IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 19:11

Атеист, никој не знае што и колку создал Бог. Сепак секое "нешто" мора да има почеток, а кога, тоа е работа на Создателот. Тој има суверено право што, како и кога ќе создаде.

Дозволи ми да ти поставам едно еквивалентно прашање. Ако материјата си постоела од секогаш, тогаш зошто бинг бенгот чекал толку време за да пукне? Кој го задржувал сингуларитетот бесконечно минато време да пукне? И што му текнало да пукне воопшто?
 
Ако тврдиш дека материјата е вечна се судираш со многу научни проблеми. Прво, научно е докажано дека водородот во вселената неповратно се троши (преминува во хелиум). Ако материјата е вечна, тогаш водородот би требало да го снема мноооооогу одамна. А со тоа и процесот на фузија, а со тоа и светлината на ѕвездите. Тоа се нарекува топлотна смрт на вселената, што, според твојата хипотеза за вечноста на материјата, би требало да се случи во бесконечно минато време. Но ѕвездите уште светат и секоја вечер докажуваат дека имаат почеток, а со тоа и причина за своето постоење.
Нема последица без причина. Последица е настанувањето на вселената. Значи зад "почетокот" стои една прапричина... читај ми од усни... Бог големо%20гушкање
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
David1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај David1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 19:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

David, mnogu prashanja, a nekako nemame odgovori, neli?

Ako nema odgovori za pochetnata kauzalnost, kako togash ke gradime teologija za natamoshnata kauzalnost? Na osnova na koe razbiranje ako nemame nikakvo razbiranje za toa? Na sto ke temelime, ako gi nemame osnovnite temeli?




ajde da se obidam so eden tekst, kako replika na tvojot citat od Biblijata, belkim kje izleze neshto pozitivno?

"Вселената ја гледаме таква каква што е затоа што постоиме".

Според оваа теорија (силното антропичко начело), постојат или мноштво различни вселени или мноштво различни подрачја на една вселена, од кои секое има сопствена почетна конфигурација, а, можеби, и сопствен збир закони на науката. На повеќето од овие вселени не би постоеле вистински услови за развој на сложените организми; само во ретки меѓу нив, кои се слични на нашата, би се развиле интелигентни суштества, кои би го поставиле прашањето: "Зошто вселената е таква каква што ја гледаме?" Одговорот тогаш е едноставен: "Ако е поинаква, ние не би постоеле!"

Во подрачјето на вселената, кое е достапно за нашите посматрања постојат приближно десет милион милион милион милион милион милион милион милион милион милион милион милион милион милион (единица зад која има 85 нули) честици. Од каде потекнуваат сите тие? Одговорот гласи дека според квантната теорија честиците можат да бидат создадени од енергијата во облик на двојки честица-античестица. Но, со тоа се отвора прашањето од каде потекнува енергијата. Одговорот гласи дека вкупната енергија во вселената е еднаква на нула. Материјата во вселената е создадена од позитивна енергија. Но, материјата се привлекува сама себе со силата на тежата. Две парчиња материја, кои се наоѓаат блиску едно до друго имаат помалку енергија отколку кога се оддалечени затоа што треба да потрошите енергија за да ги раздвоите, дејствувајќи против гравитациските сили што ги привлекуваат едно кон друго. Според тоа, во извесна смисла, гравитациското поле има негативна енергија. Во случајот на вселената, која е приближно еднолична во просторот, може да се покаже дека оваа негативна гравитациска енергија точно се поништува со позитивната енергија, која ја претставува материјата. Значи, вкупната енергија на вселената е еднаква на нула.

А, двапати нула, исто така, е нула. Според тоа, вселената може да ја удвои количината на позитивната енергија на материјата и да ја удвои негативната гравитациска енергија и без да го наруши законот за зачувување на енергијата.

"Велат дека нема такви работи каква што е бесплатен ручек. Но, вселената е најголемиот бесплатен ручек".

Би можело да се рече: "Граничните услови на вселената се дека таа нема граница". Вселената би била сосема самостојна и на неа не би влијаело ништо надвор од неа. Таа не би била ни создадена ни уништена, таа просто би БИЛА.

