IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Да го разбудиме Вистинското Православие
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Да го разбудиме Вистинското Православие

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:38
Vidov samo kratka snimka od frlanjeto na krstot vo Vardar. Neznam dali g.g.Stefan odrza propoved? Ako ne, trebase da odrzi propoved i da apelira da ne se kolat jagninja za vodici, i toa pred celiot narod na mikrofon.

Ima bitna razlika ako lice so takov avtoritet dade pouka pred celiot narod, i razlika koga nekoj mlad svestenik na lokalno nivo ce se obide da ja promeni svesta na narodot 5 minuti pred polnoc, odnosno pred praznikot. Tokmu vo vakvi momenti e moznosta za upatuvanje silni apeli do narodot bidejci i mediumite se prisutni. Taka, pravoslavnta crkva bi mozela postepeno da se reformira, makar vo ramkite na sopstvenata teologija.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:40
   Да не должиме многу.Свештениците треба да им објаснат на лугето дека доколку прифакаат такви ритуали ке ги прекомандаат во паганска вероисповед, ама проблемот е во тоа што паганството им годи на поповите, затоашто имаат голема можност за манипулирање.

Со коктелот што го имаат направено паганство, христијанство грчка митологија и вуду оди па најди им го крајот која вера ја проповедаат.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:44
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    Да не должиме многу.Свештениците треба да им објаснат на лугето дека доколку прифакаат такви ритуали ке ги прекомандаат во паганска вероисповед, ама проблемот е во тоа што паганството им годи на поповите, затоашто имаат голема можност за манипулирање.

Со коктелот што го имаат направено паганство, христијанство грчка митологија и вуду оди па најди им го крајот која вера ја проповедаат.




Изворен 21-ви век сме. Никој никого не може да прекоманда, ако некој се чувствува така, а и секуларна држава сме. Значи свештениците не можат да направат многу околу тоа, посебно не во вакви времиња, каде што секој обичај се претвора во оружје за одбрана на идентитетот, па секое негово губење се доживува како загубена битка во борбата за македонскиот национален идентитет. И како што рче зидарски, не е лесно во големите епархии со илјадници верници, на сите да им се забрани. Ете во Струмица. Митрополитот забрани, повеќето верници ја почитуваа забраната, ама поединци пак си тераат по свое.

Изменето од macedon_alex - 19.Јануари.2009 во 21:46
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:50
Празни муабети... апсолутно бескорисни...
Сведоци сме дека работите се менуваат. Споредете ја состојбата од пред 20 години и денес, ќе видите дека има огромна разлика. Дали е се како што треба? Се разбира дека не е, далеку од тоа. Но се движи по правилен пат.
Само што има еден проблем...
Има (не многу на број) заедници и луѓе, на кои промените кои сега се случуваат во црквата (особено во последните 5-6 години) не им одговараат, и ги плашат. Затоа што почнува да се зајакнува црквата, затоа што младите почнуваат да стануваат се поактивни и се поприсутни.
И соодветно - мора да се критикува. Каде ќе се стигне - преку новинари, преку форуми, па дури и од врата на врата.
Интересно е што кога пред 15-тина години, состојбата беше многу полоша, ваквите "душегрижници" ги немаше...
Народот убаво вели - страв лозје чува.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 21:53
   Ако се нарекуваш христијанин ке го почитуваш и применуваш само Христовото учење и нема тука отстапки.

   Не смее да има никакви надополнувања измени или незнам некакви дополнителни ритуали во христијанството, или си христијанин или не си.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:16
Да, така викаш?
Интересно... и како тоа ќе се случи? Ќе одиме по светов и ќе собираме кој е самоук Христијанин и само него ќе го признаваме? Мислам дека сосема друг бил концептот уште пред 2000 години...
Луѓето се грешни и секогаш ќе бидат... поголемиот дел од нив се бедни духом и се слаби во својата истрајност... Затоа - оние кои се поистрајни, полека, со многу Љубов, со многу Вера, со Милост и пред се - со Проштевање, ќе ги одведат на правиот пат.
Бог Самиот рече - оној кој нема грев нека го фрли првиот камен... и дури Тој, Безгрешниот, не зеде камен за да фрли по грешницата, а ја помилува, и прости и ја поучи.
Понекогаш е убаво човек да се врати на овие поуки... корисни се...
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:34
   За да нема самоуки христијани Господ Го испрати лично Својот Син меѓу лугето на земјата.
   И Тој Христос кажа што имаше да каже, ама мудрите човечиња повторно не сакаа да разберат, па Бог со ангажирање на Светиот Дух дејствуваше на група луге и напиша една книга и ја нарече Библија.

   Е сега да продолжам, за да нема самоуки христијани Библијата ја остави како единствен веродостоен документ за поучување, на тие што сакаат да се поучат.

   Додека други закоравени срца не ја прифатија, туку сакаа да си се подучуваат од некој папа, други од архиереи и владици, трети од регионални свештеници, четврти од селски бајачи итн.

   Затоа додека не се фати Библијата во раце ке има повремено дремуцхање и повторно тврд сон.
   
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:40
Како што реков во другата тема - сопственото неразбирање и непознавање на Православието, не го припишувај како грешка на други.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Како што реков во другата тема - сопственото неразбирање и непознавање на Православието, не го припишувај како грешка на други.


Незнам што има неразбирливо во православието.

Да не е некоја мистична , апстрактна организација што ја разбираат само тие од повисоките внатрешни кругови, а ние другите немаме можност да го разбереме православието?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2009 во 22:56
Јас не сум ниту во повисоки ниту во внатрешни кругови... ниту пак се милиони други...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 02:00
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

   За да нема самоуки христијани Господ Го испрати лично Својот Син меѓу лугето на земјата.
   И Тој Христос кажа што имаше да каже, ама мудрите човечиња повторно не сакаа да разберат, па Бог со ангажирање на Светиот Дух дејствуваше на група луге и напиша една книга и ја нарече Библија.

   Е сега да продолжам, за да нема самоуки христијани Библијата ја остави како единствен веродостоен документ за поучување, на тие што сакаат да се поучат.

   Додека други закоравени срца не ја прифатија, туку сакаа да си се подучуваат од некој папа, други од архиереи и владици, трети од регионални свештеници, четврти од селски бајачи итн.

   Затоа додека не се фати Библијата во раце ке има повремено дремуцхање и повторно тврд сон.
   
 
Господ да те благослови за ова што го напиша брате gospel. големо%20гушкање
Ме потсети на еден од моите омилени стихови од Библијата
 
Освети ги во Својата вистина, Твоето Слово е вистината. (Исус Христос)
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 02:24
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Освети ги во Својата вистина, Твоето Слово е вистината. (Исус Христос)

Мудри зборови... сите треба да се вслушаме во нив...
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 06:51
Зборувавме за промените...? Еве што прави Македонската Православна Црква, поточно Струмичката Епархија во врска со ова. Текстот е од денешен Дневник.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 11:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Зборувавме за промените...? Еве што прави Македонската Православна Црква, поточно Струмичката Епархија во врска со ова. Текстот е од денешен Дневник.
 
За тие што ги мрзи да го читаат цел текст, еве ги двете главни точки околу кои дискутира тамошниот великодостојник
 
Originally posted by Митрополитот Наум Митрополитот Наум напиша:

Господ Исус Христос вели: „Бесплатно добивте, бесплатно давајте!“
 
Originally posted by Митрополитот Наум Митрополитот Наум напиша:

Фондот е основан со пари на едно мое духовно чедо, деловен човек од Скопје, и со пари од манастирите во Водоча и во Велјуса, а веруваме дека во иднина ќе биде поткрепен и од други имотни и благородни луѓе
 
Ако Исус рекол "бесплатно добивте, бесплатно давајте", тогаш зошто потребата од финансиски фонд? Која е целта на фондот и каде ќе одат донираните пари од тој фонд? збунетост
Сите добро знаеме дека водата што се користи при крштавање во православните цркви е обична бесплатна вода. Досега не сум видел некој поп да крштева со "Илина", "Добра Вода", "Пелистерка" и сл.
Јас сум збунет и нависитна не ми е јасно во кој контекст струмичкиот митрополит ги користи Исусовите зборови "бесплатно добивте, бесплатно давајте" кога цело време зборува за некаков (финансиски) фонд кој бил основан од некој негов деловен човек и кој сеуште ќе треба да биде дополнуван од, како што тој вели, "имотни и благородни луѓе". среќа
Зошто воопшто потребата од таков фонд за нешто за што црквата се фали дека ќе го прави бесплатно?
Каде е тука будењето?
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.