IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:46
zidarski, велиш дека погрешно сум те разбрал? Ајде да го провериме тоа. Ајде да видиме дали ти ќе имаш доволно доблест да одговориш на следниве неколку прашања.
 
1. Дали на христијаните им е дозволено да имаат секс со својот брачен партнер дури и тогаш кога не планираат да прават дете, туку чисто сакаат да уживаат во еротската љубов во рамките на својот брак?
 
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 17:56
Никогаш не сум имал проблем да одговорам искрено - Не знам дали има официјален став по ова прашање.
Не ни очекувам да знам се за Православието, ниту пак да се согласувам 100% со се што Православието смета за исправно. И повторно - не гледам како тоа прави едниот да е Православен, другиот не. Потпрочитај ја повторно Библијата... и апостолите имале разлики во мислењата и ставовите...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 18:09

Напротив, ти секогаш имаш проблем да одговориш искрено, затоа и во секој твој "одговор" прибегнуваш кон полотичко маневрирање и заобиколување на едноставно прашање кое подреазбира едноставно "да" или едноставно "не".

Со самото тоа што ти не се согласуваш 100% со православието, ти си исклучен од Православната Црква, ова ќе ти го потврди секој упатен православен верник затоа што не го почитуваш авторитеот на православната црква, авторитетот на ткн. "свети отци" итн.
Толку долго си на форумов и сеуште не научи дека како што е Божјиот Збор (Библијата) авторитет за христијаните, така е православната црква (православните догми) за православните. И како што не може некој да се нарече Христов следбеник доколку не се согласува со Христовите учења, така не може и некој да се нарече православен верник ако не ги следи учењата/догмите на православната црква.
 
Но не те обвинувам. Ти си имаш некое свое верување кое си го нарекуваш православие, исто како што и јас си имам свои убедувања и си ги нарекувам православни, а себе си (својот ник) православен.
Тоа е се во ред, само немој да бараш и другите ткн. "православни" на овој форум да те нарекуваат православен и да не се изненадиш кога ќе те наречат (не)православен среќа
 
Но, едно сепак не ми е јасно. Јас се нарекувам православен затоа што ја славам верата по критериумот на правиност кој го наложува Божјиот Збор (Светото Писмо). Официјалните православни се нарекуваат православни затоа што се припадници на официјалната православна црква и во целост ги почитуваат нејзините догми. Но од каде влече корен твоето "православие"? По кој критериум ти се нарекуваш себе си православен?
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 18:22
Неправославен, имаш тотално непознавање на многу работи... тага
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 18:35
Немакариос, имаш тотално непознавање на христијанството тага
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 18:46
Токму така, јас имам многу гревови и страсти, кои ме прават слеп за Светлината.
Сите ние сме повеќе или помалку во прелест, и се наоѓаме на степенот на очистување на срцето од страстите.

Исусовата молитва е очистителна, и не според моите заслуги(!?!), туку според Божјата милост, се надевам дека Господ ќе ми даде ум и сила да Го љубам, и целото мое суштествување да биде претопено во Него. Безусловно и непоштедно, трпејќи и страдајќи...

Велик е Бог!

Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме мене грешниот!
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 19:25

Originally posted by makarios makarios напиша:

Токму така, јас имам многу гревови и страсти, кои ме прават слеп за Светлината.

Ако велиш дека си слеп, тоа значи дека не ја гледаш вистината.
А, пак, ако не ја гледаш светлината, тогаш значи не ја познаваш.
Ако пак не ја познаваш, тогаш зошто се дрзнуваш да проповедаш за Светлината (Христос) овде на форумов?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 19:43
"Православен" - со секој напис покажуваш само дека не ја познаваш православната црква воопшто.
Јас сум грешен, како и секој еден човек - само Еден Е Безгрешен. Православната црква не ги отфрла грешните, туку се грижи за нивното духовно здравје и се труди да им помогне. Јас може да не се согласувам со нешто, но никогаш не сум рекол дека сум во право во врска со тоа. Јас не сум безгрешен, не сум суетен и не сум убеден дека само јас ја знам вистината... за разлика од некои други.
Но... сите работи за кои тврдам дека се православни, се православни. За работите за кои немам ист став со православието - никогаш не сум рекол дека е тоа православен став.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 19:52
zidarski, не правиме ние муабет за тоа дали си ти грешен или безгрешен. Не ја мати дискусијата непотребно.
Ние збориме за тоа дека твоите "зидарско православни" ставови не се еднакви со официјално православните ставови, исто како и моите.
Затоа, јас и ти можеме да си се нарекуваме православни, но никогаш нема ни јас, а ни ти, да бидеме православни во очите на Православната Црква.
Но не очајувај, далеку е поважно да бидеш православен во очите на Бог големо%20гушкање Затоа, батали ги догмите на МПЦ, СПЦ, БПЦ, ГПЦ итн. Грабни ја Библијата додека можеш да читаш и види како таму Бог сака ти да ја славиш верата. Тоа е правиот начин, тоа е правото славие намигнување
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 19:56
Она за кое велам дека е Православен став е Православен став. Она за кое не сум сигурен, кажувам дека не сум сигурен. Она за кое имам различен став - кажувам дека имам различен став.
Кај мене работите се едноставни... јас не се претставувам за нешто што не сум...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:14
Јас добро знам што кажуваш ти во твоите постови. Не мариме ние за тоа. Јас само велам дека не можеш да бидеш православен во очите на православната црква доколку имаш поинакви ставови во однос на нејзините.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:48
Сега стана судија и регулатор и на православната црква?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:52
Не, туку само нејзин доволен познавач за да го напишам тоа што го напишав.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:56
Од се што досега си напишал, само покажуваш дека воопшто не го познаваш ниту православието, ниту православната црква... сепак - твое право е да мислиш како што мислиш, јас не се противам на тоа. До сега, посочив многу пати зошто не се согласувам со тебе, оттука натаму би било само инаетење и вртење во круг.
Жално е што многу други луѓе ги залажувате дека разбирате што е православието... но - тоа не е ваша кривица, туку наша.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.