Испечати | Затвори го прозорот

Албански јазик

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20045
Датум на принтање: 17.Јуни.2024 во 05:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Албански јазик
Постирано од: ivonceto
Наслов: Албански јазик
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:00
jas baram sovet :) dali da se osudam da zemam albanski jazik na fakultet pd C iako nikogas ne sum go ucela i neznam nisto za nego :) ajde cekam najrazlicni mislenja



Коментари:
Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:04
а зошто не...јас мислам дека ќе ти се најде многу и за вработување понатаму...албанскиот е јазик како сите останати и поголема корист имаш од него  одколку  од германскиот или италијански на пр.



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:08
Originally posted by ivonceto ivonceto напиша:

jas baram sovet :) dali da se osudam da zemam albanski jazik na fakultet pd C iako nikogas ne sum go ucela i neznam nisto za nego :) ajde cekam najrazlicni mislenja
 
 
Ти сериозно ли прашаш или се шалиш само??????????????
 
Естествено ке нема никаква потреба од албанскиот jазик.Учи си англиjски и ке спечелиш многу подобра реализациjа понатаму


Постирано од: ivonceto
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:12
da da , se e toa vo red znaci prv mi e angliski vtor mi e italijanski , sega mozam da zemam albanski kako tret ili da zemam namesto albanski nekoi opstestveni predmeti , pa se mislam sto da napravam....


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:15
девоjче слатко убаво........ич и не ти треба албански.Молим те запиши секакво друго нешто ,но во никаков случаj албански.Вискрено те молим


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:21
aj, ne si igraj so devojcheto be!!изненадување...ako stvarno moze ..i saka...ne e na odmet i albanski da si nauchi..pokraj angliskiot...kako ..osnoven...samo napred!...devojche...среќазадоволство

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 13:27
Originally posted by brza brza напиша:

aj, ne si igraj so devojcheto be!!изненадување...ako stvarno moze ..i saka...ne e na odmet i albanski da si nauchi..pokraj angliskiot...kako ..osnoven...samo napred!...devojche...среќазадоволство
 
 
И од каква полза ке и еalbanski  ке нешто не ми текнува?


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 15:42
Kolku jazici znaesh za tolku lugje vredish. Ako imash moznost ne gledam pricina da ne go ucish albanskiot jazik. Jas kako student nauciv da komuniciram i mnogu dobro govorev. Sega ucam da pishuvam odnosno posetuvam k*rs po albanski jazik i moram da ti kazam deka e tezok no ne kolku germanskiotголема%20насмевка.

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 16:29
Като ви читам и си мислим ке бараате реализациjа во албански фирми.Ама после 4-5 години да не плачете ке албанците ви завладеват леко-полеко.Ке си седите таму во нивните фирми и ке зимате "големи плати" и ке кjутите.Се договорив ме?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 17:27
Originally posted by емил емил напиша:

Като ви читам и си мислим ке бараате реализациjа во албански фирми.Ама после 4-5 години да не плачете ке албанците ви завладеват леко-полеко.Ке си седите таму во нивните фирми и ке зимате "големи плати" и ке кjутите.Се договорив ме?
  ich nemaj gajle!...!....tie ..i taka i taka...ednash i ke zavladeat...pa, ...ne e losho odnapred i da im se nauchi jazikot...za korespondencija...ne za drugo !тага


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 17:38

Ако е за кореспонденциja нема лошо.Али за оно другото веке е многу лоше и ич ни е убаво тоа што се случува каj вас



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 18:33
Originally posted by ivonceto ivonceto напиша:

jas baram sovet :) dali da se osudam da zemam albanski jazik na fakultet pd C iako nikogas ne sum go ucela i neznam nisto za nego :) ajde cekam najrazlicni mislenja
Идејата по себе е одлична. Но важна е и твојата желба како и дали има добри предавачи по албански јазик. Мојот впечаток е дека многумина го зборуваат албанскиот, но малкумина умеат на добар и интересен начин да го предаваат.

Сериозното познавање на албанскиот јазик во било која од балканските земји во комбинација со англиски и на пр. македонски нуди извонредни можности во каријерата.

Во Македонија постои силна тенденција кон двојазичност(де факто присутна) на официјално ниво. Од преведувачи и толкувачи(кои треба да ги познаваат) на двата јазика одлично) се повеќе ќе има потреба. Исто така делегации и бизнисмени од Албанија и Косово честопати ја посетуваат Р.Македонија. Ете ја шансата за заработувачка.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:05
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by ivonceto ivonceto напиша:

jas baram sovet :) dali da se osudam da zemam albanski jazik na fakultet pd C iako nikogas ne sum go ucela i neznam nisto za nego :) ajde cekam najrazlicni mislenja
Идејата по себе е одлична. Но важна е и твојата желба како и дали има добри предавачи по албански јазик. Мојот впечаток е дека многумина го зборуваат албанскиот, но малкумина умеат на добар и интересен начин да го предаваат.

Сериозното познавање на албанскиот јазик во било која од балканските земји во комбинација со англиски и на пр. македонски нуди извонредни можности во каријерата.

Во Македонија постои силна тенденција кон двојазичност(де факто присутна) на официјално ниво. Од преведувачи и толкувачи(кои треба да ги познаваат) на двата јазика одлично) се повеќе ќе има потреба. Исто така делегации и бизнисмени од Албанија и Косово честопати ја посетуваат Р.Македонија. Ете ја шансата за заработувачка.
 
 
1.И во кои балкански држави ке ти е потребен албанскиот jазик?
2.Нели сакате да сте во ЕУ?зошто ви е албански?
3.Луге македонци ,неразумете ли ке самиот факт ,ке учите албански е навреда на вашата држава?И след неколко години официjалниот  jазик ке биде албански во вашата држава?Тоа ли сакате?Да има каj вас само джамии и забулени жени?Сумнjам се.........


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:34
Originally posted by емил емил напиша:

 
1.И во кои балкански држави ке ти е потребен албанскиот jазик?
2.Нели сакате да сте во ЕУ?зошто ви е албански?
3.Луге македонци ,неразумете ли ке самиот факт ,ке учите албански е навреда на вашата држава?И след неколко години официjалниот  jазик ке биде албански во вашата држава?Тоа ли сакате?Да има каj вас само джамии и забулени жени?Сумнjам се.........

Во Албанија на одмор- на море. Комуникација со пријателите Албанци.
Оние во ЕУ прво ги учат јазиците на своите сограѓани, соседни земји.
Навреда не може да биде учењето на било кој јазик. Навреда е да не се знае јазици. А за албанскиот бил тој официјален или не, факт е дека во Македонија има Албанци кои имаат свои фирми и во кои останатите работат за плата.


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:45

Доколко сум запознат во албанските фирми примаат само албанци на работа.А македонците и македонките и да знаjат 100 jазика седат пред вратата и просат. Инако нема везе...........Толерираjте албанскиот бизнес.Ви сте една толерантна нациjа



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:46
Не зборуваме за меѓунационални односи, зборуваме за учење јазици.

-------------


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:51
Албански и пари да ми даваат не учам

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Не зборуваме за меѓунационални односи, зборуваме за учење јазици.
 
 
Ученето на jазици е сврзано со понаташната перспектива на човекот.Ево и jас се трудим да зборувам македонски и да ме разумете идеално ,али тоа нема да ми помогне во иднината...........нели?


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 10.Септември.2009 во 20:53
Ивонче да не одиш да учиш албански никако

-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 00:28
Во Албанија на одмор- на море. Комуникација со пријателите Албанци.
Оние во ЕУ прво ги учат јазиците на своите сограѓани, соседни земји.
Навреда не може да биде учењето на било кој јазик. Навреда е да не се знае јазици. А за албанскиот бил тој официјален или не, факт е дека во Македонија има Албанци кои имаат свои фирми и во кои останатите работат за плата.
[/QUOTE]
 
Во ЕУ прво не се изучуваат јазиците на граѓаните на соседните земји- Никогаш а ниту јазиците на малцинствата се задолжителни туку доколку има можност училиштето учениците го изучуваат јазикот на етничката група на која припаѓаат по сопствен избор а секаде задолжителен јазик е оној официјалниот на земјата во која се живее.
Ако живееш во една Франција задолжителен ти е Францускиот а ако сакаш уште еден-твоја работа.
Во В.Британија живеат на милиони Индијци, Пакистанци, Кинези и Пољаци па нивните јазици не се задолжителни туку се само достапни во склоп на јавните услуги.
Досегашното мое искуство не сум видела ниеден Француз, Германец или Шпанец да се треска од земја да го научи Англискиот или било кој други светски јазик доколку нема личен интерес на тоа поле.
 
Да не одам толку офтопик доколку девојкава смета дека би имала корист да го учи Албанскиот јазик и и чини задоволство и смета дека тоа е  вистинскиот избор-нема потреба од толку размислување.
А да учам некој јазик колку за „недај боже„, фала НЕ.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 01:44
Originally posted by емил емил напиша:

1.И во кои балкански држави ке ти е потребен албанскиот jазик?
Албанија, Црна Гора, Косово, Србија, Македонија и Грција(делумно и Италија, додуша не е балканска).
Originally posted by емил емил напиша:

2.Нели сакате да сте во ЕУ?зошто ви е албански?
Затоа што сакаме да сме во ЕУ, и затоа што и Албанија сака да биде во ЕУ. Си слупнал некогаш за професија: преведувачи и толкувачи?
Originally posted by емил емил напиша:

3.Луге македонци ,неразумете ли ке самиот факт ,ке учите албански е навреда на вашата држава?
Зошто би било навреда? Навреда ли е да се учи кинески, полски, украински, шпански?
Originally posted by емил емил напиша:

И след неколко години официjалниот  jазик ке биде албански во вашата држава?Тоа ли сакате?
Не. Но сакаме да научиме албански. Ти не сакаш?
Originally posted by емил емил напиша:

Да има каj вас само джамии и забулени жени?
Големо непознавање на религијата и албанскиот народ.

Прво: Албанците не се само муслимани туку меѓу нив има многу атеисти, католици, муслимани, православни и други помали верски заедници.
Второ: Во Албанија речиси ниту една жена не е забулена(долго време беше првата официјална атеистичка држава).


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 06:25
Девојката бара совет за изборен албански не за задолзителен. Никој не спомна дека во Европа се задолжителни јазиците на доселените странци а ако и ја сакаме вистината многумина европјани ги учат тие јазици.
Секој си има свој став, кај некој полн со предрасуди кај некој нема предрасуди. Во времето на СФРЈ се учеше српскохрватски па никого не го заболе глава што знаеше јазик плус.
И Емиле, од македонскиот имаш барем едно големо фајде, тука си на македонски форум и се разбираш со форумџиите, а колку што негде прочитав многу ти значи и комуникацијата со Мајето од Кумановонамигнување


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 06:39

Девоjчето бараа совет и  ние и го даваме советот.Али има е еден многу важен момент.Измислила ли е Ивончето што ке работи занапред и во работата  ке и е полезен ли албанскиот.Да не излезе така, што ке го научи и после да нема потреба од него.Припорачително е да бараа реализациja занапред со албански.......мислим jacзбунетост



Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 15:03
од еден јазик плус не боли глава...па макар и никогаш да не ти затреба...
зошто ти Емил се трудиш да зборуваш Македонски?
за да комуницираме,нели?
ние Македонците имаме еден хендикеп со непознавањето на Албанскиот јазик
живееме во иста држава,се случува да имаме заеднички интереси
Аалбанците нас не разбираат што зборуваме,а ние нив не!
Нели е подобро да разбереме што се договараат додека ние блееме како телиња?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: емил
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 22:51

Учете ,учете.И после време кога албанскиот биде официалниот за државата да не се жалите.Сами си пуштате вукот во кошарата ...........



Постирано од: ivonceto
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 17:12
jas si go zaokruziv kako izboren :) ke vidime kako ke odi ama sepak taka odluciv , se naddevam deka ke se isplati , pozdrav do site sto bevte prrotiv ili za :)


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 17:49
ти посакувам се најубаво...можеби нема да се исплати ама ќе бидеш побогата за еден јазик
големо%20гушкање



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Септември.2009 во 21:04
Ивончето направи своjот избор и сега веке може да се тури клуч на темава хи,%20хи...


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 11:40
Jas se soglasuvam so toa da se uci albanski jazik,bidejki i Albancite go znaat makedonskiot jazik,pa taka lesno ke komunicirame dokolku se izucuva albanski jazik.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 16:52
темата си е сосема на место, дури и јас размислувам дали да го земам албанскиот како трет јазик... очигледно ќе бидеме колешки со девојкава ... некако немам желба да го научам... попрво би учела нешто... од скандинавските

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Септември.2009 во 17:01

Во краjот но овоj месец или во почетокот на следниот мислим да одим на гости у Македониja .Ке се запишем и jac да учим албански .....



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 18.Септември.2009 во 09:32
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

темата си е сосема на место, дури и јас размислувам дали да го земам албанскиот како трет јазик... очигледно ќе бидеме колешки со девојкава ... некако немам желба да го научам... попрво би учела нешто... од скандинавските

Добра идеја. А за скандинавските... па зарем има во Македонија предавања на факултет по исландски, норвшеки итн?


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 06:44
Е добро е што ја најдов темата...
Пред некој ден ми дојде идеа да научам нешто основно на албански, па ве молам ако може некој да постира некој материјал, пример слика со азбука, поздрави, броеви, бидејќи барав, а ич не можев да се снајдам таму по страниците... Поздрав и благодарам од напред.среќа


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 15:02
http://cezark*rti.com

Еве конечно најдов еден линк...


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 18:47
Vaka ke vi kazam ....глупчо
jas  ushte vo kosovskata kriza idev na k*rs po albanski jazik......
ednostavno mi faleshe ushte nekoj jazik kako poliglot .......
gramatikata ja sovladav vo kofliktot vo 2001 god.....
dodeka site koj se pravea ,,vistinski makedonci,,togash pobegnaja ...
jas ostanav.... i naprotiv edinstvenata bev na k*rsot po albanski jazik...
sovladana gramatika so pomosh na profesorot koj sega e ambasador....
veruvajte ne e bash ist literaturniot albanski jazik( knigi od Tirana)...
so ovoj albanski mu doagja kako dijalekt.....
i dojdov vo situacija pak da ne gi razberam vo nekoi izrazi....
toa  kako strumichki vo pojaka brzina....
i koga se trudev konverzacija na albanski direktno.....
sogovornikot vednash vrteshe na gore-dole  makedonski jazik .......
istite veleja deka jas mozam da gi vikam shqiptari za razlika od drugite koga gi vikaat taka se ljutat...
albanskiot jazik napravi da imam poveke prijateli , rejting i pochit.....
a da se ushte ne go koristam zboruvajki go makedonskiot kako patriota...
губитник no samiot fakt deka znaat deka im go znam jazikot pogolema pochit od niv nema....
a emil mozebi ima pravo .....размислување
No!! jas ke kazam i neshto drugo......vo toj kontekst....
i mene mi prechi koga idam  istochno vo mojata drzava pa mi izgleda kako da sum vo Bugarija kako da slusham bugarskiot jazik ....
mi prechi koga makedonecot shto se udira vo gradi kako patriota .......
preku nok stanuva bugarin poradi edna pishliva kola od 2000 evra.....
za da moze da vozi mercedes niz Skopje se prodal  za 2000 evra....
ili za bezviznoshetanje ...ili drugi benificii so Bugarija gi nudi za svoi gragjani.....
mi prechi shto deneska se ushte se slusha samo srpska muzika..
a nashata makedonska nigde ja nema......
ne velam ne za srpskata ......ama ne nonstop ......
znachi nema kraj na nashiov balkan sve sme meshanici od sekade....
za da bide mir , razbiranje i napredok treba zaednichki .....
zatoa mili forumdzi znajte go i albanskiot i srpskiot i bugarskiot..
a posebno grchkiot jazik......
i uste neshto drag emil da se sakashe ova parche zemja ne ke postoeshe kako shto e sega .....

znaesh eden marshal kako veleshe pokraj drugoto??
zapoznaj se .....nauchi go....... bidi kako nego ......
utre ako ti bide neprijatel .....lesno ke go pobedish......губитник



-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 22:56
Е алал да ти е Bijonse1.големо%20гушкање

А за Емил, мислам дека човекот баш ја сака Република Македонија, но треба да знае дека јазик си е јазик, а и албанската звучност е прекрасна, не секојдневна, јас практикувам учење на јазици кој не се сродни со англискиот, зошто?!... Затоа што форсирајќи го англискиот останатите јазици ќе добијат англиски гласови и постепено ќе се изгубат во себе, а додека еден народ го има јазикот, си ја има и татковината. Тоа за конфликтот во 2001 или за тоа дека денес албанците имаат големи права и се малцинство, ги има во најголем број после македонсците и не ми смета, луге сме, многу го форсираат каратето, па со албанци сум често, со некој не можам добро да се разберам, мора да зборувам англиски, а вака ќе биде и полесно и подобро за мене збогатен со уште еден народ.љубов


-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 09:12
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Е добро е што ја најдов темата... Пред некој ден ми дојде идеа да научам нешто основно на албански, па ве молам ако може некој да постира некој материјал, пример слика со азбука, поздрави, броеви, бидејќи барав, а ич не можев да се снајдам таму по страниците... Поздрав и благодарам од напред.среќа

Албанскиот јазик спаѓа во големото семејство на индоверопски јазици, но како група е изолиран(ист случај е и со грчкиот, нема поблиски сродници).

Писмото е латинично и содржи 37 букви(shkronja). Тука ќе ги наведам само оние кои ги нема или се читаат поинаку отколку во македонскиот.


Ç - Ч на пр. çmimi(чмими)=цена

Ë - темен вокал на пр. ëndër(`нд`р)=сон (како ` во зборот `рж т.е. како бугарската Ъ во зборот България). На крајот од зборот обично не се слуша.

Q - Ќ на пр. qen(ќен)=куче

GJ - Ѓ на пр.gjuha(ѓуха)=јазик

NJ - Њ на пр. njeri(њери)=човек

L - слично на Љ на пр. Lepur(љепур)=зајак
LL - обично Л на пр. Llogaria(логариа)=сметководство

Y - направи усни за У а изговори И на пр. Yll = ѕвезда. Овој глас го има и во германскиот, унгарскиот, естонскиот и турскиот јазик но таму се бележи со знакот Ü, додека во финскиот исто се бележи со Y

X - Ѕ на пр. xehtaria(ѕехтариа)=руда

R - обично Р, но некои албанци(особено на Косово) го изговараат слично на англиското R

RR - нагласено Р

DH - овој глас го нема во македонскиот јазик, се чита слично на исландското Ðð. Изговори Д допирајќи ги долните усни со предните заби(како да оди накај В)

TH - ниту овој го нема во македонскиот, се изговара исто како во англискиот Think.

SH - Ш на пр. Shqipëria(Шќип`риа)=Албанија

XH - Џ на пр. xhaxha(џаџа) = чичко

ZH - Ж на пр. zhurmë(журм)= галама, врева

Гласот кој се бележи со буквата H се изговара како македонското Х на пр. hapur(хапур)=отворено, но многумина во косовскиот говор не го изговараат(но тоа не е литературно).


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 10:31

Фала баш и од тебе очекував да постираш некој материјал, оти ти си по јазиците.среќа



-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 12:57
Значи конечната азбука произлегува од буквите:
 

a, b, c, ç, d, dh, e, ë, f, g, gj, h, i, j, k, l, ll, m, n, nj, o, p, q, r, rr, s, sh, t, th, u, v, x, xh, y, z, zh.



-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:02
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Фала баш и од тебе очекував да постираш некој материјал, оти ти си по јазиците.среќа


Me kënaqesi(Ме к`наќеси)= со задоволство.

Албанскиот јазик нема среден род(т.е. има но излезен е од употреба) но затоа има посебно машки и женски род за трето лице еднина и множина. Додека во македонскиот велиме на пр. Тие се..., во албанскиот мора да се дефинира дали тие лица се жени или мажи. Ако се мажи ќе биде ata janë а ако се жени ato janë=тие(жени)се...

Еве на пр. личната заменка Јас сум како изгледа конјугирана(менувана по лица во еднина и множина):

njëjës=еднина
1. Unë jam = Јас сум
2. Ti je = Ти си
3. Ai, ajo është = тој, таа е

shumës=множина
1. Ne jemi = ние сме
2. Ju jeni = вие сте
3. Ata, ato janë = тие се
(зависно дали се машки род или женски род)


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:04
среќаЗначи сега пред се треба да ги повторувам буквите од азбуката, па после здравје да барам чаре на к*рс...

-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:10
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Значи конечната азбука произлегува од буквите:
 

a, b, c, ç, d, dh, e, ë, f, g, gj, h, i, j, k, l, ll, m, n, nj, o, p, q, r, rr, s, sh, t, th, u, v, x, xh, y, z, zh.




<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

Тоа е азбуката т.е. Alfabeti i gjuhës shqipë(Аљфабети и ѓух`с шќип)=Азбука на јазикот албански создадена од група албански интелектуалци во Manastir(Битола) 1909 година.

Но во јужна албанија уште во 17-18 век во употреба била Елбасанската азбука која изгледала сосема поинаку:



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 13:16
Нешто слично како кај нас...

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Ноември.2009 во 11:46
koga neshto na sila se pravi,....samo ti stanuva toa neshto poantipatichno,....i odbivno !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 05.Април.2011 во 21:21
Конечно започнаа бесплатните к*рсеви по странски јазици во Штип

Па денес имав можност да појдам во групата што го изучува албанскиот јазик и што е најинтересно пријавени се 70 штипјани / штипјанки кои сакаат да научат албански

Бравоооо , кај и да е, за неколку години ке почнеме во Штип на албански да збориме што луѓево покажуваат интерес.


Прекрасно си поминав на часот, професорот е супер , убаво објаснува , така да се надевам ке го совладам албанскиот солидно среќа


Па ја отворив темата да прашам случајно некој од вас да не има да ми препорача некоја албанска литература и некој добар македонско албански речник ....или можеби и вие го учете албанскиот ??збунетост

Секакви критики се добредојдени среќа


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 05.Април.2011 во 22:35
Ма каков Албански....зарем има и такви.....Боже луѓе зарем и тоа е во мода.Јас колку што знам во Штип има само неколку Албански семејства,и тоа семкар и слаткар.....е што ке им е тоа на Штипјаниве?


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 05.Април.2011 во 23:09
annaja,а зошто пак да не се знае Албанскиот?
Албанците не разбираат нас што зборуваме а ние нив не,нели е тоа хендикеп за нас?

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: емил
Датум на внесување: 05.Април.2011 во 23:19
Има веќе таква тема : forum_posts.asp?TID=20045 - Албански јазик  
 
Јас таму сум се изјаснил ,но ќе се изјаснам и сега.Македонци учат албански смеење.Какви ли уште глупости ќе се случаат во Македонија...


-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 07:45
Originally posted by емил емил напиша:

Македонци учат албански смеење.Какви ли уште глупости ќе се случаат во Македонија...
Не се единствени... Бугарите учат турски, романски, грчки, ерменски... а што е „најтрагично„ учат и корејски!
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/specialnosti/bakalav_rski_programi - http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/specialnosti/bakalav_rski_programi

Треба ли сега да се каже: „Какви ли уште глупости ќе се случат во Бугарија?„

Познавањето на секој јазик е богатство, независно дали е ескимски, албански, турски, бугарски...

   


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 07:50
Eдно е да се учи во факултет ,сосема друго е да се оди на к*рс ......Сваќаш ли разликата?намигнување

-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 08:38
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Па ја отворив темата да прашам случајно некој од вас да не има да ми препорача некоја албанска литература и некој добар македонско албански речник ....или можеби и вие го учете албанскиот ??збунетостСекакви критики се добредојдени среќа

Според мене најдобар учебник е:
GJUHA LETRARE SHQIPE - Liber mesimi од Ana Toma, Zana Karapici, Lumnije Radovicka
издаден во Тирана уште 1989 од Shtëpia Botuese e Librit Shkollor

За навистина квалитетен речник, ако разбираш српски, срдечно го препорачувам:



издание 2005 во Белград, на ЈАСЕН и Информативна служба Српске Православне Цркве.

А ако планираш посериозно да се бавиш со јазикот албански(книжевност, преведување, толкување или научна дејност и сл.) ќе ти треба албанско-албанскиот:

Fjalor i Gjuhes Shqipe од групата автори Jani Thomai, Mico Samara, Pavli Haxhillazi, Valter Memisha и др.



во издание на Албанската академија на науките, во Тирана 2006. Има 1250 стр. Веројатно ќе биде достапен на предстојниот скопски Саем на книга 12-17 април 2011. Минатите години цената беше околу 1000-1200 ден.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 08:51
Originally posted by емил емил напиша:

Eдно е да се учи во факултет ,сосема друго е да се оди на к*рс ......Сваќаш ли разликата?намигнување
Сфаќам. За разлика од к*рсевите на факултет целосно се учи не само јазикот туку културата. Да не се чудат бугарите утре кога ќе почнат сите турски да зборат и со грчки алфабет да пишуваат наместо со кирилица.

Инаку и бугарите учат албански:
http://stikni.com/Regions/Sofia/indiwidualno-obuchenie-po-albanski-ezik-id-394123/ - http://stikni.com/Regions/Sofia/indiwidualno-obuchenie-po-albanski-ezik-id-394123/

а еве и тука групно http://www.dalaverki.com/index.php?ct=k*rsove-ezikovi&md=details&id=168914

п.с.за да работи вториот линк, ѕвездичката * треба да се замени со буквата: u


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 09:02
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Инаку и бугарите учат албански:
http://stikni.com/Regions/Sofia/indiwidualno-obuchenie-po-albanski-ezik-id-394123/ - http://stikni.com/Regions/Sofia/indiwidualno-obuchenie-po-albanski-ezik-id-394123/

http://www.dalaverki.com/index.php?ct=k*rsove-ezikovi&md=details&id=168914 - а еве и тука групно
 
 
Kaj вас станува збор за асимилација веќе на народот.Веројатно кај вас се учи албански за да се кандидатства за работа во такви фирми кои се наоѓаат во Македонија.Но штом се во Македонија зошто не се збори на македонски?
 
А вториот ти линк има ли смисол да го коментирам штом е од сајтот на далаверки.ком ?


-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 09:23
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Инаку и бугарите учат албански: http://stikni.com/Regions/Sofia/indiwidualno-obuchenie-po-albanski-ezik-id-394123/ - http://stikni.com/Regions/Sofia/indiwidualno-obuchenie-po-albanski-ezik-id-394123/ http://www.dalaverki.com/index.php?ct=k*rsove-ezikovi&md=details&id=168914 - а еве и тука групно
 
Kaj вас станува збор за асимилација веќе на народот.
Па ете ти се користиш со македонскиот јазик за кој многумина бугарски научници велат дека е дијалект на бугарскиот. Дали ти си се асимилирал само затоа што се трудиш да говориш и пишуваш македонски?
Originally posted by емил емил напиша:

Веројатно кај вас се учи албански за да се кандидатства за работа во такви фирми кои се наоѓаат во Македонија.Но штом се во Македонија зошто не се збори на македонски?
Кој зошто учи тоа секој сам си знае - но во секој случај повеќе кратната корист не може да се оспори.
Originally posted by емил емил напиша:

Но штом се во Македонија зошто не се збори на македонски?
Па еве зборат македонците македонски. Дури и албанците ни зборат македонски иако ние упорно албански им збориме.
Originally posted by емил емил напиша:

А вториот ти линк има ли смисол да го коментирам штом е од сајтот на далаверки.ком ?
А што му фали? Што има лошо во тоа бугарин(и било кој друг) да биде попаметен знаејќи албански, јапонски, српски, шведски и тн.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 13:58
ima pravo bugarinot,
...shto ima ja da mu zboram na albanec albanski, vo skopje ili nekade kaj shto nema samo albanci ?

...koj saka neka si uchi ama,...albanskiot ne go smetam za nekoe bogatstvo,...osven ako sluzbeno ne ti treba!

...ima drugi neshta na koi e popametno da si ja troshish enetgijata , ako vekje  ja imash previshe.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 06.Април.2011 во 14:18
  Што се однесува до Штип,масовно се земаат партиски книшки од партијата на Имер Селмани,знаете оној што беше претседателски кандидат.Па можеби е условот баш да се знае јазикот,а посебно и за работни места.
Тоа е маката на народот,се ке направат....ако треба и ѓаволски јазик ке учат.....


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 08.Април.2011 во 19:18
member_profile.asp?PF=18484&FID=67 - Majkl , фала многу за понудените речници да Faleminderit shume големо%20гушкање

member_profile.asp?PF=24798&FID=67 - annaja   , јас со голем мерак би учела и грчки, ама нема професори за жал.  Инаку другарка моја од Дојран, знае грчки и работи во казиното близу македонско грчката граница среќа

Инаку мене личмо не ме интересираат партиски книшки, а јас го учам јазикот бидејки се дружам со албанци (албанци од Македонија и албанци од Албанија и Косово ) , па ке ми се најде и те како посебно граматиката и точното изговарање на зборовите намигнување


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 09.Април.2011 во 17:27
И на крај ке испадне,сите да зборуваме странски јазик во своја Држава.....

Многу се плашам.....а кој како сака нека зборува..... како сака,јас нема.....
Јас лично имам другарка Албанка,ама никогаш не станало збор дека јас треба да учам нејзин јазик.....





Постирано од: Glycerin
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 12:19
Originally posted by annaja annaja напиша:

И на крај ке испадне,сите да зборуваме странски јазик во своја Држава.....Многу се плашам.....а кој како сака нека зборува..... како сака,јас нема.....Јас лично имам другарка Албанка,ама никогаш не станало збор дека јас треба да учам нејзин јазик.....


Да затоашто мислиш само на рацистички начин, ако таа зборува зошто ти се обраќаш со тоа "никогаш не станало збор дека јас треба да учам нејзин јазик"
не мислам дека која и да е таа би ти побарала да знаеш албански.
Јас не гледам каква другарка си кога ни немаш почит кон јазикот што не можеш ни името да и го споменуваш.
Јас сум албанец од тетово, имам другари македоннци од тетово и охрид и не барам да научат албански, но и тие имаат почит кон мене и мојот јазик, и не е ништо лошо да знаеш повеќе јазици.
Да знаеш странски јазик не значи дека ќе се зборува странски јазик во државата во која живееш.
Според тебе затоа што англиски е меѓународен јазик ,англиски треба сите и дома да зборуваме. (многу наивен комент) .
секој го зборува својот јазик, и да знаеш +1 е +1богаство.
Јас научив македонски не дека се плашам,или дека морам да научам, но затоашто многу ми е полесно и подобро е сам да разбирам што другите (со кои живеам) зборуваат, и да можам да им одговарам на нивниот јазик, и мк, и анг, и германски.


Постирано од: Glycerin
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 12:27
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

annaja,а зошто пак да не се знае Албанскиот?
Албанците не разбираат нас што зборуваме а ние нив не,нели е тоа хендикеп за нас?

Мислам дека не е проблем јазикот за неа,туку луѓето


Постирано од: Glycerin
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 12:35
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Vaka ke vi kazam ....глупчоjas  ushte vo kosovskata kriza idev na k*rs po albanski jazik......ednostavno mi faleshe ushte nekoj jazik kako poliglot .......gramatikata ja sovladav vo kofliktot vo 2001 god.....dodeka site koj se pravea ,,vistinski makedonci,,togash pobegnaja ...jas ostanav.... i naprotiv edinstvenata bev na k*rsot po albanski jazik...sovladana gramatika so pomosh na profesorot koj sega e ambasador....veruvajte ne e bash ist literaturniot albanski jazik( knigi od Tirana)...so ovoj albanski mu doagja kako dijalekt.....i dojdov vo situacija pak da ne gi razberam vo nekoi izrazi....toa  kako strumichki vo pojaka brzina....i koga se trudev konverzacija na albanski direktno.....sogovornikot vednash vrteshe na gore-dole  makedonski jazik .......istite veleja deka jas mozam da gi vikam shqiptari za razlika od drugite koga gi vikaat taka se ljutat...albanskiot jazik napravi da imam poveke prijateli , rejting i pochit.....a da se ushte ne go koristam zboruvajki go makedonskiot kako patriota...губитник no samiot fakt deka znaat deka im go znam jazikot pogolema pochit od niv nema....a emil mozebi ima pravo .....размислувањеNo!! jas ke kazam i neshto drugo......vo toj kontekst....i mene mi prechi koga idam  istochno vo mojata drzava pa mi izgleda kako da sum vo Bugarija kako da slusham bugarskiot jazik ....mi prechi koga makedonecot shto se udira vo gradi kako patriota .......preku nok stanuva bugarin poradi edna pishliva kola od 2000 evra.....za da moze da vozi mercedes niz Skopje se prodal  za 2000 evra....ili za bezviznoshetanje ...ili drugi benificii so Bugarija gi nudi za svoi gragjani.....mi prechi shto deneska se ushte se slusha samo srpska muzika..a nashata makedonska nigde ja nema......ne velam ne za srpskata ......ama ne nonstop ......znachi nema kraj na nashiov balkan sve sme meshanici od sekade....za da bide mir , razbiranje i napredok treba zaednichki .....zatoa mili forumdzi znajte go i albanskiot i srpskiot i bugarskiot..a posebno grchkiot jazik......i uste neshto drag emil da se sakashe ova parche zemja ne ke postoeshe kako shto e sega .....znaesh eden marshal kako veleshe pokraj drugoto??zapoznaj se .....nauchi go....... bidi kako nego ......utre ako ti bide neprijatel .....lesno ke go pobedish......губитник

Значи би научила албански мислејќи за непријателсто? убаво ...мислејќи само за непријатели затоа вака се живее во балкан , и потоа доаѓаат тие од ЕУ и САД да ни даваат памет во балкан како ние да не сме луѓе.
Јас научив македонски за да имам повеќе опции за вработување,за комуникација,разбирање,почит,а исто како мене мислаат и македонците кои доаѓаат на факултет со мене.
Ако мислиш за непријателство пред да почнеш нешто подобро не почнувај нема да ти биде на корист,затоа што има и други што мислаат така пред тебе. за жал не се сите исти така


Постирано од: Glycerin
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 12:51
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Конечно започнаа бесплатните к*рсеви по странски јазици во Штип Па денес имав можност да појдам во групата што го изучува албанскиот јазик и што е најинтересно пријавени се 70 штипјани / штипјанки кои сакаат да научат албански Бравоооо , кај и да е, за неколку години ке почнеме во Штип на албански да збориме што луѓево покажуваат интерес.Прекрасно си поминав на часот, професорот е супер , убаво објаснува , така да се надевам ке го совладам албанскиот солидно среќаПа ја отворив темата да прашам случајно некој од вас да не има да ми препорача некоја албанска литература и некој добар македонско албански речник ....или можеби и вие го учете албанскиот ??збунетостСекакви критики се добредојдени среќа

има еден добар речник, не е скапо , во скопје секаде мозеш да го најдеш каде се продаваат книги.
македонски-албански речник од Петар Атанасовски.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 13:04
 kako trgnala rabotava  jazik na idninata ., a shtip e prvo i najgolemo duvlo na dui  megju makedonskata populacija., na vremeto vo medicinskiot centar se ispotepaa megjusebe koj ke vleze vo dui za pusti direktorski mesta ., taka da korenite za izuchuvanjeto na albanskiot jazik vo shtip., ., nema nishto losho vo toa., ., datiraat poodamna .,
 
 a za literatura  koga veke prashuvash  ., bi ti ja predlozhil., skripta ili kniga ., so naslov :te mesojme., avtoriot go zaboraviv ., edna od skriptite za uchenje na albanskiot ., so najlesen pristap.,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk