IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Албански јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албански јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 11:40
Jas se soglasuvam so toa da se uci albanski jazik,bidejki i Albancite go znaat makedonskiot jazik,pa taka lesno ke komunicirame dokolku se izucuva albanski jazik.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 16:52
темата си е сосема на место, дури и јас размислувам дали да го земам албанскиот како трет јазик... очигледно ќе бидеме колешки со девојкава ... некако немам желба да го научам... попрво би учела нешто... од скандинавските
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 17:01

Во краjот но овоj месец или во почетокот на следниот мислим да одим на гости у Македониja .Ке се запишем и jac да учим албански .....



Изменето од емил - 30.Октомври.2009 во 21:33
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 09:32
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

темата си е сосема на место, дури и јас размислувам дали да го земам албанскиот како трет јазик... очигледно ќе бидеме колешки со девојкава ... некако немам желба да го научам... попрво би учела нешто... од скандинавските

Добра идеја. А за скандинавските... па зарем има во Македонија предавања на факултет по исландски, норвшеки итн?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 06:44
Е добро е што ја најдов темата...
Пред некој ден ми дојде идеа да научам нешто основно на албански, па ве молам ако може некој да постира некој материјал, пример слика со азбука, поздрави, броеви, бидејќи барав, а ич не можев да се снајдам таму по страниците... Поздрав и благодарам од напред.среќа
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 15:02
http://cezark*rti.com

Еве конечно најдов еден линк...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 18:47
Vaka ke vi kazam ....глупчо
jas  ushte vo kosovskata kriza idev na k*rs po albanski jazik......
ednostavno mi faleshe ushte nekoj jazik kako poliglot .......
gramatikata ja sovladav vo kofliktot vo 2001 god.....
dodeka site koj se pravea ,,vistinski makedonci,,togash pobegnaja ...
jas ostanav.... i naprotiv edinstvenata bev na k*rsot po albanski jazik...
sovladana gramatika so pomosh na profesorot koj sega e ambasador....
veruvajte ne e bash ist literaturniot albanski jazik( knigi od Tirana)...
so ovoj albanski mu doagja kako dijalekt.....
i dojdov vo situacija pak da ne gi razberam vo nekoi izrazi....
toa  kako strumichki vo pojaka brzina....
i koga se trudev konverzacija na albanski direktno.....
sogovornikot vednash vrteshe na gore-dole  makedonski jazik .......
istite veleja deka jas mozam da gi vikam shqiptari za razlika od drugite koga gi vikaat taka se ljutat...
albanskiot jazik napravi da imam poveke prijateli , rejting i pochit.....
a da se ushte ne go koristam zboruvajki go makedonskiot kako patriota...
губитник no samiot fakt deka znaat deka im go znam jazikot pogolema pochit od niv nema....
a emil mozebi ima pravo .....размислување
No!! jas ke kazam i neshto drugo......vo toj kontekst....
i mene mi prechi koga idam  istochno vo mojata drzava pa mi izgleda kako da sum vo Bugarija kako da slusham bugarskiot jazik ....
mi prechi koga makedonecot shto se udira vo gradi kako patriota .......
preku nok stanuva bugarin poradi edna pishliva kola od 2000 evra.....
za da moze da vozi mercedes niz Skopje se prodal  za 2000 evra....
ili za bezviznoshetanje ...ili drugi benificii so Bugarija gi nudi za svoi gragjani.....
mi prechi shto deneska se ushte se slusha samo srpska muzika..
a nashata makedonska nigde ja nema......
ne velam ne za srpskata ......ama ne nonstop ......
znachi nema kraj na nashiov balkan sve sme meshanici od sekade....
za da bide mir , razbiranje i napredok treba zaednichki .....
zatoa mili forumdzi znajte go i albanskiot i srpskiot i bugarskiot..
a posebno grchkiot jazik......
i uste neshto drag emil da se sakashe ova parche zemja ne ke postoeshe kako shto e sega .....

znaesh eden marshal kako veleshe pokraj drugoto??
zapoznaj se .....nauchi go....... bidi kako nego ......
utre ako ti bide neprijatel .....lesno ke go pobedish......губитник

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 22:56
Е алал да ти е Bijonse1.големо%20гушкање

А за Емил, мислам дека човекот баш ја сака Република Македонија, но треба да знае дека јазик си е јазик, а и албанската звучност е прекрасна, не секојдневна, јас практикувам учење на јазици кој не се сродни со англискиот, зошто?!... Затоа што форсирајќи го англискиот останатите јазици ќе добијат англиски гласови и постепено ќе се изгубат во себе, а додека еден народ го има јазикот, си ја има и татковината. Тоа за конфликтот во 2001 или за тоа дека денес албанците имаат големи права и се малцинство, ги има во најголем број после македонсците и не ми смета, луге сме, многу го форсираат каратето, па со албанци сум често, со некој не можам добро да се разберам, мора да зборувам англиски, а вака ќе биде и полесно и подобро за мене збогатен со уште еден народ.љубов
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 09:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Е добро е што ја најдов темата... Пред некој ден ми дојде идеа да научам нешто основно на албански, па ве молам ако може некој да постира некој материјал, пример слика со азбука, поздрави, броеви, бидејќи барав, а ич не можев да се снајдам таму по страниците... Поздрав и благодарам од напред.среќа

Албанскиот јазик спаѓа во големото семејство на индоверопски јазици, но како група е изолиран(ист случај е и со грчкиот, нема поблиски сродници).

Писмото е латинично и содржи 37 букви(shkronja). Тука ќе ги наведам само оние кои ги нема или се читаат поинаку отколку во македонскиот.


Ç - Ч на пр. çmimi(чмими)=цена

Ë - темен вокал на пр. ëndër(`нд`р)=сон (како ` во зборот `рж т.е. како бугарската Ъ во зборот България). На крајот од зборот обично не се слуша.

Q - Ќ на пр. qen(ќен)=куче

GJ - Ѓ на пр.gjuha(ѓуха)=јазик

NJ - Њ на пр. njeri(њери)=човек

L - слично на Љ на пр. Lepur(љепур)=зајак
LL - обично Л на пр. Llogaria(логариа)=сметководство

Y - направи усни за У а изговори И на пр. Yll = ѕвезда. Овој глас го има и во германскиот, унгарскиот, естонскиот и турскиот јазик но таму се бележи со знакот Ü, додека во финскиот исто се бележи со Y

X - Ѕ на пр. xehtaria(ѕехтариа)=руда

R - обично Р, но некои албанци(особено на Косово) го изговараат слично на англиското R

RR - нагласено Р

DH - овој глас го нема во македонскиот јазик, се чита слично на исландското Ðð. Изговори Д допирајќи ги долните усни со предните заби(како да оди накај В)

TH - ниту овој го нема во македонскиот, се изговара исто како во англискиот Think.

SH - Ш на пр. Shqipëria(Шќип`риа)=Албанија

XH - Џ на пр. xhaxha(џаџа) = чичко

ZH - Ж на пр. zhurmë(журм)= галама, врева

Гласот кој се бележи со буквата H се изговара како македонското Х на пр. hapur(хапур)=отворено, но многумина во косовскиот говор не го изговараат(но тоа не е литературно).

Изменето од Majkl - 31.Октомври.2009 во 09:21
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 10:31

Фала баш и од тебе очекував да постираш некој материјал, оти ти си по јазиците.среќа

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 12:57
Значи конечната азбука произлегува од буквите:
 

a, b, c, ç, d, dh, e, ë, f, g, gj, h, i, j, k, l, ll, m, n, nj, o, p, q, r, rr, s, sh, t, th, u, v, x, xh, y, z, zh.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 13:02
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Фала баш и од тебе очекував да постираш некој материјал, оти ти си по јазиците.среќа


Me kënaqesi(Ме к`наќеси)= со задоволство.

Албанскиот јазик нема среден род(т.е. има но излезен е од употреба) но затоа има посебно машки и женски род за трето лице еднина и множина. Додека во македонскиот велиме на пр. Тие се..., во албанскиот мора да се дефинира дали тие лица се жени или мажи. Ако се мажи ќе биде ata janë а ако се жени ato janë=тие(жени)се...

Еве на пр. личната заменка Јас сум како изгледа конјугирана(менувана по лица во еднина и множина):

njëjës=еднина
1. Unë jam = Јас сум
2. Ti je = Ти си
3. Ai, ajo është = тој, таа е

shumës=множина
1. Ne jemi = ние сме
2. Ju jeni = вие сте
3. Ata, ato janë = тие се
(зависно дали се машки род или женски род)


Изменето од Majkl - 02.Ноември.2009 во 18:32
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 13:04
среќаЗначи сега пред се треба да ги повторувам буквите од азбуката, па после здравје да барам чаре на к*рс...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2009 во 13:10
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Значи конечната азбука произлегува од буквите:
 

a, b, c, ç, d, dh, e, ë, f, g, gj, h, i, j, k, l, ll, m, n, nj, o, p, q, r, rr, s, sh, t, th, u, v, x, xh, y, z, zh.




<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

Тоа е азбуката т.е. Alfabeti i gjuhës shqipë(Аљфабети и ѓух`с шќип)=Азбука на јазикот албански создадена од група албански интелектуалци во Manastir(Битола) 1909 година.

Но во јужна албанија уште во 17-18 век во употреба била Елбасанската азбука која изгледала сосема поинаку:



Изменето од Majkl - 31.Октомври.2009 во 13:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,470 секунди.