Замислата за тоа дека просторот и времето можат да создадат затворена површина без граници, исто така, има длабоки импликации за улогата на Бог во работите на вселената. Со успехот на научните теории во опишувањата на случувањата многу луѓе поверуваа во тоа дека Бог дозволува вселената да се развива во согласност со некој збир од закони и дека не влијае на неа за да ги осуети овие закони. Меѓутоа, тие закони ништо не ни зборуваат за тоа како требало да изгледа вселената на почетокот; според тоа, и натаму би зависело од Бог навивањето на часовникот и неговото пуштање да работи. Значи, сé додека вселената има почеток, би можеле да претпоставиме дека има и некој создател. Но, ако таа, навистина, е сосема самостојна без граници или рабови, таа не би имала ни почеток ни крај туку, просто, би била. А, зар тука има место за творец?
Стивен Хокинг, КРАТКА ИСТОРИЈА НА ВРЕМЕТО

Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 19:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Атеист, никој не знае што и колку создал Бог. Сепак секое "нешто" мора да има почеток, а кога, тоа е работа на Создателот. Тој има суверено право што, како и кога ќе создаде.


Дозволи ми да ти поставам едно еквивалентно прашање. Ако материјата си постоела од секогаш, тогаш зошто бинг бенгот чекал толку време за да пукне? Кој го задржувал сингуларитетот бесконечно минато време да пукне? И што му текнало да пукне воопшто?

 

Ако тврдиш дека материјата е вечна се судираш со многу научни проблеми. Прво, научно е докажано дека водородот во вселената неповратно се троши (преминува во хелиум). Ако материјата е вечна, тогаш водородот би требало да го снема мноооооогу одамна. А со тоа и процесот на фузија, а со тоа и светлината на ѕвездите. Тоа се нарекува топлотна смрт на вселената, што, според твојата хипотеза за вечноста на материјата, би требало да се случи во бесконечно минато време. Но ѕвездите уште светат и секоја вечер докажуваат дека имаат почеток, а со тоа и причина за своето постоење.

Нема последица без причина. Последица е настанувањето на вселената. Значи зад "почетокот" стои една прапричина... читај ми од усни... Бог големо%20гушкање

 

 

Ептен ти е мерак да полемизираш со мене.... но врати се на темата претпоставувам имаш доста да кажеш за неа..... Па повели
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 19:29
Мислам дека грешите кога тврдите дека на Бог му требало објект за да чувствува љубов кон тој објект. Сетете се на првото послание на апостол Јован. Во четвртото поглавје, во осмиот стих тој вели: ,,Бог е љубов’’, не вели дека Бог има љубов, туку дека Тој е љубов. Секој кој има љубов во себе го има и Бога во себе. Првиот и најголемиот плод на Светиот Дух е токму љубовта (види Гал. 5:22,23).
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:01
Originally posted by David1 David1 напиша:

Messeneger, ako ja zemame Biblijata kako edinstvena pojdovna tochka, od koja kje gi gradime nash*te stavovi, kje ja detektirame - osoznavame vistinata, kazualnostiote i sl, togash razgovorot kje se vodi vo ramnkite na edna teoloshka rasprava. Ne velam deka Biblijata netreba da se zema kako merodaven izvor, no ako se zema samo tyoa shto vo nea pishuvalo, eve kako shto si citiral tekst spored Jovan, teshko deka kje dojdeme do priblizhen zakljuchok ili konsenzus koj kje bide dovolno prifatliv za ateistite. Ako poentata na postiranjervo e da se zadovolat samo teistive, togash nema potreba od pishuvanje. Biblijata se ni kazhuva.

Znachi, poentata ne mi e nekakva si devcalvacija na Biblijata , nitu na Boga , nitu pak na vernicite koi veruvaat vo toa shto veruvaat. Eve neka bide od ljubov sozdaden svetot, iako za toa ti dade soliden komentar! Poentata mi e da se sprotidstasvat mislenjata, stavovite , ....i na krajot, sekoj kje si ostanbe na svoite stavovi.
Forumive, kako i- netov, vo ovoj pogled se skromni mediumi, taka da, do nekoe podrastichno ubeduvanje ili osoznavanje na nekoi "povisoki" vistini dali od strana na teistive ili atesitive teshko deka kje ima ?




David, poveli so komentari od sekoja perspektiva.

Temava e postavena od religijska gledna tochka bidejki sme na forum Veroispoved, no sekako deka bi bilo interesno da se prezentiraat i drugi mislenja, se dodeka se pridrzhuvate do postavenite prashanja i tekot na diskusijata.

Razgleduvajte gi prashanjata i od nauchen, filozofski ili bilo koj aspekt.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:03
Originally posted by anakin anakin напиша:


zasto moi razmisluvanja se brisat???zatoa so nekorespondirat so vasite???toa li e sloboda za mislenje tuka na ovoj podforumsum razocaran od vas moderatoritoa bil IDEAI SAKAM DA JA PROCITAT POVEKJE CLENOVIVISE NEPISUVAM TUKANE MI SE DOPAGJATE AMA ICHneka tuka doagjat samo vasi istomislenicinaprajte dosaden forumcao


anakine, zarem ti da ne bidesh dobredojden na ovoj forum?

Ne se raboti za nikakvi tvoi mislenja i veruvanja, tuku ako vekje neshto diskutirame napravi go toa malu posupsticijalno, ne se javuvaj samo so edna rechenica koja e nadvor od kontekstot na temata.

Eve, tvojot komentar e povtorno vraten, da ne se lutish...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:06
Originally posted by David1 David1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

David, mnogu prashanja, a nekako nemame odgovori, neli?

Ako nema odgovori za pochetnata kauzalnost, kako togash ke gradime teologija za natamoshnata kauzalnost? Na osnova na koe razbiranje ako nemame nikakvo razbiranje za toa? Na sto ke temelime, ako gi nemame osnovnite temeli?




ajde da se obidam so eden tekst, kako replika na tvojot citat od Biblijata, belkim kje izleze neshto pozitivno?

"Вселената ја гледаме таква каква што е затоа што постоиме".

...
...
...
Стивен Хокинг, КРАТКА ИСТОРИЈА НА ВРЕМЕТО



Devid, ova e von temata. Nie ne zboruvame kako i zoshto vaka go dozhivuvame svetov, tuku ZOSHTO BOG GO SOZDADE SVETOV?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:11
fala
znaes nekogas edna recenica , kazuva povekje nego od nekoj napisani tri strani

da vlezam vo temata, za stvaranje na svetot i zivi sustestva
ene ima milijarda zivi sustestva koi go napagjat covekot, od bakrerii virusi komarci otrovni pajaci i drugo
zasto Gospod pravel osim zemjata site ovie sustestva koe kje mu stetat na negovata vrvna kreacija kako so e covekot
koj oset i cel e seto toa
neznam
znam site vasi odgovori , no mene mi e toa tapa jonson

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:11
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Мислам дека грешите кога тврдите дека на Бог му требало објект за да чувствува љубов кон тој објект. Сетете се на првото послание на апостол Јован. Во четвртото поглавје, во осмиот стих тој вели: ,,Бог е љубов’’, не вели дека Бог има љубов, туку дека Тој е љубов. Секој кој има љубов во себе го има и Бога во себе. Првиот и најголемиот плод на Светиот Дух е токму љубовта (види Гал. 5:22,23).


ALDra, ljubov e emocija, ne e sostojba na egzistiranje. Za da se sozdade emocijata mora da ima prichina. Taa nemozhe da nastane sama od sebe i da postoi samata za sebe. Taa treba da e sozdadena od neshto i da e upatena kon neshto.

Toa e isto kako da recheme Lutinata e Bog. Kako mozhe emocijata Lutina da bide prisutna ako nemalo nikakva prichina taa da bide sozdadena? Kako mozhe da se bide lut od nishto i lut na nishto?

Znachi da se vratime na poslednoto kade sto zastanavme i kade ushte vo osnova se krshat kopjata:




Ako Bog bil sam i ne postoelo nishto drugo osven Nego, kako mozhelo vo Nego da postoi ljubov kon neshto shto ushte ne postoelo? Ljubovta ne se sozdava samata od sebe i samata za sebe, tuku taa e predizvikana od nekoj ili neshto. Koga vo beskonechnosta i bezvremenosta nemalo nishto, kakva bila taa ljubov, od sto bila predizvikana taa ljubov i kon shto bila upatena koga postoel samo Toj?
    


Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 20:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:18
ono nie si pravime ZOOLOSKA GRADINA i
AKVARIUM , terrarium, ---ako toj malku razmisluval ko nas
dane sme mu nekoja terarium
ili nekoja TEATARSKA PRETSTAVA

a mislime deka ljubov go potikna???? so ako se lazeme

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 21:05
Колку и да расправаме на темава, не ќе дојдеме до друг заклучок освен до следниов. Зошто Бог го создаде светот? Само еден точен одговор е возможен, логичен и оправдан: тоа беше Негова одлука. Тој суверено владее во универзумот. Кој може Нему да му противречи?
Месинџер, не се согласувам со тебе дека љубовта е емоција. Емоциите се карактеристични за човекот. Љубовта е карактеристична за Бога, а атоа што сме ние создадени според Неговиот лик ја имаме и ние оваа карактеристика- да љубиме. Честопати нашите емоции зависат од многу фактори: како сме спиеле, што и колку сме јаделе, колку течности сме внеле, какво е времето... и ред број други ,,ситници’’. Од овие нешта зависи дали сме добро или лошо расположени, дали сме лути, гневни, дали се смееме, дали сме радосни или пак сме депресивни. Но, љубовта не смее да зависи од моменталното расположение. Доколку зависи од моменталната состојба- тогаш тоа не е љубов.
Патем Месинџер и не мораш со мене да се согласиш, но бескомпромисно мораш да се согласиш со Божјата Реч, а таа суверено вели: Бог е љубов!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 21:22
Патем Месинџер и не мораш со мене да се согласиш, но бескомпромисно мораш да се согласиш со Божјата Реч, а таа суверено вели: Бог е љубов!

---------------------------------------------

ete toa e i odgovorot zosot popot mu rekol na Neo, ne go huli boga.

nema trte mrte, vaka e i gotovo.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 21:23
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Колку и да расправаме на темава, не ќе дојдеме до друг заклучок освен до следниов. Зошто Бог го создаде светот? Само еден точен одговор е возможен, логичен и оправдан: тоа беше Негова одлука. Тој суверено владее во универзумот. Кој може Нему да му противречи?


ALDra, mislam deka nikoj do sega ne rekol sprotivno na ova sto go velish ti.

Prashanjeto okolu koe diskutirame tuka site zaedno so cel da dojdeme do nekakvo soznanie e ZOSHTO Bog go sozdade svetov? Ako e sovrshen takov kakov sto e, togash zoshto trebalo da sozdava neshto drugo nadvor od Nego?


Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Месинџер, не се согласувам со тебе дека љубовта е емоција. Емоциите се карактеристични за човекот. Љубовта е карактеристична за Бога, а атоа што сме ние создадени според Неговиот лик ја имаме и ние оваа карактеристика- да љубиме. Честопати нашите емоции зависат од многу фактори: како сме спиеле, што и колку сме јаделе, колку течности сме внеле, какво е времето... и ред број други ,,ситници’’. Од овие нешта зависи дали сме добро или лошо расположени, дали сме лути, гневни, дали се смееме, дали сме радосни или пак сме депресивни. Но, љубовта не смее да зависи од моменталното расположение. Доколку зависи од моменталната состојба- тогаш тоа не е љубов.
Патем Месинџер и не мораш со мене да се согласиш, но бескомпромисно мораш да се согласиш со Божјата Реч, а таа суверено вели: Бог е љубов!


Sigurno deka ne se soglasuvam so tebe. Ljubovta e emocija i dali ti ke se slozhish so toa iii ne, samo zatoa sto tuka argumentirame za Boga, ne menuva nishto, ushte povekeje sto samiot velish deka i nie sme napraveni spored Negoviot lik.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 21:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 21:28
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Патем Месинџер и не мораш со мене да се согласиш, но бескомпромисно мораш да се согласиш со Божјата Реч, а таа суверено вели: Бог е љубов!

---------------------------------------------

ete toa e i odgovorot zosot popot mu rekol na Neo, ne go huli boga.

nema trte mrte, vaka e i gotovo.


Ako se gagjame so dogmi samo zatoa sto sme reshile da pripagjame vo nekoga grupa ili da sledime nekoj pat, togash badijala diskutirame tuka site ramnopravno i zaedno...

Podobro e da kazhete sto vie mislite i sto vie chuvstvuvate, ostavajki prostor toa da bide eventualno prifateno, modificirano ili odbieno, otkolku slepo da se fatite za nekoja dogma i da im ja nametnete na site.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 21:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,563 секунди.