Испечати | Затвори го прозорот

Изборно гласање од дијаспората

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Избори
Опис на форумот: Локални, парламентарни, претседателски...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19369
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 13:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Изборно гласање од дијаспората
Постирано од: Popi
Наслов: Изборно гласање од дијаспората
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 11:28

Koe e vasheto mislenje za Makedonskata dijaspora, dali mislite deka treba da im se ovozmozhi pravo na glas na sekoe pole, bi se slozhile ama samo za pravo na glas za referendum za imeto ili misite deka ne treba da bidat vklucheni nikade - bi bilo pozhelno i obazlozhenie na vasheto mislenje. http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/3.gif" rel="nofollow -

http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/3.gif" rel="nofollow -
- Gi zamoluvam site
http://forum.idividi.com.mk/smileys_novi/3.gif" rel="nofollow -




Коментари:
Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 11:38
Глас за референдум може , пошто се чувствуваат како Македноци ред е и нив да ги прашаме шо мислат НО за избори од било кој друг вид НИКАКО ! Ако сакаат да гласаат за одредена политичка партија треба да дојдат да живеат тука и да ги истрпат четири год. Мислам дека не е хумано некој друг да одлучува кој ќе ме малтретира мене во следниот период . Бујрум тука да живеат да му плаќаат даноци на Никола и со нивните пари  да ги убедува дека им е екстра убаво со неговите креативни реклами .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 12:02

Sprema odogovorov na zenmaster, ochigledno e deka fali taa opcija samo za referendum za da se sumiraat rezultatite i imame pojasna slika za potrebite i mislenjata, pa ke ja vmetnam i nea.  големо%20гушкање

 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 12:08
Nemozhe dopolnitelno da se vmetne nova opcija, a moderatorkata ne e tuka za pomosh, pa DOKOLKU STE SAMO ZA REFERENDUM....napisheto go vasheto mislenje posebno ke ve molam.  голема%20насмевка
 
 


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 18:20
Никако. Тие си гласаат во државите кај што живеат и тоа како жители на матичните држави... Од каде пак сега право да ми решаваат мене на кој начин Јас ќе живеам. Добар дел од нив не се ни родени во Македонија, некои не знаат ни јазик.... Тоа ќе биде голема грешка...нека%20ти%20е%20срам

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 18:32
jas ke ja "dojam" drzavata,..a ,nekoj drug ke ..."porasne" poradi toa,лутина...samo na plitkoumen moze da mu padne neshto slichno na pamet,..ili pak , na nekoj shto bi imal debel interes od nivnoto glasanje.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 18:39
а зошто да не би гласале Македонците кои привремено не живеат во матичната државазбунетостКаде е проблемотзбунетост

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 18:46
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

а зошто да не би гласале Македонците кои привремено не живеат во матичната државазбунетостКаде е проблемотзбунетост


Ako pod "privremeno" podrazbiras, onie sto se na privremena rabota ili skoluvanje, togas za niv e OK...Megjutoa za tie sto podolgo vreme se nadvor...definitivno NE

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 18:50
Попи, отвори нова (иста) тема со анкета и додај опција да се гласа само за референдум, јас ќе ги префрлам постовите од оваа тема во новата.
Ако сега ги сменам одговорите во анкетата, досегашните резултати ќе изгубат смисла.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 19:00
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

а зошто да не би гласале Македонците кои привремено не живеат во матичната државазбунетостКаде е проблемотзбунетост


Ako pod "privremeno" podrazbiras, onie sto se na privremena rabota ili skoluvanje, togas za niv e OK...Megjutoa za tie sto podolgo vreme se nadvor...definitivno NE
 
Сакаш да кажеш дека си поголем Македонец од мена само за тоа што живееш во Македонијаизненадување
Ако не живеам во Мк не значи дака не ја следам политиката и настаните во мојата матична држава......и пак не ми даде образложение...ЗОШТОзбунетост


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 19:06
Mарија... Не значи дека ако ја следиш политиката и настаните во државата (а немаш намера да живееш во неа) имаш право и да одлучуваш паралелно со тој што одбрал животот да го помине тука...


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 19:18
Ако јас лично не живем во државата ,забораваш еден детал ,а тоа е дека моите најблиски се тамусреќа

-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 19:31
a nekoj im brani na tvoite?,..pa i na tebe,збунетост..dojdi vamu,...i ispolni si go pravoto.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 20:47
Ако си бипатрид, не гледам кој е проблемот

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 03:35
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

Mарија... Не значи дека ако ја следиш политиката и настаните во државата (а немаш намера да живееш во неа) имаш право и да одлучуваш паралелно со тој што одбрал животот да го помине тука...
 
Koga veke zboruvame za nameri bi sakala da te prasham da proverish po forumov samo, ne treba poveke, kolkav e brojot na onie shto veke zhiveat vnatre a se so namera da zaminat pa samo chekaat da im se ukazhe prilika za toa. голема%20насмевка  Kako ke ja vrednuvash nivnata namera? збунетост
 
Dali vo sluchajov, ke ja vrednuvash poveke "namerata" na onie koi veke zhiveat nadvor a so celoto svoe bitie se vnatre vo MK, pa go pratat sekoj chekor na sluchuvanjata i znaat duri poveke od mnogumina shto veke se vnatre ILI pak ke ja vrednuvash poveke namerata na onie koi zhiveat vnatre i edvaj chekajki da izlezat od MK, nishto ne gi interesira i postojano samo negiraat neshto ili nekogo? збунетост
 
 


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 04:29
Pa i tie imaat makedonski pasosi. I tie imaat familija vo Makedonija. I niv gi boli za toa sto ovde se slucuva, a sekako planiraat i da se vratat nazad. Ima nekoi koi sto sekoj den lobiraat za posilna pozicija na megunarodna scena na Makedonija. Sekako deka treba da se ostvari pravoto na glas.

-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 06:30
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

 
Сакаш да кажеш дека си поголем Македонец од мена само за тоа што живееш во Македонијаизненадување
Ако не живеам во Мк не значи дака не ја следам политиката и настаните во мојата матична држава......и пак не ми даде образложение...ЗОШТОзбунетост

А ако живееш во Австралија...
Ти си помала Австралијанка од другите затоа што си и Македонка...???
А ако толку те интересира судбината на Македонија...
зошто не седиш тука...
туку уживаш некаде надвор...

си ја следела политиката... и што...???
ќе гласаш за некои мајмуни...
кои ќе не цепаат со даноци за дишење воздух ...
ќе плаќаме најскап бензин...
ќе возиме стари југовци...
ќе молиме корумпирани службеници по општиниве да не удостојат...
ќе чекаме на клинички со месеци за прегледи, за операции да не споменувам...
ќе собираме по некоја паричка за какво такво одморче...од 200-300 евра платички...

а ти тогаш кај ќе (си) бидеш...???
ќе си уживаш во благодетите на твојата втора држава...
ќе слушаш каков секс имаме овде...
и ќе ни солиш памет...

пу..пу..ако такви како вас гласаат за некои кои само за да дојдат на власт и добијат паричка...
вас странските патриоти ви го дадат она за што болувате...
"чесни чувства" за македонското прашање и македнското национално единство, проткаено со нишки на агресивна носталгија за 18-век...

па тие некои не воведат во војна, недај боже...
каде ќе бидете вие ...
овде...или таму...???

да гласа дијаспората...????
кога јас ќе дојдам кај тебе дома да ти кажам дали парите ќе ги потрошиш на нова кола....
или ќе одиш на Хаваи...
или ќе купиш нова куќа...
или зошто да не да ми ги дадеш мене...
тогаш и ти ќе можеш да гласаш за мојата судбина...

а до тогаш...
полнете им ги џебовите на народњациви што ви пеат патриотски песни...
кои никој не ги слуша и знае...
освен самите они...
и се разбира ...вие...

П.С. Иако постот е во прво лице-еднина...
далеку е од тоа дека се однесува само на marija1000...
нејзиниот пост ми послужи само како провокација...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 06:35
И пак доаѓаме до вечната дилема... јајцето или кокошката.
Имаат ли право тие кои заминале од тука да одлучуваат за судбината на овие кои се тука, да им избираат која политичка опција да ги води притоа не знаејки ни кои се ни како владеат?
Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Се откажале ли тие што се надвор од државата со тоа што земале пасош и државјанство на државата каде се наоѓаат?! Го направиле ли тие својот референдум со  изборот на туѓото државјанство, па нека е тоа и двојно?!
И како најцрно решение, имаат ли право овие што се тука да одлучат за одредени отстапки во име на некоја визна либерализација и потоа со отворањето на границите  да заминат од тука и никојпат да не се вратат?!



-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 11:41
Јас колку што знам, правото на глас на дијаспората законски веќе е остварено т.е. со промените во изборниот законик, дијаспората ќе може да гласа за избори во Македонија од септември 2009-та и тоа само за парламентарни избори.

Не се согласувам за гласање од дијаспората за било какви избори во Македонија, освен за гласање на евентуален референдум за промена на името, што е нешто кое се однесува на сите Македонци, било каде да се наоѓаат и за што сите треба да се слушнат.
И ова не е прашање на патриотизам, да не ги мешаме работите, туку прашање за ПРАВО НА ОДЛУЧУВАЊЕ во името на граѓаните кои живеат во Македонија, за нивната иднина и секојдневен живот.
Макар и да си поголем патриот од многумина кои живеат дома, што е лично чувство, не смееш да си дозволиш право да одлучуваш за секојдневието на друг, да одлучуваш кој ќе ја води државата која е и твоја, ама во која не живееш...
Од страна можеш да имаш свое мислење, можеш да следиш, да знаеш и да се грижиш за состојбите, но не и да решаваш во името на луѓето кои се дома и ќе ги трпат на грб последиците и од твоето гласање.

Според мене не е исправно... и не е чесно...




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 12:39
Originally posted by anastea anastea напиша:

Јас колку што знам, правото на глас на дијаспората законски веќе е остварено т.е. со промените во изборниот законик, дијаспората ќе може да гласа за избори во Македонија од септември 2009-та и тоа само за парламентарни избори.

Не се согласувам за гласање од дијаспората за било какви избори во Македонија, освен за гласање на евентуален референдум за промена на името, што е нешто кое се однесува на сите Македонци, било каде да се наоѓаат и за што сите треба да се слушнат.
И ова не е прашање на патриотизам, да не ги мешаме работите, туку прашање за ПРАВО НА ОДЛУЧУВАЊЕ во името на граѓаните кои живеат во Македонија, за нивната иднина и секојдневен живот.
Макар и да си поголем патриот од многумина кои живеат дома, што е лично чувство, не смееш да си дозволиш право да одлучуваш за секојдневието на друг, да одлучуваш кој ќе ја води државата која е и твоја, ама во која не живееш...
Од страна можеш да имаш свое мислење, можеш да следиш, да знаеш и да се грижиш за состојбите, но не и да решаваш во името на луѓето кои се дома и ќе ги трпат на грб последиците и од твоето гласање.

Според мене не е исправно... и не е чесно...
 
Чуден ли свет сме ние..Македонците ???
Кој е тој овде и секаде..слично е опишано и во Библијата..кој ќе го „фрли„ каменот (прв) по грешниот!!!?.
Македонец..и на северниот пол да е... и насекаде ...си останува Македонец..освен ако со промена на националната свет ..сам (или со помош на други)  си го видоизменил тоа чуство...како некои (ептен познати) кај нас...и често споменувани овде и насекаде...
Или си или не си Македонец..трето (со подвиткани кичми и давајгаз позиции) не се сметаат за Македонци..туку човечки изроди..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 12:52
Тоа само од морален аспект.
Инаку, како ќе се организираат избори во амбасади и конзуларни претставништва, колку дополнителни пари ќе се потрошат, како ќе се реши проблемот со неажурираниот изборен список и фантомските гласачи, лоша инфраструктура во повеќето македонски претставништва низ светот, како помалиот број амбасади ќе покрие поголем број земји каде има наши иселеници, кој ќе ги контролира можните манипулации...
Еден куп прашања...

Македонија има многу поважни проблеми во моментов, отколку да се занимава со гласањето на дијаспората.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 12:57
Новаче, не разбрав на што конкретно ми реплицираш... или каде не се согласуваш со мојот став?
Посебно последната реченица: на кој се однесува?


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 13:43
Originally posted by anastea anastea напиша:

Новаче, не разбрав на што конкретно ми реплицираш... или каде не се согласуваш со мојот став?
Посебно последната реченица: на кој се однесува?
 
Контекстот е само случајно кај тебе најден...и е само искористен..за она што и сакав и да го кажам на сите..дека Македонец си е секојпат Македонец..каде и да е..и дека се додека не се откаже од него..тој си опстанува Македонец..
ни помал ни поголем од нас..
Нема „наши„ и ваши„ Македонци..овдешни и тие што среќата си ја побарале на некое друго место од Земјата..сите се тие неодвоив делод Македонското ткиво..
пс
Последното се однесува.... на СИТЕ кои работат ПРОТИВ интересите на Македонската Нација и Држава..и кои когаш-тогаш ќе бидат соодветно казнети..
намигнување
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 16:13
Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Мислам дека треба да гласаат (за било што)исклучиво оние кои живеат во државата.
Да,државата е на сите и на нас кои сме во неа и на оние надвор.Само што има една разлика,последиците од гласањето ги трпиме ние,не оние надвор.
Да ја следиш политиката во државата од надвор преку медиуми (кои патем се добро штеловани)е едно а да живееш секојдневно со таа политика на грб е нешто сосем друго


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 16:22
Дали сум дома или надвор е ирелевантно за името.
Јас сум МАКЕДОНКА, и ако сака некој да ми го промени тоа, ќе треба прво да ме праша!!!


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:01
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Мислам дека треба да гласаат (за било што)исклучиво оние кои живеат во државата.
Да,државата е на сите и на нас кои сме во неа и на оние надвор.Само што има една разлика,последиците од гласањето ги трпиме ние,не оние надвор.
Да ја следиш политиката во државата од надвор преку медиуми (кои патем се добро штеловани)е едно а да живееш секојдневно со таа политика на грб е нешто сосем друго
Ако некој(а) е државјанин на МК..и според тоа е и нејзин граѓанин..небитно е каде живее..и КОЛКУ (тамо) живее..важно е дека данокот (си) го плаќа во МК.
И според тоа..има право на се што останатите го имаат..
А може ...и да живее во странство..кога се знае дека некои од нив...овде кај нас престојуваат повеќе од 2-3месеца..секоја година по ред..
И самопоради тоа не смеат да бидат помалку вреднувани..одоние кои се населуваатовде..неконтролирано..и полека и „тивко„  ја „окупираат„ Земјата на Македонците...
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:06
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Имаат ли право овие кои живеат тука да одлучуваат како ке се викаат оние кои се надвор, односно само овие што с етука да одлучуваат на референдум за името на државата која е на сите.
Мислам дека треба да гласаат (за било што)исклучиво оние кои живеат во државата.
Да,државата е на сите и на нас кои сме во неа и на оние надвор.Само што има една разлика,последиците од гласањето ги трпиме ние,не оние надвор.
Да ја следиш политиката во државата од надвор преку медиуми (кои патем се добро штеловани)е едно а да живееш секојдневно со таа политика на грб е нешто сосем друго
Ако некој(а) е државјанин на МК..и според тоа е и нејзин граѓанин..небитно е каде живее..и КОЛКУ (тамо) живее..важно е дека данокот (си) го плаќа во МК.
И според тоа..има право на се што останатите го имаат..
А може ...и да живее во странство..кога се знае дека некои од нив...овде кај нас престојуваат повеќе од 2-3месеца..секоја година по ред..
И самопоради тоа не смеат да бидат помалку вреднувани..одоние кои се населуваатовде..неконтролирано..и полека и „тивко„  ја „окупираат„ Земјата на Македонците...
намигнување
 
 
 
 
 
Кој данок го плаќаат печалбарите ?
Плавиот  дел тие катастрофа тага
 
 
 


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:06
Se smeam koga citam deka onie koi sto se nadvor od Makedonija, ne treba da glasaat zatoa sto ne se zasegnati kolku nas i ne im e gajle. Pa nie sto ziveeme vo Makedonija da znaevme da glasame, nemase da dojdeme do vakvo deredze. намигнување

-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:11
Сега и ти малку ги изобличуваш работите .
Да не треба јас да лежам затвор оти сум гласал за некого и тој украл или присвоил нешто .
Ако сака некој шо живее во странство да се смени со мене , јас немам проблем ако не ме прашаат за промена на името .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:13
zenmaster sekoj si e makedonec onolku kolku toj sto cuvstvuva. Patriotizmot i ljubovta kon Makedonija ne mozes na nikoj da mu gi odzemes. Bez razlika dali ke ima ili ne pravo da glasa na referendum. намигнување

-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:16
Јас не навлегувам во патриотизмот . Како шо кажав немам против ако гласаат за промена или не промена на името .
Ми претставува проблем гласање за пр. парламентарни избори . Тие на запад може да купат пиво после седум јас не можам , не ми одговара Бујан Османи за министер за здравство.....сваќаш тоа јас го трпам . Можеби некој од тие гласови ќе одлучи како ќе ми биде мене .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:20
Ne, ne, za glasanje na lokalni i parlamentarni izbori e apsurdno. Prvo ne ja poznavaat dovolno dobro situacijata, ne gi znaat kandidatite, koj sto ima napraveno vo minatoto itn. A za klucni prasanja kako referendum za imeto, treba da glasaat.

-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:23
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Кој данок го плаќаат печалбарите ?
Плавиот  дел тие катастрофа тага
 
Секој (македонец) кој овде има имот..плаќа данок на сопствената држава..освен оние кои ете....не ја сметаат ниту како своја..ниту како држава...и се очигледно расположени и да ја уништат..
А никој тоа ..ѓоа не го „гледа„!!!???
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 17:50
Прво да се изјаснам по сиве прашања!!!
Одговорот е категорично не на сите прашања!!!
Ке образложам
Прво се слагам со сите кои рековте и вие не од истите причини
На микро ниво - не се ни запознати со ситуацијата ( овие од австралија уште мислат дека ни фрижидери немаме )
Второ - Во однос на името- референдумот - стриктно НЕ!!!
Пошо името не се брани по форуми или со референдуми- туку се брани од тука - со сплотеност во едниство- практика каква немала македонија од никогаш - а најмалку последниве години. Така да драга полуписмена емиграцијо - јас сум ги трпел овде сиве срања и моите собраќа - така да јас ке си го менвам името ако сакам и како сакам - и ево одговорно тврдам дека дури и името ново да е ********** Македонија- поголем дел од населението би гласал за - пошо доста ни е од е***е од сите страни. Тие што го напуштија бродот кој тонеше нема што потреба да се враќаат по веслата и јарболите....
Трето- Која сте вие црна дијаспора??? со тен бакс во чрчон??? немој да ме смеете... Ако се дозволи дијаспората да гласа- единствени победници ке се шиптарите- поради нивната бројност, економска моќ и склоноста да прикажат еште еден милион исселени косовари - како македонци - пред тоа нормално, ке си им купат пасоши кај нашиве дупелижачи..
Затоа до сите вас сајбер мудреци и носители на теми имам само една порака- не чепкајте безвезе теми - пошо ако немате што паметно да кажете - подобро ќутите...
А нашава такозвана емиграција ке си гласа во земјите каде што плаќа данок и во истите во кои се криеја 2001...
Поздрав!!!

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 18:15
member_profile.asp?PF=22214&FID=49 - Џон Траконтра , внимавај на речникот и немој да навредуваш!



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Џон Траконтра
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 18:31
Ако ти пречи да пишам на политика кажи- нема да ви додевам појке...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 18:33
Сметаат навредите и вулгарниот речник, друго ништо.
Продолжи да дискутираш на темите и почитувај ги правилата на ИДИВИДИ, кои јас не ги измислив.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 20:38
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Se smeam koga citam deka onie koi sto se nadvor od Makedonija, ne treba da glasaat zatoa sto ne se zasegnati kolku nas i ne im e gajle. Pa nie sto ziveeme vo Makedonija da znaevme da glasame, nemase da dojdeme do vakvo deredze. намигнување
 
аплауз
 
 


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 20:50
На секој човек му посакувам барем една година во животот да ја помине надвор од родната земја.
И потоа нека коментира на вакви теми. Се останато е млатење празна слама.
 


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 21:28
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

На секој човек му посакувам барем една година во животот да ја помине надвор од родната земја.
И потоа нека коментира на вакви теми. Се останато е млатење празна слама.
 

ај објасни ни нам што млатиме празна слама...
несрекници заглавени во државата од која многу бегаат...
па после такви избегани ...
оддалеку платонски ја сакаат...
многу повеќе од нас кои освен што ја сакме имаме и секојдневен секс...
во што е поентава со сламава...??



Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 21:42
Веќе реков: живеј ЕДНА (не мора повеќе години) во странство и потоа дискутирај.
(Веќе имавме вакви дискусии на подфорум „Македонците во светот“).


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 21:46
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ne, ne, za glasanje na lokalni i parlamentarni izbori e apsurdno. Prvo ne ja poznavaat dovolno dobro situacijata, ne gi znaat kandidatite, koj sto ima napraveno vo minatoto itn. A za klucni prasanja kako referendum za imeto, treba da glasaat.
 
 
Апсолутно се сложувам со баунти.големо%20гушкањеЈас локалните политичари не ги знам и не можам ништо да мислам за нив, така да смешно е да гласам за нив. Но, прашања од витално значење, гласање за прв човек на државата - во тоа сакам да учествувам. Затоа што (како што кажа Марија1000) во МК ми живее цела фамилија, луѓе кои ми се од најважните, најмилите, најсаканите. Со тоа сум јас директно засегната.
 
Друга тема се луѓе кои 20-30 години не живеат во МК, доаѓаат еднаш на 3-5 години во МК и веќе ни јазикот не го памтат.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 21:50
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Веќе реков: живеј ЕДНА (не мора повеќе години) во странство и потоа дискутирај.
(Веќе имавме вакви дискусии на подфорум „Макдонците во светот“).

е добро де...
тоа два пати го читам...
ај објасни ми што е понтава...?
со живеење во странство една година...
и глсање на дијаспората...
и плус млатење празна слама...




Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 21:58
Onie shto zaminale od drzavata ,vo povekjeto sluchai e od nekoj vid nezadovolstvo.Ne mislam deka tie ne se zasegnati za zbidnuvanjata vo matichnata zemja,ama ne mislam ni deka mozat da odluchuvaat za idninata na onie koi odluchile da ostanat vo nea.


Постирано од: Marijaana
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 01:25
Македонските научници се' уште не реагирале на провокативното писмо за историјата на Македонија што го потпишаа 200 професори и академици од највисоките светски универзитети и на 18 мај му го испратија на американскиот претседател Барак Обама. Автор на писмото е Стивен Г. Милер, почесен професор по класична археологија на Универзитетот „Беркли“ во Калифорнија. Во дополнета и изменета варијанта на текстот објавена на интернет, Милер предлага Грција да ја анектира Македонија, а „тие што се нарекуваат Македонци да станат народот на најновата грчка провинција“ .Дел од нашите научници сметаат дека нема потреба да реагираат на писмото бидејќи е само уште една пропаганда што е дебело платена од страна на Грција. Сепак, зачудува фактот што идеите на научник со олку екстремни идеи ги поддржале 200 научници од целиот свет.

На писмото досега реагираа само македонските иселеници од САД и од Канада. Тие испратиле писмо до Обама, како одговор на засилената пропаганда на грчката дијаспора. Бидејќи сметаат дека ќе влијаат на барањето САД да ја изменат одлуката за признавање на Македонија под уставното име, тие документот ќе го пратат и до неколку реномирани американски универзитети. Веројатно својот став ќе го каже и Македонската академија на науките на уметностите. Највисоката научна институција во земјава формира тело што требаше да почне да го разгледува случајот за да се изјасни.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=890F116E2E49C14AA5F7D281A9262417 - Извор


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 09:18
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Se smeam koga citam deka onie koi sto se nadvor od Makedonija, ne treba da glasaat zatoa sto ne se zasegnati kolku nas i ne im e gajle. Pa nie sto ziveeme vo Makedonija da znaevme da glasame, nemase da dojdeme do vakvo deredzeнамигнување
 
Tochno taka. намигнување
 
Megutoa jas sepak nema tolku ostro da recham deka "ne znaevme da glasame pa zatoa sme do ovoj stepen shto sme", zatoa shto prashanjeto e mnogu pokompleksno, tuku ke recham deka DOSEGA, znachi od postoenjeto na MK vo sklop na YU a i kako samostalna) dijasporata NE bila vkluchena vo nieden proces na bilo kakvi odluchuvanja....i kade go barate "krivecot" tuka? збунетостKoj odluchuvashe za celo ova vreme....sigurno e deka ne bila dijasporata. намигнување
 
A koga sme veke kaj  "nekoj da odluchuva za mene a ne zhivee tuka" - shto mislite KOJ gi sponzorira nash*te politichari ili barem poveketo od niv? Od vnatre nekoj shto zhivee ili pak od nadvor....pa zgora na toa I NE SE MAKEDONCI!!??
 
Pa jas ke recham, ako veke nekoj od nadvor odluchuva za mene....(iako i toa ne bash taka...tie odluchuvaat za sebe si i svoite pokolenija, kako i sekoj drug od vnatre shto bi trebalo da glasa) togash sigurno e deka ke bidam posrekna toa da go napravi nekoj MAKEDONEC, odkolku nekoj Grk, Holagjanec....Englez ili Rusin. намигнување
 
A shto se odnesuva do danocite, treba da se ima na um deka devizniot BUDZET poveke se polni od depozitite na dijasporata otkolku od proizvodstvoto vo MK, a toa se brojki koi lesno se proveruvaat, pa sekoj mozhe da gi proveri. намигнување  Imajki ja vo obzir i nevrabotenosta vo MK....shto e nekade mi se chini okolu 60% od vkupnoto naselenie, togash KOJ plaka danok, koga pogolemiot procent od naselenieto se nezaposleni? Toa shto se troshi dnevno na hrana...stuja, obleka i sl. tie vmetnati danoci li gi smetate? збунетост Isto taka pogolemiot broj od iselenicite IMAAT SVOI IMOTI TAMU, za koi plakaat danoci isto kako i sekoj drug. голема%20насмевка
 
I shto ke kazhete za ovie Makedonci, shto se ni vnatre ni nadvor....a bogami se dobra brojka, poveke od 100,000.00 velat;
 
"Бугаризацијата е закана за Македонија затоа што соседната држава како членка на ЕУ, водена од сопствените интереси, може да постави услов: еве имаме 200.000 лица од Македонија што се Бугари по националност, кои официјално со потпис се изјасниле на која нација и припаѓаат."
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=612942053427&id=13&prilog=0&setIzdanie=21710 - http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=612942053427&id=13&prilog=0&setIzdanie=21710
 
Za da ne dolzham mnogu mnogu raboti ima za kazhuvanje, ke recham za kraj; NE GI GUSHETE I GUBITE LUGJETO, MISLEJKI DEKA IMATE SE POD VASHA KONTROLA....OSTAVETE GI SLOBODNO DA SE DVIZHAT I BARAAT SVOE CHARE, DOKOLKU GO NEMA TAMU - SE DODEKA TIE SE CHUVSTVUVAAT KAKO MAKEDONCI, MAKEDONIJA KE OPSTOJUVA! намигнување SPASOT NA MAKEDONIJA E VO EDINSTVOTO A NE VO RAZDOROT! намигнување
 
 


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 09:29
"Милер предлага Грција да ја анектира Македонија, а „тие што се нарекуваат Македонци да станат народот на најновата грчка провинција“


екстремно добра идеја!  аплауз  да е жив тој професор Милер.да го направела тоа прд стотина години  сега ке бевме во најмала рака со по плата од 1500-2000€ тага + море наше.


-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 09:39

Za da ja ostvarish taa "dobra idea" nema potreba da "lobirash" za prodavanje na drzhavata, tuku ednostavno zemi si Grchki pasosh, pa ke se spasish i ti a i nas od tvoite "dobri idei". намигнување

 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 09:44
Се додека гледаме генерално на се никогаш нема да најдеме никакво решение. Сите знаеме дека имаме дијаспора и дијаспора.
Ние во дијаспората имаме луѓе заминати од Македонија пред повеќе од 100, 50, 30 години. Новите генерации се родени таму, не го зборуваат јазикот, имаат склучено бракови со луге од тие земји, нивните деца се чувствуваат граѓани на таа земја каде се родени. Што нив ги врзува за Македонија, освен потеклото?
Но, имаме дијаспора која заминала на неколку години во некоја европска или прекуокеанска земја, која тука си ја оставила фамилијата, домот, пријателите. На секој начин се трудат да ги задржат врските со Македонија, помагаат, агитираат за нејзино добро. дали се тие помалку Македонци од нас тука (зборувам по државна припадност/не по етничка ). Имаме ли право ние кои останавме дома, на нив да им го спориме правото да одлучуваат за својата матична земја?


-------------


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 09:58
потполно право! не може детето коешто се иселило од некое семејство , да одлучува што ,како таму , па, макар и секој ден да доаѓа на гости,поготово ако таму останале и други деца.а уште поготово ако нема некој општ удел во животот на семејството.

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 11:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Се додека гледаме генерално на се никогаш нема да најдеме никакво решение. Сите знаеме дека имаме дијаспора и дијаспора.
Ние во дијаспората имаме луѓе заминати од Македонија пред повеќе од 100, 50, 30 години. Новите генерации се родени таму, не го зборуваат јазикот, имаат склучено бракови со луге од тие земји, нивните деца се чувствуваат граѓани на таа земја каде се родени. Што нив ги врзува за Македонија, освен потеклото?
Но, имаме дијаспора која заминала на неколку години во некоја европска или прекуокеанска земја, која тука си ја оставила фамилијата, домот, пријателите. На секој начин се трудат да ги задржат врските со Македонија, помагаат, агитираат за нејзино добро. дали се тие помалку Македонци од нас тука (зборувам по државна припадност/не по етничка ). Имаме ли право ние кои останавме дома, на нив да им го спориме правото да одлучуваат за својата матична земја?
 
Duri i za tie sluchevi....ako tie ne se chuvstvuvaat kako Makedonci, nema ni da se proizjasnat kako takvi, ne? Sprema toa nema ni da glasaat nitu pak uchestuvaat vo bilo kakvi odluki za MK. намигнување Megutoa ako i tie se chuvstvuvaat kako Makedonci, togash so koe pravo nekoj zhto zhivee vo MK, mu go odzema toa chuvstvo na pripadnost? збунетост
 


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 11:40
 
Originally posted by Popi Popi напиша:

Duri i za tie sluchevi....ako tie ne se chuvstvuvaat kako Makedonci, nema ni da se proizjasnat kako takvi, ne? Sprema toa nema ni da glasaat nitu pak uchestuvaat vo bilo kakvi odluki za MK. намигнување Megutoa ako i tie se chuvstvuvaat kako Makedonci, togash so koe pravo nekoj zhto zhivee vo MK, mu go odzema toa chuvstvo na pripadnost? збунетост
 
 
големо%20гушкањесреќа


-------------
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 12:07
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

потполно право! не може детето коешто се иселило од некое семејство , да одлучува што ,како таму , па, макар и секој ден да доаѓа на гости,поготово ако таму останале и други деца.а уште поготово ако нема некој општ удел во животот на семејството.


Bash ova mi beshe poentata...
Znachi toa dete normalno e da bide zagrizeno za prosperitetot za ''napushtenoto'' semejstvo,ama nikako nema pravo da nosi odluki kako toa ''negovo'' semejstvo vo idnina kje prosperira,zatoa shto negoviot zivot prodolzuva tamu kade shto doprinesuva.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:03
Абнормален, Попи, Новаче, ви избришав неколку постови со навреди и се надевам нема да се повтори.
Вакви описни “комплименти“ да си делите на ЛП, не тука.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:08
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

"Милер предлага Грција да ја анектира Македонија, а „тие што се нарекуваат Македонци да станат народот на најновата грчка провинција“


екстремно добра идеја!  аплауз  да е жив тој професор Милер.да го направела тоа прд стотина години  сега ке бевме во најмала рака со по плата од 1500-2000€ тага + море наше.


Antimakedonski propagandi na makedonski forumi od makedonski drzavljani.....koja ti e poentata na ova збунетост изненадување


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:10
Originally posted by Popi Popi напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Се додека гледаме генерално на се никогаш нема да најдеме никакво решение. Сите знаеме дека имаме дијаспора и дијаспора.
Ние во дијаспората имаме луѓе заминати од Македонија пред повеќе од 100, 50, 30 години. Новите генерации се родени таму, не го зборуваат јазикот, имаат склучено бракови со луге од тие земји, нивните деца се чувствуваат граѓани на таа земја каде се родени. Што нив ги врзува за Македонија, освен потеклото?
Но, имаме дијаспора која заминала на неколку години во некоја европска или прекуокеанска земја, која тука си ја оставила фамилијата, домот, пријателите. На секој начин се трудат да ги задржат врските со Македонија, помагаат, агитираат за нејзино добро. дали се тие помалку Македонци од нас тука (зборувам по државна припадност/не по етничка ). Имаме ли право ние кои останавме дома, на нив да им го спориме правото да одлучуваат за својата матична земја?

Jas jasno kazav, ako ne se cuvstvuvaat
 
Duri i za tie sluchevi....ako tie ne se chuvstvuvaat kako Makedonci, nema ni da se proizjasnat kako takvi, ne? Sprema toa nema ni da glasaat nitu pak uchestuvaat vo bilo kakvi odluki za MK. намигнување Megutoa ako i tie se chuvstvuvaat kako Makedonci, togash so koe pravo nekoj zhto zhivee vo MK, mu go odzema toa chuvstvo na pripadnost? збунетост
 


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:10
Поентата е (неостварена) љубов кон соседна држава - во случајов Грција.
Мајката му е грчки пасош, арно кажа Попи.намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:11
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

потполно право! не може детето коешто се иселило од некое семејство , да одлучува што ,како таму , па, макар и секој ден да доаѓа на гости,поготово ако таму останале и други деца.а уште поготово ако нема некој општ удел во животот на семејството.


Mene nesto me cudi i strasno iritira, pocnuvam da mislam deka em sto ste epten ljubomorni na onie vo dijasporata i ne sakate da im se dade nikakvo pravo, em mislite deka ste podobri i pouspesni licnosti deka ste ostanale doma, a od druga strana gi imate zaboraveno moralnite vrednosti i kako se saka svojata drzava. Steta sto nekoj dozvoluva politikata da go vodi vo zivotot.

Site sme braka vo ovaa drzava, dali nadvor ili vnatre i nikogo ne delam.


-------------


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:58
A ne
da si ziveat zapaden zivot i da ni serat kako nie tuka treba da ziveeme , neka dojdat neka jadat so nas trici pa bujrum neka glasat. Ke kazat ama tuka nema, ima- kako nema , kako nie obicnite,,smrtnici,, si ziveem- prizavam vo maki no si ziveeme. Ako tie tolku ja sakat zemjata -avion za eden saat tuka ( a da ke portosat 800 dolla'ra) sto bi doslo 1/3 od nivna plata ( nasa 50 evra) -mnogu pari- I NEKA GLASAT

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 17:00
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

потполно право! не може детето коешто се иселило од некое семејство , да одлучува што ,како таму , па, макар и секој ден да доаѓа на гости,поготово ако таму останале и други деца.а уште поготово ако нема некој општ удел во животот на семејството.


Mene nesto me cudi i strasno iritira, pocnuvam da mislam deka em sto ste epten ljubomorni na onie vo dijasporata i ne sakate da im se dade nikakvo pravo, em mislite deka ste podobri i pouspesni licnosti deka ste ostanale doma, a od druga strana gi imate zaboraveno moralnite vrednosti i kako se saka svojata drzava. Steta sto nekoj dozvoluva politikata da go vodi vo zivotot.

Site sme braka vo ovaa drzava, dali nadvor ili vnatre i nikogo ne delam.

Problemot e shto deklarativno ne delime, ama delime. Delime i toa debelo. Nekoj vo ime na makedonshtinata od daleki kazuva koj e Mekedonec a koj ne e, koj ja saka zemjava a koj ne ja saka, koj e predavnik a koj ne e. A 2001 mnogu ne Makedonci zemaa pushka vo raka i ja pokazaa svojata makedonshtina tuka na teren.
Nikoj ne go osporuva pravoto na dijasporata da dade svoj pridones vo situacii vazni za zemjata, ama da odlucuva koj nam tuka ke ni bide gradonacalnik, premier i da ne e tuka "da gi uziva" mizeriite od toa vladeenje nekako ne e ljubomora tuku soocuvanje so realnosta. A i ako zamineme site nekde komu togash ke mu birame?



-------------


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 17:25
,,da ne e tuka "da gi uziva" mizeriite od toa vladeenje,,- biseri-biseru- gledam si stanala administrator-opa imase li nesto ..vrski.. ova-ona

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 18:00
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

,,da ne e tuka "da gi uziva" mizeriite od toa vladeenje,,- biseri-biseru- gledam si stanala administrator-opa imase li nesto ..vrski.. ova-ona

za ovoj biser ke mora da se poumorish malku sam da otkriesh.намигнување


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 18:03
Iako ova ne  e klasicna dijaspora, sepak...

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109987 - „Северна Македонија е добро решение“







-------------


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 19:58
Koj placa danok i osiguruvanje vo Mk. treba da ima pravo na glas bez razlika kade zhivee ...koj ne placa ne e dostoen da ja kroi sudbinata na onie shto placaat


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 20:41
Кога зборуваме за дијаспората и нивното право на глас не треба да се занемари годишниот прилив од преку една милијарда евра во државната каса токму од дијаспората...
Кога не би биле овие пари Македонија одавна би била банкрот, така да мислам дека овие луѓе како активни одржувачи на домашната економија треба да имаат право на глас...Освен тоа многумина од овие луѓе имаат куќи во Македонија за кои плаќат даноци а исто така барем еднаш годишно си идат и трошат пари во државата па така директно ги засега каква инфраструктура ќе имаме , дали ќе има канализација во нивното село, дали ќе се намалат давачките, дали можеби некоја влада ќе им отвори можност да се вратат во државата и тн...
Затоа мислам дека е смешно и себично дискриминирањето на нашата дијаспора...


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 02:27
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Problemot e shto deklarativno ne delime, ama delime. Delime i toa debelo. Nekoj vo ime na makedonshtinata od daleki kazuva koj e Mekedonec a koj ne e, koj ja saka zemjava a koj ne ja saka, koj e predavnik a koj ne e. A 2001 mnogu ne Makedonci zemaa pushka vo raka i ja pokazaa svojata makedonshtina tuka na teren.
Nikoj ne go osporuva pravoto na dijasporata da dade svoj pridones vo situacii vazni za zemjata, ama da odlucuva koj nam tuka ke ni bide gradonacalnik, premier i da ne e tuka "da gi uziva" mizeriite od toa vladeenje nekako ne e ljubomora tuku soocuvanje so realnosta. A i ako zamineme site nekde komu togash ke mu birame?



Ok za lokalni i parlamentarni izbori ne moze da glasaat, zatoa sto onamu kade sto ziveat si imaat gradonacalnici i pretsedateli. Ama ova nikoj ne go osporuva pravoto da dade svoj pridones ne cini. Demek tie neka si davaat, pa koj gi topka niv, ne smeat ni za ime da glasaat kako da se vika nivnata maticna zemja. no logic


-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 06:14

Ako dobro se izbrojat site gragjani na MK, mnogu mal ke bide brojot na onie koi nemaat najmalku dva pasoshi...i koi zhiveat sekade kaj ke stignat.....pa ako stignat i za izborite vo red, ke glasaat ako ne togash pak vo red. голема%20насмевка

Taka da i ovaa strana na "zhivee i nezhivee" ne drzhi, a da ne spomnuvame kolku od tie shto ke ostanat navistina vnatre, gi poznavaat lugjeto shto se biraat ili pak i tie samite glasaat.  Se vide kolkava beshe prisatnosta na glasanjeto, znachi nezainteresiranost postoi sekade i od sekogo, bez razlika kade zhivee.  A toj shto se interesira, bez razlika dali e tamu ili nadvor....ke najde nachin DA DOZNAE za site onie kandidati shto treba da glasa. намигнување
 
A pak glavnata poenta na seto ova e; GI GUBIME MAKEDONCITE!!!!  HALOOOOOOO!!!! изненадување  TOA E REALNOSTA....A SE' DRUGO E NAIVNOST, SLEP INAET, ILI PAK ODNAPRED SMISLENO "MISLENJE" i propagiranje "situacii" na kontrola. намигнување
 
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 06:18

OVIE OVDE SHTO SE!!!!??? лутина

Македонците од Канада и Австралија реагираа за „Славомакедонци“
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=613933544463&id=9&prilog=0&setIzdanie=21711 - http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=613933544463&id=9&prilog=0&setIzdanie=21711


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 08:40
Очигледно секој си свири во своја шупелка и не го слуша другиот што кажува.
Треба да се направи јасна граница за што може да гласа дијаспората, за што не треба да гласа.
Најитересно е што дискусијата полека се насочува кон гласање на референдум.
Значи веке не дискутираме дали треба да има референдум или не, туку кој треба да гласа за референдум.
За жал сега очекувам само дискусии дали треба да се гласа да остане референцата или да се наречеме Северна Македонија. Под кој изговор само ќе не натераат да гласаме така?


-------------


Постирано од: ss_derIvat_ss
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 10:33
Само оној кој плаќа сметки и данок во РМ тој има право на глас.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 12:26
Originally posted by ss_derIvat_ss ss_derIvat_ss напиша:

Само оној кој плаќа сметки и данок во РМ тој има право на глас.
 
A onie koi ushte plakaat na YU, mozhe? голема%20насмевка


Постирано од: vesnap
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 16:41
Da tukmu spasot za Makedonija e da proglasime referendum za popis na dijasporata i da taa elektronski slobodno glasa.Zosto velem taka zatoa sto samo taka makedonecot vo Makedonija moze povtorno da bide graganin od prvi red bidejki vaka sme od trti,cetvrti ..............Nikoj dosega od osamostojuvanjeto do den denes ne donese zakon za da glasa dijasporata ili kako Blek Point sto gi narekuva bragata od progonot dokolku glasaat i se napravi popis kolku makedonci imaame vo celiot svet ,,RAMKOVNIOT DOGOVOR KE PADNE VO VODA,,zatoa sto albanska populacija togas nema da im nitu 15%,so toa zakonite od ramkovniot dogovor ne mozat da funkcionitraat bidejki nemaat neli poveke od 20% - pozdrav i dokolku sme makedonci nie mladite treba da se izborime konecno progonot ili dijasporata da glasa i samo taka mozeme da go spasime idintitetot na r.Makedonija.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 17:50
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Кога зборуваме за дијаспората и нивното право на глас не треба да се занемари годишниот прилив од преку една милијарда евра во државната каса токму од дијаспората...
Кога не би биле овие пари Македонија одавна би била банкрот, така да мислам дека овие луѓе како активни одржувачи на домашната економија треба да имаат право на глас...Освен тоа многумина од овие луѓе имаат куќи во Македонија за кои плаќат даноци а исто така барем еднаш годишно си идат и трошат пари во државата па така директно ги засега каква инфраструктура ќе имаме , дали ќе има канализација во нивното село, дали ќе се намалат давачките, дали можеби некоја влада ќе им отвори можност да се вратат во државата и тн...
Затоа мислам дека е смешно и себично дискриминирањето на нашата дијаспора...


da ama gi uzivaat blagodetite na ,,tie bedni zapadni,, dvrzavi, normalno tamu se za zor, si zemaat plataa po 2-3 iljadi evra, ke dojde tuka ke se pravi na fraer ( normalno so tie pari) i ke glasa za nbekoj gradonacalnik sto go znae preku vesti- i voopsto nema da mu puka kako nie ke ziveeme so toj gradonacalnik, vlada idr, bidejki za dve nedeli ke se vrati ,,vo tie bedni, crni zapadni zemji,, . a nsas prosto koj ne sisa-AKO SAKAT DA GLASAT NEKA DOJDAT TUKA NEKA GLASAT

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 10:29
Originally posted by vesnap vesnap напиша:

Da tukmu spasot za Makedonija e da proglasime referendum za popis na dijasporata i da taa elektronski slobodno glasa.Zosto velem taka zatoa sto samo taka makedonecot vo Makedonija moze povtorno da bide graganin od prvi red bidejki vaka sme od trti,cetvrti ..............Nikoj dosega od osamostojuvanjeto do den denes ne donese zakon za da glasa dijasporata ili kako Blek Point sto gi narekuva bragata od progonot dokolku glasaat i se napravi popis kolku makedonci imaame vo celiot svet ,,RAMKOVNIOT DOGOVOR KE PADNE VO VODA,,zatoa sto albanska populacija togas nema da im nitu 15%,so toa zakonite od ramkovniot dogovor ne mozat da funkcionitraat bidejki nemaat neli poveke od 20% - pozdrav i dokolku sme makedonci nie mladite treba da se izborime konecno progonot ili dijasporata da glasa i samo taka mozeme da go spasime idintitetot na r.Makedonija.
 
Bravo vesnap, potpolno realna slika i iskreni misli. големо%20гушкање  Megutoa kako shto veke spomnav ovie scenarija na "nemanje povolna klima za razvoj, bezizleznost, pritisoci za promeni na identitet i sl. seto toa se smisleni i vnatreshno podrzhuvani bash so ovaa cel - da go iselat narodot koj bi go Bugarizirile, Evropizirale, Albanizirale, a toa shto ke ostane mozhe i po nekoj Grk da go napravat.  голема%20насмевка  Pa posle ke baraat pravo nad MK so kompletna nejzina istorija. Bez Makedonci nema ni drzhava Makedonska i namesto da si gi sobereme site na edno kako svoi i neotugiv del od MK, chitam nekoi bezmisleni izgovori koi potsekaat samo na ljubomora i natprevar.   Makedonskoto ednistvo, edinstvoto so dijasporata e najgolemoto oruzhje protiv neprijatelite na MK - ne sluchajno tuka a i na drugi mesta negativnite komentari i otporot doagja tokmu od niv, koi so ismejuvanje, omalovazhuvanje i kreiranje ljubomorni sceni probuvaat da go drzhat nivnoto edninstvo vo vechen razdor. намигнување
 


Постирано од: Goran71
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 11:09
Abe BACHIOS,
bas poradi takvi kako tebe eden kup lugje se izbegani od MK.
koj si ti be da mu uskratuvas pravo a nekoj koj ima MK pasos a ne zivee tuka dali da glasa ili ne.
Da ne si ti pogolem gradjanin na MK od nego. Vo sekoj slucaj poveke doprinesuva toj od nadvor za MK nego tvoeto bedno bitisuvanje ovde.
Nie sme edistvenata drzava vo svetot koja na dijasporata ne i dozvoluva da glasa, bas poradi mentalniot sklop na individui koi ne mozat da mrdnat podaleku od sosednoto selo.
Vo sekoj slucaj gledajki go samo avatarot sto si go postavil da te obelezuva na forumot, jasno mi e za kakov sklop stanuva zbor.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 12:19
Taka e Goran. големо%20гушкање  I shto ke se sluchi eve sega ti, ushte nekoj mesec da zaminesh negde nadvor...si go barash chareto za podobra materijalna idnina, zatoa shto kaj nas vo momentov ete ne ti se otvorila takva prilika (na primer) - ke stanesh odednash Englez, (na primer) ke ostavish li se taka bez voopshto da ne ni poglednesh nazad shto si ostavil?  Ke go ostavish li toj tvoj zhivot i poteklo vo zaborav? збунетост I ako ne, kako ke se chuvstvuvash ako istite do vchera shto ste se druzhele ti go svrtat grbot i ti rechat TI NEMASH PRAVO NA GLAS ZA NISHTO VO VRSKA SO MK, ti veke ne si Makedonec shtom ne zhiveesh tuka i sl. збунетостA i nemora da e nekoj shto go znaesh, tuku bilo koj Makedonec, TI ke go gledash kako svoj a toj tebe kako TUGJINEC! тага
 
 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 12:41
"koj si ti be da mu uskratuvas pravo a nekoj koj ima MK pasos a ne zivee tuka dali da glasa ili ne."


shto galamite tolku ?! koj ti krati pravo ,..bog da chuva!,..dojdi vamu,..pa, glasaj si kolku sakash ,..do mila volja,..a, ne jas da trpam poradi tvoeto glasanje,..


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 12:51
Pa ti i sega trpish...od sopstvenoto a i brojkata na tugjoto!намигнување
 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 12:58
Ubavo e da pocne K15 so reprizite. Dushata, srceto go davam za Makedonija , ama dolari ne davam!
Mnogu ja sakame zemjata ama od nadvor. Koga treba da se vleze vo rov togash moralna podrshka davame- Ginete vie, nie od tuka ke vi prakame cveke na grobishtata.
E pustu patriotizam od daleku (sekoja cest na izuzetcite)
Nekoi lugje zaboravaat deka dijasporata e od razlicen nacionalen-etnicki sostav. Nikako da ja cuknat glavata i da razmislat kakvi zavrzlami moze da se napravat.


-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 13:02
Koj ke glasa za podobra Makedonija, ovoj ovde na videovo ili nekoj od Tetovskata dijaspora ili kraishta;
 
КАКО КУЌА НА МАКЕДОНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА СТАНА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА
 
"Интересен начин за промоција на Македонската држава. Охриѓанецот Борис Џепар, инаку скулптор  кој живее во Германија, на кровот на својата фамилијарна куќа исцртал 17 метри долг крст, на кој стои 16-кракото сонце од Кутлеш.

Рамнодушни на ова уметничко дело кое инаку е изработено со златна боја во прав, не останаа ниту германските медиуми.

Германците неговата куќа ја посетуваат како туристичка атракција.

Интересен начин за промоција на Македонската држава. Охриѓанецот Борис Џепар, инаку скулптор  кој живее во Германија, на кровот на својата фамилијарна куќа исцртал 17 метри долг крст, на кој стои 16-кракото сонце од Кутлеш.

Рамнодушни на ова уметничко дело кое инаку е изработено со златна боја во прав, не останаа ниту германските медиуми.

Германците неговата куќа ја посетуваат како туристичка атракција."
 
http://sitel.com.mk/?ItemID=7E6549212B4BAE4B94F7055532BE79A8 - http://sitel.com.mk/?ItemID=7E6549212B4BAE4B94F7055532BE79A8
 
 


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 13:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ubavo e da pocne K15 so reprizite. Dushata, srceto go davam za Makedonija , ama dolari ne davam!
Mnogu ja sakame zemjata ama od nadvor. Koga treba da se vleze vo rov togash moralna podrshka davame- Ginete vie, nie od tuka ke vi prakame cveke na grobishtata.
E pustu patriotizam od daleku (sekoja cest na izuzetcite)
Nekoi lugje zaboravaat deka dijasporata e od razlicen nacionalen-etnicki sostav. Nikako da ja cuknat glavata i da razmislat kakvi zavrzlami moze da se napravat.
 
Voopshto ne ti drzhi komentarov....duri e premnogu smeshen i zastaren.  Isto kako shto izgledaat smeshni i seriite na "Kamiondzii" ili Mirko i Slavko. намигнување
 
 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 13:12
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ubavo e da pocne K15 so reprizite. Dushata, srceto go davam za Makedonija , ama dolari ne davam!
Mnogu ja sakame zemjata ama od nadvor. Koga treba da se vleze vo rov togash moralna podrshka davame- Ginete vie, nie od tuka ke vi prakame cveke na grobishtata.
E pustu patriotizam od daleku (sekoja cest na izuzetcite)
Nekoi lugje zaboravaat deka dijasporata e od razlicen nacionalen-etnicki sostav. Nikako da ja cuknat glavata i da razmislat kakvi zavrzlami moze da se napravat.
  аплауз mamam,..bash taka,..dobro shto ti go "smisli" ova,..da beshe od drug,..ke mu se nafrlea kako leshinari na ,.."mrshina"...аплауз ,..se sekjavam kako beshe koga pochnaa da ja bombardiraat srbija,...vecherta se stvorija kilometarski koloni za polnenje benzin,..za sekoj sluchaj,.."hrabrive"( i toa koishto vekje bea tuka!),...se obezbeduvaa ,..za sekoj sluchaj da mu ja kidnat shto podaleku,...смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 13:15

Veke ima komentar i za toa, bez razlika od kogo e napishano, koga ne e dobro "smisleno" ne e. голема%20насмевка

 


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:24
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ubavo e da pocne K15 so reprizite. Dushata, srceto go davam za Makedonija , ama dolari ne davam!
Mnogu ja sakame zemjata ama od nadvor. Koga treba da se vleze vo rov togash moralna podrshka davame- Ginete vie, nie od tuka ke vi prakame cveke na grobishtata.
E pustu patriotizam od daleku (sekoja cest na izuzetcite)
Nekoi lugje zaboravaat deka dijasporata e od razlicen nacionalen-etnicki sostav. Nikako da ja cuknat glavata i da razmislat kakvi zavrzlami moze da se napravat.


Многу “убаво“, нема што...
Лесно е да се потсмеваш од страна, да правиш вицеви на туѓа сметка и во житото само куколот да го гледаш.
Ги има и такви, не дека не, ама ги има и дома... што не дава никому право врз основа на нив да генерализира за сите.
И после се прашувате кој не дели?
Со што тие луѓе заслужиле толкава омраза и потценување... од сопствените сонародници?
Што со луѓето кои (од дијаспората) секојдневно пред странците со кои се среќаваат, лобираат на било каков начин, ја кажуваат вистината за Македонија... што со луѓето кои даваат награди и поддршка на конгресмени за лобирање во Америка, што со луѓето кои се собраа од Австралија и Америка да одговорат на пропагандното писмо од грците до Обама, кога од дома сите молчеа, што со луѓето кои низ светот ја пренесуваат македонската култура и убавина, што со луѓето кои донираат без реклама и медиумска помпа, што со парите кои биле собрани или донирани за операции на наши деца во странство... и многу други примери како тие луѓе таму кај што се нашле се многу подостојни претставници на својот народ од многумина кои живеат дома...
И тие се за потценување?...
До кога ќе се потсмеваме со самите себеси?




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:31
dodeka ke meshate ,..babi i zabi! ,..se shto nabroja ne im go dopira zivotot( fizichki),...ima li primer ,.nekoj od "tamu" da doshol koga tuka se "bieshe bitka" za makedonija so  shiptarite,..ako ima,..pokazi go tuka,...i nema da "stoi" toa shto go napishala ,..krali......mama...намигнување....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:41
Не мешам јас ни баби ни жаби!
Тоа што сакав го кажав: ми смета кога се плука по цела една “група“, врз основа на нерепрезентативен примерок, стереотипи или предрасуди, ми смета кога се генерализираат работите.
А за тоа што “не им го допира животот физички“, како што викаш, јас се изјаснив: токму од тие и други причини не сум за гласање од дијаспората, освен на референдум за името.
Според мене тоа не е исправно, иако во многу земји тоа право е овозможено, само кај нас она што е нормално во светот, е ненормално...
Но, тоа не ви дава право да плукате по сите, оти ако е за плукање, и дома има доста материјал...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:49
da zagine be!..dosta vekje so nesfakjanje! ....se treba bukvalno da vi se napishe!,..dali nekoj doshol tuka od tamu,..i odma da iotishol  na "frontot"?..toa beshe prashanjeto,.....a, mozebi i doshol,..koj da znae,..mozebi nekoj od onie "posmatrachine" na petljata kaj ilinden ,..doshol vo zivo da gleda "vojna",...

uostalom (vprochem!намигнување),..krali...mamamd i gi pofali,...izuzetcite.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 14:59
Не знам, тоа може да каже некој што ја водел таа црна статистика, не јас.
А ако не знам, не можам да тврдам дека немало, или пак имало...
Јас те сфатив, туку ти не можеш да ме сфатиш што ти кажувам, па пак го враќаш муабетот назад....


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 17:46
Originally posted by Goran71 Goran71 напиша:

Abe BACHIOS,
bas poradi takvi kako tebe eden kup lugje se izbegani od MK.
koj si ti be da mu uskratuvas pravo a nekoj koj ima MK pasos a ne zivee tuka dali da glasa ili ne.
Da ne si ti pogolem gradjanin na MK od nego. Vo sekoj slucaj poveke doprinesuva toj od nadvor za MK nego tvoeto bedno bitisuvanje ovde.
Nie sme edistvenata drzava vo svetot koja na dijasporata ne i dozvoluva da glasa, bas poradi mentalniot sklop na individui koi ne mozat da mrdnat podaleku od sosednoto selo.
Vo sekoj slucaj gledajki go samo avatarot sto si go postavil da te obelezuva na forumot, jasno mi e za kakov sklop stanuva zbor.

a koj e toj(gasterbajter) da odluci za moeto ,,bedno bitisuvanje,,.I kazi mi sto toj pridonesuva za makedonija, mozebi da ne ucestvuva vo BDP... be??ili mozebi od plazite na Florida DA KAZE - E OVJ TREBA DA E GRADONACALNIK, PREDESEDATEL IDR- KOGA TOA NEGO I NE GO TANGIRA MNOGU

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 17:51
Koj sakase da procita, procita i razbra, koj ne prodolzuva so diskusija i napagja
Се додека гледаме генерално на се никогаш нема да најдеме никакво решение. Сите знаеме дека имаме дијаспора и дијаспора.
Ние во дијаспората имаме луѓе заминати од Македонија пред повеќе од 100, 50, 30 години. Новите генерации се родени таму, не го зборуваат јазикот, имаат склучено бракови со луге од тие земји, нивните деца се чувствуваат граѓани на таа земја каде се родени. Што нив ги врзува за Македонија, освен потеклото?
Но, имаме дијаспора која заминала на неколку години во некоја европска или прекуокеанска земја, која тука си ја оставила фамилијата, домот, пријателите. На секој начин се трудат да ги задржат врските со Македонија, помагаат, агитираат за нејзино добро. дали се тие помалку Македонци од нас тука (зборувам по државна припадност/не по етничка ). Имаме ли право ние кои останавме дома, на нив да им го спориме правото да одлучуваат за својата матична земја?
---------------------------------------------------------------------------------
i pak ke kazam, lesno mu e nekomu od daleku po bitkata da bide general, da ni kazuva na site nas koi ne sme Makedonci po rod deka nie sme pomalku Makedonci od niv, ova seuste go mislam
------------------------------------------------------------------------
Problemot e shto deklarativno ne delime, ama delime. Delime i toa debelo. Nekoj vo ime na makedonshtinata od daleki kazuva koj e Mekedonec a koj ne e, koj ja saka zemjava a koj ne ja saka, koj e predavnik a koj ne e. A 2001 mnogu ne Makedonci zemaa pushka vo raka i ja pokazaa svojata makedonshtina tuka na teren.
Nikoj ne go osporuva pravoto na dijasporata da dade svoj pridones vo situacii vazni za zemjata, ama da odlucuva koj nam tuka ke ni bide gradonacalnik, premier i da ne e tuka "da gi uziva" mizeriite od toa vladeenje nekako ne e ljubomora tuku soocuvanje so realnosta. A i ako zamineme site nekde komu togash ke mu birame?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Imame nie lugje i lugje,  i vnatre i nadvor. Imame lugje koi baraat vo jajceto vlakno, koi samo prskaat na site strani so navredi, baraat zakacki, provociraat, ni kazuvaat kako sme pomali patrioti nie koi sme tuka. A sme tuka, i za losho i za dobro. i koga ni gorat shumite, i koga ni se poplaveni domovite, i koga ne drmaat zemjotresi, i koga ni se zatvoraat firmite i pola ostanuvame bez rabota, i koga ni se nosat nebukozni zakoni, i koga se delat pokacuvanja na plati. Nekoi zaminaa, nekoi se trudat i od amu da pomognat bez da dignat mnogu dzeva, a vprocem- onie koi sakaa dojdoa, glasaa i ne digaa dzeva. Ne zalea pari za pat.
zatoa ajde ushte ednash da ne ne me razbrale
Za vazni drzavni prashanja, za REFERENDUM za imeto , treba da glasaat, ama ne moze da mi izbere gradonacalnik i sovet na opshtinata nekoj koj 50...100  godini ne stapnal doma, nema i k od kukjata koja nekogash majka/tatko im izgradile.


-------------


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 15.Јуни.2009 во 17:55
A sto ako gasterbajterot raboti kaj gazda-grk kako ke glasa toj

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 12:14
Попи и Брза, без лични квалификации и препукувања со дискутантите!
Втор пат ве опоменувам да ја контролирате вашата меѓусебна нетрпеливост, трета опомена нема да има.
 
Држете се на темата, другото можете и на ЛП!


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 13:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Koj sakase da procita, procita i razbra, koj ne prodolzuva so diskusija i napagja
Се додека гледаме генерално на се никогаш нема да најдеме никакво решение. Сите знаеме дека имаме дијаспора и дијаспора.
Ние во дијаспората имаме луѓе заминати од Македонија пред повеќе од 100, 50, 30 години. Новите генерации се родени таму, не го зборуваат јазикот, имаат склучено бракови со луге од тие земји, нивните деца се чувствуваат граѓани на таа земја каде се родени. Што нив ги врзува за Македонија, освен потеклото?
Но, имаме дијаспора која заминала на неколку години во некоја европска или прекуокеанска земја, која тука си ја оставила фамилијата, домот, пријателите. На секој начин се трудат да ги задржат врските со Македонија, помагаат, агитираат за нејзино добро. дали се тие помалку Македонци од нас тука (зборувам по државна припадност/не по етничка ). Имаме ли право ние кои останавме дома, на нив да им го спориме правото да одлучуваат за својата матична земја?
---------------------------------------------------------------------------------
i pak ke kazam, lesno mu e nekomu od daleku po bitkata da bide general, da ni kazuva na site nas koi ne sme Makedonci po rod deka nie sme pomalku Makedonci od niv, ova seuste go mislam
------------------------------------------------------------------------
Problemot e shto deklarativno ne delime, ama delime. Delime i toa debelo. Nekoj vo ime na makedonshtinata od daleki kazuva koj e Mekedonec a koj ne e, koj ja saka zemjava a koj ne ja saka, koj e predavnik a koj ne e. A 2001 mnogu ne Makedonci zemaa pushka vo raka i ja pokazaa svojata makedonshtina tuka na teren.
Nikoj ne go osporuva pravoto na dijasporata da dade svoj pridones vo situacii vazni za zemjata, ama da odlucuva koj nam tuka ke ni bide gradonacalnik, premier i da ne e tuka "da gi uziva" mizeriite od toa vladeenje nekako ne e ljubomora tuku soocuvanje so realnosta. A i ako zamineme site nekde komu togash ke mu birame?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Imame nie lugje i lugje,  i vnatre i nadvor. Imame lugje koi baraat vo jajceto vlakno, koi samo prskaat na site strani so navredi, baraat zakacki, provociraat, ni kazuvaat kako sme pomali patrioti nie koi sme tuka. A sme tuka, i za losho i za dobro. i koga ni gorat shumite, i koga ni se poplaveni domovite, i koga ne drmaat zemjotresi, i koga ni se zatvoraat firmite i pola ostanuvame bez rabota, i koga ni se nosat nebukozni zakoni, i koga se delat pokacuvanja na plati. Nekoi zaminaa, nekoi se trudat i od amu da pomognat bez da dignat mnogu dzeva, a vprocem- onie koi sakaa dojdoa, glasaa i ne digaa dzeva. Ne zalea pari za pat.
zatoa ajde ushte ednash da ne ne me razbrale
Za vazni drzavni prashanja, za REFERENDUM za imeto , treba da glasaat, ama ne moze da mi izbere gradonacalnik i sovet na opshtinata nekoj koj 50...100  godini ne stapnal doma, nema i k od kukjata koja nekogash majka/tatko im izgradile.
 
Voopshto ne mi se dopagjaat tvoite stavovi, premnogu se kontradiktorni. намигнување  Ednash gi kritikuvash drugite shto pravat negativno etiketiranje na dijasporata voopshto a drug pat samata go pravish istoto so nevkusni komentari i vicevi na smetka na celata dijaspora. изненадување збунетост
 
Isto taka se vodi diskusijata vo pogreshna nasoka i vo krajnosti za koi ne se diskutiralo predhodno; "da ni kazuva na site nas koi ne sme Makedonci po rod deka nie sme pomalku Makedonci od niv, ova seuste go mislam" изненадување
 
Chemu sluzhat vakvi komentari? збунетост
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 14:34
Vo dijasporata imam mnogu prijateli koi tocno znaat shto da napravat i pravat za svojata zemja. Takvite kako niv  i trebaat nazemjava bidejki i tami kade shto se pravat se za da ja probijat dobrata agenda. Vo dijasporata ima lugje koi na sekoj nacin i pomagaat na zemjata i na lugjeto koi se tuka, im go nudat svojot dom koga imaat maka, koga gi navasale bolesti.  Za zal vo dijasporata ima i mnogu lugje koi samo od nim poznati pricini na raznorazni nacini se obiduvaat da pravat delbi vo maticnata zemja. Srekja shto ne se site takvi. Vicovite i shtosovite se odnesuvaat tokmu na takvite.





-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 15:04
Podobro e koga se gradi eden stav i se pridrzhuva kon nego, neli? намигнување
 
Megutoa za da se zachuva objektivnosta NIKOGASH ne treba da se etiketira "dijasporata" kako predmet za ismejuvanje vo bilo koj shtos. намигнување Mozhe da se kazhe kako nechie ime ili sluchaj ama sekoe generaliziranje e kompletna navreda kon Makedonskata imigracija.
 
Za zhal postojat i vnatre ushte pouochlivi i vidlivi primeri na gragjani koi na dnevna baza i za dobro utro gi pravat tie delbi, od nepoznati ili poznati prichini.....i ako se raboti po istata "logika", ke treba site gragjani na MK da se narechat; "'nesposobni.....predavnici....i sl." i da se pravat smeshki na niven rachun do bezsvest. намигнување 
 
Vprochem i ni kalema eden takov "epitet" koj so vekovi ni go stavaa na vrat da ni tezhi i ja barame vinata vo nas samite MAKEDONCITE, a toa beshe deka sme bile "prokleti", ne ni trebaat sega nekoi NOVI, za da ni tezhat vo slednite iljada godini. намигнување
 
 
 
 
 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 15:18
Prokletstvoto na pravoslavieto, odnosno anatemata ne bese frlena samo vrz Makedoncite, naprotiv site pravoslavci seushte ja plakjaat.
Za ismevanjeto na dijasporata- se izvinuvam, zabeleshkata ne mi beshe namesto, no seushte bev pod impresii na ona shto go kazuvaa vo Opushteno so Toni koga na nashincite od tuka vo dijasporata im s epokazuvashe shto e i kako raboti frizider. Zarem taka mislat vo dijasporata za nas tuka- deka ziveeme vo kameno doba. Ili toa se tokmu tie koi zaminaa vo period koga tuka navistina nemase tehnika.
Ako nekoj se najde pogoden  od moeto parafriziranje na shegite od K15 ushte ednash se izvinuvam.
Ne e teshko da se izvini covek ako nekoj pomisli deka zgreshil, ne boli izvinuvanjeto.


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 15:35
Убаво е вака да се каже... и доблесноголемо%20гушкање
Не оти нема секакви примери, ги има и такви што сеуште не знаат ни да читаат и пишуваат, си го научиле само името колку да се потпишат на некој документ, и тука завршува нивната писменост.
Од такви луѓе не можеш ни да очекуваш нешто повеќе, не пак да им дадеш право да гласаат за твојата судбина.
Тие ни во државите во кои се наоѓаат не знаат за кого да гласаат, не пак дома...голема%20насмевка
За среќа тоа време останува назад, во каменото доба од нашата историја.
Младите генерации ги рушат ваквите стереотипи... во ера на интернет се е достапно, се се знае, се контактира секојдневно со блиските, се пратат вести и настани, нормално оние што ги интересира и влече Македонија.
Јас сепак ќе кажам, едно е кога се гледа, друго е кога се живее на лице место...
Тоа не ми дава (морално) за право да одлучувам од страна за секојдневниот живот на моите сонародници од илјадници километри дистанца...

 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 16:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Prokletstvoto na pravoslavieto, odnosno anatemata ne bese frlena samo vrz Makedoncite, naprotiv site pravoslavci seushte ja plakjaat.
Za ismevanjeto na dijasporata- se izvinuvam, zabeleshkata ne mi beshe namesto, no seushte bev pod impresii na ona shto go kazuvaa vo Opushteno so Toni koga na nashincite od tuka vo dijasporata im s epokazuvashe shto e i kako raboti frizider. Zarem taka mislat vo dijasporata za nas tuka- deka ziveeme vo kameno doba. Ili toa se tokmu tie koi zaminaa vo period koga tuka navistina nemase tehnika.
Ako nekoj se najde pogoden  od moeto parafriziranje na shegite od K15 ushte ednash se izvinuvam.
Ne e teshko da se izvini covek ako nekoj pomisli deka zgreshil, ne boli izvinuvanjeto.
 
Goleminata na chovekot e vo priznavanjeto na sopstvenite greshki....toa motto bezgranichno go pochituvam a i samata go koristam sekoj pat koga osekam deka ne sum vo pravo. големо%20гушкање
 
Ako samo se proveri za koja generacija na iselenici se raboti, se ke se razjasni kako bel den - megutoa PAK ne si davam sloboda za bilo kakvo imenuvanje i na toj bran na iselici.  Taka i tolku znaele i voopshto ne e za ismejuvanje, zatoa shto i den denes vo MK gi ima istite takvi lugje, koi ne znaat da se potpishat i shto ne izlegle podaleku od seloto kaj shto zhiveat i bilo koj grad im izgleda vechnost daleku. намигнување  Mene bash tie lugje mi se posebno dragi....i imam neizmerni simpatii koj niv, bez razlika dali zhiveat vo MK ili se veke nadvor, chuvaat deca na svoite pokolenija. љубов  I navistina ne mi e jasno kako mozhe nekoj koj ete znae poveke od niv, da im se ismejuva ili gi komentira nivnite razmisluvanja.збунетост
 
 


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 16:05
Попи, па ни јас не им се исмејувам.изненадување
Кажав дека од такви луѓе не треба ни да се очекува ни да се бара да гласаат.
И толку.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 16:16
Originally posted by anastea anastea напиша:

Убаво е вака да се каже... и доблесноголемо%20гушкање
Не оти нема секакви примери, ги има и такви што сеуште не знаат ни да читаат и пишуваат, си го научиле само името колку да се потпишат на некој документ, и тука завршува нивната писменост.
Од такви луѓе не можеш ни да очекуваш нешто повеќе, не пак да им дадеш право да гласаат за твојата судбина.
Тие ни во државите во кои се наоѓаат не знаат за кого да гласаат, не пак дома...голема%20насмевка
За среќа тоа време останува назад, во каменото доба од нашата историја.
Младите генерации ги рушат ваквите стереотипи... во ера на интернет се е достапно, се се знае, се контактира секојдневно со блиските, се пратат вести и настани, нормално оние што ги интересира и влече Македонија.
Јас сепак ќе кажам, едно е кога се гледа, друго е кога се живее на лице место...
Тоа не ми дава (морално) за право да одлучувам од страна за секојдневниот живот на моите сонародници од илјадници километри дистанца...
 
Boldiranoto na shto ti lichi? збунетост
 
 



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk