија, додека кај тетекшаните благодарните крстења после дадениот гол.

После едно такво крстење и бакнување на топката, играчот на шкендија кој што требаше да шутира како следен, скоро се степа со тетексовиот стрелец.

Последниот играч на шкендија кој што беше успешен и даде гол од пенал, беше играчот со бројот 22!   

Единствениот од успешните стрелци за тетекс кој што благодарно не се крстеше - но искрено се радуваше - беше Генци Исени, играчот со број 9!



Честитки на шампионите и на вицешамионите од турнирот на македонскиот национален фудбалски куп!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Мај.2013 во 10:16
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Златник, секој човек, секоја заедница, секоја раса, секоја класа, секоја професија, секоја конфесија, секоја деноминација, секоја нација, секоја традиција, секоја теологија, секоја филозофија, секој светоглед, ... кој(а) што е духовно слеп(а) за Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - тој (таа) за мене е духовно тоа што всушност и е’, но и јас без Светиот Дух сум: mortui! ...

Демек, сакаш да кажеш дека од 7, дури 6 милијарди луѓе се духовно слепи?! Или уште повеќе - мртви!
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Со радост го чекам воскресението на сите мртви!       ...

Навистина? Навистина веруваш дека ќе воскреснат сите мртви? Абе ај не заебавај!
И добро, во ред, ајде нека воскреснат и, што? Што со тоа? Ќе дојде небесното царство?! Или со други зборови кажано, царството на мртовците? И ти за тоа ќе се радуваш? Или можеби очекуваш дека тогаш ќе го видиш бог или во најмала рака барем неговиот син Ристе? Абе иди бегај!ма ајде
Како што ти велиш за другите дека се духовно слепи, јас би ти рекол да се оттргнеш од таа твоја духовна ограниченост, да ги отфрлиш духовните пранги во кој е окован органот кој е изворот на твоите мисли.

Originally posted by spiros spiros напиша:

... п.с. Луѓето коишто ја негираат или девалвираат Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - не се нити на своите најблиски пријатели, туку (без да знаат) душмани, кои заробени во темнината не се ни свестни што прават, па затоа (од лично искуство) имам потполно разбирање, сочуство и љубов кон ними!
...

А откако ќе прогледаш, тек тогаш ќе видиш во каква догматска темнина си живеел и ќе спознаеш кој на кого бил пријател, а кој душман. Искрено и јас како и ти имам сочувство за тебе, но уште повеќе за твоите најблиски, кои без да сакаат мора да трпат, мора да се прилагодуваат и да ги прифаќаат твоите заблуди.

Р.Ѕ. Колку ли сум бил во право кога сум го одбрал моето гесло напишано во потписот!задоволство


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Мај.2013 во 01:22







Нема ништо поубаво за породицата, за фамилијата, за човековата фамилија (човештвото) воопшто, за опшеството, (па дури и за спортот) ... од моментот кога едно чедо БОЖЈЕ преку Светиот Дух ќе се разбуди за Евангелието на неискаживата Љубов БОЖЈА и со тоа духовно се преродува!

Да! Единствено БОЖЈАТА Милоост и Неговиот Светол Дух е Тој кој што луѓето од сопствените заблуди ги ослободува!














-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Мај.2013 во 23:57




Вчера во бараж натпреварот на бундес лигата, хофехајм ги победи (таканаречените) црвените ѓаволи на каизерслаутерн.

Нити потполно оддадените молитви на каизерслаутернци, не можеа ништо да променат.   






.                                                                                                                                                   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 01.Јуни.2013 во 10:21
Чисто колку да те потсетам дека не ми даде одговор на ова:
1. Како твојот бог (по кој критериум) се одлучува да му ги „услиша“ молитвите на едниот верник, а да ги отфрли молитвите на другиот, а и двајцата веруваат во него?
2. Зошто твојот бог допушта да победат припадниците (верниците) на други вероисповеди?
3. Зошто твојот бог допушта да победуваат атеисти?
Се надевам дека нема повторно да наведуваш несоодветни цитати од библијата или да ги повторуваш зборовите: „Светиот дух, мудроста, возљубениот син, славата, милоста, царството божје ... “,  туку ќе дадеш конкретен одговор: бог одлучил да победи тој и тој поради тоа што ... ... ...

Р.Ѕ. Секако, никој, па ни ти, не е должен да дава одговор. Но, во тој случај која би била целта на нашето присуство на форумов, ако меѓусебно не си поставуваме прашања и да даваме одговори?!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Јуни.2013 во 18:21

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Чисто колку да те потсетам дека не ми даде одговор на ова:
1. Како
твојот бог (по кој критериум) се одлучува да му ги „услиша“ молитвите на
едниот верник, а да ги отфрли молитвите на другиот, а и двајцата веруваат во него?
2. Зошто твојот бог допушта да победат припадниците (верниците) на други вероисповеди?
3. Зошто твојот бог допушта да победуваат атеисти?
Се
надевам дека нема повторно да наведуваш несоодветни цитати од библијата
или да ги повторуваш зборовите: „Светиот дух, мудроста, возљубениот
син, славата, милоста, царството божје ... “,  туку ќе дадеш конкретен одговор: бог одлучил да победи тој и тој
поради тоа што ... ... ...

Р.Ѕ. Секако, никој, па ни ти, не е
должен да дава одговор. Но, во тој случај која би била целта на нашето
присуство на форумов, ако меѓусебно не си поставуваме прашања и да
даваме одговори?!








Златник, http://www.forum.idividi.com.mk/new_reply_form.asp?Quote=1&PID=2885087&PN=4&TR=56" rel="nofollow -






   
Зашто Отецот небесен го остава Своето сонце да грее над лошите и над добрите, и праќа дожд на праведните и на грешните!


Ев.Матеј 5:45






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Јуни.2013 во 22:51
Originally posted by spiros spiros напиша:

Златник, http://www.forum.idividi.com.mk/new_reply_form.asp?Quote=1&PID=2885087&PN=4&TR=56" rel="nofollow - ...

Речиси без исклучок, за се, за што не знааат да дадат одговор, верниците велат: „Божја работа! Никој не ги знае божјите намери (патишта). Човечкиот ум е ограничен и тој неможе (а и нема зошто! Заб. Златник) да размислува“. Нормално, негово е само да ги следи инструкциите што им ги (пре)даваат „светите“ луѓе кои истите ги добиваат директно од комуникацијата со бог.
Ако овој начин на размислување го прифателе сите луѓе, ако се оставало се да си биде како што е, дека е тоа божја работа, без притоа да се испита, да се открие причината за тоа, сеуште човекот ќе немало да го открие каменот како орудие.
Е арно ама, за среќа на човековиот род, имало луѓе кои не се согласувале со овие индоктринирачки политики, и им пркоселе на „пресветлите“. И, што е нај трагично, тие, „лицем светци, срцем в’лци’“ највеќе ги искористуваат благодетите од гревовите на непослушните „грешници!
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Зашто Отецот небесен го остава Своето сонце да грее над лошите и над добрите, и праќа дожд на праведните и на грешните!

Па, најверојатно за ова имаат склучено некој „дил“ со другите богови!голема насмевка



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Јуни.2013 во 23:17




Само што заврши (пријателскиот) надпревар помеѓу америка и германија во вашингтон, кадешто аутсајдерите (америте) победија со 4:3.    

