IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Те допираат туѓите неволи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Те допираат туѓите неволи?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
op12eh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 242
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај op12eh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 03:04
глава не можам да кренам од моите невољи
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 07:49
Me dopiraat tugite nevoli.. Kolku mi se pobliski lugeto tolku poveke socuvstvuvamjavascript:winOpener('non_RTE_popup_emoticons.asp','emot',1,1,450,340)
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 09:35
...И така еден обичен ден повторно го видов истиот сиромашен човек и повторно му дадов 100 денари...но тој ден, веднаш после тоа го видов и како влегува во спортска обложувалница и излегува со уплатено ливче...

Еве еден банален пример за донирањето, кога од хумани луѓе стануваме помагачи на паразити.

Имам пријатели кои пред некој месец отворија мини хотелче на едно излетничко место. Работата им иде одлично, но не можат да најдат чистач на хотелчето кој би примал плата од 15.000 денари месечно, иако во тоа место луѓето се жалат дека немаат пари и работа (!).

Да не помислите дека не давам пари, давам и тоа скоро секој ден... но кога малку повеќе ќе ги прочепкам оние кои тие пари ги бараат најчесто наидувам на мрзливи луѓе. Не за џабе ја има онаа поговорка „Сиромашен во џебот, сиромашен во умот“. (Тука секако не мислам на оние луѓе кои се болни и мора да се лечат во странство)


Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 11:32
Ниеден човек според  мене не може да остане недопрен-имун на нечија неволја,но ваквите примери како во постот погоре,крајно ме иритираат.

На неколку наврати и јас сум се соочила со слични ситуации,имам една  маана што слабо паметам имиња,но многу добро паметам ликови и така една персона налета на мене раскажувајќи ми дека е од провинција и дека нема доволно средства за билет да си го однесе детето дома,па побара помош.

Не требаше да ми ја дораскаже целата ситуација,му подадов пари и со насмевка му реков одете сега двајцата во својот дом.
После недела дена налетав на истата личност,но пред нова локација и со истата приказна....е тогаш го прекунав и му реков јас веќе ви купив билети минатата недела.
Се посрами и рече-морав ли на иста личност да налетам?!среќа
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 12:07
E ,stvarno baksuz si mu bila.голема%20насмевка

  - inaku , mene me dopiraat edinstveno moite licni problemi.......oko ne mi trepnuva za tugjite.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2011 во 14:25
TUJGITE NEVOJLI VLIJAAT   VRZ   SITE   STO KE DOZNAAT ZA NEVOJLATA PORADI   PSIHICKATA SOSTOJBA KOJA JA IMAME   DOBIENA OD NACINOT NA ISHRANA I PREGOLEMOTO PSIHICKO OPTOVARUVAJNE PA KAKO REZULTAT NA TOA   SITE BEGAME OD LUJDZETO KOI IMAAT NEVOJLI.TOA ZNACI DEKA TUJDZITE NEVOJLI NASATA PSIHA GI PERCEPIRA    KAKO NASI I   AVTOMATSKI SME POD NEKOJ STRES.PA ZATOA AKO SAKATE DA ZIVEETE ZDRAV ZIVOT BEGAJTE OD LUJDZETO KOI IMAAT NEVOJLI.PRASAJNE SE POSTAVUVA, VAKVAVA   FILOZOFIJA NA ZIVEEJNE KADE GI NOSI    SLABITE GRUPI   NA LUJDZE.?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.