IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 57>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 13:31
Blagoj_s , prochitaj ja temata od pochetokot pred da postirash komentar. Povtoruvanje na isti raboti vo ista tema ne e dozvoleno. Vekje bezbroj pati se navrativme na taa vtora zapoved i po toa prashanje ja iscrpevme temata do kraj.

Ako imash da citirash dosega neprochitani zborovi od Biblijata ili da kazhesh neshto novo, togash poveli.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 19:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Blagoj_s , prochitaj ja temata od pochetokot pred da postirash komentar. Povtoruvanje na isti raboti vo ista tema ne e dozvoleno. Vekje bezbroj pati se navrativme na taa vtora zapoved i po toa prashanje ja iscrpevme temata do kraj.

Ako imash da citirash dosega neprochitani zborovi od Biblijata ili da kazhesh neshto novo, togash poveli.


Ako ste ja razbrale vtorata Bozja zapoved???.Togas zosto zboruvate ponatamu za ikonite?///??????????!
Religii kolku sakas, za zal VERA nema.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 21:50
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Blagoj_s , prochitaj ja temata od pochetokot pred da postirash komentar. Povtoruvanje na isti raboti vo ista tema ne e dozvoleno. Vekje bezbroj pati se navrativme na taa vtora zapoved i po toa prashanje ja iscrpevme temata do kraj.

Ako imash da citirash dosega neprochitani zborovi od Biblijata ili da kazhesh neshto novo, togash poveli.


Ako ste ja razbrale vtorata Bozja zapoved???.Togas zosto zboruvate ponatamu za ikonite?///??????????!
Religii kolku sakas, za zal VERA nema.


Samo zatoa shto ti odbivash pravilno da ja svatish vtorata Bozhja zapoved, kako i znachenjeto na ikonografijata, ne znachi deka pochituvanjeto na sv. obrazi (ikoni) e idolopoklonstvo. Vprochem, tvoeto pogreshno svakjanje e tvoj problem, a nie mozheme da zborime za se shto sakame, bidejki sme slobodni lichnosti i sekoj ima pravo na sloboden izbor. Tvojot izbor na nepochituvanje na ikonite e tvoe pravo i ne se odnesuva na drugite.

Koga ikonografijata bi bila idolopoklonstvo, kako shto uchat novite verski uchenja, da ne recham sekti, sigurno Sv. Apostol Luka ne bi bil ikonopisec i osnovach na ikonopisot. Postoi predanie deka prvata ikona na Bogorodica bila izrabotena od nego, za vreme na nejziniot zhivot. Nekoi od Lukovite ikoni se sochuvani i se naogjaat vo Rusija. Samiot Gospod Isus Hristos mu ispratil chudesno izobrazenie od Svojot Lik na Edeskiot knez Avgar (istoriska lichnost), koj bil bolen od neizlechiva bolest. Knezot Avgar go povikal Hrista, bidejki chul za Negovite chuda. Megjutoa, Hristos ne go posetil, kako shto porachal knezot, tuku mu go ispratil Svojot obraz na maramche, so koe go izbrishal liceto. Na toj nachin, Samiot Hristos ja naporavil prvata ikona na Svojot Lik, zatoa se vika nerakotvorna. Knezot Avgar bil iscelen od bolesta, otkako se pomolil pred Hristoviot nerakotvoren obraz. Ikonata ima svoja istorija, koja mozhe da se najde na internet, kako i nekoi istoriski fakti za knezot Avgar. Mnogu sveti ikoni se proslaveni od Gospoda so chudotvornost, shto e ochevidno i potvrdeno so mnogubrojni svedoshtva, potpishani so ime i prezime na realni lichnosti. Koga ikonopisot bi bil idolopoklonstvo, Gospod ne bi ja izleval svojata milost preku sv. chudotvorni ikoni. Kako shto gledate, realnite fakti na vistinata svedochat neshto sosem sprotivno na sektantskoto/novoversko tvrdenje. Ikonografijata e razviena vo Noviot Zavet, no ikoni postoele ushte vo Stariot Zavet, od vremeto na Mojseja. Imeno, Mojsej dobil povelba od Gospoda da postavi izobrazenija na heruvimi vo Skinijata, na pokrivot od Kovchegot na Zavetot (Ishod 25:18,22). Isto taka, vo Solomonoviot hram imalo skulpturni i istkaeni/izvezeni izobrazenija na heruvimi, na site dzidovi i na crkovnite zavesi (3 Carstva, 6:27-29; 2 Letopisi. 3:10). Vo Skinijata i hramot na Solomon nemalo izborazenija (ikoni) na Boga i starozavetnite pravednici, bidejki lugjeto ne bile iskupeni i opravdani, nitu bile udostoeni da go vidat obrazot Bozhji.

Izobrazenija i detali od Solomonoviot hram: "Во дворницата на Светината над светините направи два херувими, леано дело. И нив ги обложи со злато. Крилата на херувимите беа долги дваесет лакти: едното крило од пет лакти го допираше храмскиот ѕид, а второто од пет лакти го допираше крилото на другиот херувим. Така и крилото на вториот херувим, од пет лакти, го допираше ѕидот на Домот. Другото крило, од пет лакти, се спојуваше со крилото на другиот херувим. Раширените крила на херувимите имаа дваесет лакти. Херувимите стоеја простум, со лицата свртени кон Домот. Направи завеса од љубичеста свилена ткаенина, од црвено сукно, од отворено-црвено сукно и од лесно платно, та врз нив извезе херувими. Пред Домот направи два столба долги триесет и пет лакти, а нивните главчиња на врвот по пет лакти. Во Девира тој сплете венци та ги постави на врвот на столбовите и направи сто калинки кои ги постави меѓу венците" (2 Letopisi, 10-16).


Изменето од Asya - 25.Октомври.2009 во 22:48
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 22:32

Ke citiram od edna poznata enciklopedija sto veli taa za ikonite i koga tie se pojavile vo Hristijanskata Crkva:

" Prvite Hristijani nemale ikoni...Voveduvanjeto na ikoni vo Crkvata vo 4 i 5 vek bilo opravdano so obrazlozenieto deka na neukite lugje im e polesno da ucat za Hristijanstvoto preku ikoni otkolku preku propovedi ili knigi".

( Cyclopedia of Biblical,Theological, and Ecclesiastical Literature by Rev. John McClintock and James Strong, tom 4
stranici 503 i 504).

Изменето од KINGDAVID - 25.Октомври.2009 во 22:33
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 23:13
Koj e Rev. John McClintock i James Strong vo odnos na Mojsej, Solomon, starozavetnite i novozavetnite prvosveshtenici/episkopi? I shto pretstavuva nivnata "cyclopedia" vo sporedba so bibliskite/istoriski dokazi?

Vo goreprilozheniot tekst od Stariot Zavet, jasno e opishano deka Solomon i Mojsej koristele izobrazenija (ikoni) vo hramot, po Bozhja naredba. Zborot "ikona" znachi "obraz" (izobrazenie). Ako ikonite se idolopoklonstvo, zoshto Gospod mu zapovedal na Mojseja da napravi izobrazenija na heruvimi?

Podatoci za Rev. John McClintock:
http://en.wikipedia.org/wiki/John_McClintock

Ikonografijata postoela vo Crkvata od samiot pochetok na hristijanstvoto. A vo IV vek, so pojavata na prvata hristijanska drzhava (Vizantija), bile sozdadeni povolni uslovi za shirenje i razvivanje na hristijanstvoto, vo toj kontekst, i na ikonografijata.

Изменето од Asya - 25.Октомври.2009 во 23:29
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 23:20
Originally posted by Asya Asya напиша:

Koj e Rev. John McClintock i James Strong vo odnos na Mojsej, Solomon, starozavetnite i novozavetnite prvosveshtenici/episkopi? I shto pretstavuva nivnata "cyclopedia" vo sporedba so bibliskite/istoriski dokazi?

Vo goreprilozheniot tekst od Stariot Zavet, jasno e opishano deka Solomon i Mojsej koristele izobrazenija (ikoni) vo hramot, po Bozhja naredba. Zborot "ikona" znachi "obraz" (izobrazenie). Ako ikonite se idolopoklonstvo, zoshto Gospod mu zapovedal na Mojseja da napravi izobrazenija na heruvimi?

Podatoci za Rev. John McClintock:
http://en.wikipedia.org/wiki/John_McClintock


Dali vo goreprilozeniot tekst od Stariot Zavet, Solomon i Mojsej im kadele na heruvimite, gi baknuvale, se poklonuvale pred niv i im palele svekji kako sto denes toa se pravi so ikonite?

P.S. Ti blagodaram za linkot za Rev. John McClintock.

I ne sum protiv ikonite, samo sakam da polemizirame okolu ispravnosta za nivnoto koristenje. Pozdrav!

Изменето од KINGDAVID - 25.Октомври.2009 во 23:21
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 23:56
Gospod mu zapovedal na Mojseja da se upotrebuvaat "svetilki" (svekji i kandila) i kadila (da se kadi) vo Bozhjata sluzhba. Aron bil prviot prvosveshtenik.

"Арон нека кади врз него со благомирислив темјан секое утро кога ги подготвува светилките: Арон нека кади пак во примрак, кога ги запалува светилките, за да биде тоа секогашно кадилно принесување пред Господа во сите ваши поколенија"(Izlez, 30:7,8).

Vo Pravoslavnata Crkva, kako i vo starozavetniot hram, po Bozhja povelba, koja vazhi ZA SITE POKOLENIJA, sekojdnevno se palat svekji/kandila i se izvrshuva kadilno prinesuvanje pred Gospoda, vo sekoja utrena i vecherna sluzhba. Kako shto gledate, ako mozhete da vidite, Pravoslavnata Crkva e edinstvena, koja se pridrzhuva kon bibliskoto uchenje.

Povekje informacii kje najdesh vo temata za svekjite.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 00:09
Koga vleguvame v Crkva, doma ili bilo kade, nie gi celivame obrazite (ikoni) na Hristos, Bogorodica, svetcite i angelite, so koi imame duhovno rodstvo, isto kako shto gi celivame obrazite na zemnite roditeli, deca i bliski rodnini, koga se srekjavame, odime kaj niv ili tie dovagjaat kaj nas. So drugi zborovi, pochitatelno se pozdravuvame so Boga i svetcite, so koi sochinuvame edno duhovno semejstvo. Koga se molime pred ikona, ne mu se molime na drvoto ili drug materijal od koj e izrabotena, tuku na Samiot Hristos, Bogorodica, svetcite i angelite, na koi ne im pridavame poinakvo znachenje od toa shto navistina se. Znachi, ne sozdavame nikakvi sliki, a ikonata ni sluzhi za potsetuvanje, slichno na fotografijata. Ako ja baknesh slikata na tvojata baba ili druga vozljubena lichnost, shto bi baknuval, hartijata od koja e napravena fotografijata ili obrazot/likot na milata lichnost? Lugjeto chuvaat fotografii vo spomen na bliski lugje i nastani, i gi redat niz svoite domovi na vidni mesta (ne gi rasfrlaat bilo kade), gi gledaat, duri gi celivaat obrazite na slikite, osobeno ako gi razdelila smrt i ne mozhat telesno da gi vidat i doprat. Znachi, koga ikonografijata bi bila idolopklonstvo, sigurno i fotografijata bi bila poklonuvanje na idoli. Sega, dali kje gi isfrlite site fotografii (potpolno kje se lish*te od sekakva slika) ili kje poveruvate deka pochitanieto na sv. ikoni ne e idolopklonstvo? Ili, kje bidete licemeri, sami kje chuvate sliki, a nam kje ni sudite za idolopoklonstvo?

Изменето од Asya - 26.Октомври.2009 во 00:36
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 03:04
Asya, Бог му заповедал на Мојсеј (а потоа и на Соломон) да извезат херувими на одредени места во СТАРОЗАВЕТНИОТ храм, но каква врска има тоа со она што денес подразбираме по икона? Не сме деца да се прелажуваме со вакви ефтини приказни. За да докажеш дека во стариот завет се користеле икони, ти треба да ни наведеш цитат каде што евреите си изработиле слика од (на пример) Мојсеј, Авраам, Исак, Јаков, Јосиф, Ное, Лот итн. и потоа ја закачиле таа слика на ѕидот во храмот (или во синагогите, или било каде) потоа се молеле на таа слика, се клањале пред неа, каделе пред неа, ја осветувале, ја шиткале на тезгите пред храмот или синагогите и сл. Да не мешаме баби и жаби, ако веќе зборуваме за икони, да зборуваме за икони.
 
Како прво, старозаветниот храм не постои во новозаветно време, туку телата на (новозаветните) христијаните се храмови на Светиот Дух.
 
Второ, целиот старозаветен храм бил слика сам по себе и се што се случувало во него било една претслика на новиот завет. Неговото уредување било строго под свештеничите регулативи, кои се укинати со новото свештенство (кое не е по Арон, туку по Христос и по редот на Мелхиседек) во Новиот Завет.
Така што, доколку православните се повикуваат на старозаветните уредувања на храмот како изговор за своите икони и кадења во новозаветните храмови, тогаш зошто ги отфрлаат и другите старозаветни регулативи и уредувања на старозаветниот храм и селективно си одбираат да преврземаат едни, а отфрлаат други?
 
Држењето на Шабатот, Пасхата, Бескваскните лебови, обрежувањето, жртвените регулативи, СИТЕ ОВИЕ (А НЕ САМО кадењето!) се вечни заповеди (регулативи, одредби) во Стариот Завет, во старозаветниот храм.
"Пак Господ му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците: ‘Моите саботи треба да ги пазите, зашто саботата е знак меѓу Мене и вас од поколение до поколение, за да бидете свесни дека Јас, Господ, ве посветувам. И така, држете ја саботата, зашто е таа света за вас. Кој ќе ја онечисти, нека биде погубен; кој ќе работи во неа каква и да е работа, нека биде отстранет од својот народ. Шест дена нека се вршат работите, ама седмиот ден нека биде ден на целосен одмор, посветен на Господа. Кој ќе обавува некаква работа во саботен ден, нека биде погубен. Затоа Израелците нека ја пазат саботата - празнувајќи ја од поколение до поколение - како вечен завет. Таа нека е знак, засекогаш, меѓу Мене и Израелците. "
(Излез 31:12-17)

"Тој ден (Пасхата) нека ви биде спомен-ден. Славете го како празник во чест на Господа. Празнувајте го како ВЕЧЕН ЗАКОН од колено на колено."
(Левит 12:14)

"Пазете го тој ден (Бесквасни лебови) како празник од поколение до поколение: тоа е ВЕЧНА НАРЕДБА."
(Излез 12:17)

Уште Бог му рече на Авраама: „А ти чувај го Мојот Завет - ти и твоето потомство по тебе низ сите родови. А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано.
(Битие 17:9-10)

Плешките на воздигнатиот принос и градите на вртениот принос што се донесуваат заедно со лојот, нека бидат вртени пред Господа; тоа да биде вечна уредба за тебе и за твоите синови со тебе, како што заповеда Господ
(Левит 10:15)
Епа зошто православните верници кои милуваат да се изговараат со старозаветнит храм на старозавентните евреи и да го пренесуваат тој стар завет во Христиовиот нов завет и во Христиовиот новозаветен храм, зошто тие не се придржуваат и до останатите заповеди и регулативи кои исто така се наречени "вечни" (се разбира вечни само во рамките на стариот завет)?
Зошто? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 03:12
Originally posted by Asya Asya напиша:

Samiot Gospod Isus Hristos mu ispratil chudesno izobrazenie od Svojot Lik na Edeskiot knez Avgar (istoriska lichnost), koj bil bolen od neizlechiva bolest. Knezot Avgar go povikal Hrista, bidejki chul za Negovite chuda. Megjutoa, Hristos ne go posetil, kako shto porachal knezot, tuku mu go ispratil Svojot obraz na maramche, so koe go izbrishal liceto. Na toj nachin, Samiot Hristos ja naporavil prvata ikona na Svojot Lik, zatoa se vika nerakotvorna. Knezot Avgar bil iscelen od bolesta, otkako se pomolil pred Hristoviot nerakotvoren obraz.


Jas skoro zaboraviv na ovaa sluchka...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 03:20
Originally posted by Asya Asya напиша:

Lugjeto chuvaat fotografii vo spomen na bliski lugje i nastani, i gi redat niz svoite domovi na vidni mesta (ne gi rasfrlaat bilo kade), gi gledaat, duri gi celivaat obrazite na slikite, osobeno ako gi razdelila smrt i ne mozhat telesno da gi vidat i doprat. Znachi, koga ikonografijata bi bila idolopklonstvo, sigurno i fotografijata bi bila poklonuvanje na idoli.
 
Погрешно си ја разбрала Втората Божја заповед. Бог не е против уметноста, напротив, Бог е најголемиот Уметник. Но Бог е против тоа да користиме слики (и идоли) како медиуми при нашата комуникација со Него. Тоа јасно е кажано во Втората Божја Заповед.
И јас дома има Библија во слики (многу добра за мали деца кои не знаат да читаат), но тоа не се икони, затоа што јас ниту ги остветувам тие слики, ниту се поклонувам пред нив, ниту ги целивам, ниту им палам кандила, туку ги третирам како и секоја друга слика.
 
Кажи ми дали ти се поклонуваш пред фотографијата на некој твој роднина или пријател? Дали ти палиш кандило пред таа фотографија? Дали се молиш на неа? Дали ја осветуваш таа фотографија? Дали?
Тогаш зошто се обидуваш да ги поистоветиш православните икони со фотографиите на нашите роднини кои и самата знаеш, а и сите знаат дека тие се две различни нешта.

 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 06:15
EvAngelos, ti imash pogreshen koncept za Crkvata Hristova i hristijanstvoto, i nesvesno hulish na Svetiot Duh (te predupreduvam!).

Kolkupati treba da ti objasnam deka zborot ikona e grchki i znachi obraz, izobrazenie , a mozhe da bide izrabotena od razlichen materijal i na razni nachini. Tehnikata na pravoslavnata ikonografijata se razvila vo Vizantija, otkako prestanalo gonenjeto na hristijanite, no nejzin osnovopolozhnik e Sv. Apostol Luka, koj bil vrach i ikonopisec. Tie se istoriski fakti. Znachi, sekade, kade shto chitash "izobrazenie" ili "obraz" vo Stariot Zavet, e ednakvo na "ikona". Prethodno objasniv deka vo starozavetniot hram ne bile dozvoleni ikoni na lugje, zashto vo toa vreme ne bile iskupeni i opravdani, t.e. nemalo svetci, ta i Bozhjite proroci i pravednici po smrtta prebivale vo adot, oddelno od Boga, chij obraz ne bile udostoeni da go vidat.

Ako starozavetniot hram nema nikakva smisla i znachenje vo Noviot Zavet, zoshto knigite na Stariot Zavet se sostaven del na Sv. Biblijata? "Hramot" vo Prvoto Poslanie do Korintjanite (6:19), se odnesuva na hristijaninot kako individua, t.e. na negovoto telo, kako zhivealishte na Sv. Duh.

Te molam, barem chitaj gi vnimatelno moite postovi, pred da replicirash, zashto vekje mi e smacheno da povtoruvam: Zakonot na Stariot Zavet ne bil ponishten, no tie zakoni shto bile izmenti ili ublazheni poradi Hristovata iskupitelna zhrtva, se spomnati i obrazlozheni vo Noviot Zavet.

Koj reche deka nie gi koristime ikonite kako "mediumi pri nashata komunikacija so Boga"? Od kade gi vadish tie nebulozi? Se chini deka voopshto ne slushash shto veli sogovornikot. Jas rekov deka ikonite sluzhat za sekjavanje (vo spomen na delata na Boga i svetcite), analogichno na fotografiite, koishto gi chuvame vo nechij spomen. Nie ne se molime na ikonata kako predmet (drvoto, boite i sl.), nitu ja koristime kako sredstvo za kominikacija, tuku razgovarame so Gospoda, Bogorodica ili svetecot (so lichnosta), chij lik e izobrazen na parche drvo ili drug materijal. Lugjeto stavaat sliki na grobovite, kade shto lezhat pokojnicite od istata prichina, za da se sekjavaat na nivniot lik i kako obelezhuvanje na pripadnosta na grobot, a ne kako sredstvo za komunikacija so mrtvite. Taka i vo Crkvata, mestata na svetcite se obelezhani so ikoni. Vlezi vo Pravoslavna Crkva i vidi chij obraz stoi najvisoko i oznachuva glava na Crkvata. Potoa (ponisko), kje ja vidish Presveta Bogorodiva, Apostolite, Angelite i dr. svetci, koishto pripagjaat na Bozhjeto semejstvo. Znachi, vo Crkvata Hristava sekoj si ima svoe mesto i nikoj ne mozhe da bide pogolem i pobiten od Gospoda, nitu da stoi povisoko od Nego. Svetite ikoni se slichni na Sv. Pismo, no se pishuvaat so likovi, objekti i znaci, namesto so zborovi.

Shto se odnesuva na palenjero svekji, kandilata, kadenjeto i osvetuvanjeto na predmeti, toa poteknuva od Stariot Zavet, i seto e objasneto, samo treba da prochitash vnimatelno.



Изменето од Asya - 26.Октомври.2009 во 07:17
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 07:26
Istorija na nerakotvornata ikona:
http://orthodoxwiki.org/Image_Not-made-by-hands

http://orthodoxyinamerica.org/article.php?id=33

Изменето од Asya - 26.Октомври.2009 во 07:30
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 11:16
Originally posted by Asya Asya напиша:


Tehnikata na pravoslavnata ikonografijata se razvila vo Vizantija, otkako prestanalo gonenjeto na hristijanite, no nejzin osnovopolozhnik e Sv. Apostol Luka, koj bil vrach i ikonopisec. Tie se istoriski fakti.
 
Лука бил иконописец??? изненадување Ова е историски факт? голема%20насмевка
Зарем е можно уште да се брукате со оваа небулоза. Дали можеш да наведеш БАРЕМ ЕДЕН од тие "историски факти"?
Како прво иконата со Марија и Исус што православните грчевито сакаат да му ја припишат на Лука е нацртана во византиски стил, а дури и децата од забавиште знаат дека Византија не постоела во времето на Лука (1 век), а камо ли пак византиската уметност.
Второ, Лука напишал 2 од новозаветните книги (евангели по Лука и делата на апостолите). Доколку тој нацртал некакви си икони, ќе напомнел барем во еден стих од овие книги. Но во неговите посланија, а ни во посланијата на другите апостоли и евангелисти, ниту пак во евангелијата, значи во целиот нов завет нема ни "и" од икона, пардон, освен се разбира иконата на ѕверот која е неколкупати спомната во Откровението. Епа сега ти види кон што и кон кого те водат иконите ѓавол
 
Трето, ако Лука бил толку заинтересиран околу ликот на Исус, тогаш зошто не спомнал ниту збор за изгледот на Исус во своето евангелие? Зошто не спомнал ниту збор во делата на апостолите? Зошто истото не го направиле и другите апостоли и евангелисти? Зошто во целиот нов завет не се спомнува ни збор за изгледот на Исус? Зарем не е тоа доволна индикација дека апостолите и евангелистите не биле заинтересирани со изгледот на Исус (ниту пак Марија), туку дека важно им било тоа што рекол и направил Исус.
 
Павле на пример во своето писмо до Тимотеј му пишува на него да ми ја донесе наметката и некои книги, речиси сосема небитна работа за црквата нели? Епа ако Павле не заборавил да си ја спомне наметката во своето послание, зарем би очекувале апостолите да заборавиле да ги спомнат иконите во нивните посланија и евангелија?
 
"Кога ќе дојдеш, донеси ја наметката, што ја оставив во Троада при Карпа, и книгите, особено пергаментните!" (2 Тимотеј 4:13)
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Prethodno objasniv deka vo starozavetniot hram ne bile dozvoleni ikoni na lugje, zashto vo toa vreme ne bile iskupeni i opravdani, t.e. nemalo svetci, ta i Bozhjite proroci i pravednici po smrtta prebivale vo adot, oddelno od Boga, chij obraz ne bile udostoeni da go vidat.
 
Бре бре бре, многу јако објаснување зошто старозаветните евреи не користеле икони? Затоа што нивните ликови не биле удостоени да бидат видени. Па нели и самата велиш:
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Jas rekov deka ikonite sluzhat za sekjavanje (vo spomen na delata na Boga i svetcite), analogichno na fotografiite, koishto gi chuvame vo nechij spomen.
 
Зарем старозаветните херои на верата не биле достојни за сеќавање? изненадување Зарем старозаветните херои на верата како Мојсеј, Авраам, Исак, Јаков, Јосиф, Давид, Илија, Исаија, Еремија итн. не биле достојни да биде чуван нивниот спомен? Само името "Мојсеј" се спомнува 405 пати во Библијата и најмалку 30% од овие спомнувања на неговото име се по неговата смрт.
Зарем не се нарекува Бог во Библијата "Бог на Авраам, Исак и Јаков"? Што е ова ако не удостојување на споменот на овие тројца библиски личности преку кои Бог ги дал ветувањата и благословите за неговиот избран народ?
 
Originally posted by Asya Asya напиша:


Ako starozavetniot hram nema nikakva smisla i znachenje vo Noviot Zavet, zoshto knigite na Stariot Zavet se sostaven del na Sv. Biblijata?
 
Повторно мешаш баби и жаби. Книгите од стариот завет ни се дадени за поука, но старозаветниот храм не постои, ниту пак истиот доколку не беше срушен би ни бил оставен за сеуште да комуницираме на старозаветен начин со Бог преку свештеници, жртви, кадења итн. Ваквиот новозаветен пристап кон Бог претставува хула на Новиот Завет, хула на Христос и Неговата посредничка жртва на Голгота.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:


Te molam, barem chitaj gi vnimatelno moite postovi, pred da replicirash, zashto vekje mi e smacheno da povtoruvam: Zakonot na Stariot Zavet ne bil ponishten, no tie zakoni shto bile izmenti ili ublazheni poradi Hristovata iskupitelna zhrtva, se spomnati i obrazlozheni vo Noviot Zavet.
 
Свештеничките закони (а со тоа и старозаветниот храм со сите негови уредби) се поништени затоа што е променето свештенството (од Ароново, во Христово):
 
"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот." (Евреите 7:12)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 57>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.