Два гола за американците даде Clint Dempsey, кој за истите се заблагодари со крст на чело.

"Бог им се противи на горделивите, а на понизните им дава Милост!"
Јаков 4:6











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Јуни.2013 во 23:34
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Два гола за американците даде Clint Dempsey, кој за истите се заблагодари со крст на чело. ...

А зошто мора јавно да се заблагодарува „со крст на чело“?
Зарем бог нема да дознае за неговата благодарност ако тој Демпси (или било кој друг) само во своите мисли му заблагодари? Зошто мора јавно да изговара молитви или јавно да прави некои ритуали, метанија, поклонувања, прекрстувања ... На кого се обраќа/ат? На народот или на бог? Или народот треба да го види дека е богобојазлив и како му се обраќа на бог?!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Јуни.2013 во 23:35


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Речиси без исклучок, за се, за што не знааат да дадат одговор, верниците велат: „Божја работа! Никој не ги знае божјите намери (патишта). ...



   
Златник, Живиот БОГ е безкрајно повеќе од сознанието човечко, што незначи дека никој незнае за Неговите тајни!   

Погоре исто така ти пишав, дека човечката глава е премала за Неговата чудесност, која што само на верните дечји срца се отвара!


Во тоа време, откако продолжи Исус, рече:
„Те прославувам, Оче, Господи на небото и на земјата, оти си го сокрил тоа од мудрите и разумните, и си го открил на младенците.
Да, Оче, зашто таква беше волјата Твоја.
Сè ми е предадено од Мојот Отец и никој не Го познава Синот, освен Отецот;
ниту Отецот Го познава некој освен Синот, и кому што сака Синот да Го открие.

Ев. Матеј 11:25 ...



п.с. Златник, што мислиш што имаат заедничко (освен дадените им таленти и милост) двајцата најпознати и најефикасни македонски стрелци, кои со нивните екипи ја имаат освоено златната медалја на шампионслиг?

Слободно можеш малку да разгледаш во темата: http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21836&KW=%CF%E0%F1%F2%E8%F0&PID=2188030#2188030" rel="nofollow -




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 09:42
Прво пиша:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Златник, http://www.forum.idividi.com.mk/new_reply_form.asp?Quote=1&PID=2885087&PN=4&TR=56" rel="nofollow -

А потоа:
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Златник, Живиот БОГ е безкрајно повеќе од сознанието човечко, што незначи дека никој незнае за Неговите тајни!   ...

И, што велиш, сепак има некој кој ги знае тие божји тајни, а?!
Добро!
Може од три пати да погодувам/е кои се тие „привилегирани“?
Туку остај тоа.
Еве, гледам пак си поставил слики од Панчев и Пандев. Слики како слики, се гледа дека се радуваат луѓето. Ама што врска имаат тие со бог и спортот? Секако, освен последната слика на Пандев, каде тој со поглед насочен кон горе (незнаејќи дека бог е тука до него), со двата показалци* покажува кон него. И ти тоа го сфаќаш дека му заблагодарува на бог? Ако е така, тогаш во ред е. Јас не сум знаел дека така требало да се обраќа на бог за сторената услуга (дадениот гол)! Јас пак си помислив дека со показалците го прекорува бог, велејќи му: „Еве гледаш, и без тебе (без да ти се помолам на почетокот) дадов гол.“
Ама штом ти велиш така, така нека биде. Ти си поупатен од мене и ги знаеш тајните!
Е сега, ссема друга работа е што не знаеш (или спротивно на тоа - не сакаш) да ми одговориш зошто луѓето (меѓу кои и спортистите) преку разни ритуали на крстење, мрморење со устата, бакнување на земјата или со некои „керефеки“ (како на пример тој фудбалер со пишан текст на маицата под дресот) јавно, пред публика, му изразуваат благодарност на бог. Дали тогаш бог е позадоволен па станува помилозлив кон „верникот“?

*- Ако веќе може со показалците, зошто тогаш верниците да не се обраќаат кон бог и со другите прсти ...

Originally posted by spiros spiros напиша:

... Погоре исто така ти пишав, дека човечката глава е премала за Неговата чудесност, која што само на верните дечји срца се отвара!...

Чекај сега! Споредуваш две различни работи. Кое е основното мерило за осознавање на тајните (чудесностите)? Дали се работи за капацитетот на главата (квантитативно т.е. волуменски или квалитативно т.е. поголем број нервни центри) или се работи за чистината на срцата, кои кај децата се нерасипани?

Р.Ѕ. Не се сомневам дека повторно ќе пронајдеш некаков цитат од библијата, кој секако ќе нема врска со прашањето. Повторно ќе си чекам да добијам одговор директно од тебе, од тоа што е твојот став, твое размислување, а не само пусто препишување стихови ...


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 15:35
Не сакам да ви се мешам...Но колку наивен треба да си денес
за да не знаеш дека конкретно фудбалот е еден добар бизнис


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 18:34


Originally posted by Орка Орка напиша:

Не сакам да ви се мешам ... Но колку наивен треба да си денес
за да не знаеш дека конкретно фудбалот е еден добар бизнис




Орка, дечјата наивност - во БОЖЈИТЕ Очи - е безкрајно поарно од лукавоста на надувенковците!



“Блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно

Ев.Матеј 5:3








-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 19:19
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



...
Чекај сега! Споредуваш две различни работи. Кое
е основното мерило за осознавање на тајните (чудесностите)? Дали се
работи за капацитетот на главата (квантитативно т.е. волуменски или квалитативно т.е. поголем број нервни центри) или се работи за чистината на срцата, кои кај децата се нерасипани?

Р.Ѕ. Не се сомневам дека повторно ќе пронајдеш некаков цитат од библијата,
кој секако ќе нема врска со прашањето. Повторно ќе си чекам да добијам
одговор директно од тебе, од тоа што е твојот став, твое размислување, а
не само пусто препишување стихови ...








   
Златник, само ти мислиш дека цитатите од Библијата се попусто и немаат врска со темата, но ти гарантирам дека ако со дечјо срце поверуваш и престанеш да Му се противиш на најголемиот Пријател на човекот, има големи шанси да почнеш да гледаш и доживуваш врски, кои неверниот и кривоверниот свет попусто се труди да ги види.


Поздрав


п.с. Во непосредна близина на седиштето на FIFA во Цирих, последната уличка пред шумата над зоолошката градина, низ средината на една прекрасна ливада со уште поубав поглед на циришкото езеро, (неслучајно) се наоѓа улицата http://de.wikipedia.org/wiki/Leopold_Szondi" rel="nofollow - „Szondiweg“ .

Побарај малку ако сакаш, потропај, ... па ако инсистириш ќе ти пуштам и цитат од книгата што ја "обожаваш" како ѓаолот што ja "обожава"!    




   



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 19:32
Originally posted by Орка Орка напиша:

Не сакам да ви се мешам...

Тамам работа! Напротив, со „мешање“ на уште неколку членови оваа дискусија ќе добие во квалитет, независно кој која страна ќе ја застапува. Овака, се се’ сведува на дијалог меѓу мене и пријателот Спирос. (Добро, и со понекое влетување на Меси!голема насмевкаплазење )



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 19:39
Originally posted by spiros spiros напиша:

“Блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно

Верувал или не, ова ми е едно од најомилените блаженства. Тоа јасно ги отсликува карактерите на личностите кои веруваат. Нормално, тие кои не се бедни по дух и да сакаат неможат да поверуваат во овакви приказни работи за бог! Само бедните по дух можат да веруваат во небесно царство! Или што би рекол ти Спиросе, само децата!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 21:21
Јас колку се сеќавам Мајк Тајсон и Мохамед Али (Касиус Клеј) и по преминувањето во ислам со ист интензитет и ентусијасам им ги кршеа вилиците на противниците...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 21:23


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

“Блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно

Верувал или не, ова ми е едно од најомилените блаженства. Тоа јасно ги отсликува карактерите на личностите кои веруваат. Нормално, тие кои не се бедни по дух и да сакаат неможат да поверуваат во овакви приказни работи за бог! Само бедните по дух можат да веруваат во небесно царство! Или што би рекол ти Спиросе, само децата!



   

Вистината е како песничка
Вистината е како сказна
Кој на Неа и’ се противи
самиот си нанесува казна!










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 21:37
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Јас колку се сеќавам Мајк Тајсон и Мохамед Али (Касиус Клеј) и по преминувањето во ислам со ист интензитет и ентусијасам им ги кршеа вилиците на противниците...

Ајде сега и ти почна да расипуваш ќејфови... голема насмевка

... ама не се секирај сега ќе излезе на виделина и оноа сто пати до сега повтoрувано: "Алалеуја, Халелуја, Иншалах, Мазел Тов"... "секое чисто срце од секоја вера"... 

... само виe ништо не можете да разберете оти сите сте надувекновци, а само еден има тука кој не е надувен бидејќи знае оти не знае, ама тој токму затоа знае с'е што треба да се знае, иако за сите луѓе таквите работи се незнајни...

... и тако даље без медаље... со редењe цитати, лепење сликички, лепење етикети на соговoрниците, пеење песнички, играње нумерологија, делење црвени картони, правење ќејфови... зевање











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 21:42
Originally posted by Орка Орка напиша:

Не сакам да ви се мешам...Но колку наивен треба да си денес
за да не знаеш дека конкретно фудбалот е еден добар бизнис


Уааа...разбивач на илузии. голема насмевка

А дали знаеш дека и мафијашите се крстат пред и после масакрирањата? Е, а победува оној што повеќе се крстел и молел... и имал чисто срце како кај децата.

Ете, така ако не си знаел. не зборувам







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2013 во 23:31



Пак се фаќаш за негативните примери, ги потенцираш и повлечуваш надоле, а?   

Јас никаде не ги споменав крвниците и мафијашите, ниту пак нивните “крстења“ и “благодарности“ кои засигурно не Ја прават Волјата БОЖЈА и Го восфалуваа БОЖЈЕТО Име!

Но тие - како што изгледа - кои што Го мразат Името над имињата и уживаат да го девалвираат, постојано се држат и перманентно ги спомнуваат негативните (анти) примери!

Зошто е тоа така?

Можеби тука важи реченото ... ?   




Со што е преполно срцето, тоа се прелива преку усните!

Ев.Матеј 12:34






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 04.Јуни.2013 во 08:50
Ах таа вистина ...
Доколку јас го имав истиот стил на пишување (со песнички и сликички) т.е. ако мене прво ми текнеше да ја „склепам“ песничкава и да ја поставам сликава, што мислиш, на што би се однесувале тие, односно каков коментар ќе следеше?
Можеше ли да биде на пример:
„Доста веќе со тие прикаски за бог. Не сум веќе мала да верувам во нив! Јас самата сакам да ја осознаам вистината, а не (како некои) да ја примам како што друг сака да ја претстави!“
Originally posted by spiros spiros напиша:


Вистината е како песничка
Вистината е како сказна
Кој на Неа и’ се противи
самиот си нанесува казна!


И потоа да додадам: „ ете и децата веќе почнаа сами да размислуваат и да разбираат ...“

А што се днесува за ова:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Пак се фаќаш за негативните примери, ги потенцираш и повлечуваш надоле, а?    ...

Зошто овие ги нарекуваш негативни примери?
Па зарем не се и тие по божја воља? Нели ништо на светов не се случува без негово знаење, без негово одобрување, без неговата воља?
Токму на такви негативни примери треба да се запраша човек, како тоа јас, кој сум чесен, праведен, кроток, богобојазлив, која се моли на бог и не прави лоши дела ... да живеам тежок, сиромашен живот, да ме снаоѓаат болести и несреќи ... а овој „негативецов“ кој нанесува бол и страдање на други луѓе, да ужива во животот?
Од ова неминовно се наметнува еден заклучок: или бог намерно дозволува да има  вакви негативци или пак не е способен да се справи со нив. Трето мислам дека нема.

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Јас колку се сеќавам Мајк Тајсон и Мохамед Али (Касиус Клеј) и по преминувањето во ислам со ист интензитет и ентусијасам им ги кршеа вилиците на противниците...

Еве зошто на Орка му рекв дека е добро да има повеќе присутни на форумов. Тогаш шансите за вакви бисери се многу поголеми.
Навистина, како тоа богот на Касиус Клеј дозволил да победи богот на „кривоверниот“ Мохамед Али? А, Спиросе? намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 04.Јуни.2013 во 14:30
Ајде Бе Спиросе, што те нема? Обично веднаш одговараш, а еве сега те нема!
Да не вртиш листови од библијата, барајќи некој соодветен стих за Касиус Клеј!плазење

Р.Ѕ. Мало зезање. Не ми се лути.намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 04.Јуни.2013 во 16:46
Само дадов друг агол и одма триста етикети добив...Простено нека му е
Но кога тоа го препознавам како нехристијански,попаметно е да си молчам
отколку со иста мерка да враќам.
Моментот насловен како Божјата рака.Кој љуби од слика да направи приказна
нека повели



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јуни.2013 во 20:43
Originally posted by spiros spiros напиша:




Пак се фаќаш за негативните примери, ги потенцираш и повлечуваш надоле, а?   

Јас никаде не ги споменав крвниците и мафијашите, ниту пак нивните “крстења“ и “благодарности“ кои засигурно не Ја прават Волјата БОЖЈА и Го восфалуваа БОЖЈЕТО Име!

Но тие - како што изгледа - кои што Го мразат Името над имињата и уживаат да го девалвираат, постојано се држат и перманентно ги спомнуваат негативните (анти) примери!

Зошто е тоа така?

Можеби тука важи реченото ... ?   




Со што е преполно срцето, тоа се прелива преку усните!

Ев.Матеј 12:34






spirose, ти не ги користиш појавните нешта за доаѓање до непристрасно и објективно осознавање за Бога и Божјите манифестации, туку си креираш некоја твоја приказна, па за да си ја одбраниш и "докажeш" си одбираш само некои појави кои ти одговараат за неа, негирајќи ги сите други.

