IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Те допираат туѓите неволи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Те допираат туѓите неволи?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали Те допираат туѓите неволи?
    Испратена: 18.Октомври.2009 во 13:06

Без сомневање дивееме, пардон живееме во едно лудо и хаотично време. Тешки услови, врзување крај со крај кај едни, растење и напредување во кариерата кај други, турбо динамика на живеење...

Навистина е потребно да застанеме кај првиот “СТОП“ знак на нашиот животен пат и да се прашаме:

- дали во мене е останат човекот?
- Дали љубам? А како љубам? Само со збор и со правење лице или со пожртвуваност и на дело??
- Дали тагувам за несреќите кои ги има секаде околу нас?
- Дали сочувствувам со братот/сестрата кој(а) страда и како јас да дејствувам за да тоа биде изменето?
- Каде е коренот на злото во мене? Зарем тој не треба да се искорени најнапред?
- Каде е причинителот на проблемите кај другите? Зарем не треба, освен кај самите проблеми, да се дејствува силно и во причинителот на проблемите, за да проблемите повеќе ги нема или бидат што помалку присутни?

- Каде гледаат моите очи?
- Што слушаат моите уши?
- Каде трчаат моите нозе?
- Што работат моите раце?

- Дали и колку има човек во мене?


Размислувате ли за овие нешта?



Изменето од Pravoslavie - 18.Октомври.2009 во 13:07
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 13:59
Тема која не тера да размислиме, да си направиме една интроспектива на човечкото во себе. Ако искрено си одговориме на овие прашања ке дојдеме до одредени сознанија дека и не можеме многу да се гордееме со самите себе (барем во еден сегмент од својот живот).
Многумина од нас некако како да замижуваат пред маката на другиот или ги затвораат очите или го вртат погледот затоа што сите ние се плашиме од она лошото, сиромаштијата, болестите.
А сите знаеме дека ’’без суден ден’’ не се умира, сиромаштијата не е заразна, болеста не доаѓа ако подадеме рака на оној кој е болен од тешка болест.
Многумина од нас можат да одвојат барем 100 денари (ние пушачите толку даваме за цигари во денот) за да придонесат во помагањето на оној чие оздравување зависи од нашата дарежливост.
Сите ние имаме дома алишта, обувки, постелнина, па и мебел кој од разни причини ни стојат не искористени 3, 3 и повеќе години. Мала е веројатноста дека некогаш ке ги користиме повторно.
Никогаш не сме размислиле дека некому многу му требаат.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:33
Размислувам и делувам онаму каде што можам.
Одвојувам по неколку часа секоја недела да им помогнам на луѓе на кои им е потребно екстра внимание.
Облеката која не ја носам редовно ја донирам.
Тоа е и ствар на навика. Добро е да се стекнуваат позитивни навики.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 17:25
Mojata profesija  e od humanitaren karakter,pravam sve shto e vo moj domen da pomognam,no i von profesijata se trudam sekogash koga sum vo moznost i na bilo kakov nachin da imam lichen doprinos  na onie  na koi toa im e potrebno.
Nesmeeme da dozvolime da ischezne chovechnoto vo nas,mala donacija koja nas nema da ni  go narushi budzetot ,nekomu kje donese zdravje.
Gi pochituvam lugjeto ,koi ne ostanuvaat imuni na nechii nesrekji.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:56
Originally posted by renatax renatax напиша:

Mojata profesija  e od humanitaren karakter,pravam sve shto e vo moj domen da pomognam,no i von profesijata se trudam sekogash koga sum vo moznost i na bilo kakov nachin da imam lichen doprinos  na onie  na koi toa im e potrebno.Nesmeeme da dozvolime da ischezne chovechnoto vo nas,mala donacija koja nas nema da ni  go narushi budzetot ,nekomu kje donese zdravje.Gi pochituvam lugjeto ,koi ne ostanuvaat imuni na nechii nesrekji.

Bravo me inspirirash
Кон врв
real Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај real Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 20:34
Jas sekogas na ovie moi godini sekogas kolku sum imal moznost sum pomagal za se i sesto na sekogo bez razlika na nacionalnost a naj veke sto me jade koga ke sednam da jadam si mislam sekogas dali ima nekoj vo ovoj moment koga jas jadam a nekoj nema a mozebi i nekoj place a nema da jade neznm stvarno nesum nekoj covek sto mozam da znam se vo ova planeta sto ima i nema no no sekogas treba da maximum na sekogo sto nema moznost sto nema da jade da mu se pomogne oti bog se gleda a toj sto pomaga siguren sum deka nikogas nema da izgubi.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 08:26
Нас обичните смртници не допираат, ние обичните смртници помагаме секој во рамките на своите можности. Чално е што многу малку ги допира нашите моќници па мора странците да ни помагаат. Но како и да е вредно е да се спомне
Детскиот интернат во Љубанци доби нов лик
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 17:57
ме допираат туѓите проблеми и немаштијата,неможноста на луѓето да си купат лекови,храна,облека...затоа често донирам,и никогаш не кажувам од кого е донацијата,затоа што сметам дека битно е за кого е наменета,а не од кого...последно нешто што ме погоди е веста за детето кое неможе да го прими лекот затоа што е 2000 и нешто евра...болно,ама вистинито...
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:16
vo pravo si ,treba da doniraat site za takvi celi.ama mnogu mi smeta sto sme nacija so neiscrpen talent za prevari i kombinacii za dubari.

cesto doniram , ama retko sum siguren deka tie pari odat kaj sto trebale,ili (pupu nedajboze) deka deteto e stvarno bolno a ne kombinacija na tatko mu da napravi pari..
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:53
еее и јас викам така..ама затоа посигурно ми е да донирам на сметка...тогаш секогаш давам мој прилог...а на оние циганчиња или било кој што ќе ми дојде на врата да бара пари..сигурно нема да добие од мене...па без разлика колку нехумана ќе излезам во очите на комшиите...јас знам дека давам кај што треба
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:55
ti si prava lepota;)   ne se nerviraj
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 23:59
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2009 во 09:29
sekogas koga sum vo moznost doniram barem nesto simbolicno,...mnogu me dopiraat tugite nevolji,koga bi mozel da mu pomognam na sekogo barem po malku,za da go podoobri svojot zivot bi bil najsreken...ama toa e...ne sum moken do tolku
Кон врв
MaRgRini Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaRgRini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 16:55
kako da ne bides dobar za edno detence cija sudbina e tazna   
Pridonesi kolku sto mozes za pomos na ostanatite .Po toa se gleda goleminata na tvoeto srce.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.