IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 57>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 11:18
Originally posted by Asya Asya напиша:

Vlezi vo Pravoslavna Crkva i vidi chij obraz stoi najvisoko i oznachuva glava na Crkvata. Potoa (ponisko), kje ja vidish Presveta Bogorodiva, Apostolite, Angelite i dr. svetci, koishto pripagjaat na Bozhjeto semejstvo.
 
Пред некое време го направив тоа во црквата на Гуштеров во Радовиш. Влегов во неа и што да видам. На нејзините ѕидови беа нацртани слики од Гуштеров (како тој ја држи црквата во својата десна рака изненадување) , потоа слика од неговото семејство, потоа слика од паганите Александар Македонски и Филип втори.. и најинтересното од се беше тоа што на црковната ограна беа обележани иницијалите ИХ (Исус Христос), упссс се извинувам за грешката, на црковната ограда беа обележани иницијалите ГР (Гуштеров Ристо)
Ете ги вашите светци чие сеќавање останува по православните храмови, Гуштеров заедно со паганите Александар Македонски и Филип втори. Епа бујрум, клањај се народе македонски на овие пагани, се разбира во знак на почит и долго сеќавање голема%20насмевка
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 13:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Пред некое време го направив тоа во црквата на Гуштеров во Радовиш. Влегов во неа и што да видам. На нејзините ѕидови беа нацртани слики од Гуштеров (како тој ја држи црквата во својата десна рака изненадување) , потоа слика од неговото семејство, потоа слика од паганите Александар Македонски и Филип втори.. и најинтересното од се беше тоа што на црковната ограна беа обележани иницијалите ИХ (Исус Христос), упссс се извинувам за грешката, на црковната ограда беа обележани иницијалите ГР (Гуштеров Ристо)



Ne e mozhno!

Toa e vrv na chovechka prelest i nepoznavanje na fundamentalni istorijsko-religijski raboti.

Nemoj samo da kazhehs deka e osvetena...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:01
Messenger, да не беше тажно ќе беше смешно.
Зар не си видел по романски цркви икони со ликови на Елена и Николај Чаушеску?
Мислам дека такви има и со кралското руско семејство во Русија-Романови...
Кога еднаш кажав дека в црква во која носев гости љубезно ни објаснија дека за 5000 евра можеме да ја купиме фреската на ѕидот ама таа за возврат ќе се моли за нас а нашето име ќе е напишана таму-брзо бев замоллчена дека не знам што е ктиторство.

Кога пред некој ден кажав дека на годишнината од Тошевата смрт в црква беше ставена икона со тоше (фотографија а пшто е разлика) на која се палеа свеќи-и тука некој молк.

Кога кажувам за свештеници чии жени гатаат на икони-мукла. На сите православни им прпа.

Не читаат и свештени лица, пишуваме за се, и сите молчат кога не им одговара или бар ќе речат-Полека, ќе биде, а се се сведува само на охристијанизирање на некои работи.

Епа така е.
Жално ама така е.
Тоа не е ни прелест-тоа е Богохулствоѓавол.

Две години точно сум на форум, и постојано лаам како куче за некои работи. 
Сите се повикуваат на свети оци, на ова на она, а никој не сака да почне да работи на случај. Богопокорност, страв...
Останува да појдам да му се помолам на Свети Гуштеров да ми тргне работата која ја започнав.
Амин
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:09
I taa "Sveti Gushterov" crkva e osvetena ???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:19
Ако не се лажам, таа црква сум ја видела на ТВ, па зар мислиш дека е неосветена?

А зошто море личен пред некој ден прашував за Скачковце и сите пак на Тошо ми се правеа (сем Мајкл кој успеал нешто нешто да се информира останатото си разменивме по ЛП).трепкање

Гледаш ли до каде дошле работите? И сите се глуви...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:26
Ne se gluvi, tuku se sluzhbenici vo edna administracija od koja zemaat plata i si obezbeduvaat lichna materijalna egzistencija.

Barem sega znaeme kogo sledat...

Изменето од Messenger - 26.Октомври.2009 во 14:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:33
Знаеме јас, ти, и уште некои како нас- но тоа ме боли, маса народ, цел народ НЕ сака да знае кого следи. Се плаши да знае. Не мислиш дека едно духовно слепило се одразува врз целиот живот во државата?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:37
Sekogash velam "ne odi onamu kade sto odi masata narod"...

...istorijski e poznato deka masata narod sekogash bila zaveduvana i nikogash ne znaela kade odi. Portata odsekogash bila tesna i malkumina minuvale preku nea... masata narod sigurno kje ja zamine... i nema nitu da ja vidi.

Изменето од Messenger - 26.Октомври.2009 во 14:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 15:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Messenger, да не беше тажно ќе беше смешно.Зар не си видел по романски цркви икони со ликови на Елена и Николај Чаушеску?Мислам дека такви има и со кралското руско семејство во Русија-Романови...


И која е поентата? Демек маченици се? Да, пред некое време видов документарец каде што ја покажаа таа икона. Целото семејство со ореоли на глава!

Навистина не ја сфаќам поентата на иконопоклонението (ако воопшто има некоја), за раните христијани би било еднакво на идолопоклонство (како што и сеуште е за некои од нас). Тие луѓе се мртви, закопани, иструлени, едвај коските им се останати (патем сакаа да им ги прогласат за мошти, но руската православна црква одби), а според ова испаѓа дека леѓето треба да им се молаат, клањаат и слично. Не знам што е тука толку побожно.

Искрено, уште Дарвин фали да заврши на накој иконостас!
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 18:43
EvAngelos, istoriski dokazi se pishanite ikoni na Sv. Apostol Luka, koi se sochuvani do deneshen den. Toj bil ne samo ikonopisec, tuku osnovopolozhnik na ikonografijata. Pokraj Sv. Pismo, Pravoslavnata Crkva ima Sveto Predanie, Istorija na Crkva i Agiografija (zhitija na svetcite), koishto sodrzhat istoriski/biografski fakti, od koi doznavame za crkovnata tradicija, tekot na razvojot na Hristovata Crkva, nastani i dela od zhivotot na svetcite, kako i karateristiki na nivnite lichnosti. Samo zatoa shto ti go negirash Sv. Predanie, ne ja znaesh istorijata na Crkvata i agiografijata na Sv. Apostol Luka, ne znachi deka ne bil ikonopisec. Za tvoja informacija, od Adama do Mojseja, verata i istorijata bile predavani preku usno predanie. Prvite bibliski zapisi datiraat od Mojsievo vreme, shto ne znachi deka lugjeto i nastanite do Mojseja ne postoele. Isto taka, Hristos ne ostavil nikakvo pismo, nitu Sam go zapishuval Svoeto uchenje, a verata ja predaval usno. Toa se vika Sv. Predanie. Znachi, pred da postoi Sv. Pismo, postoelo Sv. Predanie, koeshto sekogash mu prethodi na Sv. Pismo. Apostolite ne zapishale nishto vo tekot na Hristoviot zemen zhivot, ni potoa, koga sami ja shirele verata preku usno predanie. Sv. Pismo nastanalo podocna i ne gi opfakja site nastani i podatoci od zhivotot na Hrista i apostilite, tuku samo najznachajnite, koishto se sushtestveni za zhivotot, smrtta i spasenieto na chovekot. Odnosno, se shto ja formulira Hristovata vera (kako treba da se veruva, kako da mu se sluzhi na Boga i sl., za chovekot da go nasledi Carstvoto Nebesno). Koga Evangelistite i Apostolite bi zapishuvale se, Noviot Zavet bi imal iljadnici stranici, mozhebi i povekje. Ostanatite vistiniti i znachajni, sepak, nesushtestveni podatoci za chovekovoto spasenie, ne go izgubile svoeto znachenje, tuku ostanale vo forma na Sv. Predanie, od koe doznavame bitni fakti za crkovnata tradicija na ranohristijanite. Faktot deka Luka bil ikonopisec e biten od ikonoloshki, crkovno-istoriski i agiografski aspekt, no ne i za spasenieto na chovekot.

Jas, rekov deka ikonata e slichna na fotografijta ne vo crkovna smisla. Sv.ikonite se obrazi na Gospoda i svetcite, dodeka fotografijata mozhe da bide slika na sekoj chovek. Vo crkovna smisla, ikonite se slichni na Sv. Pismo. A vo zhitejska smisla, mozhat da se sporedat so fotografiite, bidejki lugjeto chuvaat i vramuvaat sliki od svoite bliski vo sekjavanje na lichnosti i nastani. Shto se odnesuva na starozavetnite proroci i pravednici, mozhebi pokolenijata imale ikoni po nivnoto upokoenie, no ne vo Bozhjiot hram. Zashto, kako shto rekov, vo toa vreme, do Hristovoto Voskresenie, tie ne bile svetci i prebivale vo adot. Crkvata, i denes pravi ikoni samo na kanonizirani svetci, a ne na site pokojnici. Hristos gi oslobodil i izvel starozavetnite proroci i pravednici od adot, vo prv red Adam i Eva, a Pravoslavnata crkva gi pochituva kako Bozhji ugodnici (sv. proroci i pravednici). Toa, pak, ne znachi deka nivnite dela bile beznachajni za starozavetniot hram, tuku vratata na Carstvoto Nebesno im bila zatvorena do Hrista i Noviot Zavet. Zavesta pomegju svetinjata nad svetinjite i ostanatiot hram ja raskina Hristos, t.e. ja otvori vratata megju nebesata i zemjata, Boga i chovekot.

Tvojot pristap kon hristijanstvoto e nehristijanski, da ne recham sektantski, a tvoeto "znaenje" nema bogoslovska osnova. Pa, ti ne znaesh ni koja e smislata i sushtinata na Sv. Pismo, zatoa si dozvoluvash da manipulirash so Biblijata i go zloupotrebuvash imeto na Hrista.

   

Изменето од Asya - 26.Октомври.2009 во 20:10
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 18:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Messenger, да не беше тажно ќе беше смешно.
Зар не си видел по романски цркви икони со ликови на Елена и Николај Чаушеску?
Мислам дека такви има и со кралското руско семејство во Русија-Романови...


Како на Елена и Николај Чаушеску?!изненадувањеизненадувањеизненадување
Тие не беа верници, комунисти беа. Дај линк да видиме такво нешто.
За Романови точно е тоа, сепак се маченици, целото семејство.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 19:42
И што ако се маченици? Треба да имаат некој посебен третман? Нели пред Бога сите сме исти? Зашто некои да имаат икона, а јас да немам?    Зарем и јас немам мачни моменти како и сите други?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 19:51
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Messenger, да не беше тажно ќе беше смешно.
Зар не си видел по романски цркви икони со ликови на Елена и Николај Чаушеску?
Мислам дека такви има и со кралското руско семејство во Русија-Романови...


Како на Елена и Николај Чаушеску?!изненадувањеизненадувањеизненадување
Тие не беа верници, комунисти беа. Дај линк да видиме такво нешто.
За Романови точно е тоа, сепак се маченици, целото семејство.


Ohoooo, па тоа не е од сега, уште живи беа кога имаше такви икони, но ќе побарам. И да биле верници (а од каде пак знаеме дека не биле, секој комунист не бил и атеист), зар мислиш дека е во ред да бидат зоографисани?

Зар да одам во црква чиј ктитор е Гуштеров а неговиот лик убав да ми се смешка блажено од ѕидот?

Сега ќе видам ако има на нет за св. елена и Николај Чаушески, а сликата на иконата ја имаше во весник, поодамна.намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 19:51
Originally posted by Asya Asya напиша:

EvAngelos, istoriski dokazi se pishanite ikoni na Sv. Apostol Luka, koishto se sochuvani do deneshen den. Toj bil ne samo ikonopisec, tuku osnovopolozhnik na ikonografijata. Pokraj Sv. Pismo, Pravoslavnata Crkva ima Sveto Predanie, Istorija na Crkva i Agiografija (zhitija na svetcite), koishto sodrzhat istoriski/biografski fakti, od koi doznavame za crkovnata tradicija, tekot na razvojot na Hristovata Crkva, nastani i dela od zhivotot na svetcite, kako i karateristiki na nivnite lichnosti. Samo zatoa shto ti ne go negirash Sv. Predanie, ne ja znaesh istorijata na Crkvata i agiografijata na Sv. Apostol Luka, ne znachi deka ne bil ikonopisec. Za tvoja informacija, od Adama do Mojseja, verata i istorijata bile predavani preku usno predanie. Prvite bibliski zapisi datiraat od Mojsievo vreme, shto ne znachi deka treba da se negiraat site nastani do Mojseja. Isto taka, Hristos ne ostavil nikakvo pismo, nitu Sam go zapishuval Svoeto uchenje, a verata ja predaval usno. Toa se vika Sv. Predanie. Znachi, pred da postoi Sv. Pismo, postoelo Sv. Predanie, koeshto sekogash mu prethodi na Sv. Pismo. Apostolite ne zapishale nishto vo tekot na Hristoviot zemen zhivot, ni potoa, koga sami ja shirele verata preku usno predanie. Sv. Pismo nastanalo podocna i ne gi opfakja site nastani i podatoci od zhivotot na Hrista i apostilite, tuku samo najznachajnite, koishto se sushtestveni za zhivotot, smrtta i spasenieto na chovekot. Odnosno, se shto ja formulira Hristovata vera (kako treba da se veruva, kako da mu se sluzhi na Boga i sl., za chovekot da go nasledi Carstvoto Nebesno). Koga Evangelistite i Apostolite bi zapishuvale se, Noviot Zavet bi imal iljadnici stranici, mozhebi i povekje. Ostanatite vistiniti i znachajni, no nesushtestveni podatoci za chovekovoto spasenie, ne go isgubile svoeto znachenje, tuku ostanale vo forma na Sv. Predanie, od koe doznavame bitni fakti za crkovnata tradicija na ranohristijanite. Faktot deka Luka bil ikonopisec e biten od ikonoloshki, crkovno-istoriski i agiografski aspekt, no ne i za spasenieto na chovekot.

Jas, rekov deka ikonata e slichna na fotografijta ne vo crkovna smisla. Sv.ikonite se obrazi na Gospoda i svetcite, dodeka fotografijata mozhe da bide slika na sekoj chovek. Vo crkovna smisla, ikonite se slichni na Sv. Pismo. A vo zhitejska smisla, mozhat da se sporedat so fotografiite, bidejki lugjeto chuvaat i vramuvaat sliki od svoite bliski vo sekjavanje na lichnosti i nastani. Shto se odnesuva na starozavetnite proroci i pravednici, mozhebi pokolenijata imale ikoni po nivnoto upokoenie, no ne vo Bozhjiot hram. Zashto, kako shto rekov, vo toa vreme, do Hristovoto Voskresenie, tie ne bile svetci i prebivale vo adot. Crkvata, i denes pravi ikoni samo na kanonizirani svetci, a ne na site pokojnici. Starozavetnite proroci i pravednici, vo prv red Adam i Eva, bile oslobodeni i izvedeni od adot, od Hristos, a Pravoslavnata crkva gi pochituva kako Bozhji ugodnici (sv. proroci i pravednici). Toa, pak, ne znachi deka nivnite dela bile beznachajni za starozavetniot hram, tuku vratata na Carstvoto Nebesno im bila zatvorena do Hrista i Noviot Zavet. Zavesta pomegju svetinjata nad svetinjite i ostanatiot hram ja raskina Hristos, t.e. ja otvori vratata megju nebesata i zemjata, Boga i chovekot.

Tvojot pristap kon hristijanstvoto e nehristijanski, da ne recham sektantski, a tvoeto "znaenje" nema bogoslovska osnova. Pa, ti ne znaesh ni koja e smislata i sushtinata na Sv. Pismo, zatoa si dozvoluvash da manipulirash so Biblijata i go zloupotrebuvash imeto na Hrista.

   


Откровение:
13:15 И му беше дадено да вдахне дух во ликот на Ѕверот така што ликот на Ѕверот да прозборува, и да направи да бидат убиени оние, кои нема да се поклонат на ликот на Ѕверот.

16:2 И првиот отиде и ја излеа својата чаша на земјата: и се појави лоша и лута рана на луѓето, кои ја имаа ознаката на Ѕверот и кои му се поклонуваа на неговиот лик.

19:20 И Ѕверот беше фатен, заедно со лажниот пророк, кој правеше чуда пред него, со кои ги заведе оние, кои ја примија ознаката на Ѕверот и кои се клањаа на неговиот лик; и обајцата беа фрлени живи во огненото езеро, што гори со сулфур.

Ликот-во оригиналот е икона
εἰκών
eikōn
i-kone'-likeness, that is, (literally) statue, profile, or (figuratively) representation, resemblance: - image.

Па сега ти види.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 57>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.