IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Упатства и совети на Мухамед а.с.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Упатства и совети на Мухамед а.с.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Упатства и совети на Мухамед а.с.
    Испратена: 12.Ноември.2009 во 22:56
pred da ja vovedam ovaa tema ke ve molam samo vo ovaa tema strikno samo da se pisuvaat verodostoni hadisi na muhamed a.s . t.e sto govorel Muhamed zbirka na hadisi upatstva i soveti ;i vrs tie verodostojni hadisu da se komentira.



MUHAMED A.S REKOL se prenesuva od (sa'd; vo et-tabekat)
jas sum iskren verovesnik koj ne ucel da cita i da pisuva, tesko na sekoj onoj koj ne uci da cita i pisuva. tesko na sekoj onoj koj me negira, ke otstapi od mene i ke se bori protiv mene , ablago na sekoj onoj koj ke veruva vo mene ona sto go zboruvam go veruva deka e vistina i koj mi pomaga i se bori zaedno so mene,.



MUHAMED A.S REKOL
NIKOJ OD VAS NEMA DA BIDE VISTINSKI VERNIK SE DODEKA NE MU GO POSAKUVA NA SVOJOT BRAT TOA STO SI GO POSAKUVA SEBESI,,(BUHARI )


MUHAMED A.S REKOL;
NIKOJ NE PROGOLTUVA PODOBRA GOLTKA OD ONAA KOGA GO PROGOLTUVA SVOJOT GNEV .

MUHAMED A.S REKOL;
SILEN E ONOJ STOE TRPELIV I POSTOJAN PRED NESREKA.(BUHARI)

MUHAMED .A.S REKOL;
NAJDOBAR MEGU VAS E ONOJ KOJ KOGA KE GO SNAJDE DOBRO MU SE ZABLAGODARUVA NA ALLAH(BOG), AKOGA KE GO SNAJDE NESREKA SE STRPUVA , TOJ SEKOGAS KE BIDE NAGRADEN OD ALLAH.(MUSLIM)

MUHAMED. A.S. REKOL;;
COVECKOTO TELO IMA EDNO PARCE MESO AKO TOA E LOSO, LOSO E I CELOTO TELO AKO TOA E DOBRO DOBROE E I CELOTO TELO
'TOA E SRCETO'(MUSLIM)

MUHAMED .A.S REKOL;
BIDETE MILOSTIVI KON LUGETO , PA I ALLAH KE BIDE MILOSTIV KON VAS.(BUHARI)

VABISA IBN MEBAD REKOL , DOJDOV KAJ BLAGORODNIOT PRATENIK A TOJ MINRECE
DALI DOJDE DA ME PRASAS STOE DOBROCINSTVO?
DA MU REKOV
ON MU ODDGOVORI;
GOVOROT NA SRCETO , DOBROCINSTVO E ONA ZA STO SRCETO SE SLOZUVA DA GO STORI I STO SMETA DEKA E SOODVETNO, GREV E ONA STO TE GRIZI ODVNATRE, STO BUDI SOMNES I OTPOR, DURI I BEZBROJ FETVI DA SE DADENI ZA DA SE STORI TOA.(AHMED B HANBAL, )

MUHAED. AS REKOL;
VOZVISENIOT ALLAH NEMA DA GO ZEME POMNENJETO NA UCENITE LUGE, TUKU KE NAPRAVI DA GI SNEMUVA OD LICEO NA ZEMJATA, NA KRAJOT NA ZEMJATA NEMA DA IMA NAUCNICI, LUGETO POMEGU SEBE KE BIRAAT NEZNAJKOVCI ZA PROBLEMITE, IAKO NEMA DA ZNAAT NISTO KE IZDAAVAAT FETVI, NA KRAJ KE SE VOVLECAT VO GLUPOST I SEBESI I DRUGITE LUGE.)BUHARI)

MUHAMED A.S REKOL;
NE PRAVETE KAKO STO PRAVELE EVREITE. TIE KORISTIJEKI SE SO PRIMITIVNI TRIKOVI I PODLOST, ALLAHVOITE ZABRANI GI NAPRAVILE DOZVOLENI.(IBNUL KAJIM; IGASTELU- LIHVAN)

MUHAMED A.S REKOL;
ALLAH ISPRATIL 8 ILJADI VEROVRSNICI, A OD NIV 4 IM ISPRATIL NA IZRAELCITE , ADRUGITE 4 ILJADI NA SITE DRUGI NARODI.IBN KESIR)


MUHAED. AS REKOL;
EVREITE KE SE RAZDELAT NA 71 FAKCIJA
HRISTIJANITE NA 72 FRAKCII
MUSLIMANITE NA 73 FRAKCII, SITE KE VLEZAT VO DZEHENEM(PEKOL) OSVEN EDNA, A TOA E ONAA NA KOJA INTERESOT KE I BIDE ZAEDNISTVOTO.(EBU MENSUR EL BAGDADI)

MUHAED. AS REKOL;
KE DOJDE VREME KOGA COVEKOT NEMA DA SE GRIZI ZA INOTOTOD KADE GO ZEMAL, DALI OD DOZVOLENO ILI NEDOZVOLENO(BUHARI)
MUHAMED .A. REKOL;
COVEKOT NA SUDNIOT DEN NEMA DA SE POMRDNE DODEKA NE BIDE PRASAN ZA CETIRI RABOTI;
1 ZA ZIVOTOT, KAKO GO POMINAL
2, ZA MLADOSTA, KAKO JA POMINAL
3, ZA IMOTOT KAKO GO STEKNAL, I VO STO GO POTROSIL,
4, I ZA NAUKATA STO RABOTAL SO NEA,(TIRMIZI)

MUHAMED A.S REKOL
OD PREDZNACITE ZA KRAJOT NA SVETOT SE I TOA STO KE SE DIGNE ZNAENJETO, KE SE RASISLRI NEZNAENJETO, KE SE PIE MNOGU ALLHOHOL I KE SE PRSIRI BLUDOT, (BUHARI MUSLIM),

MUHAMED A. S REKOL;
SE KOLNAM VO ONOJ VO CII RACE E MOJOT ZIVOT ISA (ISUS)MIR NEKA E NAD NEGO NASKORO KE SLEZE MEGU VAS KAKO PRAVEDEN SUDIJA , TOJ KE GO POKRSI KRSTOVITE, KE JA UBIE SVINJATA I KE JA UKINE DZIZJA (DANOK KOJ SE ZEMAL OD NEMUSLIMANITE VO ISLAMSKITE DRZAVI), POTOA KE NASTAPI BLAGOSOTOJBA NA CELIOT SVET TAKA STO NIKOJ NEMA DA GO PRIFATI , , DODEKA SEDZDETO KE BIDE PODOBRO OD CELIOT SVET I ONA TOJ STO SODRZI,
SIGURNO E BLISKU VREMETO KOGA MEGU VAS KE SLEZE SINOT MERJEMIN(BUHARI MUSLIM)


MUHAMED . A.S REKOL'
JAS SUM MU NJSLICEN NA ISA (ISUS) SINOT MERJEMIN KOGA KE GO VIDITE KE GO PREPOZNAETE, TOJ E COVEK KOJE PREPOZNATLIV PO CRVENILO I BELILO, GLAVATA MU ROSI , NO NEMA VLAZNOST, ON KE GO SKRSI KRSTOT , KE JA UBIE SVINJATA, I KE IMA BOGATSTVO , DODEKA ALLAH NE GO UNISTI NEGOVOTO VREME, SITE VERI OSVEN ISLAMOT I LAZNIOT I KORIOT MESIJA NA ZABLUDATA(SATANA), TOGAS KE NASTANE TAKVA SIGURNOST NA ZEMJATA KOGA LAVOT KE ZIVEE SO KAMILATA TIGAROT SO GOVEDOTOT , ADECATA KE SI IGRAAT SO ZMIJATA, KOI NEMA STETA DA IM PRAVAT, ISA NA ZEMJATA KE OSTANE 40GOD, APOTOA KE UMRE, NEGOVOTO DZENAZE KE MU GO KLANJAAT MUSLIMANITE I KE GO SAHRANAT (ET-TAJALISI)


MUHAMED A.S REKOL';
SUDNIOT DEN NEMA DA DOJDE SE DODEKA VO MOJOT UMET(MUSLIMANITE) NE SE POJAVAT 30 LAZGOVCI KOI KE SE PROGLASUVAAT ZA VEROVESNICI, NO NEMA DA IMA VEROVESNICI POSLE MENE,(TIRMIZI)

MUHAMED A.S REKOL;
SUDNIOT DEN NEMA DA NASTAPI SE DODEKA VO ZEMJATA NA ARAPITE NE SE POJAVAT LIVADI I REKI. (MUSLIM)

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Изменето од el_kevser - 31.Јануари.2010 во 16:53
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 23:55
muhamed. a.s rekol;
ubavo postapuvajte so vasite zeni, zenata e stvorena od rebro, najkriviot del od rebroto e vrvot,pa ako posakas da go ispravis ke go skrsis,a ako go ostavis, ke ostane krivo pa zatoa postapuvajte ubavo sprema vasite zeni, (ebu hurejre)



Изменето од el_kevser - 12.Ноември.2009 во 23:57
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 00:51
el_kevser, dobredojde na forumot i da te izvestam deka tuka ne dozvoluvame postiranje knigi ili delovi od niv, tuku sakame lichni razmisluvanja na chlenovite i diskusii okolu niv.

Dokolku smetash deka ima nekoj interesen hadis togash napishi go nego (ili nekolku koi se so srodna tematika) i ostavi chlenovite da diskutirat po niv (kako primer vidi kako toa go napravil DDarko so temata "Песна над песните") . Temata treba da e naslovena spored onoa shto velat hadisite.

Vaka blanko otvorena tema "Hadisi na Muhamed" e isto kako nekoj da otvori tema "Evangelieto po Jovan" i da pochen da go prepishuva celoto evangelie.   

Mislam deka sega razbirash kakvi se pravilata i principite na ovoj forum.

Ne ti go brisham dosegashniot trud, no bi te zamolil samiot da si go revidirash i da mu stavish drug naslov koj kje gi privleche chlenovite da zemat aktivno uchestvo. Vaka so opsht naslov i natrupani blokovi od tekstovi nema daleku da stigne i kje se pretvori vo tvoj lichen blog. Toa pak kje ne natera vo eden moment da go zakluchime i izbrisheme.

Изменето од Messenger - 13.Ноември.2009 во 00:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 11:31
MUHAMED A.S REKOL
NIKOJ OD VAS NEMA DA BIDE VISTINSKI VERNIK SE DODEKA NE MU GO POSAKUVA NA SVOJOT BRAT TOA STO SI GO POSAKUVA SEBESI,,(BUHARI )

MUHAMED A.S REKOL;
SILEN E ONOJ STOE TRPELIV I POSTOJAN PRED NESREKA.(BUHARI)

Mnogu dobri pouki...среќа
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 11:48
muhamed. a. s rekol;

koga zboruvate bidete iskreni ; koga ke vetite odrzete go toa; vrakajte si gi dolgovite; ne venesuvajte gluposti vo vasite misli i raboti cuvajte si gi racete od mnogu trosenje i losi raboti.(buhari).

nemojte da im gi frlate v lice greskite na lugeto , posebno ako i sami gi imate., buhari



ovoj svet i site blagodeti na nego se vredni, no najvredini od niv se dobrite zeni, muslim.




kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:49
muhamed. as rekol za sekoja bolest allah dal lek osven starosta hranetese so kravjo mleko , zasto toa e sostaveno od raznovidni lekovite bilki,(hakim)


lecetese zasto allah ne stvoril ni edna bolest a da ne dal lek osven na edna bolest a toa e starosta,(buhari)

mnozina ne znaat da iskoristat 2 blagodeteti
1zdravjeto
2 i slobodnoto vreme.(sunan)


ne prodavaj te go dinarot za dinari, ni dirhemi za dva dirhemi,(muslim)

ke dojde vreme koga vo ime na kupo prodazbata i trgovijata kamatata ke bide lealizirana(ibn kajjim el dzevzi)

narodot koj raboti so kamata ke nastrada od glad; a narodot kade se vkorenilo podmituvanjeto, ke bide obzemen so strav(ahmed)

cuvajte se od somnevanje, zosto somnezite se polazni od site glasini(buhari muslim)

cuvajte se od vinoto zasto e toa majka na zloto(taberani)

vo edna sredina kade ke se pojavi blud ke se pojavi siromastija i beda,(buhari muslim)
,

koga sprema podanicite na drugite religi nepravedno ke se postapuva, vlasta preminuva vo racete na protivniokot; koga bludot ke se prosiri se zgolemuva brojot na zarobenicite; akoga ke se prosiri homosehsualnosta ; allah mu go skratuva rahmetot na toj narod i nema da bide vaazno od koja nesreka ke nastrada(taberani)

cuvajgo svojot jazik i poloviot organ,

bidete dobri i poslusni sprema vasite roditeli, pa i vasite deca ke vi bidat dobri i poslusni, vozdrzetese od tugi zeni, pa i drugite ke se vozdrzat od vasite, onoj koj ne saka da go primi izvinuvanjeto od drugoto lice nema da stigne do mojot izvor dzenett, havada,(hakim)

ne vozdignuvajteme nad musa na nieden covek ne mue dozvoleno da rece jas sum podobar od junus ibn meta(buhari muslim)

ne zboruvajte ovoj allahov verovesnik e e podobora od onoj(buhari)


pomegu site luge na ovoj i na idniot svet jas sum najblizok na isa ,a, s sinot na merjem, prisutnite rekle
allahov pejkamberu , kako toa ? na toa odgovoril;
pejkamberite se braka po vera , majkite im se razlicni a nivnata vera e identicna, a pomegu mene i isa nema pejkaber(muslim

mnogu mina pred vas gi pretvorale grobovite od allahovite verovesnici i od drugite luge vo hramovi, ne pretvorajte gi grobovite vo dzamii, jas toa vi go zabranuvam(muslim),
ispraten sum da gi usovrsam etickite osobini kaj lugeto(malik,muveta)

najubavo delo e dobriot karakter, agrev e ona sto ja buni i ja voznimiruva dusata i sto ne saks narodo da oznae(muslim)

nemojte da zboruvate; ako ni pravat lugeto dobro i nie ke im pravime dobro ako ni napravat zlo i nepravda i niena niv ke im vozvratime so zlo i nepravda, bidete trpellivi, ako lugeto vi napravat nekoe dobro i vie napravite im dobro, ako vi napravat nesto zlo, nemojte da im vozvrakate so loso nitu da im napravite nekoja nepravda(tirmizi)

ne zmejte gi zenite poradi nivnata ubavina, zosto ubavinata moze da gi upropasti; ne zemjate gi poradi nivniot imot, zasto imotot moze da gi pobesnee, zemjate gi poradi niznata poboznost,

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:19
Немојте бре луѓе - ако имате рунка здрав акал - не му фрлајте љага на БОГА дека ТОЈ ги створил болестите!

Ах колку е лукав шејтанот, вистината ја превртува, ја фалцифицира и се прави како да е од Светлината БОЖЈА ...!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 23:43
koj gi stvoril bolestite i koj ne sodal nas i zosto postojat bolesti

za sekoja bolest allah dal lek nas muhamed ne uci deka za sekoja bolest ima lek i barajteja i lecetese

Изменето од el_kevser - 17.Ноември.2009 во 23:45
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 19:04
Mu hamed a.s rekol
Allah nema da pokaze milost kon onoj sto nema milost kon drugite,,


najdobri megu vas se onie koi sto imaat najdobar moral';

ne gi preminuvajte gi granicite vozdignuvajki me kako sto hristijanite go pravat toa so vozdignuvanjeto na isa (isus) sin na merjem(marija) jas sum samo bozji rob; zatoa vikajteme bozji rob i negov pratenik(verovenik)'''[


bidi krotok i ne nanesuvaj zlo i ne smetaj se sebesi za su posuperioren od drugite'''

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 23:06
muhamed a.s kazuva deka vozviseniot allah rekol'

me goni vo laga covekot ,a nema pravo , i me napaga,a nema pravo, veli deka nema da go oziveam kako sto go sozdadov prviot pat, a prvoto sozdavanje nee potesko za mene, od negovoto vrakanje, i robot veli, Allah ima dete!,
a jas sum eden na kogo sekoj mu se obraka, ne sum roden i nema da rodam a nikoj ne mie ramen'(buhari)


primerot na vernikot na ovoj svet e kako primerot na embrionot vo majcinata utroba; od nea koga ke izleze, ke zaplace poradi izleguvanjeto, a koga ke vidi svetlost i ke go zadoi majkamu, ne saka da se vrati na poranesnoto mesto.
(gazali;ihja ulumid-din).
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 22:07
muhamed.a.s rekol;

mojot primer i primerot na ostanatite verovesnici, pred mene e slicen na primerot so covekot koj izgradil kuka i koj ja doteral i razubavil, samo na eden agol ne stavil edna cigla, pa lugeto pocnale da ja posetuvaat kukata i da se cudat velejki; uste samo da e stavena i ovaa cigla? ete , jas sum taa cigla, jas sum posleden verovesnik
posle mene nema objava nitu drug allahov verovesnik
(buhari, muslim)
celta na mojot poziv ne za moe licno bogatenje , nitu dobivanje cest ni vlast, mene Allah me isprati kaj vas za pejkamber i mi objavi kniga, mi naredi da vi nosam radosni vesti i da opomenuvam . poradi toa vas vi prenesuvam nauka bozja i vas ve upatuvam. zatoa ako go primite mojot sovet, ke bidete sigurni, srekni i spaseni na dunja(ovoj svet) i na ahiret(drugiot svet), ako ne go prifatite, toa na mene nma da vlijae, allahovo e da odlucuva pomegu mene i vas.(ibn hasam;sira).

sekoj verovesnik e ispraten samo kaj svojot narod, a jas sum ispraten i na sekoj belec i na sekoj crnec(site luge)


jas go gledam ona sto vie ne go gledate , i go slusam ona sto vie ne go slusate, nebesata zaplakale poradi tezinata sto ja nosat, na niv nema ni kolku prst prazen prostor kade nema angle na sedze padnat na Allah, se kolnam vo Allah, vie da go znaete ona sto jas go znam, malku bi ste se smeele a poveke bi placele , tuku ke se dvizite barajki rabota za koja ke bidete nagradeni.(buhari muslim.)







Изменето од el_kevser - 12.Јануари.2010 во 22:47
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 20:58
muhamed a.s rekol
najdobriot pomegu vernicite vo svojata vera e najdobar i vo svojot moral, a najdobar od vas e onoj koi sto e najdobar so svojata zena



vernicite vo svojata ljubov milost i dobrina pomegu sebe se kako edno telo; ako eden od nego e bolen, celoto telo trpi preku nesonica i treska.


bog ne sudi spored tvojot izgled ili tvoeto bogatstvo toj gleda vo tvoeto srce i gleda vo tvoite dela.


kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 23:31
islamski soveti i mudrosti;

1)
ne prasuvaj za covekot, tuku pogledni mu go priatelot.
2)
za priatel treba da se izbere raboten covek, pobozen, i so zdrava priroda , a da se cuvame od mrzlivci, nerabotni drdorkovci, rasipani i spltkari.
3)
koj gi izbegnuva losite i rasipani luge ostanuva bezbeden.
4)
najsilen vernik e onoj sto se kontrolira so sebe.
5)
koj tesko se luti, podobar e od junak, i koj upravuva so sebe, podobar e od osvojuvac na gradot.
6)
koga covekot bi imal cela dolina so zlato , malku bi mu bilo, pa bi posakal uste edna takva dolina, iako znae deka ustata nema so nisto drugo da mu se napolni osven so zemja, sepak Allah mu prostuv na onoj sto ke se pokae.
7)
muhamed a.s sovetuval;

muslimani!
cuvajte se , sakajtese i megusebno pomagajte se, ne smeete megusebe da se navreduvate,
ne smeete eden od drug da se pokraduvate ili da zimate eden od drug nesto bes prasanje''
koj nee ljubezen o allahovite sustestva i so siracite, allah nema da bide ljubezen so nego''
vistinskiot vernik nee kavgdzija i nasilnik, sto navreduva i napaga, nistu pcue, nitu prokolnuva , nitu nistoznik, nitu pitac nitu covek sto zboruva nepristojni zborovi , nitu nasislnik''
nikogas nicivo pravo ili cest nemojte da gazite nemojte sami sebe nasilstvo da si pravite''
nikogas ne zaboravajte deka milosrdnosta e edna od osnovite na islamot''
koj saka svojot brat da go potceni, nema da umre se dodeka nesto slicno samiot ne doziveee'.
zavidlivosta gi unistuva dobrite dela kako ognot drvata''.
so veselo srce da go precakas svojot brat i da go povikas doma e znak na dobro delo''
olesnuvajte, a ne oteznuvajte, nemojte da zastarasuvate i zaplasuvate''.
blaze si mu na onoj covek sto se zanimava so negovite sopstveni mani pa razmisluvajki za svoite nedostatoci, nema vreme da razmisluva za tugi mani''..
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Okean-Ljubavi Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Okean-Ljubavi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 15:47
Originally posted by spiros spiros напиша:

Немојте бре луѓе - ако имате рунка здрав акал - не му фрлајте љага на БОГА дека ТОЈ ги створил болестите!

Ах колку е лукав шејтанот, вистината ја превртува, ја фалцифицира и се прави како да е од Светлината БОЖЈА ...!


Prijatele Spiros.
Mislam deka malku preteruvas so ona sto kazuvas deka i Hadisite se od tvojata,licno tvojata "sovrsena vistina" a i Qur'anot uste malku ke im go prepisis.
Bidi malku fer.

Za Bolestite. Spiros prijatele,so sprotivnosta se poznava sprotivnosta.
Da ne postoese Mrakot-Temninata,ne bi mozela i mesecinata sjajot da si go pokaze.
Vrednosta na medicinata nemase da ja znaeme ako bolest nemase. Majstorijata na Hirurgot mozeme da ja vidime togas koga nekoj nogata ke si ja skrsi.
Da ne postoese Bakarot ni vrednosta na Alhemijata nemase da ja znaeme. Da ne bese Gladot i Hranata bescelna ke bese.
Za kakva svetlina mi zboruvas koga ovie raboti ne gi gledas ?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.