IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали...
    Испратена: 21.Јануари.2009 во 19:53
Pred nekoj den procitav vo eden ucebnik po filozofija deka nekoi veri ne go opravduvaat toa sto nie se kristime i go slavime KRSTOT,zatoa sto Isus Hristos bil raspnat bas na krst,i deka nie se pokoruvame na demonska rabota...Dali nekoj od vas misli taka?


Изменето од tamara1990 - 22.Јануари.2009 во 10:44
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 20:10
Крстот бил направа за извршување смртна казна од страна на римјаните.Во тоа време тие ги распнувале осудениците на направа која е во вид на крст, но и на направи кои биле во форма на Т и X.На крстот Христос беше измачуван односно распнат и понижуван. таму и умре. Нема причина христијаните да го слават крстот, односно направата на која умре Исус Христос

Крстот како предмет може само да не потсетува дека Христос умре за да го тргне гревот од нас, и така да не помири со Бог.Да се слави никако.

А за прекрстувањето со раце, тоа е глупост.

Изменето од izvoren - 21.Јануари.2009 во 20:34
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 20:44
Наместо коментар:

Но кога пристигнале во храмот, пред многубројните присутни, светителот наместо да ја принесе приготвената жртва, тој пристапил кон Аполоновиот кип пружил рака кон него и го запрашал како живо суштество: - „Ти ли сакаш да ти принесам жртва како на Бог?“ Говорејќи го тоа, светителот го осенил идолот со крсен знак. Демонот што живеел во кипот испуштил силен глас: - Не, јас не сум Бог! Ниту еден од сличните на мене не е Бог. Само еден е Бог, и тоа оној кој ти го проповедаш. Ние пак, кои отпаднавме од ангелите, кои некогаш му служевме на вистинскиот Бог, исполнети со завист ги лажеме луѓето. Светителот на тоа му рекол: - Како тогаш се осмелувате да останете овде кога овде сум дошол јас, служителот на вистинсиот Бог? - По овие светителски зборови сите идоли паднале на земјата и се искршиле. Тогаш сите жреци и многубројниот многубожечки народ исполнети со гнев го удриле и го врзале светителот, а на царот му довикувале: "Погуби го овој магионичар, царе, погуби го додека тој нас не не погуби!" Кога го слушнала тоа царицата Александра, не можела повеќе да го крие своето христијанско убедување и во храмот гласно изјавила: " Боже на Георгиј, помогни ми, зашто Ти единствен си семоќен."
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 20:49
А сега и коментар:

Празникот Крстовоздвижение за нас е ден на постење и молитви, ден кога споменуваме дека Крстот е единствениот символ, достоен за наша безусловна верност, и дека нашето спасение не зависи од било какви земни победи, туку единствено од вистинската и неизбежна победа на Христовото Распетие и нашето сораспнување со Него. И кога ние го вознесуваме Крстот и се поклонуваме пред него со почит и прославување, прогласуваме дека припаѓаме на Царството што не е од овој свет и дека нашето изворно и вечно граѓанство, заедно со светите, му припаѓа на Градот Божји.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 21:11
Originally posted by makarios makarios напиша:

Наместо коментар:Но кога пристигнале во храмот, пред многубројните присутни, светителот
наместо да ја принесе приготвената жртва, тој пристапил кон Аполоновиот
кип пружил рака кон него и го запрашал како живо суштество: - „Ти ли
сакаш да ти принесам жртва како на Бог?“ Говорејќи го тоа, светителот
го осенил идолот со крсен знак. Демонот што живеел во кипот испуштил
силен глас: - Не, јас не сум Бог! Ниту еден од сличните на мене не е
Бог. Само еден е Бог, и тоа оној кој ти го проповедаш.
Ние пак, кои
отпаднавме од ангелите, кои некогаш му служевме на
вистинскиот Бог,
исполнети со завист ги лажеме луѓето. Светителот на тоа му рекол: -
Како тогаш се осмелувате да останете овде кога овде сум дошол јас,
служителот на вистинсиот Бог?
- По овие светителски зборови сите идоли паднале на земјата и се
искршиле. Тогаш сите жреци и многубројниот многубожечки народ исполнети
со гнев го удриле и го врзале светителот, а на царот му довикувале:
"Погуби го овој магионичар, царе, погуби го додека тој нас не не
погуби!" Кога го слушнала тоа царицата Александра, не можела повеќе да
го крие своето христијанско убедување и во храмот гласно изјавила: "
Боже на Георгиј, помогни ми, зашто Ти единствен си семоќен."



Ова е многу смешна приказна за демоните и светителот.Библијата кажува дека демоните се вселуваат во човечко тело, а не во кипови телевизори и други предмети.

Каков крсен знак какви бакрачи верувате дека ке ги изгонат демоните.Христос јасно кажува дека против нив само со пост и молитва.Какви се тие крстовидни движења па демоните бегале од тоа ?
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 22:59
Крстот е чувар на целата вселена и, од омразен, постанува најпочитуван и најсакан, зашто преку него дојде спасението на светот. На него, Спасителот на светот - Небо-земниот Цар, пострада за да му понуди (на човештвото) можност за избавување од вечната смрт.

Крстот е составен од две прави: вертикална линија (што го симболизира божеството), и хоризонтална (што го симболизира човештвото).

Во Стариот завет, разпнувањето на крст било распространето средство на казнување во древнот Рим.

Тогаш крстот означувал симбол на смртта, но, по страдањето на Христа Господа на спасоносниот крст, означува симбол на животот.

Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:05
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Крстот е чувар на целата вселена и, од омразен, постанува најпочитуван и најсакан, зашто преку него дојде спасението на светот. На него, Спасителот на светот - Небо-земниот Цар, пострада за да му понуди (на човештвото) можност за избавување од вечната смрт.

Крстот е составен од две прави: вертикална линија (што го симболизира божеството), и хоризонтална (што го симболизира човештвото).

Во Стариот завет, разпнувањето на крст било распространето средство на казнување во древнот Рим.

Тогаш крстот означувал симбол на смртта, но, по страдањето на Христа Господа на спасоносниот крст, означува симбол на животот.



Miki znaci ti si spasen preku krstot.Krstot ako ne bese nemase da ima spasenie?

Ti si dobil spasenie poradi krstot?

Uste sto nema da procitam od vas pravoslavnite.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:14
Originally posted by tamara1990 tamara1990 напиша:

Pred nekoj den procitav vo eden ucebnik po filozofija deka nekoi veri ne go opravduvaat toa sto nie se kristime i go slavime KRSTOT,zatoa sto Isus Hristos bil raspnat bas na krst,i deka nie se pokoruvame na demonska rabota...

Toa tolkuvanje bilo prisutno kaj bogomilite koi sebe si se smetale za vistinski hristijani, edna od prahristijanskite struji niz istorijata. Vo nego ima vistina i logika. Tie velele po smisla, kako moze predmet za macenje na koj Isus bil sramno poguben da bide nesto sveto? Bogomilite medjutoa ne go otfrlale Hristos, naprotiv celta im bila preku eticki zivot da stanat duhovno, kako velele: edno so Hristovata plot.
Originally posted by tamara1990 tamara1990 напиша:

Dali nekoj od vas misli taka? jas ne mislam taka...a vie?????
Za nas prahristijanite vo Univerzalen zivot zraceckiot krst bez telo e Hristov simbol. Krstot so telo za nas e bajrak na mrakot. Medjutoa nie sakame na nasite so-ludje da im ostavime sloboda da odberat samite vo sto ce veruvaat, znaci ako nekoj smeta poinaku toa e negovo licno pravo. Vo prodolzenie nakratko objasnuvam od sto proizleguva toj nas stav.

Hristos vo svoeto otkrovenie (1989 god.) "Ova e Mojata Rec Alfa i Omega" primeno preku prorokot za denesno vreme, vo 84. poglavie nareceno Voskresenieto Hristovo objasnuva:

"Koj go postavuva krstot so mrtvo telo i nemu mu se moli, toj pokazuva na fizičkoto telo i taka na čovestvoto mu predstavuva nevstinito deka Sum porazen. Toj go pocituva mrtvoto telo, namesto da se moli kon Voskresnatiot, Vnutaresnata svetlina, na Otecot vo Mene, na Hrista. Simbolot na Voskresenieto i Voznesenieto vo Nebesata e krstot bez telo."



Изменето од Majkl - 21.Јануари.2009 во 23:16
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:22
1 Мој, 48, 13 Па ги зеде Јосиф обајцата, Ефрема во својата десна рака, спроти левата на Израил, а Манасија во својата лева рака, спроти десната на Израил, и ги приближи до него.
14 А Израил ја пружи десната рака своја и ја стави врз главата на Ефрема, иако тој беше помал, а левата врз главата на Манасија. Така ги вкрсти рацете нарочно, макар што Манасија беше првороден.
15 И го благослови Јосифа, велејќи: <Бог, по чиј
пат секогаш одеа пред него татковците мои Авраам и Исак, Бог, Кој ми беше Спасител, откако сум настанал па се до денешен ден
16 Ангелот, *Кој ме избавуваше од секое зло, нека ги благослови овие деца; со името мое и името на татковците мои, Авраама и Исака, по нив да се спомнува, и во мноштва многубројни на земјата да се
намножат.”

Фил. 3,18
Оти мнозина, за кои често сум ви зборувал, а сега дури и со солзи говорам, постапуваат како непријатели на крстот Христов

1 Кор. 1,17 Зашто Христос не ме прати да крштавам, туку да го проповедам Евангелието, и тоа не со премудри зборови, за да не изгуби од силата крстот Христов.
18 Бидејќи словото за крстот е безумство за оние, што гинат, а за нас, кои се спасуваме, сила Божја.

Гал. 6,14 а мене, да не ми даде Господ да се фалам со нешто друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого за мене светот е распнат, а и јас за светот.

Јн. 19,17 И носејќи го Својот крст, Он излезе на местото, што се вика Лобно, а по еврејски Голгота.

Мт. 24,30 Тогаш ќе се јави на небото знакот на Синот Човечки и ќе се расплачат сите земни племиња, и ќе Го видат Синот Човечки како иде на небеските облаци, со голема слава и сила.

Ефес. 2,16 и во едно тело да ги помири обата народа со Бога преку крстот, откако на него го уништи непријателството.

Кол. 1,20 и преку Него да измири се со Себе, или земно, или небесно, творејќи мир со крвта на Неговиот крст.

П.С. Крстот се осветил со самиот допир и страдање на Христа заради нас. Се што допирал Христос со љубов било осветувано:

Мт. 8,3 А Исус кога ја подаде раката, се допре до него и рече: „Сакам, очисти се!” И тој веднаш се очисти од лепрата.

П.П.С. Од кај знаеш дека биле приковани на дрво во форма на Т и Х???


Изменето од makarios - 21.Јануари.2009 во 23:47
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:35

Ова е за непријателите на спасителниот знак - Крстот Христов.

Originally posted by makarios makarios напиша:

...Фил. 3,18 Оти мнозина, за кои често сум ви зборувал, а сега дури и со солзи говорам, постапуваат како непријатели на крстот Христов 1 Кор. 1,18

Бидејќи словото за крстот е безумство за оние, што гинат, а за нас, кои се спасуваме, сила Божја. Гал. 6,14

а мене, да не ми даде Господ да се фалам со нешто друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого за мене светот е распнат, а и јас за светот. Јн. 19,17 ...


Амин.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:38
Originally posted by makarios makarios напиша:

1 Мој, 48, 13 Па ги зеде Јосиф обајцата, Ефрема во својата десна рака, спроти левата на Израил, а Манасија во својата лева рака, спроти десната на Израил, и ги приближи до него.
14 А Израил ја пружи десната рака своја и ја стави врз главата на Ефрема, иако тој беше помал, а левата врз главата на Манасија. Така ги вкрсти рацете нарочно, макар што Манасија беше првороден.
15 И го благослови Јосифа, велејќи: <Бог, по чиј
пат секогаш одеа пред него татковците мои Авраам и Исак, Бог, Кој ми беше Спасител, откако сум настанал па се до денешен ден

16 Ангелот, *Кој ме избавуваше од
секое зло, нека ги благослови овие деца; со името мое и името на
татковците мои, Авраама и Исака, по нив да се спомнува, и во мноштва
многубројни на земјата да се
намножат.”
Фил. 3,18 Оти мнозина, за кои често сум ви зборувал, а сега дури и со солзи говорам, постапуваат како непријатели на крстот Христов1 Кор. 1,18 Бидејќи словото за крстот е безумство за оние, што гинат, а за нас, кои се спасуваме, сила Божја.Гал. 6,14 а мене, да не ми даде Господ да се фалам со нешто друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого за мене светот е распнат, а и јас за светот.Јн. 19,17 И носејќи го Својот крст, Он излезе на местото, што се вика Лобно, а по еврејски Голгота.Мт. 24,30 Тогаш ќе се јави на небото знакот на Синот Човечки и ќе се расплачат сите земни племиња, и ќе Го видат Синот Човечки како иде на небеските облаци, со голема слава и сила.Ефес. 2,16 и во едно тело да ги помири обата народа со Бога преку крстот, откако на него го уништи непријателството.


Спомнувањето на крстот ја означува Христовата смрт, преземањето на нашите гревови врз Него, а не сака да го бараме крстот на кој беше распнат па да живееме со него или да не бидеме непријатели на крстот.Што значи тоа да не се караме со крстот, да не се замеруваме со крстот?

Христос влезе на магаре во Ерусалим ајде да им се поклонуваме на магарињата.

Изменето од izvoren - 21.Јануари.2009 во 23:41
Кон врв
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:45
So ovaa tema sakav da gi procitam vasite mislenja i komentari,iskreno ne sakav da nastane vojna i karanici...Ve molam pisuvajte,komentirajte no isto taka ve molam da ne se navreduvate megusebno...Gi znaete pravilata na forumot...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:48
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Спомнувањето на крстот ја означува Христовата смрт, преземањето на нашите гревови врз Него, а не сака да го бараме крстот на кој беше распнат па да живееме со него или да не бидеме непријатели на крстот.Што значи тоа да не се караме со крстот, да не се замеруваме со крстот?

Христос влезе на магаре во Ерусалим ајде да им се поклонуваме на магарињата.


Ама чекај сега, ова е твое толкување, кој живееш надвор од Црквата, наспроти толкувањата на Светите Отци, кои имале голем духовен опит и живееле во Црквата.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:49
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Христос влезе на магаре во Ерусалим ајде да им се поклонуваме на магарињата.
 
Исто така, ткн. "православни" го бацуваат крстот со изговор дека Исус бил распнат на него, но не сум видел ниту еден православен да бацува магаре и покрај тоа што магарето беше тоа што го внесе Исус во Ерусалим на големиот ден Цветници голема%20насмевка
Ова славно магаре е пророкувано дури и во Стариот Завет, па ете, никој од православните не му се поклонува, не го бацува, не прави фетиш од него тага
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.