IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали самозадоволувањето е грев?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали самозадоволувањето е грев?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 21:48

Младо дете верниче е Даре и тоа што го мачи во моменти на побертет сака малу да си го поразјасни.

 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 22:21
Originally posted by makarios makarios напиша:

1 Кор 6:9-10

Или не знаете дека неправедниците нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се: ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубодејците, ниту ракоблудците, ни мажеложниците, ниту крадците, ни користољупците, ни пијаниците, ниту хулниците, ни грабачите нема да го наследат царството Божјо.

Ракоблуд = мастурбација

Секуалните задоволувања се полод на телесните старсти на стариот, паднат Адам и во нас и кај оние кои неможат да се воздржат се индикатор дека сме заробени од таа старст, а секоја страст е грев и оддалечување од Бога.

Бог во нас ги всадил природните старсти, но ние сме ги испревртиле и сме ги направиле противприродни. Така и природната стаст, односно енегија, на љубов, ние сме ја претвориле во неприродна страст за блуд. Најблагословените човекови органи сме ги претвориле во најсрамни.

Еве што велат Светите Отци за ова:

Свети Игнатиј Брјанчанинов:
„Не само секоја грешна емоција и грешна мисла ја раскинува врската на умот со срцето (која е цел на духовниот живот и состојба на вистинска молитва), дури и секоја природна помисла и чувство маскирано под плаштот на праведност, може да ја уништи таа врска, и да ги раздвои умот од срцето во спротивни насоки.“

Свети Марко Подвижник:
„Ако веќе не ја исполнуваме страста на телото, тогаш со Божја помош сите зла во нас лесно може да се отстранат.“

Свети Нил Синајски:
„Ако копнееш да се молиш во Духот, не надевај се на ништо телесно.“

Свети Климент Александриски:
„Поради светоста во одржување на потомството, семето на мажот да не биде залудно исфрлано, ниту пак оштетувано, ниту пак залудно потрошено. Да се има телесен однос, надвор од одржување на потомството е повреда на природата.“

Свети Епифаниј:
„Тие (египетските еретици), практикуваат полови дела, но го спречуваат зачнувањето деца. Половите односи ги прават не за потомство, ами за да ги задоволат своите страсти - па тие подлежат на распадливост.“
 
 
edno prasanje....zosto da e prosto ko moze slozeno!лутина poveke pati se trudev da gi procitam tvoite postovi...moram po nekolku pati da citam i pocnuvam da se nerviram....moze li na ednostavni prasanja da se odgovori ednostavno ili sekogas mora "ko kisa oko kragujevca"....sepak bi bilo dobro da mozat site da te razberat...ne samo "tvoite"....se nadevam deka ne se ljutis na komentarot...dobronamerna sugestija...намигнување
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 22:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Dali masturbacijata e neoprosliv grev? Se izvestuva deka do svojata 21 godisna vozrast masturbirale okolu 97 procenti od mazite i 96 procenti od zenite. Toa e golema brojka!

Vo Biblijata masturbacijata voopsto ne e spomnata. Ovaa navika bila voobicaena vo svetot na govornoto grcko podracje vo tekot na bibliskite vreminja i bile upotrebeni nekolku grcki zborovi za da ja opisat ovaa navika. No, nitu eden od ovie zborovi ne e upotreben vo Biblijata.

Se spomnuva vo Biblijata slucajot so Onan( od tamu i poteknuva zborot onaniranje), koga Bog go pogubil Onan zaradi 'isturanje na semeto nazemi'. No,tuka se raboti za prekinat polov odnos, a ne za masturbacija , odnosno samozadovoluvanje. Ponatamu, Onan bil poguben zatoa sto sebicno propustil da sklopi deverski brak za da ja prodolzi semejnata loza na negoviot pocinat brat i ne sakal da prodolzi potomstvoto na negoviot brat, sto Bog go smetal za golem grev (vidi 1 Mojseeva 38:1-10).

Se spomnuva i 'izlevanje na seme' vo 3 Mojseeva 15:16-18.
Ako procitame, tuka se ukazuva na nokno izlevanje vo son,sto se slucuva kaj maskite vo pubertetot,a ne na masturbacija, kako i na pri bracni seksualni odnosi, da se izmijat posle 'izlieno seme'.

Sepak, od biblisko glediste, iako masturbacijata ne e direktno osudena od Bog, sepak taa vsaduva nekoi raboti sto se stetni za nasata duhovnost. Zosto?

Koga masturbira, liceto e potponato vo svoite sopstveni telesni cuvstva i totalno e skoncentrirano na sebe.
Seksot ostanuva odvoen od ljubovta i e pretvoren vo eden refleks sto ja ublazuva tenzijata.

No, BOG imal namera seksualnite zelbi da bidat zadovoleni vo sklop so seksualnite odnosi-izraz na ljubov pomegu eden maz i negovata sopruga(Izreki 5:15-19)

Isto taka, na sprotivniot pol moze da se gleda kako na cisto seksualen objekt-alatka za seksualno zadovolstvo.

Znaci sepak, kolku e mozno, da se vozdrzuvame od taa navika, bidejki stetno vlijae vrz duhovnosta , go pravi covek sebicen i mu gi rasipuva mislite. Mnogu kontroverzna tema, posebno za pubertetliite!!!

P.S. Izvinete za predolgiot post, no temata e navistina kontroverzna.
 
pravedno li e toa? (mislam na ona so crveni bukvi)
ljudski li e toa?
covecno li e toa?
hristijanski li e toa?
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 23:02
Originally posted by fiks fiks напиша:

Младо дете верниче е Даре и тоа што го мачи во моменти на побертет сака малу да си го поразјасни.

 


Не едно да ме мачи 1000 работи ме мачат, Бог е Оној кој ќе ме избави од искушенијата.!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 23:24
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Onan bil poguben zatoa sto sebicno propustil da sklopi deverski brak za da ja prodolzi semejnata loza na negoviot pocinat brat i ne sakal da prodolzi potomstvoto na negoviot brat, sto Bog go smetal za golem grev (vidi 1 Mojseeva 38:1-10).

 

pravedno li e toa? (mislam na ona so crveni bukvi)

ljudski li e toa?

covecno li e toa?

hristijanski li e toa?


Ne e hristijanski, tuku evrejski. Ama bidejki e vo Stariot Zavet, a za hristijanite e neddeliv del od Biblijata...

Toa se Mojsievite zakoni... i da e samo toa.

Kako, na primer, ako deteto ne go sledi veruvanjeto (religijata) na roditelite da bide kamenuvano od niv.

Изменето од Messenger - 22.Мај.2009 во 23:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 23:37
Darko, ti navleguvash vo pubertet i normalno e onoa sto go chuvstvuvash sega. Taka si sozdaden od Boga i da sakash da deluvash sprotivno ne kje mozhesh toa da go smenish. Mozhesh da go pritisnesh, mozhesh da go pritajuvash, mozhesh da se pravish deka ne go zabelezhuvash, no ne kje mozhesh da go smenish.

Toa e prirodno, taka se razviva tvoeto telo, a so toa i tvoite interesi. Ne se sekiraj, ne mu shtetish i ne povreduvash nikogo .
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 00:19
Како ќе го запознаеш своето тело ако не ракуваш со него?
Тоа што порано ги плашеле децата дека ќе полудат или ослепат ако мастурбираат се чисти измислици на мајки кои не сакале децата да им се задржуваат многу во ќенефите или пак да мењаат чаршави секој ден...

Опушти се Даре, дете си, запознај се себеси, но не се оптеретувај премногу  со тоа зашто ако си навлечеш грижа на совест подоцна ќе си имаш проблем.

Сепак гледај повеќе да спортуваш, излегуваш, со други зборови да ја трошиш енергијата и на друг начин.

А еден ден...убав ден, ќе дојде вистинската мома за тебе, ќе ги сфатиш благодетите на брачниот живот и тогаш се ќе ти се каже само.големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 00:53
За спорт и излегување да, си ставам повеќе активности да не можам да размислувам за тоа и го молам Бог да ме ослободи од тие работи...А за мома едвај чекам уште 4 години да се женам таму набрзина да биде се работа..!среќаголемо%20гушкање
Ќе ве канам сите на свадба.!намигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 00:56
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

За спорт и излегување да, си ставам повеќе активности да не можам да размислувам за тоа и го молам Бог да ме ослободи од тие работи...А за мома едвај чекам уште 4 години да се женам таму набрзина да биде се работа..!среќаголемо%20гушкањеЌе ве канам сите на свадба.!намигнувањеголема%20насмевка


Ti rekov deka tvojata priroda ne mozheh so sila da ja smenish. Ne se grizhi, uzhivaj go svojot rastezh i svoite promeni. Seto toa e prirodno.

Изменето од Messenger - 23.Мај.2009 во 01:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 01:49
Kako, na primer, ako deteto ne go sledi veruvanjeto (religijata) na roditelite da bide kamenuvano od niv.

Није могуче.изненадување
Навистина?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 02:22
Chitaj gi Mojsievite knigi... mozhebi kje naidesh i na drugi "nemoguchi" raboti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 02:33
Ццц, каков е тој родител кој ќе си го каменува сопственото дете, сигурно е во некоја заблуда...
Фала ти Господи што денес не е така.среќа
А не го разбирам тоа што го пишува за децата кој се првороденци во семејството, 13:2 „Посветете ми го Мене секој првороденец! Мене ми припаѓаат првенците на мајчината утроба кај Израелците и од луѓето и од животните!”
На кој начин да му го посветат на Бог.?
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 16:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Kako, na primer, ako deteto ne go sledi veruvanjeto (religijata) na roditelite da bide kamenuvano od niv.

Није могуче.изненадување
Навистина?


газење%20од%20смеење
факат није могуче
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 23:23

Znaci samozad(ob)oluvanjeto ne e smrten grev, no sepak e necista navika na naseto nesovrseno telo, koe moze da ima stetni duhovni posledici vrz eden vernik, i dobro e kolku sto se moze covekot da se vozdrzuva od ovaa rabota.

Sovet do tebe Darko, oti si vo pubertet: Ne gledaj porno filmovi, ne gledaj pornografski sliki i hormonite nema tolku da ti ludeat. Ama Bog znae kako sme stvoreni, ne se sekiraj premnogu, site sme bile na taa vozrast.

Ako ne si imal nokno izlevanje vo son, mozebi eden den ke imas. Kaj mene toa bilo slucaj, sto ke pravis...
Ajde pozdrav

Изменето од KINGDAVID - 23.Мај.2009 во 23:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.