IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака Обратен редослед
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:56
Ама ние не велиме дека тие ќе одат, ние само хипотетички дискутираме. Инаку факт е дека нема д аодат без нас затоа што и не можат, сите ке одиме во пакет и оние кои сакале и оние кои нејкеле. Туку јасна е политиката- сега безболно ке се решат бајаги барања, пензиичките на ОНА/АНА, запослувањата на партиските воини на ДУИ (другите ке почекаат до победа бна некоја нивна политичка опција), воведување на албанскиот јазик во основните и средните и така редум.
Впрочем да добар играч капа му се симнува, колку да ти е криво за поразот кој ти го нанесува. А Албанците секогаш играле добро.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:54
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Се работи за голи факти...
Ако сме ние тие поради кои не влегуват во ЕУ тогаш што е со Косово или Албанија...Ќе повторам ако влеземе во ЕУ Албанците ќе влезат на наш грб..
 
 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
тебе изгледа се’ уште не ти е јасно дека со признавањето на косово извршивме класично самоубиство од грб ......... ПАТЕТИКА ........ ништо чудно што играат МАЈТАП секогаш кога им треба ЏОКЕР на америте ...........
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Многумина од нас зборуваат од една дистанца, други од друга. Лесно му е на некој кој живее во чиста етничка средина, во некој кварт во кој од социјален аспект живеат како така добростоечки граѓани (па и селаниголема%20насмевка) да им кажуваме на оние кои живеат во малку полоша средина, онаму каде со паѓање на првиот мрак завршуваат и слободните движења. Само оние кои остана да живеат онаму од каде многумина избегале знаат како им е и како живеат.НВо конкретниот случај, никој нема право да им се лути на оние кои гледаат напред за подобро лично свое утре, а немаат право и да не осудуваат ни оние како мене кои се традиционалисти и кои не можат да го прифатат лицемерието на ЕУ и НАТО и сакаат да останат подалеку од нив и нивниот ’’напредок’’.


Сосема исправно....

Сепак со овој потег двете партии ке си ги зацврстат “фотељите“...

Грујчо ке почне да се “инаети“ демек не раговара за вакви прашања под притисок докажувајки се пред народот(народот со воодушевување ке измислива песни за него) а од друга страна Али ке сака да им го исполни ветеното на Албанците ( и за него песни ке се пеат...) ... а ние “смртниците“?

Ние ке се трауматизираме секојдневно живеејки под стрес...!!!!

Изменето од Buggyman - 02.Ноември.2009 во 20:50
Homo homini lupus est...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:48
Се работи за голи факти...
Ако сме ние тие поради кои не влегуват во ЕУ тогаш што е со Косово или Албанија...Ќе повторам ако влеземе во ЕУ Албанците ќе влезат на наш грб..
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:47

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Е ајде да е обратно, да мора ние заради Албанците да не одиме во ЕУ и НАТО. Во моменталната атмосвера на прикриен национализам ке правиме ли жртва да тонеме заедно?збунетост Само хипотетичи прашувам?збунетост
E ajde de....pred nekolku meseci piashuvav za mozhnata radikalizacija na ovoj plan. Samo Marshal i ushte eden- dvajca ( ne mi teknuva sega na nivnite nikovi) bevme na istiot stav, dodeka nashive moderatori na ovoj podforum, kako i mojot forumski prijatel - moderatorot na veroispovest, ( pazi sade moderatori ) na siot glas vikaa deka toa e samo zaplashuvanje - neshto vo takva smisla beshe , deka ako prifatime dodavka kje sme go izgubele identitetot i sl., i da, imashe ushte po nekoj simpatizer na vmro...

E sega ako vozljubeniov prodolzhi da se inaeti, drzhavava mozhe da ja izgubime, ibati identitetot ako nemash drzhava, zashto identitetot pred se se dobiva poreku drzhavnosta ( mozhebi majka blgarija vekje ne cheka vo pregratki...), i zashto imame tolku problemi kako mk - nacija, jazik, crkva, ime? Zatoa shto sme nemale drzhava ili bilo kakva forma koja bi korenspondirala so segashniot poim na drzhavnost vo mimnatoto, nitu pak sme ja imale naklonetoasta na golemite sile...sega ja imame i da ja iskoristime,...istorijata mnogu kazhuva, evreite chekaa 2000 godini so 'identitet' ama nemaa drzhava...


Изменето од Marko sk - 02.Ноември.2009 во 20:55
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:45
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

На мене само не ми е јасен рецептот како Албанците во Македонија ќе влезат сами во ЕУ...Да не планират да се селат на Косово па од таму за едно 100 години да влегуват во ЕУ без нас...Или пак одат на варијантата селење за Албанија па одтаму за едно 50 години да влезат во ЕУ...Но и во двата случаи нема да бидат пред Македонците и Македонија во ЕУ...Колку се тие Европејци јасно се гледа од моменталните позиции на двете држави што ги имат..Значи Македонците можат само да ги внесат во ЕУ а никако да влезат без нас...
 
 
тебе навистина не ти е јасно или се обидуваш да смислиш рецепт за да ги убедиш дека без нас не ги бива ? газење%20од%20смеење
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:44
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

 

Message%20Icon <SPAN =lgText>Тема: Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ</SPAN>

<SPAN =lgText></SPAN> 

<SPAN =lgText></SPAN> 

<SPAN =lgText>Нека ги е среќан пут! Ми кумановци с’с радос ќе ги испратимо свите шиптари у Европу, а још поарно у НАТО, да ги држив мете к’д војници вежбав пуцање. голема%20насмевка</SPAN>

<SPAN =lgText></SPAN> 

<SPAN =lgText> 
</SPAN>


Лесно ти е тебе...
Homo homini lupus est...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:44
 Многумина од нас зборуваат од една дистанца, други од друга. Лесно му е на некој кој живее во чиста етничка средина, во некој кварт во кој од социјален аспект живеат како така добростоечки граѓани (па и селаниголема%20насмевка) да им кажуваме на оние кои живеат во малку полоша средина, онаму каде со паѓање на првиот мрак завршуваат и слободните движења. Само оние кои остана да живеат онаму од каде многумина избегале знаат како им е и како живеат.
НВо конкретниот случај, никој нема право да им се лути на оние кои гледаат напред за подобро лично свое утре, а немаат право и да не осудуваат ни оние како мене кои се традиционалисти и кои не можат да го прифатат лицемерието на ЕУ и НАТО и сакаат да останат подалеку од нив и нивниот ’’напредок’’.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:43
На мене само не ми е јасен рецептот како Албанците во Македонија ќе влезат сами во ЕУ...Да не планират да се селат на Косово па од таму за едно 100 години да влегуват во ЕУ без нас...Или пак одат на варијантата селење за Албанија па одтаму за едно 50 години да влезат во ЕУ...Но и во двата случаи нема да бидат пред Македонците и Македонија во ЕУ...Колку се тие Европејци јасно се гледа од моменталните позиции на двете држави што ги имат..Значи Македонците можат само да ги внесат во ЕУ а никако да влезат без нас...
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:42
 
 
Message%20Icon Тема: Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ
 
 
Нека ги е среќан пут! Ми кумановци с’с радос ќе ги испратимо свите шиптари у Европу, а још поарно у НАТО, да ги држив мете к’д војници вежбав пуцање. голема%20насмевка
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:42
секогаш прашувам ......... за чив интерес работи ОНОЈ кој треба да работи за интерес на граѓаните на РМ .......
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:39
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

ајдеееееееее ........ и сега ? ....... а ? ......


Сега само мудрост!

И ти Маршале имаш сличен став како и Албанците, промена на името, влез во институциите на НАТО и ЕЗ но за разлика од нив не присилуваш, ниту даваш ултимати а најмалце закани.

Ова веќе ги преминува сите граници, колку и да сум непристрасен ваквиот став не ме остава рамнодушен!!!

Само да не мириса на некаква игра помеѓу Грујо и Али па да биде коцката фрлена со тоа што Грујо ке ја држи “својата“ масата под контрола и неговите приврзаници, и под велот на вината на едните да се “реши спорот безболно“ поради “политички притисоци“. Кај нас се е можмо.
Homo homini lupus est...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:37
јас одамна наговестува и пишував за таа опција ..... и редовно бев плукан и напаѓан дека инсинуирам , дека сум продадена душа на која и’ е дојдено само до пари , комуњара и што уште не .........
сега , би сакал да ги запрашам сите оние кои не веруваа од разно - разни причини дека ова ќе се случи и дека во РМ на сила е “ тивка федерализација “ ... би сакал сега да ми појасни и тој од пред некој ден кој ми сугерираше некои работи околу мажачка - женачка , како мисли да ги земе егеј и пирин и солун назад а не смее да дојде во тетово или гостивар штом падне мрак , би сакал да ми појасни  како мисли да е сочува и оваа половина која јасно е кажано дека ќе оди к*рБАН доколку не се случи тоа што требаше да се случи многу одамна .......
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2009 во 20:24
Е ајде да е обратно, да мора ние заради Албанците да не одиме во ЕУ и НАТО. Во моменталната атмосвера на прикриен национализам ке правиме ли жртва да тонеме заедно?збунетост Само хипотетичи прашувам?збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.