Испечати | Затвори го прозорот

Дали самозадоволувањето е грев?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19144
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 12:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали самозадоволувањето е грев?
Постирано од: DDarko
Наслов: Дали самозадоволувањето е грев?
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 20:05
Е со овој одговор или ваш став, посебно барам став од Христијани, но добродојден е секој одговор и од страна на друѓите кој не се во Христијанската заедница...би ми помогнале многу кога би ја знаел вистината за мастурбацијата.

Дали тоа е грев?
Но не такво самозадоволување со слики и лоши ведеа, само обична маструбација, ништо повеќе, дали тоа е грев?



Коментари:
Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 20:06
И очигледна грешка сум направил при насловот на темата.
Не самозадоболување туку самозадоволување.
Шалом!

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 20:08
au vrska neam. 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 20:36
Ок, фала во секој случај, ќе бидам трпелив да дочекам и други мислења.

-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 20:42
Не бе брат оти да е грев.... Не си отепал човек па да се плашиш... Ееее ретки се тие што не мастурбираат....среќасреќасреќа


-------------


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 21:20
1 Кор 6:9-10

Или не знаете дека неправедниците нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се: ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубодејците, ниту ракоблудците, ни мажеложниците, ниту крадците, ни користољупците, ни пијаниците, ниту хулниците, ни грабачите нема да го наследат царството Божјо.

Ракоблуд = мастурбација

Секуалните задоволувања се полод на телесните старсти на стариот, паднат Адам и во нас и кај оние кои неможат да се воздржат се индикатор дека сме заробени од таа старст, а секоја страст е грев и оддалечување од Бога.

Бог во нас ги всадил природните старсти, но ние сме ги испревртиле и сме ги направиле противприродни. Така и природната стаст, односно енегија, на љубов, ние сме ја претвориле во неприродна страст за блуд. Најблагословените човекови органи сме ги претвориле во најсрамни.

Еве што велат Светите Отци за ова:

Свети Игнатиј Брјанчанинов:
„Не само секоја грешна емоција и грешна мисла ја раскинува врската на умот со срцето (која е цел на духовниот живот и состојба на вистинска молитва), дури и секоја природна помисла и чувство маскирано под плаштот на праведност, може да ја уништи таа врска, и да ги раздвои умот од срцето во спротивни насоки.“

Свети Марко Подвижник:
„Ако веќе не ја исполнуваме страста на телото, тогаш со Божја помош сите зла во нас лесно може да се отстранат.“

Свети Нил Синајски:
„Ако копнееш да се молиш во Духот, не надевај се на ништо телесно.“

Свети Климент Александриски:
„Поради светоста во одржување на потомството, семето на мажот да не биде залудно исфрлано, ниту пак оштетувано, ниту пак залудно потрошено. Да се има телесен однос, надвор од одржување на потомството е повреда на природата.“

Свети Епифаниј:
„Тие (египетските еретици), практикуваат полови дела, но го спречуваат зачнувањето деца. Половите односи ги прават не за потомство, ами за да ги задоволат своите страсти - па тие подлежат на распадливост.“


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 21:59
Добравечер брате , Макариос (ако смеам така да те наречам).

Се радувам што те читам, иако пишаното за мене грешниот (и на мене сличните) повеќе е како оптужително писмо одколку спасителна совет!

Дали би можел - од православната ризница - да дадеш и некои “лекови“ против овие антихристијански навики ?

Поздрав

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 22:08

Dali masturbacijata e neoprosliv grev? Se izvestuva deka do svojata 21 godisna vozrast masturbirale okolu 97 procenti od mazite i 96 procenti od zenite. Toa e golema brojka!

Vo Biblijata masturbacijata voopsto ne e spomnata. Ovaa navika bila voobicaena vo svetot na govornoto grcko podracje vo tekot na bibliskite vreminja i bile upotrebeni nekolku grcki zborovi za da ja opisat ovaa navika. No, nitu eden od ovie zborovi ne e upotreben vo Biblijata.

Se spomnuva vo Biblijata slucajot so Onan( od tamu i poteknuva zborot onaniranje), koga Bog go pogubil Onan zaradi 'isturanje na semeto nazemi'. No,tuka se raboti za prekinat polov odnos, a ne za masturbacija , odnosno samozadovoluvanje. Ponatamu, Onan bil poguben zatoa sto sebicno propustil da sklopi deverski brak za da ja prodolzi semejnata loza na negoviot pocinat brat i ne sakal da prodolzi potomstvoto na negoviot brat, sto Bog go smetal za golem grev (vidi 1 Mojseeva 38:1-10).

Se spomnuva i 'izlevanje na seme' vo 3 Mojseeva 15:16-18.
Ako procitame, tuka se ukazuva na nokno izlevanje vo son,sto se slucuva kaj maskite vo pubertetot,a ne na masturbacija, kako i na pri bracni seksualni odnosi, da se izmijat posle 'izlieno seme'.

Sepak, od biblisko glediste, iako masturbacijata ne e direktno osudena od Bog, sepak taa vsaduva nekoi raboti sto se stetni za nasata duhovnost. Zosto?

Koga masturbira, liceto e potponato vo svoite sopstveni telesni cuvstva i totalno e skoncentrirano na sebe.
Seksot ostanuva odvoen od ljubovta i e pretvoren vo eden refleks sto ja ublazuva tenzijata.

No, BOG imal namera seksualnite zelbi da bidat zadovoleni vo sklop so seksualnite odnosi-izraz na ljubov pomegu eden maz i negovata sopruga(Izreki 5:15-19)

Isto taka, na sprotivniot pol moze da se gleda kako na cisto seksualen objekt-alatka za seksualno zadovolstvo.

Znaci sepak, kolku e mozno, da se vozdrzuvame od taa navika, bidejki stetno vlijae vrz duhovnosta , go pravi covek sebicen i mu gi rasipuva mislite. Mnogu kontroverzna tema, posebno za pubertetliite!!!

P.S. Izvinete za predolgiot post, no temata e navistina kontroverzna.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 22:20
KingDavid, не те ни дочитав, затоа што уште на старт правиш утка.

Свети Апостол Павле вели дека мастурбирачите нема да го наследат Царството Божјо. Правилен македонски збор за мастурбација е ракоблуд.

Секое друго релативизирање на овие зборови не се во склад со учењето на Црквата!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 22:34
Добро еве ајде да речам дека според тебе г-дине макариос мастурбирањето е грев... Но како ќе му го објасниш на тие okolu 97 procenti od mazite i 96 procenti od zenite (почетокот на постот од г-дин кингдавид) дека тие скоро секој ден прават грев????збунетост И дали сите тие мажи и жени наведени во процентот ке горат во пеколот????збунетост


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 22:37
Originally posted by makarios makarios напиша:

KingDavid, не те ни дочитав, затоа што уште на старт правиш утка.Свети Апостол Павле вели дека мастурбирачите нема да го наследат Царството Божјо. Правилен македонски збор за мастурбација е ракоблуд.Секое друго релативизирање на овие зборови не се во склад со учењето на Црквата!


Dali znaes kako e originalniot grcki zbor vo 1 Korintjanite 6:9 preveden potocno na makedonski?

Vo prevodot na MPC e rakobludci, vo prevodot na D.H.Konstantinov e preveden so mekusci( toa znaci tranvestiti), a vo Dinamicniot prevod e preveden kako polno izopaceni ....

Apostol Pavle ovde voopsto ne spomnal rakobludstvo.

Ne moras da citas brat, jas gi citam site postovi, ti ako ne mozes zamizi i izvini za nelagodnosta sto ti ja predizvikav

Malku da se nasalime


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 23:06
Со полна почит..ама...какво е ова прашање бе?????


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 23:14
Originally posted by bla bla bla bla напиша:

Со полна почит..ама...какво е ова прашање бе?????



Човечко! Прашање кое - очигледно - не им е сеисто на луѓето, туку ги загрижува!


Што мислиш ти бла-бла, грев е или не?


Поздрав со почит




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:03
Внимавајте што ќе одговарате. Даре има само 13 години и е во фаза на пубертет....овие прашања за него се доста чувствителни........Ве молам внимателно......



-------------
МИР со сите


Постирано од: bla bla
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:23
Originally posted by spiros spiros напиша:

[QUOTE=bla bla] Со полна почит..ама...какво е ова прашање бе?????



Човечко! Прашање кое - очигледно - не им е сеисто на луѓето, туку ги загрижува!


Што мислиш ти бла-бла, грев е или не?


Поздрав со почит



ма каков грев бре што ти е


Знам дека е човечко, ама што има тука грешно не знам...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:26
Даре денеска станува 14 годишен! Среќен роденден Даре!

Бројот 14 е бројот на стрплението и уште број на Цар Давид!

Даре,знај дека Милостивиот БОГ е поголем од сё на овој свет!

Верувај во Неговата МИЛОСТ и Тој - во даденото време - засигурно ќе те ослободи од сите маки, без разлика колку ти изгледаат во моментот големи!

Биди Благословен




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 02:24
Nie sme sozdadeni od Boga onakvi kakvi shto sme. Seksot, seksualnoto razvivanje,a so toa i seksulanoto zadovolstvo se neddeliv del od nas kako Negovi kreacii.

Ne se obiduvajte da go "ispravate" onoa sto Toj so mnogu dobra prichina go sozdal. Ako bilo greshno, ushte od samiot pochetok nemalo da bide del od nas.



Vo carska Rusija imashe edna hristijanska sekta vo koja vernicite veruvaa deka vistinski Hristijani mozhat da bidat samo onie koi kje si gi isechat polovite organi i taka ednash za sekogash kje se oslobodat od seksualni chuvstva i porivi.. Biblijskite zborovi bea bukvalno svateni i sledeni od ovie lugje. Sekoja godina tie se sobiraa na svoevidna svechenost i onie koi mozhea da se osakatat bea respektirani kako svetci koi napravile zhrtva kon Boga kako dokaz za svojata dlaboka vera.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 08:40
Фала на сите, по ова и јас заземав свој став- грев е.

И да погледнеме од друга страна, нели е грев да си ги фрламе така децата и тоа еден милион...


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:30
Меси....сексот сам по себе не е грев......но може да се практикува како богоблагословен или грешен (секс со сопствениот брачен другар наспроти секс со ист пол, на пример)

-------------
МИР со сите


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 12:56
DDarko, животот настанува дури откако сперматозоидот ќе ја оплоди јајце клетката, а не пред тоа. Ова ти го кажувам, не за да го оправдам мастурбирањето, туку за да немаш грижа на совест дека си масовен убиец доколку некогаш ти се случи да имаш "семе-излив" во сон, или пак доколку еден ден со твојата сопруга си имаш секс со заштита (кондом, или пак секс во неплодни денови) чисто заради уживање во еротската љубов со неа (без намера за размножување)
Исто така, доколку е грев да си ги фрламе "децата" (сперматозоидите) туку така, тогаш дури и при оплодувањето ние вршиме масакар, не на милион, ама на милион минус еден среќник нели? среќа
 
makarios, сексот во рамките на бракот не е грев дури и ако се практикува само за уживање т.е. без намера за правење деца. Тоа е јасно учење на Библијата, затоа немој да го замајуваш DDarko со твоите православни т.е. небиблиски учења, затоа што DDarko не е православен, туку е евангелски т.е. библиски христијанин.
 
Конечно, мастурбацијата според христијанството е грев. Тоа произлегува од самото буквално значење на старогрчкиот збор за грев - "амартија" = промашување на целта.
Машкиот полов орган е создаден да биде стимулиран од женскиот од истобитен сој, и обратно... Користењето на половите органи вон овој создаден ред (како мастурбирање, секс со животни, хомосексуалност итн.) е според самото ова правило погрешно, односно ја промашува целта за која овие органи се создадени.
 
Од друга страна, мастурбиацијата секогаш е попратена со фантазирање со кое човекот го стимулира својот сексуален апетит, кое пак создава една ментална проекција на разни партнери во неговиот ум со кои тој/таа врши прељуба според Исусовите зборови:
"Јас, пак, ви велам дека секој што ќе погледне на жена со желба, тој веќе извршил прељуба со неа во срцето свое."
(Матеј 5:28)
 
Понекогаш добар начин да разбереме дали едно нешто е добро или не е да се запрашаме: Дали би се гордееле да го раскажеме тоа што сме го направиле пред другите? Ако е нешто, од кое ќе се засрамиме, тогаш по секоја веројатност станува збор за грев. Друг начин да се провериме, е да видиме дали можеме искрено да Го помолиме Бога да го благослови и да го искористи тоа конкретно дејство за Своите добри цели. Мислам дека мастурбацијата не е нешто, со што можеме да се гордееме или за кое можеме искрено да му заблагодариме на Бога.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 13:00
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Меси....сексот сам по себе не е грев......но може да се практикува како богоблагословен или грешен (секс со сопствениот брачен другар наспроти секс со ист пол, на пример)


Mislev na heteroseksualen seks.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 13:03
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Фала на сите, по ова и јас заземав свој став- грев е. И да погледнеме од друга страна, нели е грев да си ги фрламе така децата и тоа еден милион...


Darko, mislam deka ova si go prochital od nekade... stavot ne e tochen. Spermata samo po sebe ne e dete. Ako odime po taa logika, togash zhenite sekoj mesec frlaat barem po edno dete dokolku ne go oplodat jajceto (ili jajcata) sto se spushta od jajchnikot vo matkata.

I ushte neshto... ti ne si zhenet, pa sekoe fantaziranje vo vrska so bilo koja zhena za tebe ne pretstavuva preljuba, tuku sosem prirodna rabota.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 20:31
Што да се праве, пубертет!голема%20насмевка

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 20:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

DDarko, животот настанува дури откако сперматозоидот ќе ја оплоди јајце клетката, а не пред тоа. Ова ти го кажувам, не за да го оправдам мастурбирањето, туку за да немаш грижа на совест дека си масовен убиец доколку некогаш ти се случи да имаш "семе-излив" во сон, или пак доколку еден ден со твојата сопруга си имаш секс со заштита (кондом, или пак секс во неплодни денови) чисто заради уживање во еротската љубов со неа (без намера за размножување)
Исто така, доколку е грев да си ги фрламе "децата" (сперматозоидите) туку така, тогаш дури и при оплодувањето ние вршиме масакар, не на милион, ама на милион минус еден среќник нели? среќа
 
makarios, сексот во рамките на бракот не е грев дури и ако се практикува само за уживање т.е. без намера за правење деца. Тоа е јасно учење на Библијата, затоа немој да го замајуваш DDarko со твоите православни т.е. небиблиски учења, затоа што DDarko не е православен, туку е евангелски т.е. библиски христијанин.
 
Конечно, мастурбацијата според христијанството е грев. Тоа произлегува од самото буквално значење на старогрчкиот збор за грев - "амартија" = промашување на целта.
Машкиот полов орган е создаден да биде стимулиран од женскиот од истобитен сој, и обратно... Користењето на половите органи вон овој создаден ред (како мастурбирање, секс со животни, хомосексуалност итн.) е според самото ова правило погрешно, односно ја промашува целта за која овие органи се создадени.
 
Од друга страна, мастурбиацијата секогаш е попратена со фантазирање со кое човекот го стимулира својот сексуален апетит, кое пак создава една ментална проекција на разни партнери во неговиот ум со кои тој/таа врши прељуба според Исусовите зборови:
"Јас, пак, ви велам дека секој што ќе погледне на жена со желба, тој веќе извршил прељуба со неа во срцето свое."
(Матеј 5:28)
 
Понекогаш добар начин да разбереме дали едно нешто е добро или не е да се запрашаме: Дали би се гордееле да го раскажеме тоа што сме го направиле пред другите? Ако е нешто, од кое ќе се засрамиме, тогаш по секоја веројатност станува збор за грев. Друг начин да се провериме, е да видиме дали можеме искрено да Го помолиме Бога да го благослови и да го искористи тоа конкретно дејство за Своите добри цели. Мислам дека мастурбацијата не е нешто, со што можеме да се гордееме или за кое можеме искрено да му заблагодариме на Бога.

Како може во сон да дојде излив?
Никогаш не ми се случило, а сакам конкретно да прашам, еве твој став, дали секојдневната мастурбација е грев?
Како е тоа во очите на Господ Исус...
Ехх колку би било полесно кога родителите мој би биле верни...тага


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 20:43
Даре прво темава крстија како што треба.
Погледни каков и е насловот
 
forum_posts.asp?TID=19144 - Дали самозадо "б "олувањето е грев?
Страница forum_posts.asp?TID=19144&PN=1 - 1 forum_posts.asp?TID=19144&PN=2 - 2


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 21:31
Originally posted by fiks fiks напиша:

Даре прво темава крстија како што треба.
Погледни каков и е насловот
 
forum_posts.asp?TID=19144 - Дали самозадо "б "олувањето е грев?
Страница forum_posts.asp?TID=19144&PN=1 - 1 forum_posts.asp?TID=19144&PN=2 - 2


Интересно, но жива вистина е дека често ненамерните грешки во говорот/пишувањето го искажуваат она што потсвесно го мислиме.
Не дека знам што мислел Даре, но ќе си дадам слобода да ја проанализирам оваа случајна грешка. СамозадоБолувањето

Сега не велам дека е некој смртен грев, бидејќи природата на човекот, хормоните се такви, особено во пубертет се “цвета“, па што може на пример еден пубертетлија против природата? Или маж кој на пример е далеку од својата сопруга,м сепак природа си е природа.

Но како што објасни Евангелос погоре, самозадоволувањето навистина е промашување на целта, и верувам дека носи мала “болка“ барем во смисла на некаков неостварлив копнеж а со тоа и грев.

Затоа рацете на тастатура-и двете!



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 21:34
Значи јас направив грешка при насловот, но потоа се изјаснив... Видете во првите коментари од мене!
Не знам како да го променам името на темава.
Не знам дали е тоа и возможно.


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 21:43
Мене ми е јасно дека си го згрешил насловот, но дали ти мене ме сфати што сакам да кажам?трепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 21:48

Младо дете верниче е Даре и тоа што го мачи во моменти на побертет сака малу да си го поразјасни.

 


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: lane62
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 22:21
Originally posted by makarios makarios напиша:

1 Кор 6:9-10

Или не знаете дека неправедниците нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се: ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубодејците, ниту ракоблудците, ни мажеложниците, ниту крадците, ни користољупците, ни пијаниците, ниту хулниците, ни грабачите нема да го наследат царството Божјо.

Ракоблуд = мастурбација

Секуалните задоволувања се полод на телесните старсти на стариот, паднат Адам и во нас и кај оние кои неможат да се воздржат се индикатор дека сме заробени од таа старст, а секоја страст е грев и оддалечување од Бога.

Бог во нас ги всадил природните старсти, но ние сме ги испревртиле и сме ги направиле противприродни. Така и природната стаст, односно енегија, на љубов, ние сме ја претвориле во неприродна страст за блуд. Најблагословените човекови органи сме ги претвориле во најсрамни.

Еве што велат Светите Отци за ова:

Свети Игнатиј Брјанчанинов:
„Не само секоја грешна емоција и грешна мисла ја раскинува врската на умот со срцето (која е цел на духовниот живот и состојба на вистинска молитва), дури и секоја природна помисла и чувство маскирано под плаштот на праведност, може да ја уништи таа врска, и да ги раздвои умот од срцето во спротивни насоки.“

Свети Марко Подвижник:
„Ако веќе не ја исполнуваме страста на телото, тогаш со Божја помош сите зла во нас лесно може да се отстранат.“

Свети Нил Синајски:
„Ако копнееш да се молиш во Духот, не надевај се на ништо телесно.“

Свети Климент Александриски:
„Поради светоста во одржување на потомството, семето на мажот да не биде залудно исфрлано, ниту пак оштетувано, ниту пак залудно потрошено. Да се има телесен однос, надвор од одржување на потомството е повреда на природата.“

Свети Епифаниј:
„Тие (египетските еретици), практикуваат полови дела, но го спречуваат зачнувањето деца. Половите односи ги прават не за потомство, ами за да ги задоволат своите страсти - па тие подлежат на распадливост.“
 
 
edno prasanje....zosto da e prosto ko moze slozeno!лутина poveke pati se trudev da gi procitam tvoite postovi...moram po nekolku pati da citam i pocnuvam da se nerviram....moze li na ednostavni prasanja da se odgovori ednostavno ili sekogas mora "ko kisa oko kragujevca"....sepak bi bilo dobro da mozat site da te razberat...ne samo "tvoite"....se nadevam deka ne se ljutis na komentarot...dobronamerna sugestija...намигнување


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 22:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Dali masturbacijata e neoprosliv grev? Se izvestuva deka do svojata 21 godisna vozrast masturbirale okolu 97 procenti od mazite i 96 procenti od zenite. Toa e golema brojka!

Vo Biblijata masturbacijata voopsto ne e spomnata. Ovaa navika bila voobicaena vo svetot na govornoto grcko podracje vo tekot na bibliskite vreminja i bile upotrebeni nekolku grcki zborovi za da ja opisat ovaa navika. No, nitu eden od ovie zborovi ne e upotreben vo Biblijata.

Se spomnuva vo Biblijata slucajot so Onan( od tamu i poteknuva zborot onaniranje), koga Bog go pogubil Onan zaradi 'isturanje na semeto nazemi'. No,tuka se raboti za prekinat polov odnos, a ne za masturbacija , odnosno samozadovoluvanje. Ponatamu, Onan bil poguben zatoa sto sebicno propustil da sklopi deverski brak za da ja prodolzi semejnata loza na negoviot pocinat brat i ne sakal da prodolzi potomstvoto na negoviot brat, sto Bog go smetal za golem grev (vidi 1 Mojseeva 38:1-10).

Se spomnuva i 'izlevanje na seme' vo 3 Mojseeva 15:16-18.
Ako procitame, tuka se ukazuva na nokno izlevanje vo son,sto se slucuva kaj maskite vo pubertetot,a ne na masturbacija, kako i na pri bracni seksualni odnosi, da se izmijat posle 'izlieno seme'.

Sepak, od biblisko glediste, iako masturbacijata ne e direktno osudena od Bog, sepak taa vsaduva nekoi raboti sto se stetni za nasata duhovnost. Zosto?

Koga masturbira, liceto e potponato vo svoite sopstveni telesni cuvstva i totalno e skoncentrirano na sebe.
Seksot ostanuva odvoen od ljubovta i e pretvoren vo eden refleks sto ja ublazuva tenzijata.

No, BOG imal namera seksualnite zelbi da bidat zadovoleni vo sklop so seksualnite odnosi-izraz na ljubov pomegu eden maz i negovata sopruga(Izreki 5:15-19)

Isto taka, na sprotivniot pol moze da se gleda kako na cisto seksualen objekt-alatka za seksualno zadovolstvo.

Znaci sepak, kolku e mozno, da se vozdrzuvame od taa navika, bidejki stetno vlijae vrz duhovnosta , go pravi covek sebicen i mu gi rasipuva mislite. Mnogu kontroverzna tema, posebno za pubertetliite!!!

P.S. Izvinete za predolgiot post, no temata e navistina kontroverzna.
 
pravedno li e toa? (mislam na ona so crveni bukvi)
ljudski li e toa?
covecno li e toa?
hristijanski li e toa?


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 23:02
Originally posted by fiks fiks напиша:

Младо дете верниче е Даре и тоа што го мачи во моменти на побертет сака малу да си го поразјасни.

 


Не едно да ме мачи 1000 работи ме мачат, Бог е Оној кој ќе ме избави од искушенијата.!


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 23:24
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Onan bil poguben zatoa sto sebicno propustil da sklopi deverski brak za da ja prodolzi semejnata loza na negoviot pocinat brat i ne sakal da prodolzi potomstvoto na negoviot brat, sto Bog go smetal za golem grev (vidi 1 Mojseeva 38:1-10).

 

pravedno li e toa? (mislam na ona so crveni bukvi)

ljudski li e toa?

covecno li e toa?

hristijanski li e toa?


Ne e hristijanski, tuku evrejski. Ama bidejki e vo Stariot Zavet, a za hristijanite e neddeliv del od Biblijata...

Toa se Mojsievite zakoni... i da e samo toa.

Kako, na primer, ako deteto ne go sledi veruvanjeto (religijata) na roditelite da bide kamenuvano od niv.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 23:37
Darko, ti navleguvash vo pubertet i normalno e onoa sto go chuvstvuvash sega. Taka si sozdaden od Boga i da sakash da deluvash sprotivno ne kje mozhesh toa da go smenish. Mozhesh da go pritisnesh, mozhesh da go pritajuvash, mozhesh da se pravish deka ne go zabelezhuvash, no ne kje mozhesh da go smenish.

Toa e prirodno, taka se razviva tvoeto telo, a so toa i tvoite interesi. Ne se sekiraj, ne mu shtetish i ne povreduvash nikogo .

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 00:19
Како ќе го запознаеш своето тело ако не ракуваш со него?
Тоа што порано ги плашеле децата дека ќе полудат или ослепат ако мастурбираат се чисти измислици на мајки кои не сакале децата да им се задржуваат многу во ќенефите или пак да мењаат чаршави секој ден...

Опушти се Даре, дете си, запознај се себеси, но не се оптеретувај премногу  со тоа зашто ако си навлечеш грижа на совест подоцна ќе си имаш проблем.

Сепак гледај повеќе да спортуваш, излегуваш, со други зборови да ја трошиш енергијата и на друг начин.

А еден ден...убав ден, ќе дојде вистинската мома за тебе, ќе ги сфатиш благодетите на брачниот живот и тогаш се ќе ти се каже само.големо%20гушкање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 00:53
За спорт и излегување да, си ставам повеќе активности да не можам да размислувам за тоа и го молам Бог да ме ослободи од тие работи...А за мома едвај чекам уште 4 години да се женам таму набрзина да биде се работа..!среќаголемо%20гушкање
Ќе ве канам сите на свадба.!намигнувањеголема%20насмевка


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 00:56
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

За спорт и излегување да, си ставам повеќе активности да не можам да размислувам за тоа и го молам Бог да ме ослободи од тие работи...А за мома едвај чекам уште 4 години да се женам таму набрзина да биде се работа..!среќаголемо%20гушкањеЌе ве канам сите на свадба.!намигнувањеголема%20насмевка






Ti rekov deka tvojata priroda ne mozheh so sila da ja smenish. Ne se grizhi, uzhivaj go svojot rastezh i svoite promeni. Seto toa e prirodno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 01:49
Kako, na primer, ako deteto ne go sledi veruvanjeto (religijata) na roditelite da bide kamenuvano od niv.

Није могуче.изненадување
Навистина?


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 02:22
Chitaj gi Mojsievite knigi... mozhebi kje naidesh i na drugi "nemoguchi" raboti.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 02:33
Ццц, каков е тој родител кој ќе си го каменува сопственото дете, сигурно е во некоја заблуда...
Фала ти Господи што денес не е така.среќа
А не го разбирам тоа што го пишува за децата кој се првороденци во семејството, http://www.mkbible.net/biblija/search.php - 13:2 „Посветете ми го Мене секој првороденец! Мене ми припаѓаат првенците на мајчината утроба кај Израелците и од луѓето и од животните!”
На кој начин да му го посветат на Бог.?


-------------


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 16:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Kako, na primer, ako deteto ne go sledi veruvanjeto (religijata) na roditelite da bide kamenuvano od niv.

Није могуче.изненадување
Навистина?


газење%20од%20смеење
факат није могуче


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 23:23

Znaci samozad(ob)oluvanjeto ne e smrten grev, no sepak e necista navika na naseto nesovrseno telo, koe moze da ima stetni duhovni posledici vrz eden vernik, i dobro e kolku sto se moze covekot da se vozdrzuva od ovaa rabota.

Sovet do tebe Darko, oti si vo pubertet: Ne gledaj porno filmovi, ne gledaj pornografski sliki i hormonite nema tolku da ti ludeat. Ama Bog znae kako sme stvoreni, ne se sekiraj premnogu, site sme bile na taa vozrast.

Ako ne si imal nokno izlevanje vo son, mozebi eden den ke imas. Kaj mene toa bilo slucaj, sto ke pravis...
Ajde pozdrav


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 02:17
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Како може во сон да дојде излив?


Lesno.

Imash erotski sonishta, se vozbuduvash i ...se izlivash. Razbirash?

Kako sto ti rekov, sksualnosta e apsolutno prirodna pojava i toa ne mozhesh da ja smenish. Mozhesh da se pravish deka ne postoi, mozhesh da si zamisluvash deka e gjavolska rabota i da ja pritiskash, no taa kje bide sekogash prisutna... i vo son. Toa e zatoa shto ti e dadena od Boga.

Ako ja pritiskash premnogu i ako postojano se opteretuvash so nea, shansite se deka eden den kje stanesh mushterija na sestra mi (taa e psihijatar).

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 02:58
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Како може во сон да дојде излив?
Никогаш не ми се случило, а сакам конкретно да прашам, еве твој став, дали секојдневната мастурбација е грев?
Како е тоа во очите на Господ Исус...
 
Ако човек мастурбира секојдневно, речиси е невозможно да добие излив во сон. Но доколку не мастурбираш неколку недели, голема е веројатноста дека тоа ќе ти се деси.
Сексуалниот апетит е како и сите други апетити: колку повеќе го храниш, толку поголем тој апетит ќе ти биде. Доколку човек мастурбира еднаш неделно, лесно ќе издржи да не мастурбира 2 недели на пример. Но доколку мастурбира секојдневно, многу потешко ќе му биде (барем на почетокот) да се воздржи една недела на пример.
Затоа треба полека, храбро и со Божја помош да се намалува оваа навика. Започни со радикални чекори од типот:
Почни да се молиш на Бог да ти помогне во совладувањето на оваа навика.
Избриши ги сите порно/еротски клипчиња и слики од твојот компјутер. Ама СИТЕ! Ако имаш слична литература, фрлија и неа, без да жалиш ништо. Избриши ги и сите линкови кои водат до страници со таква содржина. Ослободи се од се што може да те натера да го направиш тоа.
Потоа, создај си навика да ги гледаш полу-разголените девојчиња дирекно во очи (и тоа доколку мораш) и да не го спушташ погледот надоле. Понекогаш е доволно само еден длабок поглед во некоја женска облина да ти ги распали хормоните и да ти вкорени сексуална мисла во главата која нема да можеш да ја извадиш од глава веројатно до следното мастурбирање. Затоа, почни со вежбање на оваа навика.
 
Доколку спартански почнеш да војуваш со мастурбацијата т.е. го стимулираш твојот сексуален нагон, а апстинираш, тоа може да ти донесе и психички проблеми (и да завршиш кај сестрата на Messenger среќа), но доколку Го вклучиш и Бог во оваа работа, доколку му го предадеш овој проблем на Бог и доколку се воздржиш од сите сексуално стимулирачки средства (вклучувајќи ги и погледите кон полуразголените девојчиња), борбата ќе ти биде многу полесна.
 
Многу е полесно да не каснеш од некоја торта кога си во браварска работилница, отколку кога си во слаткара и кога мирисаш некоја торта на 1см од неа нели? среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 03:11
So eden zbor zbiraj partalite i direk v manastir... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 06:32
Палестинец, imash opomena za tvoite posledni komentari.   


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 11:21
hehhe...lesno e da mu davate soveti  na detevo...koga seto toa ste go pominale...i ne znam zosto ....збунетостama ne veruvam deka i vie ste apstinirale koga ste bile vo negovi godini...

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 12:16
Не сме го "поминале" тој период lane62. Иако тој период во пубертетот е потежок, тоа не значи дека тој е лесен и во дваесеттите, триесеттите, четириесеттите, па и педесеттите итн, зависи за кого како среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 14:44
ako masturbacijata e grev, togas nema nitu eden bezgresen covek 

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 15:26
Е од се срце фала на сите.среќа
ЕвАнгелос, Бог да те Благоствови!големо%20гушкање


-------------


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 19:48
javi se za dva meseci...da vidime da li terapijata na evangelos pomognala...намигнување

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 19:49
za tchkanje zborite????
lele pa tchkanjeto su super ishka bre
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 19:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Е со овој одговор или ваш став, посебно барам став од Христијани, но добродојден е секој одговор и од страна на друѓите кој не се во Христијанската заедница...би ми помогнале многу кога би ја знаел вистината за мастурбацијата.

Дали тоа е грев?
Но не такво самозадоволување со слики и лоши ведеа, само обична маструбација, ништо повеќе, дали тоа е грев?


ne e
slusaj go anakin
tchkaj kolku ti e kjef bre
i uzivaj, se drugo e smesna demagogija
големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 20:54
Originally posted by lane62 lane62 напиша:

javi se za dva meseci...da vidime da li terapijata na evangelos pomognala...намигнување

Ок, личен рекорд ми е 19 дена без самозадоволување, но го прекршив пред некој ден и му ветив на Бог дека нема да правам такво нешто пред брак повеќе никогаш, а ако го направам да останам инвалид, па да не го молам за да ме избави од тоа туку да Го молам за исцеление тогаш...Па сега со овие терапии ми се + да не го сторам тоа. Позз.!
Ќе се јавам после 2 месеци, ветувам!


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 20:59
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by lane62 lane62 напиша:

javi se za dva meseci...da vidime da li terapijata na evangelos pomognala...намигнување

Ок, личен рекорд ми е 19 дена без самозадоволување, но го прекршив пред некој ден и му ветив на Бог дека нема да правам такво нешто пред брак повеќе никогаш, а ако го направам да останам инвалид, па да не го молам за да ме избави од тоа туку да Го молам за исцеление тогаш...Па сега со овие терапии ми се + да не го сторам тоа. Позз.!
Ќе се јавам после 2 месеци, ветувам!



sega kje ti kazam nesto
postrasen post tuka vo istorijata , nesum procital

bi gi zamolil postarite forumdzii, da ne si igraat so psihata na ovoj mlad covek

darko ne se budali i nevrzuvaj svoite sexualni zelbi so bog i religija
i toa pod itno





-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:04
ene uste eden dokaz za mene
kolku religija e negativna za eden mlad covek

darko ti si sovrsen primer..


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:07
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Фала на сите, по ова и јас заземав свој став- грев е.

И да погледнеме од друга страна, нели е грев да си ги фрламе така децата и тоа еден милион...



ene uste eden biser veronauticari moi mili

ONANIJA e isfrlanje na seme van vagina

i mora da e taka inaku bi imal 30 deca , neumen veronauticaru




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:08
Не сум Религиозен туку верен...

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:10
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Не сум Религиозен туку верен...


ako prodolzis so ovie misli
nema da te zalam , nego kje pocnam da se smeamголема%20насмевка
pa priberi se

sex nema nikakva vrska so religija
sekoja religija koja se zanimava so sex... e gresna i batali ja



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:14
dare ti ako za sekoj pat koa si svrsil i ne si go investiral materijalot mislis deka si ubil dete odi otruj se..голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:16
море, геноцид напраил , не убиство .голема%20насмевка


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:17
Пффффф хаха. Не сум убил бебе туку сум станал зависник од тоа, а зависта не е плод на Светиот Дух...

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:18
kupi si stokatnica....ako imas namera sekoe svrsuvanje da go investiras.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:18
Дојде ред и да се смеете на моја сметка, ок нема проблем, тоа е ваше мислење, но навистина како што кажа Спирос има некој што тоа го мачи...Али ај нема везе, позз!големо%20гушкање

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:18
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

kupi si stokatnica....ako imas namera sekoe svrsuvanje da go investiras.

А за тоа најдов друго решение, бром во чај и готово.!


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:19
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Пффффф хаха. Не сум убил бебе туку сум станал зависник од тоа, а зависта не е плод на Светиот Дух...


да бе да слушај го ти ЕВАН
леле ќе се отрујам

си одзимаш од човечноста во заблудна религија



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:20
ke mu presusi тага

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

kupi si stokatnica....ako imas namera sekoe svrsuvanje da go investiras.

А за тоа најдов друго решение, бром во чај и готово.!


хахахахах
бром во чај
од кој паметен ти е сега ова

абе тепај и 10 пати на ден ако тоа ти прави ќеф



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:22
Ќе ми прави кеќ на земјата бе, ама ќе има горење во пекол после... 

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:22

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Дојде ред и да се смеете на моја сметка, ок нема проблем, тоа е ваше мислење, но навистина како што кажа Спирос има некој што тоа го мачи...Али ај нема везе, позз!големо%20гушкање
сакаш искрено????да не е трагично се тоа што си го напишал тука, би било смешноно не ее ТРАГИЧНО.. на граница со ТРАГИКОМИЧНОинаку мој совет,, = обарај рекорди како ние со правевме или уште правимеголемо%20гушкање

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:24
среќаАко е самозадоволувањето против Христа и тоа не е убаво во Неговите очи тогаш подалеку од тоа.!намигнување

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:27
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ќе ми прави кеќ на земјата бе, ама ќе има горење во пекол после... 

Ќеф.*


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 21:30

[/QUOTE]што е вазен бре терминот???но тебе ти е вазенсметаш тоа за нешто срамотно.. па сакаш со медицински начин да ублажиш срамотилукаме неумен верниче нема нишу срамно во мастурбацијаа онанирање ван вагина е потребно за да не се котиш без контроланеси .. како блуе срчка сакала да се поруди да сфатиш дека грешиш за блуе срцка големо%20гушкањеа за тебе плазење

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:36
OK, ako Darko ve zamoluva da koristite odredena formulacija za nekoi raboti togash respektirajte go toa... povekje ne gi editiram vash*te tekstovi, tuku kompletno kje gi brisham.

Patem, se slozuvam so vas, no podobro e da se drzhime do odreden zaednichki koncenzus vo terminologijata bidejki za nekoi chlenovi odrdeni zborovi se ofanzivni.

Imajte respekt.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:38
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ќе ми прави кеќ на земјата бе, ама ќе има горење во пекол после... 


Ne zboruvaj gluposti. Ne se gori vo pekol za onoa sto Bog go vgradil vo tebe. Kje gorat onie koi ne go priznavaat toa i se obiduvaat nepotrebno po sekoja cena da go unishtat. Ne deka nekogash kje uspeat vo toa, no taka se obiduvaat da zhiveat so svoite razbiranja za nekoi raboti...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:43
poentata od psiholoski aspekt bila
sto sexualnata zelba ja tretira ko negativna pojava
i so koristewe na medicinski ternini saka da go ublazi negativnoto cuvstvo
koe ne treba da bide negativno vo nikoj slucaj

covekot se zarekuva vo nekakva abstinencija
a dali fie forumdzii ste svesni deka nekoi oblici na paranoja kaj mazite vo mladi godini se javuva poradi sexualna abstinencija

dali toa kje mu go objasnite vie
mozebi na vernicite povekje kje poveruva nego mene



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:48
Gledam deka diskusijava se zazhestuva, pa da prasham neshto...

Ne sum gi broel site Bozhji naredbi i zakoni objaveni vo Biblijata, no pretpostavuvam deka se nekade megju 350-400. Do sega nemam videno nitu edna od niv koja direktno e nameneta za masturbiranjeto.

Zatoa ve zamoluvam, dokolku ste naishle na neshto takvo, citirajte vo ovaa tema.

Da se razbereme, ne naveduvajte citati od Pavle, sveti otci ili nekoi teolozi... navedete od Boga. Toj ima cela serija zakoni koi se odnesuvaat tokmu za seksualnosta na lugjeto i odi vo takvi detali sto gi regulira odnosite na lugjeto i vo momentite na zhenskata menstruacija. Dokolku masturbiranjeto, kako tolku chesta pojava kaj lugjeto, bilo neshto vazhno da se regulira, kje donel zakon ili preporaka i za toa.

Znachi, bez da citirate interpretiranja i mislenja na bilo koi lugje, dali ste nashle nekoja Bozhja preporaka ili zakon za toa?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:51
taka e mesi
da najdat
a ako slucajno najdat
pak kje se sproitistavam i toa ateisticki zestoko na ova nezdrava pojavaсреќа



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:54
Prvo neka najdat takov citat anakin.

Ne pravi pretpostavki i ne zazemaj nikakov stav ped da znaesh kako stojat rabotite. Bilo kakvo dejstvo na baza na pretpostavki e strashna rabota. Mislam deka se soglasuvash so mene.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:57
budra odluka mesi...mnogu budra голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:59
abe mesi jas i ti se razbirame
znaes deka vo tvoite postovi naogjam samo malku greski
no ne se greski kako greski nego kako malku razlicen stav oti jas sum 1 cm na zemjata a ti si dva
drugite se kilometri na nebotoголема%20насмевка

no

ovde gledam kako nesakat da mu objasnat na mladoto momce deka si igra so zdravjeto i pogotovo so psihata koja moze da si ja unisti so samoizmacuvanje vo imeto na GOSPOD

treba mnogu da se razmisluva koga se davat sexualni soveti... pogotovo ako se vrzuvat so verata.... oti moze da se pojavi fanatizam



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:03
Se slozhuvam... zatoa da pochekame sto veli Bog za masturbacijata... ako voopshto neshto veli.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:04
abe dodeka cekame so meseci da najdat neso
deckoto kje polude od zelba za masturbacija bre
rekord mu bil 19 29 dena
a najavuva top svetski rekord среќа


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:08
Sekoj ima slobodna volja i svoj izbor... da se sledi sebe si ili da sledi nekoj drug.

Ako saka da se izmachuva, togash neka se izmachuva... nema da bide ni prv ni posleden. Ako saka neka si naogja i opravduvanja za toa izmachuvanje...

Sekoj si go nosi svojot krst...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sekoj ima slobodna volja i svoj izbor... da se sledi sebe si ili da sledi nekoj drug.

Ako saka da se izmachuva, togash neka se izmachuva... nema da bide ni prv ni posleden. Ako saka neka si naogja i opravduvanja za toa izmachuvanje...

Sekoj si go nosi svojot krst...


i ti si vo pravo

aj caos od mene vo ova tema
me ubedi na brzaka



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:12
Палестинец, znam deka "mnogu se plashish", ama dolzhnost mi e da te opomenam po vtor pat...

Bog prostuva do tri pati, a jas ne sum tolku sovrshen. Na tretiot pat baniram.

blueprayer i anakin, izvinete za izbrishanite repliki, ama "moralno beshe".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:13
budra odluka Mesi..samo vrsi si ja rabotata ti...голема%20насмевка
Dare ako ne d.. na suvo brat ti ne si normalen...


u sklop na temata-spored mene ne  e grev. pa ne ubivas coek m m e..


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:13
ma jas sum naviknat za brisenje
potocno vakcinisan.... od posledni 300 mi ostanaa odvaj 60
hahahahaha
neka ide i ova



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:19
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

budra odluka Mesi..samo vrsi si ja rabotata ti...голема%20насмевка
Dare ako ne d.. na suvo brat ti ne si normalen...


u sklop na temata-spored mene ne  e grev. pa ne ubivas coek m m e..

Ништо не сватив од ова.



-------------


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:24
Originally posted by DDarko

Фала на сите, по ова и јас заземав свој став- грев е.

И да погледнеме од друга страна, нели е грев да си ги фрламе така децата и тоа еден милион...
Даре беизненадувањеизненадувањеизненадувањемилион деца????
и кој те лаже дека тоа се деца бе?
абе попаметно е многу да не се распрашуваш...природата ќе си го направи своето...
и не,не е грев...тоа само твоето тело се буди.



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:28

Мастурбацијата е само носталгија за телесно единство, а телесното соединување пак е носталгија за Сёопфатното Духовно единство!

Самозадоволувањето неможе да донесе вистински мир и задоволство, бидејќи самото е една врста неуротична реакција . Затоа е многу важно енергијата и емоциите да се вперат во правилниот правец, бидејќи трансформирањето на сексуалната енергија во креативна е можно!

Со таа намера и го замолив Макариос да ни презентира неколку техники од православната ризница, со кои се трансформира таа енергија.

Во надеж дека некој ќе го стори тоа, ве поздравувам љубезно!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:32
spiros sampion si
a ti veruvas vo toa sto si go napisal????
izgleda da
ne bi se foliral tuka

pa kje ti kazam, se toa sto si go kazal e luk i magla



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:35
Ова остана мистерија, хаха, едно 14 годишно дете ви донесува таков наслов на тема што остава белези.голема%20насмевкаголемо%20гушкање

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:36
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

budra odluka Mesi..samo vrsi si ja rabotata ti...голема%20насмевка
Dare ako ne d.. na suvo brat ti ne si normalen...


u sklop na temata-spored mene ne  e grev. pa ne ubivas coek m m e..

Ништо не сватив од ова.

da se samozadovoluvase ke me razberese намигнување


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:38
Не убиваш човек, но доживуваш чувство слично на сексуалното...
Се плашиш дека не си му угоден на Бога...
Се плашиш дека Бог ќе си спомне за тоа на судениот ден и ќе ти се суди заради тоа...
Тоа ти ствара завистност.



-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:42
Pri ejakulacija se isfrlaat okolu 300-400 milioni spermatozoidi. Ako kako sto veli Darko toa e ubistvo, mnogu gresi. Toa e genocid . No, spermatozoidot da se oplodi, treba da se spoi so jajce kletka koja se naoga vo zenata. Taka nastanuva covek.

Segata nastrana, decko ne se sekiraj premnogu, masturbacijata ne e smrten grev. No sepak e necista navika, posebno za lugeto koi ziveat sami bez bracen partner, moze da im stane navika i da im gi odvratuva mislite od duhovnoto.

So samoto toa sto masturbacijata ne se spomnuva kako zbor vo Biblijata , Bog znae deka toa e edna od rabotite koi covekot najmalku moze da gi kontrolira, zaradi svojata nesovrsenost. Koga bi bile so sovrseni tela, bi imale potpolna kontrola vrz naseto telo, misli i emocii i bi se vozbuduvale samo koga nie sakame...

Bog e milostiv, Toj znae sto mozeme da nosime a sto ne, Toj ne znae podobro od samite nas, taka Dare,zatoa masturbacijata ne e direktno spomnata vo Biblijata. Procitaj go mojot prv post na ovaa tema i ke vidis deka ovaa navika poteknuva uste od pocetokot na gresnoto covestvo, a Bog ne kazuva nikade deka koj ke masturbira ke odi vo pekolot. Ako e taka, site od forumot ke bideme tamu, a i cel svet. Ke nema ziteli vo rajot .



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:43
Originally posted by anakin anakin напиша:

spiros sampion sia ti veruvas vo toa sto si go napisal????izgleda dane bi se foliral tukapa kje ti kazam, se toa sto si go kazal e luk i magla


Сексуалната енергија е една од најсилните кај човекот а и не само кај него.

Целиот удар на таа енергија го познавам (свесно) од моето најрано детство и од лично искуство знам дека има духовни техники со кои може да се стиши таа бура!

Мастурбацијата е како кога прежеднатиот човек пие солена вода!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:46
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

spiros sampion sia ti veruvas vo toa sto si go napisal????izgleda dane bi se foliral tukapa kje ti kazam, se toa sto si go kazal e luk i magla


Сексуалната енергија е една од најсилните кај човекот а и не само кај него.

Целиот удар на таа енергија го познавам (свесно) од моето најрано детство и од лично искуство знам дека има духовни техники со кои може да се стиши таа бура!

Мастурбацијата е како кога прежеднатиот човек пие солена вода!





Што се однесува до таа бура и кој може да ја стиши ќе ти кажам една поговорка...
ПОНЕКОГАШ БОГ ЈА СМИРУВА БУРАТА, НО НЕКОГАШ БОГ ТЕ СМИРУВА ТЕБЕ ЗА ДА ЈА ИЗДРЖИШ БУРАТА!големо%20гушкање


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:50
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ова остана мистерија, хаха, едно 14 годишно дете ви донесува таков наслов на тема што остава белези.голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Абе ич не прашувај..иди измавај го со обете раце и ќе се смириш...може и нема да прашуваш ако ти се погоди.....
Да го направам тоа треба првин да сум во заблуда, а ја отворив темата само да видам Христијански ставови за да си знам, кога сум под такво искушение дали ќе биде добро да си олеснам сам на телото со тоа што ќе го извршам самозадоволството или да Го молам Бог да ме избави и од тоа будство....!


Abre Darko, ovaa tema trebase da ja otvoris na podforumot seks, a ne ovde. Dajte da zboruvame za Bog, zaklucete ja temata moderatori, izbrisete gi site vulgarni i besmisleni postovi, ve molam ,i dajte da zboruvame za duhovni raboti.
Site si go kazavme svojot stav, a se ponatamu veke e nevkusno. Pozdrav!

P.S. Darko , se nadevam deka slusna odredeni mislenja, a ako sakas i ponatamu da ja razvivas ovaa tema, odi na podforumot seks a ne ovde.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 23:52
Се поклонувам и се молам само на мојот Господ Бог, кој е вечен Бог, добар Бог и кој покажа колку ме сака со тоа што умре на крстот за мене.
Со самата љубов безусловна која ми ја дал, сакам да му угодам Нему, да ја исполнувам Неговата волја , да го следам примерот на Исус додека бил на Земјата..!
А да се молам на страна, тоа и психолог што ти е атеист ќе ти објасни дека не е убаво да гледат децата такви работи!!!


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk