IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како треба да се проповеда
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како треба да се проповеда

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:47
evangele, zar ne si znael deka pravoslvaniot 'sv.' duh, fakja do tabanovce.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Tetratka, јас никаде не реков дека тој проповедник од Лондон дошол во Македонија. Од каде ваквиот заклучок? збунетост
А што се однесува до зборот "нововерци", нововерци се оние кои проповедаат нова вера т.е. вера исполнета со еден куп новотарии накалемени низ вековите. Додека оние кои ја проповедаат старата и добра Христова и апостолска вера, запишана во Светото Писмо, се нарекуваат "староверци" или уште попрецизно "библиски христијани".
 
 
 
Па ти си негов пратеник ....голема%20насмевка    тој преку тебе е тука ...газење%20од%20смеење
 
 
 
 
А ЗА ОВА СО ЦРВЕНО: мечтаење - можеш само да мечтаеш ...голема%20насмевка
 
газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
 
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Tetratka, јас никаде не реков дека тој проповедник од Лондон дошол во Македонија. Од каде ваквиот заклучок? збунетост


Самиот си кажа дека имал големо влијание во твојот душевен живот... ти пренел нешто налудничаво што ти си го донел овде во МК.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христос не бил македонец, туку евреин. И од каде заклучокот дека Македонија е библиска земја? Затоа што неколку пати е спомната во Новиот Завет? Па Турските градови и цркви се уште повеќе пати спомнати во Новиот Завет, па сепак знаеме дека денес Турција е претежно муслиманска земја намигнување
 


Убаво си кажа, Турција е муслиманска земја, од кој ракав ја споредуваш со Македонија која е христијанска? Или да не сакаш да кажеш дека Англија (Лондон) е похристијанска земја...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако некоја земја има библиска основа да се нарекува библиска земја и да се фали со својата библиска вера - тоа е само Израел, но како што гледаме во Новиот Завет, ниту Израел нема некакви привилегии кај Бог.


Библијска земја е секоја онаа земја која е запишана во Библијата... учете македонски... а и не знам кој рекол дека Македонија има привилегии? Доколку таа во целост го прифати вашето „изворно“ учење, верувај ми дека тогаш ќе има привилегии... за под земја.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А што се однесува до зборот "нововерци", нововерци се оние кои проповедаат нова вера т.е. вера исполнета со еден куп новотарии накалемени низ вековите. Додека оние кои ја проповедаат старата и добра Христова и апостолска вера, запишана во Светото Писмо, се нарекуваат "староверци" или уште попрецизно "библиски христијани".

 


Нововерци се сите оние кои се појавија во 17-ти век, а пред тие векови немале ниту еден проповедник или маченик кој можат да го посочат.

Изменето од Maran Ata - 01.Ноември.2008 во 15:06
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:00
sram da im e na tie novoverci sto se registriale vo 1967 godina tuka vo makedonija, i mislat sega ke ni solat nas sto od Hrista si ja znaeme vistinata. pih.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:07
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Убаво си кажа, Турција е муслиманска земја, од кој ракав ја споредуваш со Македонија која е христијанска?
 
Што значи тоа "Христијанска земја"? Христос да не владее со Македонија? голема%20насмевка
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Библијска земја е секоја онаа земја која е запишана во Библијата... 
 
Точно така, значи и муслиманските земји се библиски земји. аплауз Ова пренеси му до на Tetratka кој се ГОРДЕЕ со тоа што Македонија е запишана во Библијата намигнување
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Нововерци се сите оние кои се појавија во 17-ти век, а пред тие векови немале ниту еден проповедник или маченик кој можат да го посочат.
 
Нововерци се оние кои проповедаат нова вера, десетина векови понова од Христовата вера.
Нововерци се оние кои проповедаат нови работи кои не ги проповедале Христос и апостолите.
Нововерци се оние кои си додаваат новотарии врз старата вера.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Нововерци се оние кои проповедаат нова вера, десетина векови понова од Христовата вера.

Нововерци се оние кои проповедаат нови работи кои не ги проповедале Христос и апостолите.

Нововерци се оние кои си додаваат новотарии врз старата вера.


Е да де, за тие што се појавиле со нови учења во 17-ти век зборувам... значи се согласивме
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:10
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

sram da im e na tie novoverci sto se registriale vo 1967 godina tuka vo makedonija, i mislat sega ke ni solat nas sto od Hrista si ja znaeme vistinata. pih.
 
Искрено, во моментов не ми текнува ниту една друга вера што е понова од оваа голема%20насмевка Претпоставувам дека има некои New Age движења, ама во моментов не ми текнува на ниту едно од нив.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

sram da im e na tie novoverci sto se registriale vo 1967 godina tuka vo makedonija, i mislat sega ke ni solat nas sto od Hrista si ja znaeme vistinata. pih.

 

Искрено, во моментов не ми текнува ниту една друга вера што е понова од оваа голема%20насмевка Претпоставувам дека има некои New Age движења, ама во моментов не ми текнува на ниту едно од нив.


А за која вера од 1967 год. станува збор, Ев?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:43
ma pusti gi tie, novoverci nekoi nepriznati raskolnici i eretici.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:44
Ев, оти сеуште немам одговор за која вера станува збор?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:45
ne slusas li?

sekta! eretici! ako go znaes Hrista dovolno ti e.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 16:16
Проповедањето не треба да биде мисионирање - т.е. не треба биде убедување и разубедување на другите, туку нудење на Вистината во форма на збор и писмо. Притоа треба самите да се трудиме да ја живееме вистината.

Оној кој сака да мисионира, значи дека сака да убедува а тоа укажува на тоа дека тој и самиот не е убеден во своето внатрешно за кое на другите им зборува со цел да ги преобрати.

Во таа смисла Исус од Назарет даде предупредување во својата Беседа на Гората(содржана и во евангелието според Матеј): „Не давајте ја светината на пците и не фрлајте ги бисерите свои пред свињите, за да не ги погазат со нозете свои и не се сврат за да ве растргаат„

Еве како тој стих Христос ни го објасни 1989 година во големата објава „Ова е Мојата Реч:Алфа и Омега„ (делот: Беседа на Гората) примена преку својот инструмент(пророк) за денешново време:


Ja, Hrist, tumačim, ispravljam
i produbljujem reč:


Nije u skladu sa večnim zakonom slobodne volje da s rečima istine idete od mesta do mesta, od kuće do kuće, i da koristeći svoje veštine nekog nagovarate i ubeđujete u nešto i da misionarite prema svakome koga se dočepate. Jer bi to značilo da vam istina nije sveta i da činite onako kako to slikovito stoji napisano: "Ne dajite svetinje psima i ne bacajte bisere svoje pred svinje". Svom bližnjem, dakle, reč Božju ne treba da namećete. Ko misli da njegov bližnji mora da veruje i da prihvati ono što on sam smatra svojim verovanjem, taj i sam još sumnja i dovodi u pitanje svoje verovanje.

Misionariti znači hteti ubediti. Ko želi da ubeđuje, taj u svom unutarnjem ni sam nije uveren u ono što hvali.

Budite vi svojim verovanjem dobri uzori, a ne misionari. Blago svoje vere vi možete ponuditi, ali puštajući svakome na volju da u njega veruje ili ne veruje, da ga sa vama poštuje ili ne.

Sloboda u Bogu je jedan aspekt večnog zakona. Ako vaš bližnji slobodnom voljom dođe do vas i upita vas za vaše verovanje, onda je on učinio prvi korak ka vama; i ako ste vi utvrđeni u veri, prići ćete svom bližnjem i odgovoriti mu.

Ko je sa svojim bližnjim u božanskoj povezanosti, neće ga vezivati za svoje verovanje - nego će mu saopštiti samo onoliko koliko je sam spoznao i ostvario. Svog bližnjeg će za svoje verovanje vezivati samo onaj ko je malo nesebične ljubavi razvio u sebi.

Zato čuvajte se onih preterano revnosnih koji hoće da vas pridobiju za svoje verovanje. Vi pak večnu istinu ponudite usmeno i pismeno - živeći i sami po njoj; onda će k vama dolaziti oni koji su spoznali život u sebi.


линк кон извадокот (на српски јазик)

Изменето од Majkl - 01.Ноември.2008 во 16:18
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 22:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Проповедањето не треба да биде мисионирање - т.е. не треба биде убедување и разубедување на другите, туку нудење на Вистината во форма на збор и писмо. Притоа треба самите да се трудиме да ја живееме вистината.

Оној кој сака да мисионира, значи дека сака да убедува а тоа укажува на тоа дека тој и самиот не е убеден во своето внатрешно за кое на другите им зборува со цел да ги преобрати.

Во таа смисла Исус од Назарет даде предупредување во својата Беседа на Гората(содржана и во евангелието според Матеј): „Не давајте ја светината на пците и не фрлајте ги бисерите свои пред свињите, за да не ги погазат со нозете свои и не се сврат за да ве растргаат„

 
 
ВИСТИНАТА И ПРОПОВЕДТА СЕ ЖИВЕЕ И ЧУСТВУВА ВО ДУШАТА И СРЦЕТО НА ЧОВЕКОТ... А НЕ НА ХАРТИЈА ИЛИ ... ИНТЕРНЕТ ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 23:15
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Проповедањето не треба да биде мисионирање - т.е. не треба биде убедување и разубедување на другите, туку нудење на Вистината во форма на збор и писмо. Притоа треба самите да се трудиме да ја живееме вистината. Оној кој сака да мисионира, значи дека сака да убедува а тоа укажува на тоа дека тој и самиот не е убеден во своето внатрешно за кое на другите им зборува со цел да ги преобрати. Во таа смисла Исус од Назарет даде предупредување во својата Беседа на Гората(содржана и во евангелието според Матеј): „Не давајте ја светината на пците и не фрлајте ги бисерите свои пред свињите, за да не ги погазат со нозете свои и не се сврат за да ве растргаат„

ВИСТИНАТА И ПРОПОВЕДТА СЕ ЖИВЕЕ И ЧУСТВУВА ВО ДУШАТА И СРЦЕТО НА ЧОВЕКОТ... А НЕ НА ХАРТИЈА ИЛИ ... ИНТЕРНЕТ ..

Така е! И така би требало да биде, но за жал многумина тоа не го прават.


Изменето од Majkl - 01.Ноември.2008 во 23:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.