А да... и ако некој ти го посочи тоа, аргументирајќи дека приказната не ти е доследна, а со тоа е неиздржалива, тогаш во недостаток на аргументи, веднаш лично се настрвуваш против соговорникот со безмилосно лепење етикети "надувенко", "го мразиш Бога", "ги мразиш апостолите, "девалватор", "неверник", "кривоклетник"...  однесување кое е истоветно со оноа на муслиманските екcтремни фундаменталисти, но овој пат претставено од друга страна. А во таквото однесување нема ниту "Х" од Христијанство и христијанско однесување.


http://postimage.org/" rel="nofollow">












-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Јуни.2013 во 00:38



Вистинското Христијанство Го восфалува БОГА со убави работи, меѓу кои засигурно се и мирољубивите спортови, додека вие исполнети со омраза и клеветство (како пијани за плот) сте се фатиле и се држите за негативните примери, кои (за жал) потполно спротивно од учењето и праксата Христова го злоупотребувале (и злоупотребуваат) истото!

Е сега, јас за самиот себеси никогаш не сум рекол (нити пак ќе речам) дека сум достоен да се наречам вистински Христијанин, но тој Кој што (и мене) ме возљубил и се дал Себеси, засигурно е вистинскиот Христос - Мудроста на Се’држителот!

Во споредба со Неговото сознание и објективност во Христа, вашите антихристијански “објективности“, “сознанија“, “филозофии“, “светогледи“, ... се сујетна заблуда!


п.с. Би било навистина добро кога сите (свестни и несвестни) залутани фундаменталисти на овој свет, би Го нашле вистинскиот Фундамент на човековото и секое друго постоење, кое што е Љубовта БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа!










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јуни.2013 во 01:04
Само го потврди оноа што сакаме да ти го предочиме. тага


И уште нешто, на темава не дискутираме за "мирољубиви спортови", не дискутираме за "учењето и праксата Христова", за "вистинскиот Христос" и т.н.  туку за твоето тврдење дека прекрстувањето игра некаква клучна улога во спортот.

Originally posted by spiros spiros напиша:


Два гола за американците даде Clint Dempsey, кој за истите се заблагодари со крст на чело.


Originally posted by spiros spiros напиша:


Абсолутно понадмоќниот Бајерн во 83 мин. појде во водство, а стрелецот  http://www.youtube.com/watch?v=vluZmy7oiyM" rel="nofollow - Благодари на БОГА се радуваше на голот, слично на неговиот колега  http://www.youtube.com/watch?v=abHlMMmaxFI" rel="nofollow - - Didier Drogba (кликни тука)  изедначи, а славата ја даде (пред се’) на Милоста БОЖЈА!

Само неколку секунди после тоа,  http://www.youtube.com/watch?v=Qyn9iU0dyEM" rel="nofollow - - Arjen Robben од пенал неможе да го совлада Петар Чех!     

После нерешено во продолжетоците, требаше да се шутираат пенали, кои исто така беа до последно нерешени.

Последните шутираат: на германската страна  http://www.youtube.com/watch?v=EdKd3S_pQJk" rel="nofollow - - Didier Drogba , кој секогаш кога дава гол најнапред Ја восфалува Милоста БОЖЈА чиста!


Originally posted by spiros spiros напиша:


Додека огнот - како некогаш на денот на младоста - го “осветлуваше“ ноќното небо, еден коментатор на германската национална телевизија го праша Арјен Робен, кој во 88 мин. го даде одлучувачкиот гол, дали Бог се реваншираше за неговиот промашен пенал во минатогодишното финале (пишував погоре).    


На сликата подолу е бајернецот Алаба, кога благодари и не се страми да ја исповедува Милоста БОЖЈА (Исус), како најголемата негова сила. 





Originally posted by spiros spiros напиша:


На македонската телевизија посебно упадна во очи молитвата пред пеналите на голманот на шкендија, додека кај тетекшаните благодарните крстења после дадениот гол.

После едно такво крстење и бакнување на топката, играчот на шкендија кој што требаше да шутира како следен, скоро се степа со тетексовиот стрелец.

Последниот играч на шкендија кој што беше успешен и даде гол од пенал, беше играчот со бројот 22!   

Единствениот од успешните стрелци за тетекс кој што благодарно не се крстеше - но искрено се радуваше - беше Генци Исени, играчот со број 9!

Originally posted by spiros spiros напиша:


Јас не сум го видел да даде гол а да не му се заблагодари на БОГА во Христа!

Didier Drogba човекот кој што вечерва двапати даде гол во “последен момент“ и го елиминира сигурниот фаворит Бајерн Минхен во Минхен, со што Челси оваа година стана шампион на европа.

Интересна глетка: додека Didier Drogba во благодарна радост се крсти, сопственикот на Челси - Роман Абрамовиќ (син од еврејски родители)- се радува како мало дете.   .

p.s. Германските и европските фудбалски експерти неможат да си објаснат како можеше убедливо подобрата екипа на свој терен да го изгуби овој меч.   



Originally posted by spiros spiros напиша:


Ноќта што измина  http://en.wikipedia.org/wiki/Usain_Bolt" rel="nofollow - Usain Bolt  повторно го освои олимпиското злато во 100 метри шпринт, воедно поставувајќи нов олимписки рекорд, одкако пред почетокот на трката му дадеСлава на Совршениот БОГ во Христа Господа!


Originally posted by spiros spiros напиша:



п.с. Никогаш не сум видел спортист да се крсти со двете раце истовремено, како што тоа го правеше  http://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_Ramos" rel="nofollow - Sergio Ramos  на годинашново европско првенство во фудбал коешто пред малку заврши, а на кое шпанија повторно го освои првото место. Најкритично на шпанците им беше во надпреварот со хрватска, кадешто играчот со број 22 (Jesus Navas) - кој што беше телесно најнискиот играч на надпреварот, а сепак - го даде одлучувачкиот гол!    

Originally posted by spiros spiros напиша:


Одкако трипати со три прсти се прекрсти - денес на западен Духовден - Верољуб Салатиќ го прими пехарот на швајцарскиот фудбалски куп.

Originally posted by spiros spiros напиша:

 
После победата - Новак Ѓоковиќ - пред целата публика Му клањаше на БОГА со главата до земја и со крстот на чело!
 







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Јуни.2013 во 01:36


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Само го потврди оноа што сакаме да ти го предочиме. тагаИ уште нешто, на темава не дискутираме за "мирољубиви спортови", не дискутираме за "учењето и праксата Христова", за "вистинскиот Христос" и т.н.  туку за твоето тврдење дека прекрстувањето игра некаква клучна улога во спортот.




Во радост Го чекам Денот кога и умните и мудрите од овој свет, еднаш за секогаш ќе сфатат дека Милоста БОЖЈА е најголемата стварност,
тогаш со детско срце ќе Го прифатат Вечното Евангелие (Христос) и безрезервно ќе Му се поклонат во благодарност!










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Јуни.2013 во 21:42
Мене ми е многу интересно кога двајца спортисти кои се натпреваруваат еден против друг се прекрстуваат .

Интересно е и кога еден од нив на крајот ќе излезе како победник. Дали БОГ му ја даде победата на оној кој имал појака вера ...или? 

 На чија страна е БОГ ? среќа




-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 07.Јуни.2013 во 08:57

 na onaa , koja  sto pokazala  podolema vestina , podobra igra намигнување



Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 07.Јуни.2013 во 13:16

“Bog” ne e na nitu edna strana, tuku tochno na sredina намигнување

Pobeduva onoj koj ima najaka verba(no ne "slepa") vo pobeda - taa e najmokjna, bez razlika dali nekoj se krsti ili moli… pa taka nekoj pobeduvajki  mozhe  da vi ja  skrshi i vilicata намигнување

Ne bira strana “Bog”, toa go pravi chovekot - (neli mu beshe zagarantirano pravoto na izbor) pa zatoa i ne pobeduva sekogash “podobriot”.

No, nekako mi se chini deka zaboravame na neshto bitno - i drugite imaat verba i molitva.....плазење

Zatoa i svetot e takov kakov e! - sose sportot - igra (ponekogash gubish, ponekogash pobeduvash)- a ete, so ista molitva se molish... голема насмевка

E sega, naduvano ili ne - takov e mojot "vidik" намигнување

Ubavo nekoj rekol - bidi ''chovek'', pa potoa shto sakash... 

Ili so moi zborovi голема насмевка - bidi ljubov(shto i si) - pa potoa shto sakash среќа

 

 


 



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Јуни.2013 во 18:12
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Мене ми е многу интересно кога двајца спортисти кои се натпреваруваат еден против друг се прекрстуваат .

Интересно е и кога еден од нив на крајот ќе излезе како победник. Дали БОГ му ја даде победата на оној кој имал појака вера ...или?

На чија страна е БОГ ?





Совршениот БОГ е на сечија страна,    
но (за жал) не е и секоја страна на страната на Совршениот БОГ!



Брате КингДавиде, мене во спортот најпојќе ми го чепка срцево и ми ја полни душава кога ќе видам како (одредени) чеда БОЖЈИ Му благодарат на Небесниот ОТЕЦ не само при победа, туку и при загуба!

Ние сите би требале да знаеме - она што вистинските чеда БОЖЈИ добро знаат - дека мерилото на Небесниот ОТЕЦ е многу подлабоко, поголемо,
попрецизно и поправилно од мерилата на (моќниците и судиите од) овој свет!

Секој кој што барем малку е запознаен со Евангелието БОЖЈЕ, тој знае дека Мудроста БОЖЈА чиста (Христос) се даде себеси за сите,
но најпојќе за оние коишто (поради известни БОГУ и на вистинските чеда БОЖЈИ добро познати причини) се губитници во овој свет!

Затоа Него Го обожавам повеќе од секого и од се’!


   

И мнозина први ќе бидат последни, а последните први!

Mat. 19:30






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 08.Јуни.2013 во 08:42
Ма и јас во повеќе наврати претходно го прашав за ова, не само при овој случај кога двајца христијани се крстат и го молат бога да победат:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Мене ми е многу интересно кога двајца спортисти кои се натпреваруваат еден против друг се прекрстуваат .
Интересно е и кога еден од нив на крајот ќе излезе како победник. Дали БОГ му ја даде победата на оној кој имал појака вера ...или?
На чија страна е БОГ ?

Совршениот БОГ е на сечија страна,    
но (за жал) не е и секоја страна на страната на Совршениот БОГ!

Е сега, колку разбра од одговоров ... тоа е друга работа.
Што правиме во случај кога христијанин губи од играч кој верува во друг (нормално, лажен) бог? (Пример Касиус Клеј)
Или кога некој христијанин губи од атеист? (Пример Златник)

Да, знам, знам ... сега следи : „божјата мудрост ретко кој ја знае...“ Славата негова ...“ „Христос ...“ „Евангелието ... “чисти срца ...“  ... познат репертоар.

И, Спиросе, јас незнам, не се сеќаам за ваков пример, затоа те молам, дај помогни ми да се сетам, каде си видел пример каде некој спортист му благодари на бог за загубата?

Originally posted by spiros spiros напиша:

... мене во спортот најпојќе ми го чепка срцево и ми ја полни душава кога ќе видам како (одредени) чеда БОЖЈИ Му благодарат на Небесниот ОТЕЦ не само при победа, туку и при загуба!


Р.Ѕ. = малку  of topic.
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Секој кој што барем малку е запознаен со Евангелието БОЖЈЕ, тој знае дека Мудроста БОЖЈА чиста (Христос) се даде себеси за сите, ...

Не ми е  јасно. Христос со својата смрт се даде себе си за гревовите на луѓето?
Дали тој сам сакаше да се даде или е тоа желба на неговиот татко? Колку јас знам него бог го даде. А овој му се молеше да не го прави тоа. (На крајот, виде-невиде, се помири со судбината и му рекол „нека биде вољата твоја“.
И, ај што го даде - го даде
(демек со смрт смрта ја победил). Ама колку траеше тоа „давање“? 3 дена. И пак оживеа. Демек, тоа било така, на лажга. Сега ќе те утепам, ама не бери гајле, потоа пак ќе те оживам. И која е целта на таа пародија? Кој кого го мота? Кој кого го мајтапи? Бог сам си прави грешници, сам си испраќа жртви кои ќе ги откупат тие гревови и ги оживува ...
Ај, доста е, ептен да не забегам во други теми!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 08.Јуни.2013 во 08:54
http://www.youtube.com/watch?v=f_ljq7oAiOA

Бидејќи нема тема „Менаџмент и вера“ ќе го поставам линкот тука. Се надевам нема да замерите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јуни.2013 во 13:24
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Ne bira strana “Bog”, toa go pravi chovekot


Амин!


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 00:12


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Што правиме во случај кога христијанин губи од играч кој верува во друг (нормално, лажен) бог? (Пример Касиус Клеј)
Или кога некој христијанин губи од атеист? (Пример Златник)



Еден вистински Христијанин засигурно не го велича својот БОГ со тоа што пролива туѓа крв и му нанесува бол на својот ближен, во животот но и во спортови како што е на пример боксот!

Што се работи за спортот воопшто, или конкретно за случајот во “спортот“ на телеграфијата (која што е само бледа сенка од Духовната комуникација), во кого што ти си победил еден христијанин (кој јавно се молел пред да почнете со надпреварот), јас како прво незнам дали тој христијанин е вистински Христијанин, или дали се молел само од сујетни побуди за исто таква победа.
Доколку тој се молел од сујетни побуди за сујетна победа, јас се радувам за него (и сличните на него) што го изгубил надпреварот и се надевам дека ќе ја сфати и научи лекцијата која што ќе го внесе во вистинската (и неизмерливо поважна и поголема) победа!

Во секој случај, вистинските Христијани никогаш не се молат за сујетна победа, туку пред се’ за слава на БОГА (Отецот), за Царството Негово и за Волјата Негова чиста, Која потполно оддадено Ја прифаќаат како сопствен Господ во Исуса Христа!    


Што се работи пак за лажниот “бог“ кого ти го спомена ...
Да, навистина тој е лажниот “бог“ кој што го негира Евангелието на Милоста БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа, а толерира или дури велича крвопролитие, насилство, неправда, лага, ... !





Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

И, Спиросе, јас незнам, не се сеќаам за ваков пример, затоа те молам, дај помогни ми да се сетам, каде си видел пример каде некој спортист му благодари на бог за загубата?



Не златник, никогаш не ќе можеш нити да видиш, се’ додека не се разбудиш и почнеш (со телесните очи, кои што ти се дарени) да гледаш.
   


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Р.Ѕ. = малку of topic.

Не ми е јасно. Христос со својата смрт се даде себе си за гревовите на луѓето?
Дали тој сам сакаше да се даде или е тоа желба на неговиот татко? Колку јас знам него бог го даде. А овој му се молеше да не го прави тоа. (На крајот, виде-невиде, се помири со судбината и му рекол „нека биде вољата твоја“.
И, ај што го даде - го даде (демек со смрт смрта ја победил). Ама колку траеше тоа „давање“? 3 дена. И пак оживеа. Демек, тоа било така, на лажга. Сега ќе те утепам, ама не бери гајле, потоа пак ќе те оживам. И која е целта на таа пародија? Кој кого го мота? Кој кого го мајтапи? Бог сам си прави грешници, сам си испраќа жртви кои ќе ги откупат тие гревови и ги оживува ...
Ај, доста е, ептен да не забегам во други теми!



Златник, *Светата Мудрост (Милост) БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа, покрај *Светиот БОГ и Неговиот *Светол Дух, е нешто најважно воопшто!

Кога Совршениот БОГ Го жртвуваше отелотворувањето на својата (повеќе од се’ сакана) уникатна и првородена Мудрост, Тој - пред се’ - се жртвуваше себеси, од Љубов кон нас сите!

Затоа те молам, најважното - чијашто вредност за жал не си (во моментов) во состојба да Ја сфатиш, а уште помалку да Ја процениш - да престанеш да (се обидуваш да) Го валкаш, бидејќи така на своето небесно конто си собираш болки и маки за коишто не си свестен, а еден ден ќе се чудиш што те снашло!

Но, за да не се чудиш, еве ти посведочувам и кажувам однапред да знаеш, а во најдобриот случај да сфатиш и да се обрнеш, одкако искрено ќе се покаеш.

Биди поздравен и благословен, како ти, така и твоите најблиски, со најголемиот можен благослов.   

Амин


п.с. Долговите коишто ги прават родителите, по правило паѓаат и на нивните наследници!
Затоа е од неискажива важност да Го прифатиме Небесниот Отец во Кого нема грев нити лошо наследство, а да го одфрлиме Неговиот непријател, кој што е извор на гревот, лагата, убиството, ... и е духовен отец на сите коишто Го одфрлаат Евангелието на Милоста БОЖЈА!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 00:28
 
Личната вера во БОГ секако дека има влијание во спортот, исто како и во сите други работи во животот. Овде пред се мислам дека БОГ ги услишува молитвите на верниците да ги чува од повреди, или да им даде концентрација и слично. 


Но, смешно е и да се помисли дека БОГ се меша во самата игра и го определува победникот.голема насмевка 

Сепак, спортот е само игра, забава и рекреација . 

И во библиски времиња имало спортски игри, апостол Павле ги спомнува атлетските трки , спомнува дека  вежбањето на телото е корисно, но најкорисно е да ја трчаме "трката на животот." 

Никаде не можеме да најдеме пример во Светото Писмо дека БОГ му помогнал на некој натпреварувач да победи среќа.

П.С. Поздрав до брат Спирос, Месинџер , Златник, Ли Дивио, Орка, Викторија, Клара големо гушкање


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 01:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 
Но, смешно е и да се помисли дека БОГ се меша во самата игра и го определува победникот.голема насмевка 

Никаде не можеме да најдеме пример во Светото Писмо дека БОГ му помогнал на некој натпреварувач да победи среќа.

П.С. Поздрав до брат Спирос, Месинџер , Златник, Ли Дивио, Орка, Викторија, Клара големо гушкање

Не е само смешно, туку е крајно потценувачки кон Бога. 

Замисли... Совршениот Бог ќе проценува кој спортист најмногу и најубаво му се моли и според тоа ќе застане на негова страна и ќе му помогне да го победи другиот ! Аман ! 



П.С. Позрав и до тебе стар пријателу !







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 12:27
Конечно еден одговор во кој не се наведува некој цитат од библијата:
Originally posted by spiros spiros напиша:

... Еден вистински Христијанин засигурно не го велича својот БОГ со тоа што пролива туѓа крв и му нанесува бол на својот ближен, во животот но и во спортови како што е на пример боксот!

Да не сака да нанесува болка или пролива крв, тој нема да се бави со бокс! Ама сепак, во исто време се декларира и како верник - христијанин. И другите мора да ја почитуваат таа негова определба.
Е сега, дали е вистински?!
Значи ти, освен што ги делиш луѓето на кривоверници и правоверници во однос на другите вероисповеди, сега вршиш поделба на луѓето на вистински и невистински верници во рамките на една религија! Нели е тоа  малку ... како да речам, а да не те навредам, егоистички пристап, малку нарцисоидно? Значи се што не се совпаѓа со твоето гледање на работите, за тебе е лажно, кривоверно ... само тоа твоето е она вистинското! Ако одиме по таа твоја логика на размислување (дека некои верници не се вистински христијани по однос на изборот на спортот), тогаш што да речеме за другите области од човековото живеење?
Што ако некои не се вистински верници по однос на воспитувањето на децата! Или ако некои не се вистински верници по однос на (зошто да не спомнеме) сексуалниот живот! Имањето повеќе девојки или момчиња пред брак или секс пред брак или во брак ... Еве, да речеме за последново. По сфаќањето на некои христијани, тие иако се во брак, освен за создавање деца, не треба да имаат секс со сопствената сопруга. И секој кој тоа го прави, за нив е богонеугодно т.е. тој кој тоа го практикува не е вистински христијанин.
И?
Колкумина од христијаните ќе останат вистински, ако почнеме да ги „стандардизираме“ луѓето по разни критериуми?

Originally posted by spiros spiros напиша:

... конкретно за случајот во “спортот“ на телеграфијата (која што е само бледа сенка од Духовната комуникација), во кого што ти си победил еден христијанин (кој јавно се молел пред да почнете со надпреварот), јас како прво незнам дали тој христијанин е вистински Христијанин, или дали се молел само од сујетни побуди за исто таква победа. ...

Што има врска телеграфијата и „Духовната комуникација“? Јас телеграфијата ја спомнав само во контекст како еден вид спорт, односно како поле за измерување на способностите на луѓето, а не како некаква мистична, духовна поврзаност! Мојата победа (сега зборувам конкретно само за мене) ја постигнав со неколкугодишно секојдневно вежбање, по 13-14 саати на ден. Затоа не ми беше потребна поддршка од никој друг, па ни од бог.
Истото е и со другите спортисти. Ако имаат талент, ако упорно вежбаат, ако се целосно внесени во соодветниот спорт (или било што друго) мора да постигнат успех и, тој успех нема да биде заслуга на божјата помош, туку исклучиво нивна.
Ајде, ти како вистински верник, кој без никаква суетност со сигурност ќе ја посветиш победата на твојот вистински бог, играј шах со Карпов! Што мислиш, бог ќе ти помогне?
Но, еве
и овој, телеграфистов, не бил вистински!
Ама сега оправдувањето ќе го бараме во суетноста. Значи ако победи, тогаш е вистинки верник, демек сакал сопствената победа да ја прикаже како победа на бог, а ако изгуби, тогаш не е вистински верник оти бил суетен ...! Но ако подобро размислиш ќе сфатиш дека тој со самото тоа што јавно се крсти и моли, јасно дава до знаење на другите дека бара помош од бог и јасен е заклучокот дека заслугата за победа ќе биде негова (на бог).
Originally posted by spiros spiros напиша:

...Што се работи пак за лажниот “бог“ кого ти го спомена ...
Да, навистина тој е лажниот “бог“ кој што го негира Евангелието на Милоста БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа, а толерира или дури велича крвопролитие, насилство, неправда, лага, ... !

А што, твојот бог не го прави тоа?
Па целата библија е проткаена со такви настани. Ама разликата е во тоа што бог тие работи ги оправдува само за сопствениот (еврејскиот) народ.
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

И, Спиросе, јас незнам, не се сеќаам за ваков пример, затоа те молам, дај помогни ми да се сетам, каде си видел пример каде некој спортист му благодари на бог за загубата?

Не златник, никогаш не ќе можеш нити да видиш, се’ додека не се разбудиш и почнеш (со телесните очи, кои што ти се дарени) да гледаш.
  

Аха, значи едни се кривоверни, други не се вистински, а еве во случајов јас сум „заспаната убавица“, а?намигнување

Originally posted by spiros spiros напиша:

... Кога Совршениот БОГ Го жртвуваше отелотворувањето на својата (повеќе од се’ сакана) уникатна и првородена Мудрост, ...

Токму за тоа претходно зборував, дека бог не го жртвувал својот син. Жртвување е кога некој ќе даде нешто неповратно. Луѓето практикуваат палење свеќи (кое го симболизира жртвувањето на животно т.н. жртва паленица, за угоден мирис на бог). Дали тие го палат животното и потоа пак го враќаат во живот? Некои верници (незнаејќи, а мислејќи дека прават богоугодна работа) оставаат масло (зејтин) во црквите, некои оставаат пари, некои други работи ... Дали треба после тоа пак да си ги земат назад?
Исус ќе бил вистинска жртва ако не го оживеал татко му. А овака ... прво го утепал, па по 3 дена пак го оживеал ... Која е тогаш целта на жртвата?
Originally posted by spiros spiros напиша:

...Затоа те молам, најважното - чијашто вредност за жал не си (во моментов) во состојба да Ја сфатиш, а уште помалку да Ја процениш - да престанеш да (се обидуваш да) Го валкаш, бидејќи така на своето небесно конто си собираш болки и маки за коишто не си свестен, а еден ден ќе се чудиш што те снашло!...

Јас никого не валкам, бидејќи
нема кого да го валкам. Само изнесувам факти. А ако ти или некој друг верник нема да даде соодветно објаснување за тие факти, тогаш тоа не значи валкање.
И, како ќе реагираш ти ако некој од друга вероисповед ти рече да престанеш да ги валкаш нивните богови, нивните убедувања, нивните верувања и погледи на свет? Ти ќе го прифатиш тоа или и понатаму ќе продолжиш да си го величаш сопствениот бог ама за сметка на другите?
Originally posted by spiros spiros напиша:

...п.с. Долговите коишто ги прават родителите, по правило паѓаат и на нивните наследници!

Ова ли е сликата на твојот бог? Ова ли е твојот милозлив, непогрешлив, семоќен, праведен ... бог? Да ги убива децата на грешниците! Нека го казнува прекршителот, а не неговите наследници. Ќе речеш, тоа е најголема казна на грешникот. Но, тоа е гледано од човечки аспект. А штом бог е нешто посовршено нека изнајде соодветен начин на казнување на прекршителот. Зарем ти не рече дека децата се нешто најчисто и му се мили на бог? Зошто тие да страдаат за гревовите на родителите. И како ова јас да го прифатам и плус да им го објаснам на моите деца за и тие да станат верници?
Ова твоево е само еден начин од вашата стратегија на застрашување на народецов, да прави како што му се вели и да си ќути, отиии ... отидоа децата ...!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 12:33
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 
П.С. Поздрав до брат Спирос, Месинџер , Златник, Ли Дивио, Орка, Викторија, Клара големо гушкање

Екипа, а!намигнување
http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">    +   http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">    =    http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">

големо гушкање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 13:33



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Личната вера во БОГ секако дека има влијание во спортот, исто како и во сите други работи во животот. Овде пред се мислам дека БОГ ги услишува молитвите на верниците да ги чува од повреди, или да им даде концентрација и слично.   



Така е брате КингДавиде!   


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

И во библиски времиња имало спортски игри, апостол Павле ги спомнува атлетските трки , спомнува дека вежбањето на телото е корисно, но најкорисно е да ја трчаме "трката на животот."

Никаде не можеме да најдеме пример во Светото Писмо дека БОГ му помогнал на некој натпреварувач да победи .



Да, исто така во Светото Писмо никаде не гледаме дека чедата БОЖЈИ комуницираат преку интернет (кој што всушност е само една бледа сенка од Духовната комуникација), што незначи дека денес тоа нее така.   




Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Но, смешно е и да се помисли дека БОГ се меша во самата игра и го определува победникот.

Сепак, спортот е само игра, забава и рекреација .   



Ниеден сегмент од нашиот живот - а тука припаѓа и рекреацијата, и забавата, и спортот, ... - не е сокриен од лицето БОЖЈЕ (Христос), нити пак може да се надбљудува како потполно одделен од Неговото (директно или индиректно) влијание!

Јас БОГА не го ограничувам. Ако Тој сака некому да му ја додели победата, Тој засигурно тоа може да го направи како што Тој сака, (на пример) праќајќи ветер во еден даден момент, праќајќи еден Ангел или дури директно преку Неговиот Дух!

(Незнам дали си знаел дека во Исусовиот мајчин јазик, зборот Руах истовремено значи ветер, ангел и Дух!? )

Сега ама треба да се сфати дека некогаш и загубата во животот, спортот, рекреацијата, ... има големо влијание и значение во однос на најважната победа!

Да, оние кои што веруваат на Евангелието за Милоста БОЖЈА, некогаш нивната загуба ги води во најголемата победа,   
додека неверниците на Евангелието за Милоста БОЖЈА, нивната победа ги води (подлабоко) во најголемата загуба!    


Поздрав и најдобри желби, до сите


п.с. Како што (од погоре) веќе ние познато, Панчев и Пандев се најуспешните македонски фудбалски интернационалци, кои (и двајцата) го имаат освоено “шампионслиг“, исто како што и двајцата имаат играно за Интер Милано.

Дали знае некој како (во Милано, во својата 33 година) кон верата Христова беше обрнат Св. Августин, што значи зборот интердепенденција и што значи зборот Пантократор!?    







http://de.wikipedia.org/wiki/FC_Pasching" rel="nofollow -

    


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 17:37

Како успеа католичкиот бог на Надал да го победи православниот бог на Ѓоковиќ (и тоа се прекрсти едно 50 пати)....


ПС: Шпанска митологија: Надал - Бог Шљаке.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 20:26
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:


Како успеа католичкиот бог на Надал да го победи православниот бог на Ѓоковиќ (и тоа се прекрсти едно 50 пати)....
 

голема насмевка

Е сега, немој и ти со толку тешки прашања... кој ќе измислува нови песнички и рими, кој ќе бара нови сликички, нови излагања надвор од темата и ставање шупливо во празно. болен







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 09.Јуни.2013 во 23:04


Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:


Како успеа католичкиот бог на Надал да го победи православниот бог на Ѓоковиќ (и тоа се прекрсти едно 50 пати)....


ПС: Шпанска митологија: Надал - Бог Шљаке.



Кога Ѓоковиќ за првпат го зазеде првото место на тениската ранглиста - ако ги следевте неговите медијски интервјуа - тој фалбаџиски изјави (заборавајќи како повеќепати очајно го молеше БОГА за помош) дека тој лично ќе ги сруши сите тениски рекорди!   



„Бог се противи на горделивете, а на понижните им дава милост”!

Еп.Јаков 4:6



п.с. Името Рафаел има еврејско потекло и значи Се’моќниот исцелува, додека Надал има каталанско потекло и значи Божиќ!   



·−· ·− ·−−· ···· ·− · ·−··   −· −−− · ·−··







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 00:40
ако сметате дека верата ги определува спортовите, тогаш се лажете... може некој и калуѓер да е, а да не постигне ништо, а тотален атеист и борец против религии, може да се накити со цела хала од трофеи... се сомневам дека ќе разберете што ви збори златник
спортовите се местата каде што вештината, напорниот труд и вложеноста во работата, ве носат до врвот... а среќата може да го следи секого, без разлика на верата и на тоа колку некој се моли и пости...
да не збориме па за тоа каква корупција, бизнис и политика е спортот, ако таму го барате вашиот бог (кој и да е), тогаш со среќа нека ви е...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 01:37
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ако сметате дека верата ги определува спортовите, тогаш се лажете... може некој и калуѓер да е, а да не постигне ништо, а тотален атеист и борец против религии, може да се накити со цела хала од трофеи... се сомневам дека ќе разберете што ви збори златник
спортовите се местата каде што вештината, напорниот труд и вложеноста во работата, ве носат до врвот... а среќата може да го следи секого, без разлика на верата и на тоа колку некој се моли и пости...
да не збориме па за тоа каква корупција, бизнис и политика е спортот, ако таму го барате вашиот бог (кој и да е), тогаш со среќа нека ви е...





Господине забеган, јас вас сите потполно ве разбирам што сакате да кажете, но се плашам дека вие не Ја разбирате Совршената Вистина,
Која што е Милоста БОЖЈА!

Спортистот - без ралика дали теист или атеист - за да успее му треба една известна (барем минимална) доза на здравје, здрава околина, животопријатни услови, сила, мудрост, решителност, оддаденост, издржливост, упорност, талент, ... среќа!

Така?

Е, ако е така: што мислите вие, овие фактори и таленти, па дури и способноста тие да се развијат и умножат, од каде потекнуваат? Кој е нивниот Извор?   

Ние веруваме дека се’ што е добро, позитивно и вистинито потекнува од Единствениот Вистински Творец (Отец)!   

Поздрав




Оти, кој ти дава предимство? Што имаш, што не си добил? А штом си добил, зошто се фалиш, како да не си добил?

1 Коринтј. 4:7







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 01:40
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ако сметате дека верата ги определува спортовите, тогаш се лажете... може некој и калуѓер да е, а да не постигне ништо, а тотален атеист и борец против религии, може да се накити со цела хала од трофеи... се сомневам дека ќе разберете што ви збори златник
спортовите се местата каде што вештината, напорниот труд и вложеноста во работата, ве носат до врвот... а среќата може да го следи секого, без разлика на верата и на тоа колку некој се моли и пости...
да не збориме па за тоа каква корупција, бизнис и политика е спортот, ако таму го барате вашиот бог (кој и да е), тогаш со среќа нека ви е...

Така е zabegan, се сложувам со тебе иако јас сум верник( не знам за тебе дали си верник) . 

Овојпат не се сложувам со брат Спирос, туку повеќе со Златник , исто така точно е и тоа што го кажа Меси погоре во својот пост.

Смешно и богохулно е да мислиме дека БОГ се меша во спортот и го определува победникот, или дека му дава победа на оној кој посилно се молел. Нема попаметна работа БОГ па ќе им се меша на луѓето во нивните играчки и рекреации? 

Ако такво нешто пишуваше во Библијата, тогаш ок , ке се сложев со брат Спирос.

Вакви нешта може да најдеме само во измислените приказни во митологиите, но во Библијата-нема такви работи! среќа


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 02:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Така е zabegan, се сложувам со тебе иако јас сум верник( не знам за тебе дали си верник) .

Овојпат не се сложувам со брат Спирос, туку повеќе со Златник , исто така точно е и тоа што го кажа Меси погоре во својот пост.

Смешно и богохулно е да мислиме дека БОГ се меша во спортот и го определува победникот, или дека му дава победа на оној кој посилно се молел. Нема попаметна работа БОГ па ќе им се меша на луѓето во нивните играчки и рекреации?

Ако такво нешто пишуваше во Библијата, тогаш ок , ке се сложев со брат Спирос.

Вакви нешта може да најдеме само во измислените приказни во митологиите, но во Библијата-нема такви работи!





Секој може да верува што сака, јас (ние) верувам (е) дека се’ - што значи и спортот и рекреацијата, и победата и загубата - доаѓа од БОГА и им служи за добро на оние кои што не Го одбиваат (туку Го љубат) Евангелието на Неговата Милост (Христос)!

Словото БОЖЈЕ - Тоа е БОЖЈИОТ Логос - е безкрајно поголемо од секое Свето Писмо, дури и од Најсветото, Кое прекрасно сведочи за Него!



Сè стана преку Него и без Него ништо не стана, што стана.


Ев. Јован 1:3+10





   
Зашто, сè е од Него, преку Него и за Него.
Нему слава во веки и веков.
Амин!


Римја 11:36











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 04:55
Абе и тој што изгуби на натпреварот BELONG TO JESUS, само што него никоj не го фотографира. голема насмевка

Зарем Бог и Исус ќе ги одбираат само оние кои победуваат ???  изненадување

45. Затоа што Тој го остава Своето сонце да грее над лошите и добрите, и праќа дожд на праведните и грешните.
Mateja 5
















-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 10.Јуни.2013 во 08:03
Јасно се гледа дека овој што го гледаме се радува и се гордее со победата.
Originally posted by spiros spiros напиша:




Ама нели нечини да си горд, бидејќи ... :
Originally posted by spiros spiros напиша:

... „Бог се противи на горделивете, а на понижните им дава милост”! Еп.Јаков 4:6 ...

Дали во овој случај губитниците му се помили на бог или овој кој горделиво стои во позиција на победник?мечтаење
Или тоа не важи сега, оти се работи за јавно изразување верба во Ицката*! Оти сепак, бог си е бог, не е зезање!намигнување

*- Ице, Ицка е нагалено од Ристе, Ристо, наш превод од Христос!среќа


Р.Ѕ. Ах Спиросе, Спиросе, куќо стара ... си напишал со ептен ситни знаци, па одвај „денеттисав“ дека не се работи за некаква линија, туку за морзеовиот код! голема насмевка
Originally posted by spiros spiros напиша:


  R     A        P     H     A   E   L         N      O     E    L
·−· ·− ·−−· ···· ·− · ·−··   −· −−− · ·−··
плазење

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk