IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "Изгубените" години Исусови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Изгубените" години Исусови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 05:00
Kako sto znaesh, istorijata se rekonstruira spored neposredni i posredni informacii. Nekogash se naogjaat podatoci tochno od vremeto koe se istrazhuva, a nekogash se naogjaat od podocnezhni periodi , kako posledici od onie za koi postoi interesiranjeto. Nekogash kje se dojde do informacija od prva raka, nekogash od vtora. I toa e razbirlivo i ochekuvano.

Najubav primer za toa se Kalash*te i Hunzite od Pakistan. I dvete grupi tvrdat deka se potomci na makedonskite vojnici ostaveni od Aleksandar Makedonski pri negovite minuvanje preku tamoshnite teritorii. I kako se odnesoa istoricharite, etnolozite i antropolozite so niv? Im pobaraa pismena potvrda od toa vreme potpishana od Aleksandar, deka tie se makedonci sto gi ostava vo zadgranichnite predeli vo severen Pakistan? Ne. Poradi nepostoenjeto na takov artefekt gi negiraa i im se potsmevaa? Ne. Vsushnost ovie lugje nemaat apsolutno nikakov dokument za onoa sto go velat. Razumnite lugje, onie koi navistina sakaa da ja otkrijat vistinata, predlozhija - dajte da vidime zoshto lugjevo velat taka i dajte da razgledame koi argumenti tie denes gi imaat na svoja strana za takvite nivni tvrdenja.

Toa se veli nepristrasno i objektivno razgleduvanje, bez nikakvo prejudiciranje na neshtata po nikoja osnova, pred da se razgledaat site mozhni argumenti, opcii i pretpostavki bazirani na nekogashni i segashni informacii sobrani preku sekakov mozhen materijal i na sekakov nachin - pismen, usmen, kulturen, tradicionalen, likoven, muzichki, obichaen, jazichen, terminoloshki, simboilichki i t.n.

Ako lugjeto od Indija i Nepal imaat beskrajno pochituvanje prema Isus kako svetec koj odel po nivnata zemja, ako go slavat kako avatar, kako ishvar - Bog vo chovechka forma, onoj koj shto odel po voda, koj se voznesuval vo Nebesata i se vrakjal po svoja zhelba, ako site indijski prosvetleni lugje go spomnuvale so najvisok respekt i pietet kako nekoj sto ne e od nivniot narod, a sepak doshol kaj niv da gi pochesti so svojata mudrost i svetlina i t.n., sto bi rekle razumnite lugje?


Изменето од Messenger - 04.Април.2009 во 05:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 06:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Razumnite lugje, onie koi navistina sakaa da ja otkrijat vistinata, predlozhija - dajte da vidime zoshto lugjevo velat taka i dajte da razgledame koi argumenti tie denes gi imaat na svoja strana za takvite nivni tvrdenja.

Јас го прашав апсолутно истото. Зошто луѓево велат така - дајте да разгледаме кои аргументи ги имаат?

Цитирај
Toa se veli nepristrasno i objektivno razgleduvanje, bez nikakvo prejudiciranje na neshtata po nikoja osnova, pred da se razgledaat site mozhni argumenti, opcii i pretpostavki bazirani na nekogashni i segashni informacii sobrani preku sekakov mozhen materijal i na sekakov nachin - pismen, usmen, kulturen, tradicionalen, likoven, muzichki, obichaen, jazichen, terminoloshki, simboilichki i t.n.

Имено - какви се објективни и научно обосновани материјали има за тоа тврдење?

Цитирај
Ako lugjeto od Indija i Nepal imaat beskrajno pochituvanje prema Isus kako svetec koj odel po nivnata zemja, ako go slavat kako avatar, kako ishvar - Bog vo chovechka forma, onoj koj shto odel po voda, koj se voznesuval vo Nebesata i se vrakjal po svoja zhelba, ako site indijski prosvetleni lugje go spomnuvale so najvisok respekt i pietet kako nekoj sto ne e od nivniot narod, a sepak doshol kaj niv da gi pochesti so svojata mudrost i svetlina i t.n., sto bi rekle razumnite lugje?

Разумните луѓе би се запрашале неколку работи.
1. Дали е спомнат во некој документ, кој навистина е автентичен?
2. Дали физички бил присутен таму за да ги почести со својата мудрост и светлина, или само преку влијание од негови следбеници, во подоцнежниот период?
3. Каков е timeline-от во однос на ова тврдење?

Тоа би било веќе многу разумно да се дискутира и многу интересно да се истражува. Се останато е што би било ако би било, што исто така може да е интересно, но не особено разумно...

p.s. Да не ме разбереш погрешно - навистина сум расположен за ваква дискусија и не сметам дека ако се дојде до откритие дека Исус бил некаде во тие 18 години, нешто суштинско ќе се промени во однос на верата. Така што навистина сум отворен кон таа идеја - но сакам да знам со што би ја поткрепил. Немам обичај да верувам на недоречености...

Изменето од zidarski - 04.Април.2009 во 06:23
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 09:45
Еве што вели Христос за своите патувања во младоста во книгата „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ - немав време да го преведам на македонски, но верувам текстот е разбирлив и интересен.

13. A posle nekog vremena otide On u Asiriju, u Indiju i Persiju i u zemlju Haldeju. I mnoge godine posećivaše hramove njihove te razgovaraše sa sveštenicima i mudracima njihovim. I dok putovaše zemljama, činjaše mnoga divna dela i isceljivaše bolesne.
14. I životinje u polju osećahu poštovanje prema Njemu, i ptice Ga se ne bojahu, jer On ih nije plašio. Čak i zveri u pustinji osećahu snagu Božju u Njemu i služahu Mu dragovoljno i nosahu Ga od mesta do mesta. (Pogl. 6, 13-14)


Ja, Hrist, tumačim, ispravljam
i produbljujem reč:


Kao Isus sastajao Sam se sa mnogim ljudima različitog staleža i različitih jezika, i razgovarao Sam sa Asircima, Indusima, Persijancima, Haldejcima, Izraelcima i mnogim drugim muškarcima i ženama iz različitih rodova. No, Ja nisam putovao u njihove zemlje niti drugde da bih naučio Božju mudrost. Bio sam u nekim zemljama kao i na granicama pojedinih zemalja. Često je tu jezik bio prepreka. No, kad smo razgovarali o zakonima ljubavi, svako je znao šta je bližnji hteo da kaže. ...

...Mnogi misle da sam brojne godine proveo na putu da bih skupljao mudrosti i činio dela ljubavi. Kao Isus iz Nazareta bio sam uistinu mnogo na putu da bih poučavao i činio dela ljubavi i milosrđa. No, nisam zanemarivao ni ispunjavanje zapovesti "Moli se i radi". Kao i Josif i Moja telesna braća, i Ja Sam kao tesar ispunjavao ono što je Bog zapovedio ljudima: "Moli se i radi."
Smisao reči "i nosahu Ga od mesta do mesta" je: Mnoge su me životinje pratile dobar deo puta, poneke i od mesta do mesta. Ko ljubi Boga, on ljubi i carstva prirode. A carstva prirode služe onome koji ljubi Boga. Jer čitavo postojanje jeste život iz Boga - a ko ljubi Boga, njemu služi čitavo postojanje.




Изменето од Majkl - 04.Април.2009 во 09:46
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 19:30
Мајкл, интересно видување...
Но оваа објава потекнува од втората половина на 20-тиот век, во период кога многу автори зборуваат на истата тема.
Дали постои некаква литература од првите 3-4 века, која ќе го поткрепи тоа, без разлика дали е од Еврејско, Византиско или Индиско потекло...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 20:03
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Мајкл, интересно видување...
Но оваа објава потекнува од втората половина на 20-тиот век, во период кога многу автори зборуваат на истата тема.
Дали постои некаква литература од првите 3-4 века, која ќе го поткрепи тоа, без разлика дали е од Еврејско, Византиско или Индиско потекло...?
Stihovite se od Evangelieto Isusovo(EVangelieto na svetite dvanaesetmina) toa e od 1 vek. Objasnuvanjata se od 1989 godina, telepatski primeni od Hristos preku prorockata rec. Jas veruvam vo nivnata avtenticnost.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 23:00
Не оспорувам дека веруваш во тоа, ниту коментирам за содржината... само за автентичноста во однос на времето, ништо повеќе.
Те молам приложи повеќе информација за тоа Евангелие на Светите Дванаесетмина...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 23:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не оспорувам дека веруваш во тоа, ниту коментирам за содржината... само за автентичноста во однос на времето, ништо повеќе.
Те молам приложи повеќе информација за тоа Евангелие на Светите Дванаесетмина...
Samiot neznam detalno za nego, no na prethodnata strana postirav link.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 07:19
Има мал проблем со ова таканаречено Евангелие (малку ја проучив темава, и се распрашав кај луѓе што се детално запознаени)...
Таканареченото Евангелие на Светите Дванаесетмина, иако се спомнува кон крајот на вториот век, сепак, во форма на текст доаѓа на јаве дури во крајот на 19-тиот век. Проблемот е што не доаѓа на јаве оригиналот, туку само преведен препис од Плацидус.
Кога е направен повторен обид да се најде оригиналот на Тибет, се увидува дека таков запис не постои (иако многумина велат дека Ватикан го сокрил во своите архиви - но тоа останува во доменот на теориите на заговор).
Така што - не можам да прифатам како сериозен, текст кој се појавува кон крајот на 19-тиот век, и претендира да биде оригиналното Евангелие, но реално не постои никаде освен во преводот на монахот кој го донел од Тибет...
Дали можеме да најдеме било каква поткрепа за тврдењето дека овој текст навистина потекнува од крајот на првиот век, како што тврдат неговите денешни приврзаници? Било каква поткрепа за тоа тврдење?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 09:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Има мал проблем со ова таканаречено Евангелие (малку ја проучив темава, и се распрашав кај луѓе што се детално запознаени)...
Таканареченото Евангелие на Светите Дванаесетмина, иако се спомнува кон крајот на вториот век, сепак, во форма на текст доаѓа на јаве дури во крајот на 19-тиот век. Проблемот е што не доаѓа на јаве оригиналот, туку само преведен препис од Плацидус.
Кога е направен повторен обид да се најде оригиналот на Тибет, се увидува дека таков запис не постои (иако многумина велат дека Ватикан го сокрил во своите архиви - но тоа останува во доменот на теориите на заговор).
Така што - не можам да прифатам како сериозен, текст кој се појавува кон крајот на 19-тиот век, и претендира да биде оригиналното Евангелие, но реално не постои никаде освен во преводот на монахот кој го донел од Тибет...
Дали можеме да најдеме било каква поткрепа за тврдењето дека овој текст навистина потекнува од крајот на првиот век, како што тврдат неговите денешни приврзаници? Било каква поткрепа за тоа тврдење?
Za tvrdenjeto deka e od prviot vek jas nemam informacii, toa e nesto sto go procitav na linkot(zatoa i rekov: navodno od 70te godini).

Vo sekoj slucaj, spored Hristovite objavi primeni vo Univerzalen Zivot, toa Evangelie e najblisku do ona sto navistina se slucilo pred 2000 godini, iako i toa sodrzi izvesni promeni i subjektivni viduvanja na avtorot. Zatoa Hristos 1989 god. i go isprava i nadopolnuva so objasnuvanja.

Na linkot od prethodnata strana pisuvase deka avtorot na toa apokrifno Evangelie e apostolot Jovan. No vo Univerzalen zivot nisto takvo ne e kazano, samo deka avtorot e nekoj od Isusovite ucenici(da ne zaboravime, Isus osven apostolite imase i ucenici i ucenicki, na pr. 72ta koi gi isprati vo svetot).

Vo arhivite na Vatikan sigurno ima sè i sesto, na javnosta i dozvolen pristap samo do 1912 godina mislam. Toa bese oficijalno soopstenie na Vatikanskiot arhiv. No toa vekje ne e tolku bitno, bidejki vo denesnoto vreme na golemi presvrtnici, niz pricinsko posledicniot zakon vistinata za ona sto bilo nekogas premolceno ili sokrieno sè povekje i povekje izleguva na videlina.

Изменето од Majkl - 05.Април.2009 во 09:17
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2009 во 15:03
Natamosen izvadok od knigata "Ova e Mojata Rec: Alfa i Omega" vo vrska so Isusovata mladost:

10. A kad navrši Isus osamnaest godina, oženiše ga s Mirjam, devicom iz roda Judina, i življaše s njome sedam godina. I ona umre, jer je Bog uze k Sebi da bi se On latio zadataka viših koje trebaše da izvrši, i radi trpljenja za sve sinove i kćeri ljudske. (Pogl. 6, 6-10)

Ja, Hrist, tumačim, ispravljam
i produbljujem reč:


Nisam nikad bio oženjen. U ovoj generaciji (1989) reč "oženjen" i "udata" ima drugo značenje. Za čoveka ovog vremena to znači odlazak pred matičara i eventualno ceremoniju u nekoj zemaljskoj crkvi, pred i sa sveštenikom. ...
...U ovoj knjizi, reč "oženjen/udata" znači: povezan kroz Božju ljubav.
Isus je u Duhu bio povezan sa svim ljudima i bićima, sa čitavim postojanjem - onako kao što Sam to bio Ja kao Hrist.

Kao Isus, to jest kao Sin čovečji, morao sam doživeti i ovo iskustvo povezanosti sa ženskim rodom, kako bih ga razumeo i mogao mu pomoći. Kao Isus iz Nazareta negovao sam duboku i čistu povezanost sa ovom ženom koja je Mome biću bila veoma bliska. Zakon glasi: isto privlači isto. Ova je žena imala pojedine aspekte u svome biću koji su po svome titranju bili slični Mojoj duši. Preko njih smo bili u dubokoj komunikaciji. Osećao Sam se u njoj i ona u Meni. Pri tome sam doživljavao svet osećanja ženskog principa u zemaljskom ruhu i tako razumeo mnoge žene koje su bile sa Mnom u vreme Moga naučavanja.
Nešto pre no što su započele godine Moga naučavanja, ovoj ženi isteklo je vreme na Zemlji. Bog, naš večni Otac, pozvao ju je natrag k Sebi, isto kao što je to kasnije učinio i s mnogim muškarcima i ženama koji su Me sledili. Jer u ovome je svetu dolaženje i odlaženje duše zakonitost koja ne podleže samovolji, već ili toku Zakona setve i žetve ili Božjem zakonu svetlosti.

Moj zadatak kao Isusa iz Nazareta, Hrista Božjeg, bio je da usadim iskru spasenja u duše ljudi. ...


Изменето од Majkl - 05.Април.2009 во 15:06
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 15:14
Месинџер,не ми било никогаш омилено да се се прават (пара или квази)психолошки профили на некој човек каков е и и зашто е таков.Но бидејќи ти му направи таков "профил" на макариос и тебе,па затоа ќе си земам за слобода да направам таков профил и за тебе и мене.(не за друго туку за да скратам да не ти реплицирам збор по збор)
Јас верувам во АПСОЛУТНА ВИСТИНА ,а тоа за последица значи дека има и спротивно од тоа а тоа е ЛАГА.
Е сега како што е многу ,така да речам касапски, да се прави се у црно бел филм така и е со апсолутната вистина и лагата и меѓу растојанието меѓу нив.
Некои ставови се поблиску до вистината некои подалеки како и до лагата.Има луѓе кои се во заблуда,некои се само збунети, додека некои свесно упорствуваат против вистината. Додека најжални се оние кои толку се длабоко во лагата што ја сметаат за вистина.
Следствено од ова ги гледам работиве во овој контекст,колку моите или ставивте на другите се до Вистината,затоа и како христијанин имам должност да истражувам дали нештото е по Вистината или не е .И ако нештото е повеќе кон лагата да го кажам или разобличам тоа мислење(повторувам уште еднаш...мислењето а не личноста на носителот на тоа мислење!!!).
Затоа и може и изгледам како фундаменатлист и како инквизитор за еден друг тип на луѓе(ти во случајов).
Луѓе кои не веруваат во апсолутна вистина туку во некоја форма на субјективизам на која нон стоп во врат му дише најдобриот другар на истиот а тоа е СОЛИПЦИЗМОТ.
Јас сум верник,додека ти се изјасни за религиозен(на англиски мислам дека поубаво звучи -not religious but spriritual person).
Што значи тоа практично..Јас не сум врховен авторитет туку тоа авторитетот е надвор од мене,во случајот на православните тоа е Богочовекот Христос.
Додека на "спиритуалниот тип" врховен авторитет е лично он самиот( ај да не речам сам свој бог).Така да на пример кога полемизирам со муслиман и го прашам зашто така мисли,он ќе ми каже дека така пишува во коранот,иако ја може не се согласувам со тоа но имам респект кон него и неговиот авторитет и потоа не го ни прашувам зашто така он мисли,туку за самото мислење и неговите реперкусии.
Додека за некој што сам себе си е авторитет може и то те како да го прашам ама зашто у тоа веруваш.
Во тој контекст и очекував да ми ја покажеш својата вистина за тоа дека Исус бил во Индија.Јас реков уште у старт дека тоа според мене не е вистина и очекував да ми изложиш нешто со кои би ми покажал дека тоа што го тврдиш е вистината.
Ако забележа не му контирав на Мајкл бидејќи и он е верник на својата верска заедница ,и изложи како неговиот авторитет(не он самиот)мисли за ова прашање.Кога некој ќе се повика на некаков авторитет(каков и да бил и без разлика што мислам за истиот) имам ресепект!!
Но место да ја изложиш својата вистина ти ја сврте дискусијата и сега испадна дека ти уставри сакаш експлицитни докази,по можност записи од судењето на Исус,па уште да побараш и печат од пасошот на Исус дека не го напуштил Назарет галилески.
Додека субјективизмот и солипцизмот се качуват до таван со трдењето дека ставовите по ова прашање кои јас ги изложив дека се на некој начин само
"lichni veruvanja i teolohki demagogii so mnogu zborovi i nikakva sodrzhina" ,иако јас не сум искажал такви и тоа ниту оддалеку слични "комплименти" за твојот став.
Така да мислам дека целата дискусија ја сфати премногу лично,за што мислам дека нема потреба да се нервираш бидејќи тоа ниту ми била ниту ми е намерата.
Но нејсе..животот продолжува понатаму.
поздрав до следната дискусија


Изменето од ahmar1 - 06.Април.2009 во 15:31
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 17:40
ahmar1, blagodaram na replikava.

Dobro e koga se komunicira iskreno, chesno i otvoreno. Samo taka mozheme da se razbereme, dodeka seto drugo kje ne odvede vo neplodni pretpostavki.

Vednash da ti kazham deka ne se nerviram, tuku mozhebi sum rezigniram bidejki ne gledam oti diskusijata odi onaka kako sto mozhebi ochekuvav.

A moite ochekuvanja sekogash se - postavuvanje na isto ramnishte. Za mene ne e vazhno dali nekoj veruva vo neshto ili ne, i dali se povikuva na nekakov avtoritet vo vrska so svoite razmisluvanja. Se dodeka svojot stav go iznesuva so respekt kon drugite, se dodeka svoite veruvanja i razmisluvanja ne gi stava nad tugjite samo zatoa sto se negovi ili se povikuva na nekakov avtoritet i se dodeka ne gi prejudicira tugjite mislenja i stavovi ushte pred da gi slushni, za mene diskusijata e dobra.

Vakvata postavena platforma za razgovor garantira edna osnovna ramnopravnost megju sogovornicite koja, dokolku imaat zhelba, kje gi donese do nekakov zaednichki zakluchok. Duri i ako ne se sluchi toa, benefitot od osoznavanjeto na drugoto mislenje i argumenti, do koe mozhe da se sluchi samo poradi otvorenosta kon tugjata ekspresija, kje bidat benefitarni i za dvete strani.

Toa e mojot stav kon site diskusii na ovoj podforum.

Vo vrska so mojot priod i razbiranje na religijata do sega mnogu pati sum elaboriral, kako otvoreno na razni temi, taka i koga sum bil prashan privatno po lichni poraki. Dobro znaesh koi se moite stavovi za toa sto e vera, sto e religioznost, sto e prosvetluvanje, odenje po patot na osoznavanjeto i t.n. Ne shiram nikakvo veruvanje, ne baram nikoj da se slozhi so moite razmisluvanja, kako sto ne se chustvuvam pripadnik na nikoja organizirana i institucijalizirana vera, a posledovatelno so toa ne se stavam vo uloga na niven branitel ili podrzhuvash na nivni dogmi.

Mozhebi poradi vakvite razlichni stavovi vo nashata spiritualnost nie chesto pati ne se razbirame.

Eve, na primer, ti imash respekt kon site onie koi se povikuvaat na nekakov avtoritet bidejki istoto go pravish i ti, a nemash respekt kon onie koi se prezentiraat sebe si... mojot stav e deka treba da se respektiraat site podednakvo dodeka se korektni i respektivni kon drugite.

Ti velish deka veruvash oti postoi apsolutna vistina, pa spored nea gi vrednuvash argumentite dali se povistiniti ili pomalu vistiniti. Jas ne samo sto ne veruvam deka za nas lugjeto praktichno ima apsolutna vistina poradi prirodata na nashata kreacija, tuku prashuvam kako mozhat onie koi veruvaat vo nea da znaat koja e taa apsolutna vistina? Ako ja znaat, togash tie ne veruvaat vo nea, a ako veruvaat togash ne ja znaat. A shtom ne ja znaat kako mozhat da procenuvaat sto e poblizu do taa apsolutna vistina, a sto e podaleku?

Da ne shiram nepotrebno i da ne se oddalechuvam od temata, poentata mi e deka diskusija mozhe da postoi samo koga diskutantite se prifakjaat kako ramnopravni i iskreni sogovornici so poln respekt eden kon drug, bez obzir na svoite veruvanja, znenja ili zhivotni stavovi.

Ovaa tema nekako prirodno se nadovrza za temata "Sto znachi ovoj simbol?" http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17562. Kako sto mozhesh da zabelezhish jas postaviv otvoreno prashanje do site chlenovi i zaedno gi analiziravne podatocite i argumentite za da dojdeme, posle izvesno vreme, do nekakvo soznanie koe, barem za mene, ima sosem izdrzhana vrednost.

Ti izjavi zhelba da otvorish tema za "izgubenite" Isusovi godini i jas ochekuvav taa da bide postavena slichno kako i onaa prethodnata - so voved koj kje gi postavi site mozhni opcii bez da vstolichi edno veruvanje kako apsolutna vistina i site ostanati, nepretstaveni i nerazgovarani, da gi obezvredni, potceni, ismee i demonizira.

Ushte povekje, onoa sto ne mi se dopadna beshe i ultimatumot koj bukvalno veli "za moeto veruvanje/ubeduvanje jas imam samo edna opshta rechenica vo Evangelieto sto ja smetam za dokaz, a za site ostanati porazlichni mislenja baram cvrsti fakti i argumenti inaku za mene tie kje pretstavuvaat duhoven blud, proziren obid za unishtuvanje na hristijanstvoto i potkopuvanje na doverbata vo crkovnata tradicija."

Veruvam deka sega stanuva pojasno zoshto nemam namera da diskutiram na vaka postaveno ramnishte. Jas ne tvrdam nishto vo vrska so "izgubenite" Isusovi godini, ne branam nikakvo veruvanje ili dogma okolu toa i ochekuvav zaednichki da prodiskutirame sto eventualno bi bilo mozhno da se sluchi vo periodot za koj nemame drugi informacii od Evangelijata. Za zhal, vidov edna nakostreshenost i odbivnost kon bilo kakva ramnopravna diskusija i kopanje najdlaboki rovovi koi velat "jas nema da mrdnam po nikoja cena od mojata pozicija".

Vo vakva dispozicija, za mene, sekakva diskusija e neplodno gubenje vreme. Site mozheme molkum da si ostaneme so nash*te veruvanja, ubeduvanja i znaenja bez da napisheme edna bukva na ovaa tema... i kje bideme srekjni i zadovolni doveka.

Изменето од Messenger - 06.Април.2009 во 17:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 23:01

Majkl, so celosna respekt kon tebe i veruvanjata na vasata zaednica, ne se slozuvam so gorenavedenite raboti sto gi spomnuva vasata prorocica Gabriele

Ti mi izgledas kako mnogu inteligenten i nacitan covek, kako mozes da veruvas i da gi svaris veruvanjata na taa zaednica?

Ne me razbiraj pogresno,imam visoko mislenje za tebe .

Duri me interesira da prodolzis da pisuvas od knigata "Ova e Mojata Rec: Alfa i Omega, za da vidime kako gleda prorocicata Gabriele na t.n. "Izgubeni godini" na Isus. Pozdrav do tebe!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 13:11
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Majkl, so celosna respekt kon tebe i veruvanjata na vasata zaednica, ne se slozuvam so gorenavedenite raboti sto gi spomnuva vasata prorocica Gabriele
Секако. Тоа е твое право! И знаеш што? Не само на форумов, туку и секаде тоа ораво си го задржуваш, дури и во царството на душите секој има право во нешто да верува или да не верува.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ti mi izgledas kako mnogu inteligenten i nacitan covek, kako mozes da veruvas i da gi svaris veruvanjata na taa zaednica?
Како што тебе на пр. ти е сето тоа неверојатно и несфатливо, така и мене ми е чудно и неверојатно како толку луѓе можат да имаат одредени убедувања, се зачленуваат во одредени организации, цркви, школи, тие ставови тука на форумов да ги изнесуваат и дури и жестоко да ги бранат кога е толку очигледно дека тоа не е така! Арно ама, НЕ Е ТАКА за мене, за некој друг БАШ Е ТАКА!!!

KINGDAVID верувај ми, и мене во почетокот ми изгледаше неверојатно многу нешто што се кажува во Универзален живот. Имав неколку години дури и отпор. Но кога се преиспитав дојдов до заклучок дека тоа произлегува од моите ставови и она што во моментот го држам за веродостоен авторитет.

На пр. ако ја земеме православната или католичката теологија за најверодостојна со ставот дека сето тоа е основано и/или градено по Божја волја, тогаш за прифаќање на едно поинакво видување на работите речиси и да нема место! Но ако тој став го промениме тогаш понешто може и да ни светне и ни се разјасни. Исто така ако го молиме Бога да ни ја покаже вистината ќе бидеме водени(ама без предрасуди во главата). Имено зошто да не??? Зошто Бог да можел да говори преку Исаија или Јовановото Откровение а денес да не може? Само затоа што Библијата или некој друг спис вели така?

Божјиот Дух преку пророчицата Габиреле објасни дека секој човек и секоја душа се наоѓаат на поинаков степен на свеста и соодветно на тоа на секој му треба различно време и искуства за да увиди и да може да прифати.

Габриеле во една прилика прашана за доказ дека Божјиот Дух навистина се објавува преку нејзе, кажа:
„Не можам на светот да му представам доказ. Човекот кој поставива такво прашање мора и самиот да живее според Божјите закони. Тогаш ќе почуствува доказите кои ги поседувам и ќе може да каже: Да, тоа е Духот Божји во Исуса Христа кој живее.„ (од: „Некогаш духовно неукиот човек на пат кон Бога - спознајниот пат за сите кои трагаат„)

Она што мене ми се допаѓа и ме воодушевува е можноста да ги чујам Бог и Христос денес повторно да говорат, не само да ги читам во старите канонски и апокрифни списи. Ми се допаѓа слободата која тука се дава. Христос вели: „Кој сака да прифати тој нека прифати, кој не, тој нека остави!„ - значи нема: „Кој НЕ, тој може да се слика за виза кон пеколот или за вечна смрт без да воскресне„.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ne me razbiraj pogresno,imam visoko mislenje za tebe .
Ти за мене имај какво сакаш мислење, јас за тебе имам о.к. мислење и те почитувам како член на форумот, но и како ближен, граѓанин, земјанин и тн...

Во Христовите објави е кажано дека сите луѓе и души, духовно-енергетски гледано, имаат еден извор - Татко: БОГ. Соодветно на тоа сите ние сме браќа и сестри. Но со тек на време некои од нив преку желбата самите да станат богови се оддалечиле од сеединството и се поделиле во групи, вери, нации, братства и не-братства и тн... Но во Духот Божји ние и понатаму остануваме браќа и сестри.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Duri me interesira da prodolzis da pisuvas od knigata "Ova e Mojata Rec: Alfa i Omega, za da vidime kako gleda prorocicata Gabriele na t.n. "Izgubeni godini" na Isus. Pozdrav do tebe!
Не е тоа нешто што Габриеле го гледа така или не. Многу работи ни она самата не ги знаела додека не ги примила објавите. Знам дека за многумина тоа е токму спротивното, но морам да речам дека таа била припроста жена, просечен верник на католичката црква кој освен одење на миса, повремено читање Библија и членство во црковниот хор незнаела ништо за духовноста, не читала езотерични книги и не пишувала по форуми

Секако, ќе постирам уште неколку извадока од книгата „Ова е Мојата Реч„ која патем, на македонски јазик ќе може да се купи и на скопскиот саем на книга(почнува во среда).

Изменето од Majkl - 07.Април.2009 во 13:34
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.