IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Упатства и совети на Мухамед а.с.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Упатства и совети на Мухамед а.с.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 17:05
Пратеникот с.а.в.с. рекол
“Засрамете се од Аллах со вистински срам!
Асхабите рекле:
“Аллахов Пратениче, ние се срамиме од Аллах”!
Ресулуллах
с.а.в.с., на тоа рекол:
“Вистински срам е кога човекот води
сметка за својата глава и она што е во неа (верата), да го чуваш
стомакот и она што е во него (да се храниш со халал), да се
сеќаваш на смртта и искушенијата, па кој го сака Ахиретот нека
ги остави украсите на овој свет. Кој ќе постапи така, тој се
срами од Аллах со вистински срам
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 19:48
muhamed a.s rekol;
"Испратен сум за да го усовршам моралот на луѓето!" (Мухаммед а.с.)
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:45
Енес пренесува: Еднаш Ресулуллах беше меѓу нас, кога малку придреми, потоа ја подигна главата и се насмеа. Го прашавме:
-Што те насмеа, Аллахов Пејгамберу?
Одговори:
-Пред малку ми објавија поглавје од к*ранот.
Потоа прочита: Инна е тајна кел-кевсер.... Потоа не праша:

-Знаете ли што е Ел-Кевсер?
Одговоривме:
-Аллах и Неговиот Пејгамбер знаат!
Рече:
-Таа е река која Аллах ми ја вети Таа има големи добра Тоа е всушност, извор на кој ќе дојде мојот уммет на Судниот ден Бројот на неговите садови е колку бројот на ѕвездите на небото Секој ќе зема што му прпаѓа Кога некој ќе зема својот дел ќе речам: Аллаху, овој е од мојот уммет! ќе ме праша: Што знаеш, тој што работел после тебе?
Во Сахих стои: Мојот извор долг е еден месец одење, водата му е побела од бисерот, мирисот му е подобар од миск а стомнините негови се како ѕвездите на небото. Кој од неговата вода ќе се напие, никогаш повеќе нема жеден да биде
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:50
Немојте едни на други да завидувате , немојте еден на друг да го Лажете немојте еден на друг да го мразите, немојте со зголемен глас еден на друг грб да свртувате немојте еден на друг во продажба да му се наметнувате, и бидете о Аллахови робови вистински браќа.

Муслиманот му е брат на муслиманиот Нема насилство да му направи, нема да го напушти, нема да го лаже, нема да го понижува

Побожностста е овде ( Во градите- ова го пофторил три пати) Доста е лошото за еден човек да го понижи својот брат муслиман На еден муслиман му е харам на другиот муслиман се, и неговиот живот, неговиот имот и неговат чест.

(Муслим
Дарежливиот човек е блиску до Аллах и близок на луѓето, блиску до Џеннетот, а далеку од огнот. Скржавиот човек е подалеку од Аллах, од Џеннетот, а близок до огнот. Дарежливиот, а неучен поблизок му е на Аллах од учениот, тврдоглав (скржав)
Потоа Аллаховиот пратеник с.а.в.с. продолжил- Дарежливоста е стебло кое се наоѓа во Џеннетот, своите гранки ги пуштил на дуњалуков, Па кој ќе се фати за тие гранки ќе го однесат во Џеннет. Скржавоста е стебло кое се наоѓа во Џехеннемот и ги пуштил своите гранки на дуњалуков, па кој ќе се фати за неговите гранки тие ќе го однесат во Џехеннемот
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 20:06
el_kevser, neli e podobro namesto terminot "dunjaluk", da go koristish makedonskiot termin "ovozemen svet" (ili neshto slichno) ?






   

Изменето од Messenger - 25.Февруари.2010 во 20:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 22:22
vo red
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 10:53
http://www.youtube.com/watch?v=Js2wl-iysQ0&feature=related

Се надевам знаете арапски
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 17:03
temata e upatstva i soveti na muhamed.a.s
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 14:36
“Искреноста, навистина, води до добротворство, а добротворството води до џеннетот. Човекот е искрен додека Аллах не запише кај Себе дека тој е искрен (садик). Лажењето, навистина, води до расипаност, а расипаноста води до џехеннемот. Човекот е лажго додека Аллах не запише кај себе дека е лажго.”

Ако некој покаже сомилост кон Алаховите созданија и Алах ќе биде Сомилосен кон него.
Прави им добрини на луѓето не гледајќи на нивната добрина или злоба.
Прави им добро на другите за тоа да биде пречка на нивната злоба
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 15:11
muhamed a.s rkol''
nema da nastapi sudniot den se dodeka ne se razmnozi heredz!
prisutnite rekle;
stoe toa heredz, o allahov pejkamberu?
pejkamberot odgovoril;
ubistva ubistva (buhari)
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 15:14
POJAVA NA MNOGU ZEMJOTRESI,

nema da nastapi sudniot den se dodeka ne zacestat zemjotresite(buhari)

denes sme zvedoci na ovie zacesteni semjotrsi
vcera udri uste eden zemjotres vo japonskiot ostov okinava ,
vo cile   vo haiti vo indonezia da ne gi nabrojuvame.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 15:18
muhamed a.s rekol;

pred samiot suden den ke se prosiri upotrebata na kamata ,

ke dojde vreme koga covekot nema da go interesira od kade i kako steknuva zarabotka, dali po pat na halal(dozvoleno)ili po pat na haram(zbraneto).
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 15:21
allahoviot pejkamber a.s rekol;
pred samiot suden den ke se pojavi propaganje, deformiranje i lizganje na zemjata(ibn madze).

Изменето од el_kevser - 28.Февруари.2010 во 15:21
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 15:24
od predznacite na sudniot den e pojavata na nenadejni umiranja .
nema da nastapi sudniot den se dodeka vremeto ne pominuva prebrzo taka sto
godinata ke izgleda kako mesec,
mesecot ke izgleda kako sedmica,
sedmicata ke izgleda kako den,
denot ke izgleda kako cas,
a casot ke izgleda kolku vreme koe e potrebno da izgore eden plamen list(ahmed)

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.