IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Што ни се случува
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што ни се случува

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што ни се случува
    Испратена: 19.Јули.2009 во 18:32
Се надевам дека нема отворено ваква тема,... бај д веј:Дали сте запознаени со некои урбани легенди од вашиот град или од друг( не те важно) најважно е да ги кажете,искрено јас незнам, а вие?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 22:24
Moже ли малку да ни појасниш на какви урбани легенди мислиш од областа на мистерии и астрологија? Што би можело да биде урбана легенда на ова поле? Некоја личност од град што контактира со вонземјани, или слична мистерија?

Дај некаков вовед да видиме што точно мислиш па ќе дискутираме.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 23:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Moже ли малку да ни појасниш на какви урбани легенди мислиш од областа на мистерии и астрологија? Што би можело да биде урбана легенда на ова поле? Некоја личност од град што контактира со вонземјани, или слична мистерија?Дај некаков вовед да видиме што точно мислиш па ќе дискутираме.среќа
Еве ќе ти објаснам.Одам јас кај братучедите во Скопје,се видовме што се видовме и вечерта повеќе деца дојдоја и 2-3 дедовци.Па, почнавме разговор за некои мистерии или легенди во градот и пошироко.И тогаш еден од децата ни раскажа една приказна која гласи:Си биле 3-4 другари и се возеле низ градот,па виделе една млада жена која седела на плоча од гроб и плачела,едниот од другарите го соблекол своето палто(бидејќи мислел дека и е ладно)и ја и рекол да влезе во колата.Таа се согласила,и почнале да муабететат,едниот од другарите ја прашал каде живее,таа му кажала,и тој ја однел дома,но кога влегла во вратата(мајка и од девојчето бидејќи била стара и одвај се движела,праќала деца да и купав леб за јадење.)Девојчето притрчало до бабата и во тој момент бабата го погледнала девојчето,а потоа и другарите.Почнала да плаче и им рекла дека нејзината
ќерка е мртва веќе 23 години.Тогаш девојчето исчезнало,а другарите се вратиле во колата и поминале покрај гробиштата,и едниот од другарите го видел своето палто над плочата.Незнам колку е вистина но би требало да е само "Урбана Легендa".
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 23:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Moже ли малку да ни појасниш на какви урбани легенди мислиш од областа на мистерии и астрологија? Што би можело да биде урбана легенда на ова поле? Некоја личност од град што контактира со вонземјани, или слична мистерија?Дај некаков вовед да видиме што точно мислиш па ќе дискутираме.среќа
Урбана легенда од Скопје:До Јаја Паша џамијата има една градинка. Во дворот на таа градинка има остатоци од градба, мислам дека од старата џамија дека се. На времето кога ја граделе градинката, со багер сакале тие остатоци да ги исчистат, но багерот се превртел. Не се сеќавам точно дали некој погинал, но откако безуспешно неколку пати пробале да ги тргнат, на крај ги оставиле. И денес може да се видат во дворот на градинката, покрај улица. Јас мислам дека се доста сега на ред се другите
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2009 во 23:33
скелет
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 15:52
vo makedonija ima poveke duhovi nego vo pola svet
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 22:01
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

vo makedonija ima poveke duhovi nego vo pola svet
                            ,можеби,но ајде ако знаеш некоја случка разкажија
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 23:46
opozicijata
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 01:14
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

opozicijata


газење%20од%20смеење







Кон врв
emm4e Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emm4e Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 12:06
eve i ova poslednovo vo caska so drvoto i freskata neli e urbana legenda od toj tip
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 00:43
Originally posted by emm4e emm4e напиша:

eve i ova poslednovo vo caska so drvoto i freskata neli e urbana legenda od toj tip
Под зборот "Урбана легенда" се подразбира измислици или вистински приказни кажани од обичните луѓе,нешто што ние не сме го виделе,туку очевидците.А ова со дрвото не е урбана легенда:)
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 00:46
свашта. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Irenuzza Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Irenuzza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 16:26
По смртта на близок човек МОЖЕБИ и ќе речам дека се што ќе се појави е плод на фантазија.

Јас го сонував татко ми како на 40те дена излегува од куќата, и кога го прашав каде оди ми рече: Па време е да го напуштам домот (нели, на 40 дена духот си заминува).

Вечерта по погребот на баба ми ја сонував како заедно со неа и мајка ми шетаме во некој парк, ноќе, а во далечината се слуша како пее поп на закоп. Во сонот бев свесна дека е почината, и фактот го коментиравме со неа, и таа исто ми потврди дека е умрена. Ај сето тоа ќе помине со друго објаснување, него како може некој да ми го објасни ова: За време на шетањето, ми кажува баба ми како сукњата и палтенцето и биле големи последниот пат кога ги пробала, и затоа ги стеснала. Следниот ден и го раскажувам сонот на мајка ми, и таа што ми вели? Кога ја облекувавме баба ти видовме дека си ги стеснила сукњата и сакото во кои сакаше да биди закопана!! Многу нормално дека со никој не беше коментиран тој момент, а најмалце со мене....

Ова се случки со блиски луѓе кои починале....ми се има случено и друга случка: Во стан во кој живеевме под кирија со дечкото секогаш се чувствував чудно, уште од првиот момент кога стапнав внатре. Најлесно можам да го објаснам како негативна енергија која генерално не ти дава внатрешен мир..една вечер, околу 1 по полноќ, легнати во спалната (која се наоѓаше после 1 ходник, дневна, врата, мало претсобје и вратата од спалната) слушаме како некој тропа....ама како на врата, и тоа на оваа од спалната! Се гледаме двајцата и дечко ми стана да види што е работата, мислејќи дека некој тропа на влезната врата (што реално беше невозможно да се слушни)....се врати и вика: Ма нема ништо, ни пред оваа, ни пред било која врата. Се врати во кревет, по некое време пак затропа, ама баш онака Чук Чук...решивме да го игнорираме и легнавме да спиеме.
Како спијам осеќам присуство, и како ги отварам очите гледам тип со голема капа како ми стои од мојата страна на креветот и само ме гледа. Свикав и рипнав, по мене и дечкото свика и почна да ме смирува велејќи ми: Јас викнав, јас викнав...во моментот не го препрашав, и сабајлето кога станавме му велам:
Ејјј ама те уплашив сношти кога свикав
тој: Не викаше ти, јас викав па ти по мене.
јас: Како? Па што сонуваше ти?
тој: Се подразбудив и видов тип со голема капа како стои до твојата страна на креветот и свикав, а по мене и ти.

Е па.....ако може некој да ми објасни - отворена сум
Wonderfully twisted!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 20:30
Многу интересно искуство, затоа е и во доменот на мистеријата-никој неможе даде разумно објаснување.

Јас не можам да заборавам еднаш, во спална која со ходник беше поврзана со дневна, со затворени прозорци, заклучени врати, осетив необјасниво присуство. Моето бебе тукушто заспа и јас решив да го искористам времето за нешто (ова се случи не така доцна кај 8-9 навечер).

Одеднаш, во правец од кај ходникот, летна едно помало камче и ме цивна по ногата, така што останав зачудена, а по некоја секунда уште неосвестена и подзината летна и друго камче, од истиот правец. Да напоменам, камчето значи беше точно упатено кон мене, ѕидовите бели, мазни, варосани-нова зграда беше без шанси тукутака некој одрон или камче да падне, а камоли од друга соба да летне кон мене.

Бев сама, се исплашив но камчињата ги зачував и подоцна кога му раскажав на маж ми не можеше да се изначуди.

Мислам дека тоа беше некаков демон на кого не му одговараше моето присуство. И денес ме фаќа језа кога ќе помисламскелет


Имам и други догодовштини ај коа ќе имам време ќе ви раскажам.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,207 секунди.