Испечати | Затвори го прозорот

Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20617
Датум на принтање: 02.Јуни.2024 во 20:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ
Постирано од: kultuzin
Наслов: Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 19:30
„Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ“


Албанците не чекаат. ДУИ и дава рок на Владата до декември да испорача до меѓународниот фактор и до Грција јасна гаранција дека сме подготвени на компромис и решавање на спорот со името, што е услов за евроатлантските аспирации на Македонија.

Во спротивно, велат, состојбата ќе се радикализира.

Во секој случај, Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и во Европската унија, вели за А1, потпретседателот на ДУИ, Рафиз Алити. Не прецизира како, но е јасен, нема да дозволиме нашите деца да земаат пасоши од други земји. Ова, вели, им го ветивме на избирачите и нема да ги изневериме.

На ДУИ можеби и е добро во власта, но, вели Алити, од само од патриотизам не се хранат семејствата. За овој приоритет немаат разговарано, но политичкиот блок на етничките Албанци има единствен став. Дали и кога би се одело на референдум за прашањето за името,е нешто што може после декември да се договара. Но и за тоа е неопходен консензус за да не ни се случи партиски и етничка поделба.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=115744



Коментари:
Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:00
ајдеееееееее ........ и сега ? ....... а ? ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:24
Е ајде да е обратно, да мора ние заради Албанците да не одиме во ЕУ и НАТО. Во моменталната атмосвера на прикриен национализам ке правиме ли жртва да тонеме заедно?збунетост Само хипотетичи прашувам?збунетост

-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:37
јас одамна наговестува и пишував за таа опција ..... и редовно бев плукан и напаѓан дека инсинуирам , дека сум продадена душа на која и’ е дојдено само до пари , комуњара и што уште не .........
сега , би сакал да ги запрашам сите оние кои не веруваа од разно - разни причини дека ова ќе се случи и дека во РМ на сила е “ тивка федерализација “ ... би сакал сега да ми појасни и тој од пред некој ден кој ми сугерираше некои работи околу мажачка - женачка , како мисли да ги земе егеј и пирин и солун назад а не смее да дојде во тетово или гостивар штом падне мрак , би сакал да ми појасни  како мисли да е сочува и оваа половина која јасно е кажано дека ќе оди к*рБАН доколку не се случи тоа што требаше да се случи многу одамна .......


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:39
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

ајдеееееееее ........ и сега ? ....... а ? ......


Сега само мудрост!

И ти Маршале имаш сличен став како и Албанците, промена на името, влез во институциите на НАТО и ЕЗ но за разлика од нив не присилуваш, ниту даваш ултимати а најмалце закани.

Ова веќе ги преминува сите граници, колку и да сум непристрасен ваквиот став не ме остава рамнодушен!!!

Само да не мириса на некаква игра помеѓу Грујо и Али па да биде коцката фрлена со тоа што Грујо ке ја држи “својата“ масата под контрола и неговите приврзаници, и под велот на вината на едните да се “реши спорот безболно“ поради “политички притисоци“. Кај нас се е можмо.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:42
секогаш прашувам ......... за чив интерес работи ОНОЈ кој треба да работи за интерес на граѓаните на РМ .......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:42
 
 
Message%20Icon Тема: Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ
 
 
Нека ги е среќан пут! Ми кумановци с’с радос ќе ги испратимо свите шиптари у Европу, а још поарно у НАТО, да ги држив мете к’д војници вежбав пуцање. голема%20насмевка
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:43
На мене само не ми е јасен рецептот како Албанците во Македонија ќе влезат сами во ЕУ...Да не планират да се селат на Косово па од таму за едно 100 години да влегуват во ЕУ без нас...Или пак одат на варијантата селење за Албанија па одтаму за едно 50 години да влезат во ЕУ...Но и во двата случаи нема да бидат пред Македонците и Македонија во ЕУ...Колку се тие Европејци јасно се гледа од моменталните позиции на двете држави што ги имат..Значи Македонците можат само да ги внесат во ЕУ а никако да влезат без нас...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:44
 Многумина од нас зборуваат од една дистанца, други од друга. Лесно му е на некој кој живее во чиста етничка средина, во некој кварт во кој од социјален аспект живеат како така добростоечки граѓани (па и селаниголема%20насмевка) да им кажуваме на оние кои живеат во малку полоша средина, онаму каде со паѓање на првиот мрак завршуваат и слободните движења. Само оние кои остана да живеат онаму од каде многумина избегале знаат како им е и како живеат.
НВо конкретниот случај, никој нема право да им се лути на оние кои гледаат напред за подобро лично свое утре, а немаат право и да не осудуваат ни оние како мене кои се традиционалисти и кои не можат да го прифатат лицемерието на ЕУ и НАТО и сакаат да останат подалеку од нив и нивниот ’’напредок’’.


-------------


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:44
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

 

Message%20Icon <SPAN =lgText>Тема: Албанците со или без Македонците во НАТО и ЕУ</SPAN>

<SPAN =lgText></SPAN> 

<SPAN =lgText></SPAN> 

<SPAN =lgText>Нека ги е среќан пут! Ми кумановци с’с радос ќе ги испратимо свите шиптари у Европу, а још поарно у НАТО, да ги држив мете к’д војници вежбав пуцање. голема%20насмевка</SPAN>

<SPAN =lgText></SPAN> 

<SPAN =lgText> 
</SPAN>


Лесно ти е тебе...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:45
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

На мене само не ми е јасен рецептот како Албанците во Македонија ќе влезат сами во ЕУ...Да не планират да се селат на Косово па од таму за едно 100 години да влегуват во ЕУ без нас...Или пак одат на варијантата селење за Албанија па одтаму за едно 50 години да влезат во ЕУ...Но и во двата случаи нема да бидат пред Македонците и Македонија во ЕУ...Колку се тие Европејци јасно се гледа од моменталните позиции на двете држави што ги имат..Значи Македонците можат само да ги внесат во ЕУ а никако да влезат без нас...
 
 
тебе навистина не ти е јасно или се обидуваш да смислиш рецепт за да ги убедиш дека без нас не ги бива ? газење%20од%20смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:47

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Е ајде да е обратно, да мора ние заради Албанците да не одиме во ЕУ и НАТО. Во моменталната атмосвера на прикриен национализам ке правиме ли жртва да тонеме заедно?збунетост Само хипотетичи прашувам?збунетост
E ajde de....pred nekolku meseci piashuvav za mozhnata radikalizacija na ovoj plan. Samo Marshal i ushte eden- dvajca ( ne mi teknuva sega na nivnite nikovi) bevme na istiot stav, dodeka nashive moderatori na ovoj podforum, kako i mojot forumski prijatel - moderatorot na veroispovest, ( pazi sade moderatori ) na siot glas vikaa deka toa e samo zaplashuvanje - neshto vo takva smisla beshe , deka ako prifatime dodavka kje sme go izgubele identitetot i sl., i da, imashe ushte po nekoj simpatizer na vmro...

E sega ako vozljubeniov prodolzhi da se inaeti, drzhavava mozhe da ja izgubime, ibati identitetot ako nemash drzhava, zashto identitetot pred se se dobiva poreku drzhavnosta ( mozhebi majka blgarija vekje ne cheka vo pregratki...), i zashto imame tolku problemi kako mk - nacija, jazik, crkva, ime? Zatoa shto sme nemale drzhava ili bilo kakva forma koja bi korenspondirala so segashniot poim na drzhavnost vo mimnatoto, nitu pak sme ja imale naklonetoasta na golemite sile...sega ja imame i da ja iskoristime,...istorijata mnogu kazhuva, evreite chekaa 2000 godini so 'identitet' ama nemaa drzhava...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:48
Се работи за голи факти...
Ако сме ние тие поради кои не влегуват во ЕУ тогаш што е со Косово или Албанија...Ќе повторам ако влеземе во ЕУ Албанците ќе влезат на наш грб..


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Многумина од нас зборуваат од една дистанца, други од друга. Лесно му е на некој кој живее во чиста етничка средина, во некој кварт во кој од социјален аспект живеат како така добростоечки граѓани (па и селаниголема%20насмевка) да им кажуваме на оние кои живеат во малку полоша средина, онаму каде со паѓање на првиот мрак завршуваат и слободните движења. Само оние кои остана да живеат онаму од каде многумина избегале знаат како им е и како живеат.НВо конкретниот случај, никој нема право да им се лути на оние кои гледаат напред за подобро лично свое утре, а немаат право и да не осудуваат ни оние како мене кои се традиционалисти и кои не можат да го прифатат лицемерието на ЕУ и НАТО и сакаат да останат подалеку од нив и нивниот ’’напредок’’.


Сосема исправно....

Сепак со овој потег двете партии ке си ги зацврстат “фотељите“...

Грујчо ке почне да се “инаети“ демек не раговара за вакви прашања под притисок докажувајки се пред народот(народот со воодушевување ке измислива песни за него) а од друга страна Али ке сака да им го исполни ветеното на Албанците ( и за него песни ке се пеат...) ... а ние “смртниците“?

Ние ке се трауматизираме секојдневно живеејки под стрес...!!!!

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:54
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Се работи за голи факти...
Ако сме ние тие поради кои не влегуват во ЕУ тогаш што е со Косово или Албанија...Ќе повторам ако влеземе во ЕУ Албанците ќе влезат на наш грб..
 
 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
тебе изгледа се’ уште не ти е јасно дека со признавањето на косово извршивме класично самоубиство од грб ......... ПАТЕТИКА ........ ништо чудно што играат МАЈТАП секогаш кога им треба ЏОКЕР на америте ...........


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:56
Ама ние не велиме дека тие ќе одат, ние само хипотетички дискутираме. Инаку факт е дека нема д аодат без нас затоа што и не можат, сите ке одиме во пакет и оние кои сакале и оние кои нејкеле. Туку јасна е политиката- сега безболно ке се решат бајаги барања, пензиичките на ОНА/АНА, запослувањата на партиските воини на ДУИ (другите ке почекаат до победа бна некоја нивна политичка опција), воведување на албанскиот јазик во основните и средните и така редум.
Впрочем да добар играч капа му се симнува, колку да ти е криво за поразот кој ти го нанесува. А Албанците секогаш играле добро.


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:57
со еден збор , кантонизација или федерализација ........ одберете која варијанта е побезболна голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:58
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ама ние не велиме дека тие ќе одат, ние само хипотетички дискутираме. Инаку факт е дека нема д аодат без нас затоа што и не можат, сите ке одиме во пакет и оние кои сакале и оние кои нејкеле.
Jasno deka site kje odime vo paket, t.e. kako cela Mkd. EU i US nema da dozvoli nova vojna, a koj znae, da ne recham dva pati...Zborot mi beshe deka stavovite na onie koi velea deka teshak tragedija e ako se prifati dodavkata bea vo zabluda.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 20:59
Го користат моментот како и сите други и тие да извршат притисок и уцена со радикализирање на состојбите, со пензиите за учките... ништо повеќе.
Обичен блеф, играат на картата на стравот, за кој некогаш и самите им даваме причина и повод.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:00
Ne bi rekol deka ova e samo eftin blef....???


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:00
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Jasno deka site kje odime vo paket, t.e. kako cela Mkd. EU i US nema da dozvoli nova vojna, a koj znae, da ne recham dva pati...Zborot mi beshe deka stavovite na onie koi velea deka teshak tragedija e ako se prifati dodavkata bea vo zabluda.



Јас сум една од тие, може да ми објасниш во што се состои мојата заблуда?


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:01
 Е па сеуште не е прифатенаизненадување А ке с еоди и на референдум. Со нас тука никогаш не се знае, кај нас работите секогаш с еправат за инат. Глеј чудо сите гласаат против одење во ЕУ и НАТО односно против промена на името.
Додуша меѓународната заедница многу не не бакари, што и да направиме ние тие си тераат по свое.



-------------


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:01
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Jasno deka site kje odime vo paket, t.e. kako cela Mkd. EU i US nema da dozvoli nova vojna, a koj znae, da ne recham dva pati...Zborot mi beshe deka stavovite na onie koi velea deka teshak tragedija e ako se prifati dodavkata bea vo zabluda.
Јас сум една од тие, може да ми објасниш во што се состои мојата заблуда?
DEka za badijala od lani izgubivme vreme, koga i onaka kje vlezeme vo NATO I EU so dodavka.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:02
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ne bi rekol deka ova e samo eftin blef....???


Размисли и пресметај што и кој добива со ваквиот потег?

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:03
голема грешка е што не се прифати многу поодамна .....
иако се знаеше дека ќе дојде до сето ова .....
и секогаш пишував дека сме најобични МАРИОНЕТИ
од причина што никој не смееше да го отвори прашањето за затворање на прашањето околу името додека не се заврши
и до крај доведе сценариото за признавање на косово како држава
со што се отвори и последното поглавје за создавање на една поголема држава на балканските простори од онаа со која не плашеа ..........


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:22
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ne bi rekol deka ova e samo eftin blef....???


Размисли и пресметај што и кој добива со ваквиот потег?
Deka od edna strana e blef e dosta izvesno, ama isto kako i kaj shegite, povekje od polovina ima i vistina ( serioznost), capisco ?
A koj dobiva ili gubi....hmmm, pa sigurno site gubime, samo koj mozhe toa da go razbere ?


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:29
блеф ........ но кој тука блефира ? .......  и повеќе од сигурен сум дека албанците не се тие кои блефираат ......... блефира некој друг кој се’ уште не може да свати ШТО се случува ( доколку навистина не е во тек ) .............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:35
На канал 5 оди во моментов интересна политичка емисија...А се начнува и темата за која овде зборуваме...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 21:40
сигурно ќе кажат нешто ново ........ газење%20од%20смеење
немојте да се изненадите ако кажат дека ќе бараат
да се откажеме од преговорите со грција и да не прифатиме
никаква додавка во името ...... ним во овој момент ПОВЕЌЕ ИМ ОДГОВАРА голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 22:22
Албанците ако сакат и на МАРС НЕКА ИДАТ ... ако живеат во Р. Македонија треба да го почитуваат уставот на државата, но проблемот е во нас - НИЕ НЕМАМЕ УСТАВ И ЗАКОНИ, САМО КОРУПЦИЈА И КРИМИНАЛ!!!

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 22:23
~,,~голема%20насмевкаAlbancite ushte od koga se vo NATO eheheeeeeeeee a i vo EU u Shvizaголема%20насмевка~,,~


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 22:25
Go imaat mojot blagoslov, neka si odat kaj im dusa saka,
ete jas i bi im pomognala da se spakovaat голема%20насмевка
Epa sreken im pat мафтање


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 22:25
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~голема%20насмевкаAlbancite ushte od koga se vo NATO eheheeeeeeeee a i vo EU u Shvizaголема%20насмевка~,,~

Sega i vo G8 kje odat


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:01
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Албанците ако сакат и на МАРС НЕКА ИДАТ ... ако живеат во Р. Македонија треба да го почитуваат уставот на државата,, но проблемот е во нас - НИЕ НЕМАМЕ УСТАВ И ЗАКОНИ, САМО КОРУПЦИЈА И КРИМИНАЛ!!!


Ахххх.... па во тоа почитување е целата збрка, они се држат за “рамаката“ како слепец за стап која е внесена во уставот на Р.М....... прашањето е: Кој сега не го почитува уставот на Р. Македонија?

http://www.president.gov.mk/UserFiles/File/Ustav%20na%20RM/Ustav_na_RM%20nov.pdf - http://www.president.gov.mk/UserFiles/File/Ustav%20na%20RM/Ustav_na_RM%20nov.pdf



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:15
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Ахххх.... па во тоа почитување е целата збрка, они се држат за “рамаката“ како слепец за стап која е внесена во уставот на Р.М....... прашањето е: Кој сега не го почитува уставот на Р. Македонија?

http://www.president.gov.mk/UserFiles/File/Ustav%20na%20RM/Ustav_na_RM%20nov.pdf -



Самата изјава на Алити е противуставна:
“Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:16
Во секој случај јасно е дека и оваа заплашување е диктирано и мотивирано некаде од „горе„...јасно е дека Албанците од секогаш биле марионетки во рацете на Америка и Европа и секогаш биле тука кога на балканот требал да се предизвика немир, да се внесе недоверба или страв...Така е и овој пат...Европа и Америка не притискат со сите средства затоа и ни дадоа предлог за отпочнување на преговорите...Откога ги испукаа сите свој ресусри им остана онаа последното а тоа е внесување на страв одвнатре...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:20
знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаат

доколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќа
македонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаатдоколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќамакедонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа



Работата е што ниту Албанија а најмалку Косово имат во догледно време шанси да влезат во ЕУ, така да ова акција и од овој аспект не е изводлива...Да не беше диктирана оваа изјава ќе беше смешна, но како што кажав, секогаш кога Европа или Америка сакал да изврши притисок Албанците биле тука па негледам причина и овој пат да не е така...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:31
Па нека одат....нека одберат во која членка на ЕУ и НАТО сакаат, се надевам дека ќе добијат гратис авионски превоз....од нас...голема%20насмевка

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:32
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаат

доколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќа
македонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа

Strashnoto e shto ako tie reshat da baraat neshto imaat podrshka od megjunarodnata zaednica i protiv toa ne moze nikoj nishto. Moze samo da se predizvikaat etnicki sudiri vo koi ke stradaat nevini zrtvi. Dobro e shto reagirale liderite na partiite so dogovaramke po telefon. Sega ke izleze deka toa e licen stav na onoj koj dal takva izjava i nabrgu ke se zamolci.


-------------


Постирано од: real
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:39
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаат

доколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќа
македонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа
 
 
Mnogu e lesno da pisuvas samo sto ke ti tekne na pamet a taka misli ti ili sonuvaj,
 
albanskiot narod bil i e avtokton narod naj star na balkanot,
kolku godini sme vo spor i zosto,
koj bega ot odgovornosta i zosto,
dali mene nekoj steta mi naprai ili na makedonskiot narod nekoj steta mu naprai,
i ne provociraj nesto sto neznaes nego misli poveke malce so tvojata ladna glava dali jas i ti ke bideme zaedno utre i dali jas treba da ti pruzam raka da ti pomognam kako za mene i za tebe,
 
vo RM albancite ni malce ne se sekirat oti avtokton se zaedno so makedonskite muslimani i so makedonskite hristijani,
 
bez razlika na nacionalnost ako sme sposobni da mislime treba da se naucime da mislime da utre da sme zaedno,
 
ne si mi ti kriv ili jas tebe kriv sto tvojata politika e kriva,
 
Albancite mozat da odat vo eu so ili bez vas so fakti.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:40
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаатдоколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќамакедонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа
Strashnoto e shto ako tie reshat da baraat neshto imaat podrshka od megjunarodnata zaednica i protiv toa ne moze nikoj nishto. Moze samo da se predizvikaat etnicki sudiri vo koi ke stradaat nevini zrtvi. Dobro e shto reagirale liderite na partiite so dogovaramke po telefon. Sega ke izleze deka toa e licen stav na onoj koj dal takva izjava i nabrgu ke se zamolci.



I jas mislam deka toa e licen stav na Aliti, a ne oficijalen stav na DUI.

Mnogu e razocaruvacki i vo start ni gi unistuva sansite vo pregovorite ako se izleze vo javnosta i da se kaze vakvo nesto ili nesto slicno od bilo koj vo Makedonija.

Vo ovoj moment ni e potreben konsenzus na vnatresen plan kako nikogas dosega za ova prasanje. Dosta ni se pritisocite od nadvor, uste od vnatre ni fali da imame peta kolona...Taka mu doagja toa.



Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:49
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Ахххх.... па во тоа почитување е целата збрка, они се држат за “рамаката“ како слепец за стап која е внесена во уставот на Р.М....... прашањето е: Кој сега не го почитува уставот на Р. Македонија?

http://www.president.gov.mk/UserFiles/File/Ustav%20na%20RM/Ustav_na_RM%20nov.pdf -
Самата изјава на Алити е противуставна: “Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ


Анастеа, со почит кон тебе и не сакам да помислиш дека контрирам. Кој дел од оваа изјава е противуставна? Дали во изјвата се напоменува сепаратизам, делба на теротирија и сем “радикализаија“??? (напуштање на светата коалиција... друга опција сем “шумкарање“ нема!! Ами за тоа ке се прашаме.....

Мислата е “отворена“ и ке има 1000-ци тези “што сакал писателот да каже“? А ние, радосни до безсознание, паднати во делириум дека ке си одат се спремаме да ги пакуваме....

Во право е Мамад, на крај ке испадне дека бил личен став на Алити а не политичка опција на ДУИ.... -“Што ми е познато тоа????....

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:52
Originally posted by real real напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаатдоколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќамакедонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа
 
 

Mnogu e lesno da pisuvas samo sto ke ti tekne na pamet a taka misli ti ili sonuvaj,

 

albanskiot narod bil i e avtokton narod naj star na balkanot,

kolku godini sme vo spor i zosto,

koj bega ot odgovornosta i zosto,

dali mene nekoj steta mi naprai ili na makedonskiot narod nekoj steta mu naprai,

i ne provociraj nesto sto neznaes nego misli poveke malce so tvojata ladna glava dali jas i ti ke bideme zaedno utre i dali jas treba da ti pruzam raka da ti pomognam kako za mene i za tebe,

 

vo RM albancite ni malce ne se sekirat oti avtokton se zaedno so makedonskite muslimani i so makedonskite hristijani,

 

bez razlika na nacionalnost ako sme sposobni da mislime treba da se naucime da mislime da utre da sme zaedno,

 

ne si mi ti kriv ili jas tebe kriv sto tvojata politika e kriva,

 

Albancite mozat da odat vo eu so ili bez vas so fakti.


Кои факти реал, мислиш дека државата е ресторан и можеш чинијата да си ја пренесеш на друга маса бидејки не ти се допаѓа друштвото....

Нема врска тоа со реалноста, мечтаење можеби.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Ноември.2009 во 23:59
реал каква врска има се она што се изнапиша со мојот пост збунетост
како прво размисли дали го разбра, па после реплицирај
и мислам дека првата реченица од твојот пост се однесува на тебе


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:06
Отк’д браќа гу сопресва воду на кумановци, ич не можу да ги смислу. Да с’м на нивно место не би се тепаја толко та улегну у туј Европу, да гу е**. Нивна лаѓа може само да потоне у Европу, да не се силив много.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:06
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

На мене само не ми е јасен рецептот како Албанците во Македонија ќе влезат сами во ЕУ...Да не планират да се селат на Косово па од таму за едно 100 години да влегуват во ЕУ без нас...Или пак одат на варијантата селење за Албанија па одтаму за едно 50 години да влезат во ЕУ...Но и во двата случаи нема да бидат пред Македонците и Македонија во ЕУ...Колку се тие Европејци јасно се гледа од моменталните позиции на двете држави што ги имат..Значи Македонците можат само да ги внесат во ЕУ а никако да влезат без нас...
drag kultuzine ... mozebi Allbanija ke vlleze vo EU po 50 godini , Kosovo po 100 godini no makedonija vakva kakva sto e nema da moze da vlleze ni poslle 1000 godini ... i ako vllezeme po 1000 godini pak nema da mozeme  pod imeto Makedonija ...
  


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:10
http://www.time.mk/read/f82f256a73/61a8501e55/index.html -
http://www.time.mk/read/f82f256a73/61a8501e55/index.html - Без гаранција за компромис до Декември , Албанците ќе се радикализираат
 
 
 
И што сака писателот да каже со ова.....што подразбира под радикализација.....збунетост
 
Ќе демонстрираат...збунетост
Ќе плачат кај Фуере....збунетост
Ќе излезат од Владата....збунетост
Ќе земат пушки во рака....збунетост
 
Дај нека каже што подразбира под радикализирање.....губитник
 


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:11

Za dobroto na Makedonija e da vlezeme vo NATO i EU.

Samo vakva izjava kako sto ja dal Aliti voopsto ne ni treba vo momentot.


Постирано од: real
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:25
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

реал каква врска има се она што се изнапиша со мојот пост збунетост
како прво размисли дали го разбра, па после реплицирај
и мислам дека првата реченица од твојот пост се однесува на тебе
 
 
Mozebi nie ke bevme mnogu pametni kako site nie vo RM, koga nie nema da mrazime eden drug da se pocituvame eden so drug,
 
ako nie nema da sakame da priznavame toa e drugo koga cel zivot ima politicari ili kvazi politicari koj nema fakti i samo laze,
 
Aliti toa sto go kazel mozebi i moze taka da bide i so fakti koj ke ne podrzat nas albancite site bidi siguren vo toa so fakti,
 
nie albancite ne sme se naucile da cel zivot lazeme a sto poveke i go mrazime lazenjeto,
 
jas ako sum znael dosega da pocituvam bilo koja nacionalnost i ke gi pocituvam do kraj toa mene ke me naprai kulturen,
 
Realnosta ili vistinata taka da i cel svet toa go saka, da ne bide utre vistinata i realnosta da nie stvarno bideme vo eu i nato a i da ne podrzuva cel svet nas albancite (mozebi i so referendum) i so fakti,
 
nesi mi ti kriv mene ili jas tebe sto politikata te laze tebe i cel zivot ve lazel
i ostai sto cel zivot ve lazel vas a vie se uste mislite vinata da ja prefrlite vo drug,
 
i da ne ni vi bide cudno deka mozno e da Albancite so ili bez makedoncite mozeme vo (EU I NATO) so fakti oti sekogas toj sto ja kazuva vistinata za vas bil kriv, a toj kriviot za vas bil vistina,
 
mislam deka e toa naj golemata greska,
 
 


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:28
РЕАЛ објасни ми како е ФИЗИЧКИ возможно македонските Албанци да влезат без Македонците во ЕУ???
Ако изјавата на Алити не е лага тогаш незнам што е...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:37
Originally posted by real real напиша:

 
 
Aliti toa sto go kazel mozebi i moze taka da bide i so fakti koj ke ne podrzat nas albancite site bidi siguren vo toa so fakti,
 
nesi mi ti kriv mene ili jas tebe sto politikata te laze tebe i cel zivot ve lazel
i ostai sto cel zivot ve lazel vas a vie se uste mislite vinata da ja prefrlite vo drug,
 
i da ne ni vi bide cudno deka mozno e da Albancite so ili bez makedoncite mozeme vo (EU I NATO) so fakti oti sekogas toj sto ja kazuva vistinata za vas bil kriv, a toj kriviot za vas bil vistinа



Те прашав вчера, не ми одговори.
Те прашувам и денеска: објасни го ова што е болдирано со црвено, со какви факти тоа Албанците ќе влезат во НАТО и ЕУ и тоа БЕЗ МАКЕДОНЦИТЕ?
Притоа се надевам дека под факти не подразбираш пушки и бомби, оти така сигурно нема да влезете ни со Македонците, како ли пак без нив!!!губитник




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:39
реал не ми попувај за оаза на мирот меѓу нациите во Македонија, ми ја пропушташ поентата на постот, Албанците си имаат своја матична земја (и тоа две) и треба нив да ги поддржуваат за влез во НАТО или ЕУ, додека Македонија си има своја политика и нема што други народи да се мешаат во неа, тоа си е политика на Македонците, без разлиак колку е погрешна
еве живееме во иста земја, во иста каша сме, но не значи дека ако ставате сол во кашата дека ќе биде повкусна
друга работа, да те прашам дали ја разбираш изјавава во насловот, само не филозофирај те молам, сакам искрен и конкретен одговор


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:40
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

http://www.time.mk/read/f82f256a73/61a8501e55/index.html -
http://www.time.mk/read/f82f256a73/61a8501e55/index.html -
 
Ќе демонстрираат...збунетост
Ќе плачат кај Фуере....збунетост
Ќе излезат од Владата....збунетост
Ќе земат пушки во рака....збунетост
 
Дај нека каже што подразбира под радикализирање.....губитник
 
ти текнува на „че го пукам“ намигнување


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:46
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Самата изјава на Алити е противуставна: “Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ


Анастеа, со почит кон тебе и не сакам да помислиш дека контрирам. Кој дел од оваа изјава е противуставна? Дали во изјвата се напоменува сепаратизам, делба на теротирија и сем “радикализаија“??? (напуштање на светата коалиција... друга опција сем “шумкарање“ нема!! Ами за тоа ке се прашаме.....
Мислата е “отворена“ и ке има 1000-ци тези “што сакал писателот да каже“? А ние, радосни до безсознание, паднати во делириум дека ке си одат се спремаме да ги пакуваме....
Во право е Мамад, на крај ке испадне дека бил личен став на Алити а не политичка опција на ДУИ.... -“Што ми е познато тоа????....


Ништо страшно и да се контрираме, политика не би била интересна без контрирањеголемо%20гушкање

Изјавата:“Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ“ содржи едно значајно БЕЗ што упатува на сепаратизам.
Како е тоа физички изводливо етничките Албанци од Македонија да влезат во ЕУ и НАТО без Македонците, а без притоа да се разделат едни од други т.е. еден дел од државата да влезе а другиот да не влезе во овие сојузи?
Значи некаква поделба мора да има за да едните влезат без другите.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:49
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Самата изјава на Алити е противуставна: “Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ


Анастеа, со почит кон тебе и не сакам да помислиш дека контрирам. Кој дел од оваа изјава е противуставна? Дали во изјвата се напоменува сепаратизам, делба на теротирија и сем “радикализаија“??? (напуштање на светата коалиција... друга опција сем “шумкарање“ нема!! Ами за тоа ке се прашаме.....
Мислата е “отворена“ и ке има 1000-ци тези “што сакал писателот да каже“? А ние, радосни до безсознание, паднати во делириум дека ке си одат се спремаме да ги пакуваме....
Во право е Мамад, на крај ке испадне дека бил личен став на Алити а не политичка опција на ДУИ.... -“Што ми е познато тоа????....


Ништо страшно и да се контрираме, политика не би била интересна без контрирањеголемо%20гушкање

Изјавата:“Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и ЕУ“ содржи едно значајно БЕЗ што упатува на сепаратизам.
Како е тоа физички изводливо етничките Албанци од Македонија да влезат во ЕУ и НАТО без Македонците, а без притоа да се разделат едни од други т.е. еден дел од државата да влезе а другиот да не влезе во овие сојузи?
Значи некаква поделба мора да има за да едните влезат без другите.


е ова зеленово сакав и јас да го кажам кога прашував дали некој ја разбира изјавата големо%20гушкање


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: real
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:54
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

реал не ми попувај за оаза на мирот меѓу нациите во Македонија, ми ја пропушташ поентата на постот, Албанците си имаат своја матична земја (и тоа две) и треба нив да ги поддржуваат за влез во НАТО или ЕУ, додека Македонија си има своја политика и нема што други народи да се мешаат во неа, тоа си е политика на Македонците, без разлиак колку е погрешна
еве живееме во иста земја, во иста каша сме, но не значи дека ако ставате сол во кашата дека ќе биде повкусна
друга работа, да те прашам дали ја разбираш изјавава во насловот, само не филозофирај те молам, сакам искрен и конкретен одговор
 
 
A ova cija maticna zemja e togas so fakti ili taka ni odgovara,
a dali mu odgovara na cel svet toa ili neznaes da razmislis,
ova zemja e albanska i maticna e na albancite so fakti i koj se faktite sekade kade da gi baras i koj cel svet toa go znae i siguren bidi deka i da zavrsi kako sto aliti kaza moze da bide sigurno so fakt i dokaz koj cel svet ja znae deka e albanska zemja sekoj znae da postuva no ako nie sakame preku leb i pogaca a i da mojata kuca bide tvoja so posedoven list nikogas nikoj nema da te podrzi za toa bidi siguren samo sto se lazes kako sto nekoj cel zivot ve laze i te lazel togas eden kako tebe i na nekoj drug sto saka da zivee so nas ti ke mu nastetis.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:55
Abe ostavete go real na mira, citam kako ste mu se nafrlile. Zarem e toj pretstavnik na site Albanci?

Stavete se na negovo mesto. Zamislete site da pisuvaat protiv vas. Kako ke reagirate?



Постирано од: real
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:57
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by real real напиша:

 
 
Aliti toa sto go kazel mozebi i moze taka da bide i so fakti koj ke ne podrzat nas albancite site bidi siguren vo toa so fakti,
 
nesi mi ti kriv mene ili jas tebe sto politikata te laze tebe i cel zivot ve lazel
i ostai sto cel zivot ve lazel vas a vie se uste mislite vinata da ja prefrlite vo drug,
 
i da ne ni vi bide cudno deka mozno e da Albancite so ili bez makedoncite mozeme vo (EU I NATO) so fakti oti sekogas toj sto ja kazuva vistinata za vas bil kriv, a toj kriviot za vas bil vistinа



Те прашав вчера, не ми одговори.
Те прашувам и денеска: објасни го ова што е болдирано со црвено, со какви факти тоа Албанците ќе влезат во НАТО и ЕУ и тоа БЕЗ МАКЕДОНЦИТЕ?
Притоа се надевам дека под факти не подразбираш пушки и бомби, оти така сигурно нема да влезете ни со Македонците, како ли пак без нив!!!губитник


 
 
ako jas cel zivot te lazam ako jas sum pameten ke gi zavrsam rabotive na demokratski nacin, a ako jas lazam cel zivot za da begam ot odgovornosta ke gi provociram albancite neli i nekako ke zavrsi sekako a koj ke ima podrska.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:58
Originally posted by real real напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

реал не ми попувај за оаза на мирот меѓу нациите во Македонија, ми ја пропушташ поентата на постот, Албанците си имаат своја матична земја (и тоа две) и треба нив да ги поддржуваат за влез во НАТО или ЕУ, додека Македонија си има своја политика и нема што други народи да се мешаат во неа, тоа си е политика на Македонците, без разлиак колку е погрешна
еве живееме во иста земја, во иста каша сме, но не значи дека ако ставате сол во кашата дека ќе биде повкусна
друга работа, да те прашам дали ја разбираш изјавава во насловот, само не филозофирај те молам, сакам искрен и конкретен одговор
 
 
A ova cija maticna zemja e togas so fakti ili taka ni odgovara,
a dali mu odgovara na cel svet toa ili neznaes da razmislis,
ova zemja e albanska i maticna e na albancite so fakti i koj se faktite sekade kade da gi baras i koj cel svet toa go znae i siguren bidi deka i da zavrsi kako sto aliti kaza moze da bide sigurno so fakt i dokaz koj cel svet ja znae deka e albanska zemja sekoj znae da postuva no ako nie sakame preku leb i pogaca a i da mojata kuca bide tvoja so posedoven list nikogas nikoj nema da te podrzi za toa bidi siguren samo sto se lazes kako sto nekoj cel zivot ve laze i te lazel togas eden kako tebe i na nekoj drug sto saka da zivee so nas ti ke mu nastetis.
за која земја збориме?
и дали правиш разлика од матична земја до земја во која живееш?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 00:59
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Za dobroto na Makedonija e da vlezeme vo NATO i EU.

Samo vakva izjava kako sto ja dal Aliti voopsto ne ni treba vo momentot.
нинџа мислам дека давид доволно кажа намигнување


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 01:00
Originally posted by real real напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by real real напиша:

 
 
Aliti toa sto go kazel mozebi i moze taka da bide i so fakti koj ke ne podrzat nas albancite site bidi siguren vo toa so fakti,
 
nesi mi ti kriv mene ili jas tebe sto politikata te laze tebe i cel zivot ve lazel
i ostai sto cel zivot ve lazel vas a vie se uste mislite vinata da ja prefrlite vo drug,
 
i da ne ni vi bide cudno deka mozno e da Albancite so ili bez makedoncite mozeme vo (EU I NATO) so fakti oti sekogas toj sto ja kazuva vistinata za vas bil kriv, a toj kriviot za vas bil vistinа

Те прашав вчера, не ми одговори.
Те прашувам и денеска: објасни го ова што е болдирано со црвено, со какви факти тоа Албанците ќе влезат во НАТО и ЕУ и тоа БЕЗ МАКЕДОНЦИТЕ?
Притоа се надевам дека под факти не подразбираш пушки и бомби, оти така сигурно нема да влезете ни со Македонците, како ли пак без нив!!!губитник
 
 
ako jas cel zivot te lazam ako jas sum pameten ke gi zavrsam rabotive na demokratski nacin, a ako jas lazam cel zivot za da begam ot odgovornosta ke gi provociram albancite neli i nekako ke zavrsi sekako a koj ke ima podrska.


Без филозофии ако може, краток и концизен одговор: КАКО И СО КОИ ФАКТИ?




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 01:02
Originally posted by real real напиша:

 
A ova cija maticna zemja e togas so fakti ili taka ni odgovara,
a dali mu odgovara na cel svet toa ili neznaes da razmislis,
ova zemja e albanska i maticna e na albancite so fakti i koj se faktite sekade kade da gi baras i koj cel svet toa go znae i siguren bidi deka i da zavrsi kako sto aliti kaza moze da bide sigurno so fakt i dokaz koj cel svet ja znae deka e albanska zemja sekoj znae da postuva no ako nie sakame preku leb i pogaca a i da mojata kuca bide tvoja so posedoven list nikogas nikoj nema da te podrzi za toa bidi siguren samo sto se lazes kako sto nekoj cel zivot ve laze i te lazel togas eden kako tebe i na nekoj drug sto saka da zivee so nas ti ke mu nastetis.



За која земја зборуваш???


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 01:08
Г-дине Реал, кога се појави првите денови ме изненади со некои од твоите постови...си реков : Еве конечно некој албанец со кој ќе може човечки да се дискутира и да се разменат мислења.......
 
Маѓутоа....како поминуваат деновите, се повеќе почнуваш да ми звучиш како расипана грамофонска плоча (или пострашно како некои членови овде), па така по цел ден повторуваш се едно те исто, браниш некакви виртуелни ставови а не одговараш на ниту едно поставено прашање....
 
Па дај веќе еднаш, ако имаш став, доискажи се до крај, одбрани го, разубеди не нас останатите во исправноста на твоите гледишта....затоа ова тука се вика ФОРУМ, за да дебатираме а не да рекламираме политички опции и да им газиме по живци на останатите... губитник


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: real
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 01:15
Nieden albanec makar i ot celik znaci da bide,
nemoze so vas kako sto i cela evropa i golemite sili,
 
no ke bideme vo nato i eu kako sto rece aliti so ili bez makedonci,
 
imam drugari makedonci i tie ke bidat so mene do krajot so mene oti se realni,
 
ne gledam vo forumot realni poz do site realni. 


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 01:18
Originally posted by real real напиша:

Nieden albanec makar i ot celik znaci da bide,
nemoze so vas kako sto i cela evropa i golemite sili,
 
no ke bideme vo nato i eu kako sto rece aliti so ili bez makedonci,
 
imam drugari makedonci i tie ke bidat so mene do krajot so mene oti se realni,
 
ne gledam vo forumot realni poz do site realni. 
 
 
 
Поздрав и до тебе пријателе....кога ќе научиш да ја одвоиш твојата реалност од вистинската реалност...врати ни се пак....мафтање


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 01:33
Нема потреба од нервози и пцуење, ниту пак на членовите им требаат адвокати, секој си одговара за себе и за содржината на своите коментари.
Ако некој од членовите пишува или брани тези кои се против интересите на Македонија, јас сум должна и како модератор да реагирам, како што би реагирал и секој член на кој не му се допаѓаат ваквите тези.

И пак ќе го прашам Реал: ќе ми одговориш ли конкретно на поставените прашања?
Те прашувам како модератор, затоа што на форумот постојат правила кои треба да се почитуваат, а твоите постови не се прецизни и алудираат на нешто друго.



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:06
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Нема потреба од нервози и пцуење, ниту пак на членовите им требаат адвокати, секој си одговара за себе и за содржината на своите коментари.Ако некој од членовите пишува или брани тези кои се против интересите на Македонија, јас сум должна и како модератор да реагирам, како што би реагирал и секој член на кој не му се допаѓаат ваквите тези.И пак ќе го прашам Реал: ќе ми одговориш ли конкретно на поставените прашања?Те прашувам како модератор, затоа што на форумот постојат правила кои треба да се почитуваат, а твоите постови не се прецизни и алудираат на нешто друго.



Pa real ubavo pisuvase od pocetok, ama ovie "nasive" Makedonci koga mu se zapnaa vo stilot: Ama ajde, ti ne mislis za sozivot, ti drugo imas na um, ova ,ona, teroristu itn.

Od takvi lugje cuvaj se Anastea. Tie pravat vojni sto vnesuvaat razdor i sto imaat predrasudi.

Takvite se neprijateli na Makedonija, a ne Albancite.

Takvi lugje se vistinska opasnost ako ne gi prepoznaes.

Samo znaat da kritikuvaat i da rasturaat, za drugo ne gi biva.

P.S. Morav da se vmesam i da go odbranam real iako ne sum advokat po profesija. I da mu cestitam sto ne padna na sitnite provokacii.



Постирано од: Popi
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:30
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Нема потреба од нервози и пцуење, ниту пак на членовите им требаат адвокати, секој си одговара за себе и за содржината на своите коментари.Ако некој од членовите пишува или брани тези кои се против интересите на Македонија, јас сум должна и како модератор да реагирам, како што би реагирал и секој член на кој не му се допаѓаат ваквите тези.И пак ќе го прашам Реал: ќе ми одговориш ли конкретно на поставените прашања?Те прашувам како модератор, затоа што на форумот постојат правила кои треба да се почитуваат, а твоите постови не се прецизни и алудираат на нешто друго.



Pa real ubavo pisuvase od pocetok, ama ovie "nasive" Makedonci koga mu se zapnaa vo stilot: Ama ajde, ti ne mislis za sozivot, ti drugo imas na um, ova ,ona, teroristu itn.

Od takvi lugje cuvaj se Anastea. Tie pravat vojni sto vnesuvaat razdor i sto imaat predrasudi.

Takvite se neprijateli na Makedonija, a ne Albancite.

Takvi lugje se vistinska opasnost ako ne gi prepoznaes.

Samo znaat da kritikuvaat i da rasturaat, za drugo ne gi biva.

P.S. Morav da se vmesam i da go odbranam real iako ne sum advokat po profesija. I da mu cestitam sto ne padna na sitnite provokacii.

 
 
Neznam kakov e ovoj APSURD shto probuvash da go nametnesh, ama bidi siguren deka voopshto ne proagja. намигнување
 
Real veli deka "Makedonija e Albanska" zemja a so toa znachi "deka Makedonija e Albanija" i sega KOJ e toj shto e protiv Makedonija? збунетост  Onoj shto ja brani kako Makedonija ili onoj shto ja unishtuva i preprava vo Albanija? збунетост
 
A da ne navleguvam i ponatamu vo toa KOLKU LI SAMO PROTIV DRZHAVNI, IRIDENTISTICHKI, TERORISTICHKI I PONIZHUVACHKI se vakvite izjavi na nekoj chlen tuka ili pak bilo kade da se naogja, shto vo sekoj sluchaj ne samo shto NE pomaga vo podobruvanje na meguethnichkite odnosi tuku i gi razgoruva uhste poveke.  намигнување
 
Na ovoj chlen NE mu e prv pat Makedoncite i Makedonija da gi narekuva Albanci i Albanija, taka da vo najmala raka shto treba da se napravi e DA SE SUPSPENDIRA VEDNASH! намигнување
 
 
 
 


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:38

I tebe da te provociraat ke se iznerviras Popi.

Razberi, mu se nafrlivte site na real kako toj da e kriv za se.

Najgolem neprijatel na Makedonija ne se Albancite, tuku nacionalizmot od strana na Makedoncite i Albancite.

Dosta ni e vekje od nacionalizmi. Treba da ucime od istorijata i da sfatime deka polosa rabota od taa nema.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:41
Ве молам да не се мешате во модерирање и да се воздржувате од лични препукувања и надмудрувања надвор од темата.
Токму затоа јас инсистирам на одговор од Реал и пак ќе се повторам:


Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Нема потреба од нервози и пцуење, ниту пак на членовите им требаат адвокати, секој си одговара за себе и за содржината на своите коментари.
Ако некој од членовите пишува или брани тези кои се против интересите на Македонија, јас сум должна и како модератор да реагирам, како што би реагирал и секој член на кој не му се допаѓаат ваквите тези.

И пак ќе го прашам Реал: ќе ми одговориш ли конкретно на поставените прашања?
Те прашувам како модератор, затоа што на форумот постојат правила кои треба да се почитуваат, а твоите постови не се прецизни и алудираат на нешто друго.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:44
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

РЕАЛ објасни ми како е ФИЗИЧКИ возможно македонските Албанци да влезат без Македонците во ЕУ???
Ако изјавата на Алити не е лага тогаш незнам што е...
 
 
Tokmu taka Kultuzin, tie isto sakaat da napravat so Makedonija kako shto napravija so Kosovo...od malcinstvo se napravija mnozinstvo, a od Kosovo I Metohija napravija samo Kosovo.  A kako go napravija toa so kukanje deka se zagrozeni NAPRAVIJA ETHNICHKA CHISTKA na Srbite i im go odzedoa pravoto na Metohija.  намигнување
 
Kaj nas iako NEMAAT nikakva Makedo-Albanija...tie uporno izugruvaat nekakva politchka sila (podobro bi rekla nasilstvo) vrz ostaniot narod vo Makedonija shto vo sekoj sluchaj SE DALEKU POMNUBROJNI OD NIV...pa duri i da se taa veshtachka brojka od 25%, shto NE SE! голема%20насмевка
 
Nikako ne e mozhno da se dozvoli nekoja mala grupa na narod da VRSHI NASILSTVO VRZ OSTANATITE zatoa shto po sekoja demokratija (shto tie samite ja spomnuvaat non-stop) MNOZINSTVOTO ODLUCHUVA!!  Sekoj ke si glasa i ke si go kazhe svoeto mislenje a tie shto ke sakaat ili sakaat da go NAMETNAT sopstvenoto mislenje vrz ostanatite so nasilstvo, NE mozhat da bidat tretirani nikako drugo OSVEN kako TERORISTI! намигнување
 
 
 
 


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:47

Jas ne ja odobruvam izjavata na Aliti i rekov deka ne e dobro sto vo ekot na pregovorite so Grcija nekoj od Makedonija dava takva neumerena izjava.







Постирано од: Popi
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 02:57
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


I tebe da te provociraat ke se iznerviras Popi.

Razberi, mu se nafrlivte site na real kako toj da e kriv za se.

Najgolem neprijatel na Makedonija ne se Albancite, tuku nacionalizmot od strana na Makedoncite i Albancite.

Dosta ni e vekje od nacionalizmi. Treba da ucime od istorijata i da sfatime deka polosa rabota od taa nema.
 
NE E TOCHNO TOA....vakvite stavovi veke oddamna gi promovira, shto znachi deka OD TAMU doagja provokacijata a ne obratno. намигнување  Toa shto od vreme navreme machka so nekakva si "realnost i idnina" e chista manipulacija i nachin za da se izvleche kako "zhrtva". голема%20насмевка
 
Nikoj ne go provocirashe tuka...pa samiot dojde da ne vregja i narekuva kolku nie sme bile "albanci".
 
"ima dokaz za toa deka makedonci hristijani se naj star narod vo balkanot no treba vistinski da se kazuva za toa za da nekoj go razbere toa celiot albanski narod znae za toa deka makedonci hristijani se avtokton narod no tie bile albanci so koren ima historija za se."
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9449&PN=8 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9449&PN=8
 
изненадување изненадување изненадување


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 08:45
Vo EU site ke vlezeme

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 08:47
Originally posted by real real напиша:

Nieden albanec makar i ot celik znaci da bide,
nemoze so vas kako sto i cela evropa i golemite sili,

 

no ke bideme vo nato i eu kako sto rece aliti so ili bez makedonci,

 

imam drugari makedonci i tie ke bidat so mene do krajot so mene oti se realni,

 

ne gledam vo forumot realni poz do site realni. 
Druze spusti ja "topkata" malce

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 09:37
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

http://www.time.mk/read/f82f256a73/61a8501e55/index.html -
http://www.time.mk/read/f82f256a73/61a8501e55/index.html - Без гаранција за компромис до Декември , Албанците ќе се радикализираат
 
 
 
И што сака писателот да каже со ова.....што подразбира под радикализација.....збунетост
 
Ќе демонстрираат...збунетост
Ќе плачат кај Фуере....збунетост
Ќе излезат од Владата....збунетост
Ќе земат пушки во рака....збунетост
 
Дај нека каже што подразбира под радикализирање.....губитник
 
 
 
првите 3 се сценарио за почеток ..... после ќе следува референдум за самоопределување ........ последната варијанта само како повод за распоредување на некој нато војник од составот на кфор на линијата на разграничување и то ........ ако до тој ден сте доаѓале во северозападниот дел “ слободно “ , од тој момент тешко дека тоа ќе можете .......... сигурно дека нема да влезат во европа и нато но барем ќе бидат како и косово под нивен протекторат а со текот на времето ќе се заокружи процесот на обединување на сите албанци во една држава ....... знам дека доаѓа како спамирање ама признавањето на косово ќе ни дојде како самоубиство ....... штом таму им признаваш право на самоопределување , не можеш тука да им забраниш ...... е па , среќна нова ......... само мислам дека не е се’ изгубено ....... додека го имаме никола“ македонски“ и неговите фаланги , постои надеж .......смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 09:51
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Г-дине Реал, кога се појави првите денови ме изненади со некои од твоите постови...си реков : Еве конечно некој албанец со кој ќе може човечки да се дискутира и да се разменат мислења.......
Маѓутоа....како поминуваат деновите, се повеќе почнуваш да ми звучиш како расипана грамофонска плоча (или пострашно како некои членови овде), па така по цел ден повторуваш се едно те исто, браниш некакви виртуелни ставови а не одговараш на ниту едно поставено прашање....
Па дај веќе еднаш, ако имаш став, доискажи се до крај, одбрани го, разубеди не нас останатите во исправноста на твоите гледишта....затоа ова тука се вика ФОРУМ, за да дебатираме а не да рекламираме политички опции и да им газиме по живци на останатите... губитник

Ах бе нинџа! Колку само надеж и јас имав во нив двајцата (реал и ал банесо) ... еве за тоа пишав и на една друга тема, „албанците и нивните права“:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Од пред 10-тина дена, со појавувањето на реал (но и ал банесо) се почувствува нова свежина на темава политика. Појавувањето на нов вид пристап од страна на македонците со албанско етничко потекло во разрешување на ситуацијава во Македонија ме остави пријатно изненаден. Во некои од постовите тоа и го пишав (стр. 9 од оваа тема). Дури мислам дека на одреден начин се спротивставив на друг член македонец, бранејќи го ставот на реал (последниот пост од истата стр. 9).
Но (зошто секогаш мора да го има тоа „но“?) само после неколку дена, ако внимателно ги прочитате нашите постови (еве на пр, во темата за пензиите на ОНА или во темата што можеме да направиме за Македонија), ќе забележите дека тој постојано го зборува тоа што го вели и сега во овие негови постови, за заедничка иднина ... (што е добро и секако прифатливо), но од друга страна, запрашан за одредени работи околу надминување на самите причини кои доведуваа до меѓусебни конфликти, тој упорно молчи и повторно и повторно ... го кажува истото дека оваа Влада и Али Ахмети (зошто ги двои?) ќе ја извлечат Македонија во подобра иднина ...
...

И, Анастеа, нинџа, и останати членови, залудно е да барате одговор од реал. Јас досега му имав поставено десетина многу едноставни прашања во неколку од темите каде дискутиравме: „Албанците и нивните права“, „Што можеме да направиме за Македонија“, „Преговори за името“, „Македонска енциклопедија“ и „Пензии за терористите на ОНА“! Во моите постови го замолив да ми одговори кратко, јасно и чесно (епитет кој македонците со албанско етничко потекло многу сакаат да си го припушуваат себе си), но од сите тие десетина прашања јас не добив ниту еден одговор. Ниту еден! Се во негов (веќе) препознатлив стил - округло па на ќоше!губитник

Р.Ѕ. Подетални информации за реалноста на овие мои изјави можете да видите во постовите од горенаведените теми. Не се многу. Проверете според датумот (од 18.10.2009 па до кај 29-30.10.2009), тоа се само десетина дена!намигнување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 09:54
да бараш искрен одговор од нив е исто како да бараш  од ќор очи .......... или од овие “ патриотите “ кои упорно не убедуваат во невозможното ....... дека никола “ македонски “ е нештото најдобро кое му се има случено на Македонија од независноста па навака ....... доколку е така , го молам да престане да биде “ најубавото “ нешто молитва

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 12:34
Jas ne bi postavuvala tolku mnogu prashanja, dovolni mi se nivnite odgovori. намигнување


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 13:26
Воздржувајте се од  вакви навреди и етикетирања, во спротивно ќе следуваат суспензии!

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: aLbaneso
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 15:48
Na nikogo ne sum mu dolzen da mu dadam odgovor, i ne e potrebno nekogo jas da ubeduvamm posebno na forumov. Celiot svet znae koi sme i sto sme pa zatoa bi ve zamolil sto imate da kazate kazuvajte i jas ke si kazam moe mislenje a ne tuka da mi izigruvate "profesori"

-------------
Љаеш НЕ касаш !


Постирано од: tanas_1902
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 15:54
Лично мислам има само еден начин албанците да влегуват кон ЕУ без Македонците вика се "крив макарон"- минат ли по него во ЕУ са одма! Успех


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 16:06

Во Владата средба Груевски - Ахмети


   
03.11.2009 15:57
 

 

Во владата средба на коалициските партнери Груевски - Ахмети. Официјално, редовна и тековна средба.

Неофицијално, директен повод за средбата е вчерашната изјава од партискиот потпретседател Рафиз Алити дека Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и во ЕУ и дека на Груевски му даваат рок до декември да понуди цврсти гаранции за меѓународната заедница и Грција дека ќе се реши проблемот со името.

Во спротивно, изјави Алити, состојбата ќе се радикализира не прецизирајќи како. Неофицијално дознаваме дека Груевски од Ахмети ќе побара во овој чувствителен момент да не се крева тензија за ова прашање, особено не од коалицискиот партнер.


A1



Direktna sredba ili PEGLANJE...

Mislam deka Gruevski treba pocesto da gi pegla odnosite so DUI, a bidejki VMRO ima apsolutno mnozinstvo mislam deka DUI i premnogu si dozvoluvaat...Najdobar primer e rekonstrukcijata na vladata kade sto Gruevski nesmee da gi cepka ministrite od DUI sto e apsurdno...Imase eden ubav tekst za ova vo eden od vcerasnite dnevni vesnici...



Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 16:59
Да, си ги “пеглаат“ лагите, како на народот да му “сервираат“ на тацна ново име...

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115800 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115800

03.11.2009 15:32
Слободан Чашуле


Средбата Папандреу-Груевски не е шминка, таа е детерминирана со датумот кој меѓународната заедница им го постави на двете страни за да најдат компромис околу името и Македонија на 7. декември да добие датум за отпочнување преговори за членство во Унијата.

Тоа најверојатно и ќе се случи , сметаат експерти на кои преговарачкиот процес им е близок. Името е веќе решено и е со географска одредница.

„Решението е композитно име, значи име со географска додавка. Ние бараме да биде Северна Република Македонија, Грците сакаат упорно да биде Република Северна Македонија, но тоа е детаљ, особено грчкото инсистирање, кое лесно се отстранува“, изјави Слободан Чашуле, главен и одговорен уредник на „Форум“.


Сега е потребна тензија без која Македонското општество не може да егзистира...



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 20:56

Средувањето на ситуацијата во Македонија, што подразбира и решавање на спорот со името, не им оди во прилог на многу структури, меѓу кои и шиптарските. Не сум дури уверен дека и сите во власта работат на таа тема. Тие демек глумат дека сакаат ЕУ, НАТО, напредок на Македонија, но ако се погледнат нивните активности, не треба да се биде многу паметен да се заклучи дека воведувањето ред не им е во интерес. Нема де ме изненади ако направат гужва (како и многу пати до сега), за да покажат како Македонија не е подготвена за ЕУ.



-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 00:32
СРЕДБА НА ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ

Во Владата се одржа средба на коалициските партнери Груевски - Ахмети. Официјално, станува редовна и тековна средба. Груевски го информирал Ахмети за средбата и разговорите со грчкиот премиер Папандреу.



Неофицијално, на средбата се разговарало и за вчерашната изјава од партискиот потпретседател Рафиз Алити дека Албанците со или без Македонците ќе влезат во НАТО и во ЕУ и дека на Груевски му даваат рок до декември да понуди цврсти гаранции за меѓународната заедница и Грција дека ќе се реши проблемот со името.

Ваквите изјави, според информациите на Сител, не се став на ДУИ, каде има внатрепартиски превирања и лобирања пред престојниот Конгрес.

По средбата, Ахмети заминал на средба со американскиот амбасадор Филип Рикер.

Sitel

Нагласив дека ќе има „перење„ на ставови...Но ако така треба , треа малце да се разладат главите во овие важни моменти за нашата држава...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 12:00
a...mozebi i stvarno ke si otidat?збунетост....gledam,...neshto nema ...kuferi ..po prodavnicite.намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 15:13
Џафери: Членовите на ДУИ ја осудија изјавата на Алити
Коментари (0)   


04.11.2009 14:05



Изјавата на пратеникот на ДУИ Рафиз Алити е лична и таа беше осудена од членовите на партијата. Ова денеска го изјави министерот за локална самоуправа Муса Џафери, според кого изјавата на Алити не е директен повод за вчерашната средба меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Алити во понеделникот изјави дека „Албанците ќе се интегрираат во ЕУ и НАТО со или без Македонците“.

„На вчерашната средба Груевски и Ахмети се консултираа околу многу прашања, сите ние сме свесни дека мора да има компромис меѓу Македонија и Грција за името, а дотогаш не треба да се шпекулира“, изјави Џафери.

Тој не одговори конкретно на новинарско прашање дали во партија ќе има некакви санкции за изјавата на Алити, која ја оцени единствено како личен став.
A1

Секое чудо за еден ден...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 21:21
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

знаат ли што рекле сега со ова збунетост искрено не верувам дека знаатдоколку Албанија и Косово сакаат да влезат во некој сојуз, никој не ги спречува, со среќамакедонските албанци можат да влезат во ЕУ доколку се преселат во некоја од земјите членки, а никој не ги спречува во тоа
Strashnoto e shto ako tie reshat da baraat neshto imaat podrshka od megjunarodnata zaednica i protiv toa ne moze nikoj nishto. Moze samo da se predizvikaat etnicki sudiri vo koi ke stradaat nevini zrtvi. Dobro e shto reagirale liderite na partiite so dogovaramke po telefon. ]Sega ke izleze deka toa e licen stav na onoj koj dal takva izjava i nabrgu ke se zamolci.



кој си знае, знае!

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 21:28
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


]Sega ke izleze deka toa e licen stav na onoj koj dal takva izjava i nabrgu ke se zamolci.



кој си знае, знае!

Se e ova repriza- 20 godishna reprizaголема%20насмевка


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 21:31
што еден зборува , мнозинството мисли ..........
 а кога е во прашање каузата , тука ни али не смее да мрчи ........


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 22:30
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

што еден зборува , мнозинството мисли ..........
 а кога е во прашање каузата , тука ни али не смее да мрчи ........


Маршале, Али само си ја “втемелува“ својата позиција како “миротворец“ и човек кој е кооперативен пред домашната но и светската јавност. Со тоа само се здобива со симпатии однадвор како темел на мирот во Македонија. Зошто по разговорот веднаш “трчечим кораком“ отиде до УС АМБАСИ?????

За разлика од Груевски кој си се заклучува во кабинетот ( може и да грешам, не знам) и се држи “цврсто“ до, како и ти самиот рече, КАУЗАТА оставајќи впечаток за тврдокорен политичар со нула толеранција за флексибилност која е препознатлива за еден политичар.

Кој кого “обработува“ како нива?

П.С.- Тука лежи нашиот проблем, потценувањето....

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 22:35
во случајов конкретно ќе ти одговорам .............
николче не е нива туку БАВЧА .............
многу е важно за она што можеби ќе следува ( не дај боже )
да оставиш впечаток на миротворец ....... човек подготвен за
разговор и отворен за соработка намигнување ........


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 22:41
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

во случајов конкретно ќе ти одговорам .............
николче не е нива туку БАВЧА .............

многу е важно за она што можеби ќе следува ( не дај боже )

да оставиш впечаток на миротворец ....... човек подготвен за

разговор и отворен за соработка намигнување ........


Аха... така ли?

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 22:42
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

во случајов конкретно ќе ти одговорам .............
николче не е нива туку БАВЧА .............

многу е важно за она што можеби ќе следува ( не дај боже )

да оставиш впечаток на миротворец ....... човек подготвен за

разговор и отворен за соработка намигнување ........


Аха... така ли?
 
 
не , не е ............... зборувам од инает голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: real
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 23:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


]Sega ke izleze deka toa e licen stav na onoj koj dal takva izjava i nabrgu ke se zamolci.



кој си знае, знае!

Se e ova repriza- 20 godishna reprizaголема%20насмевка
 
 
Tacno e toa.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 01:30
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=083BAB716A75A142848526225AA7A37B - До 7-ми декември политичарите да си залепат фластер на уста голема%20насмевка
Некои заслужуваат да им се залепат и со трајно лепило!


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: real
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 02:40
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=083BAB716A75A142848526225AA7A37B - До 7-ми декември политичарите да си залепат фластер на уста голема%20насмевка
Некои заслужуваат да им се залепат и со трајно лепило!
 
 
Jas mislam deka mnogu poveke ke zboruvat otkolku sto ti mislis.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 05.Ноември.2009 во 12:08
Албанците - грчки џокер за името на Македонија

Албанците одамна беа најавувани како еден од клучните џокери на протагонистите за промена на името на Република Македонија. Децата обично ги плашат со вештерки, Американците со Осама бин Ладен и со Русите, Русите со прохибиција, а Македонците ги плашат со Албанците. И тоа не со какви било Албанци, туку со оние што истите Македонци ги штитат како бели мечки


     
     
А лбанците од Македонија ќе оделе во НАТО и ЕУ по секоја цена, со Македонците или без нив, сеедно. Тоа е најновата драматична порака што беше испратена до мнозинскиот народ во земјата и нејзината влада. Ако до декември не се решел проблемот со името, тогаш Албанците ќе ја радикализирале состојбата. Како тоа ќе го сторат, гласникот Рафиз Алити не знае, ама е сигурен: неговите сонародници ќе оделе за Брисел, ако треба и сами.

Албанците одамна беа најавувани како еден од клучните џокери на протагонистите за промена на името на Република Македонија. Децата обично ги плашат со вештерки, Американците со Осама бин Ладен и Русите, Русите со прохибиција, а Македонците ги плашат со Албанците. И тоа не со какви било Албанци, туку со оние што истите Македонци ги штитат како бели мечки: за нив не важат конвенциите за воени злосторства, законите дека не се пука во секој што накриво ги погледнал, за нив не важи ни посебно измисленото правило дека мора да се знае да се пишува и, од три збора да се состави реченица за да се добие вработување во државната администрација, за нив всушност не важи ни правилото дека мора да се работи за да се добие државна плата. За правилата дека е забрането зимно време да се одмрзнува чешмата во дворот со греалка прикачена директно на бандера, дека водата се плаќа, а фискалната каса не служи за украс, подобро и да не зборуваме.
Т аквата заштитена бела мечка сега ја облекоа во циркуски шалвари извадени од некој подрум на бриселските бирократи и ја изведоа пред Македонците за да ги заплашува. Има ли со што? Што навистина Албанците можат да сторат ако до декември не се реши проблемот со името, за што шансите, барем засега, очигледно се мали? Да предизвикаат економска криза и така да ги натераат Македонците да прифатат промена на името, не можат, зашто Македонија веќе е во криза и зашто тоа претполага да го знаат и рецептот како да излезат од неа. А, тука македонските Албанци се прилично тенки. Може ДУИ да ја напушти Владата и со тоа да предизвика политичка криза од која, во неможност да се формира ново парламентарно мнозинство, излезот би бил во предвремени избори. Целта не би била да се порази ВМРО-ДПМНЕ, туку барем да се спушти бројот на неговите пратеници под бројката од 60 луѓе, но во атмосфера во која Груевски би се претставил како жртва на предавство само затоа што не ги прифаќа грчките услови за името, тешко е да се очекува такво нешто. Посебно што еден сојуз, формален или неформален, меѓу албанските лидери со Црвенковски, Петковски, Манасиевски, Бошкоски и Георгиевски, чија идеја би била експресна промена на името, би бил и прелесна пропагандна мета дури и за многу понеопитни актери во вакви игри од Груевски.
На прв поглед, најмногу шанси за успех има нова војна, која би завршила не со отцепување на Илирида, туку со некаков нов рамковен договор, овој пат не за тоа кому Албанците ќе му плаќаат мито за купување диплома, туку за ново, „словенско-албанско“ име на Македонија. Проблемот е само што условите во кои таа војна би била водена се различни од тие во 2001 година и што постојат сите шанси, наместо да чекаат полицијата и војската да ја завршат работат, овој пат многу Македонци сами да почнат да спроведуваат правда. Како што е многу реално да се претпостави дека победничкиот дух на осилените Албанци нема да го губи времето чекајќи некоја нова ОНА да ја води битката, туку ќе сака што поскора разрешница.
К ако би изгледала таквата граѓанска војна на улиците во скопските општини Чаир или Бутел, во услови кога изминатите осум години е акумулирана нова омраза меѓу едните и другите, можеме само да замислуваме. Но, бројот на смачканите глави, пресечени грла, со нож исцртани имињата на НАТО и ЕУ на грбовите на цивили, сигурно не се гаранцијата што ДУИ и Рафиз Алити ја бараат од македонскиот дел од власта. Попрво, идејата на таквата „гаранција“ би била да се замрзне приемот на Македонија во НАТО и ЕУ за нови десетина години, нешто што Грците би го платиле со суво злато. Посебно што по лекцијата од 2001 година, шансите Македонците да прифатат нови уцени се многу помали. Освен во случај на тотален воен пораз, нешто што не се случи ни пред осум години кога методите за остварување на албанската кауза имаа многу поголема поддршка отколку што е тоа случај сега.

Кога во Првата светска војна, некој германски лекар со чин на мајор, без да погледне пратил на фронт инвалид со дрвена нога, овој му рекол: „Сега, кога покрај ногата ќе ја загубам и главата, ќе си ставам дрвена и ќе станам мајор“.

Изгледа дека таа приказна не е оригинално германска и има свои корени и на Балканот. Работата е само во тоа што со таквите дрвени глави Германците расчистија одамна. Со дрвените глави во Македонија оди потешко, зашто копчето што ги вклучува е надвор од државата.

     
Автор: Дарко Јаневски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1149101265&id=13&setIzdanie=21828



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk