IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како треба да се проповеда
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како треба да се проповеда

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 22:41
     Treba da se propoveda Evangelieto na celiot svet za svedostvo na site narodi i togas ke dojde krajot(Matej 24:14) Ovaa zapoved e od Hristos i se ispolnuva vo denesno vreme , preku propovedanjeto na poveketo Hristijanski denominacii.Iako ima razliki vo tradiciite i tolkuvanjata na verata sepak zaednickite raboti se:Pokajanie, vera vo Isus , vecen zivot i voskresenieto na mrtvite
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 23:19
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...


И демек денес поповите се овластени да проповедаат така? Ако останеше на нив јас никогаш не ќе го запознаев Бога, никогаш не ќе се обратев. Наместо да ми Го доближат тие само работеа на соблазнување на ионака слабата вера која ја имав.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 23:30
   Aldra, ako si zabelezal site hristijanski verski zaednici propovedaat za Hristos, Vecniot Zivot, Carstvoto Bozjo, Voskresenieto, .... Site nie zboruvame za isti temi a so razlicni formulacii. Isus ednas gi prekoril svoite ucenici koga se bunele deka nekoi luge zboruvaat vo Hristovo ime a ne odat zaedno so niv ,a toj im rece: "Ostavete gi na mira ovie luge, koj ne e protiv mene so mene e"( ova go parafraziram zosto ja nemam do mene Biblijata). Znaci ne treba nekoj posebno da bide ovlasten da propoveda, toa go moze sekoj sto znae malku poveke za Biblijata i za Hristovoto ucenje. Hristos prorekol deka ke se propoveda Evangelieto za svedostvo za site narodi i togas ke dojde krajot. I ova e eden del od znakot , zatoa bidete vnimatelni i tolerantni kon site koi se povikuvaat na Hristos i Biblijata
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

sekoj eden koj veli bog sleze vo telo i se oteloplodi vo isus hristos ne moze toa da go rece sam od sebe , toa e svetiot duh koj prebiva vo nego, i sekoj onaj koj veli ili vika po ulici ne go pravi toa sam od sebe toa go pravi svetiot duh koj se naojga vo toj covek,kako ti sto si go sretnala toj covek na ulica-----zar rece nesto sto ne e taka???? da i toj covek izvrsil propoved preku svetiot duh koj vo toj moment bil vo nego!!!!!!


Дали? Дали во тој стих се мисли буквално на секој што ќе рече дека Христос се воплоти? Ако беше во буквала, тогаш и ѓаволите имаат Свет Дух - нели и тие викаа - Сине Божји, што имаш со нас? Ако се однесува на сите што така исповедаат, тогаш сите христијански деноминации се со Свет Дух и сите учења кои се исповедани од истите се исправни (ако и се косат). Тогаш нема што да се контрираме со „изворните“ - се што ќе кажат и тие, а и ние е од Светиот Дух.

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

a za rakopolagajneto toa odi od covek na covek no i toa ne go pravi covekot nego i toa e del na svetiot duh.i ne e vazno sto jas mislam za rakopolagajneto toa e sveta tajna koja odi od ucitel na ucenik vo potstretstvo na svetiot duh, toa go pravi svetiot duh koj gi prepoznava svoite???


Точно, тоа оди од учител на ученик со помош на Светиот Дух. Но оваа твоја изјава се коси со претходната. Значи тој проповедник не e ни ракоположен. А и да е ракоположен, од кој е ракоположен за да проповеда на народот?

ako si go procitala otkrovenie a znam deka si go procitala!bog se obrajka do 7 crkvi ,potocno do angelite od sedumte crkvii vo toa obrajkajne site sedum crkvi razlicni problemi gi macat i razni greski cinat a site imaaat svet duh neli????!!!!!!
a za gavolite tie ne propovedaa deka isus hristos e sinot bozji i deka treba nego da mu sluzme ---- nego koga pog gi proteruvase tie ednostavno bea iznenadeni, primorani od bozjata sila da go priznaaat i da kazat sine bozji so imame nie so tebe. tie ne propovedaaa nego moraaa da ja priznaaat silata bozja.
za rakopolagajneto----mozebi toj covek bil rakopolozen mozebi ne---jas ne sum no poznavam ljujge koi se rajkopolozeni i imaat dar od svetiot duh edniot e od evangelska crkva-- a drugiot pravoslavna crkva!!!!!!!
i dvajcata imaaat dar da zboruvaaat na angelski jazici?!!!!
vistinskite bozji sledbenici go slavat boga so duh i so vistina zapomnigo toa sestro. pozdrav od mene.
neka bozjata ljubov bide so site vas. amin
----------osana--------
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:37
Зар Светиот Дух преминува од еден на друг човек по човечка заповед? Зар некој има ексклузивно право над Него?
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:40
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Aldra, ako si zabelezal site hristijanski verski zaednici propovedaat za Hristos, Vecniot Zivot, Carstvoto Bozjo, Voskresenieto, .... Site nie zboruvame za isti temi a so razlicni formulacii. Isus ednas gi prekoril svoite ucenici koga se bunele deka nekoi luge zboruvaat vo Hristovo ime a ne odat zaedno so niv ,a toj im rece: "Ostavete gi na mira ovie luge, koj ne e protiv mene so mene e"( ova go parafraziram zosto ja nemam do mene Biblijata). Znaci ne treba nekoj posebno da bide ovlasten da propoveda, toa go moze sekoj sto znae malku poveke za Biblijata i za Hristovoto ucenje. Hristos prorekol deka ke se propoveda Evangelieto za svedostvo za site narodi i togas ke dojde krajot. I ova e eden del od znakot , zatoa bidete vnimatelni i tolerantni kon site koi se povikuvaat na Hristos i Biblijata


taka e se slozuvam
----------osana--------
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:45
И јас.
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:49
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зар Светиот Дух преминува од еден на друг човек по човечка заповед? Зар некој има ексклузивно право над Него?

nikoj nema ekskluzivno pravo na svetiot duh ic da ne se sekiras ,i da zboruvam na angelski jazici i da ja imam seta vera na svetov pa da mozam i planini da pomestuvam ne sum nisto ako nemam ljubov!!!!!!!!!!!!!
a vo tebe ima ljubov aldra. ne se sekiraj svetiot duh prebiva vo tebe inaku ne bi bila na forumov a prebiva i vo mnogu drugi koi idat samo za citajne?
----------osana--------
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:51
melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:53
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?

ne e smesno
----------osana--------
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:54
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?



Mnogu interesno prasanje za onie koi ja poznavaat dobro Biblijata. No odgovorot mu go dopustam na Melhisedek
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 23:56
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?



Mnogu interesno prasanje za onie koi ja poznavaat dobro Biblijata. No odgovorot mu go dopustam na Melhisedek

zamene bog e pogolem i nikoj ne e pogolem od nikogo?
vo bozjoto carstvo najgolemiot e najmal!!!!!!!!!!!!!!!!!
----------osana--------
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 00:04
ДЕЛАТА ЗБОРУВААТ



„... така што станавте образец за сите верници во Македонија и Ахаја“. 1 Сол. 1:7.



Најдоброто „проповедање“почесто се изразува преку делата от­колку преку зборовите. Ако вршиме правда, и без да зборуваме ќе направиме поголем впечаток на луѓето, отколку кога би им збо­рувале што треба да прават. Навистина, подобро е сосема да прес­танеме да „проповедаме“, ако самите не „извршуваме“!

Многу родители, кога ги поучуваат своите деца, грешат ток­му вотоа. Таткото и мајката зборуваат за Бог, го објаснуваат спа­се­нието преку Исус и очекуваат добри дела од децата, но сè завр­шу­ва само на зборови, бидејќи самите родители не го вршат тоа што го очекуваат од своите деца. Но, во други христијански до­мо­ви, родителите добро внимаваат нивниот живот да го пот­кре­пу­ва нивното поучување. Примерниот живот на родителите е ја­сен и доследен патоказ за децата. Сепак, не смееме да ја негираме ни важноста на усната поука, заедно со добриот пример од жи­вотот.

Иако често си мислиме дека само проповедниците имаат об­вр­ска да „проповедаат“ од говорницата, факт е дека сите ние се­кој­дневно „проповедаме“. Нашето однесување дома, нашите пос­тап­ки на работното место, нашата реакција во тешкотиите или во ис­кушенијата – сето тоа за нашите деца, роднини и пријатели е „про­поведање“. Некој рекол: „Твоите дела зборуваат толку глас­но што не се слуша што зборуваш со устата!“

Многу е важно сите наши дела да се во сообразност со от­кри­ената Божја волја! Запомни, без оглед на тоа дали тоа ќе го приз­наеш, нашите дела зборуваат!



“Сè за Исус, сè за Исус, сета снага, сиот ум;

сите зборови и мисли, секој ден и секој час...

Рацете ми нека вршат само дела праведни,

Нозете ми нека одат само по пат небесен“. (ХП–192)



„ХРИСТИЈАНИНОТ ТРЕБА ДА БИДЕ

’ПОДВИЖНА’ ПРОПОВЕД“.

(од ,,Библиски мисли во дневни дози)
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 00:25
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?



Mnogu interesno prasanje za onie koi ja poznavaat dobro Biblijata. No odgovorot mu go dopustam na Melhisedek


Melhisedek se otkaza.

ti davide?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.