Испечати | Затвори го прозорот

како треба да се проповеда

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16412
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 08:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: како треба да се проповеда
Постирано од: ahmar1
Наслов: како треба да се проповеда
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 13:57
интересен краток текст,мислам дека на сите ќе ни биде од корист

                 "Старац Силуан Атонски"



            Немогуће је не приметити једну изванредну црту старчевог карактера, наиме његов однос према сваком ко друкчије мисли. Он је искрено и дубоко желео да разуме сваког човека у најбољем смислу речи, и да не повреди у њему оно што је за њега свето. Увек је остајао оно што је био. Био је дубоко убеђен да је "спасење у Христовом смирењу". Ради ове смирености он се трудио свом душом да разуме свакога са добре стране. Имао је истанчан осећај да у сваком човеку препозна његово одушевљење, његову способност да воли Христа.

            Сећамо се једног његовог разговора са неким архимандритом који је вршио мисионарску службу међу неправославним хришћанима. Овај је много ценио старца и за време боравка у Светој Гори посећивао га је неколико пута. Једном га је старац упитао како он проповеда? Још млад и неискусан, архимандрит је стао да гестикулира и узбуђено одговори:

            - Ја им кажем: ваша је вера заблуда, код вас је све изопачено, лажно, и ако се не покајете, нема за вас спасења.

            Саслушавши га, старац га упита:

            - Реците, оче архимандрите, да ли они верују да је Господ Исус Христос истинити Бог?

            - Да, верују.

            - А да ли поштују Мајку Божију?

            - Поштују, али имају неправилно учење о Њој.

            - Да ли поштују светитеље?

            - Поштују их, но какви светитељи могу постојати за њих откако су отпали од Цркве?

            - Врше ли богослужења у храмовима, читају ли реч Божију?

            - Да, постоје код њих и цркве, и службе, али требало би да видите какве су то службе у поређењу са нашима. Каква хладноћа и бездушност.

            - Значи, оче архимандрите, они су убеђени да правилно поступају што верују у Исуса Христа, што поштују Мајку Божију и светитеље, што их призивају у својим молитвама. Међутим, ако им ви кажете да је њихова вера заблуда, они вас неће слушати... Међутим, ако народу будете говорили да је добро што верују у Бога, што поштују Богородицу и светитеље, што иду у цркву на богослужења и што се кући моле, што читају реч Божију и остало, али да у нечему греше и да те грешке треба да исправе па ће све бити добро, и онда ће се Господ радовати због њих, па ћемо се сви спасти милошћу Божијом... Бог је Љубав. Зато и проповед треба да извире из љубави. Онда ће она бити на корист ономе који проповеда и ономе који слуша. А када осуђујемо, нећемо имати користи и људи неће слушати.Бог је Љубав. Зато и проповед треба да извире из љубави. Онда ће она бити на корист ономе који проповеда и ономе који слуша. А када осуђујемо, нећемо имати користи и људи неће слушати.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++



Коментари:
Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 14:11
Многу интересна тема која вчера јас сакав да ја отворам (ти благодарам што ти тоа го направи).

Враќајќи се од работа накај дома, во центарот на градот се случи да поминувам покрај еден „проповедник“ - човек кој на цел глас викаше: „Исус е решението на се. Тој беше распнат за нашите гревови. Верувајте Му!“ Тоа го повтараше околу 5 мин. без престан, а потоа отиде на друго место, а јас си продолжив по патот.

Таа глетка ме замисли. Видов дека човекот сака нешто добро да му каже на општеството, нешто позитивно, но целата работа е на кој начин тоа го прави.

И анализирајќи го сето тоа, пак дојдов до заклучок - само добрите дела се вистинската проповед, само тие дела можат да те приведат кон нешто. Затоа и Христос ни рекол дека нашите дела треба да се светли како свеќа за да можат луѓето да ги видат и да Го прослават нашиот Отец на небесата. Со еден збор, делата го сведочат Бог, а не нападите кон туѓото верување... Нападите само можат да ги исфрустрираат неупатените и тие да си помислат: „Чекај, Бог е Љубов, а зарем таа љубов се манифестира преку напади или преку гушкање на целиот свет, без разлика на верска, национална, општествена (...) припадност?“

Ако нашите дела не се светли, тогаш нема ниту прославување на нашиот Отец на небесата, туку само фарисејска побожност.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 15:34
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Многу интересна тема која вчера јас сакав да ја отворам (ти благодарам што ти тоа го направи).

Враќајќи се од работа накај дома, во центарот на градот се случи да поминувам покрај еден „проповедник“ - човек кој на цел глас викаше: „Исус е решението на се. Тој беше распнат за нашите гревови. Верувајте Му!“ Тоа го повтараше околу 5 мин. без престан, а потоа отиде на друго место, а јас си продолжив по патот.

Таа глетка ме замисли. Видов дека човекот сака нешто добро да му каже на општеството, нешто позитивно, но целата работа е на кој начин тоа го прави.

И анализирајќи го сето тоа, пак дојдов до заклучок - само добрите дела се вистинската проповед, само тие дела можат да те приведат кон нешто. Затоа и Христос ни рекол дека нашите дела треба да се светли како свеќа за да можат луѓето да ги видат и да Го прослават нашиот Отец на небесата. Со еден збор, делата го сведочат Бог, а не нападите кон туѓото верување... Нападите само можат да ги исфрустрираат неупатените и тие да си помислат: „Чекај, Бог е Љубов, а зарем таа љубов се манифестира преку напади или преку гушкање на целиот свет, без разлика на верска, национална, општествена (...) припадност?“

Ако нашите дела не се светли, тогаш нема ниту прославување на нашиот Отец на небесата, туку само фарисејска побожност.


jaden covek so dobri nameri.

dzabe se dobri nameri bez znaenje. dzabe e i znaenje bez vodstvoto na Sv. Duh. dzabe e i Sv. Duh, ako covek ne mu se prepusti.

znaci za vistinsko svedostvo potrebni se site ovie nesta> dobri nameri (revnost), znaenje, sv. Duh i potpolno potcinuvanje pod Negovata volja. taka, vistinskoto svedostvo ne moze da se ogranicuva (na samo zborovi ili samo dela) tuku onoj koj sto e taka prepusten na Boga, ne ke moze da molci za Negovata ljubov, nitu pak ke moze non-stop samo da 'brblja' bez da ja ovekoveci taa ljubov so dela na ljubov.


Постирано од: Karamazov
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 15:51
Originally posted by bratljube bratljube напиша:



jaden covek so dobri nameri.

dzabe se dobri nameri bez znaenje. dzabe e i znaenje bez vodstvoto na Sv. Duh. dzabe e i Sv. Duh, ako covek ne mu se prepusti.

znaci za vistinsko svedostvo potrebni se site ovie nesta> dobri nameri (revnost), znaenje, sv. Duh i potpolno potcinuvanje pod Negovata volja. taka, vistinskoto svedostvo ne moze da se ogranicuva (na samo zborovi ili samo dela) tuku onoj koj sto e taka prepusten na Boga, ne ke moze da molci za Negovata ljubov, nitu pak ke moze non-stop samo da 'brblja' bez da ja ovekoveci taa ljubov so dela na ljubov.



Ova go imas sosema korektno sroceno, no vo isto vreme e i kontradiktorno so ona tvoe tvrdenje deka na sudniot den nikoj nema da ne prasa dali sme se molele. Svetiot duh se steknuva tokmu preku molitva i sozercanie.

-------------
tre, tri, tra


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 17:15
Џабе театри и филмови, сцени и костимографии, претстави по плоштадите....

Како треба да се проповеда?
Со жар која извира од срцето, со љубов, со Вистина, а не со претходно подготвени реферати.
Што мислиш, Маран Ата, зошто човекот кој “пропоцведал“ на улицата  не успеал да го задржи твоето внимание?

Погледнете некој неук монах, го слушате-а мислите дека ги има завршено сите теолошки факултети на светот иако можеби е сосема неук, но Духот кој пребива во него директно Му ги става зборовите во устата...
Тоа е проповед.
Да извира од внатре, буквално да те здрма, да те расплаче, да те допре...
Доброто дело, и тоа е своевидна проповед-без зборови...




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:53
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Џабе театри и филмови, сцени и костимографии, претстави по плоштадите....Како треба да се проповеда?Со жар која извира од срцето, со љубов, со Вистина, а не со претходно подготвени реферати.


zosto togas vo pravoslavieto e zabraneto da se propoveda, pa duri i da se moli, osven po prethodno podgotven i odobren referat/molitvenik/priracnik?

se slozuvam so tebe. vakvite propovedi/molitvi se znak na duhovno mrtvilo. nema sto da se kaze, pa ke povtoruvame papagalski molitvi na tugji sudbini, bidejki srceto ne opsti so Boga i nema sto da mu kaze. taka molitvata stanuva suva, vestacka, kako detence koe recitira recital a ne ni razbira sto se slucuva vo pretstavata.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 19:02

Maran Ata, штом проповедникот, кој го запишуваш со наводници, успеал да го привлече твоето внимание и да ти ги вреже неговите зборови во твојата глава, а потоа преку тебе и на форумов, тоа значи дека тој навистина има некакво влијание. Не велам дека тоа треба да биде начинот на кој треба да се проповеда, но сепак сметам дека и таквиот "проповедник" му служи на Бог многу повеќе од некој монах што се заветувал на ткн. молчание, бдеење, созерцавање, подвизување итн. се ОСВЕН активно проповедање на Христовото евангелие.

Пред 6-7 години, еден сличен ваков "налудничав" проповедник одигра големо влијание во моето духовно разбудување. Тоа се случи во Лондон, во Хајд Парк, поточно во местото познато како "Speaker Corner". Додека се шетав по тој преубав парк, дојдов и до ова место. Таму имаше говорници поткачени на мали скалички и сите од нив проповедаа на различни теми. Едни проповедаа против расизмот, други против абортусот, трети за правата на жените, четврти држеа политички говори, но еден викаше слично како проповедникот што ти го спомна погоре. Замислете, 7-8 години поминаа оттогаш, а сеуште ми одѕвонуваат повиците за покајание на "налудничавиот проповедник" кој го слушнав во Хајд Парк. Покајте се! Помирете се со Бог! Верувајте во Исус! Близу е крајот на светот! Христос наскоро ќе се врати! Покајте се! Ослободете се од вашите гревови! Христос е Спасителот на Светот... итн.

Овој "налудничав проповедник" со неговата ревност и сериозност на пораката која со оган во очите ја проповедаше на луѓето, одигра големо влијание кај мене да сфатам дека таа порака е навистина сериозна, дека спасението им е навистина потребно на луѓето, и дека додека селото гори, бабата не треба да се чешла.
Затоа, да не ги судиме, ниту исмејаваме проповедниците кои не ја проповедаат спасителната порака на начин кој ние мислиме дека е добар. Тие може да бидат смешни во очите на мнозинството, но може да имаат силно влијание кај некои поединци. Никој не може да проповеда дека Христос е Господ освен преку Светиот Дух. Никој не може да проповеда дека Христос умре за нашите гревови, дека воскресна и дека преку вера во Него човекот добива вечен живот освен преку Светиот Дух.
 
Значи пак ќе повторам, јас не велам дека тоа е начинот на кој треба да се проповеда, но ќе се помолам Бог да ја употреби благопријатната жртва на тој проповедник да неговите зборови се врежат во што повеќе срца и да одѕвонуваат во нив се додека тие души не го повикаат Христос за Свој Господ и Спасител.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 19:04
ubavo kazano.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 05:43
п.с. тој проповедник ми остави гооооолем впечаток и особено позитивна работа - да Му благодарам на Бога што моето приведување кон верата се случи по согледување на дела и ревносна вера, а не само по зборови... да зборувам на сите јазици, та и на ангелски, штом љубов немам, ништо не сум...

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Опитен
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 09:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

активно проповедање на Христовото евангелие.


Пред 6-7 години, еден сличен ваков "налудничав" проповедник одигра големо влијание во моето духовно разбудување. .



Сега ми е се јасно!

-------------
Господи Исусе Христе помилуј не


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Пред 6-7 години, еден сличен ваков "налудничав" проповедник одигра големо влијание во моето духовно разбудување. Тоа се случи во Лондон, во Хајд Парк, поточно во местото познато како "Speaker Corner".

 
 
 
И некој тука од Лондон ке дојди нас да не учи што е Христос и Евангелието и Библијата ...
 
Апсурдно и смешно....
 
Ос секогаш нарадот кај нас на таквите има кажувал “нововерци“ ...
 
Демек поповедаат нова вера ...
 
Тие од Лондон мжат да дојдат и да учат кај нас за Христос ... Нашата вера и Замја Македонија се Библиски ....
 
а не ПРОТЕСТАНТСКИ...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:31
п.с. и не сме ја прифатиле од налудничави...   

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:34
jas prvin se sloziv so maranata, no me zamisli komentarot na evangelos. pa covece, i hristos i jovan krstitel i apostolite, i recisi site proroci gi smetale za 'naludnicavi'?

me potseti i na zborovite na Svetoto Pismo: Ne ja li pretvori Bog mudrosta na ovoj svet vo ludost? Bog blagovoli so bezumieto na propovedta da gi spasi onie sto veruvaat.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:44
Tetratka, јас никаде не реков дека тој проповедник од Лондон дошол во Македонија. Од каде ваквиот заклучок? збунетост
Христос не бил македонец, туку евреин. И од каде заклучокот дека Македонија е библиска земја? Затоа што неколку пати е спомната во Новиот Завет? Па Турските градови и цркви се уште повеќе пати спомнати во Новиот Завет, па сепак знаеме дека денес Турција е претежно муслиманска земја намигнување
 
Древните македонци не биле христијани, туку пагани. Предците наши ја замениле прататковската вера со верата на евреите, со верата која ја проповедал евреинот Павле.
 
Во Новиот Завет нема избран народ, не постои избрана земја, ниту ИЗраел, ниту Македонија, ниту Англија, ниту која било земја на планетава. Ако некоја земја има библиска основа да се нарекува библиска земја и да се фали со својата библиска вера - тоа е само Израел, но како што гледаме во Новиот Завет, ниту Израел нема некакви привилегии кај Бог.
 
"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто вие сите сте едно во Христа Исуса."
(Галатјаните 3:28)
 
А што се однесува до зборот "нововерци", нововерци се оние кои проповедаат нова вера т.е. вера исполнета со еден куп новотарии накалемени низ вековите. Додека оние кои ја проповедаат старата и добра Христова и апостолска вера, запишана во Светото Писмо, се нарекуваат "староверци" или уште попрецизно "библиски христијани".
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:47
evangele, zar ne si znael deka pravoslvaniot 'sv.' duh, fakja do tabanovce.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Tetratka, јас никаде не реков дека тој проповедник од Лондон дошол во Македонија. Од каде ваквиот заклучок? збунетост
А што се однесува до зборот "нововерци", нововерци се оние кои проповедаат нова вера т.е. вера исполнета со еден куп новотарии накалемени низ вековите. Додека оние кои ја проповедаат старата и добра Христова и апостолска вера, запишана во Светото Писмо, се нарекуваат "староверци" или уште попрецизно "библиски христијани".
 
 
 
Па ти си негов пратеник ....голема%20насмевка    тој преку тебе е тука ...газење%20од%20смеење
 
 
 
 
А ЗА ОВА СО ЦРВЕНО: мечтаење - можеш само да мечтаеш ...голема%20насмевка
 
газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
 
 


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 14:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Tetratka, јас никаде не реков дека тој проповедник од Лондон дошол во Македонија. Од каде ваквиот заклучок? збунетост


Самиот си кажа дека имал големо влијание во твојот душевен живот... ти пренел нешто налудничаво што ти си го донел овде во МК.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христос не бил македонец, туку евреин. И од каде заклучокот дека Македонија е библиска земја? Затоа што неколку пати е спомната во Новиот Завет? Па Турските градови и цркви се уште повеќе пати спомнати во Новиот Завет, па сепак знаеме дека денес Турција е претежно муслиманска земја намигнување
 


Убаво си кажа, Турција е муслиманска земја, од кој ракав ја споредуваш со Македонија која е христијанска? Или да не сакаш да кажеш дека Англија (Лондон) е похристијанска земја...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако некоја земја има библиска основа да се нарекува библиска земја и да се фали со својата библиска вера - тоа е само Израел, но како што гледаме во Новиот Завет, ниту Израел нема некакви привилегии кај Бог.


Библијска земја е секоја онаа земја која е запишана во Библијата... учете македонски... а и не знам кој рекол дека Македонија има привилегии? Доколку таа во целост го прифати вашето „изворно“ учење, верувај ми дека тогаш ќе има привилегии... за под земја.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А што се однесува до зборот "нововерци", нововерци се оние кои проповедаат нова вера т.е. вера исполнета со еден куп новотарии накалемени низ вековите. Додека оние кои ја проповедаат старата и добра Христова и апостолска вера, запишана во Светото Писмо, се нарекуваат "староверци" или уште попрецизно "библиски христијани".

 


Нововерци се сите оние кои се појавија во 17-ти век, а пред тие векови немале ниту еден проповедник или маченик кој можат да го посочат.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:00
sram da im e na tie novoverci sto se registriale vo 1967 godina tuka vo makedonija, i mislat sega ke ni solat nas sto od Hrista si ja znaeme vistinata. pih.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:07
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Убаво си кажа, Турција е муслиманска земја, од кој ракав ја споредуваш со Македонија која е христијанска?
 
Што значи тоа "Христијанска земја"? Христос да не владее со Македонија? голема%20насмевка
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Библијска земја е секоја онаа земја која е запишана во Библијата... 
 
Точно така, значи и муслиманските земји се библиски земји. аплауз Ова пренеси му до на Tetratka кој се ГОРДЕЕ со тоа што Македонија е запишана во Библијата намигнување
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Нововерци се сите оние кои се појавија во 17-ти век, а пред тие векови немале ниту еден проповедник или маченик кој можат да го посочат.
 
Нововерци се оние кои проповедаат нова вера, десетина векови понова од Христовата вера.
Нововерци се оние кои проповедаат нови работи кои не ги проповедале Христос и апостолите.
Нововерци се оние кои си додаваат новотарии врз старата вера.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Нововерци се оние кои проповедаат нова вера, десетина векови понова од Христовата вера.

Нововерци се оние кои проповедаат нови работи кои не ги проповедале Христос и апостолите.

Нововерци се оние кои си додаваат новотарии врз старата вера.


Е да де, за тие што се појавиле со нови учења во 17-ти век зборувам... значи се согласивме

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:10
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

sram da im e na tie novoverci sto se registriale vo 1967 godina tuka vo makedonija, i mislat sega ke ni solat nas sto od Hrista si ja znaeme vistinata. pih.
 
Искрено, во моментов не ми текнува ниту една друга вера што е понова од оваа голема%20насмевка Претпоставувам дека има некои New Age движења, ама во моментов не ми текнува на ниту едно од нив.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

sram da im e na tie novoverci sto se registriale vo 1967 godina tuka vo makedonija, i mislat sega ke ni solat nas sto od Hrista si ja znaeme vistinata. pih.

 

Искрено, во моментов не ми текнува ниту една друга вера што е понова од оваа голема%20насмевка Претпоставувам дека има некои New Age движења, ама во моментов не ми текнува на ниту едно од нив.


А за која вера од 1967 год. станува збор, Ев?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:43
ma pusti gi tie, novoverci nekoi nepriznati raskolnici i eretici.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:44
Ев, оти сеуште немам одговор за која вера станува збор?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 15:45
ne slusas li?

sekta! eretici! ako go znaes Hrista dovolno ti e.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 16:16
Проповедањето не треба да биде мисионирање - т.е. не треба биде убедување и разубедување на другите, туку нудење на Вистината во форма на збор и писмо. Притоа треба самите да се трудиме да ја живееме вистината.

Оној кој сака да мисионира, значи дека сака да убедува а тоа укажува на тоа дека тој и самиот не е убеден во своето внатрешно за кое на другите им зборува со цел да ги преобрати.

Во таа смисла Исус од Назарет даде предупредување во својата Беседа на Гората(содржана и во евангелието според Матеј): „Не давајте ја светината на пците и не фрлајте ги бисерите свои пред свињите, за да не ги погазат со нозете свои и не се сврат за да ве растргаат„

Еве како тој стих Христос ни го објасни 1989 година во големата објава „Ова е Мојата Реч:Алфа и Омега„ (делот: Беседа на Гората) примена преку својот инструмент(пророк) за денешново време:


Ja, Hrist, tumačim, ispravljam
i produbljujem reč:


Nije u skladu sa večnim zakonom slobodne volje da s rečima istine idete od mesta do mesta, od kuće do kuće, i da koristeći svoje veštine nekog nagovarate i ubeđujete u nešto i da misionarite prema svakome koga se dočepate. Jer bi to značilo da vam istina nije sveta i da činite onako kako to slikovito stoji napisano: "Ne dajite svetinje psima i ne bacajte bisere svoje pred svinje". Svom bližnjem, dakle, reč Božju ne treba da namećete. Ko misli da njegov bližnji mora da veruje i da prihvati ono što on sam smatra svojim verovanjem, taj i sam još sumnja i dovodi u pitanje svoje verovanje.

Misionariti znači hteti ubediti. Ko želi da ubeđuje, taj u svom unutarnjem ni sam nije uveren u ono što hvali.

Budite vi svojim verovanjem dobri uzori, a ne misionari. Blago svoje vere vi možete ponuditi, ali puštajući svakome na volju da u njega veruje ili ne veruje, da ga sa vama poštuje ili ne.

Sloboda u Bogu je jedan aspekt večnog zakona. Ako vaš bližnji slobodnom voljom dođe do vas i upita vas za vaše verovanje, onda je on učinio prvi korak ka vama; i ako ste vi utvrđeni u veri, prići ćete svom bližnjem i odgovoriti mu.

Ko je sa svojim bližnjim u božanskoj povezanosti, neće ga vezivati za svoje verovanje - nego će mu saopštiti samo onoliko koliko je sam spoznao i ostvario. Svog bližnjeg će za svoje verovanje vezivati samo onaj ko je malo nesebične ljubavi razvio u sebi.

Zato čuvajte se onih preterano revnosnih koji hoće da vas pridobiju za svoje verovanje. Vi pak večnu istinu ponudite usmeno i pismeno - živeći i sami po njoj; onda će k vama dolaziti oni koji su spoznali život u sebi.


http://www.univerzalni-zivot.org/mi_o_sebi/beseda_na_gori.html#trun - линк кон извадокот (на српски јазик)


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 22:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Проповедањето не треба да биде мисионирање - т.е. не треба биде убедување и разубедување на другите, туку нудење на Вистината во форма на збор и писмо. Притоа треба самите да се трудиме да ја живееме вистината.

Оној кој сака да мисионира, значи дека сака да убедува а тоа укажува на тоа дека тој и самиот не е убеден во своето внатрешно за кое на другите им зборува со цел да ги преобрати.

Во таа смисла Исус од Назарет даде предупредување во својата Беседа на Гората(содржана и во евангелието според Матеј): „Не давајте ја светината на пците и не фрлајте ги бисерите свои пред свињите, за да не ги погазат со нозете свои и не се сврат за да ве растргаат„

 
 
ВИСТИНАТА И ПРОПОВЕДТА СЕ ЖИВЕЕ И ЧУСТВУВА ВО ДУШАТА И СРЦЕТО НА ЧОВЕКОТ... А НЕ НА ХАРТИЈА ИЛИ ... ИНТЕРНЕТ ...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 23:15
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Проповедањето не треба да биде мисионирање - т.е. не треба биде убедување и разубедување на другите, туку нудење на Вистината во форма на збор и писмо. Притоа треба самите да се трудиме да ја живееме вистината. Оној кој сака да мисионира, значи дека сака да убедува а тоа укажува на тоа дека тој и самиот не е убеден во своето внатрешно за кое на другите им зборува со цел да ги преобрати. Во таа смисла Исус од Назарет даде предупредување во својата Беседа на Гората(содржана и во евангелието според Матеј): „Не давајте ја светината на пците и не фрлајте ги бисерите свои пред свињите, за да не ги погазат со нозете свои и не се сврат за да ве растргаат„

ВИСТИНАТА И ПРОПОВЕДТА СЕ ЖИВЕЕ И ЧУСТВУВА ВО ДУШАТА И СРЦЕТО НА ЧОВЕКОТ... А НЕ НА ХАРТИЈА ИЛИ ... ИНТЕРНЕТ ..

Така е! И така би требало да биде, но за жал многумина тоа не го прават.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 10:01
http://www.freesmileys.org/emoticons.php">

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 13:53
"Секој, кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.”
Но, како ќе Го повикаат Оној, во Кого не поверувале? А како ќе поверуваат во Оној, за Кого не чуле? А како ќе чујат без проповедник? "
(Римјаните 10:13-14)
 
Од овој цитат гледаме дека проповедањето на верата е неопходно за спасувањето на луѓето. Апостол Павле во една друга прилика рекол:
"Зашто, јас не се срамам од Евангелието, бидејќи тоа е Божја сила за спасение на секој кој верува" (Римјаните 1:16)
 
Замислете си дека вие имате рецепт за лек против ракот. Замислете дека сите ваши блиски се болни од рак. Како ќе постапите? Дали ќе им делите насмевки покажувајќи им ја големата љубов кон нив? Дали ќе им велите постојано "те сакам, те сакам, те сакам"? Дали ќе си бдеете? Дали ќе си созерцавате? Дали ќе си се подвизувате? Дали ќе се предатете себе си на "молчание" или пак уште истиот ден ќе дотрчате кај сите ваши блиски кои што се болни од рак, од куќа до куќа, по азбучен ред на вашиот именик, ќе им пратите писма на сите далечни пријатели, ќе им пратите е-маилови, ќе направите се за да им го кажете рецептот за лекот против рак?
Прашањето е реторичко, наместо одговор, размислете што би направиле вие со рецептот против рак во вашите раце, додека вашите блиски умираат од рак.
 
Апостолите го правеле токму тоа, оделе од куќа во куќа (Лука 10:7), од град во град и го проповедале евангелието, утврдувале заедници (цркви) и ги поттикнувале верниците да бидат редовни на состаноците на црквата (Евреите 6:25).
 
Се разбира, и во тоа време имало некои што со погрешни мотиви и лицемерно го проповедале Христос, но Павле не охрабрува да не се обесхрабруваме и соблазнуваме заради тоа, туку напротив, да се радуваме што, било дволично или искрено, Христос се проповеда.
 
"Навистина, едни Го проповедаат Христа од завист и љубов кон препирки, а други од добра волја; едни од љубов, знаејќи дека лежам во окови за одбрана на Евангелието, а други Го навестуваат Христа од нечесно честољубие, не со чиста намера, мислејќи да ми нанесат неволја во моите окови. Но што тогаш? Само тоа: дека на секој начин, било дволично или искрено, Христос се проповеда. И му се радувам на тоа, а и ќе се радувам"
(Филипјаните 1:15-18)
 
Затоа драги мои, да го послушаме советот на апостолот и да не се соблазнуваме заради тоа што некои лицемерно го проповедаат Христос, со погрешни мотиви, на (според нас) погрешни начини, заради суетно честољубие итн. туку да се радуваме кога слушаме дека било каде, од било кого, радосната порака за спасувањето преку Христос се проповеда, затоа што единствено таа порака има сила да ги спаси луѓето од гревот и од неговите последици.
Нашите добри дела, нашите насмевки, нашите љубезни зборови секако дека треба да бидат плод на нашата вера, но самите по себе тие не можат да ги спасат луѓето, доколку нашата уста не проговори дека Христос умре за нивните гревови!
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 14:04
Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 14:11
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...
 
 
Токму на тој начин преку ракополагањето апостолите ја пазеле вистината за Христовото учење и така проповедале и самите назначувале проповедници ... не секо некој да проповеда - за тоа сведочи историјата... ама кој да ја чита...
 
проповедта има предание и ред и правила, а не некој во некое мрачно облачно ноемвриско утро некаде во лондон ко гром од ведро небо да ја добие апсолутната вистина и право да проповеда... и сите авторски  права на Светото Писмо ...
Демек само тој знае како тоа се толкува... 


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 14:12
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...

sekoj onoj koj vo svoeto srce go nosi nasiot bog isus hristos toj e ovlasten da propoveda denes

-------------
----------osana--------


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 14:17
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...

sekoj onoj koj vo svoeto srce go nosi nasiot bog isus hristos toj e ovlasten da propoveda denes


Објасни што подразбираш под проповед и што за тебе претставува ракополагањето?

И Ев да го објаснеше ова не ќе беше лошо.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: vesnaa
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 15:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Замислете си дека вие имате рецепт за лек против ракот. Замислете дека сите ваши блиски се болни од рак. Како ќе постапите? Дали ќе им делите насмевки покажувајќи им ја големата љубов кон нив? Дали ќе им велите постојано "те сакам, те сакам, те сакам"? Дали ќе си бдеете? Дали ќе си созерцавате? Дали ќе си се подвизувате? Дали ќе се предатете себе си на "молчание" или пак уште истиот ден ќе дотрчате кај сите ваши блиски кои што се болни од рак, од куќа до куќа, по азбучен ред на вашиот именик, ќе им пратите писма на сите далечни пријатели, ќе им пратите е-маилови, ќе направите се за да им го кажете рецептот за лекот против рак?
Прашањето е реторичко, наместо одговор, размислете што би направиле вие со рецептот против рак во вашите раце, додека вашите блиски умираат од рак.


Mnogu dobro objasneto evangelos, kako i sekogas, bravo аплауз



Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 16:30
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...


Za nasa sreka, Sv. Pismo ne dozvoluva da bide izvrteno da sluzi za lazni eresi.

Taka, ednas i Apostolite pomislija, kako nasa maranatka, deka ovlastuvanjeto Gospod go deli sebicno, preku vospostavuvanje na svoi ekluzivni uvoznici ovde na zemjata, koi ednas ovlasteni mozat toa da go koristat za sebe-promoviranje i duhoven-elitizam.

I taka tie dojdoa kaj Isus ednas i mu rekoa deka sretnale nekoj covek sto propoveda, a bez tie da go ovlastat. Duri i bez da go sledi Isusa zaedno vo nivnata grupa. Taka apostolot Jovan go prasa Isusa dali da mu zabranat da go pravi toa.

Cik pogodete sto rece Isus?

"Немојте да му забранувате!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 17:10
http://www.freesmileys.org/emoticons.php">

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: vesnaa
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 17:24
Jas na forumov doagjam veke 5 meseci, iako ne pisuvam cesto, sepak site vas ve sledam. Objasnuvanjata na evangelos najmnogu mi se dopagjaat i so zadovolstvo gi citam. No mi se dopagjaat i mislenjata na drugite, ponekogas i na tvoite. Se razbira ima nekoi komentari sto voopsto ne mi se dopagjaat, no na takvite ne reagiram zatoa sto ne sakam prepirki. Pozdrav.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 19:08
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...

sekoj onoj koj vo svoeto srce go nosi nasiot bog isus hristos toj e ovlasten da propoveda denes


Објасни што подразбираш под проповед и што за тебе претставува ракополагањето?

И Ев да го објаснеше ова не ќе беше лошо.

sekoj eden koj veli bog sleze vo telo i se oteloplodi vo isus hristos ne moze toa da go rece sam od sebe , toa e svetiot duh koj prebiva vo nego, i sekoj onaj koj veli ili vika po ulici ne go pravi toa sam od sebe toa go pravi svetiot duh koj se naojga vo toj covek,kako ti sto si go sretnala toj covek na ulica-----zar rece nesto sto ne e taka???? ili ne bese ubavo oblecen ili bese siromav ili ne bese licen ili bese valkan so iskinata obleka,nadvoresnosta ne e vazna vazno e sto toj covek pravel (velel)dali ti poslusa sto ima da kaze? ili ja gledase negovata nadvoresnost, toj mozebi propovedal bas vo toj moment mozebi samo za edna licnost, pa i ako taa licnost go slusnala i negovite zborovi ostanale vo taa licnost toj izvrsil eden vid propoved------cudni se patistata gospodovi nikogasw ne znaes od koja strana ce ti se ukaze za dobroto evangelije.da i toj covek izvrsil propoved preku svetiot duh koj vo toj moment bil vo nego!!!!!!
a za rakopolagajneto toa odi od covek na covek no i toa ne go pravi covekot nego i toa e del na svetiot duh.i ne e vazno sto jas mislam za rakopolagajneto toa e sveta tajna koja odi od ucitel na ucenik vo potstretstvo na svetiot duh, toa go pravi svetiot duh koj gi prepoznava svoite???

-------------
----------osana--------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 19:36
prethodnata nedela skoro cel grad beshe izlepen so pokani za propovedi za znacite na vremeto, od dopisna bibliska shkola...ova go spomnav ednas

pred nekoj den so clonot na ovaa zaednica go prashuvam zasto stoi bibliska shkola , a ne toa sto e ADVENTIZAM, veli;

Ako pecatime "adventistichka zaednica nikoj nema da saka da dojde"

dovolno e nikogash nema ni da pojdam!!

so skrieni maski go lazat narodot, tie nikogas ne bile a i nema da bidat hristijani!

Vaka nebese zapovedano da se propoveda!



-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 00:33
Originally posted by belichka belichka напиша:


Vaka ne bese zapovedano da se propoveda!
 
Апсолутно се согласувам со тебе, така не беше заповедано да се проповеда. Но тука темата е КАКО треба да се проповеда. Јас дадов мал осврт на тоа како треба да се проповеда, а вие само критикувате како некои проповедаат.
Повелете кажете КАКО беше заповедано да се проповеда.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 04:08
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

sekoj eden koj veli bog sleze vo telo i se oteloplodi vo isus hristos ne moze toa da go rece sam od sebe , toa e svetiot duh koj prebiva vo nego, i sekoj onaj koj veli ili vika po ulici ne go pravi toa sam od sebe toa go pravi svetiot duh koj se naojga vo toj covek,kako ti sto si go sretnala toj covek na ulica-----zar rece nesto sto ne e taka???? da i toj covek izvrsil propoved preku svetiot duh koj vo toj moment bil vo nego!!!!!!


Дали? Дали во тој стих се мисли буквално на секој што ќе рече дека Христос се воплоти? Ако беше во буквала, тогаш и ѓаволите имаат Свет Дух - нели и тие викаа - Сине Божји, што имаш со нас? Ако се однесува на сите што така исповедаат, тогаш сите христијански деноминации се со Свет Дух и сите учења кои се исповедани од истите се исправни (ако и се косат). Тогаш нема што да се контрираме со „изворните“ - се што ќе кажат и тие, а и ние е од Светиот Дух.

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

a za rakopolagajneto toa odi od covek na covek no i toa ne go pravi covekot nego i toa e del na svetiot duh.i ne e vazno sto jas mislam za rakopolagajneto toa e sveta tajna koja odi od ucitel na ucenik vo potstretstvo na svetiot duh, toa go pravi svetiot duh koj gi prepoznava svoite???


Точно, тоа оди од учител на ученик со помош на Светиот Дух. Но оваа твоја изјава се коси со претходната. Значи тој проповедник не e ни ракоположен. А и да е ракоположен, од кој е ракоположен за да проповеда на народот?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 22:41
     Treba da se propoveda Evangelieto na celiot svet za svedostvo na site narodi i togas ke dojde krajot(Matej 24:14) Ovaa zapoved e od Hristos i se ispolnuva vo denesno vreme , preku propovedanjeto na poveketo Hristijanski denominacii.Iako ima razliki vo tradiciite i tolkuvanjata na verata sepak zaednickite raboti se:Pokajanie, vera vo Isus , vecen zivot i voskresenieto na mrtvite


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 23:19
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Токму така брат ЕвАнгелос, апостолите го правеле тоа затоа што биле овластени од Господ. Понатаму тие овластувале свои ученици преку ракополагање да го продолжат нивното дело, како што е запишано во Светото Писмо, на пример, за Тимотеј... А Тимотеј ракоположил други ученици кои биле овластени за проповедање и извршување на останатите богослужбени должности, тие други ученици - други ученици....

Е сега да се запрашаме кој е денеска овластен за да проповеда...


И демек денес поповите се овластени да проповедаат така? Ако останеше на нив јас никогаш не ќе го запознаев Бога, никогаш не ќе се обратев. Наместо да ми Го доближат тие само работеа на соблазнување на ионака слабата вера која ја имав.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Ноември.2008 во 23:30
   Aldra, ako si zabelezal site hristijanski verski zaednici propovedaat za Hristos, Vecniot Zivot, Carstvoto Bozjo, Voskresenieto, .... Site nie zboruvame za isti temi a so razlicni formulacii. Isus ednas gi prekoril svoite ucenici koga se bunele deka nekoi luge zboruvaat vo Hristovo ime a ne odat zaedno so niv ,a toj im rece: "Ostavete gi na mira ovie luge, koj ne e protiv mene so mene e"( ova go parafraziram zosto ja nemam do mene Biblijata). Znaci ne treba nekoj posebno da bide ovlasten da propoveda, toa go moze sekoj sto znae malku poveke za Biblijata i za Hristovoto ucenje. Hristos prorekol deka ke se propoveda Evangelieto za svedostvo za site narodi i togas ke dojde krajot. I ova e eden del od znakot , zatoa bidete vnimatelni i tolerantni kon site koi se povikuvaat na Hristos i Biblijata


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

sekoj eden koj veli bog sleze vo telo i se oteloplodi vo isus hristos ne moze toa da go rece sam od sebe , toa e svetiot duh koj prebiva vo nego, i sekoj onaj koj veli ili vika po ulici ne go pravi toa sam od sebe toa go pravi svetiot duh koj se naojga vo toj covek,kako ti sto si go sretnala toj covek na ulica-----zar rece nesto sto ne e taka???? da i toj covek izvrsil propoved preku svetiot duh koj vo toj moment bil vo nego!!!!!!


Дали? Дали во тој стих се мисли буквално на секој што ќе рече дека Христос се воплоти? Ако беше во буквала, тогаш и ѓаволите имаат Свет Дух - нели и тие викаа - Сине Божји, што имаш со нас? Ако се однесува на сите што така исповедаат, тогаш сите христијански деноминации се со Свет Дух и сите учења кои се исповедани од истите се исправни (ако и се косат). Тогаш нема што да се контрираме со „изворните“ - се што ќе кажат и тие, а и ние е од Светиот Дух.

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

a za rakopolagajneto toa odi od covek na covek no i toa ne go pravi covekot nego i toa e del na svetiot duh.i ne e vazno sto jas mislam za rakopolagajneto toa e sveta tajna koja odi od ucitel na ucenik vo potstretstvo na svetiot duh, toa go pravi svetiot duh koj gi prepoznava svoite???


Точно, тоа оди од учител на ученик со помош на Светиот Дух. Но оваа твоја изјава се коси со претходната. Значи тој проповедник не e ни ракоположен. А и да е ракоположен, од кој е ракоположен за да проповеда на народот?

ako si go procitala otkrovenie a znam deka si go procitala!bog se obrajka do 7 crkvi ,potocno do angelite od sedumte crkvii vo toa obrajkajne site sedum crkvi razlicni problemi gi macat i razni greski cinat a site imaaat svet duh neli????!!!!!!
a za gavolite tie ne propovedaa deka isus hristos e sinot bozji i deka treba nego da mu sluzme ---- nego koga pog gi proteruvase tie ednostavno bea iznenadeni, primorani od bozjata sila da go priznaaat i da kazat sine bozji so imame nie so tebe. tie ne propovedaaa nego moraaa da ja priznaaat silata bozja.
za rakopolagajneto----mozebi toj covek bil rakopolozen mozebi ne---jas ne sum no poznavam ljujge koi se rajkopolozeni i imaat dar od svetiot duh edniot e od evangelska crkva-- a drugiot pravoslavna crkva!!!!!!!
i dvajcata imaaat dar da zboruvaaat na angelski jazici?!!!!
vistinskite bozji sledbenici go slavat boga so duh i so vistina zapomnigo toa sestro. pozdrav od mene.
neka bozjata ljubov bide so site vas. amin

-------------
----------osana--------


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:37
Зар Светиот Дух преминува од еден на друг човек по човечка заповед? Зар некој има ексклузивно право над Него?


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:40
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Aldra, ako si zabelezal site hristijanski verski zaednici propovedaat za Hristos, Vecniot Zivot, Carstvoto Bozjo, Voskresenieto, .... Site nie zboruvame za isti temi a so razlicni formulacii. Isus ednas gi prekoril svoite ucenici koga se bunele deka nekoi luge zboruvaat vo Hristovo ime a ne odat zaedno so niv ,a toj im rece: "Ostavete gi na mira ovie luge, koj ne e protiv mene so mene e"( ova go parafraziram zosto ja nemam do mene Biblijata). Znaci ne treba nekoj posebno da bide ovlasten da propoveda, toa go moze sekoj sto znae malku poveke za Biblijata i za Hristovoto ucenje. Hristos prorekol deka ke se propoveda Evangelieto za svedostvo za site narodi i togas ke dojde krajot. I ova e eden del od znakot , zatoa bidete vnimatelni i tolerantni kon site koi se povikuvaat na Hristos i Biblijata


taka e se slozuvam

-------------
----------osana--------


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:45
И јас.


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:49
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зар Светиот Дух преминува од еден на друг човек по човечка заповед? Зар некој има ексклузивно право над Него?

nikoj nema ekskluzivno pravo na svetiot duh ic da ne se sekiras ,i da zboruvam na angelski jazici i da ja imam seta vera na svetov pa da mozam i planini da pomestuvam ne sum nisto ako nemam ljubov!!!!!!!!!!!!!
a vo tebe ima ljubov aldra. ne se sekiraj svetiot duh prebiva vo tebe inaku ne bi bila na forumov a prebiva i vo mnogu drugi koi idat samo za citajne?

-------------
----------osana--------


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:51
melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:53
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?

ne e smesno

-------------
----------osana--------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:54
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?



Mnogu interesno prasanje za onie koi ja poznavaat dobro Biblijata. No odgovorot mu go dopustam na Melhisedek


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 05.Ноември.2008 во 23:56
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?



Mnogu interesno prasanje za onie koi ja poznavaat dobro Biblijata. No odgovorot mu go dopustam na Melhisedek

zamene bog e pogolem i nikoj ne e pogolem od nikogo?
vo bozjoto carstvo najgolemiot e najmal!!!!!!!!!!!!!!!!!

-------------
----------osana--------


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 00:04
ДЕЛАТА ЗБОРУВААТ



„... така што станавте образец за сите верници во Македонија и Ахаја“. 1 Сол. 1:7.



Најдоброто „проповедање“почесто се изразува преку делата от­колку преку зборовите. Ако вршиме правда, и без да зборуваме ќе направиме поголем впечаток на луѓето, отколку кога би им збо­рувале што треба да прават. Навистина, подобро е сосема да прес­танеме да „проповедаме“, ако самите не „извршуваме“!

Многу родители, кога ги поучуваат своите деца, грешат ток­му вотоа. Таткото и мајката зборуваат за Бог, го објаснуваат спа­се­нието преку Исус и очекуваат добри дела од децата, но сè завр­шу­ва само на зборови, бидејќи самите родители не го вршат тоа што го очекуваат од своите деца. Но, во други христијански до­мо­ви, родителите добро внимаваат нивниот живот да го пот­кре­пу­ва нивното поучување. Примерниот живот на родителите е ја­сен и доследен патоказ за децата. Сепак, не смееме да ја негираме ни важноста на усната поука, заедно со добриот пример од жи­вотот.

Иако често си мислиме дека само проповедниците имаат об­вр­ска да „проповедаат“ од говорницата, факт е дека сите ние се­кој­дневно „проповедаме“. Нашето однесување дома, нашите пос­тап­ки на работното место, нашата реакција во тешкотиите или во ис­кушенијата – сето тоа за нашите деца, роднини и пријатели е „про­поведање“. Некој рекол: „Твоите дела зборуваат толку глас­но што не се слуша што зборуваш со устата!“

Многу е важно сите наши дела да се во сообразност со от­кри­ената Божја волја! Запомни, без оглед на тоа дали тоа ќе го приз­наеш, нашите дела зборуваат!



“Сè за Исус, сè за Исус, сета снага, сиот ум;

сите зборови и мисли, секој ден и секој час...

Рацете ми нека вршат само дела праведни,

Нозете ми нека одат само по пат небесен“. (ХП–192)



„ХРИСТИЈАНИНОТ ТРЕБА ДА БИДЕ

’ПОДВИЖНА’ ПРОПОВЕД“.

(од ,,Библиски мисли во дневни дози)


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 00:25
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

melhisedek, koj e pogolem, ti ili Avraam?



Mnogu interesno prasanje za onie koi ja poznavaat dobro Biblijata. No odgovorot mu go dopustam na Melhisedek


Melhisedek se otkaza.

ti davide?


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 00:52
Avraam mu dade desetok na Melhisedek, carot na Salim, koj bil svestenik na Sevisniot Bog, a Melhisedek go blagoslovi Avraama velejki mu: "Blagosloven da e Avraam od Sevisniot Bog, Sozdatelot na neboto i zemjata".(1 Mojseeva 14:18-20) Biblijata veli deka Melhisedek e pogolem od Avraama i zatoa Avraam mu dade desetok a Melhisedek go blagoslovi. Melhisedek e Prvosvestenik pretslika na Isus Hristos vo Noviot Zavet. (Procitaj Evreite 5:6, 8-10)


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 00:56
Da, a Isus go narekuva svestenik od redot na Melhisedek. Pa sega, koj e pogolem Isus ili Melhisedek?

Ako redot na svestenistvo se narekuva po Melhisedek, a ne po Isus, dali toa nesto sugerira za goleminata?


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 01:03
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Da, a Isus go narekuva svestenik od redot na Melhisedek. Pa sega, koj e pogolem Isus ili Melhisedek?

Ako redot na svestenistvo se narekuva po Melhisedek, a ne po Isus, dali toa nesto sugerira za goleminata?


ISUS e pogolem , se razbira. Slicnosta e vo toa sto za Melhisedek Prvosvestenikot ne se znae i ne se znae nisto za nego , a ISUS sleze od neboto i e svestenik po cinot na Melhisedek. Nema pogolemo ime od Isus pod neboto za spasenie na lugeto(Dela 4:12)


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 09:22

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

ako si go procitala otkrovenie a znam deka si go procitala!bog se obrajka do 7 crkvi ,potocno do angelite od sedumte crkvii vo toa obrajkajne site sedum crkvi razlicni problemi gi macat i razni greski cinat a site imaaat svet duh neli????!!!!!!


За некој да го толкува Откровението треба да има екстра просветлен ум, а не знаење кое потекнува од светот. Откровението е книга која ја пишал св.ап. и евангелист Јован по откровение Божјо. Тоа е книга која ги содржи сите случувања во сегашноста и во иднината. Ап.Јован тоа го запишал на јазик и со зборови кои нему му биле својствени во тоа време, а башка тоа што има симболични споредби, кои не секој може да ги протолкува. Замисли Господ му покажува на св.ап.Јован ракета, што мислиш, како тој тоа ќе го претстави со слово тоа што не го видел до тогаш и за кое во тоа време немало збор во речникот?
На параболите кои се наоѓаат во евангелијата познато ни е значењето од причина што самиот Господ ги протолкувал, но како сакаме да го сфатиме Откровението со ограничен ум? Само тој што си го има очистено срцето од страстите и што го има просветлено својот ум, само тој во кој Христос живее, може да ги протолкува тајните Божји.

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

a za gavolite tie ne propovedaa deka isus hristos e sinot bozji i deka treba nego da mu sluzme ---- nego koga pog gi proteruvase tie ednostavno bea iznenadeni, primorani od bozjata sila da go priznaaat i da kazat sine bozji so imame nie so tebe. tie ne propovedaaa nego moraaa da ja priznaaat silata bozja.


Дела 16:16 Во оние дни, кога одевме на молитва, не сретна една слугинка, која имаше гледачки дух, и на господарите им донесуваше големи приходи, вражајќи. 17 И одејќи по Павла и по нас викаше, зборувајќи: Овие луѓе се слуги на Севишниот Бог, што ви го соопштуваат патот на спасението. 18 Ова го правеше таа многу дни. И кога му здодеа на Павла, тој се сврти кон духот и му рече: Ти заповедам во името на Исуса Христа излези од неа! И излезе во истиот час.

Гледаш колку е јасно дека и нечистите духови (демони) можат да го проповедаат Христос, но поентата е како проповедаат, дали исправно или не. Да му беше мило на Господ било чие проповедање, тогаш апостол Павле немаше да го укори и да го истера духот, туку ќе му дозволеше и понатаму да зборува. Зашто, тоа што го зборувал, било вистина. Вистина било дека св.ап.Павле и св.ап.Лука го соопштувале спасението и биле слуги на Севишниот Бог, но сепак таа вистина изнесена од погана уста не му е благоугодна на Бога.

Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

za rakopolagajneto----mozebi toj covek bil rakopolozen mozebi ne---jas ne sum no poznavam ljujge koi se rajkopolozeni i imaat dar od svetiot duh edniot e od evangelska crkva-- a drugiot pravoslavna crkva!!!!!!!
i dvajcata imaaat dar da zboruvaaat na angelski jazici?!!!!


На ова само ќе ти одговорам: Ефесјаните 4:5 „Еден е Господ, една е верата, едно е крштението”, штом една е верата и едно е крштението - едно е и ракополагањето! Но, со тоа не се порекнува талентот на нечија слаткоречивост, што е сосема различно од дарот на Светиот Дух.

Господ со тебе и прости што доцнам со одговоров. Не го имав прочитано ова.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 09:31
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

ДЕЛАТА ЗБОРУВААТ



„... така што станавте образец за сите верници во Македонија и Ахаја“. 1 Сол. 1:7.



Најдоброто „проповедање“почесто се изразува преку делата от­колку преку зборовите. Ако вршиме правда, и без да зборуваме ќе направиме поголем впечаток на луѓето, отколку кога би им збо­рувале што треба да прават. Навистина, подобро е сосема да прес­танеме да „проповедаме“, ако самите не „извршуваме“!

Многу родители, кога ги поучуваат своите деца, грешат ток­му вотоа. Таткото и мајката зборуваат за Бог, го објаснуваат спа­се­нието преку Исус и очекуваат добри дела од децата, но сè завр­шу­ва само на зборови, бидејќи самите родители не го вршат тоа што го очекуваат од своите деца. Но, во други христијански до­мо­ви, родителите добро внимаваат нивниот живот да го пот­кре­пу­ва нивното поучување. Примерниот живот на родителите е ја­сен и доследен патоказ за децата. Сепак, не смееме да ја негираме ни важноста на усната поука, заедно со добриот пример од жи­вотот.

Иако често си мислиме дека само проповедниците имаат об­вр­ска да „проповедаат“ од говорницата, факт е дека сите ние се­кој­дневно „проповедаме“. Нашето однесување дома, нашите пос­тап­ки на работното место, нашата реакција во тешкотиите или во ис­кушенијата – сето тоа за нашите деца, роднини и пријатели е „про­поведање“. Некој рекол: „Твоите дела зборуваат толку глас­но што не се слуша што зборуваш со устата!“

Многу е важно сите наши дела да се во сообразност со от­кри­ената Божја волја! Запомни, без оглед на тоа дали тоа ќе го приз­наеш, нашите дела зборуваат!



“Сè за Исус, сè за Исус, сета снага, сиот ум;

сите зборови и мисли, секој ден и секој час...

Рацете ми нека вршат само дела праведни,

Нозете ми нека одат само по пат небесен“. (ХП–192)



„ХРИСТИЈАНИНОТ ТРЕБА ДА БИДЕ

’ПОДВИЖНА’ ПРОПОВЕД“.

(од ,,Библиски мисли во дневни дози)


Алдра, јас токму за ова зборувам цело време. Делата најдобро проповедаат, а не цитати од Евангелието пастирани на форум! Конечно се сложивме

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 18:36
mnogu mi e milo koga se slozuvame.
bozjata ljubov da bide sekogas so nas vo vekovi vecni amin.

-------------
----------osana--------


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:00
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Da, a Isus go narekuva svestenik od redot na Melhisedek. Pa sega, koj e pogolem Isus ili Melhisedek?

Ako redot na svestenistvo se narekuva po Melhisedek, a ne po Isus, dali toa nesto sugerira za goleminata?


ISUS e pogolem , se razbira. Slicnosta e vo toa sto za Melhisedek Prvosvestenikot ne se znae i ne se znae nisto za nego , a ISUS sleze od neboto i e svestenik po cinot na Melhisedek. Nema pogolemo ime od Isus pod neboto za spasenie na lugeto(Dela 4:12)


Vidis kolku e ednostavno Evangelieto. Seto ova uspea da go napravis bez nieden citat od nekakvo svetec, ili nekoj duhovnik, isposnik ili ne znam sto.

Raduvaj se, vo tebe e Sv. Duh.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:17
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Da, a Isus go narekuva svestenik od redot na Melhisedek. Pa sega, koj e pogolem Isus ili Melhisedek?

Ako redot na svestenistvo se narekuva po Melhisedek, a ne po Isus, dali toa nesto sugerira za goleminata?


ISUS e pogolem , se razbira. Slicnosta e vo toa sto za Melhisedek Prvosvestenikot ne se znae i ne se znae nisto za nego , a ISUS sleze od neboto i e svestenik po cinot na Melhisedek. Nema pogolemo ime od Isus pod neboto za spasenie na lugeto(Dela 4:12)


Vidis kolku e ednostavno Evangelieto. Seto ova uspea da go napravis bez nieden citat od nekakvo svetec, ili nekoj duhovnik, isposnik ili ne znam sto.

Raduvaj se, vo tebe e Sv. Duh.


Citirav od Biblijata, bratljube.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 10:48
   KAKO TREBA DA SE PROPOVEDA?
 praksata  od hrista  pa  do  denes  ni  kazuva    so  golema  preciznost   koi  se  gresni  propovedi  zasto  site  tie  ni  dale  losil  plodovi,  gi  navele  lujdzeto  na  pogresni  patista,  .........
   dobrite  propovedi  se  odlikuvaat  so  dela  kako  rezultat  na  nivnata  refleksija  i  tie  dela  bleskaat  so  nivnata  svetost,  ubavina,.......
      A  KOJA  E  ZAGATKATA  ZA  DA  SE  ZNAE  DALI  PROPOVEDTA  E  DOBRA  ILI  LOSA?
   Taa  se  sostoi  vo  toa  kolku  e  sposoben  propovednikot  da  proceni za  koe  lice  koja  propoved  e  potrebna  so  toa  se  postignuva  liceto  da  go pronajde  patot  od  temnite  misli   do  svetlinata  odnosno do  hrista 
    mora  da  se  pripomne  deka  sekoja  profesija  kaj  sekoe  lice  sozdava  razlicna  sposobnost  za  virtuilizacija  na  poimite  pa  taka  kaj  nekoj  eden  zbor  od  propovedta  mu  dava  edna  slika  a  kaj  drug  druga   SPORED  TOA  PRAKSATA  NI  KAZUVA  DEKA  PROPOVEDTA  TREBA  DA  SE  PREVEDE  NA  JAZIKOT  NA  NEGOVATA  PROFESIJA  ODNOSNO  NEGOVIOT  NACIN  NA  ZIVOT    a  za  da  se  dojde  do toa  liceto  e  potrebno  prethodno  da  se  ISPOVEDA.
         prostete  za  stilot  na  izrazuvajne


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2009 во 15:44
http://www.freesmileys.org/emoticons.php">

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Јануари.2009 во 16:06
member_profile.asp?PF=14879&FID=47 - maria_magdalenа,Сепак нека е среќна и бериќтна.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Јануари.2009 во 16:25
http://www.freesmileys.org/emoticons.php">

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 21:08
Trebit da se propovedat so zar za gospoda a ne da se milit kolku ce ostaa ljugeto na ikona al pa kolku sveci ce kupa al kombilizoni za zdravje od crkva


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 21:35
Posteno!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk