Испечати | Затвори го прозорот

Дали Те допираат туѓите неволи?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Хуманост на дело
Опис на форумот: Љубовта ќе го спаси светот! Човечноста спасува, олеснува и облагородува животи! ДоброЧинителството мотивира да живееме за доброто на другите! Овие три нека бидат смисла на нашитe животи.
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20456
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 09:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали Те допираат туѓите неволи?
Постирано од: Pravoslavie
Наслов: Дали Те допираат туѓите неволи?
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 13:06

Без сомневање дивееме, пардон живееме во едно лудо и хаотично време. Тешки услови, врзување крај со крај кај едни, растење и напредување во кариерата кај други, турбо динамика на живеење...

Навистина е потребно да застанеме кај првиот “СТОП“ знак на нашиот животен пат и да се прашаме:

- дали во мене е останат човекот?
- Дали љубам? А како љубам? Само со збор и со правење лице или со пожртвуваност и на дело??
- Дали тагувам за несреќите кои ги има секаде околу нас?
- Дали сочувствувам со братот/сестрата кој(а) страда и како јас да дејствувам за да тоа биде изменето?
- Каде е коренот на злото во мене? Зарем тој не треба да се искорени најнапред?
- Каде е причинителот на проблемите кај другите? Зарем не треба, освен кај самите проблеми, да се дејствува силно и во причинителот на проблемите, за да проблемите повеќе ги нема или бидат што помалку присутни?

- Каде гледаат моите очи?
- Што слушаат моите уши?
- Каде трчаат моите нозе?
- Што работат моите раце?

- Дали и колку има човек во мене?


Размислувате ли за овие нешта?




Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Октомври.2009 во 13:59
Тема која не тера да размислиме, да си направиме една интроспектива на човечкото во себе. Ако искрено си одговориме на овие прашања ке дојдеме до одредени сознанија дека и не можеме многу да се гордееме со самите себе (барем во еден сегмент од својот живот).
Многумина од нас некако како да замижуваат пред маката на другиот или ги затвораат очите или го вртат погледот затоа што сите ние се плашиме од она лошото, сиромаштијата, болестите.
А сите знаеме дека ’’без суден ден’’ не се умира, сиромаштијата не е заразна, болеста не доаѓа ако подадеме рака на оној кој е болен од тешка болест.
Многумина од нас можат да одвојат барем 100 денари (ние пушачите толку даваме за цигари во денот) за да придонесат во помагањето на оној чие оздравување зависи од нашата дарежливост.
Сите ние имаме дома алишта, обувки, постелнина, па и мебел кој од разни причини ни стојат не искористени 3, 3 и повеќе години. Мала е веројатноста дека некогаш ке ги користиме повторно.
Никогаш не сме размислиле дека некому многу му требаат.


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 20.Октомври.2009 во 21:33
Размислувам и делувам онаму каде што можам.
Одвојувам по неколку часа секоја недела да им помогнам на луѓе на кои им е потребно екстра внимание.
Облеката која не ја носам редовно ја донирам.
Тоа е и ствар на навика. Добро е да се стекнуваат позитивни навики.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Октомври.2009 во 17:25
Mojata profesija  e od humanitaren karakter,pravam sve shto e vo moj domen da pomognam,no i von profesijata se trudam sekogash koga sum vo moznost i na bilo kakov nachin da imam lichen doprinos  na onie  na koi toa im e potrebno.
Nesmeeme da dozvolime da ischezne chovechnoto vo nas,mala donacija koja nas nema da ni  go narushi budzetot ,nekomu kje donese zdravje.
Gi pochituvam lugjeto ,koi ne ostanuvaat imuni na nechii nesrekji.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 23.Октомври.2009 во 16:56
Originally posted by renatax renatax напиша:

Mojata profesija  e od humanitaren karakter,pravam sve shto e vo moj domen da pomognam,no i von profesijata se trudam sekogash koga sum vo moznost i na bilo kakov nachin da imam lichen doprinos  na onie  na koi toa im e potrebno.Nesmeeme da dozvolime da ischezne chovechnoto vo nas,mala donacija koja nas nema da ni  go narushi budzetot ,nekomu kje donese zdravje.Gi pochituvam lugjeto ,koi ne ostanuvaat imuni na nechii nesrekji.

Bravo me inspirirash


Постирано од: real
Датум на внесување: 28.Октомври.2009 во 20:34
Jas sekogas na ovie moi godini sekogas kolku sum imal moznost sum pomagal za se i sesto na sekogo bez razlika na nacionalnost a naj veke sto me jade koga ke sednam da jadam si mislam sekogas dali ima nekoj vo ovoj moment koga jas jadam a nekoj nema a mozebi i nekoj place a nema da jade neznm stvarno nesum nekoj covek sto mozam da znam se vo ova planeta sto ima i nema no no sekogas treba da maximum na sekogo sto nema moznost sto nema da jade da mu se pomogne oti bog se gleda a toj sto pomaga siguren sum deka nikogas nema da izgubi.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 08:26
Нас обичните смртници не допираат, ние обичните смртници помагаме секој во рамките на своите можности. Чално е што многу малку ги допира нашите моќници па мора странците да ни помагаат. Но како и да е вредно е да се спомне
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F3A05A19DEC56A40B37A50B74AB64C05 - Детскиот интернат во Љубанци доби нов лик


-------------


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 17:57
ме допираат туѓите проблеми и немаштијата,неможноста на луѓето да си купат лекови,храна,облека...затоа често донирам,и никогаш не кажувам од кого е донацијата,затоа што сметам дека битно е за кого е наменета,а не од кого...последно нешто што ме погоди е веста за детето кое неможе да го прими лекот затоа што е 2000 и нешто евра...болно,ама вистинито...

-------------


Постирано од: kapo
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:16
vo pravo si ,treba da doniraat site za takvi celi.ama mnogu mi smeta sto sme nacija so neiscrpen talent za prevari i kombinacii za dubari.

cesto doniram , ama retko sum siguren deka tie pari odat kaj sto trebale,ili (pupu nedajboze) deka deteto e stvarno bolno a ne kombinacija na tatko mu da napravi pari..


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:53
еее и јас викам така..ама затоа посигурно ми е да донирам на сметка...тогаш секогаш давам мој прилог...а на оние циганчиња или било кој што ќе ми дојде на врата да бара пари..сигурно нема да добие од мене...па без разлика колку нехумана ќе излезам во очите на комшиите...јас знам дека давам кај што треба

-------------


Постирано од: kapo
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:55
ti si prava lepota;)   ne se nerviraj


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 23:59


-------------


Постирано од: riki1899
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 09:29
sekogas koga sum vo moznost doniram barem nesto simbolicno,...mnogu me dopiraat tugite nevolji,koga bi mozel da mu pomognam na sekogo barem po malku,za da go podoobri svojot zivot bi bil najsreken...ama toa e...ne sum moken do tolku


Постирано од: MaRgRini
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 16:55
kako da ne bides dobar za edno detence cija sudbina e tazna   
Pridonesi kolku sto mozes za pomos na ostanatite .Po toa se gleda goleminata na tvoeto srce.


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 19:26
Да жал ми е за туѓите неволји кога ќе видам некој човек болен од некоја тешка болест тага ми доаѓа на душаватагаИ секогаш кога можам донирамнамигнување

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Ноември.2009 во 23:24
zavisi kolku se tugji
ono ne bum majka tereza голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Ноември.2009 во 00:09
Ме допираат туѓи неволји, понекоја повеќе/помалку од други, но воглавно ме погодуваат и баш ми треба време онака, да се совземам откако ќе допре до мене некоја вест.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 14:37
Во зависност за која личност се работи...
Ако е за семејство или пријатели, ме допираат, и тоа многу...

А за на пример обични познаници, не сум безчувствителна, но сепак...не до толку...


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 18:20

da...pa i za kogo bilo da se raboti. No sepak, vo odredeni slucaevi gordosta e mnogu pojaka od zelbata da se pomogne vo nevolja



Постирано од: super babicka
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 00:14
da, me dopiraat i socustvuvam so site lugje poznati i nepoznati koi gi maci bolest,siromastija,bezrabotica...doniram redovno,aktivna sum na site humanitarni nastani i se trudam sto poveke da pomognam bilo so hrana,obleka,paricni sredstva no mora da priznaeme ne e dovolno ako na tie lugje ne se angazira drzavata so svoite ministerstva dolgorocno da im gi resi problemite bilo da se raboti za socijalno zagrozenite lica,lica so posebni potrebi,decinja bolni koi imaat potreba od lekuvanje vo stranstvo i tn.Ne bi bilo vred i ne e za spomnuvanje koga na nekogo i nekade si pomognal-no toa ti ja ispolnuva dushata i bi dala i poveke no moznostite se tie. a da znaete ne e voopsto lesno da tropas na vrati na dobri firmi za da izmolis nekoja donacija od keramicki plocki,cement, knigi...tri pati ke se prepotis dodeka da vlezes zosto neznaes kako ke izlezes,no za sreka ima i dobri humani lugje,a potoa od napravenoto dobro delo stanuvas posilen i prodolzuvas natamu po patot koj te vodi kon domot 11 oktomvri,momin potok -punktot na crveniot krst za bezdomnici,psihij.bolnica Negorci,Bansko i mojata prijatelka roze,povekedetnoto semejstvo vo Pripor,rom. naselba Zlokukani,katlanovo....pa vardariste...posakuvam da gi ima sto pomalku site ovie lugje na koi im treba podadena raka ,posakuvam da nemaat potreba od bilo kakva pomos no i toa e ksmet ...se nadevam na drugion vek ako go ima a velat tamu sme site ednakvi -no ne se slozuvam so taa teza zatoa sto tie sto imaat ednas umiraat a tie sto nemaat sekoj den! zatoa da pomagame vo ramkite na nasite moznosti...


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 04.Јануари.2010 во 22:31
sekako deka ,,da,,
samo covek bez emocii ne moze da go doprat.


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 05.Јануари.2010 во 00:49
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

sekako deka ,,da,,
samo covek bez emocii ne moze da go doprat.
 
големо%20гушкање
како реагираш во таквите ситуации?


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 14:52
мене апсолутно ич не ме допираат ни туѓите па ни моите невољи

-------------
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 07.Јануари.2010 во 15:10
Originally posted by vlad0 vlad0 напиша:

мене апсолутно ич не ме допираат ни туѓите па ни моите невољи

зошто

-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 22.Мај.2011 во 23:55
Дали Те допираат туѓите неволи?


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Мај.2011 во 22:36
Да, многу.
Имам голем проблем-сама со себе во тој поглед. Не останувам рамногушна, не останувам само на искажување сожаление туку преминувам во акција и барам начини да се реши невољата.
Многумина ми замеруваат кога ќе им се јавам да помогнат за некој кој има потреба од нивна помош. Такаречи никој не ме разбира зошто “си го користам“ кредитот за некој кој не ми е “близок“. Не ме разбираат кога ќе одговорам дека ми е близок/блиска по тоа што е човек кој има мака.тага
А јас не знам да функционирам поинаку.


-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 30.Мај.2011 во 00:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Да, многу.
Имам голем проблем-сама со себе во тој поглед. Не останувам рамногушна, не останувам само на искажување сожаление туку преминувам во акција и барам начини да се реши невољата.
Многумина ми замеруваат кога ќе им се јавам да помогнат за некој кој има потреба од нивна помош. Такаречи никој не ме разбира зошто “си го користам“ кредитот за некој кој не ми е “близок“. Не ме разбираат кога ќе одговорам дека ми е близок/блиска по тоа што е човек кој има мака.тага
А јас не знам да функционирам поинаку
па мислам и дека не постои друг начин. Ако се сака човек самиот себеси, ќе ги сака и другите подеднакво како и себеси. Ако не ги сака луѓето околу себе, многу е веројатно дека не се сака ниту почитува самиот себе. Едното со другото одат под рака. Егоистите пак не се сакаат себеси, туку се повеќе лакоми, отколку себезаљубеници. Ним никогаш ништо не им е доста!

И да mamamd, во едно нешто се согласувам со тебе. Близок ни е навистина секој еден човек за кого знаеме дека е жив. Не мора да се познаваме со него, потребно е да имаме разбирање за неговиот проблем и да имаме здрава и цврста волја да му се најдеме во невољата и да му помогнеме. Без приговарање, без ропотење во себе, без мрчење и оговарање!! Ако сакам и можам да помогнам - ОДАМ ДА ПОМОГНАМ и тоа ќе го направам со добра и слободна волја и со отворено срце полно со љубов! Некогаш е добро и да се натераме да бидеме добри, оти многу нешта во овој свет прават да бидеме луѓе кои не сакаат да бидат добри, кои не сакаат да љубат. кои не сакаат да бидат пожртвувани за доброто на ближниот. Ако човек истапи и се бори против тоа, тогаш блазе си него! Ќе го привлече Благословот Божји врз себе!


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 30.Мај.2011 во 22:49
najcesto da...poveke za niv zanam da se iznerviram odkolku ako na mene ako mi se desi neso

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: op12eh
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 03:04
глава не можам да кренам од моите невољи


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 26.Јули.2011 во 07:49
Me dopiraat tugite nevoli.. Kolku mi se pobliski lugeto tolku poveke socuvstvuvamjavascript:winOpener('non_RTE_popup_emoticons.asp','emot',1,1,450,340)


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 09:35
...И така еден обичен ден повторно го видов истиот сиромашен човек и повторно му дадов 100 денари...но тој ден, веднаш после тоа го видов и како влегува во спортска обложувалница и излегува со уплатено ливче...

Еве еден банален пример за донирањето, кога од хумани луѓе стануваме помагачи на паразити.

Имам пријатели кои пред некој месец отворија мини хотелче на едно излетничко место. Работата им иде одлично, но не можат да најдат чистач на хотелчето кој би примал плата од 15.000 денари месечно, иако во тоа место луѓето се жалат дека немаат пари и работа (!).

Да не помислите дека не давам пари, давам и тоа скоро секој ден... но кога малку повеќе ќе ги прочепкам оние кои тие пари ги бараат најчесто наидувам на мрзливи луѓе. Не за џабе ја има онаа поговорка „Сиромашен во џебот, сиромашен во умот“. (Тука секако не мислам на оние луѓе кои се болни и мора да се лечат во странство)




Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 11:32
Ниеден човек според  мене не може да остане недопрен-имун на нечија неволја,но ваквите примери како во постот погоре,крајно ме иритираат.

На неколку наврати и јас сум се соочила со слични ситуации,имам една  маана што слабо паметам имиња,но многу добро паметам ликови и така една персона налета на мене раскажувајќи ми дека е од провинција и дека нема доволно средства за билет да си го однесе детето дома,па побара помош.

Не требаше да ми ја дораскаже целата ситуација,му подадов пари и со насмевка му реков одете сега двајцата во својот дом.
После недела дена налетав на истата личност,но пред нова локација и со истата приказна....е тогаш го прекунав и му реков јас веќе ви купив билети минатата недела.
Се посрами и рече-морав ли на иста личност да налетам?!среќа


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Guilty
Датум на внесување: 26.Август.2011 во 12:07
E ,stvarno baksuz si mu bila.голема%20насмевка

  - inaku , mene me dopiraat edinstveno moite licni problemi.......oko ne mi trepnuva za tugjite.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 28.Август.2011 во 14:25
TUJGITE NEVOJLI VLIJAAT   VRZ   SITE   STO KE DOZNAAT ZA NEVOJLATA PORADI   PSIHICKATA SOSTOJBA KOJA JA IMAME   DOBIENA OD NACINOT NA ISHRANA I PREGOLEMOTO PSIHICKO OPTOVARUVAJNE PA KAKO REZULTAT NA TOA   SITE BEGAME OD LUJDZETO KOI IMAAT NEVOJLI.TOA ZNACI DEKA TUJDZITE NEVOJLI NASATA PSIHA GI PERCEPIRA    KAKO NASI I   AVTOMATSKI SME POD NEKOJ STRES.PA ZATOA AKO SAKATE DA ZIVEETE ZDRAV ZIVOT BEGAJTE OD LUJDZETO KOI IMAAT NEVOJLI.PRASAJNE SE POSTAVUVA, VAKVAVA   FILOZOFIJA NA ZIVEEJNE KADE GI NOSI    SLABITE GRUPI   NA LUJDZE.?



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk