Испечати | Затвори го прозорот

Упатства и совети на Мухамед а.с.

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20743
Датум на принтање: 05.Јуни.2024 во 09:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Упатства и совети на Мухамед а.с.
Постирано од: el_kevser
Наслов: Упатства и совети на Мухамед а.с.
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 22:56
pred da ja vovedam ovaa tema ke ve molam samo vo ovaa tema strikno samo da se pisuvaat verodostoni hadisi na muhamed a.s . t.e sto govorel Muhamed zbirka na hadisi upatstva i soveti ;i vrs tie verodostojni hadisu da se komentira.



MUHAMED A.S REKOL se prenesuva od (sa'd; vo et-tabekat)
jas sum iskren verovesnik koj ne ucel da cita i da pisuva, tesko na sekoj onoj koj ne uci da cita i pisuva. tesko na sekoj onoj koj me negira, ke otstapi od mene i ke se bori protiv mene , ablago na sekoj onoj koj ke veruva vo mene ona sto go zboruvam go veruva deka e vistina i koj mi pomaga i se bori zaedno so mene,.



MUHAMED A.S REKOL
NIKOJ OD VAS NEMA DA BIDE VISTINSKI VERNIK SE DODEKA NE MU GO POSAKUVA NA SVOJOT BRAT TOA STO SI GO POSAKUVA SEBESI,,(BUHARI )


MUHAMED A.S REKOL;
NIKOJ NE PROGOLTUVA PODOBRA GOLTKA OD ONAA KOGA GO PROGOLTUVA SVOJOT GNEV .

MUHAMED A.S REKOL;
SILEN E ONOJ STOE TRPELIV I POSTOJAN PRED NESREKA.(BUHARI)

MUHAMED .A.S REKOL;
NAJDOBAR MEGU VAS E ONOJ KOJ KOGA KE GO SNAJDE DOBRO MU SE ZABLAGODARUVA NA ALLAH(BOG), AKOGA KE GO SNAJDE NESREKA SE STRPUVA , TOJ SEKOGAS KE BIDE NAGRADEN OD ALLAH.(MUSLIM)

MUHAMED. A.S. REKOL;;
COVECKOTO TELO IMA EDNO PARCE MESO AKO TOA E LOSO, LOSO E I CELOTO TELO AKO TOA E DOBRO DOBROE E I CELOTO TELO
'TOA E SRCETO'(MUSLIM)

MUHAMED .A.S REKOL;
BIDETE MILOSTIVI KON LUGETO , PA I ALLAH KE BIDE MILOSTIV KON VAS.(BUHARI)

VABISA IBN MEBAD REKOL , DOJDOV KAJ BLAGORODNIOT PRATENIK A TOJ MINRECE
DALI DOJDE DA ME PRASAS STOE DOBROCINSTVO?
DA MU REKOV
ON MU ODDGOVORI;
GOVOROT NA SRCETO , DOBROCINSTVO E ONA ZA STO SRCETO SE SLOZUVA DA GO STORI I STO SMETA DEKA E SOODVETNO, GREV E ONA STO TE GRIZI ODVNATRE, STO BUDI SOMNES I OTPOR, DURI I BEZBROJ FETVI DA SE DADENI ZA DA SE STORI TOA.(AHMED B HANBAL, )

MUHAED. AS REKOL;
VOZVISENIOT ALLAH NEMA DA GO ZEME POMNENJETO NA UCENITE LUGE, TUKU KE NAPRAVI DA GI SNEMUVA OD LICEO NA ZEMJATA, NA KRAJOT NA ZEMJATA NEMA DA IMA NAUCNICI, LUGETO POMEGU SEBE KE BIRAAT NEZNAJKOVCI ZA PROBLEMITE, IAKO NEMA DA ZNAAT NISTO KE IZDAAVAAT FETVI, NA KRAJ KE SE VOVLECAT VO GLUPOST I SEBESI I DRUGITE LUGE.)BUHARI)

MUHAMED A.S REKOL;
NE PRAVETE KAKO STO PRAVELE EVREITE. TIE KORISTIJEKI SE SO PRIMITIVNI TRIKOVI I PODLOST, ALLAHVOITE ZABRANI GI NAPRAVILE DOZVOLENI.(IBNUL KAJIM; IGASTELU- LIHVAN)

MUHAMED A.S REKOL;
ALLAH ISPRATIL 8 ILJADI VEROVRSNICI, A OD NIV 4 IM ISPRATIL NA IZRAELCITE , ADRUGITE 4 ILJADI NA SITE DRUGI NARODI.IBN KESIR)


MUHAED. AS REKOL;
EVREITE KE SE RAZDELAT NA 71 FAKCIJA
HRISTIJANITE NA 72 FRAKCII
MUSLIMANITE NA 73 FRAKCII, SITE KE VLEZAT VO DZEHENEM(PEKOL) OSVEN EDNA, A TOA E ONAA NA KOJA INTERESOT KE I BIDE ZAEDNISTVOTO.(EBU MENSUR EL BAGDADI)

MUHAED. AS REKOL;
KE DOJDE VREME KOGA COVEKOT NEMA DA SE GRIZI ZA INOTOTOD KADE GO ZEMAL, DALI OD DOZVOLENO ILI NEDOZVOLENO(BUHARI)
MUHAMED .A. REKOL;
COVEKOT NA SUDNIOT DEN NEMA DA SE POMRDNE DODEKA NE BIDE PRASAN ZA CETIRI RABOTI;
1 ZA ZIVOTOT, KAKO GO POMINAL
2, ZA MLADOSTA, KAKO JA POMINAL
3, ZA IMOTOT KAKO GO STEKNAL, I VO STO GO POTROSIL,
4, I ZA NAUKATA STO RABOTAL SO NEA,(TIRMIZI)

MUHAMED A.S REKOL
OD PREDZNACITE ZA KRAJOT NA SVETOT SE I TOA STO KE SE DIGNE ZNAENJETO, KE SE RASISLRI NEZNAENJETO, KE SE PIE MNOGU ALLHOHOL I KE SE PRSIRI BLUDOT, (BUHARI MUSLIM),

MUHAMED A. S REKOL;
SE KOLNAM VO ONOJ VO CII RACE E MOJOT ZIVOT ISA (ISUS)MIR NEKA E NAD NEGO NASKORO KE SLEZE MEGU VAS KAKO PRAVEDEN SUDIJA , TOJ KE GO POKRSI KRSTOVITE, KE JA UBIE SVINJATA I KE JA UKINE DZIZJA (DANOK KOJ SE ZEMAL OD NEMUSLIMANITE VO ISLAMSKITE DRZAVI), POTOA KE NASTAPI BLAGOSOTOJBA NA CELIOT SVET TAKA STO NIKOJ NEMA DA GO PRIFATI , , DODEKA SEDZDETO KE BIDE PODOBRO OD CELIOT SVET I ONA TOJ STO SODRZI,
SIGURNO E BLISKU VREMETO KOGA MEGU VAS KE SLEZE SINOT MERJEMIN(BUHARI MUSLIM)


MUHAMED . A.S REKOL'
JAS SUM MU NJSLICEN NA ISA (ISUS) SINOT MERJEMIN KOGA KE GO VIDITE KE GO PREPOZNAETE, TOJ E COVEK KOJE PREPOZNATLIV PO CRVENILO I BELILO, GLAVATA MU ROSI , NO NEMA VLAZNOST, ON KE GO SKRSI KRSTOT , KE JA UBIE SVINJATA, I KE IMA BOGATSTVO , DODEKA ALLAH NE GO UNISTI NEGOVOTO VREME, SITE VERI OSVEN ISLAMOT I LAZNIOT I KORIOT MESIJA NA ZABLUDATA(SATANA), TOGAS KE NASTANE TAKVA SIGURNOST NA ZEMJATA KOGA LAVOT KE ZIVEE SO KAMILATA TIGAROT SO GOVEDOTOT , ADECATA KE SI IGRAAT SO ZMIJATA, KOI NEMA STETA DA IM PRAVAT, ISA NA ZEMJATA KE OSTANE 40GOD, APOTOA KE UMRE, NEGOVOTO DZENAZE KE MU GO KLANJAAT MUSLIMANITE I KE GO SAHRANAT (ET-TAJALISI)


MUHAMED A.S REKOL';
SUDNIOT DEN NEMA DA DOJDE SE DODEKA VO MOJOT UMET(MUSLIMANITE) NE SE POJAVAT 30 LAZGOVCI KOI KE SE PROGLASUVAAT ZA VEROVESNICI, NO NEMA DA IMA VEROVESNICI POSLE MENE,(TIRMIZI)

MUHAMED A.S REKOL;
SUDNIOT DEN NEMA DA NASTAPI SE DODEKA VO ZEMJATA NA ARAPITE NE SE POJAVAT LIVADI I REKI. (MUSLIM)

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto



Коментари:
Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 23:55
muhamed. a.s rekol;
ubavo postapuvajte so vasite zeni, zenata e stvorena od rebro, najkriviot del od rebroto e vrvot,pa ako posakas da go ispravis ke go skrsis,a ako go ostavis, ke ostane krivo pa zatoa postapuvajte ubavo sprema vasite zeni, (ebu hurejre)



-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 00:51
el_kevser, dobredojde na forumot i da te izvestam deka tuka ne dozvoluvame postiranje knigi ili delovi od niv, tuku sakame lichni razmisluvanja na chlenovite i diskusii okolu niv.

Dokolku smetash deka ima nekoj interesen hadis togash napishi go nego (ili nekolku koi se so srodna tematika) i ostavi chlenovite da diskutirat po niv (kako primer vidi kako toa go napravil DDarko so temata "Песна над песните") . Temata treba da e naslovena spored onoa shto velat hadisite.

Vaka blanko otvorena tema "Hadisi na Muhamed" e isto kako nekoj da otvori tema "Evangelieto po Jovan" i da pochen da go prepishuva celoto evangelie.   

Mislam deka sega razbirash kakvi se pravilata i principite na ovoj forum.

Ne ti go brisham dosegashniot trud, no bi te zamolil samiot da si go revidirash i da mu stavish drug naslov koj kje gi privleche chlenovite da zemat aktivno uchestvo. Vaka so opsht naslov i natrupani blokovi od tekstovi nema daleku da stigne i kje se pretvori vo tvoj lichen blog. Toa pak kje ne natera vo eden moment da go zakluchime i izbrisheme.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 11:31
MUHAMED A.S REKOL
NIKOJ OD VAS NEMA DA BIDE VISTINSKI VERNIK SE DODEKA NE MU GO POSAKUVA NA SVOJOT BRAT TOA STO SI GO POSAKUVA SEBESI,,(BUHARI )

MUHAMED A.S REKOL;
SILEN E ONOJ STOE TRPELIV I POSTOJAN PRED NESREKA.(BUHARI)

Mnogu dobri pouki...среќа


-------------


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 11:48
muhamed. a. s rekol;

koga zboruvate bidete iskreni ; koga ke vetite odrzete go toa; vrakajte si gi dolgovite; ne venesuvajte gluposti vo vasite misli i raboti cuvajte si gi racete od mnogu trosenje i losi raboti.(buhari).

nemojte da im gi frlate v lice greskite na lugeto , posebno ako i sami gi imate., buhari



ovoj svet i site blagodeti na nego se vredni, no najvredini od niv se dobrite zeni, muslim.






-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 17.Ноември.2009 во 20:49
muhamed. as rekol za sekoja bolest allah dal lek osven starosta hranetese so kravjo mleko , zasto toa e sostaveno od raznovidni lekovite bilki,(hakim)


lecetese zasto allah ne stvoril ni edna bolest a da ne dal lek osven na edna bolest a toa e starosta,(buhari)

mnozina ne znaat da iskoristat 2 blagodeteti
1zdravjeto
2 i slobodnoto vreme.(sunan)


ne prodavaj te go dinarot za dinari, ni dirhemi za dva dirhemi,(muslim)

ke dojde vreme koga vo ime na kupo prodazbata i trgovijata kamatata ke bide lealizirana(ibn kajjim el dzevzi)

narodot koj raboti so kamata ke nastrada od glad; a narodot kade se vkorenilo podmituvanjeto, ke bide obzemen so strav(ahmed)

cuvajte se od somnevanje, zosto somnezite se polazni od site glasini(buhari muslim)

cuvajte se od vinoto zasto e toa majka na zloto(taberani)

vo edna sredina kade ke se pojavi blud ke se pojavi siromastija i beda,(buhari muslim)
,

koga sprema podanicite na drugite religi nepravedno ke se postapuva, vlasta preminuva vo racete na protivniokot; koga bludot ke se prosiri se zgolemuva brojot na zarobenicite; akoga ke se prosiri homosehsualnosta ; allah mu go skratuva rahmetot na toj narod i nema da bide vaazno od koja nesreka ke nastrada(taberani)

cuvajgo svojot jazik i poloviot organ,

bidete dobri i poslusni sprema vasite roditeli, pa i vasite deca ke vi bidat dobri i poslusni, vozdrzetese od tugi zeni, pa i drugite ke se vozdrzat od vasite, onoj koj ne saka da go primi izvinuvanjeto od drugoto lice nema da stigne do mojot izvor dzenett, havada,(hakim)

ne vozdignuvajteme nad musa na nieden covek ne mue dozvoleno da rece jas sum podobar od junus ibn meta(buhari muslim)

ne zboruvajte ovoj allahov verovesnik e e podobora od onoj(buhari)


pomegu site luge na ovoj i na idniot svet jas sum najblizok na isa ,a, s sinot na merjem, prisutnite rekle
allahov pejkamberu , kako toa ? na toa odgovoril;
pejkamberite se braka po vera , majkite im se razlicni a nivnata vera e identicna, a pomegu mene i isa nema pejkaber(muslim

mnogu mina pred vas gi pretvorale grobovite od allahovite verovesnici i od drugite luge vo hramovi, ne pretvorajte gi grobovite vo dzamii, jas toa vi go zabranuvam(muslim),
ispraten sum da gi usovrsam etickite osobini kaj lugeto(malik,muveta)

najubavo delo e dobriot karakter, agrev e ona sto ja buni i ja voznimiruva dusata i sto ne saks narodo da oznae(muslim)

nemojte da zboruvate; ako ni pravat lugeto dobro i nie ke im pravime dobro ako ni napravat zlo i nepravda i niena niv ke im vozvratime so zlo i nepravda, bidete trpellivi, ako lugeto vi napravat nekoe dobro i vie napravite im dobro, ako vi napravat nesto zlo, nemojte da im vozvrakate so loso nitu da im napravite nekoja nepravda(tirmizi)

ne zmejte gi zenite poradi nivnata ubavina, zosto ubavinata moze da gi upropasti; ne zemjate gi poradi nivniot imot, zasto imotot moze da gi pobesnee, zemjate gi poradi niznata poboznost,



-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Ноември.2009 во 23:19
Немојте бре луѓе - ако имате рунка здрав акал - не му фрлајте љага на БОГА дека ТОЈ ги створил болестите!

Ах колку е лукав шејтанот, вистината ја превртува, ја фалцифицира и се прави како да е од Светлината БОЖЈА ...!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 17.Ноември.2009 во 23:43
koj gi stvoril bolestite i koj ne sodal nas i zosto postojat bolesti

za sekoja bolest allah dal lek nas muhamed ne uci deka za sekoja bolest ima lek i barajteja i lecetese

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 19:04
Mu hamed a.s rekol
Allah nema da pokaze milost kon onoj sto nema milost kon drugite,,


najdobri megu vas se onie koi sto imaat najdobar moral';

ne gi preminuvajte gi granicite vozdignuvajki me kako sto hristijanite go pravat toa so vozdignuvanjeto na isa (isus) sin na merjem(marija) jas sum samo bozji rob; zatoa vikajteme bozji rob i negov pratenik(verovenik)'''[


bidi krotok i ne nanesuvaj zlo i ne smetaj se sebesi za su posuperioren od drugite'''



-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:06
muhamed a.s kazuva deka vozviseniot allah rekol'

me goni vo laga covekot ,a nema pravo , i me napaga,a nema pravo, veli deka nema da go oziveam kako sto go sozdadov prviot pat, a prvoto sozdavanje nee potesko za mene, od negovoto vrakanje, i robot veli, Allah ima dete!,
a jas sum eden na kogo sekoj mu se obraka, ne sum roden i nema da rodam a nikoj ne mie ramen'(buhari)


primerot na vernikot na ovoj svet e kako primerot na embrionot vo majcinata utroba; od nea koga ke izleze, ke zaplace poradi izleguvanjeto, a koga ke vidi svetlost i ke go zadoi majkamu, ne saka da se vrati na poranesnoto mesto.
(gazali;ihja ulumid-din).

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 12.Јануари.2010 во 22:07
muhamed.a.s rekol;

mojot primer i primerot na ostanatite verovesnici, pred mene e slicen na primerot so covekot koj izgradil kuka i koj ja doteral i razubavil, samo na eden agol ne stavil edna cigla, pa lugeto pocnale da ja posetuvaat kukata i da se cudat velejki; uste samo da e stavena i ovaa cigla? ete , jas sum taa cigla, jas sum posleden verovesnik
posle mene nema objava nitu drug allahov verovesnik
(buhari, muslim)
celta na mojot poziv ne za moe licno bogatenje , nitu dobivanje cest ni vlast, mene Allah me isprati kaj vas za pejkamber i mi objavi kniga, mi naredi da vi nosam radosni vesti i da opomenuvam . poradi toa vas vi prenesuvam nauka bozja i vas ve upatuvam. zatoa ako go primite mojot sovet, ke bidete sigurni, srekni i spaseni na dunja(ovoj svet) i na ahiret(drugiot svet), ako ne go prifatite, toa na mene nma da vlijae, allahovo e da odlucuva pomegu mene i vas.(ibn hasam;sira).

sekoj verovesnik e ispraten samo kaj svojot narod, a jas sum ispraten i na sekoj belec i na sekoj crnec(site luge)


jas go gledam ona sto vie ne go gledate , i go slusam ona sto vie ne go slusate, nebesata zaplakale poradi tezinata sto ja nosat, na niv nema ni kolku prst prazen prostor kade nema angle na sedze padnat na Allah, se kolnam vo Allah, vie da go znaete ona sto jas go znam, malku bi ste se smeele a poveke bi placele , tuku ke se dvizite barajki rabota za koja ke bidete nagradeni.(buhari muslim.)







-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 17.Јануари.2010 во 20:58
muhamed a.s rekol
najdobriot pomegu vernicite vo svojata vera e najdobar i vo svojot moral, a najdobar od vas e onoj koi sto e najdobar so svojata zena



vernicite vo svojata ljubov milost i dobrina pomegu sebe se kako edno telo; ako eden od nego e bolen, celoto telo trpi preku nesonica i treska.


bog ne sudi spored tvojot izgled ili tvoeto bogatstvo toj gleda vo tvoeto srce i gleda vo tvoite dela.




-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 23:31
islamski soveti i mudrosti;

1)
ne prasuvaj za covekot, tuku pogledni mu go priatelot.
2)
za priatel treba da se izbere raboten covek, pobozen, i so zdrava priroda , a da se cuvame od mrzlivci, nerabotni drdorkovci, rasipani i spltkari.
3)
koj gi izbegnuva losite i rasipani luge ostanuva bezbeden.
4)
najsilen vernik e onoj sto se kontrolira so sebe.
5)
koj tesko se luti, podobar e od junak, i koj upravuva so sebe, podobar e od osvojuvac na gradot.
6)
koga covekot bi imal cela dolina so zlato , malku bi mu bilo, pa bi posakal uste edna takva dolina, iako znae deka ustata nema so nisto drugo da mu se napolni osven so zemja, sepak Allah mu prostuv na onoj sto ke se pokae.
7)
muhamed a.s sovetuval;

muslimani!
cuvajte se , sakajtese i megusebno pomagajte se, ne smeete megusebe da se navreduvate,
ne smeete eden od drug da se pokraduvate ili da zimate eden od drug nesto bes prasanje''
koj nee ljubezen o allahovite sustestva i so siracite, allah nema da bide ljubezen so nego''
vistinskiot vernik nee kavgdzija i nasilnik, sto navreduva i napaga, nistu pcue, nitu prokolnuva , nitu nistoznik, nitu pitac nitu covek sto zboruva nepristojni zborovi , nitu nasislnik''
nikogas nicivo pravo ili cest nemojte da gazite nemojte sami sebe nasilstvo da si pravite''
nikogas ne zaboravajte deka milosrdnosta e edna od osnovite na islamot''
koj saka svojot brat da go potceni, nema da umre se dodeka nesto slicno samiot ne doziveee'.
zavidlivosta gi unistuva dobrite dela kako ognot drvata''.
so veselo srce da go precakas svojot brat i da go povikas doma e znak na dobro delo''
olesnuvajte, a ne oteznuvajte, nemojte da zastarasuvate i zaplasuvate''.
blaze si mu na onoj covek sto se zanimava so negovite sopstveni mani pa razmisluvajki za svoite nedostatoci, nema vreme da razmisluva za tugi mani''..

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: Okean-Ljubavi
Датум на внесување: 29.Јануари.2010 во 15:47
Originally posted by spiros spiros напиша:

Немојте бре луѓе - ако имате рунка здрав акал - не му фрлајте љага на БОГА дека ТОЈ ги створил болестите!

Ах колку е лукав шејтанот, вистината ја превртува, ја фалцифицира и се прави како да е од Светлината БОЖЈА ...!


Prijatele Spiros.
Mislam deka malku preteruvas so ona sto kazuvas deka i Hadisite se od tvojata,licno tvojata "sovrsena vistina" a i Qur'anot uste malku ke im go prepisis.
Bidi malku fer.

Za Bolestite. Spiros prijatele,so sprotivnosta se poznava sprotivnosta.
Da ne postoese Mrakot-Temninata,ne bi mozela i mesecinata sjajot da si go pokaze.
Vrednosta na medicinata nemase da ja znaeme ako bolest nemase. Majstorijata na Hirurgot mozeme da ja vidime togas koga nekoj nogata ke si ja skrsi.
Da ne postoese Bakarot ni vrednosta na Alhemijata nemase da ja znaeme. Da ne bese Gladot i Hranata bescelna ke bese.
Za kakva svetlina mi zboruvas koga ovie raboti ne gi gledas ?



Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 31.Јануари.2010 во 17:05
Пратеникот с.а.в.с. рекол
“Засрамете се од Аллах со вистински срам!
Асхабите рекле:
“Аллахов Пратениче, ние се срамиме од Аллах”!
Ресулуллах
с.а.в.с., на тоа рекол:
“Вистински срам е кога човекот води
сметка за својата глава и она што е во неа (верата), да го чуваш
стомакот и она што е во него (да се храниш со халал), да се
сеќаваш на смртта и искушенијата, па кој го сака Ахиретот нека
ги остави украсите на овој свет. Кој ќе постапи така, тој се
срами од Аллах со вистински срам

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 02.Февруари.2010 во 19:48
muhamed a.s rekol;
"Испратен сум за да го усовршам моралот на луѓето!" (Мухаммед а.с.)

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 19:45
Енес пренесува: Еднаш Ресулуллах беше меѓу нас, кога малку придреми, потоа ја подигна главата и се насмеа. Го прашавме:
-Што те насмеа, Аллахов Пејгамберу?
Одговори:
-Пред малку ми објавија поглавје од к*ранот.
Потоа прочита: Инна е тајна кел-кевсер.... Потоа не праша:

-Знаете ли што е Ел-Кевсер?
Одговоривме:
-Аллах и Неговиот Пејгамбер знаат!
Рече:
-Таа е река која Аллах ми ја вети Таа има големи добра Тоа е всушност, извор на кој ќе дојде мојот уммет на Судниот ден Бројот на неговите садови е колку бројот на ѕвездите на небото Секој ќе зема што му прпаѓа Кога некој ќе зема својот дел ќе речам: Аллаху, овој е од мојот уммет! ќе ме праша: Што знаеш, тој што работел после тебе?
Во Сахих стои: Мојот извор долг е еден месец одење, водата му е побела од бисерот, мирисот му е подобар од миск а стомнините негови се како ѕвездите на небото. Кој од неговата вода ќе се напие, никогаш повеќе нема жеден да биде

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 19:50
Немојте едни на други да завидувате , немојте еден на друг да го Лажете немојте еден на друг да го мразите, немојте со зголемен глас еден на друг грб да свртувате немојте еден на друг во продажба да му се наметнувате, и бидете о Аллахови робови вистински браќа.

Муслиманот му е брат на муслиманиот Нема насилство да му направи, нема да го напушти, нема да го лаже, нема да го понижува

Побожностста е овде ( Во градите- ова го пофторил три пати) Доста е лошото за еден човек да го понижи својот брат муслиман На еден муслиман му е харам на другиот муслиман се, и неговиот живот, неговиот имот и неговат чест.

(Муслим
Дарежливиот човек е блиску до Аллах и близок на луѓето, блиску до Џеннетот, а далеку од огнот. Скржавиот човек е подалеку од Аллах, од Џеннетот, а близок до огнот. Дарежливиот, а неучен поблизок му е на Аллах од учениот, тврдоглав (скржав)
Потоа Аллаховиот пратеник с.а.в.с. продолжил- Дарежливоста е стебло кое се наоѓа во Џеннетот, своите гранки ги пуштил на дуњалуков, Па кој ќе се фати за тие гранки ќе го однесат во Џеннет. Скржавоста е стебло кое се наоѓа во Џехеннемот и ги пуштил своите гранки на дуњалуков, па кој ќе се фати за неговите гранки тие ќе го однесат во Џехеннемот


-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 20:06
el_kevser, neli e podobro namesto terminot "dunjaluk", da go koristish makedonskiot termin "ovozemen svet" (ili neshto slichno) ?






   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 22:22
vo red

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 27.Февруари.2010 во 10:53
http://www.youtube.com/watch?v=Js2wl-iysQ0&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=Js2wl-iysQ0&feature=related

Се надевам знаете арапски


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 27.Февруари.2010 во 17:03
temata e upatstva i soveti na muhamed.a.s

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 14:36
“Искреноста, навистина, води до добротворство, а добротворството води до џеннетот. Човекот е искрен додека Аллах не запише кај Себе дека тој е искрен (садик). Лажењето, навистина, води до расипаност, а расипаноста води до џехеннемот. Човекот е лажго додека Аллах не запише кај себе дека е лажго.”

Ако некој покаже сомилост кон Алаховите созданија и Алах ќе биде Сомилосен кон него.
Прави им добрини на луѓето не гледајќи на нивната добрина или злоба.
Прави им добро на другите за тоа да биде пречка на нивната злоба

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:11
muhamed a.s rkol''
nema da nastapi sudniot den se dodeka ne se razmnozi heredz!
prisutnite rekle;
stoe toa heredz, o allahov pejkamberu?
pejkamberot odgovoril;
ubistva ubistva (buhari)

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:14
POJAVA NA MNOGU ZEMJOTRESI,

nema da nastapi sudniot den se dodeka ne zacestat zemjotresite(buhari)

denes sme zvedoci na ovie zacesteni semjotrsi
vcera udri uste eden zemjotres vo japonskiot ostov okinava ,
vo cile   vo haiti vo indonezia da ne gi nabrojuvame.

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:18
muhamed a.s rekol;

pred samiot suden den ke se prosiri upotrebata na kamata ,

ke dojde vreme koga covekot nema da go interesira od kade i kako steknuva zarabotka, dali po pat na halal(dozvoleno)ili po pat na haram(zbraneto).

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:21
allahoviot pejkamber a.s rekol;
pred samiot suden den ke se pojavi propaganje, deformiranje i lizganje na zemjata(ibn madze).

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:24
od predznacite na sudniot den e pojavata na nenadejni umiranja .
nema da nastapi sudniot den se dodeka vremeto ne pominuva prebrzo taka sto
godinata ke izgleda kako mesec,
mesecot ke izgleda kako sedmica,
sedmicata ke izgleda kako den,
denot ke izgleda kako cas,
a casot ke izgleda kolku vreme koe e potrebno da izgore eden plamen list(ahmed)



-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 28.Февруари.2010 во 15:36
muhamed a.s rekol;
nema da nastapis sudniot den se dodeka ne se vrati zeleniloto, pasistata i rekite vo arapskite zemji(muslim,)

pri krajot na na mojot umet ke se pojavaat luge koi ke vi kazuvaat nesta za koi ne ste slusnale vie nitu vasite tatkovci , pa tesko na vas i esko na niv(muslim),

megu znacite na sudniot den spaga sirenje na nemoral
megu mojot umet ke ima i takvi koi ke gi dozvoluvaat svilata nemoralot, alkoholot, muzickite instrumenti(buhari)

nema da nastapi sudniot den se dodeka ne gi zafati opst dozd od koj nema da izrasne nisto od zemjata(ahmed)


od predznacite na sudniot den soaga ,
namaluvanje na znaenjeto prosiruvanje na neznanje, pojava na nemoral, ke se zgolemi brojot na zenite a ke se namali brojot na mazite, 1;50

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 01.Март.2010 во 19:45
ОСМИОТ ДЕН ОД ЗУЛ-ХИЏЕ НА 7 МАРТ МУХАМЕД ,А,С, СО СИТЕ ХАЏИИ ОТИШОЛ ОД МЕКА ЗА МИНА И ТУКА ОСТАНАЛ ЦЕЛ ДЕН И ЦЕЛА НОК , ЗА ТОА ВРЕМЕ МУХАМЕД А,С, СО ВЕРНИЦИТЕ ГИ КЛАЊАЛЕ СИТЕ 5 ПРОПИШАНИ НАМАЗИ УТРЕДЕНТА, ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА САБАХ НАМАЗ ХАЏИИТЕ СЕ УПАТИЛЕ СПРЕМА АРАФАТ КАДЕ МУХАМЕД,А,С ОДРЖАЛ ГОЛЕМ ГОВОР (ХУДБЕ)КОГО ТРАДИЦИЈАТА ВЕРНО ГО СОЧУВАЛА,,,,,, ТОА   Е СЛЕДНИОВ ТЕКСТ



,,ПРОШТАЛНО ХУДБЕ(ПРОШТАЛЕН ГОВОР),,


ПРОШТАЛНО ХУДБЕ НА МУХАММЕД С.А.В.С.
-О Луѓе!Слушајте што ќе ви речам,зошто незнам дали и вгодина ќе ве сретнам на ова место.
-О Луѓе!Имајте страв од АЛЛАХ и обожавајте Го само Него.Бидете човечни и правични спрема себе и спрема другите.Ова е ден на жртвување во името на АЛЛАХ џ.ш.Навистина вашите животи и вашиот имот се свети за вас,како што се свети и овој овој месец и овој ден како и местото каде што сме,се додека не се сретнете со Вашиот Створител.


-Чувајте а и со респект вредноста на човечкото достоинство.
-Човекот е највозвишеното Аллахово дело и тешко на тој што го потценува делото на АЛЛАХ џ.ш.
-О Луѓе!Ние сите ќе дојдеме пред АЛЛАХ и Тој ќе не прашува заите наши дела и за нашата работа.
-О верници!Да знаете и бидите сигурни дека заврши времето на незнаење и на лоши традиции што му донесоа многу зло на човечкиот род.Јас ви го кажав правиот пат-патот на спасот по кој вие треба да одите.
-


Нештата што ви се дадени како аманет чувајте ги како свои, и вратете ги доброволно и навремено на тие што им следуваат.

-Крвната освета е забранета.Сите слични казни што произлегуваат од пред времето на ИСЛАМОТ се поништуваат.Прва казна што се поништув е крвната освета од мојот стрико(миџо)Амирб,Ребиб`б Абдулмтталиб кој без никаква вина беше убиен од фамилијата Худејхел.Оваа крвна освета да се забрани, и сите други да се опростат.
-лихварските каматии крвната освета се забранети,заемодавателот на заемопримателот да му го земе само она што му го взајмил.
Првите камати што се бришат се каматите земени од мојот стрико Абас.


-О Правоверници!Опростетеим ги каматите на борчлиите.Послушајтего мојот совет и вашиот имот ќе биде повеќепати зголемен.
-
Но ако не постапите вака треба да знаите дека длабоко го лутите и АЛЛАХџ.ш. и неговиот Пратеник.
-Ако вашиот взаемопримател е во неволја треба да му го одолжите рокот на плачање,а ако сте во можност да му го отпуштите заемот ,тогаш тоа е уште подобро за вас.

- О Правоверници!О Луѓе!Плашете се од денот што со сугурност ќе дојде.кога сите ние ќе застаниме пред АЛЛАХ џ.ш. единствениот судија што ќе ни суди со апсолутна правда за нашите дела.


-Кога превземата обврска за навреме враќање на заем направете го тоа писмено,со потпис,и со доверба направете го тоа.

-О смртници!Сакајте Го и слушајте Го АЛЛАХ џ.ш. Створителот на се матријално и нематрилално.Тој што створи машко и женско од кој се разви човечкиот род.

-Имајте страв од АЛЛАХ џ.ш. и од гревовите од кои сите сме запознаени.Ние сме обични смртници и секој миг сме се поблиску до смрта исредбата со Семожниот АЛЛАХ-Праведниот судија.

-Изразете го потребниот почит кон фамилијата и пријателите.Со длабока почит исполнете ги задачите и обврските што постојат помеѓу мажот и жената,помеѓу родителите и децата.

-Детето Џеннетот го заработува под нозете на својата мајка.

-Чувајте се од проституција,брачно неверство и љубомора.Прституцијата и неверството се голем грев,додека љубомпрата може да предизвика растурање на БРАЧНАТА ЗАЕДНИЦА.


-Стапувајте во брак со тие што ги сакате и кога Аллаховата вољја ќе ве обедини,ѕекогаш сакајте се едни со други и живејте во љубов и почит.
-Бидите секогаш добри и милостиви спрема вашите жени.
-Одбегнувајте смутови и озборувања,

Тие што озборуваат и зборуваат невистина за совесни жени,тие ќе бидат проколнати и на овој свет и на другиот свет,тие што ги осудуваат жените за брачно неверство или за неморалност,а неможат да најдат четири верни сведоци,таквите осудете ги и неверувајте им во иднина за ништо,зошто таквите се смутливи и лоши.

-Ако мислите дека помеѓу вас и вашите жени не постои повеќе љубов,немојте да брзате,помислете се добро.
Можеби АЛЛЛХ џ.ш. ве става на искушение,за потоа да ве усмери на патот на среќата и радоста.
-Не барајте развод без оправдани причини, и покрај тоа што од сите дозволени работиАЛЛАХџ .ш најповеќе го мрзи разводот.

-Бидете секогаш добри и милостиве спрема вашите жени, чувајтеа нивната чест и поштеност,затоа што тоа ви е аманет од АЛЛАХ џ.ш.
Навистина од АЛЛАХџ.ш. ги добивате и со нив законски да постапувате.


-О Правоверници!Кога одлучувате за поделба на оставнината,бидете праведни и придржувајтесе кон Аллаховата книга(к*р`ан),чувајте го имотот на сираците ,неспособните и болните.


-Детето му припаѓа на тој на чија што постела е родено.
-Кој тврди дека освен на родителите ,детето му припаѓа на друг,него ќе го стигне клетвата и казната од АЛЛЛАХџ.ш.
-Забрането и е на жената да дава од имотот на ма=от без негова дозвола.
-Долгот треба навреме да се плати а заемот да се врати.
Поклонот вратете го со поклон.
Тој што се согласува да биде сведок за него треба со потполна одгиоворност треба да сведочи.
-Со робовите и слугите однесувајте се на човечки начин.
Хранете ги нив како што се хранете вие и облекувајте ги така како што се облекувате вие.
Не смеете да ги злоупотребувате зошто и тие се слуги на АЛЛЛАХ џ.ш.


-О Правоверници!Слушајте што зборувам, не заборавајте и земете го ова при срце.Морате да знаете дека секој муслиман е брат на другиот муслиман.
Сите вие сте исти и имате исти права и обврски.
Никаква предност нема арапот над неарапот,ниту црнецот над белецот,ниту белецот над црнецот.
Сите вие сте потомци Адемови а Адем е створен од земја.


-О Муслимани треба со потполно внимание да се сакате и да се помагате меѓусебно.
Несмеете меѓусебно да се навредувате ниту со сила да одземате едни од други.
Од својот брат муслиман земете го само она што тој сам ќе ви го даде.
Чувајте се од неправда.


-Во вашата работа,Исламот и целокупниот интерес нека се воздигнат над вашите интереси.
Насочете ги вашиот живот кон Исламот и дајте се од себе во работата за Исламот.

-Никогаш не газете на правата на ниеден човек.Не заборавајте дека почитувањето е едно од главните основи на Исламот.

-О луѓе!Слушнете што ќе ви речами запамтете.Јас ви ја оставам Аллаховата книга к*р`анот, кој додека секогаш се придржуваре кон Него секогаш ќе ве чува да не залутате и да не го изгубите правиот пат,патот на среќата ,радоста и вистината.
к*р`анот е света книга на вистината вистинско дело на АЛЛАХџ.ш. Негови зборови во кои нема двоумење.


-Пред вас е целиот мој живот,моите зборови моите дела. Се што сум зборували работел се надевам дека е во полна согласност со одредбите на АЛЛЛАХџ.ш.
-Вие навистина нема да се најдите во недоумица се додека се придржувате кон к*р`анот и мојот Сунет.
-О Правоверници! Секогаш кажувајтеја чистата вистина и не плашете се од тоа.
Никогаш не дозволувајте омрзата да ве отргне од правиот пат и од патот на правдата.

Правдата е сестра на мудроста.

Плашете се од АЛЛАХ џ.ш. Тој ги гледа вашите дела.
-О Луѓе! слушате ги моите пораки,ставете ги во вашите гради и во вашите срца.
-Сите вие што ги слушавте ове мои зборови пренесете им ги нати е што не ги слушале,зошто некој од нив повеќе ќе разберат отколку тие што слушале.(После кратко време Аллаховиот Пратеник со малку потивок глас рече):



-О дарги АЛЛАХ! “Дали ја извршив задачата и мисијата што ми ја довери“?



- О Аллахов Пратенику !“Ти верно ја исполни задачата и мисијата, и нас ни соопшти што АЛЛАХ џ.ш. ти довери.“

-Потврдија сто илјади хаџии во еден глас,лицето на Аллаховиот Пратеник беше исполнето со радост, од очите му течеа солзи радосници,ги крена рацете кон небото и рече:


-О Драги АЛЛАХ биди сведок на сево ова!

-Истиот ден Алллах џ.ш. го објави последниот к*р`ански ајет:



“Денеска неверниците ја изгубија и последната надеж дека вие ќе отпаднете од вашата вера,затоа не плашете се од нив,туку плашете се од Мене.

Јас сега вашата вера ја усовршив и со потполн благодет ја насочив кон вас и задоволен сум што Исламот ќе биде ваша вера“
                      (суре Маиде)



-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 03.Март.2010 во 19:52
;; ne prodavaj tego dinarot za dinari, ni dirhemot za dva dirhemi(muslim)


ke dojde vreme koga vo ime na kupoprodazba i trgovija kamatata ke bide legalizirana(ibnul-kajjim,el dzevzi)

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 23:41
koj ke postapuva nepravedno sprema podanicite na DRUGITE VERI, vlasta ke pomine vo racete na protivnicite;

koga ke se rasiri bludot, se zgolemuva brojot na zarboenicite;


a koga ke se rasiri homosexsualnosta, allah mu go skratuva rahmetot na toj narod i ne ke bide vazno od koja nesreka ke nastrada,(taberani)


evreite ke se razdelat na 71 frakcija
hristijanite na 72
, a moite sledbenici na 73, frakcii

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 22:16
tvojot bog, koj sto e blazen i vozvisen,e semilosen, ako nekoj ima namera da napravi dobro delo a ne go napravi, sepak ke mu bidi zapisano edno dobro delo, a ako go napravi, negovata nagrada ke bide od deset do sedum stotini pati pogolema, pa duri i poveke, a ako napravi nekoe loso delo ke mu se zapise samo kako edno loso delo, a ako ima namera da stori a ne go napravi, ke mu bide zapisano edno dobro delo,(sahih, muslim,)

-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: DOMOSTROJ
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 18:20
Која вистина бре,само ова неможе да биде вистина бидејки нигогаш исламот небил богооткриена религиа!
Кажи ми, ако Мухамед е пророк, дали ќе му веруваме на пророк Данаил кој и вие го признавате, кој кажал дека со Христос ќе престане секое видение и пророштво? Како после тоа, тој може да биде пророк? Ако го нарекуваме Мухамед пророк, значи го отфрламе Данаил.


Постирано од: DOMOSTROJ
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 18:21
И кај вас и кај нас постои обичај кој е утврден низ долг период и со закон: без сведоштва ништо да не се прифаќа и да не се смета за вистинито. Сведоштвата се двострани: или од самите дела и јавувања или од луѓето, кои се достојни за верување. Така Мојсеј го казнил Египет со „знаци и чуда“ (Пс. 135,9), со жезолот го натера морето да се раздели и повторно да се состави, по негова волја паѓаше леб од небото (2 Мој. 16,4). Дали треба уште нешто да се додаде? Бидејќи и вие го сметате Мојсеја како достоен за верување (доверба). Бог го признал за верен слуга (Броеви. 12,4), но не и за Син и Слово. Потоа по Божја заповед се искачил на гората и умрел, соединувајќи се со луѓето кои биле пред него (5 Мој. 32,49-50). Во врска со Христос, Кој направил многу големи и до тогаш невидени дела, постојат сведоштва од самиот Мојсеј и од другите пророци. Од самиот почеток, само Тој се признава, дури и од ваша страна, за Слово Божјо; само Тој е од почетокот на вековите роден од Дева; единствено Тој од почетокот е земен на небото и останува таму бесмртен; единствено Тој пак ќе дојде да им суди на живите и на мртвите (2 Тим. 4,1; 1 Пет. 4,5) кои ќе воскреснат. Говорам за Него она што и самите вие го признавате. Ете зошто веруваме во Христа и во Неговото Евангелие. Што се однесува на Мухамед, ние не наоѓаме ниедно сведоштво кај пророците за него, ништо необично и вредно да се спомене во неговите дела, што е во состојба да предизвика вера во него.


Постирано од: DOMOSTROJ
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 18:24
Но, на Мухамед му било дадено Божественото Писмо како што велите. Тогаш прашам кој е сведок, дека Бог му го дал писмото? Мојсеј го добил законот, кога Бог се јавил на гората Синај, пред лицето на целиот народ во облак и оган, мрак и дим. Сите пророци, почнувајќи од Мојсеј и натаму, пророкувале за Христовото доаѓање и за тоа дека Христос е Бог и Син Божји, дека ќе дојде во тело, ќе биде распнат, ќе умре и ќе воскресне, дека ќе биде судија на живите и на мртвите. Зошто вашиот пророк не дошол така, за другите да сведочат за него? И зошто Бог, кој му го дал законот на Мојсеј на гората пред лицето на народот, не му го дал на Мухамед во ваше присуство писмото за кое говорите вие, кои сте поверувале во него? Зошто вие, кога Мухамед во вашето писмо ви наредува да не правите и не примате ништо без сведок, не му кажете: пред сé, самиот преку сведоци потврди дека си пророк, дека си од Бога дојден и кои писма сведочат за тебе?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2015 во 01:23
Од ФБ статусот на протоѓакон Славе Пројко Пројковски:


ПИСМО НА ПРОРОКОТ МУХАМЕД ДО ХРИСТИЈАНСКИТЕ МОНАСИ.
СПОРЕД ТРАДИЦИЈАТА НА ХРИСТИЈАНСКИТЕ МОНАСИ НА МАНАСТИРОТ „СВЕТА КАТАРИНА“ НА СИНАЈ. ПРОРОКОТ МУХАМЕД ЧЕСТО ГО ПОСЕТУВАЛ МАНАСТИРОТ И ВОДЕЛ РАЗГОВОРИ СО ХРИСТИЈАНСКИТЕ СВЕШТЕНИЦИ. 
ОВОЈ ДОКУМЕНТ Е ПИШУВАН 626. ГОДИНА, А СЕ СОСТОИ ОД НЕКОЛКУ ОДРЕДБИ ОКОЛУ ТЕМИТЕ ВРЗАНИ ЗА ЖИВОТОТ НА ХРИСТИЈАНИТЕ ПОД ИСЛАМСКО ВЛАДЕЕЊЕ, И НОСИ ПРЕПОЗНАТЛИВ ПРОРОКОВ ПЕЧАТ.

СУЛТАНОТ СЕЛИМ ПРВИ ОРИГИНАЛНОТО ПИСМО ГО ОДНЕЛ ВО ИСТАНБУЛ 1517. ГОДИНА., КАДЕ И ДЕНЕС СЕ ЧУВА ВО МУЗЕЈОТ „ТОПКАПИ“, А НА БАРАЊЕ НА МОНАСИТЕ НАПРАВЕНА Е КОПИЈА И ОСТАВЕНА ВО МАНАСТИРОТ.

СОДРЖИНАТА НА ПИСМОТО Е СЛЕДНАВА: 

„ОВА Е ОД ПРОРОКОТ МУХАММАД ИБН АБДУЛЛАХ, КАКО ЗАВЕТ НА ОНИЕ КОИ УСВОЈУВААТ ХРИСТИЈАНСТВО, ВО БЛИЗИНА И ДАЛЕКУ, НИЕ СТОИМЕ ПОКРАЈ НИВ. НАВИСТИНА, ЈАС, СЛУГИ, ПОМАГАЧИ, И МОИТЕ СЛЕДБЕНИЦИ ГИ БРАНИМЕ, БИДЕЈЌИ ХРИСТИЈАНИТЕ СЕ МОИ ГРАЃАНИ; И ЖИМИ БОГА СЕ СПРОТИВСТАВУВАМ НА СÉ ШТО НЕ ИМ Е УГОДНО.

НАД НИВ НЕ СМЕЕ ДА ИМА ПРИСИЛА. 
НИВНИТЕ СУДИИ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ОТСТРАНЕТИ ОД РАБОТА, 
НИТУ НИВНИТЕ МОНАСИ ОД СВОИТЕ МАНАСТИРИ. 
НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА УНИШТИ КУЌА НА НИВНАТА ВЕРА(црква), ДА ЈА ОШТЕТИ, ИЛИ НЕШТО ДА ИЗНЕСЕ ОД НЕА ДО КУЌА НА МУСЛИМАН. ДОКОЛКУ НЕКОЈ ЗЕМЕ ШТО И ДА Е ОД НИВ, БИ ГО ПОГАЗИЛ БОЖЈИОТ ЗАВЕТ И БИ СЕ ОГЛУШИЛ ЗА НЕГОВИОТ ПРОРОК. 
ВИСТИНА, ТИЕ СЕ МОИ СОЈУЗНИЦИ И ИМААТ МОЈА ПОВЕЛБА ПРОТИВ СÉ ШТО МРАЗАТ. НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ГИ НАТЕРА ДА ПАТУВААТ ИЛИ ДА ГИ ОБВРЗУВА ДА СЕ БОРАТ. МУСЛИМАНИТЕ МОРААТ ДА СЕ БОРАТ ЗА НИВ.
АКО ХРИСТИЈАНКА СЕ МАЖИ ЗА МУСЛИМАН, ТОА НЕ СМЕЕ ДА СЕ СЛУЧИ БЕЗ НЕЈЗИНО ОДОБРЕНИЕ. ТАА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ СПРЕЧУВАНА ДА ЈА ПОСЕТУВА СВОЈАТА ЦРКВА ДА СЕ МОЛИ. 
НИВНИТЕ ЦРКВИ МОРААТ ДА СЕ ПОЧИТУВААТ. НИВНИТЕ ОБНОВИ НЕ СМЕАТ ДА СЕ СПРЕЧУВААТ, КАКО НИТУ СВЕТОСТИТЕ НА НИВНИТЕ ЗАВЕТИ НИКОЈ ОД НАЦИЈАТА (МУСЛИМАНИТЕ) НЕ СМЕЕ ДА СЕ ОГЛУШИ ЗА ОВОЈ ЗАВЕТ ДО ПОСЛЕДНИОТ ДЕН (КРАЈОТ НА СВЕТОТ).
преведе п.с.п.п.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk