IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Изборно гласање од дијаспората
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изборно гласање од дијаспората

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 54>
Прашање: Дали дијаспората треба да гласа на македонски избори?
Одговор Гласови Статистика
28 [30,11%]
8 [8,60%]
56 [60,22%]
1 [1,08%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 03:35
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Mарија... Не значи дека ако ја следиш политиката и настаните во државата (а немаш намера да живееш во неа) имаш право и да одлучуваш паралелно со тој што одбрал животот да го помине тука...
 
Koga veke zboruvame za nameri bi sakala da te prasham da proverish po forumov samo, ne treba poveke, kolkav e brojot na onie shto veke zhiveat vnatre a se so namera da zaminat pa samo chekaat da im se ukazhe prilika za toa. голема%20насмевка  Kako ke ja vrednuvash nivnata namera? збунетост
 
Dali vo sluchajov, ke ja vrednuvash poveke "namerata" na onie koi veke zhiveat nadvor a so celoto svoe bitie se vnatre vo MK, pa go pratat sekoj chekor na sluchuvanjata i znaat duri poveke od mnogumina shto veke se vnatre ILI pak ke ja vrednuvash poveke namerata na onie koi zhiveat vnatre i edvaj chekajki da izlezat od MK, nishto ne gi interesira i postojano samo negiraat neshto ili nekogo? збунетост
 
 
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 04:29
Pa i tie imaat makedonski pasosi. I tie imaat familija vo Makedonija. I niv gi boli za toa sto ovde se slucuva, a sekako planiraat i da se vratat nazad. Ima nekoi koi sto sekoj den lobiraat za posilna pozicija na megunarodna scena na Makedonija. Sekako deka treba da se ostvari pravoto na glas.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 06:30
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

 
Сакаш да кажеш дека си поголем Македонец од мена само за тоа што живееш во Македонијаизненадување
Ако не живеам во Мк не значи дака не ја следам политиката и настаните во мојата матична држава......и пак не ми даде образложение...ЗОШТОзбунетост

А ако живееш во Австралија...
Ти си помала Австралијанка од другите затоа што си и Македонка...???
А ако толку те интересира судбината на Македонија...
зошто не седиш тука...
туку уживаш некаде надвор...

си ја следела политиката... и што...???
ќе гласаш за некои мајмуни...
кои ќе не цепаат со даноци за дишење воздух ...
ќе плаќаме најскап бензин...
ќе возиме стари југовци...
ќе молиме корумпирани службеници по општиниве да не удостојат...
ќе чекаме на клинички со месеци за прегледи, за операции да не споменувам...
ќе собираме по некоја паричка за какво такво одморче...од 200-300 евра платички...

а ти тогаш кај ќе (си) бидеш...???
ќе си уживаш во благодетите на твојата втора држава...
ќе слушаш каков секс имаме овде...
и ќе ни солиш памет...

пу..пу..ако такви како вас гласаат за некои кои само за да дојдат на власт и добијат паричка...
вас странските патриоти ви го дадат она за што болувате...
"чесни чувства" за македонското прашање и македнското национално единство, проткаено со нишки на агресивна носталгија за 18-век...

па тие некои не воведат во војна, недај боже...
каде ќе бидете вие ...
овде...или таму...???

да гласа дијаспората...????
кога јас ќе дојдам кај тебе дома да ти кажам дали парите ќе ги потрошиш на нова кола....
или ќе одиш на Хаваи...
или ќе купиш нова куќа...
или зошто да не да ми ги дадеш мене...
тогаш и ти ќе можеш да гласаш за мојата судбина...

а до тогаш...
полнете им ги џебовите на народњациви што ви пеат патриотски песни...
кои никој не ги слуша и знае...
освен самите они...
и се разбира ...вие...

П.С. Иако постот е во прво лице-еднина...
далеку е од тоа дека се однесува само на marija1000...
нејзиниот пост ми послужи само како провокација...


Изменето од којсумјас - 12.Јуни.2009 во 06:46
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 06:35
И пак доаѓаме до вечната дилема... јајцето или кокошката.
Имаат ли право тие кои заминале од тука да одлучуваат за судбината на овие кои се тука, да им избираат која политичка опција да ги води притоа не знаејки ни кои се ни како владеат?
Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Се откажале ли тие што се надвор од државата со тоа што земале пасош и државјанство на државата каде се наоѓаат?! Го направиле ли тие својот референдум со  изборот на туѓото државјанство, па нека е тоа и двојно?!
И како најцрно решение, имаат ли право овие што се тука да одлучат за одредени отстапки во име на некоја визна либерализација и потоа со отворањето на границите  да заминат од тука и никојпат да не се вратат?!

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 11:41
Јас колку што знам, правото на глас на дијаспората законски веќе е остварено т.е. со промените во изборниот законик, дијаспората ќе може да гласа за избори во Македонија од септември 2009-та и тоа само за парламентарни избори.

Не се согласувам за гласање од дијаспората за било какви избори во Македонија, освен за гласање на евентуален референдум за промена на името, што е нешто кое се однесува на сите Македонци, било каде да се наоѓаат и за што сите треба да се слушнат.
И ова не е прашање на патриотизам, да не ги мешаме работите, туку прашање за ПРАВО НА ОДЛУЧУВАЊЕ во името на граѓаните кои живеат во Македонија, за нивната иднина и секојдневен живот.
Макар и да си поголем патриот од многумина кои живеат дома, што е лично чувство, не смееш да си дозволиш право да одлучуваш за секојдневието на друг, да одлучуваш кој ќе ја води државата која е и твоја, ама во која не живееш...
Од страна можеш да имаш свое мислење, можеш да следиш, да знаеш и да се грижиш за состојбите, но не и да решаваш во името на луѓето кои се дома и ќе ги трпат на грб последиците и од твоето гласање.

Според мене не е исправно... и не е чесно...




Изменето од anastea - 12.Јуни.2009 во 11:41
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 12:39
Originally posted by anastea anastea напиша:

Јас колку што знам, правото на глас на дијаспората законски веќе е остварено т.е. со промените во изборниот законик, дијаспората ќе може да гласа за избори во Македонија од септември 2009-та и тоа само за парламентарни избори.

Не се согласувам за гласање од дијаспората за било какви избори во Македонија, освен за гласање на евентуален референдум за промена на името, што е нешто кое се однесува на сите Македонци, било каде да се наоѓаат и за што сите треба да се слушнат.
И ова не е прашање на патриотизам, да не ги мешаме работите, туку прашање за ПРАВО НА ОДЛУЧУВАЊЕ во името на граѓаните кои живеат во Македонија, за нивната иднина и секојдневен живот.
Макар и да си поголем патриот од многумина кои живеат дома, што е лично чувство, не смееш да си дозволиш право да одлучуваш за секојдневието на друг, да одлучуваш кој ќе ја води државата која е и твоја, ама во која не живееш...
Од страна можеш да имаш свое мислење, можеш да следиш, да знаеш и да се грижиш за состојбите, но не и да решаваш во името на луѓето кои се дома и ќе ги трпат на грб последиците и од твоето гласање.

Според мене не е исправно... и не е чесно...
 
Чуден ли свет сме ние..Македонците ???
Кој е тој овде и секаде..слично е опишано и во Библијата..кој ќе го „фрли„ каменот (прв) по грешниот!!!?.
Македонец..и на северниот пол да е... и насекаде ...си останува Македонец..освен ако со промена на националната свет ..сам (или со помош на други)  си го видоизменил тоа чуство...како некои (ептен познати) кај нас...и често споменувани овде и насекаде...
Или си или не си Македонец..трето (со подвиткани кичми и давајгаз позиции) не се сметаат за Македонци..туку човечки изроди..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 12:52
Тоа само од морален аспект.
Инаку, како ќе се организираат избори во амбасади и конзуларни претставништва, колку дополнителни пари ќе се потрошат, како ќе се реши проблемот со неажурираниот изборен список и фантомските гласачи, лоша инфраструктура во повеќето македонски претставништва низ светот, како помалиот број амбасади ќе покрие поголем број земји каде има наши иселеници, кој ќе ги контролира можните манипулации...
Еден куп прашања...

Македонија има многу поважни проблеми во моментов, отколку да се занимава со гласањето на дијаспората.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 12:57
Новаче, не разбрав на што конкретно ми реплицираш... или каде не се согласуваш со мојот став?
Посебно последната реченица: на кој се однесува?
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 13:43
Originally posted by anastea anastea напиша:

Новаче, не разбрав на што конкретно ми реплицираш... или каде не се согласуваш со мојот став?
Посебно последната реченица: на кој се однесува?
 
Контекстот е само случајно кај тебе најден...и е само искористен..за она што и сакав и да го кажам на сите..дека Македонец си е секојпат Македонец..каде и да е..и дека се додека не се откаже од него..тој си опстанува Македонец..
ни помал ни поголем од нас..
Нема „наши„ и ваши„ Македонци..овдешни и тие што среќата си ја побарале на некое друго место од Земјата..сите се тие неодвоив делод Македонското ткиво..
пс
Последното се однесува.... на СИТЕ кои работат ПРОТИВ интересите на Македонската Нација и Држава..и кои когаш-тогаш ќе бидат соодветно казнети..
намигнување
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 16:13
Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Мислам дека треба да гласаат (за било што)исклучиво оние кои живеат во државата.
Да,државата е на сите и на нас кои сме во неа и на оние надвор.Само што има една разлика,последиците од гласањето ги трпиме ние,не оние надвор.
Да ја следиш политиката во државата од надвор преку медиуми (кои патем се добро штеловани)е едно а да живееш секојдневно со таа политика на грб е нешто сосем друго
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 16:22
Дали сум дома или надвор е ирелевантно за името.
Јас сум МАКЕДОНКА, и ако сака некој да ми го промени тоа, ќе треба прво да ме праша!!!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:01
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Мислам дека треба да гласаат (за било што)исклучиво оние кои живеат во државата.
Да,државата е на сите и на нас кои сме во неа и на оние надвор.Само што има една разлика,последиците од гласањето ги трпиме ние,не оние надвор.
Да ја следиш политиката во државата од надвор преку медиуми (кои патем се добро штеловани)е едно а да живееш секојдневно со таа политика на грб е нешто сосем друго
Ако некој(а) е државјанин на МК..и според тоа е и нејзин граѓанин..небитно е каде живее..и КОЛКУ (тамо) живее..важно е дека данокот (си) го плаќа во МК.
И според тоа..има право на се што останатите го имаат..
А може ...и да живее во странство..кога се знае дека некои од нив...овде кај нас престојуваат повеќе од 2-3месеца..секоја година по ред..
И самопоради тоа не смеат да бидат помалку вреднувани..одоние кои се населуваатовде..неконтролирано..и полека и „тивко„  ја „окупираат„ Земјата на Македонците...
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:06
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Мислам дека треба да гласаат (за било што)исклучиво оние кои живеат во државата.
Да,државата е на сите и на нас кои сме во неа и на оние надвор.Само што има една разлика,последиците од гласањето ги трпиме ние,не оние надвор.
Да ја следиш политиката во државата од надвор преку медиуми (кои патем се добро штеловани)е едно а да живееш секојдневно со таа политика на грб е нешто сосем друго
Ако некој(а) е државјанин на МК..и според тоа е и нејзин граѓанин..небитно е каде живее..и КОЛКУ (тамо) живее..важно е дека данокот (си) го плаќа во МК.
И според тоа..има право на се што останатите го имаат..
А може ...и да живее во странство..кога се знае дека некои од нив...овде кај нас престојуваат повеќе од 2-3месеца..секоја година по ред..
И самопоради тоа не смеат да бидат помалку вреднувани..одоние кои се населуваатовде..неконтролирано..и полека и „тивко„  ја „окупираат„ Земјата на Македонците...
намигнување
 
 
 
 
 
Кој данок го плаќаат печалбарите ?
Плавиот  дел тие катастрофа тага
 
 
 


Изменето од zenmaster - 12.Јуни.2009 во 17:06
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 17:06
Se smeam koga citam deka onie koi sto se nadvor od Makedonija, ne treba da glasaat zatoa sto ne se zasegnati kolku nas i ne im e gajle. Pa nie sto ziveeme vo Makedonija da znaevme da glasame, nemase da dojdeme do vakvo deredze. намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,828 секунди.